Jak można zostać podoficerem? 

Pomimo tego, że odpowiedzi na pytanie: “Jak zostać podoficerem zawodowym?” można doszukać się w Internecie, to osoby, które nie są obeznane z wojskowymi pojęciami lub prawniczym językiem, mogą mieć problem z odnalezieniem się w tej informacyjnej dżungli. Przypominam, aby zawsze zwracać uwagę na aktualność informacji i nie czytać porad, które zostały opublikowane kilka lat temu. Przepisy, ustawy i rozporządzenia często się zmieniają. Należy zawsze zweryfikować źródło informacji na innej stronie lub tematycznym forum. Postaram się przybliżyć możliwości zostania podoficerem zawodowym jakie obecnie są dostępne. Chciałbym tu zaznaczyć, że podstawowym, preferowanym przez wojsko zasobem kandydatów na podoficerów są żołnierze korpusu szeregowych zawodowych, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe.

 

Uwaga, obecnie, aby zostać podoficerem zawodowym należy posiadać wykształcenie średnie (matura nie jest wymagana).

Kto może być żołnierzem?

Kto może zostać żołnierzem Sił Zbrojnych RP?

Żołnierzem zawodowym może być osoba posiadająca obywatelstwo polskie, o nieposzlakowanej opinii, której
wierność dla Rzeczypospolitej Polskiej nie budzi wątpliwości, posiadająca odpowiednie kwalifikacje oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia zawodowej służby wojskowej. 

Jak zostać podoficerem? 

Droga do korpusu podoficerów jest inna dla cywili bez żadnego przeszkolenia wojskowego i dla osób, którzy już odbyli przeszkolenie wojskowe a jeszcze inna dla studentów. Dla wszystkich chętnych droga ta wiedzie przez WKU (Wojskową Komendę Uzupełnień) i wszyscy muszą pozytywnie przejść badania na Wojskowej Komisji Lekarskiej. Pamiętajcie, że do służby kandydackiej może być powołana tylko osoba niekarana sądownie.

Poniżej przedstawiam możliwości zostania podoficerem (stan na kwiecień 2018 – postaram się aktualizować te informacje, jeśli zajdą jakieś zmiany):

 

 1. Zgoda Dyrektora Departamentu Kadr

Uwaga: aby dostać się na szkołę podoficerską trzeba uzyskać poparcie przełożonych w jednostce wojskowej.

 1. Zdanie egzaminu wstępnego do szkoły podoficerskiej

Jeżeli przemawiają za tym potrzeby Sił Zbrojnych, na stopień wojskowy kaprala (mata) może być mianowany, po zdaniu egzaminu na podoficera, szeregowy zawodowy, który posiada wykształcenie średnie i co najmniej bardzo dobrą ogólną ocenę w ostatniej opinii służbowej.

Więcej o tym w moim wpisie: Kurs podoficerski dla szeregowych zawodowych

Czas trwania 9 miesięcy.

Szkolenie prowadzone jest w SPWL w Poznaniu.

Po ukończeniu kursu, absolwenci są mianowani na stopień kaprala i zostają żołnierzami zawodowymi Wojsk Obrony Terytorialnej.

Miejsce szkolenia – SPWL Poznań

Czas trwania kursu – 6 miesięcy.

Po ukończeniu kursu, absolwenci są mianowani na stopień kaprala i zostają żołnierzami zawodowymi służącymi w orkiestrach wojskowych.

Czas trwania – do 5 miesięcy.

Po zakończeniu szkolenia i zdania egzaminu na podoficera absolwent jest mianowany do stopnia starszego szeregowego (starszego marynarza) – z jednoczesnym przeznaczeniem żołnierza do mianowania na pierwszy stopień podoficerski, po odbyciu dodatkowych ćwiczeń wojskowych, jeżeli był kształcony na potrzeby korpusu podoficerów;

 

Uwaga!

Po zakończeniu szkolenia absolwent służby przygotowawczej zostaje przeniesiony na ewidencję Wojskowej Komendy Uzupełnień właściwej ze względu na miejsce zameldowania i otrzymuje status żołnierza rezerwy. Warunkiem niezbędnym do mianowania na pierwszy stopień podoficerski jest odbycie przez niego dodatkowych ćwiczeń wojskowych, zgodnie z § 20 ust. 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 kwietnia 2010 r. w sprawie mianowania na stopnie wojskowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 307, ze zm.). Dopiero po odbyciu wymaganej liczby dni dodatkowych ćwiczeń wojskowych ww. żołnierz rezerwy może być mianowany na pierwszy stopień w korpusie podoficerów. Źródło

Dopiero teraz można starać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej. Jest to trudne, w związku z tym, że preferuje się nabór do korpusu podoficerów ze środowiska szeregowych zawodowych ale w teorii jest to możliwe.

Można też oczywiście pełnić służbę w Narodowych Siłach Rezerwowych.

 1. Czas trwania do 3 miesięcy.
 2. Po pozytywnym ukończeniu kursu, absolwenci mianowani są na pierwszy stopień podoficerski i przechodzą do rezerwy.

Uwaga:

Kandydaci ubiegający się o skierowania na ww. przeszkolenie nie mogą figurować w Krajowym Rejestrze Karnym oraz muszą posiadać zdolność do pełnienia czynnej służby wojskowej (w tym kryterium wieku), która pozwala im na pozostawanie na przydziale mobilizacyjnym przez co najmniej kolejne 10 lat.

 

Na kursy podoficerskie powołuje się żołnierzy rezerwy posiadających wykształcenie średnie, którzy pełnili czynną służbę wojskową (w pierwszej kolejności tych, którzy odbyli zawodową zasadniczą lub przygotowawczą służbę wojskową) i posiadają nadane przydziały mobilizacyjne. Zasadniczym warunkiem skierowania kandydata na kurs jest posiadanie specjalności wojskowej lub wykształcenia cywilnego zbieżnego z korpusem osobowym, w którym będzie prowadzone szkolenie.

 

Kursy przeszkalania kadr rezerwy realizowane są w szkołach podoficerskich w wymiarze do 3 miesięcy z czego etap pierwszy – do 45 dni szkoleniowych, realizowany w celu przygotowania do wykonywania obowiązków na stanowisku dowódcy drużyny (równorzędny) oraz doskonalenia umiejętności w zakresie prowadzenia działalności instruktorsko-metodycznej. Następnie w centrach szkolenia właściwych dla specjalności wojskowych, realizowany jest etap drugi – do 20 dni szkoleniowych. W głównej mierze jest on dedykowany opanowaniu i doskonaleniu praktycznych umiejętności specjalistycznych.

Źródło

21 komentarzy
 1. autor
  Commendante 6 miesięcy temu

  Otwieram komentowanie na tej stronie. Zapraszam do dyskusji.

 2. Kris36 4 miesiące temu

  Czy jest wymagana matura na szkole

 3. Anonim 4 miesiące temu

  Aby zostać podoficerem nie trzeba mieć matury. Wystarczy wykształcenie średnie.

 4. MarrGarett 4 miesiące temu

  Czy żołnierz WOT obecnie odbywający szkolenia ma jakieś szanse w zakwalifikowaniu się na szkołę podoficerską? Czy lepiej o to już pytać na swojej jednostce gdzie służę?

 5. autor
  Commendante 4 miesiące temu

  Z tego co wiem to WOT będzie miało swoją szkołę podoficerską. Póki co to trzeba by się było zwolnić z WOT, żeby jechać na egzaminy na kurs podoficerski.
  Na razie nie ma zaplanowanego kolejnego kursu.
  Proponuję cierpliwie czekać. Robić swoje. Wyrobić sobie dobrą opinię i sprawność fizyczną.
  Przyjdzie moment na przejście do korpusu podoficerskiego.

 6. Ruken 4 miesiące temu

  Następny turnus do szkoły poodoficerskiej WOT, został wstrzymany, wstrzymana została także decyzja o lokalizacji Centrum Szkolenia WOT w istniejących już w Siedlcach koszarach.

  Pozdrowienia dla osób, które nie dostały się na poprzedni nabór (do SPWL Poznań), a było im obiecane miejsce na następny turnus…

  • kamil 4 tygodnie temu

   Tez bylem na egzaminie… tak jak mowisz obiecal trep ze beda kolejne edycje egzaminow a tu nic… Szkola nie otwarta w Siedlcach jak i to cale centrum a mial to byc 3-4 kwartal 2018.. cos watpie ze otworza w tym roku, ze w ogole moga nie otwarzyc bo wiadomo jak to w MON zmienia sie co chwile cos. Pozdro mordeczko!

 7. autor
  Commendante 4 miesiące temu

  Ruken a skąd masz takie wieści?

 8. Olga 2 miesiące temu

  Hmm.. czyli ja nie mając nic wspólnego z wojskiem muszę wszystkie dokumenty na podoficera złożyć do swojego WKU? Startuje jako cywil

 9. Olga 2 miesiące temu

  1. Ogólnie mam wiele pytań, czy dużo ciężej jest się dostać na studium oficerskie do wrocławia? Wiadomo sprawnościówka, ale chodzi mi o język angielski
  2. Czy w tym samym czasie mogę składać na kurs oficerski i na kurs podoficerski?

 10. autor
  Commendante 2 miesiące temu

  Olga, widzę że nie do końca przeczytałaś mojego bloga. Nie możesz zostać podoficerem z cywila. Tylko w kilku przypadkach można (kurs muzyków itp)

 11. autor
  Commendante 2 miesiące temu

  O studium oficerskim się nie wypowiadam bo się nie znam. Musisz jeszcze trochę poczytać o tym wszystkim i zdecydować kim chcesz zostać. Jak coś to pytaj.

  • Michał 4 tygodnie temu

   Jak nie, a nabór z cywilna prowadzony przez spsp w Dęblinie?

 12. autor
  Commendante 4 tygodnie temu

  Tam, jak najbardziej można się starać z “cywila” tak samo jak na kurs muzyków.

 13. Michał 4 tygodnie temu

  A mam pytanie, otóż wcześniej chciałem pójść na kurs podoficerski z rezerwy, ale jeśli nie udadzą się egzaminy wstępne mi w spsp, to też jest taka możliwość, żebym mógł zrobić ten kurs z rezerwy? Wiadomo bez żadnej specjalizacji on jest. Druga sprawa, jestem po szkole przygotowawczej na stanowisku wartownika, biorę udział w ćwiczeniach rotacyjnych NSR oraz mobilizacyjnych z rezerwy, czy to też jest jakiś dodatkowy plus żebym mógł mieć dodatkowe punkty przy rozmowie kwalifikacyjnej?

 14. autor
  Commendante 4 tygodnie temu

  Michał moim zdaniem to możesz startować na kurs rezerwy jak Ci się nie uda na normalny tryb. Co do NSR jest to jak najbardziej sprawa do chwalenia się na rozmowie kwalifikacyjnej.

  • Michał 4 tygodnie temu

   Rozumiem, przed chwilą dostałem list od szkoły, postępowanie rekrutacyjne obejmuje też test z wiedzy ogólnej. Na co mogę się przygotować? Ogólne pojęcia związane z wojskiem typu, kim jest przełożony? Czy raczej coś o Polsce kim jest prezydent, o Sejmach itp..?

 15. autor
  Commendante 4 tygodnie temu

  https://podoficer.pl/2017/12/14/poradnik-przygotowac-sie-egzaminu-wstepnego/#1513380786501-9a5549e4-e09e

  Pytania będą z cyklu wiedzy o społeczeństwie. Kiedy przystąpiliśmy do NATO itp..

  • Michał 4 tygodnie temu

   Aa rozumiem, dzięki 😉

 16. Jakub 5 godzin temu

  Nie poinformowałeś o projekcie Legia Akademicka. W tym roku skończyła się pierwsza edycja. Już wiadomo że za rok rusza kolejna. A jest to sposób by z cywila lub także po już po jakimś przeszkoleniu wojskowym zostać kapralem.

 17. autor
  Commendante 5 godzin temu

  Tak, wiem o tym. Niedługo poprawię. Dziękuję za zwrócenie uwagi. 🙂

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Napisz do mnie

Postaram się odpisać jak najszybciej.

Wysyłanie

©2018 Podoficer.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

Create Account