W 2018 roku odbędzie się pierwszy Kurs podoficerski WOT (Wojsk Obrony Terytorialnej) w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu.
Zgodnie z Decyzją Nr 167/MON dokumenty należało składać do 15 listopada 2017 roku.
Moja rada dla wszystkich, którzy złożyli dokumenty do Wojskowej Komendy Uzupełnień (WKU) aby nie czekali na informacje o terminach tylko zaczęli się przygotowywać do egzaminów.
Jest tylko 50 miejsc!
Z czego będzie składał się egzamin? Wystarczy uważnie przeczytać rozporządzenie , tam mamy wyraźnie napisane:
§8.1. W ramach egzaminu wstępnego może być przeprowadzony:
1) sprawdzian sprawności fizycznej;
2) test znajomości języka angielskiego;
3) sprawdzian wiedzy ogólnej.
i dalej:
5) do szkoły podoficerskiej dla kandydatów, o których mowa w §3 pkt 6, przeprowadza się:
a) egzamin wstępny w zakresie, o którym mowa w ust. 1,
b) analizę ocen na świadectwie ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej (szkoły średniej),
c) rozmowę kwalifikacyjną;
Wydaje mi się, że w tym względzie nie powinno być niespodzianek. Na pewno będę pisał jak będzie wiadomo coś więcej.
Póki co, osoby zainteresowane powinny intensywnie się przygotowywać, zwłaszcza do sprawdzianu sprawności fizycznej.
Ten kurs, to niewątpliwie ogromna szansa na dostanie się do korpusu podoficerów zawodowych po zakwalifikowaniu się na kurs prosto z cywila. Zwracam wam uwagę że konkurencja na pewno będzie duża. Przez wiele lat organizowałem i obserwowałem egzaminy do szkół podoficerskich. Jeden czynnik jest niezmienny: LEPSZY WYGRYWA.
Wyobraźcie sobie, że na tych 50 miejsc, będzie 300 kandydatów. Tu będzie decydował każdy punkt, każda pompka, podciągnięcie na drążku czy też sekundy w czasie biegu. Egzamin odbędzie się już niedługo. Osiągnięcie odpowiednio wysokiej sprawności fizycznej zajmuje dużo czasu. Każda godzina spędzona na treningu zwiększa więc szanse kandydata na dostanie się na ten kurs.
Podobnie sprawa wygląda z pozostałymi konkurencjami. Jest jeszcze czas na przypomnienie materiału z języka angielskiego, te osoby, które uczyły się innego języka obcego będą miały trudniej.
Do rozmowy kwalifikacyjnej też trzeba się odpowiednio przygotować. Na ten temat napisano już wiele książek. Postaram się też napisać dla was poradnik jak się przygotować do takiej rozmowy jeśli będzie zainteresowanie.
Co do sprawdzianu wiedzy ogólnej to już tematyka zbliżona do zagadnień wiedzy o społeczeństwie. Domyślam się, że dobrze by było wiedzieć kiedy Polska wstąpiła od NATO abo ilu jest posłów w sejmie.
Mam nadzieję, że wkrótce na mojego bloga trafią osoby, które ubiegają się o miejsce na kursie podoficerskim na potrzeby WOT.
Dla tych, którzy nie zdążyli złożyć dokumentów na nadchodzącą rekrutację proponuję już się przygotowywać do następnej edycji, która moim zdaniem nastąpi. Im wcześniej tym lepiej.
Powodzenia!
Czekam na poradnik odnośnie rozmowy wstępnej ?
Obiecałem więc będzie. Czekamy na regulamin postępowania egzaminacyjnego. Będę informował jak pojawią się jakieś wieści.
Ja jestem zadowolony z przeprowadzenia i przebiegu egzaminu
Kadra zawodowa moim zdaniem podeszła profesionalnie
Mogło być lepiej co do mojej osoby mogłem dac z siebie więcej.
Ale jestem zadowolony!!
To daj potem znać ile punktów dostałeś i czy się dostałeś 🙂
Podobnie jak Damian jestem zadowolony z profesjonalnego przygotowania egzaminów.
Delikatnie ujmując rozczarowany jestem kandydatami. Nie mogę tego powiedzieć o wszystkich bo naturalnie i trafiły się perełki, doskonale przygotowani.
Postaram się o małe podsumowanie.
Co szwankowało:
-zdecydowanie pewność siebie; (wypowiedź ma być jasna zdecydowana nie wahać się)
-wiedza podstawowa o WOT; (idąc do pracodawcy musimy coś o nim wiedzieć)
-niska ilość punktów za świadectwo; (dopuszczające + zwolnienie z WF na świadectwie to raczej nie powód do dumy)
-kardynalny błąd w CV; (Jeżeli piszę że posługuje się językiem rosyjskim na poziomie średnim. To liczę się że ktoś z komisji to zweryfikuje, inne wpisy w CV również sprawdzano )
-często brak dokumentów potwierdzających określone kwalifikacje na które powoływano się w CV albo ankiecie.;
-Kiepska kondycja i sprawność; (Nie mniej jednak byli tacy którzy imponowali swoja sprawnością i kondycją)
Potwierdza się jedno do egzaminu jak do każdego innego należało przygotować się solidnie.
W sobotę rano przed egzaminami w PR24 program Cafe Armia mówiłem czego oczekuje na egzaminie od kandydata.
Głowy do góry szykuje drugą edycję więc będzie okazja błędy naprawić.
Podpowiedź:
Zbieranie wszelkich rekomendacji, listów polecających nie jest bez znaczenia.
To forma potwierdzenia solidności kompetencji i umiejętności kandydata.
To ważne
Widać nie wyszscy trafili na mojego bloga albo trafili za późno.
Pragnę poinformować iz są juz wyniki egzaminów na podoficerów do WOT
Choć bardzo trudno było , wcale nie łatwo do się dostałem
Uzyskalem 17 punktów
Łza w oku ze szczęścia kręci się w oku
Dziękuje koleżanką i kolegą za wspólną rywalizację oraz całej Kadrze egzaminacyjnej SPWL w Poznaniu
Tym którzy się nie dostali Życzę wytrwałość i dalszej chęci do podejścia następnym razem
Pozdrawiam Wszystkich
Damian WKU Sieradz
Gratulacje, nie wiem czy Kadra SPWL to przeczyta bo to prywatny blog 😉
Gratulacje i do zobaczenia w kwietniu! Teraz wypada życzyć wytrwałości.
Damian mozesz odwiedziec jak wygladal kirs lub gdzie Cie później skierowali??
Witam,
Co z tymi którzy, nie dostali się do 50-tki? Z tego co zrozumiałem to
na apelu było mówione, że przy następnym kursie będą oni brani pod uwagę, ma ktoś jakieś informacje na ten temat?
Trzymaj rękę na pulsie. Z tego co wiem będzie kolejny nabór na kurs ale nie wiadomo kiedy. Wiecie już jak to wygląda więc trzeba teraz czekać i się przygotowywać.
Commendante a jest możliwe, że tych którzy już wszystko pozdawali będą brali w pierwszej kolejności bez zdawania znowu tych egzaminów?
Nie wiem, ale nie sądzę. Jak ktoś tylko był na egzaminie a dostał 0 punktów to też ma się dostać?
Mam nadzieję że będzie taki sam egzamin. Musicie się ostro przygotowywać, bez czekania na termin. Czy to będzie w lipcu czy w kwietniu. Nie ma czasu. Trzeba cisnąć.
W razie pytań zapraszam. Chętnie pomogę.
0 punktów nie można było dostać, znaczy można było, ale wtedy odpadło się już na początku i nie kwalfikowalo się do następnego etapu
Wiem Drowen, podtrzymuję jednak to co napisałem, postępowanie rekrutacyjne jest wymagane i narzucone rozporządzeniem. Jak ktoś raz nie zdał to nie oznacza, że na kolejnym egzaminie ma zaliczone. Ale to jest moje zdanie. Co będzie dalej to nie wiem. Nie ma co liczyć na łatwiznę. Jak komuś zależy to powinien się przygotowywać do egzaminu. Tylko ciężką pracą się do czegoś dochodzi.
Witam wszystkich! Mam dwa pytania odnosnie powyzszego szkolenia. Po pierwsze, czy po tym 9 miesiecznym kursie kazdy z tej grupy 50 osob dostaje przydzial do jednostki WOT i prowadzi kontynuacje szkolenia przez nastepne 3 lata? Jesli tak, to co dalej?
Drugie pytanie brzmi, czy osoba ktora dostala sie na kurs moze go odbyc w nastepnym terminie? Bo np nie jest gotow zalatwic wszystkich spraw do kwietnia.
Z gory dziekuje!
Patryk
Po kursie, każdy absolwent jest promowany na stopień kaprala i rozpoczyna zawodową służbę wojskową. Nie ma czegoś takiego o czym piszesz Patryk. Po prostu pracujesz jako żołnierz.
Co do drugiego pytania to pewnie jest to możliwe przy odrobinie szczęścia. Będzie pewnie drugi nabór, ale czy się wtedy dostaniesz na kurs to nikt tutaj Ci nie odpowie.
Jednak jak myślisz o tym, żeby zrezygnować z tego kursu to zrób to szybko bo inni czekają z listy rezerwowej. Albo idź na kurs i spróbuj później załatwić swoje sprawy.
Dziekuje za informacje. Odnosnie tego szkolenia 3 letniego zasugerowalem sie troche artykulem http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/22802?t=WOT-sa-inwestycja, ale najwyrazniej nie dotyczy sie on przyszlych kaprali po szkoleniu w SPWL.
A jeszcze o jedna sprawe chcialbym zapytac. Oczywistym jest, ze po tych 9 miesiacach szkolenia, kazdy z nas moze sie widziec lub nie widziec w wojsku. Czy w momencie rezygnacji ze sluzby zawodowej koszty tego szkolenia nalezy uregulowac?
No i moze jeszcze jedno pytanie, kiedy przysiega? Wiadomo juz od, ktorego kwietnia ruszamy?
Dziekuje!
Patryk
W przypadku rezygnacji trzeba zwrócić koszty szkolenia.
Co do tego kiedy przysięga i kiedy rusza kurs to proszę spytać w SPWL. To jest prywatny blog i ja nie mam takich informacji.
Do Patryka
Patryku jeżeli się dostales na ten kurs to Ci gratuluje , jednak z twoje podejście mnie zastanawia
Sadze iz nie masz chyba całkowitej pewności czy chcesz służyć w wojsku , ale to moje zdanie , jeżeli masz wątpliwości to zrezygnuj są inni na liscie rezerwowej , chętnie będą z tego powodu zadowoleni ze moga znaleźć się w tej 50 tce
Pamiętaj Patryk służba w wojsku to nie praca , to powołanie !!
Wojsko to nie zabawa. to , służba ,praca która może zaskoczyć życie w różnych sytuacjach
Witam, gratuluję najlepszym. Uzyskałem 52 miejsce w rekrutacji(zdecydowały ułamki), myślę że czynnikiem decydującym przede wszystkim było w moim przypadku świadectwo szkoły średniej (bardzo słabe) czego nie mogę już poprawić. Obecnie jestem w trakcie studiów, zmieniłem nastawienie do pewnych spraw od kilku lat i jest to dla mnie duży krok do przodu.
Moim zdaniem egzaminy przebiegły sprawnie bez żadnych komplikacji, oraz rozmowa z oficerami/ podoficerami była rzeczowa i interesująca.
Jestem drugi na liście oczekujących, więc jeżeli ktoś ma obawy i się waha, to nie czekajcie z decyzją do ostatniej chwili, nie wiem jak kandydat nr 51, ale mi bardzo zależy na służbie.
Dodatkowo obecnie przebywam za granicą, więc ciężko będzie po telefonie ze szkoły, czy WKU się spakować w kilka godzin i przylecieć, ale jeśli trzeba będzie to jestem gotów 🙂
Pytanie do organizatorów: czy podczas szkolenia unitarnego jeżeli kandydaci zrezygnują, to także będą osoby dobierane z listy rezerwowej ? Wiem że takie przypadki były na roczny kurs oficerski, oraz do AWL- 5 letniej.
Tomasz.
Dziękuję bardzo za komentarz. Przypominam że to mój prywatny blog i jak masz pytania do organizatorów to zapytaj na fb szkoły podoficerskiej.
Mam pytanie-chciałabym starać się o przyjęcie do Szkoły Podoficerskiej z cywila. Z tego co czytam, duże znaczenie ma świadectwo ze szkoły średniej. Jeżeli chodzi o moje oceny, były bardzo słabe, bo się nie uczyłam, natomiast maturę napisałam bardzo dobrze (niemiecki podstawowy 94%, rozszerzony 75%, polski rozszerzony 78%, matematyka 89%). Czy zamiast ocen mogę przedstawić świadectwa dojrzałości?
Czy to prawda, że od tego roku kobiety mają mieć identyczny egzamin sprawności fizycznej jak mężczyźni?
Pozdrawiam
Mi,
Rozumiem że chcesz iść na kurs podoficerski do WOT? Przeczytaj uważnie regulamin: http://spwl.wp.mil.pl/plik/file/Regulamin_postepowania_rekrutayjnego_WOT_2018.pdf tam jest napisne, że pod uwagę brane są oceny ze świadectwa ukończenia szkoły średniej, za zajęcia edukacyjne obowiązkowe. Czyli obwiam się że nie są wliczane oceny z matury. Jednakże takie świadectwo może być punktowane na rozmowie kwalifikacyjnej.
Co do kryteriów na egzamin z wf kobiet to nie sądzę, aby już w tym roku weszły takie same normy dla kobiet i mężczyzn. (Szczerze mówiąc to wątpię czy to w ogóle kiedyś nastąpi.) Ale to są moje prywatne opinie.
Tutaj są projekty rozporządzeń w sprawie wf: http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12300959/katalog/12449916#12449916
Powodzenia!
Commendante czy orientuje się Pan po jakim czasie odsyłają dokumenty? Dzwoniłem do nich jeszcze w lutym, powiedzieli że odeślą, ale póki co nic nie przyszło…
Nie orientuję się. Trzeba do nich znów zadzwonić.
Nie gryzą. 🙂
Dzień dobry
Czy znany jest termin drugiego naboru do Szkoły Podoficerskiej WOT ?. Można się go jeszcze spodziewać w tym roku?
Dzień dobry.
Niestety ja nie znam odpowiedzi na te pytania.
[…] Rusza kolejna edycja kursu podoficerskiego dla kandydatów na podoficerów WOT ze środowiska cywilnego. O poprzedniej edycji pisałem w jednym z wcześniejszych wpisów. […]
Witam mam pytanie Chciałem złozyć papiery do szkoły podoficerskiej w Dęblinie. I mam pytanie czy po tym szkoleniu na podoficera 13 miesięcznym
dostane etat do służby zawodowej tam gdzie mnie wyślą i będzie zapotrzebowanie to tam będe słuzył ??