1 września br. ruszył Pilotażowy program dla klas mundurowych  mający na celu wsparcie wytypowanych placówek oświatowych w zakresie spójnego i aktualnie obowiązującego w Siłach Zbrojnych RP szkolenia wojskowego.
“Absolwenci placówek oświatowych biorących udział w programie będą mogli po zakończeniu nauki przejść kilkutygodniowe szkolenie poligonowe zakończone przysięgą wojskową oraz przeniesieniem do rezerwy. Będą mieli również pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej, jak również do Wojsk Obrony Terytorialnej. Osoby pragnące kontynuować naukę na wyższych uczelniach wojskowych będą mogły liczyć na dodatkowe punkty w trakcie egzaminów kwalifikacyjnych.”

Źródło

Zastanawiam się, w jaki sposób zostanie uregulowane prawnie to pierwszeństwo, w ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej lub ile punktów będzie można zdobyć w trakcie egzaminów na uczelnie wojskowe.

Sama inicjatywa jak najbardziej mi się podoba, podjęto próbę usystematyzowania i ujednolicenia kształcenia w klasach mundurowych. Osobiście poszedłbym jeszcze dalej: abiturient/absolwent z certyfikatem ukończenia szkolenia w klasie mundurowej ma pierwszeństwo w ubieganiu się o służbę w Narodowych Siłach Rezerwowych lub w Wojskach Obrony Terytorialnej a służba zawodowa będzie możliwa dla tych osób, które “przesłużą” określony czas w tych formacjach i uzyskają pozytywną opinię przełożonych.

W trakcie pisania tego postu natrafiłem na ten artykuł z 2013 roku: przeczytaj po 4 latach jest poprawa, uczniowie będą mogli złożyć przysięgę wojskową, będą mieli “zaliczone” przeszkolenie wojskowe i zostaną przeniesieni do rezerwy. Taka akcja to korzyść dla armii ale jaka dla uczniów? Oprócz tego, że zdobędą nowe umiejętności i kolejne doświadczenia pewnie chcieliby w przyszłości zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy w służbach mundurowych. Jak jest naprawdę z tymi klasami mundurowymi i większymi szansami na zdobycie posady w wojsku czy policji?

Zapraszam do dyskusji i komentowania.

 

Foto: Archiwum @cadeci https://www.facebook.com/cadeci/
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

©2020 Podoficer.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.

Napisz do mnie

Postaram się odpisać jak najszybciej.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?