Chcę iść do wojska!

Jeśli taka myśl Wam przyszła do głowy albo macie takie postanowienie, to zanim oznajmicie tą wspaniałą nowinę rodzinie i całemu światu, musicie się trochę przygotować.

Wiele osób pyta mnie w mailach lub w komentarzach o to, jak wygląda dzień służby żołnierza, co można robić w wojsku, ile to potrwa zanim mnie wezmą, o ile w ogóle wezmą. Moja odpowiedź zwykle brzmi „…to zależy”, bo aby Wam pomóc, muszę mieć trochę więcej danych.

Jeśli już poważnie chcecie związać swoją przyszłość z mundurem, to przede wszystkim musicie znaleźć odpowiedź na kilka ważnych pytań:

 • Kim chcecie być w wojsku?

Można zostać szeregowym, podoficerem lub oficerem. Dla każdego z tych korpusów osobowych, bo tak to się nazywa, wymaga się innego wykształcenia, inny jest też okres szkolenia i inne zadania na stanowiskach. To jest kluczowe pytanie i od tego trzeba zacząć planowanie kariery w wojsku.

 • Co chcecie w wojsku robić?

No i tu mamy cały wachlarz specjalności wojskowych, które to możemy porównać do różnych zawodów np.: lekarz, saper, łącznościowiec, czołgista, nurek, strzelec wyborowy, pilot, itp. itd. Można sobie podejrzeć taki spis specjalności w odpowiednim rozporządzeniu.

 • Jaki chcecie wybrać rodzaj wojsk?

Tutaj do dyspozycji mamy: wojska lądowe, marynarkę wojenną, siły powietrzne, wojska specjalne, żandarmerię wojskową. Możemy też dzielić dalej na wojska zmechanizowane, pancerne, artylerię, rozpoznanie wojskowe, wojska aeromobilne. Najłatwiej jest tym osobom, które już mają zawód, lub określone umiejętności. Jeśli ktoś kończy studiować prawo i chce w wojsku zostać referentem prawnym to sprawa jest prosta, ale jeśli ktoś chce zostać dowódcą czołgu to sprawa już się komplikuje.

Ale to nie takie proste.

 Ale, żeby nie było tak łatwo, to muszę niestety Was zmartwić, że to nie jest do końca tak, że wymarzycie sobie, że chcecie być, np. pilotem drona, i z taką ideą „uderzycie” do WKU, żeby z Was szybko robili pilota rozpoznawczego drona. Niestety, w naszym wojsku nadal jest to trochę kwestia przypadku, co będziecie robić jako żołnierze. Ja jestem takiego zdania, że trzeba się najpierw przede wszystkim dostać, a potem to już jakoś będzie. Trudno jest zmieniać miejsce służby i specjalność w jakiej się służy, ale celowanie w daną specjalność wojskową może okazać się problemem.

 • Jakie są wymagania?

Każda uczelnia wojskowa, szkoła podoficerska, czy też jednostka wojskowa, ma określone wymagania w stosunku do kandydatów. Inne są na przykład wymogi zdrowotne do służby w kawalerii powietrznej, wojskach specjalnych a inne dla kandydatów na pilotów. Różne są też normy sprawności fizycznej.

 • Jaką wybrać drogę do wojska?

Inaczej wygląda to w przypadku osób, które już odbyły jakąś formę przeszkolenia wojskowego, a inaczej dla osób, które nie mają nic wspólnego z wojskiem. Jeśli ktoś nie posiada średniego wykształcenia, to pozostaje służba jako szeregowy zawodowy. Do tego trzeba odbyć służbę przygotowawczą. Nie można zostać szeregowym zawodowym „ z marszu”.

 • Czy moje zdrowie pozwala na to, abym został(a) żołnierzem.

Tutaj spotykam się z pytaniami na temat tatuaży, problemów ze wzrokiem, ograniczeń żywieniowych. Nie jestem lekarzem, więc nie potrafię w takich przypadkach jednoznacznie pomóc. O tym decyduje komisja lekarska. Można się samemu przebadać i jeśli wszystko jest w porządku, to można startować.

 • Czy jestem gotowy na to, aby służyć daleko od domu?

Znalezienie odpowiedzi na to pytanie to dosyć istotna sprawa. Niektórzy tak bardzo są przywiązani do regionu z którego pochodzą i to z różnych przyczyn, że nie mogą się zdecydować na to, aby służyć gdzieś daleko od domu. Dla innych to bez znaczenia i takie osoby mają łatwiej, większe pole do poszukiwań.

Zdaję sobie sprawę, że na część tych pytań sami sobie nie potraficie odpowiedzieć. Ale zanim zadacie pytanie w Internecie, to musicie sobie trochę sami poczytać, przemyśleć co chcecie robić, a przede wszystkim, zadając pytanie, opiszcie swoją sytuację.

Tych pytań jest jeszcze więcej. Chciałem tym wpisem tylko ukierunkować Was na to, że decyzja o wstąpieniu do wojska to nie taka prosta sprawa. Jeśli poszukujecie w sieci informacji o tym jak zostać podoficerem, oficerem czy szeregowym to najpierw określcie się, co w tym wojsku chcielibyście robić.

 Jeśli dalej nie wiecie, to piszcie śmiało. Jak zwykle otwieram komentowanie pod wpisem. Zapraszam do rejestracji na moim blogu.

Temat zawiera 10 odpowiedzi, i ma 2 odpowiedzi, ostatnio zaktualizowany przez  JPP 4 dni, 12 godz. temu.

 • Autor
  Wpisy
 • #16493 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Chcę iść do wojska! Jeśli taka myśl Wam przyszła do głowy albo macie takie postanowienie, to zanim oznajmicie tą wspaniałą nowinę rodzinie i całemu św
  [Zobacz cały wpis: Chcę iść do wojska!]

 • #16494 Odpowiedź
   Sołdat

  Statystycznie korpus podoficerski i szeregowych naprzemiennie większość dnia poświęca na noszenie szaf lub “załatwianiu papierów” 😀

 • #16495 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Problem szaf jest nie do rozwiązania dla wojskowych.

 • #16496 Odpowiedź
   Michał

  Jakie możliwości rozwoju daje Wojsko sportowcom( zawodowym oraz amatorom)? Czy np. trójboista,bokser, kulturysta, piłkarz, mają umożliwione kontynuowanie swoich pasji i to w czym są dobrzy również w mundurze? Czy np. osoba po skończonych studiach o kierunku wychowanie fizyczne znajdzie w Wojsku stanowisko odpowiadające jego wykształceniu( trener, szkoleniowiec).

 • #16497 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  No widzisz Michał. Musisz sprecyzować swoje pytanie abym mógł spróbować Ci odpowiedzieć. Chcesz być szeregowym zawodowym i sportowcem? Jak będziesz osiągał wyniki to będzie dobrze 🙂 Potem to nie wiem. Nie bardzo chce mi się o tym pisać. Moim zdaniem to można być albo sportowcem albo żołnierzem – mówię tu o sporcie zawodowym. Są zespoły sportowe w wojsku. Generalnie to mało kto wie co się tam dzieje i jak się dostać. Ale dają kaprala za wyniki, nie musisz nawet munduru umieć założyć.

 • #16498 Odpowiedź
   dominik

  1)Najpierw szkolenie na szeregowego ok. 6 msc -> szkolenie podoficerskie -> szkolenie oficerskie, tak to wygląda? Czy po jednym szkoleniu, żeby iść na kolejne trzeba mieć wcześniej doświadczenie na służbie, a nie tylko przebyte szkolenie?
  2)Wielu znajomych właśnie ma problem po szkoleniu na szeregowego, żeby znaleźć gdzieś blizej wakat. Czy po podoficerskiej jest łatwiej?

 • #16499 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Bliżej mamusi? Czy kolegów? 🙂 Jak ktoś chce być blisko czegoś to musi z czegoś zrezygnować i odwrotnie.
  Szkolenie na szeregowego trwa 3 miesiące. To nie jest tak że się idzie od szkoły do szkoły i kształci na oficera.
  Albo zostajesz szeregowym a potem po paru latach próbujesz zostać kapralem lub oficerem (można od razu przeskoczyć). Albo startujesz od razu do szkoły podoficerskiej czy oficerskiej.

 • #17213 Odpowiedź
   KAROLINA

  Cześć, post nie należy do świeżych, ale do starych też nie 😉 Ja pojawiłam się tu w sumie przez przypadek , w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, ale od początku 🙂 Jestem pielęgniarką, niedługo za mniej więcej rok z tytułem magistra, pracuję w zawodzie oczywiście, ale chciałabym iść do wojska. Teraz pytanie : Jak to wygląda? Oczywiście myślę o żołnierzu zawodowym. Zgłaszam się do WKU i co dalej następuje? Wysyłają mnie na jakieś szkolenie? Co ze zdobyciem stopnia oficera z moim tytułem mgr ? Wysyłają do szkoły oficerskiej? I jakie są szanse ? Dzięki za odpowiedzi z góry.

 • #17889 Odpowiedź
   MK

  Czy praca żołnierza zawodowego daje możliwość czasem pracy pogodzić siebie z drugą praca wykonywaną wieczorami i weekendami jako trener piłki nożnej? Wiem, że są wyjazdy, poligony itp, ale jak to w praktyce wygląda z dyspozycyjnością w Wojsku?

 • #17890 Odpowiedź
   MK

  Kolejna rzecz o którą chciałbym spytać, to jak wygląda typowy dzień szeregowego oraz podoficera w jednostce (przykładowo). Czy osoba o wykształceniu wyższym wychowanie fizyczne ma możliwość otrzymania funkcji jako np. Trener przygotowania fizycznego
  instruktor itp. Coś nawiazujacego do wykształcenia?
  Druga sprawa, czy to prawda że badania lekarskie przed wystąpieniem są bardzo rygorystyczne i nawet krzywa przegroda nosowa, ubytki w uzębieniu bądź metalowy inplant w szczęce może przekreslic nasze plany?

 • #18127 Odpowiedź
   JPP

  Witam, mam pytanie czy żołnierz Obrony Terytorialnej niebędących wcześniej w wojsku może przejść do zawodowej służby wojskowej?

Odpowiedz na: Chcę iść do wojska!
Twoje dane:
©2019 Podoficer.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.