Jak można zostać podoficerem? 

Pomimo tego, że odpowiedzi na pytanie: “Jak zostać podoficerem zawodowym?” można doszukać się w Internecie, to osoby, które nie są obeznane z wojskowymi pojęciami lub prawniczym językiem, mogą mieć problem z odnalezieniem się w tej informacyjnej dżungli. Przypominam, aby zawsze zwracać uwagę na aktualność informacji i nie czytać porad, które zostały opublikowane kilka lat temu. Przepisy, ustawy i rozporządzenia często się zmieniają. Należy zawsze zweryfikować źródło informacji na innej stronie lub tematycznym forum. Postaram się przybliżyć możliwości zostania podoficerem zawodowym jakie obecnie są dostępne. Chciałbym tu zaznaczyć, że podstawowym, preferowanym przez wojsko zasobem kandydatów na podoficerów są żołnierze korpusu szeregowych zawodowych, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe.

 

Uwaga, obecnie, aby zostać podoficerem zawodowym należy posiadać wykształcenie średnie (matura nie jest wymagana).

Kto może być żołnierzem?

Kto może zostać żołnierzem Sił Zbrojnych RP?

Żołnierzem zawodowym może być osoba posiadająca obywatelstwo polskie, o nieposzlakowanej opinii, której
wierność dla Rzeczypospolitej Polskiej nie budzi wątpliwości, posiadająca odpowiednie kwalifikacje oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia zawodowej służby wojskowej. 

Jak zostać podoficerem? 

Droga do korpusu podoficerów jest inna dla cywili bez żadnego przeszkolenia wojskowego i dla osób, którzy już odbyli przeszkolenie wojskowe a jeszcze inna dla studentów. Dla wszystkich chętnych droga ta wiedzie przez WKU (Wojskową Komendę Uzupełnień) i wszyscy muszą pozytywnie przejść badania na Wojskowej Komisji Lekarskiej. Pamiętajcie, że do służby kandydackiej może być powołana tylko osoba niekarana sądownie.

Poniżej przedstawiam możliwości zostania podoficerem (stan na kwiecień 2018 – postaram się aktualizować te informacje, jeśli zajdą jakieś zmiany):

 

 1. Zgoda Dyrektora Departamentu Kadr

Uwaga: aby dostać się na szkołę podoficerską trzeba uzyskać poparcie przełożonych w jednostce wojskowej.

 1. Zdanie egzaminu wstępnego do szkoły podoficerskiej

Jeżeli przemawiają za tym potrzeby Sił Zbrojnych, na stopień wojskowy kaprala (mata) może być mianowany, po zdaniu egzaminu na podoficera, szeregowy zawodowy, który posiada wykształcenie średnie i co najmniej bardzo dobrą ogólną ocenę w ostatniej opinii służbowej.

Więcej o tym w moim wpisie: Kurs podoficerski dla szeregowych zawodowych

Czas trwania 9 miesięcy.

Szkolenie prowadzone jest w SPWL w Poznaniu.

Po ukończeniu kursu, absolwenci są mianowani na stopień kaprala i zostają żołnierzami zawodowymi Wojsk Obrony Terytorialnej.

Miejsce szkolenia – SPWL Poznań

Czas trwania kursu – 6 miesięcy.

Po ukończeniu kursu, absolwenci są mianowani na stopień kaprala i zostają żołnierzami zawodowymi służącymi w orkiestrach wojskowych.

Czas trwania – do 5 miesięcy.

Po zakończeniu szkolenia i zdania egzaminu na podoficera absolwent jest mianowany do stopnia starszego szeregowego (starszego marynarza) – z jednoczesnym przeznaczeniem żołnierza do mianowania na pierwszy stopień podoficerski, po odbyciu dodatkowych ćwiczeń wojskowych, jeżeli był kształcony na potrzeby korpusu podoficerów;

 

Uwaga!

Po zakończeniu szkolenia absolwent służby przygotowawczej zostaje przeniesiony na ewidencję Wojskowej Komendy Uzupełnień właściwej ze względu na miejsce zameldowania i otrzymuje status żołnierza rezerwy. Warunkiem niezbędnym do mianowania na pierwszy stopień podoficerski jest odbycie przez niego dodatkowych ćwiczeń wojskowych, zgodnie z § 20 ust. 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 kwietnia 2010 r. w sprawie mianowania na stopnie wojskowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 307, ze zm.). Dopiero po odbyciu wymaganej liczby dni dodatkowych ćwiczeń wojskowych ww. żołnierz rezerwy może być mianowany na pierwszy stopień w korpusie podoficerów. Źródło

Dopiero teraz można starać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej. Jest to trudne, w związku z tym, że preferuje się nabór do korpusu podoficerów ze środowiska szeregowych zawodowych ale w teorii jest to możliwe.

Można też oczywiście pełnić służbę w Narodowych Siłach Rezerwowych.

 1. Czas trwania do 3 miesięcy.
 2. Po pozytywnym ukończeniu kursu, absolwenci mianowani są na pierwszy stopień podoficerski i przechodzą do rezerwy.

Uwaga:

Kandydaci ubiegający się o skierowania na ww. przeszkolenie nie mogą figurować w Krajowym Rejestrze Karnym oraz muszą posiadać zdolność do pełnienia czynnej służby wojskowej (w tym kryterium wieku), która pozwala im na pozostawanie na przydziale mobilizacyjnym przez co najmniej kolejne 10 lat.

 

Na kursy podoficerskie powołuje się żołnierzy rezerwy posiadających wykształcenie średnie, którzy pełnili czynną służbę wojskową (w pierwszej kolejności tych, którzy odbyli zawodową zasadniczą lub przygotowawczą służbę wojskową) i posiadają nadane przydziały mobilizacyjne. Zasadniczym warunkiem skierowania kandydata na kurs jest posiadanie specjalności wojskowej lub wykształcenia cywilnego zbieżnego z korpusem osobowym, w którym będzie prowadzone szkolenie.

 

Kursy przeszkalania kadr rezerwy realizowane są w szkołach podoficerskich w wymiarze do 3 miesięcy z czego etap pierwszy – do 45 dni szkoleniowych, realizowany w celu przygotowania do wykonywania obowiązków na stanowisku dowódcy drużyny (równorzędny) oraz doskonalenia umiejętności w zakresie prowadzenia działalności instruktorsko-metodycznej. Następnie w centrach szkolenia właściwych dla specjalności wojskowych, realizowany jest etap drugi – do 20 dni szkoleniowych. W głównej mierze jest on dedykowany opanowaniu i doskonaleniu praktycznych umiejętności specjalistycznych.

Źródło

54 komentarze
 1. autor
  Commendante 8 miesięcy temu

  Otwieram komentowanie na tej stronie. Zapraszam do dyskusji.

 2. Kris36 6 miesięcy temu

  Czy jest wymagana matura na szkole

 3. Anonim 6 miesięcy temu

  Aby zostać podoficerem nie trzeba mieć matury. Wystarczy wykształcenie średnie.

 4. MarrGarett 6 miesięcy temu

  Czy żołnierz WOT obecnie odbywający szkolenia ma jakieś szanse w zakwalifikowaniu się na szkołę podoficerską? Czy lepiej o to już pytać na swojej jednostce gdzie służę?

 5. autor
  Commendante 6 miesięcy temu

  Z tego co wiem to WOT będzie miało swoją szkołę podoficerską. Póki co to trzeba by się było zwolnić z WOT, żeby jechać na egzaminy na kurs podoficerski.
  Na razie nie ma zaplanowanego kolejnego kursu.
  Proponuję cierpliwie czekać. Robić swoje. Wyrobić sobie dobrą opinię i sprawność fizyczną.
  Przyjdzie moment na przejście do korpusu podoficerskiego.

 6. Ruken 5 miesięcy temu

  Następny turnus do szkoły poodoficerskiej WOT, został wstrzymany, wstrzymana została także decyzja o lokalizacji Centrum Szkolenia WOT w istniejących już w Siedlcach koszarach.

  Pozdrowienia dla osób, które nie dostały się na poprzedni nabór (do SPWL Poznań), a było im obiecane miejsce na następny turnus…

  • kamil 3 miesiące temu

   Tez bylem na egzaminie… tak jak mowisz obiecal trep ze beda kolejne edycje egzaminow a tu nic… Szkola nie otwarta w Siedlcach jak i to cale centrum a mial to byc 3-4 kwartal 2018.. cos watpie ze otworza w tym roku, ze w ogole moga nie otwarzyc bo wiadomo jak to w MON zmienia sie co chwile cos. Pozdro mordeczko!

 7. autor
  Commendante 5 miesięcy temu

  Ruken a skąd masz takie wieści?

 8. Olga 4 miesiące temu

  Hmm.. czyli ja nie mając nic wspólnego z wojskiem muszę wszystkie dokumenty na podoficera złożyć do swojego WKU? Startuje jako cywil

 9. Olga 4 miesiące temu

  1. Ogólnie mam wiele pytań, czy dużo ciężej jest się dostać na studium oficerskie do wrocławia? Wiadomo sprawnościówka, ale chodzi mi o język angielski
  2. Czy w tym samym czasie mogę składać na kurs oficerski i na kurs podoficerski?

 10. autor
  Commendante 4 miesiące temu

  Olga, widzę że nie do końca przeczytałaś mojego bloga. Nie możesz zostać podoficerem z cywila. Tylko w kilku przypadkach można (kurs muzyków itp)

 11. autor
  Commendante 4 miesiące temu

  O studium oficerskim się nie wypowiadam bo się nie znam. Musisz jeszcze trochę poczytać o tym wszystkim i zdecydować kim chcesz zostać. Jak coś to pytaj.

  • Michał 3 miesiące temu

   Jak nie, a nabór z cywilna prowadzony przez spsp w Dęblinie?

 12. autor
  Commendante 3 miesiące temu

  Tam, jak najbardziej można się starać z “cywila” tak samo jak na kurs muzyków.

 13. Michał 3 miesiące temu

  A mam pytanie, otóż wcześniej chciałem pójść na kurs podoficerski z rezerwy, ale jeśli nie udadzą się egzaminy wstępne mi w spsp, to też jest taka możliwość, żebym mógł zrobić ten kurs z rezerwy? Wiadomo bez żadnej specjalizacji on jest. Druga sprawa, jestem po szkole przygotowawczej na stanowisku wartownika, biorę udział w ćwiczeniach rotacyjnych NSR oraz mobilizacyjnych z rezerwy, czy to też jest jakiś dodatkowy plus żebym mógł mieć dodatkowe punkty przy rozmowie kwalifikacyjnej?

 14. autor
  Commendante 3 miesiące temu

  Michał moim zdaniem to możesz startować na kurs rezerwy jak Ci się nie uda na normalny tryb. Co do NSR jest to jak najbardziej sprawa do chwalenia się na rozmowie kwalifikacyjnej.

  • Michał 3 miesiące temu

   Rozumiem, przed chwilą dostałem list od szkoły, postępowanie rekrutacyjne obejmuje też test z wiedzy ogólnej. Na co mogę się przygotować? Ogólne pojęcia związane z wojskiem typu, kim jest przełożony? Czy raczej coś o Polsce kim jest prezydent, o Sejmach itp..?

 15. autor
  Commendante 3 miesiące temu

  https://podoficer.pl/2017/12/14/poradnik-przygotowac-sie-egzaminu-wstepnego/#1513380786501-9a5549e4-e09e

  Pytania będą z cyklu wiedzy o społeczeństwie. Kiedy przystąpiliśmy do NATO itp..

  • Michał 3 miesiące temu

   Aa rozumiem, dzięki 😉

 16. Jakub 2 miesiące temu

  Nie poinformowałeś o projekcie Legia Akademicka. W tym roku skończyła się pierwsza edycja. Już wiadomo że za rok rusza kolejna. A jest to sposób by z cywila lub także po już po jakimś przeszkoleniu wojskowym zostać kapralem.

 17. autor
  Commendante 2 miesiące temu

  Tak, wiem o tym. Niedługo poprawię. Dziękuję za zwrócenie uwagi. 🙂

 18. Tomek 2 miesiące temu

  Czy bezpośrednio po liceum mogę się ubiegać do przyjęcia do szkoły podoficerskiej np. W poznaniu?

 19. Bartosz 2 miesiące temu

  A czy facet 36 letni po licencjacie z ekonomii i trzymiesięcznym przeszkoleniu dla absolwentów szkół wyższych (kapral) ma szansę się dostać do wojska i na jaki stopień wojskowy?

 20. autor
  Commendante 2 miesiące temu

  Może zostać kapralem jeśli znajdzie sobie jednostkę, która go będzie chciała zatrudnić. Tak w uproszczeniu. I wtedy służy jako kapral zawodowy.

 21. elton 2 miesiące temu

  Witam, chciałem się zapytać, czy papiery typu: odpis aktu urodzenia, zaświadczenie z KRK, życiorys itp. muszą być dostarczone od razu przy składaniu wniosku, czy też w dniu egzaminów wstępnych na szkolenie podoficerów na potrzeby WOT w Poznaniu? Ponieważ w spisie również jest orzeczenie od psychologa wojskowego i nie mogę ogarnąć co jest wymagane, przy składaniu wniosku w WKU.
  Pozdrawiam

 22. Anonim 2 miesiące temu

  Hej,
  Chciałabym zostać zawodowym żołnierzem. Pierwszy etap -> złożyć dokumenty o powołanie do służby przygotowawczej (ja składam w korpusie podoficerów).
  Jak później sprawa wygląda z pracą w jednostkach OT?

 23. autor
  Commendante 2 miesiące temu

  Po skończeniu przeszkolenia w służbie przygotowawczej zostajesz szeregowym rezerwy. Potem musisz odbyć ćwiczenia rotacyjne i możesz zostać mianowany kapralem rezerwy. Dopiero potem trzeba szukać jednostki, która zgodzi się na przyjęcie Ciebie na etat żołnierza zawodowego.

  Prościej jest iść na kurs podoficerski do WOT do Poznania i zostać kapralem zawodowym po zakończeniu szkoły.

 24. Anabell 1 miesiąc temu

  Cześć
  Jestem już po wszystkich badaniach. Dzisiaj kontaktowałam się z WKU. Poinformowano mnie, że moge się starać na korpus szeregowego jak i korpus podoficerów.
  Potrzebuję informacji, który jest lepszy. Tak, wiem, że dobrze jest zacząć od początku. Chciałabym poznać różnice w trakcie odbywania SP jak również późniejsze możliwości po przejściu służby przygotowawczej z danego korpusu.

  • Anonim 1 miesiąc temu

   Odpowiedz sobie najpierw na pytanie, czy chcesz być szeregową czy podoficerką? Służba przygotowawcza do korpusu podoficerów jest dłuższa. Jest trochę więcej nauki. Po jej zakończeniu trudniej o etat żołnierza zawodowego w jednostce wojskowej bo pierwszeństwo mają szeregowi zawodowi.
   Ja uważam że trzeba ambitnie podchodzić do realizacji celów.
   Kolejna sprawa to czy jesteś gotowa szukać pracy gdziekolwiek w Polsce, czy tylko koło domciu.

   • Anabell 1 miesiąc temu

    Okej to jest dla mnie do zastanowienia się. A takie pytanie jeszcze? czy ogólnie sposoby odbywania służby są podobne? Rozumiem, że na podoficera jest więcej nauki (i nie jest to problem) jestem ciekawa jak wyglądają ćwiczenia. Czy również to wygląda tak samo jak w korpusie szeregowych. Mam znajomych którzy byli i to mnie zastanawia właśnie.

    • autor
     Commendante 1 miesiąc temu

     Jest to bardzo podobnie. Masz okres podstawowy, gdzie uczysz się wszystkich podstaw żołnierki, a potem jest okres specjalistyczny, gdzie uczysz się spraw związanych z dowodzeniem.

 25. Anabell 1 miesiąc temu

  Super. Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź.:)

 26. Zainteresowany 1 miesiąc temu

  Witam, skąd macie to pewne info, że legia akademicka wyruszy? Ja otrzymałem informację z MON, że prawdopodobnie wystartuje druga edycja na wiosnę, ale żadnych pewników.

 27. autor
  Commendante 1 miesiąc temu

  A kto napisał że ruszy legia?

 28. Zainteresowany 1 miesiąc temu

  “Jakub
  3 tygodnie temu
  Nie poinformowałeś o projekcie Legia Akademicka. W tym roku skończyła się pierwsza edycja. Już wiadomo że za rok rusza kolejna. A jest to sposób by z cywila lub także po już po jakimś przeszkoleniu wojskowym zostać kapralem.”

  Pozdrawiam 🙂

 29. Dawid 1 miesiąc temu

  Mam pytania. Na wakacjach w roku 2019 mam przysiege wojskową, wszystkie kwity itd.
  Jestem w certyfikowane szkole wojskowej w pilotażowym programie. Brałem udział w wielkiej defiladzie, mam ukończony kurs skoczka spadochronowego, jestem strazakiem, ukończyłem kurs dowódców drużyn, biorę udział w Paszporcie, jestem w Kompani Reprezentacyjnej organizacji proobronnych. Jakie szanse na podoficerke po przysiedze itd? I jak wyglądają testy sprawnościowe do podoficerskiej?

 30. autor
  Commendante 1 miesiąc temu

  Kolego Dawid, do szkoły podoficerskiej się nie można dostać “z cywila”, (no może poza paroma przypadkami – muzycy orkiestr wojskowych, niektóre specjalności w siłach powietrznych). Możesz wybrać szkołę podoficerską WOT, albo kurs rezerwy. Nie wiem w jakiej jesteś szkole wojskowej i z jakiej okazji masz przysięgę.

  • Dawid 4 tygodnie temu

   Moja szkoła jest w pilotażowym programie monu, i na w ostatniej klasie (dla mnie jest to trzecia) osoby biorące udział w owym programie jadą na kilkutygodniowy poligon do jednostki wojskowej (w moim przypadku 16BPD), który kończy się przysięgą wojskową. Po niej jestem jak po odbyciu służby przygotowawczej i przechodzę do rezerwy

 31. Anonim 4 tygodnie temu

  Witam ile czeka się na zgodę z Departamentu Kadr na szkołę podoficerska.?

 32. autor
  Commendante 4 tygodnie temu

  Nie ma zasady, miesiąc czy trzy, różnie to bywa.

 33. Dawid 4 tygodnie temu

  Witam.Czy jako st.szer.zawodowy po 15 latach służby i odejściu na emeryturę mogę startować na kurs podoficerski?jeśli tak to co po kolei muszę zrobić po odejściu do cywila?

 34. Anonim 4 tygodnie temu

  Moim zdaniem nie ma przeciwwskazań. Kurs podoficerski rezerwy jest od tego.

 35. Seba 3 tygodnie temu

  Witam, w WKU Pani wspomniała o tym, że istnieją 9 miesięczne kursy podoficerskie (lub ruszają od tego roku) dla szeregowych rezerwy, po których zostaje się kapralem zawodowym z zapewnionym etatem.

  Orientuje się Pan czy faktycznie coś takiego rusza, czy to może jednak bujda i wprowadzenie w błąd przez Panią z WKU?

 36. autor
  Commendante 3 tygodnie temu

  Pewnie chodzi o kursy podoficerskie do WOT, tam faktycznie zostaje się kapralem zawodowym.

 37. Anonim 2 tygodnie temu

  Chciałbym uzyskać pewną informację. Czy na szkołę podoficerską potrzebna jest matura bo słyszałem już różne wersję?

 38. autor
  Commendante 2 tygodnie temu

  Nie potrzebna matura!

  Specjalnie “wytłuściłem” tutaj: https://podoficer.pl/szkoly-podoficerskie/jak-zostac-podoficerem-zawodowym/

 39. Radek 2 tygodnie temu

  Mam pytanko. Jestem muzykiem i chcialbym grać w orkiestrze wojskowej. Jestem po szkoleniu służby przygotowawczej NSR i teraz od stycznia ide na podoficerkę (2,5- miesięczny kurs) ide troche innym trybem niż wszyscy muzycy i moje pytanie brzmi czy przed kursem podoficerskim będę miał robione wszystkie szczegółowe badania jak to miały osoby, które robiły kurs dla muzyków? Wiem, że dużo osób odpada przez komisje lekarską dlatego wolałbym mieć jasność przed kursem. Pozdrawiam

 40. autor
  Commendante 2 tygodnie temu

  Oni mieli badania do służby zawodowej, Ty idziesz na kurs rezerwy i badań raczej mieć żadnych nie będziesz. Po kursie jak znajdziesz etat i będą chcieli Cię powołać do zawodowej służby to wtedy będziesz miał komisję lekarską dla osób ubiegających się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej. Więc może się przebadaj teraz jak masz wątpliwości.

  • Radek 2 tygodnie temu

   Dziękuję, za odpowiedź. Generalnie miejsce dla mnie jest w orkiestrze tylko boje sie troche badań, bo z tego co słyszałem od znajomych to różnie tam bywa, a szkoda byłoby marnować tyle czasu na szkoleniach

 41. Pawel 20 godzin temu

  Witam, czy ma ktoś może informacje jak wyglada kurs podoficerski na potrzeby grupy osobowej pielegniarstwa? Jak dlugo trawa i czy konczy sie mianowaniem na kpr. czy tak jak z rezerw trzeba odbyc cwiczenia i byc mianowanym po otrzymaniu etatu? Z gory dziekuje.

 42. autor
  Commendante 19 godzin temu

  Za PZ : “Szkolenie potrwa dziewięć miesięcy. Choć program kursu nie jest jeszcze w pełni gotowy, najpewniej poza typowymi zajęciami obowiązującymi na kursie podoficerskim pielęgniarki będą uczyć się także medycyny taktycznej. Po ukończeniu szkolenia w stopniu kaprala trafią do służby w resortowych ośrodkach medycznych i ambulatoriach jednostek wojskowych.” http://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/26817?t=Wojsko-szuka-pielegniarek

  Po kursie, osoba, która zda egzamin na podoficera zostaje mianowana na stopień kaprala, dostaje przydział w Polskę i służy jako żołnierz zawodowy.

 43. Przemek 10 godzin temu

  Witaj!
  Nad wojskiem zastanawiam się już kilka lat, miałem nawet iść do wku się dowiedzieć ale zawsze jakoś mi nie było po drodze, więc wku przyszło do mnie tzn miało w ostatnich dniach jakąś akcję na mieście gdzie zachęcali do wstąpienia do armii głównie wot i miałem okazję pogadać chwilę z kobietą, która się tym zajmuje i namieszała mi już całkowicie w głowie. Armią interesuje się głównie dlatego, że daje inną możliwość rozwoju w moim zawodzie (jestem ratownikiem medycznym) ale z drugiej strony jak mam po 10 latach służby zostać kapralem i to jeszcze nie wiadomo, czy na pewno, to mnie to mocno zniechęca. No i właśnie twierdzi, że nie, że po służbie przygotowawczej podoficerskiej jako rat med bez problemu dostałbym się na zawodowego czy nawet jest opcja na oficera zawodowego wot (takie dokładnie określenie padło stąd moje zdziwienie). Ogólnie jak usłyszała, że jestem ratownikiem i to pracującym w pogotowiu to była gotowa od razu mnie zaciągnąć i podpisać dokumenty. Mógłbyś się jakoś wypowiedzieć na ten temat? Nawet jeślibym się dostał, to fajnie jakbym mógł wykorzystać to co robię. Z góry dzięki za odpowiedź 🙂

  • autor
   Commendante 9 godzin temu

   Przemek nie musisz czekać 10 lat, żeby zostać kapralem. Poczytaj trochę o możliwościach wstąpienia do wojska. Co do zostania oficerem – ratownikiem medycznym to jestem raczej sceptyczny 🙂 ale podoficerem jak najbardziej.

   • Przemek 8 godzin temu

    Znaczy z tego co już wyczytałem zarówno tutaj jak i na jakimś forum wojskowym, mogę iść od razu do służby przygotowawczej podoficerskiej tyle, że (z tego co zrozumiałem) szkolenie jest podzielone na dwa okresy, gdzie w pierwszym okresie do przysięgi mam jakby ogólny przydział w sensie strzelec, kierowca itp a dopiero później ten specjalistyczny (niech mnie ktoś poprawi jak się mylę) i kończę jako st szeregowy (rezerwy) z przeznaczeniem do mianowania na kaprala po odbyciu ćwiczeń i już ze stopniem kaprala (po ćwiczeniach) szukam sobie miejsca na jednostce, która by mnie chciała. W teorii to całkiem fajnie wygląda, ale jak w praktyce z dostępnością takich miejsc? Faktycznie jest tak kolorowo jak mówiła babka w wku? Z tego co czytam to w ogóle ludzie każą traktować z dystansem to co mówią w wku. Na forum jest strasznie dużo sprzecznych informacji. Jedni mówią, żeby iść od szeregowego, drudzy ze jak się wejdzie w korpus szeregowych to już do śmierci.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Napisz do mnie

Postaram się odpisać jak najszybciej.

Wysyłanie

©2018 Podoficer.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

Create Account