Chcę iść do wojska!

Jeśli taka myśl Wam przyszła do głowy albo macie takie postanowienie, to zanim oznajmicie tą wspaniałą nowinę rodzinie i całemu światu, musicie się trochę przygotować.

Wiele osób pyta mnie w mailach lub w komentarzach o to, jak wygląda dzień służby żołnierza, co można robić w wojsku, ile to potrwa zanim mnie wezmą, o ile w ogóle wezmą. Moja odpowiedź zwykle brzmi „…to zależy”, bo aby Wam pomóc, muszę mieć trochę więcej danych.

Jeśli już poważnie chcecie związać swoją przyszłość z mundurem, to przede wszystkim musicie znaleźć odpowiedź na kilka ważnych pytań:

 • Kim chcecie być w wojsku?

Można zostać szeregowym, podoficerem lub oficerem. Dla każdego z tych korpusów osobowych, bo tak to się nazywa, wymaga się innego wykształcenia, inny jest też okres szkolenia i inne zadania na stanowiskach. To jest kluczowe pytanie i od tego trzeba zacząć planowanie kariery w wojsku.

 • Co chcecie w wojsku robić?

No i tu mamy cały wachlarz specjalności wojskowych, które to możemy porównać do różnych zawodów np.: lekarz, saper, łącznościowiec, czołgista, nurek, strzelec wyborowy, pilot, itp. itd. Można sobie podejrzeć taki spis specjalności w odpowiednim rozporządzeniu.

 • Jaki chcecie wybrać rodzaj wojsk?

Tutaj do dyspozycji mamy: wojska lądowe, marynarkę wojenną, siły powietrzne, wojska specjalne, żandarmerię wojskową. Możemy też dzielić dalej na wojska zmechanizowane, pancerne, artylerię, rozpoznanie wojskowe, wojska aeromobilne. Najłatwiej jest tym osobom, które już mają zawód, lub określone umiejętności. Jeśli ktoś kończy studiować prawo i chce w wojsku zostać referentem prawnym to sprawa jest prosta, ale jeśli ktoś chce zostać dowódcą czołgu to sprawa już się komplikuje.

Ale to nie takie proste.

 Ale, żeby nie było tak łatwo, to muszę niestety Was zmartwić, że to nie jest do końca tak, że wymarzycie sobie, że chcecie być, np. pilotem drona, i z taką ideą „uderzycie” do WKU, żeby z Was szybko robili pilota rozpoznawczego drona. Niestety, w naszym wojsku nadal jest to trochę kwestia przypadku, co będziecie robić jako żołnierze. Ja jestem takiego zdania, że trzeba się najpierw przede wszystkim dostać, a potem to już jakoś będzie. Trudno jest zmieniać miejsce służby i specjalność w jakiej się służy, ale celowanie w daną specjalność wojskową może okazać się problemem.

 • Jakie są wymagania?

Każda uczelnia wojskowa, szkoła podoficerska, czy też jednostka wojskowa, ma określone wymagania w stosunku do kandydatów. Inne są na przykład wymogi zdrowotne do służby w kawalerii powietrznej, wojskach specjalnych a inne dla kandydatów na pilotów. Różne są też normy sprawności fizycznej.

 • Jaką wybrać drogę do wojska?

Inaczej wygląda to w przypadku osób, które już odbyły jakąś formę przeszkolenia wojskowego, a inaczej dla osób, które nie mają nic wspólnego z wojskiem. Jeśli ktoś nie posiada średniego wykształcenia, to pozostaje służba jako szeregowy zawodowy. Do tego trzeba odbyć służbę przygotowawczą. Nie można zostać szeregowym zawodowym „ z marszu”.

 • Czy moje zdrowie pozwala na to, abym został(a) żołnierzem.

Tutaj spotykam się z pytaniami na temat tatuaży, problemów ze wzrokiem, ograniczeń żywieniowych. Nie jestem lekarzem, więc nie potrafię w takich przypadkach jednoznacznie pomóc. O tym decyduje komisja lekarska. Można się samemu przebadać i jeśli wszystko jest w porządku, to można startować.

 • Czy jestem gotowy na to, aby służyć daleko od domu?

Znalezienie odpowiedzi na to pytanie to dosyć istotna sprawa. Niektórzy tak bardzo są przywiązani do regionu z którego pochodzą i to z różnych przyczyn, że nie mogą się zdecydować na to, aby służyć gdzieś daleko od domu. Dla innych to bez znaczenia i takie osoby mają łatwiej, większe pole do poszukiwań.

Zdaję sobie sprawę, że na część tych pytań sami sobie nie potraficie odpowiedzieć. Ale zanim zadacie pytanie w Internecie, to musicie sobie trochę sami poczytać, przemyśleć co chcecie robić, a przede wszystkim, zadając pytanie, opiszcie swoją sytuację.

Tych pytań jest jeszcze więcej. Chciałem tym wpisem tylko ukierunkować Was na to, że decyzja o wstąpieniu do wojska to nie taka prosta sprawa. Jeśli poszukujecie w sieci informacji o tym jak zostać podoficerem, oficerem czy szeregowym to najpierw określcie się, co w tym wojsku chcielibyście robić.

 Jeśli dalej nie wiecie, to piszcie śmiało. Jak zwykle otwieram komentowanie pod wpisem. Zapraszam do rejestracji na moim blogu.

32 komentarze
 1. Sołdat 11 miesięcy temu

  Statystycznie korpus podoficerski i szeregowych naprzemiennie większość dnia poświęca na noszenie szaf lub “załatwianiu papierów” 😀

 2. Michał 11 miesięcy temu

  Jakie możliwości rozwoju daje Wojsko sportowcom( zawodowym oraz amatorom)? Czy np. trójboista,bokser, kulturysta, piłkarz, mają umożliwione kontynuowanie swoich pasji i to w czym są dobrzy również w mundurze? Czy np. osoba po skończonych studiach o kierunku wychowanie fizyczne znajdzie w Wojsku stanowisko odpowiadające jego wykształceniu( trener, szkoleniowiec).

 3. autor
  Commendante 11 miesięcy temu

  No widzisz Michał. Musisz sprecyzować swoje pytanie abym mógł spróbować Ci odpowiedzieć. Chcesz być szeregowym zawodowym i sportowcem? Jak będziesz osiągał wyniki to będzie dobrze 🙂 Potem to nie wiem. Nie bardzo chce mi się o tym pisać. Moim zdaniem to można być albo sportowcem albo żołnierzem – mówię tu o sporcie zawodowym. Są zespoły sportowe w wojsku. Generalnie to mało kto wie co się tam dzieje i jak się dostać. Ale dają kaprala za wyniki, nie musisz nawet munduru umieć założyć.

 4. dominik 10 miesięcy temu

  1)Najpierw szkolenie na szeregowego ok. 6 msc -> szkolenie podoficerskie -> szkolenie oficerskie, tak to wygląda? Czy po jednym szkoleniu, żeby iść na kolejne trzeba mieć wcześniej doświadczenie na służbie, a nie tylko przebyte szkolenie?
  2)Wielu znajomych właśnie ma problem po szkoleniu na szeregowego, żeby znaleźć gdzieś blizej wakat. Czy po podoficerskiej jest łatwiej?

 5. autor
  Commendante 10 miesięcy temu

  Bliżej mamusi? Czy kolegów? 🙂 Jak ktoś chce być blisko czegoś to musi z czegoś zrezygnować i odwrotnie.
  Szkolenie na szeregowego trwa 3 miesiące. To nie jest tak że się idzie od szkoły do szkoły i kształci na oficera.
  Albo zostajesz szeregowym a potem po paru latach próbujesz zostać kapralem lub oficerem (można od razu przeskoczyć). Albo startujesz od razu do szkoły podoficerskiej czy oficerskiej.

 6. arek 7 miesięcy temu

  witam czy na stanowisko cywila w wojsku trudno sie dostać ?

 7. Kadet 4 miesiące temu

  Witam. Jestem uczniem certyfikowanej klasy wojskowej, niedługo kończę naukę i wybieram się do wojska zawodowego. Z tego co wiem to nie można dostać się do szkoły podoficerskiej z cywila więc zostają mi 3 drogi do rozpoczęcia służby zawodowej: pompowany wszędzie WOT (niechętnie o tym myślę), śłużba przygotowawcza i służba przygotowawcza dla absolwentów właśnie certyfikowanych klas waojskowych (miesiąc). Czy ktoś mógłby mi doradzić jak najlepiej wybrać by nie zablokować sobie możłiwości w wojsku?

 8. autor
  Commendante 4 miesiące temu

  Kolego, przeczytaj mojego bloga i komentarze, poczytaj fora wojskowe. Jak nie znajdziesz odpowiedzi to wróć i będziemy rozmawiać. Naucz się sam wyszukiwać informacji. Chcesz być żołnierzem to musisz być samodzielny.

 9. Jarek 3 miesiące temu

  A jakie wojsko wybrać, jaka specjalność jak lubi się biegi, nie lubi się siedzieć za biurkiem, ale też nie nadaje się do dowodzenia innymi?

 10. Jarek 3 miesiące temu

  A może saper

 11. Jarek 3 miesiące temu

  A co jeżeli się chce iść do wojska ale nie wie co chce się tam robic

  • autor
   Commendante 3 miesiące temu

   Idź do WKU, tam sobie porozmawiasz z ludźmi odpowiedzialnymi za rekrutację.

 12. Łukasz 3 miesiące temu

  Witam. mam pytanie odnośnie badań lekarskich do przygotowawczej służby na szeregowych, która rozpoczyna się w styczniu, składać dokumenty będę już w październiku. Może wydawać się to dziwnym pytaniem ale nurtuje mnie to cały czas… Rok temu miałem wypadek i straciłem zeba jedynke, pare miesięcy temu miałem odbudowaną kość i przygotowanie pod implanta, za pół roku bede mógł mieć dopiero założonego implanta ponieważ kość się regeneruje ale do tego czasu mam łapanego zeba na licówke , który jest wyjmowany. W żaden sposóm nie przeszkadza mi to ani podczas treningów siłowych ani biegania ani nurkowania czy pływania, jest to jedynie obawa moja aby nie przyczepił się do tego wojskowy stomatolog na badaniach. Dodam tylko , że wszystkie zęby mam zdrowe , ładne i nie zepsute. Nie widać tego , że ząb jedynka na licówke jest sztuczny… czy mogą mnie nie przepuścić na badaniach lekarskich z tego powodu ? bardzo dziękuję za odpowiedz

 13. Łukasz 3 miesiące temu

  Pracuje jako ratownik medyczny na bloku operacyjnym i jestem zmotywowany do służby wojskowej, wiem co chce robić i jak mam się przygotowywać , zastanawiam sie tylko czy stomatolog wojskowy nie przyczepi się do mnie na badaniach wstępnych…

 14. autor
  Commendante 3 miesiące temu

  Zadawanie takich pytań w internecie nie ma sensu. Skąd wiesz, że osoby, które Ci poradzą mają jakąś wiedzę medyczną? Odpowiedź zna stomatolog i przewodniczący komisji lekarskiej. Rozporządzenie czytałeś?

 15. Łukasz 2 miesiące temu

  dziękuję za info oraz nakierowanie na rozporządzenie

 16. Daniel 2 miesiące temu

  Witam, mam pytanie odnośnie odpisu skróconego aktu urodzenia. Przy składaniu dokumentów do służby przygotowawczej dołącza się również ten dokument i tu moje pytanie, czy daję się oryginał odpisu i oni to kserują sobie czy trzeba wystąpić wcześniej z wnioskiem do urzędu i uzyskać kolejny oryginał dla nich, czy wystarczy już oddać swój skserowany odpis?

  Pozdrawiam!

  • Anonim 2 miesiące temu

   Oryginalny tylko i wyłącznie

 17. Anonim 2 miesiące temu

  Jest sprawa mam pytanie ile czeka się za zgodą dowódcy jednostki i wyznaczeniu przez dowódcę jednostki stawienia się do podpisania kontraktu ? bo miesiąc temu został już wysłany wniosek do dowódcy jednostki i czekam na rozkaz personalny wyznaczenie pierwszego dnia służby i podpisanie kontraktu Czekam już około miesiąc i jestem ciekaw ile jeszcze mam czekać

 18. autor
  Commendante 2 miesiące temu

  Tyle ile trzeba musisz czekać. 🙂 przyzwyczaisz się…

 19. Marek 1 miesiąc temu

  Witam
  Zastanawiam się ile czasu po kwalifikacji do wojska czeka się za informacja o dostaniu się do jednostki. I kto powiadamia o takim fakcie wku czy dana jednostka do której osoba próbuje się dostac?

 20. Marek 1 miesiąc temu

  Witam, czy w przypadku niedostania sie do służby przygotowawczej w korpusie oficerów od stycznia można ponownie złożyć wniosek o przydział do korpusu podoficerów od lutego? Czy we wniosku zaznaczam tylko preferowany korpus a decyzja administracyjna zostanę przydzielony do jednego z trzech?

 21. autor
  Commendante 1 miesiąc temu

  To pytanie powinieneś zadać raczej w WKU a nie tutaj. Nie wiem jakie oni tam mają zasady. Ja bym pisał na wszystko do skutku.

 22. Aleksandra 2 tygodnie temu

  Witam 🙂 jestem dziewczyna mam 20 lat i od dawna chce zostac zolnierzem zawodowym. Obecnie studiuje pielegniarstwo(1 rok) chcialabym zostac sanitariuszem w wojsku. Niestety nie jestem pewna czy skoncze te studia z przyczyny niezaliczenia jednego przedmiotu (a powtarzanie go w nastepnym roku kosztuje 10 tys) mianowicie nasuwa sie pytanie co innego taka dziewczyna jak ja moglaby robic i byc potrzebna w wojsku? Jestem po liceum od niedawna chodze na silownie ( pragne poprawic swoja kondycje i powiekszyc mase miesniowa). Niebawem zrobie prawo jazdy.chcialabym rowniez zostac zwyklym szeregowym zawodowym. Nie planuje zakladania rodziny. Bardzo mi zalezy na odpowiedzi gdyz nie znam nikogo kto moglby udzielic mi takowych informacji.

  • Aleksandra 2 tygodnie temu

   Czy moglabym zostac przewodnikiem psa sluzbowego? Trzeba miec jakis kurs ? Cxy to wszystko wojsko zapewnia?

   • autor
    Commendante 6 dni temu

    Pewnie byś mogła ale to nie jest tak, że wpadasz z jamnikiem do WKU i mówisz, że chcesz być przewodnikiem psa. Idź do WKU i porozmawiaj z nimi. Pierwszy krok dla Ciebie to służba przygotowawcza.

  • autor
   Commendante 6 dni temu

   Aleksandra trochę szkoda, żebyś nie ukończyła tych studiów. Trochę wiecej motywacji. W wojsku możesz latać z karabinem i taplać się w błocie na poligonie, jest wiele specjalności w wojsku. Najpierw musisz się dostać do tego wojska.

 23. Jakub 2 tygodnie temu

  Chciałbym pójść do wojsk aeromobilnych, kiedy najlepiej zgłaszać się na służbę przygotowawczą aby były miejsca na odpowiednią specjalność i jeśli miałbym wybór to którą jednostkę wybrać na szkolenie podstawowe?

  • autor
   Commendante 6 dni temu

   Jakub a skąd my mamy takie rzeczy wiedzieć. Atakuj swoje WKU i czekaj na swoje miejsce. To gdzie zrobisz służbę przygotowawczą nie ma znaczenia raczej.

 24. Szymon 7 dni temu

  Jeśli chciałbym być w oddziale specjalnym to co muszę zrobić. Czy z szeregowego mogę być w oddziale specjalnym, jakie muszę mieć szkolenie i ile ono trwa?

  • autor
   Commendante 6 dni temu

   Szymon pewnie można być szeregowym w OSZW ale jak tam się dostać to już nie wiem. Nigdy mnie to nie interesowało 🙂

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

©2019 Podoficer.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.

Napisz do mnie

Postaram się odpisać jak najszybciej.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?