Jak można zostać podoficerem? 

Pomimo tego, że odpowiedzi na pytanie: “Jak zostać podoficerem zawodowym?” można doszukać się w Internecie, to osoby, które nie są obeznane z wojskowymi pojęciami lub prawniczym językiem, mogą mieć problem z odnalezieniem się w tej informacyjnej dżungli. Przypominam, aby zawsze zwracać uwagę na aktualność informacji i nie czytać porad, które zostały opublikowane kilka lat temu. Przepisy, ustawy i rozporządzenia często się zmieniają. Należy zawsze zweryfikować źródło informacji na innej stronie lub tematycznym forum. Postaram się przybliżyć możliwości zostania podoficerem zawodowym jakie obecnie są dostępne. Chciałbym tu zaznaczyć, że podstawowym, preferowanym przez wojsko zasobem kandydatów na podoficerów są żołnierze korpusu szeregowych zawodowych, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe.

 

Uwaga, obecnie, aby zostać podoficerem zawodowym należy posiadać wykształcenie średnie (matura nie jest wymagana).

Kto może być żołnierzem?

Kto może zostać żołnierzem Sił Zbrojnych RP?

Żołnierzem zawodowym może być osoba posiadająca obywatelstwo polskie, o nieposzlakowanej opinii, której
wierność dla Rzeczypospolitej Polskiej nie budzi wątpliwości, posiadająca odpowiednie kwalifikacje oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia zawodowej służby wojskowej. 

Jak zostać podoficerem? 

Droga do korpusu podoficerów jest inna dla cywili bez żadnego przeszkolenia wojskowego i dla osób, którzy już odbyli przeszkolenie wojskowe a jeszcze inna dla studentów. Dla wszystkich chętnych droga ta wiedzie przez WKU (Wojskową Komendę Uzupełnień) i wszyscy muszą pozytywnie przejść badania na Wojskowej Komisji Lekarskiej. Pamiętajcie, że do służby kandydackiej może być powołana tylko osoba niekarana sądownie.

Poniżej przedstawiam możliwości zostania podoficerem (stan na kwiecień 2018 – postaram się aktualizować te informacje, jeśli zajdą jakieś zmiany):

 

 1. Zgoda Dyrektora Departamentu Kadr

Uwaga: aby dostać się na szkołę podoficerską trzeba uzyskać poparcie przełożonych w jednostce wojskowej.

 1. Zdanie egzaminu wstępnego do szkoły podoficerskiej

Jeżeli przemawiają za tym potrzeby Sił Zbrojnych, na stopień wojskowy kaprala (mata) może być mianowany, po zdaniu egzaminu na podoficera, szeregowy zawodowy, który posiada wykształcenie średnie i co najmniej bardzo dobrą ogólną ocenę w ostatniej opinii służbowej.

Więcej o tym w moim wpisie: Kurs podoficerski dla szeregowych zawodowych

Czas trwania 9 miesięcy.

Szkolenie prowadzone jest w SPWL w Poznaniu.

Po ukończeniu kursu, absolwenci są mianowani na stopień kaprala i zostają żołnierzami zawodowymi Wojsk Obrony Terytorialnej.

Miejsce szkolenia – SPWL Poznań

Czas trwania kursu – 6 miesięcy.

Po ukończeniu kursu, absolwenci są mianowani na stopień kaprala i zostają żołnierzami zawodowymi służącymi w orkiestrach wojskowych.

Czas trwania – do 5 miesięcy.

Po zakończeniu szkolenia i zdania egzaminu na podoficera absolwent jest mianowany do stopnia starszego szeregowego (starszego marynarza) – z jednoczesnym przeznaczeniem żołnierza do mianowania na pierwszy stopień podoficerski, po odbyciu dodatkowych ćwiczeń wojskowych, jeżeli był kształcony na potrzeby korpusu podoficerów;

 

Uwaga!

Po zakończeniu szkolenia absolwent służby przygotowawczej zostaje przeniesiony na ewidencję Wojskowej Komendy Uzupełnień właściwej ze względu na miejsce zameldowania i otrzymuje status żołnierza rezerwy. Warunkiem niezbędnym do mianowania na pierwszy stopień podoficerski jest odbycie przez niego dodatkowych ćwiczeń wojskowych, zgodnie z § 20 ust. 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 kwietnia 2010 r. w sprawie mianowania na stopnie wojskowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 307, ze zm.). Dopiero po odbyciu wymaganej liczby dni dodatkowych ćwiczeń wojskowych ww. żołnierz rezerwy może być mianowany na pierwszy stopień w korpusie podoficerów. Źródło

Dopiero teraz można starać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej. Jest to trudne, w związku z tym, że preferuje się nabór do korpusu podoficerów ze środowiska szeregowych zawodowych ale w teorii jest to możliwe.

Można też oczywiście pełnić służbę w Narodowych Siłach Rezerwowych.

 1. Czas trwania do 3 miesięcy.
 2. Po pozytywnym ukończeniu kursu, absolwenci mianowani są na pierwszy stopień podoficerski i przechodzą do rezerwy.

Uwaga:

Kandydaci ubiegający się o skierowania na ww. przeszkolenie nie mogą figurować w Krajowym Rejestrze Karnym oraz muszą posiadać zdolność do pełnienia czynnej służby wojskowej (w tym kryterium wieku), która pozwala im na pozostawanie na przydziale mobilizacyjnym przez co najmniej kolejne 10 lat.

 

Na kursy podoficerskie powołuje się żołnierzy rezerwy posiadających wykształcenie średnie, którzy pełnili czynną służbę wojskową (w pierwszej kolejności tych, którzy odbyli zawodową zasadniczą lub przygotowawczą służbę wojskową) i posiadają nadane przydziały mobilizacyjne. Zasadniczym warunkiem skierowania kandydata na kurs jest posiadanie specjalności wojskowej lub wykształcenia cywilnego zbieżnego z korpusem osobowym, w którym będzie prowadzone szkolenie.

 

Kursy przeszkalania kadr rezerwy realizowane są w szkołach podoficerskich w wymiarze do 3 miesięcy z czego etap pierwszy – do 45 dni szkoleniowych, realizowany w celu przygotowania do wykonywania obowiązków na stanowisku dowódcy drużyny (równorzędny) oraz doskonalenia umiejętności w zakresie prowadzenia działalności instruktorsko-metodycznej. Następnie w centrach szkolenia właściwych dla specjalności wojskowych, realizowany jest etap drugi – do 20 dni szkoleniowych. W głównej mierze jest on dedykowany opanowaniu i doskonaleniu praktycznych umiejętności specjalistycznych.

Źródło

105 komentarzy
 1. autor
  Commendante 1 rok temu

  Otwieram komentowanie na tej stronie. Zapraszam do dyskusji.

 2. Kris36 12 miesięcy temu

  Czy jest wymagana matura na szkole

 3. Anonim 12 miesięcy temu

  Aby zostać podoficerem nie trzeba mieć matury. Wystarczy wykształcenie średnie.

 4. MarrGarett 12 miesięcy temu

  Czy żołnierz WOT obecnie odbywający szkolenia ma jakieś szanse w zakwalifikowaniu się na szkołę podoficerską? Czy lepiej o to już pytać na swojej jednostce gdzie służę?

 5. autor
  Commendante 12 miesięcy temu

  Z tego co wiem to WOT będzie miało swoją szkołę podoficerską. Póki co to trzeba by się było zwolnić z WOT, żeby jechać na egzaminy na kurs podoficerski.
  Na razie nie ma zaplanowanego kolejnego kursu.
  Proponuję cierpliwie czekać. Robić swoje. Wyrobić sobie dobrą opinię i sprawność fizyczną.
  Przyjdzie moment na przejście do korpusu podoficerskiego.

 6. Ruken 12 miesięcy temu

  Następny turnus do szkoły poodoficerskiej WOT, został wstrzymany, wstrzymana została także decyzja o lokalizacji Centrum Szkolenia WOT w istniejących już w Siedlcach koszarach.

  Pozdrowienia dla osób, które nie dostały się na poprzedni nabór (do SPWL Poznań), a było im obiecane miejsce na następny turnus…

  • kamil 9 miesięcy temu

   Tez bylem na egzaminie… tak jak mowisz obiecal trep ze beda kolejne edycje egzaminow a tu nic… Szkola nie otwarta w Siedlcach jak i to cale centrum a mial to byc 3-4 kwartal 2018.. cos watpie ze otworza w tym roku, ze w ogole moga nie otwarzyc bo wiadomo jak to w MON zmienia sie co chwile cos. Pozdro mordeczko!

 7. autor
  Commendante 12 miesięcy temu

  Ruken a skąd masz takie wieści?

 8. Olga 10 miesięcy temu

  Hmm.. czyli ja nie mając nic wspólnego z wojskiem muszę wszystkie dokumenty na podoficera złożyć do swojego WKU? Startuje jako cywil

 9. Olga 10 miesięcy temu

  1. Ogólnie mam wiele pytań, czy dużo ciężej jest się dostać na studium oficerskie do wrocławia? Wiadomo sprawnościówka, ale chodzi mi o język angielski
  2. Czy w tym samym czasie mogę składać na kurs oficerski i na kurs podoficerski?

 10. autor
  Commendante 10 miesięcy temu

  Olga, widzę że nie do końca przeczytałaś mojego bloga. Nie możesz zostać podoficerem z cywila. Tylko w kilku przypadkach można (kurs muzyków itp)

 11. autor
  Commendante 10 miesięcy temu

  O studium oficerskim się nie wypowiadam bo się nie znam. Musisz jeszcze trochę poczytać o tym wszystkim i zdecydować kim chcesz zostać. Jak coś to pytaj.

  • Michał 9 miesięcy temu

   Jak nie, a nabór z cywilna prowadzony przez spsp w Dęblinie?

 12. autor
  Commendante 9 miesięcy temu

  Tam, jak najbardziej można się starać z “cywila” tak samo jak na kurs muzyków.

 13. Michał 9 miesięcy temu

  A mam pytanie, otóż wcześniej chciałem pójść na kurs podoficerski z rezerwy, ale jeśli nie udadzą się egzaminy wstępne mi w spsp, to też jest taka możliwość, żebym mógł zrobić ten kurs z rezerwy? Wiadomo bez żadnej specjalizacji on jest. Druga sprawa, jestem po szkole przygotowawczej na stanowisku wartownika, biorę udział w ćwiczeniach rotacyjnych NSR oraz mobilizacyjnych z rezerwy, czy to też jest jakiś dodatkowy plus żebym mógł mieć dodatkowe punkty przy rozmowie kwalifikacyjnej?

 14. autor
  Commendante 9 miesięcy temu

  Michał moim zdaniem to możesz startować na kurs rezerwy jak Ci się nie uda na normalny tryb. Co do NSR jest to jak najbardziej sprawa do chwalenia się na rozmowie kwalifikacyjnej.

  • Michał 9 miesięcy temu

   Rozumiem, przed chwilą dostałem list od szkoły, postępowanie rekrutacyjne obejmuje też test z wiedzy ogólnej. Na co mogę się przygotować? Ogólne pojęcia związane z wojskiem typu, kim jest przełożony? Czy raczej coś o Polsce kim jest prezydent, o Sejmach itp..?

 15. autor
  Commendante 9 miesięcy temu

  https://podoficer.pl/2017/12/14/poradnik-przygotowac-sie-egzaminu-wstepnego/#1513380786501-9a5549e4-e09e

  Pytania będą z cyklu wiedzy o społeczeństwie. Kiedy przystąpiliśmy do NATO itp..

  • Michał 9 miesięcy temu

   Aa rozumiem, dzięki ?

 16. Jakub 8 miesięcy temu

  Nie poinformowałeś o projekcie Legia Akademicka. W tym roku skończyła się pierwsza edycja. Już wiadomo że za rok rusza kolejna. A jest to sposób by z cywila lub także po już po jakimś przeszkoleniu wojskowym zostać kapralem.

 17. autor
  Commendante 8 miesięcy temu

  Tak, wiem o tym. Niedługo poprawię. Dziękuję za zwrócenie uwagi. 🙂

 18. Tomek 8 miesięcy temu

  Czy bezpośrednio po liceum mogę się ubiegać do przyjęcia do szkoły podoficerskiej np. W poznaniu?

 19. Bartosz 8 miesięcy temu

  A czy facet 36 letni po licencjacie z ekonomii i trzymiesięcznym przeszkoleniu dla absolwentów szkół wyższych (kapral) ma szansę się dostać do wojska i na jaki stopień wojskowy?

 20. autor
  Commendante 8 miesięcy temu

  Może zostać kapralem jeśli znajdzie sobie jednostkę, która go będzie chciała zatrudnić. Tak w uproszczeniu. I wtedy służy jako kapral zawodowy.

 21. elton 8 miesięcy temu

  Witam, chciałem się zapytać, czy papiery typu: odpis aktu urodzenia, zaświadczenie z KRK, życiorys itp. muszą być dostarczone od razu przy składaniu wniosku, czy też w dniu egzaminów wstępnych na szkolenie podoficerów na potrzeby WOT w Poznaniu? Ponieważ w spisie również jest orzeczenie od psychologa wojskowego i nie mogę ogarnąć co jest wymagane, przy składaniu wniosku w WKU.
  Pozdrawiam

 22. Anonim 8 miesięcy temu

  Hej,
  Chciałabym zostać zawodowym żołnierzem. Pierwszy etap -> złożyć dokumenty o powołanie do służby przygotowawczej (ja składam w korpusie podoficerów).
  Jak później sprawa wygląda z pracą w jednostkach OT?

 23. autor
  Commendante 8 miesięcy temu

  Po skończeniu przeszkolenia w służbie przygotowawczej zostajesz szeregowym rezerwy. Potem musisz odbyć ćwiczenia rotacyjne i możesz zostać mianowany kapralem rezerwy. Dopiero potem trzeba szukać jednostki, która zgodzi się na przyjęcie Ciebie na etat żołnierza zawodowego.

  Prościej jest iść na kurs podoficerski do WOT do Poznania i zostać kapralem zawodowym po zakończeniu szkoły.

 24. Anabell 7 miesięcy temu

  Cześć
  Jestem już po wszystkich badaniach. Dzisiaj kontaktowałam się z WKU. Poinformowano mnie, że moge się starać na korpus szeregowego jak i korpus podoficerów.
  Potrzebuję informacji, który jest lepszy. Tak, wiem, że dobrze jest zacząć od początku. Chciałabym poznać różnice w trakcie odbywania SP jak również późniejsze możliwości po przejściu służby przygotowawczej z danego korpusu.

  • Anonim 7 miesięcy temu

   Odpowiedz sobie najpierw na pytanie, czy chcesz być szeregową czy podoficerką? Służba przygotowawcza do korpusu podoficerów jest dłuższa. Jest trochę więcej nauki. Po jej zakończeniu trudniej o etat żołnierza zawodowego w jednostce wojskowej bo pierwszeństwo mają szeregowi zawodowi.
   Ja uważam że trzeba ambitnie podchodzić do realizacji celów.
   Kolejna sprawa to czy jesteś gotowa szukać pracy gdziekolwiek w Polsce, czy tylko koło domciu.

   • Anabell 7 miesięcy temu

    Okej to jest dla mnie do zastanowienia się. A takie pytanie jeszcze? czy ogólnie sposoby odbywania służby są podobne? Rozumiem, że na podoficera jest więcej nauki (i nie jest to problem) jestem ciekawa jak wyglądają ćwiczenia. Czy również to wygląda tak samo jak w korpusie szeregowych. Mam znajomych którzy byli i to mnie zastanawia właśnie.

    • autor
     Commendante 7 miesięcy temu

     Jest to bardzo podobnie. Masz okres podstawowy, gdzie uczysz się wszystkich podstaw żołnierki, a potem jest okres specjalistyczny, gdzie uczysz się spraw związanych z dowodzeniem.

 25. Anabell 7 miesięcy temu

  Super. Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź.:)

 26. Zainteresowany 7 miesięcy temu

  Witam, skąd macie to pewne info, że legia akademicka wyruszy? Ja otrzymałem informację z MON, że prawdopodobnie wystartuje druga edycja na wiosnę, ale żadnych pewników.

 27. autor
  Commendante 7 miesięcy temu

  A kto napisał że ruszy legia?

 28. Zainteresowany 7 miesięcy temu

  “Jakub
  3 tygodnie temu
  Nie poinformowałeś o projekcie Legia Akademicka. W tym roku skończyła się pierwsza edycja. Już wiadomo że za rok rusza kolejna. A jest to sposób by z cywila lub także po już po jakimś przeszkoleniu wojskowym zostać kapralem.”

  Pozdrawiam 🙂

 29. Dawid 7 miesięcy temu

  Mam pytania. Na wakacjach w roku 2019 mam przysiege wojskową, wszystkie kwity itd.
  Jestem w certyfikowane szkole wojskowej w pilotażowym programie. Brałem udział w wielkiej defiladzie, mam ukończony kurs skoczka spadochronowego, jestem strazakiem, ukończyłem kurs dowódców drużyn, biorę udział w Paszporcie, jestem w Kompani Reprezentacyjnej organizacji proobronnych. Jakie szanse na podoficerke po przysiedze itd? I jak wyglądają testy sprawnościowe do podoficerskiej?

 30. autor
  Commendante 7 miesięcy temu

  Kolego Dawid, do szkoły podoficerskiej się nie można dostać “z cywila”, (no może poza paroma przypadkami – muzycy orkiestr wojskowych, niektóre specjalności w siłach powietrznych). Możesz wybrać szkołę podoficerską WOT, albo kurs rezerwy. Nie wiem w jakiej jesteś szkole wojskowej i z jakiej okazji masz przysięgę.

  • Dawid 7 miesięcy temu

   Moja szkoła jest w pilotażowym programie monu, i na w ostatniej klasie (dla mnie jest to trzecia) osoby biorące udział w owym programie jadą na kilkutygodniowy poligon do jednostki wojskowej (w moim przypadku 16BPD), który kończy się przysięgą wojskową. Po niej jestem jak po odbyciu służby przygotowawczej i przechodzę do rezerwy

 31. Anonim 7 miesięcy temu

  Witam ile czeka się na zgodę z Departamentu Kadr na szkołę podoficerska.?

 32. autor
  Commendante 7 miesięcy temu

  Nie ma zasady, miesiąc czy trzy, różnie to bywa.

 33. Dawid 7 miesięcy temu

  Witam.Czy jako st.szer.zawodowy po 15 latach służby i odejściu na emeryturę mogę startować na kurs podoficerski?jeśli tak to co po kolei muszę zrobić po odejściu do cywila?

 34. Anonim 7 miesięcy temu

  Moim zdaniem nie ma przeciwwskazań. Kurs podoficerski rezerwy jest od tego.

 35. Seba 7 miesięcy temu

  Witam, w WKU Pani wspomniała o tym, że istnieją 9 miesięczne kursy podoficerskie (lub ruszają od tego roku) dla szeregowych rezerwy, po których zostaje się kapralem zawodowym z zapewnionym etatem.

  Orientuje się Pan czy faktycznie coś takiego rusza, czy to może jednak bujda i wprowadzenie w błąd przez Panią z WKU?

 36. autor
  Commendante 7 miesięcy temu

  Pewnie chodzi o kursy podoficerskie do WOT, tam faktycznie zostaje się kapralem zawodowym.

 37. Anonim 7 miesięcy temu

  Chciałbym uzyskać pewną informację. Czy na szkołę podoficerską potrzebna jest matura bo słyszałem już różne wersję?

 38. autor
  Commendante 7 miesięcy temu

  Nie potrzebna matura!

  Specjalnie “wytłuściłem” tutaj: https://podoficer.pl/szkoly-podoficerskie/jak-zostac-podoficerem-zawodowym/

 39. Radek 7 miesięcy temu

  Mam pytanko. Jestem muzykiem i chcialbym grać w orkiestrze wojskowej. Jestem po szkoleniu służby przygotowawczej NSR i teraz od stycznia ide na podoficerkę (2,5- miesięczny kurs) ide troche innym trybem niż wszyscy muzycy i moje pytanie brzmi czy przed kursem podoficerskim będę miał robione wszystkie szczegółowe badania jak to miały osoby, które robiły kurs dla muzyków? Wiem, że dużo osób odpada przez komisje lekarską dlatego wolałbym mieć jasność przed kursem. Pozdrawiam

 40. autor
  Commendante 7 miesięcy temu

  Oni mieli badania do służby zawodowej, Ty idziesz na kurs rezerwy i badań raczej mieć żadnych nie będziesz. Po kursie jak znajdziesz etat i będą chcieli Cię powołać do zawodowej służby to wtedy będziesz miał komisję lekarską dla osób ubiegających się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej. Więc może się przebadaj teraz jak masz wątpliwości.

  • Radek 7 miesięcy temu

   Dziękuję, za odpowiedź. Generalnie miejsce dla mnie jest w orkiestrze tylko boje sie troche badań, bo z tego co słyszałem od znajomych to różnie tam bywa, a szkoda byłoby marnować tyle czasu na szkoleniach

 41. Pawel 6 miesięcy temu

  Witam, czy ma ktoś może informacje jak wyglada kurs podoficerski na potrzeby grupy osobowej pielegniarstwa? Jak dlugo trawa i czy konczy sie mianowaniem na kpr. czy tak jak z rezerw trzeba odbyc cwiczenia i byc mianowanym po otrzymaniu etatu? Z gory dziekuje.

 42. autor
  Commendante 6 miesięcy temu

  Za PZ : “Szkolenie potrwa dziewięć miesięcy. Choć program kursu nie jest jeszcze w pełni gotowy, najpewniej poza typowymi zajęciami obowiązującymi na kursie podoficerskim pielęgniarki będą uczyć się także medycyny taktycznej. Po ukończeniu szkolenia w stopniu kaprala trafią do służby w resortowych ośrodkach medycznych i ambulatoriach jednostek wojskowych.” http://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/26817?t=Wojsko-szuka-pielegniarek

  Po kursie, osoba, która zda egzamin na podoficera zostaje mianowana na stopień kaprala, dostaje przydział w Polskę i służy jako żołnierz zawodowy.

 43. Przemek 6 miesięcy temu

  Witaj!
  Nad wojskiem zastanawiam się już kilka lat, miałem nawet iść do wku się dowiedzieć ale zawsze jakoś mi nie było po drodze, więc wku przyszło do mnie tzn miało w ostatnich dniach jakąś akcję na mieście gdzie zachęcali do wstąpienia do armii głównie wot i miałem okazję pogadać chwilę z kobietą, która się tym zajmuje i namieszała mi już całkowicie w głowie. Armią interesuje się głównie dlatego, że daje inną możliwość rozwoju w moim zawodzie (jestem ratownikiem medycznym) ale z drugiej strony jak mam po 10 latach służby zostać kapralem i to jeszcze nie wiadomo, czy na pewno, to mnie to mocno zniechęca. No i właśnie twierdzi, że nie, że po służbie przygotowawczej podoficerskiej jako rat med bez problemu dostałbym się na zawodowego czy nawet jest opcja na oficera zawodowego wot (takie dokładnie określenie padło stąd moje zdziwienie). Ogólnie jak usłyszała, że jestem ratownikiem i to pracującym w pogotowiu to była gotowa od razu mnie zaciągnąć i podpisać dokumenty. Mógłbyś się jakoś wypowiedzieć na ten temat? Nawet jeślibym się dostał, to fajnie jakbym mógł wykorzystać to co robię. Z góry dzięki za odpowiedź 🙂

  • autor
   Commendante 6 miesięcy temu

   Przemek nie musisz czekać 10 lat, żeby zostać kapralem. Poczytaj trochę o możliwościach wstąpienia do wojska. Co do zostania oficerem – ratownikiem medycznym to jestem raczej sceptyczny 🙂 ale podoficerem jak najbardziej.

   • Przemek 6 miesięcy temu

    Znaczy z tego co już wyczytałem zarówno tutaj jak i na jakimś forum wojskowym, mogę iść od razu do służby przygotowawczej podoficerskiej tyle, że (z tego co zrozumiałem) szkolenie jest podzielone na dwa okresy, gdzie w pierwszym okresie do przysięgi mam jakby ogólny przydział w sensie strzelec, kierowca itp a dopiero później ten specjalistyczny (niech mnie ktoś poprawi jak się mylę) i kończę jako st szeregowy (rezerwy) z przeznaczeniem do mianowania na kaprala po odbyciu ćwiczeń i już ze stopniem kaprala (po ćwiczeniach) szukam sobie miejsca na jednostce, która by mnie chciała. W teorii to całkiem fajnie wygląda, ale jak w praktyce z dostępnością takich miejsc? Faktycznie jest tak kolorowo jak mówiła babka w wku? Z tego co czytam to w ogóle ludzie każą traktować z dystansem to co mówią w wku. Na forum jest strasznie dużo sprzecznych informacji. Jedni mówią, żeby iść od szeregowego, drudzy ze jak się wejdzie w korpus szeregowych to już do śmierci.

 44. autor
  Commendante 6 miesięcy temu

  Przemek, wszystko zależy od tego jak bardzo jesteś zdeterminowany, aby zostać żołnierzem. Jeśli jesteś gotów służyć gdziekolwiek, to dobrą opcją dla Ciebie jest kurs podoficerski WOT, bo on jest dla osób ze środowiska cywilnego i po nim zostajesz kapralem zawodowym, to chyba najkrótsza droga.
  Po służbie przygotowawczej to musisz sobie znaleźć jednostkę. Nie wiem jakie masz uprawnienia i doświadczenie ale medycy są w armii chyba potrzebni.
  Wpisz w wyszukiwarkę “ratownik medyczny wakaty jednostka wojskowa” to coś tam znajdziesz. Np. tu: https://wkuostroda.wp.mil.pl/pl/pages/wolne-etaty-w-jw-2018-04-16-v/

  Każda droga w konsekwencji doprowadzi Cię do celu.

  • Przemek 6 miesięcy temu

   dzięki za odpowiedzi, wot raczej odpuszczę i pójdę na podoficerkę z drugiego turnusu. Mam jeszcze kilka pytań 🙂
   1. Łatwiej jest się dostać w przypadku rat meda z szeregowego czy raczej jak podoficer?
   2. Ktoś mi dzisiaj opowiadał (nie wiem czy dobrze zrozumiałem), że jest jakaś możliwość dostania się do jednostek nawet tych co nie wykazują, że chcą przyjąć żołnierzy i bez pleców ew dostać się jako podoficer w miejsce gdzie szukają np szeregowych. Coś wiesz na ten temat?
   3. Jestem ratownikiem medyczny, z kursem prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych kat b, tą samą kategorią prawo jazdy, aktywny zawodowo zarówno jako ratownik i jako kierowca w pogotowiu, na wiosnę będę robił jeszcze kurs tccc i to chyba tyle z moich uprawnień,

   • autor
    Commendante 6 miesięcy temu

    Jednostka wojskowa musi mieć wolny etat podoficerski ratownika medycznego dla Ciebie, żeby Cię przyjąć. Mówimy o sytuacji, kiedy już będziesz kapralem. Szeregowy to może być sanitariuszem, ratownik medyczny ma inne uprawnienia chyba. Jak się zatrudnisz jako szeregowy, to będziesz robił robotę ratownika medycznego za kasę szeregowego.
    Zrób to porządnie.

    • Przemek 6 miesięcy temu

     nawet na pewno ma inne uprawnienia 🙂 jeszcze raz dzięki wielkie, utwierdziłeś mnie w sumie, że podoficerka to jednak będzie dobry wybór.

 45. Daniel 6 miesięcy temu

  Witam.
  Mam dwa pytania jesli chodzi o “podoficerke”, ale najpierw ogólny zarys sytuacji. Jestem po SP i po jednym kontrakcie w NSR w korpusie szeregowych i jestem w trakcie studiow. Planuje iść na kurs dla rezerwistów na podoficera i tu sie rodzą pytania:
  1.Czy po odbytym kursie podoficera z rezerwy jest możliwość w przyszlosci po skończeniu studiów iść na “oficerke” z rezerwy?
  2.Pytanie prosto z mostu wg Twojej opinii łatwiej o etat zawodowca jako podoficer czy oficer?

 46. autor
  Commendante 6 miesięcy temu

  1. Można i to nawet bez kursu podoficerskiego.
  2. Coś czuję, że może być łatwiej dostać się, jako oficer… to też zależy od kierunku studiów, specjalności wojskowej, regionu, w jakim chcesz służyć, szczęścia itp..

 47. Przemek 5 miesięcy temu

  Zapytam jeszcze w imieniu kolegi:
  1. Służy obecnie w policji w stopniu sierżanta i chce się przenieść do wojska. Czy po przeniesieniu w wojsku dostanie również sierżanta? Bo tak jak w wojsku kolejno jest szeregowy, starszy szeregowy i kapral to w policji posterunkowy, starszy posterunkowy i sierżant i nie wie czy dostanie stopień równy, że tak powiem kolejnością czyli kaprala, czy równy nazwą czyli również sierżanta. Mam nadzieje, że dość jasno wytłumaczyłem 🙂
  2. Ma sporą wade wzroku i wybiera się laserową korekcję bo w przyszłości myśli o jednostkach powietrzno-desantowych gdzie z wadą jak widziałem nie biorą. W takiej sytuacji po korekcie może wystąpić o ponowną komisje lekarską czy już nic mu to raczej nie pomoże?

 48. autor
  Commendante 5 miesięcy temu

  Ad 1
  O tym stanowi: Art. 17a. (Ustawa o służbie służbie wojskowej żołnierzy zawodowych)
  1. Osobę posiadającą stopień policyjny, Straży Granicznej, Biura
  Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Agencji
  Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego,
  Służby Kontrwywiadu Wojskowego lub Urzędu Ochrony Państwa, jeżeli przemawiają
  za tym potrzeby Sił Zbrojnych, można powołać do służby kontraktowej, a w
  szczególnie uzasadnionych przypadkach, za zgodą Ministra Obrony Narodowej, do
  służby stałej, na stanowisko służbowe zaszeregowane do stopnia wojskowego
  równorzędnego ze stopniem posiadanym w odpowiedniej służbie.

  Ad 2 Nie wypowiadam się w sprawach lekarskich. Nie mam o tym pojęcia.

 49. Łukasz 5 miesięcy temu

  A ja mam nieco oryginalne pytanie. Jak długo to wszystko trwa? Powiedzmy, mam maturę, jestem w trakcie studiów, ale chciałbym szybko rozpocząć “karierę” w wojsku. Są terminy, to zrozumiałe. Ale jakie są ramy czasowe od złożenia pierwszych dokumentów?

 50. autor
  Commendante 5 miesięcy temu

  Łukasz, a kto to wie. Nie ma reguły na to. To zależy od tego co chcesz robić w wojsku, jakie masz kwalifikacje, kierunek studiów. Odpowiedź na Twoje pytanie wymaga zadania wielu pytań. To chyba materiał na post na blogu…

 51. kamil 5 miesięcy temu

  Wslansie zakfalifikowalem sie na egzaminy wstepne do Poznania.mam pytanie poniewaz jestem bylym zolnierzem i posiadam doswiaczenie nabyte w kraju jak i na misji zagranicznej. Czy jest mozliwoosc skrocenia okresu szkolenia? (jezeli udalo by sie na nie dostac) a kolejne pytanie to czy po zakonczeniu szkolenia mam wplyw na to do jakiej jednostki wojskowej trafie ?

 52. autor
  Commendante 5 miesięcy temu

  Na jakie egzaminy?
  Do WOT?

  Tak czy inaczej nie ma takiej możliwości, poza tym po co? Czas służby wojskowej leci.
  Po zakończeniu szkolenia będą przydziały do jednostek zgodnie z potrzebami. Może będzie możliwość zamienienia się z kimś, jak coś nie będzie pasować. Ale to nie koncert życzeń :).

 53. kamil 5 miesięcy temu

  Tak dokladnie do WOT. Rozumiem i dzieki za odpowiedz.Mam jeszcz ptanie czy beda pytania /test z kategori musztra,regulamin golny itp czy tylko wiedza ogolna o kraju ?
  ps. Bardzo przydatny Blog 🙂

 54. autor
  Commendante 5 miesięcy temu

  Na ezaminach nie ma nic ze spraw wojskowych. To egzamin dla cywili. Zakres egzaminu jest na stronie SPWL. Tam też będzie regulamin postępowania egzaminacyjnego.

  Dziękuję za pochwałkę. Proszę o ocenę na fb jak można 🙂

 55. Krzysiek 5 miesięcy temu

  Generalnie wszystko fajnie ale nigdzie w artykule czy w komentarzach nie ma poruszonej kwestii SPMW jak tutaj ima się sprawa tak samo jak w pozostałych? Standardowa sytuacja mamy świeżaka po technikum cywil był tylko na badaniach w WKU i nic więcej. On tez musi ubiegać sie najpierw o szeregowego zawodowego z zaznaczeniem tego ze chce ubiegać się o stopień Mata czy Starszego Mata. Jak to wtedy wygląda ?

 56. Anonim 5 miesięcy temu

  W przypadku Marynarki Wojennej i Sił powietrznych jest analogicznie. Najpierw marynarz a potem szkoła podoficerska.

 57. Milosz 4 miesiące temu

  Witam jak najszybciej zostać podoficerem będąc cywilem posiadając średnie i maturę ?

 58. autor
  Commendante 4 miesiące temu

  Zdać egzaminy do szkoły podoficerskiej WOT, albo dostać się na służbę przygotowawczą do korpusu podoficerów i w jakiś sposób znaleźć sobie etat w jednostce, po odbyciu ćwiczeń okresowych. Obydwa przypadki i tak zajmą prawie rok a nie wiadomo czy Ci się uda.
  Generalnie to nie jest tak, że Ci odpowiem w prost, to zależy. Przeczytaj mojego bloga to może Ci trochę wyjaśni. Polecam też wizytę w WKU.

 59. Ryszard Nowak 4 miesiące temu

  Czytam wasze komentarze. Ciekawe pytania, ale przy odpowiedziach na nie od osób obeznanych w temacie brakuje poruszenia jednej podstawowej i znaczącej kwestii. Mianowicie znajomości. Bez układów/znajomości tj. osoby która po prostu was tam wciśnie, zapomnijcie o byciu w wojsku zawodowym. Służę w wojsku już 8 lat jako szeregowy zawodowy i doskonale znana mi jest rekrutacja osób do zawodowej 🙂

 60. autor
  Commendante 4 miesiące temu

  A ja walczę z takimi poglądami jak Twoje. Jak ktoś się przygotuje to nie potrzebuje znajomości. A jak ktoś jest cieniutki to szuka wszędzie jak sobie załatwić. Coś o tym wiem bo nie jeden telefon odebrałem i nie jedno widziałem. Szeregowi zawodowi, którzy nie potrafią zdać nawet wf, próbują dzwonić po wujkach i ciociach. Do szkoły podoficerskiej można się dostać bez znajomości. Nie zamierzam tu promować takich zachowań. Wchodzą tu młodzi, ambitni ludzie, którzy potrafią sobie sami poradzić. Jak chcesz takie rady dawać to idź gdzie indziej. Jak się zapierdala i samemu do czegoś dojdzie to jest satysfakcja.

 61. Ryszard Nowak 4 miesiące temu

  Commendante, nie ma znaczenia czy jesteś przygotowany czy nie. Potrzebne jest wsparcie. W takim razie odpowiedz mi na moje pytanie .. Dlaczego nie zostałem jeszcze kapralem skoro przez 8 lat rok w rok mam ocene 5 z wf-u i 5 z opinii ? a przychodzą młode koty które czekają tylko na drugi kontrakt i od razu podoficerka ? Wciąż jesteś zdania, że znajomości nie są w wojsku potrzebne ? 🙂 Dojść do czegoś w wojsku mogłeś sam, ale jeszcze za czasów służby zasadniczej. Czasy się zmieniają.

  • autor
   Commendante 4 miesiące temu

   Ryszard, ja trzymam się tego, że żeby zdać egzaminy nie trzeba znajomości, tylko odpowiedniego przygotowania. A jak trafić na takie egzaminy to już inna sprawa, jak dowódca Cie nie wyśle to nic nie zrobisz. Nie wiem z jakiego powodu Ciebie nie wysyłają. Musisz spytać przełożonych.
   Jeszcze raz powtarzam, nie będę tu promował nepotyzmu.

 62. Grzesio 4 miesiące temu

  Witam jestem po studiach inż chciałbym pracowac w wojsku, nie odbylem sluzby mam kat c, chcialbym iść wyżej ponad szeregowego, od czego musiałbym zacząć?

 63. Grzesio 4 miesiące temu

  Świetny artykuł, jesli o mnie chodzi to widzę siebie w wojsku lądowym siły pancerne lub zmechanizowane w stopniu oficerskim ew podoficer

 64. Ryszard Nowak 4 miesiące temu

  Wiadomo jest, że wujek jeden czy drugi nie zda za swojego podopiecznego egzaminu ;D lecz dołoży starań by jego pociotek na takie egzaminy się zakwalifikował. Doskonale wiem, że dowódca jednostki wysyła na kursy czy to podoficerskie, oficerskie, kat.C itp. ale wiadomo tych co muszą zostać wysłani a nie tych których wypadałoby wysłać 🙂 nikt Ci nie każe zgadzać się z tym co ma miejsce na co dzień w firmie MON 🙂 ja próbuje zobrazować mniej więcej jak to wygląda osobom które bardzo chciałby być żołnierzami a nie wiedzą jak wygląda rekrutacja kadr (sekcja personalna) 🙂 a Ty na pewno wiesz jaka jest rzeczywistość skoro tak się znasz na temacie.

 65. autor
  Commendante 4 miesiące temu

  Rysiek, ja wiem jak jest i się z tym nie zgadzam i z tym walczę. Ale nie po to ładuję kasę swój czas w tego bloga, żeby podpowiadać innym jak korzystać z patologii.

 66. Ryszard Nowak 4 miesiące temu

  więc prowadź swojego bloga tak by każdy kto próbuje zasięgnąć informacji z niego wiedział jak naprawde to wygląda 🙂 chodzi o to, że niezbędne informacje które tu podajesz są ogólnie dostępne. wystarczy je wyklikać w wyszukiwarce, bo prawdy, taka jak tą którą przedstawiam, nigdzie nie oczekujmy 🙂

 67. Ryszard Nowak 4 miesiące temu

  obyś zwalczył to patologiczne wojskowe zjawisko. życzę Tobie, sobie oraz innym przyszłym rekrutom by tego nie było.

 68. Ryszard Nowak 4 miesiące temu

  sytuacja z dnia dzisiejszego: otrzymałem wgląd w listę osób które niedługo zostaną wysłane na kurs języka angielskiego poziom 1111. Mi od 3 lat nie udało się zakwalifikować a koleżanka która rok służy ze mną na jednej kompanii oczywiście idzie, dlaczego … bo ma wujka w WKU 🙂

 69. autor
  Commendante 4 miesiące temu

  Załóż sobie bloga i tam pisz o takich sprawach. Napisz nazwisko koleżanki i nazwisko wujka i udowodnij, że jej coś załatwił. Co roku szkoły podoficerskie kształcą kilka tysięcy kandydatów na podoficerów spośród szeregowych zawodowych. I to nie są żadne plecaki. Nie każdy szeregowy zawodowy może zostać podoficerem i nie każdy zostanie.

 70. Aleks 4 miesiące temu

  Czyli rozumiem jeśli jednostka wojskowa wystawiła wolny etat ratownika medycznego (podoficer), to żebym mógł wziąć udział w rekrutacji na to stanowisko, muszę wcześniej ukończyć szkołę podoficerską? Obecnie jestem w WOT w stopniu szeregowego.

  Przepraszam za głupie pytanie ale wolę się upewnić, czy dobrze wszystko zrozumiałem 🙂 Pozdrawiam!

 71. autor
  Commendante 4 miesiące temu

  Tak, musisz ukończyć szkołę podoficerską.

 72. Ryszard Nowak 4 miesiące temu

  Aż tak bardzo nie kręci mnie zakładanie bloga, wystarczy komentarz. Nie ma potrzeby pisać nazwisk. Nic to nie zmieni co do osoby która idzie na angielski oraz anioła stróża 🙂 sobie człowiek bardziej mógłby zaszkodzic taka informacja. Owszem, szeregowi są wysyłani na kursy podoficerskie, ale mianowani na kaprala zostają Ci co już wiedzieli, że nimi będą jeszcze przed rozpoczęciem kursu 🙂 z podoficerki wracali bez ukonczenia kursu żołnierze którzy byli bardzo dobrze przygotowani. I jak to rozumiec, że oni nie zaliczyli choć mięli np: 5 z wf i 5 ze strzelania jak, i tu podam drugi przykład szczęściarza, na kurs poszedł gościu który ważył ze 120/130 kg nie będąc wysokim – wf ogarniał za flaszke z instruktorem na jednostce na ocene 4, zeby nie było, że 5, bo wtopa, i kurs mimo nie przygotowania z wf, który jest podstawą na pdf, oczywiście zaliczył ponieważ był od dłuższego czasu kierowcą generała 🙂 spotkałem się również z taką sytuacją, że podporucznik został wysłany na kurs prawa jazdy kategorii C. Jak, skoro w kosie oficer nie ma w preferowanych badz wymaganych prawka na C. Zmiana stanowiska/etatu na inne również w jego przypadku nie wymaga kat.C – w końcu oficer. Więc dlaczego został wysłany ? Bo chciał sobie zrobić C 🙂 przykładów mógłbym podać o wiele więcej. Wniosek taki, że plecy na drążku trzeba mieć wyrobione 🙂 Także chętni na pdf … w pierwszej kolejnosci napiszcie list do swojego świętego Mikołaja, jesli nie otrzymacie od niego rózgi to macie dwie bele, bez listu mimo odpowiedniego przygotowania jest to niestety niemożliwe. Więc jak napisałeś adminie – Nie każdy szeregowy zawodowy może zostać podoficerem i nie każdy zostanie – wiadomo dlaczego 🙂

 73. autor
  Commendante 4 miesiące temu

  Ja radzę mniej patrzeć na innych a zająć się sobą. Nie każdy się jak widać nadaje na podoficera. Trzeba być twardym 😉

 74. Johny 4 miesiące temu

  Witam . Pracuje w wojsku pierwszy kontrakt chciałbym jakoś uzyskac stopień podoficerski. Niestety u nas w jednostce nie jest to łatwe A jak się uda to po kilkunastu latach . Więc najlepiej by było do końca kontraktu i pojsc na szkółkę z cywila?

 75. autor
  Commendante 4 miesiące temu

  Johny, nie szkółka, tylko szkoła podoficerska. A tak poza tym, to jako żołnierz zawodowy powinieneś wiedzieć, że nie ma rekrutacji do szkół podoficerskich z cywila. No chyba że chcesz iść na kurs podoficerski rezerwy. Nie rozumiem, dlaczego uważasz , że możesz startować na szkołę podoficerską po kilkunastu latach. Napisz wniosek do DKMON, od tego musisz zacząć.
  Jak odejdziesz, to może się tak zdarzyć, że Cię nie wezmą z powrotem.

 76. Oliwia 3 miesiące temu

  Chwila bo się gubię na innej stronie internetowej było napisane ,że z cywila można iść na podoficera. Idzie się na służbę przygotowawczą zaznacza się ja co chcemy iść i w zależności od stopnia mamy dostosowane szkolenie. Na podoficera zajmuje to 5 miesięcy i nie jest potrzeba matura. Tu pisze , że tak nie można. Jakieś kursy czy coś. Już nic nie rozumiem .

  • autor
   Commendante 3 miesiące temu

   Oliwia, podaj mi tą stronę to Ci odpowiem. Można z cywila się dostać na kurs podoficerski WOT, kurs muzyków orkiestr wojskowych, pielęgniarek, i do Szkoły Podoficerskiej w Dęblinie dla określonych specjalności. A tak normalnie to szkoły podoficerskie kształcą kandydatów na podoficerów spośród szeregowych zawodowych.

 77. Dominika 3 miesiące temu

  Jestem szeregowym rezerwy o specjalności wartownik, czy jest realna szansa na zakwalifikowanie się na kurs podoficerski, czy to raczej opcja dla szeregowych zawodowych? Jeżeli jest to realne to czy kurs jest skrócony dla osób po służbie przygotowawczej czy odbywa się on na normalnych zasadach czyli 3 msc.

 78. autor
  Commendante 3 miesiące temu

  Dominiko witaj na moim blogu. Jeśli jesteś szeregową rezerwy możesz iść na kurs podoficerski rezerwy. Po nim zostaniesz kapralem rezerwy i będziesz musiała sobie znaleźć etat, przejść komisję lekarską a co najważniejsze uzyskać zgodę na powołanie do zawodowej służby wojskowej. Kolejna opcja to kurs podoficerski na potrzeby WOT.
  Pozdrawiam.

 79. Jacek 3 miesiące temu

  Ryszard Nowak napisał jak wygladają realia. Niestety, ale tak to funkcjonuje. Wiec polecam przyszlym rekrutom nie “nakręcać” się zbytnio. Pozdrawiam!

 80. Anonim 3 miesiące temu

  Myślę, że przyszli rekruci sobie doskonale poradzą bez znajomości… Nie będę cenzurował Waszych komentarzy. Jak ktoś ma głowę na karku i ambicje to sam osiągnie sukces. A jak ktoś jest leniem to szuka “wujków”.

 81. Anonim gal 2 miesiące temu

  Witam mam pytanie. Jako żołnierz zawodowy służę w jednostce, jeśli by kontrakt mój upłynął to mógłbym pójść jak jestem na studiach na legie akademicką, coś wiesz o tym?

 82. autor
  Commendante 2 miesiące temu

  Ale co ? Zwolnisz się? To będziesz szeregowym rezerwy. Będziesz mógł iść na kurs podoficerski rezerwy. Szczerze mówiąc głupszego pomysłu dawno nie słyszałem.

 83. Marcin 2 miesiące temu

  Mam pytanie. Po zakończeniu szkolenia dostaje sie stopień starszego szeregowego i ma sie odbyte szkolenie na podoficera. Czy po tym szkoleniu mozna szukac pracy w jednostce na stanowisku starszego szeregowego ?

 84. Łukasz 1 miesiąc temu

  Witam. Chciałbym się dowiedzieć jakie dokumenty muszę dostarczyć do WKU jeżeli chce spróbować się dostać do szkoły podoficerskiej z rezerwy

 85. autor
  Commendante 1 miesiąc temu

  Łukasz musisz spytać w WKU…

 86. Patryk 4 tygodnie temu

  Witam mam pytanie Chciałem złozyć papiery do szkoły podoficerskiej w Dęblinie. I mam pytanie czy po tym szkoleniu na podoficera 13 miesięcznym
  dostane etat do służby zawodowej tam gdzie mnie wyślą i będzie zapotrzebowanie to tam będe słuzył ??

 87. Michał 3 tygodnie temu

  Witam,
  Zdawał ktoś testy do Dęblina w 2018 r.? Jak wygląda test z języka angielskiego, bo pisze że to nie na punkty. W Poznaniu do WOT był punktowany.

 88. Anonim 3 tygodnie temu

  Czy z niedosłuchem na jedno ucho warto sobie zawracać tym głowe czy olać bo mnie nie przepuszczą na komisji lekarskiej?

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

©2019 Podoficer.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.

Napisz do mnie

Postaram się odpisać jak najszybciej.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

Create Account