Jak można zostać podoficerem? 

Pomimo tego, że odpowiedzi na pytanie: “Jak zostać podoficerem zawodowym?” można doszukać się w Internecie, to osoby, które nie są obeznane z wojskowymi pojęciami lub prawniczym językiem, mogą mieć problem z odnalezieniem się w tej informacyjnej dżungli. Przypominam, aby zawsze zwracać uwagę na aktualność informacji i nie czytać porad, które zostały opublikowane kilka lat temu. Przepisy, ustawy i rozporządzenia często się zmieniają. Należy zawsze zweryfikować źródło informacji na innej stronie lub tematycznym forum. Postaram się przybliżyć możliwości zostania podoficerem zawodowym jakie obecnie są dostępne. Chciałbym tu zaznaczyć, że podstawowym, preferowanym przez wojsko zasobem kandydatów na podoficerów są żołnierze korpusu szeregowych zawodowych, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe.

 

Uwaga, obecnie, aby zostać podoficerem zawodowym należy posiadać wykształcenie średnie (matura nie jest wymagana).

Kto może być żołnierzem?

Kto może zostać żołnierzem Sił Zbrojnych RP?

Żołnierzem zawodowym może być osoba posiadająca obywatelstwo polskie, o nieposzlakowanej opinii, której
wierność dla Rzeczypospolitej Polskiej nie budzi wątpliwości, posiadająca odpowiednie kwalifikacje oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia zawodowej służby wojskowej. 

Jak zostać podoficerem? 

Droga do korpusu podoficerów jest inna dla cywili bez żadnego przeszkolenia wojskowego i dla osób, którzy już odbyli przeszkolenie wojskowe a jeszcze inna dla studentów. Dla wszystkich chętnych droga ta wiedzie przez WKU (Wojskową Komendę Uzupełnień) i wszyscy muszą pozytywnie przejść badania na Wojskowej Komisji Lekarskiej. Pamiętajcie, że do służby kandydackiej może być powołana tylko osoba niekarana sądownie.

Poniżej przedstawiam możliwości zostania podoficerem (stan na kwiecień 2018 – postaram się aktualizować te informacje, jeśli zajdą jakieś zmiany):

 

 1. Zgoda Dyrektora Departamentu Kadr

Uwaga: aby dostać się na szkołę podoficerską trzeba uzyskać poparcie przełożonych w jednostce wojskowej.

 1. Zdanie egzaminu wstępnego do szkoły podoficerskiej

Jeżeli przemawiają za tym potrzeby Sił Zbrojnych, na stopień wojskowy kaprala (mata) może być mianowany, po zdaniu egzaminu na podoficera, szeregowy zawodowy, który posiada wykształcenie średnie i co najmniej bardzo dobrą ogólną ocenę w ostatniej opinii służbowej.

Więcej o tym w moim wpisie: Kurs podoficerski dla szeregowych zawodowych

Czas trwania 9 miesięcy.

Szkolenie prowadzone jest w SPWL w Poznaniu.

Po ukończeniu kursu, absolwenci są mianowani na stopień kaprala i zostają żołnierzami zawodowymi Wojsk Obrony Terytorialnej.

Miejsce szkolenia – SPWL Poznań

Czas trwania kursu – 6 miesięcy.

Po ukończeniu kursu, absolwenci są mianowani na stopień kaprala i zostają żołnierzami zawodowymi służącymi w orkiestrach wojskowych.

Czas trwania – do 5 miesięcy.

Po zakończeniu szkolenia i zdania egzaminu na podoficera absolwent jest mianowany do stopnia starszego szeregowego (starszego marynarza) – z jednoczesnym przeznaczeniem żołnierza do mianowania na pierwszy stopień podoficerski, po odbyciu dodatkowych ćwiczeń wojskowych, jeżeli był kształcony na potrzeby korpusu podoficerów;

 

Uwaga!

Po zakończeniu szkolenia absolwent służby przygotowawczej zostaje przeniesiony na ewidencję Wojskowej Komendy Uzupełnień właściwej ze względu na miejsce zameldowania i otrzymuje status żołnierza rezerwy. Warunkiem niezbędnym do mianowania na pierwszy stopień podoficerski jest odbycie przez niego dodatkowych ćwiczeń wojskowych, zgodnie z § 20 ust. 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 kwietnia 2010 r. w sprawie mianowania na stopnie wojskowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 307, ze zm.). Dopiero po odbyciu wymaganej liczby dni dodatkowych ćwiczeń wojskowych ww. żołnierz rezerwy może być mianowany na pierwszy stopień w korpusie podoficerów. Źródło

Dopiero teraz można starać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej. Jest to trudne, w związku z tym, że preferuje się nabór do korpusu podoficerów ze środowiska szeregowych zawodowych ale w teorii jest to możliwe.

Można też oczywiście pełnić służbę w Narodowych Siłach Rezerwowych.

 1. Czas trwania do 3 miesięcy.
 2. Po pozytywnym ukończeniu kursu, absolwenci mianowani są na pierwszy stopień podoficerski i przechodzą do rezerwy.

Uwaga:

Kandydaci ubiegający się o skierowania na ww. przeszkolenie nie mogą figurować w Krajowym Rejestrze Karnym oraz muszą posiadać zdolność do pełnienia czynnej służby wojskowej (w tym kryterium wieku), która pozwala im na pozostawanie na przydziale mobilizacyjnym przez co najmniej kolejne 10 lat.

 

Na kursy podoficerskie powołuje się żołnierzy rezerwy posiadających wykształcenie średnie, którzy pełnili czynną służbę wojskową (w pierwszej kolejności tych, którzy odbyli zawodową zasadniczą lub przygotowawczą służbę wojskową) i posiadają nadane przydziały mobilizacyjne. Zasadniczym warunkiem skierowania kandydata na kurs jest posiadanie specjalności wojskowej lub wykształcenia cywilnego zbieżnego z korpusem osobowym, w którym będzie prowadzone szkolenie.

 

Kursy przeszkalania kadr rezerwy realizowane są w szkołach podoficerskich w wymiarze do 3 miesięcy z czego etap pierwszy – do 45 dni szkoleniowych, realizowany w celu przygotowania do wykonywania obowiązków na stanowisku dowódcy drużyny (równorzędny) oraz doskonalenia umiejętności w zakresie prowadzenia działalności instruktorsko-metodycznej. Następnie w centrach szkolenia właściwych dla specjalności wojskowych, realizowany jest etap drugi – do 20 dni szkoleniowych. W głównej mierze jest on dedykowany opanowaniu i doskonaleniu praktycznych umiejętności specjalistycznych.

Źródło

253 komentarze
 1. autor
  Commendante 2 lata temu

  Otwieram komentowanie na tej stronie. Zapraszam do dyskusji.

  • Maciej 1 miesiąc temu

   Do jakiego stopnia pdf mozna dojsc bez matury?

   • autor
    Commendante 1 miesiąc temu

    Do każdego kolego….

    • Anonim 1 miesiąc temu

     co ty pierdolisz !!! bez matury ale ze średnim do chorażego sztabowego ale nie licz na to bo na kaprala wyjść to już graniczy z cudem służę w wojsku i żałuję że w ogóle się z tym gownem związanej

     • Anonim 1 miesiąc temu

      Widać cieńki bolek jesteś. Trzeba mieć w głowie trochę. Nie pisz już tutaj nic więcej.

 2. Kris36 2 lata temu

  Czy jest wymagana matura na szkole

 3. Anonim 2 lata temu

  Aby zostać podoficerem nie trzeba mieć matury. Wystarczy wykształcenie średnie.

 4. MarrGarett 2 lata temu

  Czy żołnierz WOT obecnie odbywający szkolenia ma jakieś szanse w zakwalifikowaniu się na szkołę podoficerską? Czy lepiej o to już pytać na swojej jednostce gdzie służę?

 5. autor
  Commendante 2 lata temu

  Z tego co wiem to WOT będzie miało swoją szkołę podoficerską. Póki co to trzeba by się było zwolnić z WOT, żeby jechać na egzaminy na kurs podoficerski.
  Na razie nie ma zaplanowanego kolejnego kursu.
  Proponuję cierpliwie czekać. Robić swoje. Wyrobić sobie dobrą opinię i sprawność fizyczną.
  Przyjdzie moment na przejście do korpusu podoficerskiego.

 6. Ruken 2 lata temu

  Następny turnus do szkoły poodoficerskiej WOT, został wstrzymany, wstrzymana została także decyzja o lokalizacji Centrum Szkolenia WOT w istniejących już w Siedlcach koszarach.

  Pozdrowienia dla osób, które nie dostały się na poprzedni nabór (do SPWL Poznań), a było im obiecane miejsce na następny turnus…

  • kamil 2 lata temu

   Tez bylem na egzaminie… tak jak mowisz obiecal trep ze beda kolejne edycje egzaminow a tu nic… Szkola nie otwarta w Siedlcach jak i to cale centrum a mial to byc 3-4 kwartal 2018.. cos watpie ze otworza w tym roku, ze w ogole moga nie otwarzyc bo wiadomo jak to w MON zmienia sie co chwile cos. Pozdro mordeczko!

 7. autor
  Commendante 2 lata temu

  Ruken a skąd masz takie wieści?

 8. Olga 2 lata temu

  Hmm.. czyli ja nie mając nic wspólnego z wojskiem muszę wszystkie dokumenty na podoficera złożyć do swojego WKU? Startuje jako cywil

 9. Olga 2 lata temu

  1. Ogólnie mam wiele pytań, czy dużo ciężej jest się dostać na studium oficerskie do wrocławia? Wiadomo sprawnościówka, ale chodzi mi o język angielski
  2. Czy w tym samym czasie mogę składać na kurs oficerski i na kurs podoficerski?

 10. autor
  Commendante 2 lata temu

  Olga, widzę że nie do końca przeczytałaś mojego bloga. Nie możesz zostać podoficerem z cywila. Tylko w kilku przypadkach można (kurs muzyków itp)

 11. autor
  Commendante 2 lata temu

  O studium oficerskim się nie wypowiadam bo się nie znam. Musisz jeszcze trochę poczytać o tym wszystkim i zdecydować kim chcesz zostać. Jak coś to pytaj.

  • Michał 2 lata temu

   Jak nie, a nabór z cywilna prowadzony przez spsp w Dęblinie?

 12. autor
  Commendante 2 lata temu

  Tam, jak najbardziej można się starać z “cywila” tak samo jak na kurs muzyków.

 13. Michał 2 lata temu

  A mam pytanie, otóż wcześniej chciałem pójść na kurs podoficerski z rezerwy, ale jeśli nie udadzą się egzaminy wstępne mi w spsp, to też jest taka możliwość, żebym mógł zrobić ten kurs z rezerwy? Wiadomo bez żadnej specjalizacji on jest. Druga sprawa, jestem po szkole przygotowawczej na stanowisku wartownika, biorę udział w ćwiczeniach rotacyjnych NSR oraz mobilizacyjnych z rezerwy, czy to też jest jakiś dodatkowy plus żebym mógł mieć dodatkowe punkty przy rozmowie kwalifikacyjnej?

 14. autor
  Commendante 2 lata temu

  Michał moim zdaniem to możesz startować na kurs rezerwy jak Ci się nie uda na normalny tryb. Co do NSR jest to jak najbardziej sprawa do chwalenia się na rozmowie kwalifikacyjnej.

  • Michał 2 lata temu

   Rozumiem, przed chwilą dostałem list od szkoły, postępowanie rekrutacyjne obejmuje też test z wiedzy ogólnej. Na co mogę się przygotować? Ogólne pojęcia związane z wojskiem typu, kim jest przełożony? Czy raczej coś o Polsce kim jest prezydent, o Sejmach itp..?

 15. autor
  Commendante 2 lata temu

  https://podoficer.pl/2017/12/14/poradnik-przygotowac-sie-egzaminu-wstepnego/#1513380786501-9a5549e4-e09e

  Pytania będą z cyklu wiedzy o społeczeństwie. Kiedy przystąpiliśmy do NATO itp..

  • Michał 2 lata temu

   Aa rozumiem, dzięki ?

 16. Jakub 1 rok temu

  Nie poinformowałeś o projekcie Legia Akademicka. W tym roku skończyła się pierwsza edycja. Już wiadomo że za rok rusza kolejna. A jest to sposób by z cywila lub także po już po jakimś przeszkoleniu wojskowym zostać kapralem.

 17. autor
  Commendante 1 rok temu

  Tak, wiem o tym. Niedługo poprawię. Dziękuję za zwrócenie uwagi. 🙂

 18. Tomek 1 rok temu

  Czy bezpośrednio po liceum mogę się ubiegać do przyjęcia do szkoły podoficerskiej np. W poznaniu?

 19. Bartosz 1 rok temu

  A czy facet 36 letni po licencjacie z ekonomii i trzymiesięcznym przeszkoleniu dla absolwentów szkół wyższych (kapral) ma szansę się dostać do wojska i na jaki stopień wojskowy?

 20. autor
  Commendante 1 rok temu

  Może zostać kapralem jeśli znajdzie sobie jednostkę, która go będzie chciała zatrudnić. Tak w uproszczeniu. I wtedy służy jako kapral zawodowy.

 21. elton 1 rok temu

  Witam, chciałem się zapytać, czy papiery typu: odpis aktu urodzenia, zaświadczenie z KRK, życiorys itp. muszą być dostarczone od razu przy składaniu wniosku, czy też w dniu egzaminów wstępnych na szkolenie podoficerów na potrzeby WOT w Poznaniu? Ponieważ w spisie również jest orzeczenie od psychologa wojskowego i nie mogę ogarnąć co jest wymagane, przy składaniu wniosku w WKU.
  Pozdrawiam

 22. Anonim 1 rok temu

  Hej,
  Chciałabym zostać zawodowym żołnierzem. Pierwszy etap -> złożyć dokumenty o powołanie do służby przygotowawczej (ja składam w korpusie podoficerów).
  Jak później sprawa wygląda z pracą w jednostkach OT?

 23. autor
  Commendante 1 rok temu

  Po skończeniu przeszkolenia w służbie przygotowawczej zostajesz szeregowym rezerwy. Potem musisz odbyć ćwiczenia rotacyjne i możesz zostać mianowany kapralem rezerwy. Dopiero potem trzeba szukać jednostki, która zgodzi się na przyjęcie Ciebie na etat żołnierza zawodowego.

  Prościej jest iść na kurs podoficerski do WOT do Poznania i zostać kapralem zawodowym po zakończeniu szkoły.

 24. Anabell 1 rok temu

  Cześć
  Jestem już po wszystkich badaniach. Dzisiaj kontaktowałam się z WKU. Poinformowano mnie, że moge się starać na korpus szeregowego jak i korpus podoficerów.
  Potrzebuję informacji, który jest lepszy. Tak, wiem, że dobrze jest zacząć od początku. Chciałabym poznać różnice w trakcie odbywania SP jak również późniejsze możliwości po przejściu służby przygotowawczej z danego korpusu.

  • Anonim 1 rok temu

   Odpowiedz sobie najpierw na pytanie, czy chcesz być szeregową czy podoficerką? Służba przygotowawcza do korpusu podoficerów jest dłuższa. Jest trochę więcej nauki. Po jej zakończeniu trudniej o etat żołnierza zawodowego w jednostce wojskowej bo pierwszeństwo mają szeregowi zawodowi.
   Ja uważam że trzeba ambitnie podchodzić do realizacji celów.
   Kolejna sprawa to czy jesteś gotowa szukać pracy gdziekolwiek w Polsce, czy tylko koło domciu.

   • Anabell 1 rok temu

    Okej to jest dla mnie do zastanowienia się. A takie pytanie jeszcze? czy ogólnie sposoby odbywania służby są podobne? Rozumiem, że na podoficera jest więcej nauki (i nie jest to problem) jestem ciekawa jak wyglądają ćwiczenia. Czy również to wygląda tak samo jak w korpusie szeregowych. Mam znajomych którzy byli i to mnie zastanawia właśnie.

    • autor
     Commendante 1 rok temu

     Jest to bardzo podobnie. Masz okres podstawowy, gdzie uczysz się wszystkich podstaw żołnierki, a potem jest okres specjalistyczny, gdzie uczysz się spraw związanych z dowodzeniem.

 25. Anabell 1 rok temu

  Super. Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź.:)

 26. Zainteresowany 1 rok temu

  Witam, skąd macie to pewne info, że legia akademicka wyruszy? Ja otrzymałem informację z MON, że prawdopodobnie wystartuje druga edycja na wiosnę, ale żadnych pewników.

 27. autor
  Commendante 1 rok temu

  A kto napisał że ruszy legia?

 28. Zainteresowany 1 rok temu

  “Jakub
  3 tygodnie temu
  Nie poinformowałeś o projekcie Legia Akademicka. W tym roku skończyła się pierwsza edycja. Już wiadomo że za rok rusza kolejna. A jest to sposób by z cywila lub także po już po jakimś przeszkoleniu wojskowym zostać kapralem.”

  Pozdrawiam 🙂

 29. Dawid 1 rok temu

  Mam pytania. Na wakacjach w roku 2019 mam przysiege wojskową, wszystkie kwity itd.
  Jestem w certyfikowane szkole wojskowej w pilotażowym programie. Brałem udział w wielkiej defiladzie, mam ukończony kurs skoczka spadochronowego, jestem strazakiem, ukończyłem kurs dowódców drużyn, biorę udział w Paszporcie, jestem w Kompani Reprezentacyjnej organizacji proobronnych. Jakie szanse na podoficerke po przysiedze itd? I jak wyglądają testy sprawnościowe do podoficerskiej?

 30. autor
  Commendante 1 rok temu

  Kolego Dawid, do szkoły podoficerskiej się nie można dostać “z cywila”, (no może poza paroma przypadkami – muzycy orkiestr wojskowych, niektóre specjalności w siłach powietrznych). Możesz wybrać szkołę podoficerską WOT, albo kurs rezerwy. Nie wiem w jakiej jesteś szkole wojskowej i z jakiej okazji masz przysięgę.

  • Dawid 1 rok temu

   Moja szkoła jest w pilotażowym programie monu, i na w ostatniej klasie (dla mnie jest to trzecia) osoby biorące udział w owym programie jadą na kilkutygodniowy poligon do jednostki wojskowej (w moim przypadku 16BPD), który kończy się przysięgą wojskową. Po niej jestem jak po odbyciu służby przygotowawczej i przechodzę do rezerwy

 31. Anonim 1 rok temu

  Witam ile czeka się na zgodę z Departamentu Kadr na szkołę podoficerska.?

 32. autor
  Commendante 1 rok temu

  Nie ma zasady, miesiąc czy trzy, różnie to bywa.

 33. Dawid 1 rok temu

  Witam.Czy jako st.szer.zawodowy po 15 latach służby i odejściu na emeryturę mogę startować na kurs podoficerski?jeśli tak to co po kolei muszę zrobić po odejściu do cywila?

 34. Anonim 1 rok temu

  Moim zdaniem nie ma przeciwwskazań. Kurs podoficerski rezerwy jest od tego.

 35. Seba 1 rok temu

  Witam, w WKU Pani wspomniała o tym, że istnieją 9 miesięczne kursy podoficerskie (lub ruszają od tego roku) dla szeregowych rezerwy, po których zostaje się kapralem zawodowym z zapewnionym etatem.

  Orientuje się Pan czy faktycznie coś takiego rusza, czy to może jednak bujda i wprowadzenie w błąd przez Panią z WKU?

 36. autor
  Commendante 1 rok temu

  Pewnie chodzi o kursy podoficerskie do WOT, tam faktycznie zostaje się kapralem zawodowym.

 37. Anonim 1 rok temu

  Chciałbym uzyskać pewną informację. Czy na szkołę podoficerską potrzebna jest matura bo słyszałem już różne wersję?

 38. autor
  Commendante 1 rok temu

  Nie potrzebna matura!

  Specjalnie “wytłuściłem” tutaj: https://podoficer.pl/szkoly-podoficerskie/jak-zostac-podoficerem-zawodowym/

 39. Radek 1 rok temu

  Mam pytanko. Jestem muzykiem i chcialbym grać w orkiestrze wojskowej. Jestem po szkoleniu służby przygotowawczej NSR i teraz od stycznia ide na podoficerkę (2,5- miesięczny kurs) ide troche innym trybem niż wszyscy muzycy i moje pytanie brzmi czy przed kursem podoficerskim będę miał robione wszystkie szczegółowe badania jak to miały osoby, które robiły kurs dla muzyków? Wiem, że dużo osób odpada przez komisje lekarską dlatego wolałbym mieć jasność przed kursem. Pozdrawiam

 40. autor
  Commendante 1 rok temu

  Oni mieli badania do służby zawodowej, Ty idziesz na kurs rezerwy i badań raczej mieć żadnych nie będziesz. Po kursie jak znajdziesz etat i będą chcieli Cię powołać do zawodowej służby to wtedy będziesz miał komisję lekarską dla osób ubiegających się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej. Więc może się przebadaj teraz jak masz wątpliwości.

  • Radek 1 rok temu

   Dziękuję, za odpowiedź. Generalnie miejsce dla mnie jest w orkiestrze tylko boje sie troche badań, bo z tego co słyszałem od znajomych to różnie tam bywa, a szkoda byłoby marnować tyle czasu na szkoleniach

 41. Pawel 1 rok temu

  Witam, czy ma ktoś może informacje jak wyglada kurs podoficerski na potrzeby grupy osobowej pielegniarstwa? Jak dlugo trawa i czy konczy sie mianowaniem na kpr. czy tak jak z rezerw trzeba odbyc cwiczenia i byc mianowanym po otrzymaniu etatu? Z gory dziekuje.

 42. autor
  Commendante 1 rok temu

  Za PZ : “Szkolenie potrwa dziewięć miesięcy. Choć program kursu nie jest jeszcze w pełni gotowy, najpewniej poza typowymi zajęciami obowiązującymi na kursie podoficerskim pielęgniarki będą uczyć się także medycyny taktycznej. Po ukończeniu szkolenia w stopniu kaprala trafią do służby w resortowych ośrodkach medycznych i ambulatoriach jednostek wojskowych.” http://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/26817?t=Wojsko-szuka-pielegniarek

  Po kursie, osoba, która zda egzamin na podoficera zostaje mianowana na stopień kaprala, dostaje przydział w Polskę i służy jako żołnierz zawodowy.

 43. Przemek 1 rok temu

  Witaj!
  Nad wojskiem zastanawiam się już kilka lat, miałem nawet iść do wku się dowiedzieć ale zawsze jakoś mi nie było po drodze, więc wku przyszło do mnie tzn miało w ostatnich dniach jakąś akcję na mieście gdzie zachęcali do wstąpienia do armii głównie wot i miałem okazję pogadać chwilę z kobietą, która się tym zajmuje i namieszała mi już całkowicie w głowie. Armią interesuje się głównie dlatego, że daje inną możliwość rozwoju w moim zawodzie (jestem ratownikiem medycznym) ale z drugiej strony jak mam po 10 latach służby zostać kapralem i to jeszcze nie wiadomo, czy na pewno, to mnie to mocno zniechęca. No i właśnie twierdzi, że nie, że po służbie przygotowawczej podoficerskiej jako rat med bez problemu dostałbym się na zawodowego czy nawet jest opcja na oficera zawodowego wot (takie dokładnie określenie padło stąd moje zdziwienie). Ogólnie jak usłyszała, że jestem ratownikiem i to pracującym w pogotowiu to była gotowa od razu mnie zaciągnąć i podpisać dokumenty. Mógłbyś się jakoś wypowiedzieć na ten temat? Nawet jeślibym się dostał, to fajnie jakbym mógł wykorzystać to co robię. Z góry dzięki za odpowiedź 🙂

  • autor
   Commendante 1 rok temu

   Przemek nie musisz czekać 10 lat, żeby zostać kapralem. Poczytaj trochę o możliwościach wstąpienia do wojska. Co do zostania oficerem – ratownikiem medycznym to jestem raczej sceptyczny 🙂 ale podoficerem jak najbardziej.

   • Przemek 1 rok temu

    Znaczy z tego co już wyczytałem zarówno tutaj jak i na jakimś forum wojskowym, mogę iść od razu do służby przygotowawczej podoficerskiej tyle, że (z tego co zrozumiałem) szkolenie jest podzielone na dwa okresy, gdzie w pierwszym okresie do przysięgi mam jakby ogólny przydział w sensie strzelec, kierowca itp a dopiero później ten specjalistyczny (niech mnie ktoś poprawi jak się mylę) i kończę jako st szeregowy (rezerwy) z przeznaczeniem do mianowania na kaprala po odbyciu ćwiczeń i już ze stopniem kaprala (po ćwiczeniach) szukam sobie miejsca na jednostce, która by mnie chciała. W teorii to całkiem fajnie wygląda, ale jak w praktyce z dostępnością takich miejsc? Faktycznie jest tak kolorowo jak mówiła babka w wku? Z tego co czytam to w ogóle ludzie każą traktować z dystansem to co mówią w wku. Na forum jest strasznie dużo sprzecznych informacji. Jedni mówią, żeby iść od szeregowego, drudzy ze jak się wejdzie w korpus szeregowych to już do śmierci.

 44. autor
  Commendante 1 rok temu

  Przemek, wszystko zależy od tego jak bardzo jesteś zdeterminowany, aby zostać żołnierzem. Jeśli jesteś gotów służyć gdziekolwiek, to dobrą opcją dla Ciebie jest kurs podoficerski WOT, bo on jest dla osób ze środowiska cywilnego i po nim zostajesz kapralem zawodowym, to chyba najkrótsza droga.
  Po służbie przygotowawczej to musisz sobie znaleźć jednostkę. Nie wiem jakie masz uprawnienia i doświadczenie ale medycy są w armii chyba potrzebni.
  Wpisz w wyszukiwarkę “ratownik medyczny wakaty jednostka wojskowa” to coś tam znajdziesz. Np. tu: https://wkuostroda.wp.mil.pl/pl/pages/wolne-etaty-w-jw-2018-04-16-v/

  Każda droga w konsekwencji doprowadzi Cię do celu.

  • Przemek 1 rok temu

   dzięki za odpowiedzi, wot raczej odpuszczę i pójdę na podoficerkę z drugiego turnusu. Mam jeszcze kilka pytań 🙂
   1. Łatwiej jest się dostać w przypadku rat meda z szeregowego czy raczej jak podoficer?
   2. Ktoś mi dzisiaj opowiadał (nie wiem czy dobrze zrozumiałem), że jest jakaś możliwość dostania się do jednostek nawet tych co nie wykazują, że chcą przyjąć żołnierzy i bez pleców ew dostać się jako podoficer w miejsce gdzie szukają np szeregowych. Coś wiesz na ten temat?
   3. Jestem ratownikiem medyczny, z kursem prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych kat b, tą samą kategorią prawo jazdy, aktywny zawodowo zarówno jako ratownik i jako kierowca w pogotowiu, na wiosnę będę robił jeszcze kurs tccc i to chyba tyle z moich uprawnień,

   • autor
    Commendante 1 rok temu

    Jednostka wojskowa musi mieć wolny etat podoficerski ratownika medycznego dla Ciebie, żeby Cię przyjąć. Mówimy o sytuacji, kiedy już będziesz kapralem. Szeregowy to może być sanitariuszem, ratownik medyczny ma inne uprawnienia chyba. Jak się zatrudnisz jako szeregowy, to będziesz robił robotę ratownika medycznego za kasę szeregowego.
    Zrób to porządnie.

    • Przemek 1 rok temu

     nawet na pewno ma inne uprawnienia 🙂 jeszcze raz dzięki wielkie, utwierdziłeś mnie w sumie, że podoficerka to jednak będzie dobry wybór.

 45. Daniel 1 rok temu

  Witam.
  Mam dwa pytania jesli chodzi o “podoficerke”, ale najpierw ogólny zarys sytuacji. Jestem po SP i po jednym kontrakcie w NSR w korpusie szeregowych i jestem w trakcie studiow. Planuje iść na kurs dla rezerwistów na podoficera i tu sie rodzą pytania:
  1.Czy po odbytym kursie podoficera z rezerwy jest możliwość w przyszlosci po skończeniu studiów iść na “oficerke” z rezerwy?
  2.Pytanie prosto z mostu wg Twojej opinii łatwiej o etat zawodowca jako podoficer czy oficer?

 46. autor
  Commendante 1 rok temu

  1. Można i to nawet bez kursu podoficerskiego.
  2. Coś czuję, że może być łatwiej dostać się, jako oficer… to też zależy od kierunku studiów, specjalności wojskowej, regionu, w jakim chcesz służyć, szczęścia itp..

 47. Przemek 1 rok temu

  Zapytam jeszcze w imieniu kolegi:
  1. Służy obecnie w policji w stopniu sierżanta i chce się przenieść do wojska. Czy po przeniesieniu w wojsku dostanie również sierżanta? Bo tak jak w wojsku kolejno jest szeregowy, starszy szeregowy i kapral to w policji posterunkowy, starszy posterunkowy i sierżant i nie wie czy dostanie stopień równy, że tak powiem kolejnością czyli kaprala, czy równy nazwą czyli również sierżanta. Mam nadzieje, że dość jasno wytłumaczyłem 🙂
  2. Ma sporą wade wzroku i wybiera się laserową korekcję bo w przyszłości myśli o jednostkach powietrzno-desantowych gdzie z wadą jak widziałem nie biorą. W takiej sytuacji po korekcie może wystąpić o ponowną komisje lekarską czy już nic mu to raczej nie pomoże?

 48. autor
  Commendante 1 rok temu

  Ad 1
  O tym stanowi: Art. 17a. (Ustawa o służbie służbie wojskowej żołnierzy zawodowych)
  1. Osobę posiadającą stopień policyjny, Straży Granicznej, Biura
  Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Agencji
  Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego,
  Służby Kontrwywiadu Wojskowego lub Urzędu Ochrony Państwa, jeżeli przemawiają
  za tym potrzeby Sił Zbrojnych, można powołać do służby kontraktowej, a w
  szczególnie uzasadnionych przypadkach, za zgodą Ministra Obrony Narodowej, do
  służby stałej, na stanowisko służbowe zaszeregowane do stopnia wojskowego
  równorzędnego ze stopniem posiadanym w odpowiedniej służbie.

  Ad 2 Nie wypowiadam się w sprawach lekarskich. Nie mam o tym pojęcia.

 49. Łukasz 1 rok temu

  A ja mam nieco oryginalne pytanie. Jak długo to wszystko trwa? Powiedzmy, mam maturę, jestem w trakcie studiów, ale chciałbym szybko rozpocząć “karierę” w wojsku. Są terminy, to zrozumiałe. Ale jakie są ramy czasowe od złożenia pierwszych dokumentów?

 50. autor
  Commendante 1 rok temu

  Łukasz, a kto to wie. Nie ma reguły na to. To zależy od tego co chcesz robić w wojsku, jakie masz kwalifikacje, kierunek studiów. Odpowiedź na Twoje pytanie wymaga zadania wielu pytań. To chyba materiał na post na blogu…

 51. kamil 1 rok temu

  Wslansie zakfalifikowalem sie na egzaminy wstepne do Poznania.mam pytanie poniewaz jestem bylym zolnierzem i posiadam doswiaczenie nabyte w kraju jak i na misji zagranicznej. Czy jest mozliwoosc skrocenia okresu szkolenia? (jezeli udalo by sie na nie dostac) a kolejne pytanie to czy po zakonczeniu szkolenia mam wplyw na to do jakiej jednostki wojskowej trafie ?

 52. autor
  Commendante 1 rok temu

  Na jakie egzaminy?
  Do WOT?

  Tak czy inaczej nie ma takiej możliwości, poza tym po co? Czas służby wojskowej leci.
  Po zakończeniu szkolenia będą przydziały do jednostek zgodnie z potrzebami. Może będzie możliwość zamienienia się z kimś, jak coś nie będzie pasować. Ale to nie koncert życzeń :).

 53. kamil 1 rok temu

  Tak dokladnie do WOT. Rozumiem i dzieki za odpowiedz.Mam jeszcz ptanie czy beda pytania /test z kategori musztra,regulamin golny itp czy tylko wiedza ogolna o kraju ?
  ps. Bardzo przydatny Blog 🙂

 54. autor
  Commendante 1 rok temu

  Na ezaminach nie ma nic ze spraw wojskowych. To egzamin dla cywili. Zakres egzaminu jest na stronie SPWL. Tam też będzie regulamin postępowania egzaminacyjnego.

  Dziękuję za pochwałkę. Proszę o ocenę na fb jak można 🙂

 55. Krzysiek 1 rok temu

  Generalnie wszystko fajnie ale nigdzie w artykule czy w komentarzach nie ma poruszonej kwestii SPMW jak tutaj ima się sprawa tak samo jak w pozostałych? Standardowa sytuacja mamy świeżaka po technikum cywil był tylko na badaniach w WKU i nic więcej. On tez musi ubiegać sie najpierw o szeregowego zawodowego z zaznaczeniem tego ze chce ubiegać się o stopień Mata czy Starszego Mata. Jak to wtedy wygląda ?

 56. Anonim 1 rok temu

  W przypadku Marynarki Wojennej i Sił powietrznych jest analogicznie. Najpierw marynarz a potem szkoła podoficerska.

 57. Milosz 1 rok temu

  Witam jak najszybciej zostać podoficerem będąc cywilem posiadając średnie i maturę ?

 58. autor
  Commendante 1 rok temu

  Zdać egzaminy do szkoły podoficerskiej WOT, albo dostać się na służbę przygotowawczą do korpusu podoficerów i w jakiś sposób znaleźć sobie etat w jednostce, po odbyciu ćwiczeń okresowych. Obydwa przypadki i tak zajmą prawie rok a nie wiadomo czy Ci się uda.
  Generalnie to nie jest tak, że Ci odpowiem w prost, to zależy. Przeczytaj mojego bloga to może Ci trochę wyjaśni. Polecam też wizytę w WKU.

 59. Ryszard Nowak 1 rok temu

  Czytam wasze komentarze. Ciekawe pytania, ale przy odpowiedziach na nie od osób obeznanych w temacie brakuje poruszenia jednej podstawowej i znaczącej kwestii. Mianowicie znajomości. Bez układów/znajomości tj. osoby która po prostu was tam wciśnie, zapomnijcie o byciu w wojsku zawodowym. Służę w wojsku już 8 lat jako szeregowy zawodowy i doskonale znana mi jest rekrutacja osób do zawodowej 🙂

 60. autor
  Commendante 1 rok temu

  A ja walczę z takimi poglądami jak Twoje. Jak ktoś się przygotuje to nie potrzebuje znajomości. A jak ktoś jest cieniutki to szuka wszędzie jak sobie załatwić. Coś o tym wiem bo nie jeden telefon odebrałem i nie jedno widziałem. Szeregowi zawodowi, którzy nie potrafią zdać nawet wf, próbują dzwonić po wujkach i ciociach. Do szkoły podoficerskiej można się dostać bez znajomości. Nie zamierzam tu promować takich zachowań. Wchodzą tu młodzi, ambitni ludzie, którzy potrafią sobie sami poradzić. Jak chcesz takie rady dawać to idź gdzie indziej. Jak się zapierdala i samemu do czegoś dojdzie to jest satysfakcja.

 61. Ryszard Nowak 1 rok temu

  Commendante, nie ma znaczenia czy jesteś przygotowany czy nie. Potrzebne jest wsparcie. W takim razie odpowiedz mi na moje pytanie .. Dlaczego nie zostałem jeszcze kapralem skoro przez 8 lat rok w rok mam ocene 5 z wf-u i 5 z opinii ? a przychodzą młode koty które czekają tylko na drugi kontrakt i od razu podoficerka ? Wciąż jesteś zdania, że znajomości nie są w wojsku potrzebne ? 🙂 Dojść do czegoś w wojsku mogłeś sam, ale jeszcze za czasów służby zasadniczej. Czasy się zmieniają.

  • autor
   Commendante 1 rok temu

   Ryszard, ja trzymam się tego, że żeby zdać egzaminy nie trzeba znajomości, tylko odpowiedniego przygotowania. A jak trafić na takie egzaminy to już inna sprawa, jak dowódca Cie nie wyśle to nic nie zrobisz. Nie wiem z jakiego powodu Ciebie nie wysyłają. Musisz spytać przełożonych.
   Jeszcze raz powtarzam, nie będę tu promował nepotyzmu.

 62. Grzesio 1 rok temu

  Witam jestem po studiach inż chciałbym pracowac w wojsku, nie odbylem sluzby mam kat c, chcialbym iść wyżej ponad szeregowego, od czego musiałbym zacząć?

 63. Grzesio 1 rok temu

  Świetny artykuł, jesli o mnie chodzi to widzę siebie w wojsku lądowym siły pancerne lub zmechanizowane w stopniu oficerskim ew podoficer

 64. Ryszard Nowak 1 rok temu

  Wiadomo jest, że wujek jeden czy drugi nie zda za swojego podopiecznego egzaminu ;D lecz dołoży starań by jego pociotek na takie egzaminy się zakwalifikował. Doskonale wiem, że dowódca jednostki wysyła na kursy czy to podoficerskie, oficerskie, kat.C itp. ale wiadomo tych co muszą zostać wysłani a nie tych których wypadałoby wysłać 🙂 nikt Ci nie każe zgadzać się z tym co ma miejsce na co dzień w firmie MON 🙂 ja próbuje zobrazować mniej więcej jak to wygląda osobom które bardzo chciałby być żołnierzami a nie wiedzą jak wygląda rekrutacja kadr (sekcja personalna) 🙂 a Ty na pewno wiesz jaka jest rzeczywistość skoro tak się znasz na temacie.

 65. autor
  Commendante 1 rok temu

  Rysiek, ja wiem jak jest i się z tym nie zgadzam i z tym walczę. Ale nie po to ładuję kasę swój czas w tego bloga, żeby podpowiadać innym jak korzystać z patologii.

 66. Ryszard Nowak 1 rok temu

  więc prowadź swojego bloga tak by każdy kto próbuje zasięgnąć informacji z niego wiedział jak naprawde to wygląda 🙂 chodzi o to, że niezbędne informacje które tu podajesz są ogólnie dostępne. wystarczy je wyklikać w wyszukiwarce, bo prawdy, taka jak tą którą przedstawiam, nigdzie nie oczekujmy 🙂

 67. Ryszard Nowak 1 rok temu

  obyś zwalczył to patologiczne wojskowe zjawisko. życzę Tobie, sobie oraz innym przyszłym rekrutom by tego nie było.

 68. Ryszard Nowak 1 rok temu

  sytuacja z dnia dzisiejszego: otrzymałem wgląd w listę osób które niedługo zostaną wysłane na kurs języka angielskiego poziom 1111. Mi od 3 lat nie udało się zakwalifikować a koleżanka która rok służy ze mną na jednej kompanii oczywiście idzie, dlaczego … bo ma wujka w WKU 🙂

 69. autor
  Commendante 1 rok temu

  Załóż sobie bloga i tam pisz o takich sprawach. Napisz nazwisko koleżanki i nazwisko wujka i udowodnij, że jej coś załatwił. Co roku szkoły podoficerskie kształcą kilka tysięcy kandydatów na podoficerów spośród szeregowych zawodowych. I to nie są żadne plecaki. Nie każdy szeregowy zawodowy może zostać podoficerem i nie każdy zostanie.

 70. Aleks 1 rok temu

  Czyli rozumiem jeśli jednostka wojskowa wystawiła wolny etat ratownika medycznego (podoficer), to żebym mógł wziąć udział w rekrutacji na to stanowisko, muszę wcześniej ukończyć szkołę podoficerską? Obecnie jestem w WOT w stopniu szeregowego.

  Przepraszam za głupie pytanie ale wolę się upewnić, czy dobrze wszystko zrozumiałem 🙂 Pozdrawiam!

 71. autor
  Commendante 1 rok temu

  Tak, musisz ukończyć szkołę podoficerską.

 72. Ryszard Nowak 1 rok temu

  Aż tak bardzo nie kręci mnie zakładanie bloga, wystarczy komentarz. Nie ma potrzeby pisać nazwisk. Nic to nie zmieni co do osoby która idzie na angielski oraz anioła stróża 🙂 sobie człowiek bardziej mógłby zaszkodzic taka informacja. Owszem, szeregowi są wysyłani na kursy podoficerskie, ale mianowani na kaprala zostają Ci co już wiedzieli, że nimi będą jeszcze przed rozpoczęciem kursu 🙂 z podoficerki wracali bez ukonczenia kursu żołnierze którzy byli bardzo dobrze przygotowani. I jak to rozumiec, że oni nie zaliczyli choć mięli np: 5 z wf i 5 ze strzelania jak, i tu podam drugi przykład szczęściarza, na kurs poszedł gościu który ważył ze 120/130 kg nie będąc wysokim – wf ogarniał za flaszke z instruktorem na jednostce na ocene 4, zeby nie było, że 5, bo wtopa, i kurs mimo nie przygotowania z wf, który jest podstawą na pdf, oczywiście zaliczył ponieważ był od dłuższego czasu kierowcą generała 🙂 spotkałem się również z taką sytuacją, że podporucznik został wysłany na kurs prawa jazdy kategorii C. Jak, skoro w kosie oficer nie ma w preferowanych badz wymaganych prawka na C. Zmiana stanowiska/etatu na inne również w jego przypadku nie wymaga kat.C – w końcu oficer. Więc dlaczego został wysłany ? Bo chciał sobie zrobić C 🙂 przykładów mógłbym podać o wiele więcej. Wniosek taki, że plecy na drążku trzeba mieć wyrobione 🙂 Także chętni na pdf … w pierwszej kolejnosci napiszcie list do swojego świętego Mikołaja, jesli nie otrzymacie od niego rózgi to macie dwie bele, bez listu mimo odpowiedniego przygotowania jest to niestety niemożliwe. Więc jak napisałeś adminie – Nie każdy szeregowy zawodowy może zostać podoficerem i nie każdy zostanie – wiadomo dlaczego 🙂

 73. autor
  Commendante 1 rok temu

  Ja radzę mniej patrzeć na innych a zająć się sobą. Nie każdy się jak widać nadaje na podoficera. Trzeba być twardym 😉

 74. Johny 1 rok temu

  Witam . Pracuje w wojsku pierwszy kontrakt chciałbym jakoś uzyskac stopień podoficerski. Niestety u nas w jednostce nie jest to łatwe A jak się uda to po kilkunastu latach . Więc najlepiej by było do końca kontraktu i pojsc na szkółkę z cywila?

 75. autor
  Commendante 1 rok temu

  Johny, nie szkółka, tylko szkoła podoficerska. A tak poza tym, to jako żołnierz zawodowy powinieneś wiedzieć, że nie ma rekrutacji do szkół podoficerskich z cywila. No chyba że chcesz iść na kurs podoficerski rezerwy. Nie rozumiem, dlaczego uważasz , że możesz startować na szkołę podoficerską po kilkunastu latach. Napisz wniosek do DKMON, od tego musisz zacząć.
  Jak odejdziesz, to może się tak zdarzyć, że Cię nie wezmą z powrotem.

 76. Oliwia 1 rok temu

  Chwila bo się gubię na innej stronie internetowej było napisane ,że z cywila można iść na podoficera. Idzie się na służbę przygotowawczą zaznacza się ja co chcemy iść i w zależności od stopnia mamy dostosowane szkolenie. Na podoficera zajmuje to 5 miesięcy i nie jest potrzeba matura. Tu pisze , że tak nie można. Jakieś kursy czy coś. Już nic nie rozumiem .

  • autor
   Commendante 1 rok temu

   Oliwia, podaj mi tą stronę to Ci odpowiem. Można z cywila się dostać na kurs podoficerski WOT, kurs muzyków orkiestr wojskowych, pielęgniarek, i do Szkoły Podoficerskiej w Dęblinie dla określonych specjalności. A tak normalnie to szkoły podoficerskie kształcą kandydatów na podoficerów spośród szeregowych zawodowych.

 77. Dominika 1 rok temu

  Jestem szeregowym rezerwy o specjalności wartownik, czy jest realna szansa na zakwalifikowanie się na kurs podoficerski, czy to raczej opcja dla szeregowych zawodowych? Jeżeli jest to realne to czy kurs jest skrócony dla osób po służbie przygotowawczej czy odbywa się on na normalnych zasadach czyli 3 msc.

 78. autor
  Commendante 1 rok temu

  Dominiko witaj na moim blogu. Jeśli jesteś szeregową rezerwy możesz iść na kurs podoficerski rezerwy. Po nim zostaniesz kapralem rezerwy i będziesz musiała sobie znaleźć etat, przejść komisję lekarską a co najważniejsze uzyskać zgodę na powołanie do zawodowej służby wojskowej. Kolejna opcja to kurs podoficerski na potrzeby WOT.
  Pozdrawiam.

 79. Jacek 1 rok temu

  Ryszard Nowak napisał jak wygladają realia. Niestety, ale tak to funkcjonuje. Wiec polecam przyszlym rekrutom nie “nakręcać” się zbytnio. Pozdrawiam!

 80. Anonim 1 rok temu

  Myślę, że przyszli rekruci sobie doskonale poradzą bez znajomości… Nie będę cenzurował Waszych komentarzy. Jak ktoś ma głowę na karku i ambicje to sam osiągnie sukces. A jak ktoś jest leniem to szuka “wujków”.

 81. Anonim gal 12 miesięcy temu

  Witam mam pytanie. Jako żołnierz zawodowy służę w jednostce, jeśli by kontrakt mój upłynął to mógłbym pójść jak jestem na studiach na legie akademicką, coś wiesz o tym?

 82. autor
  Commendante 12 miesięcy temu

  Ale co ? Zwolnisz się? To będziesz szeregowym rezerwy. Będziesz mógł iść na kurs podoficerski rezerwy. Szczerze mówiąc głupszego pomysłu dawno nie słyszałem.

 83. Marcin 11 miesięcy temu

  Mam pytanie. Po zakończeniu szkolenia dostaje sie stopień starszego szeregowego i ma sie odbyte szkolenie na podoficera. Czy po tym szkoleniu mozna szukac pracy w jednostce na stanowisku starszego szeregowego ?

 84. Łukasz 11 miesięcy temu

  Witam. Chciałbym się dowiedzieć jakie dokumenty muszę dostarczyć do WKU jeżeli chce spróbować się dostać do szkoły podoficerskiej z rezerwy

 85. autor
  Commendante 11 miesięcy temu

  Łukasz musisz spytać w WKU…

 86. Patryk 10 miesięcy temu

  Witam mam pytanie Chciałem złozyć papiery do szkoły podoficerskiej w Dęblinie. I mam pytanie czy po tym szkoleniu na podoficera 13 miesięcznym
  dostane etat do służby zawodowej tam gdzie mnie wyślą i będzie zapotrzebowanie to tam będe słuzył ??

 87. Michał 10 miesięcy temu

  Witam,
  Zdawał ktoś testy do Dęblina w 2018 r.? Jak wygląda test z języka angielskiego, bo pisze że to nie na punkty. W Poznaniu do WOT był punktowany.

 88. Anonim 10 miesięcy temu

  Czy z niedosłuchem na jedno ucho warto sobie zawracać tym głowe czy olać bo mnie nie przepuszczą na komisji lekarskiej?

 89. Anonim 9 miesięcy temu

  Nie wierzę w to co czytam. Nie wiem ile w tym roku jest kandydatów do szkoły podoficerki w Dęblinie ale mam nadzieję że mało bo trochę słabą kondycję mam i kwalifikacje mogą się dla mnie okazać ciężkie. Ale podsumowują złożyłem w WKU papiery do Dęblina wszystko przeszło zgoda departamentu jest badania wszystkie przeszedłem pozytywnie i teraz czekam bo kwalifikacje są w ostatnim tygodniu sierpnia lub 1tyg września . Mam szeregowego rezerwy że specjalnością piechota zmechanizowana i żadnych problemów do szkoły ( złożenie papierów i decyzję nie było ) i pytam się was naprawdę pogięło z WOT po tym nie ma praktycznie nic musisz mieć fart lub znajomych gdzieś by po WOT gdzieś służyć w zawodowej

 90. Jacob 9 miesięcy temu

  Witam
  A na szkole podoficerskiej to mieszka się cały czas na kompanii czy jak się blisko mieszka to można dojeżdżać jak do zwykłej pracy ?

 91. Aga 9 miesięcy temu

  1. Jestem w Legii Akademickiej czy lepiej zakończyć ją stopniem szeregowego rezerwy czy złożyć wniosek i zrobić jeszcze kaprala rezerwy? Który stopień wojskowy lepiej mieć by dostać etat w wojsku ?(jeśli w ogole po LA mozna dostać etat w wojsku)
  2. Będąc kapralem rezerwy jakie mogłabym podjąć kroki, by stać sie żołnierzem zawodowym?

 92. autor
  Commendante 9 miesięcy temu

  Aga.
  Ad.1 Odpowiedz sobie kim chcesz być ? Szeregowym czy podoficerem, jakie masz ambicje. Bo ja nie wiem.
  Niestety po LA można zostać podoficerem…
  Ad. 2 Jak będziesz kapralem rezerwy to musisz sobie znaleźć jednostkę, która Cię zatrudni. Jak oni się zgodzą to stajesz na komisji lekarskiej i czekasz na zgodę Departamentu Kadr.

  Piszę niestety bo nie podoba mi się to, że po takim szkoleniu ktoś zostaje dowódcą. Uważam, że jest ono niewystarczające do przygotowania dowódcy jakiegokolwiek.
  Podoficerami póki co powinni zostawać doświadczeni szeregowi.

  • Aga 9 miesięcy temu

   Aby znaleźć jednostkę, która by mnie zatrudniła, to muszę osobiście spotkać się z jej Komendantem czy wystarczy złożyć określony wniosek w swoim WKU?

   • autor
    Commendante 9 miesięcy temu

    Aga musisz się zgłosić do kadr. Dowódcy nie uczestniczą w rekrutacji. Każda jednostka ma na swojej stronie informacje dla chętnych do służby.

 93. Adam 9 miesięcy temu

  Wiadomo już czy było żołnierze zawodowi mogą zgłosić się na moduł podoficerski w LA?

  • autor
   Commendante 8 miesięcy temu

   Moduł podoficerski jest dla studentów, więc jeśli były żołnierz jest studentem uczelni, która bierze udział w programie to chyba może.

 94. Rekrut 8 miesięcy temu

  Cześć. Czy ktoś się orientuje, czy 5 miesięczna Służba Przygotowawcza w korpusie podoficerskim jest otwarta dla cywilów i czy mają szansę się do niej dostać? Pytam, ponieważ w internecie wszędzie znajduję informację, że nabór z cywila do szkół podoficerskich jest zawieszony. W tej chwili waham się pomiędzy Służbą Przygotowawczą w korpusie podoficerskim a Legią Akademicką. Zdaję sobie sprawę, że Legia jest bardzo krzywdząca dla szeregowych zawodowych, ale jeśli mam taką okazję to chciałbym ją wykorzystać. Nie chcę wylądować w korpusie szeregowych zawodowych i zostać tam do końca kariery, a tak niestety bywa w większości przypadków – mam kilku znajomych w tym korpusie i stanowczo mi odradzają taką ścieżkę.

 95. Commendante 8 miesięcy temu

  Kolego, służba przygotowawcza jest tylko dla cywili. A co do szeregowych zawodowych i ich kariery to się nie martw. Co roku z powodzeniem szkoły podoficerskie kończy kilka tysięcy szeregowych zawodowych. Trzeba się tylko postarać.

  • Rekrut 8 miesięcy temu

   Trochę źle się wyraziłem. Wiem, że Służba Przygotowawcza jest tylko dla cywili. Chodziło mi o to, że podobno jest zawieszony nabór do korpusu podoficerów ze środowiska cywilnego i ta Służba Przygotowawcza w korpusie podoficerskim to “martwa” ścieżka istniejąca tylko na papierze. Informacja o zawieszonym naborze z cywila była także na stronach samych szkół podoficerskich. Jedyna opcja żeby dostać stopień podoficera to przejście przez szeregowego zawodowego i szkołę podoficerską będąc już zawodowym. Nie licząc oczywiście ścieżki przez WOT. Dlatego jestem trochę zmieszany.

   Tak jak wspomniałem, mam kilku znajomych w korpusie szeregowych i każdy mi odradza ten korpus jeśli idę z myślą o podoficerze. Wszyscy są po studiach, co najmniej jeden język obcy biegły, kilkuletnie doświadczenie, jeden ma powyżej 10 lat i nie mogą się załapać. Na forach i Facebooku szeregowi podobnie się “żalą” przy okazji krytykując Legię Akademicką 😉 Dlatego zastanawiam się nad tą Legią w module podoficerskim. Czy jest sens to kończyć jeśli w planach mam służbę zawodową, czy może zablokuje sobie tym karierę bo nikt nie będzie patrzył na to poważnie.

   • Rekrut 8 miesięcy temu

    A tak ogólnie jako osoby “ze środka”, którą ścieżkę polecacie? W tej chwili kończę ostatni rok studiów magisterskich i po drodze miałbym Legię Akademicką i tam moduł podoficerski. Czy może po tym nie ma szans na etat i lepiej postawić na Służbę Przygotowawczą?

   • autor
    Commendante 8 miesięcy temu

    Rekrut,
    zawieszona jest służba kandydacka, czyli taka forma kształcenia kandydatów na podoficerów, gdzie absolwenci zostają żołnierzami zawodowymi. (Są od tego wyjątki: muzycy, pielęgniarki i osatnio SPSP Dęblin też zrobiła taki kurs dla kandydatów na personel techniczny).
    Służba przygotowawcza na potrzeby korpusu podoficerów kończy się otrzymaniem stopnia szeregowego rezerwy.
    To, że szeregowi nie mogą się załapać to naturalne. Nie każdy zostanie podoficerem, myślę, że to zrozumiałe.
    O Legii wyraziłem już swoją opinię. To, że po LA ludzie są przyjmowani na podoficerów zawodowych – bo tak pozwala prawo to porażka. Nie zamierzam tu nikomu podpowiadać jak na skróty dostać się do korpusu podoficerów. Aha, to samo myślę o służbie przygotowawczej. To miało być z założenia szkolenie na cele NSR a nie służby zawodowej.

    • Rekrut 8 miesięcy temu

     Dzięki za informację. Pytając o ścieżkę nie chodziło mi o drogę na skróty, tylko o drogę, po której będę miał realną szansę na etat. Legią prawdopodobnie zamknę sobie możliwość służby zawodowej bo wątpię żeby jakaś jednostka chciała podoficera po tak krótkim kursie, także raczej ją sobie odpuszczę. Wspomniałeś, że o Służbie Przygotowawczej myślisz to samo co o Legii. Domyślam się, że miałeś na myśli moduł podoficerski, bo przecież na szeregowego też jest droga przez tą służbę. W każdym razie jeszcze raz dzięki za odpowiedź i pomoc. Pozdrawiam.

 96. autor
  Commendante 8 miesięcy temu

  Tak, moduł podoficerski. Aby zostać szeregowym zawodowym póki co nie ma innej drogi więc jest w miarę ok. Ale powoływawnie do zawodowej służby wojskowej w korpusie podofcierów po LA i służbie przygotowawczej to pomyłka i wykorzystywanie luki prawnej w wiadomych celach.

  Jakimś sposobem Ci ludzie po LA i służbie przygotowawczej się do zwodowej dostają. To znaczy ja wiem jak się to odbywa….
  Masz przed sobą 25 lat służby więc jak zaczniesz od szeregowego i przesłyżysz kilka lat zanim zostaniesz podoficerem (albo oficerem), to tylko Ci wyjdzie na dobre a wysługa będzie leciała. Z drugiej strony kto wie co będzie za rok czy 2? Może będą brać ludzi po LA?

  • Rekrut 8 miesięcy temu

   Niektórzy po Legii niby mówią, że bez pleców udało im się dostać etat, ale kto wie jak było naprawdę… Mam znajomych, którzy to kończyli ale żaden nie szedł tam z myślą o służbie zawodowej.

 97. Łukasz 8 miesięcy temu

  Witam czy na korpusie podoficerskim wojsk rezerwy po korpusie szeregowych jest egzamin z angielskiego?

  • autor
   Commendante 8 miesięcy temu

   Nie sądze.

  • Łukasz 8 miesięcy temu

   Cześć czy po Legii Akademickiej ciężko jest dostać etat kaprala?
   Znajmomy ma kolegę co robił Legie i jak składa papiery na kaprala to go wysmiewaja czego on się nauczył w miesiąc czasu. I nigdzie nie ma etatu dla niego

   • autor
    Commendante 8 miesięcy temu

    Tak ciężko. Mam nadzieję, że w ogóle nie będą przyjmować po LA. To nie jest droga do zawodowej służby w korpusie podoficerów tylko do szkolenia rezerw.

    • Łukasz 8 miesięcy temu

     To po co robią coś takiego i mydla młodym oczy? Byłem teraz na tym programie zostań żołnierzem i tam mówili że tak bardzo potrzebują karpali i dlatego robią te szkolenia że później łatwo można zdobyć etat po tym. I nie wiem co zorbic czy iść na tą legie czy do służby przygotowawczej szeregowych w styczniu bo na służbę podoficerska też się ciężko dostać

     • autor
      Commendante 8 miesięcy temu

      No haloo! To jest wojskowa propaganda. Oni mają zadanie zrekrutować jak największą ilość. Jak Wam powiedzą, że nie ma szans na służbę zawodową po takim szkoleniu to kto się na to zapisze? Czas się obudzić.

 98. Anonim 8 miesięcy temu

  Ja już jestem zakwalifikowany do SPSP Dęblin czekam tylko już na podanie terminów stawienia się na wf i rozmowę kwalifikacyjną jestem ciekaw ilu prawdopodobnie może być chętnych w tym roku i czy te szanse są wysokie by się dostać czy niskie . Bo wf i rozmowa a także analiza świadectw jest ważna i jak nie mam super wyników czy się dostanę

  • Anonim 2 dni temu

   Siemka i jak tam dostałeś się?

 99. Anonim 8 miesięcy temu

  No jak się przygotowałeś z wf dobrze to nie powinno być problemu.

 100. Anonim 8 miesięcy temu

  Narazie jestem słabo przygotowany tak na same 3 🙁

 101. Anonim 8 miesięcy temu

  Wiesz ćwiczę non stop ale i tak kondycja słaba 🙁

  • autor
   Commendante 8 miesięcy temu

   No to co ja mogę Ci w tej sytuacji powiedzieć? Nie przestawaj ćwiczyć. Odżywiaj się dobrze, zmotywuj się. Kiedy egzamin?

 102. Łukasz 8 miesięcy temu

  Rozumiem tam może z 2 osoby na 100 znajdą etat bo są plecakami. Czyli lepiej iść do służby przygotowawczej na szeregowego i wtedy się starać piac wyżej? Bo jeszcze mam opcje zrobienia 12 miesięcznej szkoły pododficerskiej

  • autor
   Commendante 8 miesięcy temu

   Co to znaczy lepiej? Lepiej niż co? Służba kandydacka to najlepszy obecnie możliwy wybór dla cywili.

 103. Patryk 8 miesięcy temu

  Witam czy mozna gdzieś znaleźć testy do szkoly podoficerskiej?

  • autor
   Commendante 8 miesięcy temu

   Ale jakie testy?

   • Patryk 8 miesięcy temu

    Testy np z angielskiego jakie ćwiczenia fizyczne oraz testy z wiedzy ogólenej czy gdzieś są dostępne?

    • autor
     Commendante 8 miesięcy temu

     Kolego zadzwoń do SPSP i się wszystkiego dowiesz. Na ich stronie pewnie jest regulamin egzaminu albo będzie. Testów nikt nie wrzuca, podany jest zwykle zakres egzaminu.

    • Anonim 7 miesięcy temu

     ćwiczenia fizyczne to drążek , 10×10 , bieg 3km , brzuszki. Ja się szykuje od miesięcy ale z marnym skutkiem { WF } , Testy wiedzy ogólnej też mam i robie je . przygotowywuje się z nich ale martwie się angielskim bo miałem tylko podstawe ja Do SPSP naprawdę się szykuje ale czuje że wciąż za mało umiem a 26.08.2019 mam kwalifikacje na 8 rano

 104. Kamil 8 miesięcy temu

  Witam,
  Zdawał ktoś testy do Dęblina w 2018 r.? Jak wygląda test z języka angielskiego do szkoły podoficerskiej na kurs 13 miesięczny .

  • Anonim 7 miesięcy temu

   ja mam tam kwalifikacje za tydzień

  • Anonim 7 miesięcy temu

   zdajesz stanag 6001

 105. Łukasz 8 miesięcy temu

  Lepiej niż LA. Po służbie przygotowawczej szybciej dostaniemy się do wojska niż po LA?

 106. autor
  Commendante 8 miesięcy temu

  Moim zdaniem nie ma to znaczenia w przypadku ubiegania się o etat kaprala zawodowego. Jeśli chodzi o szeregowego zawodowego to nie będzie większego problemu.

  • Łukasz 8 miesięcy temu

   I później nie trzeba 5 lat czekać żeby móc awansować? Bo czytałem Twojego bloga i pisałeś że można już po 3 probowac. A jak gadałem na jednostce z kapitanem to oni upieraja się że tylko po 5 i nie ma innej opcji.
   I serdecznie zapraszają na kaprala bo wojsko potrzebuje kaprali😜 he

   • autor
    Commendante 8 miesięcy temu

    Zgodnie z przepisami pierwszeństwo mają żołnierze z 5 letnią wysługuą. Przepisy nie zabraniają próbowaćw pierwszym roku służby. 3 czy 5 lat to dużo i jeszcze się te przepisy mogą zmienić.

 107. Andrzej 8 miesięcy temu

  Witam mam pytanie może ktoś mi doradzić?
  We wrześniu idę na służbę przygotowawcza szeregowych i po tej służbie chciałem zrobić 3 miesiące korpus podoficerski rezerwy czy to jest dobry pomysł? Czy lepiej szukać etatu szeregowego? Prosze o pomoc.
  Poz

 108. Anonim 8 miesięcy temu

  Etat szeregowego jest łatwiej znaleźć. Zadzwoń do jednostki i spytaj czy Cię wezmą po kursie podoficerskim rezerwy.

 109. Anonim 8 miesięcy temu

  Właśnie mam czekać żeby zobaczyć ile miejsc i jakieś spacjalnosci beda ale trochę się martwię że zrobię podoficerke i tym samym się zablokuje w. Wojsku bo nie będę miał etatu.

 110. Magda 8 miesięcy temu

  Witam, za rok kończę studia pielęgniarskie i podjęłam decyzję o wystąpieniu do wojska. Chciałabym się dowiedzieć jakie możliwości wyboru drogi wstąpienia do wojska ma osoba po takich studiach.. Zależy mi na tym aby pracować jako żołnierz zawodowy (niezależnie od tego ile miałaby trwać ta “droga”). Dodatkowo chciałabym się dowiedzieć jakie kursy warto zrobić, które pomogłyby mi dostać się do wojska.
  Dziękuję 😉

  • autor
   Commendante 8 miesięcy temu

   Magda w Poznaniu w tym roku odbył się kurs podoficerski dla pielęgniarek. http://spwl.wp.mil.pl/pl/63.html
   Nie wiem czy jeszcze będą takie organizowane.
   Koniecznie chcesz być pielęgniarką ? Może ratownikiem medycznym?

   • Magda 8 miesięcy temu

    Czytałam o tym kursie.. szczerze liczę na to, że w przyszłym roku znowu zorganizują go. Chciałabym pracować jako pielęgniarka ale jeśli nie będzie takiej możliwości to przemyśle dodatkowe studia na kierunku ratownictwo medyczne.
    Jest duża różnica jeśli chodzi o dostanie się do wojska pielęgniarki, a ratownika medycznego?

 111. autor
  Commendante 8 miesięcy temu

  Jeśli znów zrobią taki kurs to najlepsza droga dla Ciebie. A jak nie to trzeba będzie innego sposobu poszukać. Tak czy inaczej, jeśli bardzo chcesz i spełnisz wymagania to prędzej czy później się dostaniesz. To trochę tłumaczyć tu w komentarzach, jak będę mógł to Ci jakoś podpowiem. Póki co to przygotowuj się powoli fizycznie.

  • Magda 8 miesięcy temu

   Nad sprawnością fizyczną już powoli pracuje.. Jeszcze mam tylko pytanie, jakie kursy mogą pomóc mi się dostać? Wiem, że certyfikaty świadczące o poziomie języka angielskiego, ale co jeszcze?

   • Piotr 5 miesięcy temu

    Witam,
    Mam w planie odbyć służbę przygotowawcza w styczniu i po 3 miesiącach rozpocząć zawidową karierę w wojsku. Oczywiście robiąc wszystko by służbę odbywać wzorowo i aplikować na podoficera a z czasem wyżej ( Jak będzie to oczywiście możliwe ). Chciałem zapytać o to czy wiek 37 lat i początek kariery w wojsku przekreśla moja emeryturę wojskowa zakładając ze po 25 latach miałbym 63 lata a wojsko zakłada etaty tylko do 60.
    Z góry dziękuje za rozjaśnienie mi tematy lub jakiejś podpowiedzi.

 112. autor
  Commendante 8 miesięcy temu

  Tu nie chodzi o certyfikaty. Po prostu wojsko nie przyjmuje tak normalnie z cywila do korpusu podoficerskiego. Pierwszy krok to WKU. Idź tam i zobacz co Ci powiedzą. To ich zadanie. Potem napisz do mnie co się dowiedziałaś na maila.

 113. Magda 8 miesięcy temu

  Dobrze, dziękuję!

 114. Anonim 8 miesięcy temu

  Dzień dobry
  Mam pytanie czy udostępniane są gdzieś materiały dla żołnierzy zawodowych do szkolenia na podoficerke żeby uzyskać stopień kaprala?
  Jeżeli nie to gdzie najlepiej szukać takich rzeczy?
  POZDRAWIAM

  • autor
   Commendante 8 miesięcy temu

   Kolego tylko regulaminy i instrukcje wojskowe. Do tego przygotowanie fizyczne, normy i przygotowanie do rozmowy. Czytałeś regulamin egzaminu?

  • Anonim 7 miesięcy temu

   Tak są na stronie SPSP Dęblin

 115. Anonim 8 miesięcy temu

  Witam ma pytanko robiąc korpus przygotowawczy np szeregowego i wybierając miejscowość np.. Koszalin siły powietrzne czy mogę pozniej ubiegać się o etat w siłach lądowych czy tylko już w powietrznych ma przeszkolenie?

 116. autor
  Commendante 7 miesięcy temu

  Możesz się ubiegać.

 117. Anonim 7 miesięcy temu

  A wyszkolenie nie będzie miało dużego znaczenia? Jeżeli będę przeszkolony np do dronow a pójdę jako piechota do ladowki

 118. Anonim 7 miesięcy temu

  Kto Ci da chłopie drona?

 119. Anonim 7 miesięcy temu

  Widzę że nie tylko ja idę do szkoły podoficerskiej w dęblinie 26 sierpnia jest kwalifikacja kto idzie tego samego dnia ? Ja wiem że będzie śmiech na sali jak wf u mnie to lipa za mało czasu było 🙁

 120. Anonim 7 miesięcy temu

  Cześć. Mam pytanie dotyczące służby w korpusie szeregowych. Jestem jeszcze studentem i w przyszłym roku będę miał możliwość skorzystania z programu Legii Akademickiej (o ile wystartuje, ale z tego co czytałem miały być co najmniej 3 turnusy). Od razu zaznaczam, że nie biorę pod uwagę modułu podoficerskiego bo zależy mi na etacie, a nie samym papierku. Czy po module podstawowym jest szansa na służbę w korpusie szeregowych, czy może powinienem całkowicie unikać Legii Akademickiej i po ukończeniu studiów iść na Służbę Przygotowawczą? Z tego co się orientowałem to po Legii jest od razu stopień starszego szeregowego, czy z tym nie będzie problemu? Trochę się obawiam, że w jednostce wyśmieją nawet moduł podstawowy.

  • Anonim 7 miesięcy temu

   Można iść tak i tak ale według mnie lepiej przygotowawczą a potem do Dęblina na Podoficerkę jak ja to robię i w rok masz kaprala . Ale jak masz studia to wal odrazu na Oficerską

   • Anonim 7 miesięcy temu

    A czy przypadkiem ta podoficerka w Dęblinie nie była w tym roku dla ludzi z cywila bez przeszkolenia? O studium oficerskim myślałem, ale docierają do mnie informacje, że ta droga jest czysto teoretyczna i ciężko później o etat. Podobno jednostki stawiają na szkolenie oficerów spośród kadry zawodowej oraz ludzi po 5 letnich studiach wojskowych, a na pozostałych patrzą podobnie jak na kaprali po Legii Akademickiej. Znajomy skończył służbę przygotowawczą, służy w WOT i zrobił tam kurs oficerski. Dzwonił po jednostkach i nigdzie nie byli zainteresowani. Co więcej, mimo ukończonego kursu nawet w terytorialsach czeka na etat i póki co nic się nie zapowiada, żeby takowy dostał.

    Dzisiaj dzwoniłem do kilku jednostek żeby się dowiedzieć, czy nie strzelę sobie w kolano idąc na Legię. Na temat kaprala wszyscy zgodnie powiedzieli, że będzie to bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Trochę inaczej mówili o module podstawowym, po którym jest stopień starszego szeregowego. W jednej trochę kręcił nosem ale ogólnie nie powinno być większych problemów, natomiast w innej jednostce osoba z którą rozmawiałem była wyraźnie zirytowana jak tylko wspomniałem o Legii. Mówił, że z Legią Akademicką jest ogólnie ciężka sprawa, nawet próbując jako szeregowy, ale próbować można.

 121. autor
  Commendante 7 miesięcy temu

  Po co robić studia i starać się zostać szeregowym? Wystarczy mieć wykształcenie podstawowe. Trzeba mieć jakieś aspiracje. Nie rozumiem takiego podejścia.

  • Anonim 7 miesięcy temu

   Studia zacząłem zanim podjąłem decyzję o wojsku. Poza tym mało szeregowych ma studia i stara się wybić wyżej? 😉 Aspiracje mam, ale co mi po aspiracjach jak studia cywilne są niewiele warte w wojsku? Oczywiście, że chciałbym do wyższego korpusu niż korpus szeregowych, ale staram się podejść do tego realnie i przede wszystkim nie zablokować sobie kariery, np. ukończeniem Legii Akademickiej na module podoficerskim, po której papierek mogę sobie jedynie powiesić na ścianie. Podobnie jest w przypadku Służby Przygotowawczej w korpusie podoficerów. Gdzie bym nie zadzwonił to wszędzie ta sama śpiewka o takich “kapralach”. W jednostkach wolą wysłać szeregowego na kurs, niż brać kogoś bez doświadczenia, co jest zrozumiałe. Poza tym w komentarzach powyżej to się potwierdziło.

   Co innego mi w takim razie zostaje oprócz pójścia jako szeregowy i staraniu się o awans? O studium oficerskim nie wiem praktycznie nic, więc byłbym wdzięczny jeśli masz jakieś rady, bo w internecie znalazłem, m.in. Kurs Przeszkalania Kadr Rezerwy i Studium Oficerskie WOT. Słyszałem tylko, że w wojskach operacyjnych traktują to podobnie jak Legię Akademicką. W końcu takie studium trwa duuużo krócej niż normalne studia wojskowe.

 122. autor
  Commendante 7 miesięcy temu

  Kolego, LA i służba przygotowawcza nie powstała jako ścieżka do służby zawodowej, wiec nie ma się co dziwić.
  Co do studium oficerskiego, to po takim studium dostajesz przydział do jednostki i służysz jako oficer w stopniu podporucznika. Proste. Zobacz jakie są wymagania i zacznij się przygotowywać. Nawet jak masz iść do wojska za rok to już powinieneś zacząć.

  • Anonim 7 miesięcy temu

   LA i Służbę Przygotowawczą wymieniłem właśnie jako ślepe uliczki bo WKU i różne materiały promocyjne i propagandowe dosłownie krzyczą jaka to kariera po tym czeka 🙂 No może wyjątkiem jest moduł podstawowy LA i korpus szeregowych SP, bo jednak innej drogi na szeregowego chyba nie ma.

   Dzięki za informację na temat studium. Szczerze mówiąc nie myślałem, że jest to w zasięgu ręki. Domyślam się, że chodzi o to 12 miesięczne w AWL?
   Szukam teraz informacji na ten temat, przeglądam wymagania, itp. Znalazłem też listę wolnych miejsc na rok 2018/2019, ale nie mogę wkleić adresu bo odrzuca mi komentarz. Ta liczba z cywila nie napawa optymizmem. 13 miejsc z przeznaczeniem do wojsk operacyjnych w grupie osobowej obsługi prawnej i ekonomiczno-finansowej oraz 86 z przeznaczeniem do WOT. Listy z wcześniejszych lat są na podobnym poziomie. Jest też wzmianka o konieczności posiadania wykształcenia pochodnego do wybranej specjalizacji (ja kończę logistykę). Chyba, że nie o to studium Ci chodziło? Sorki, może to się wydawać głupie, ale w internecie jest sporo informacji i często jedne zaprzeczają drugiemu a mi, osobie z zewnątrz, ciężko czasami się w tym odnaleźć i wybrać konkretną informację.

 123. Anonim 7 miesięcy temu

  ja się pcham na 13 miesięczną podoficerkę ale czuje że nic z tego nie będzie. chodzi głownie o angielski no ale spróbuję ale jak co mam alteratywe JW krzesiny

 124. Anonim 7 miesięcy temu

  Widzę że niektórzy myślą że jak ktoś ma studia to zaraz dostanie podoficera albo oficera. Czasem lepiej zacząć od niższego stopnia niż się zablokować do wojska. Jak nie masz wejścia to zapomnij o etacie

 125. Anonim 7 miesięcy temu

  No właśnie dlatego pytałem o korpus szeregowych, czy jest szansa po Legii Akademickiej, czy koniecznie musi być Służba Przygotowawcza. Nie chcę sobie całkowicie zablokować możliwości służby podejmując złą decyzję. I nie są to niskie aspiracje czy brak ambicji…

 126. Anonim 7 miesięcy temu

  Mi kobieta radziła wku żebym zaczął od szeregowego a mam studia. Dostaniesz szybciej etat niż kapral gdzie z rezerwy ciężko się dostać.

  • Anonim 7 miesięcy temu

   z podoficerki w dęblinie gdy ją kończysz masz zapewniony etat

   • Anonim 7 miesięcy temu

    Tak, z Dęblina jest etat bo to służba kandydacka, a powyżej była rozmowa na temat służby przygotowawczej i Legii Akademickiej. Nie każdemu też pasuje Dęblin, bo tam były tylko ściśle określone stanowiska personelu technicznego. Poza tym jeśli dobrze wiem, to taka możliwość pojawiła się pierwszy raz od dawna, nie licząc służby kandydackiej na muzyków i pielęgniarki.

 127. Anonim 7 miesięcy temu

  Witam,
  Mam pytanie czy po skończeniu służby przygotowawczej dobrze jest dzwonić do jednostek w sprawie etatu czy lepiej jeździć osobiście?

 128. autor
  Commendante 7 miesięcy temu

  Dzwonić, nie ma potrzeby jeździć. Szkoda paliwa.

 129. Anonim 7 miesięcy temu

  Aha i wtedy telefonicznie się znimi umawiać na spotkanie?
  Wiecie może czy jednostki we Wrocławiu przyjmują szeregowych? Czy ciężko się tam dostać?

 130. Anonim 7 miesięcy temu

  Cześć,
  Po jakim czasie szeregowy zawodowy może pisać wniosek z prośbą o wysłanie go do szkółki oficerskiej?
  I drugie pytanie czy na zrobienie studium oficerskiego trzeba mieć zgodę dowódcy?

  • autor
   Commendante 6 miesięcy temu

   Nie ma czegoś takiego jak szkółka oficerska. Trzeba mieć opinię służbową więc wnioskuję, że po roku.

 131. Kandydat 6 miesięcy temu

  Cześć. Mam nietypowe pytanie. Jak ma się pływanie do służby w wojsku? Czy jest to umiejetność niezbędna? Pytam, ponieważ mam „uraz” do wody po zaistniałej sytuacji w dzieciństwie i po prostu nie mogę się do tego przełamać. Z góry dzięki za konstruktywną odpowiedź.

  • autor
   Commendante 6 miesięcy temu

   W sumie to nikt nie sprawdza czy potrafisz pływać. Baseny w jednostkach to wciąż luksus w naszym kraju. Ale jak wszyscy przepłyną rzekę wpław na drugą stronę to co zostaniesz?

 132. Kandydat 6 miesięcy temu

  Mam zamiar w najbliższym czasie się nauczyć za wszelką cenę. Dziękuje za odpowiedz, pozdrawiam 🙂

 133. Kamil 6 miesięcy temu

  Cześć, a takie pytanie z innej beczki. Powiedzcie mi jak wygląda sytuacja z osobami które miały sprawę karną, skończyła się wyrokiem grzywny. Było to już dobre kilka lat temu, a według artykułu 107 § 4a kodeksu karnego (W razie skazania na grzywnę zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem roku od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania). Od dwóch lat nie widnieje w KRAJOWYM REJESTRZE KARNYM, mam nawet pismo. Teraz właśnie pytanie, czy mogę składać papiery na studium podoficerskie? Jestem po studniach wyższych i byłbym tym zainteresowany żeby spróbować z cywila do wojsk operacyjnych w grupie osobowej obsługi prawnej i ekonomiczno-finansowej ( na to studium 12/13 miesięczne, jak dobrze wyczytałem). Z góry dziękuje za odpowiedź, pozdrawiam

 134. autor
  Commendante 6 miesięcy temu

  Kamil nie ma studium podoficerskiego, pewnie chodzi Ci o oficerskie. Jeśli nie widniejesz w kartotece to możesz startować.

 135. Mateusz 6 miesięcy temu

  Mam pytanie o specjalizację, czym będziemy się w wojsku zajmować. Jestem zainteresowany z cywila, przystąpić do kursu podoficerskiego WOT w Poznaniu. Po tym kursie będę mógł szukać jednostki która mnie przyjmie, a jak wiadomo szeregowi mają pierwszeństwo, a na dodatek bez wyuczonej specjalizacji myślę że są nikłe szanse na powodzenie. Jeżeli np. interesowała by mnie specjalizacja: saper, badz strzelec zawodowy, to jak się za to zabrać, jestem dość ciemny w tym temacie.

 136. autor
  Commendante 6 miesięcy temu

  No rzeczywiście jesteś ciemny w tym temacie :). Większość młodych ludzi chce zostać strzelcami wyborowymi (nie zawodowymi)… Już pisałem o tym artykuł ale pewnie Ci się nie chce czytać…
  Kolejna sprawa to nie wiem czy będzie jeszcze kurs WOT w poznaniu. A zresztą po takim kursie masz przydział służbowy gdzieś w kraju i nie musisz sobie szukać jednostki.
  Doczytaj sobie jeszcze trochę o wojsku żeby zacząć zadawać konkretne pytania.
  Nie wiem jaka jest Twoja sytuacja, ile masz lat, jakie wykształcenie itd.

 137. Arni 6 miesięcy temu

  Wiadomo już może czy byli żołnierze mogą wziąć udział w programie LA?

 138. Anonim 5 miesięcy temu

  Witam. Czy z wykształceniem zawodowym tez jest szansa ze dostane się na podoficerke z cywila? Czy muszę najpierw jakieś technikum lub studium skonczyc?

  • Anonim 5 miesięcy temu

   średnie nawet bez matury ale średnie

 139. Anonim 5 miesięcy temu

  Nie. Musisz ukończyć szkołę średnią, bez matury.

 140. Anonim 5 miesięcy temu

  Jest sprawa mam pytanie ile czeka się za zgodą dowódcy jednostki i wyznaczeniu przez dowódcę jednostki stawienia się do podpisania kontraktu ? bo miesiąc temu został już wysłany wniosek do dowódcy jednostki i czekam na rozkaz personalny wyznaczenie pierwszego dnia służby i podpisanie kontraktu Czekam już około miesiąc i jestem ciekaw ile jeszcze mam czekać

 141. Marta 5 miesięcy temu

  Hej. Mam pytanie, gdzie można uzyskać jakiekolwiek informacje na temat podoficerki? Kiedy i gdzie będą terminy na 2020??

 142. Bart 5 miesięcy temu

  Jestem po awfie i też mam znajomych w woju i też każdy odradza pójście na szweja jeżeli się ma ambicje na wyższe stanowisko, ja cały czas się zastanawiam co robić, w takim sensie od czego zacząć? Czy ktoś mógłby jeszcze coś podpowiedzieć, złożyłem papiery na przygotowawcza szeregowego, ale cały czas się waham czy zmienic opcje na przygotowawczą dla podoficerów, proszę jeszcze raz o info, przeczytałem całego bloga i komentarze, ale w tym woju zmienia się jak w kalejdoskopie, więc jeszcze raz spytam i proszę o rzetelną odpowiedzieć, co najlepiej wybrać, po awfie gdansk, z ambicjami większymi niż szeregowcami, przygotowawczą dla korpusu podoficerów to będzie najlepszy wybór? Pozdrawiam

 143. Kamil 4 miesiące temu

  Obecnie odbywam studia magisterskie z Logistyki, posiadam licencjat również z logistyki. Z tego co mi wiadomo na chwile obecną mogę starać się na podoficera, jeśli zdobędę magistra będę mógł zostać oficerem. Zastanawiam się więc czy iść teraz do wojska czy może postarać się zdobyć tytuł magistra i iść na oficera. Podpowiecie mi co najlepiej zrobić ?

  • Anonim 4 miesiące temu

   Z tego co ja czytam to lepiej zacząć od szeregowego chyba

   • Anonim 4 miesiące temu

    Jak wygląda ścieżka aby dostać sie na zolnierza zawodowego po po ukończeniu SP w korpusie szeregowych?

    • autor
     Commendante 4 miesiące temu

     Idź do WKU, to ich zadanie Ci powiedzieć co i jak. Trochę inicjatywy. Zresztą wszystko jest w internecie. Wam się nawet poczytać nie chce…. Jak ktoś nie jest na tyle ogarnięty, żeby dowiedzieć się takich podstawowych rzeczy to może lepiej niech omija wojsko z daleka.

  • autor
   Commendante 4 miesiące temu

   Kamil poczytaj jeszcze sobie o wojsku, fora wojskowe, mojego bloga. Idź do WKU, porozmawiaj z nimi i oni Ci wszystko wytłumaczą.

 144. bull'y 4 miesiące temu

  Jestem zolniezem wot czy chcąc mieć stopień kaprala czy tez sierżanta trzeba ukończyć szkole podoficerską szkola średnia (bez matury) czy lepiej zrezygnować i zacząć ta szkole bez żadnych wot’ów? Czy chwil nie może ?????

  • autor
   Commendante 4 miesiące temu

   Niech się nauczy pisać poprawnie. Wtedy ja odpowiedzieć.

 145. Oko 4 miesiące temu

  Witam gdzie lepiej iść na służbę przygotowawczej w korpusie szeregowych
  Poznań czy Koszalin

  • autor
   Commendante 4 miesiące temu

   Idź tam gdzie Ci lepiej. Ja nie wiem co dla Ciebie znaczy lepiej. Litości. Zadawajcie swoje pytanie precyzyjnie… Co to znaczy lepiej? Że będzie łatwiej czy weselej?

   • Anonim 4 miesiące temu

    Czy po szkole przygotowawczej musze zostać żołnierzem w nsr czy moge np iść pracować na budowę i nie mieć później styczności z wojskiem. Bo czytam ze po szkole przygranicznychotowawczej zostaje się zolnierzem rezerwowym.

 146. Natalia 4 miesiące temu

  Witam,
  Właśnie ukończyłam służbę przygotowawczą w korpusie szeregowych i chciałabym pójść dalej. Byłam dziś w WKU aby dowiedzieć się cos o kursie podoficerskim rezerwy i dostałam informację, że najbliższy kurs bedzie realizowany dopiero za 10 miesięcy. Czy jest to możliwe i trzeba, aż tak długo czekać. Czy nie lepiej będzie pójść na służbę przygotowawcza w korpusie podoficerów, żeby uzyskać tytuł kaprala. Interesuje mnie jeszcze to jak wygląda kurs podoficerski w Poznaniu. Ostatnio słyszałam, że od nowego roku 1 cześć będzie realizowana z domu, ze podobno dostaje się materiały, których trzeba się nauczyć i do jednostki przyjeżdża się tylko napisać egzamin, po czym na cześć praktyczna zostaje się w jednostce. Czy to prawda? Czy podczas tego kursu również dostaje się żołd jak w przypadku służby przygotowawczej.
  Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam 🙂

  • autor
   Commendante 4 miesiące temu

   Natalio obawiam się, że nie możesz odbyć służby przygotowawczej do korpusu podoficerów jak już odbyłaś służbę przygotowawczą w korpusie szeregowych ( ale mogę się mylić). Poza tym to chciała byś znów przez 5 miesięcy się tego samego uczyć? Co do kursów rezerwy to faktycznie jest mało miejsc. Żołd się dostaje. Co do przebiegu kursu to część realizowana online nie dotyczy kursów rezerwy – tak mi się przynajmniej wydaje. Sprawdzę to jeszcze.

 147. Kandydat 4 miesiące temu

  Czy ktoś ukończył SP na potrzeby korpusu oficerów? Czy przez 6 miesięcy jest się całkowicie skoszarowanym, czy przysługują jakieś wolne weekendy na opuszczenie ośrodka?

  • autor
   Commendante 4 miesiące temu

   Kandydat… to nie więzienie. Czasy służby zasadniczej się skończyły. Jeździ się na przepustki.

   • Kandydat 4 miesiące temu

    Przeczytałem tylko o przysługujących do 5 dni wolnych. Tylko czy te 5 dni to te właśnie przepustki dla wszystkich, czy mowa o pozaregulaminowych dniach wolnych na wniosek. Ciekaw też jestem czy po 3-mies szkoleniu podstawowym jest jakaś kilkudniowa przerwa między stawieniem się do kolejnego ośrodka na szkolenie specjalistyczne (inaczej kierunkowe).

    • Anonim 4 miesiące temu

     To o czym czytałeś to urlop. Wielkanoc czy inne święta są wolne. Po szkoleniu podstawowym nie ma przerwy.

 148. Marek 4 miesiące temu

  Witam

  Chciałbym się dowiedzieć, ponieważ nie znalazłem nigdzie odpowiedzi.
  Jak wyglądaja egzaminy na kursie podoficer skin rezerwy?

  Pozdrawiam.

 149. Frycu 3 miesiące temu

  Witam,czy można przystąpić do WOT w innym województwie niż miejsce zamieszkania?

 150. Kandydat 3 miesiące temu

  W tym roku znowu startuje rekrutacja na służbę kandydacką do Dęblina i Poznania. Łącznie będzie 300 miejsc. Nie znalazłem tylko informacji, czy po tym szkoleniu można na własną rękę brać udział w kwalifikacjach w wybranej przez siebie jednostce? Czy może od razu dostaje się przydział tam, gdzie jest w danej chwili zapotrzebowanie i nie mamy nic do gadania? Interesuje mnie grupa osobowa 40H, czyli ratownik medyczny. Jest tylko 20 miejsc, więc raczej małe szanse :/

 151. Kamil 3 miesiące temu

  Witam, chciałbym się wybrać do liceum z przysposobieniem wojskowym ale wiem że ono nic nie daje lecz nie oto mi w tym komentarzu chodzi. Co musiałbym zrobić pod skończeniu takiego liceum żeby stać się podoficerem zawodowym ponieważ troszkę nie rozumiem

 152. Paweł 3 miesiące temu

  Niedawno skończyłem służbę przygotowawczą. Dzwoniłem po jednostkach, kwalifikacje są za tydzień. Na czym to polega? co trzeba zabrać? Interesuje mnie pułk saperów

 153. Anonim 1 miesiąc temu

  Dzien Dobry, Chcialam zapytac jak daleko mozna dojsc w wojsku bez matury? Lecz jestem po Liceum Mundurowym.

 154. Anonim 1 miesiąc temu

  Dzień dobry. Z wykształceniem średnim bez matury teoretycznie niestety do stopnia najwyższego podoficerskiego.

 155. Pawel 3 tygodnie temu

  Kursy na stopień podoficera z cywila trwają 9 miesięcy.

 156. Anonim 6 dni temu

  Witam czy po odbyciu służby przygotowawczej korpus szeregowych mogę się zapisać na legie akademicka?

  • autor
   Commendante 6 dni temu

   Nie wiem czy możesz. Spytaj w WKU. Po co chcesz iść na LA? To to samo co służba przygotowawcza, nawet jeszcze gorsze…

   • Anonim 5 dni temu

    Tylko ze na korpus podoficera z wku ciężko się dostać a na LA szybciej. Obecnie kończę przygotowawcza szeregowych i tak myślę bo słyszałem ze z LA ciężko dostać etat

    • Olek 4 dni temu

     To jak człowiek ma się dostać jak to nie od nas zależy że służba trwa 3 miesiące

 157. autor
  Commendante 5 dni temu

  Po LA czy służbie przygotowawczej tak samo ciężko dostać etat. I bardzo dobrze. To nie jest przeszkolenie przygotowujące do służby zawodowej.

  • Olek 4 dni temu

   To jak człowiek ma się dostać jak to nie od nas zależy że służba trwa 3 miesiące

   • autor
    Commendante 4 dni temu

    Priorytetem są doświadczeni szeregowi zawodowi. Z cywila można wystartować mając odpowiednie wykształcenie na służbę kandydacką.
    LA i Służba Przygotowawcza są do szkolenia rezerw a nie kandydatów na żołnierzy zawodowych.

 158. Anonim 4 dni temu

  Witam czy posiada ktoś jakieś testy albo wie gdzie szukać jakiś materiałów na egzaminy do podoficerki z cywila?

 159. Anonim 4 dni temu

  Dobre pytanie czy jest tutaj osoba co zdawała egzaminy na podoficerke w Dęblinie

 160. Anonim 4 dni temu

  Ale z cywila

 161. Ania :) 3 dni temu

  Ja do Pana Commendante jak wygląda egzamin z angielskiego na podoficerke z cywila ? Czy jest sam test czy również rozmowa i słuchanie?

  Pozdrawiam Ania

 162. autor
  Commendante 3 dni temu

  Test Pani Anno. Poziom – Kali jeść Kali pić coca cola i ajlowju. No i marlboro jeszcze 🙂

  • Anonim 3 dni temu

   Hehehe naprawdę? Tak Pan myśli?
   Czyli sam test i nic więcej?
   A wie Pan może gdzie znajdę jakieś testy i informacje do nauki?

 163. autor
  Commendante 3 dni temu

  Tak sam test.
  Nie wiem gdzie są materiały do nauki. Pewnie nigdzie no bo skąd. Test jest na sprawdzenie podstawowej znajomości języka angielskiego naprawdę nie ma się czego uczyć. Postawy gramatyki.

 164. Anonim 3 dni temu

  Aha bo, ja nigdy nie miałem angielskiego i dlatego pytam? A tetsy z wiedzy ogólnej też są?

  • autor
   Commendante 3 dni temu

   Jeśli nie znasz odpowiedzi na to pytanie albo nie potrafisz sam znaleźć odpowiedzi to może wojsko nie jest dla Ciebie? 😉

 165. Wojtek 3 dni temu

  Szanowni,
  Mam pytanie, które padało na tej stronie już wielokrotnie, ale zawsze warto zaznajomić się z aktualną sytuacją 😉
  Mianowicie, jak wygląda sprawa wakatów na etatach kaprala? Jest ciężko czy raczej brakuje ludzi? Wbrew pozorom na forach można znaleźć bardzo rozbieżne opinie.
  A pytanie wynika z tego, że chcę odbyć służbę przygotowawczą dla korpusu podoficerów, ale obawiam się tego co wielu kandydatów – że brak etatów zablokuje mi na długo jakikolwiek ruch…
  Dzięki za konstruktywne odpowiedzi!

  • Wojtek 3 dni temu

   Przez nieuwagę nie dodałem podst. informacji – mam zrobiony tylko licencjat, dotychczasowej doświadczenie zawodowe raczej w wojsku mało przydatne i niestety jestem przywiązany do regionu, w którym aktualnie mieszkam (m.in. kupiłem niedawno mieszkanie, rodzina, etc. – proszę nie oceniać 🙂

 166. autor
  Commendante 3 dni temu

  Trudno mi ocenić jaka jest sytuacja z wakatami podoficerów młodszych. Biorąc pod uwagę, że mamy kilkadziesiąt tysięcy szeregowych zawodowych a szkoły podoficerskie nie wyrabiają “na zakrętach” to chyba raczej wciąż głównym źródłem zasiania korpusu podoficerów są doświadczeni szeregowi zawodowi.
  Jeszcze raz powtarzam – służba przygotowawcza to nie nie jest służba kandydacka.
  Osoby przeszkolone po służbie przygotowawczej powinny zasilać rezerwy i NSR a nie traktować tego jako przepustki do służby zawodowej.

 167. Oko 2 dni temu

  Ile teraz trwa podoficerka z cywila?

 168. Anonim 6 godzin temu

  Egzamin z angielskiego na podoficerke z cywila nie składa się tylko z testu tylko z pisania i mówienia

 169. Monczi 4 godziny temu

  Mam pytania dotyczące przystąpienia do wojska.
  Otóż mam 29lat jestem sprawna fizycznie i psychicznie nie karana nigdy z wykształceniem średnim.
  Jak wygląda kwestia przystapienia do odbywania służby.
  WKU w Tomaszowie Mazowieckim jest najbliższe mojemu miejscu zameldowania.
  CV,życiorys i resztę dokumentów będę składać tam.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

©2020 Podoficer.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.

Napisz do mnie

Postaram się odpisać jak najszybciej.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?