Jakie będą nabory na Kursy podoficerskie w 2024 roku?
Już jest! DECYZJA Nr 86/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 23 sierpnia 2023 r. w sprawie naboru do szkół podoficerskich w 2024 r. na szkolenie wojskowe kandydatów do zawodowej służby wojskowej zakończone egzaminem na podoficera.

Wojsko planuje przeszkolić aż 1202 kandydatów na podoficerów ze środowiska cywilnego. Pierwsze szkolenie zaplanowane zostało na styczeń 2024 a dokumenty należy złożyć do WCR już do 23 października 2023.
Poniżej przedstawiam terminy składania wniosków do poszczególnych szkół podoficerskich w kolejności od tych najbliższych:

SP SONDA Zegrze 23.10.2023
SPSP Dęblin 15.11.2023
SP SONDA Zegrze 02.01.2024
SPSP Dęblin 02.04.2024
SP SONDA Zegrze 10.06.2024
SPWL Poznań 15.06.2024
SPMW Ustka 26.07.2024
SPSP Dęblin 09.08.2024

A teraz, terminy na poszczególne kierunki (specjalności wojskowe):

1) do Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu – do dnia 15 czerwca 2024 r.;
2) do Szkoły Podoficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie:
a) w grupach osobowych:
– przeciwlotniczych zestawów rakietowych,
– bezzałogowych statków powietrznych i wskazywania celów,
– ruch lotniczy,
– artylerii przeciwlotniczej,
– radiotechniczna,
– inżynieryjno-lotnicza – I edycja (rozpoczęcie szkolenia marzec 2024 r.)
– do dnia 15 listopada 2023 r.,
b) w grupie osobowej inżynieryjno-lotnicza – II edycja (rozpoczęcie szkolenia lipiec
2024 r.) – do 2 kwietnia 2024 r.,
c) w grupie osobowej inżynieryjno-lotnicza – III edycja (rozpoczęcie szkolenia listopad
2024 r.) – do dnia 9 sierpnia 2024 r.;
3) do Szkoły Podoficerskiej Marynarki Wojennej w Ustcedo dnia 26 lipca 2024 r.;
4) do Szkoły Podoficerskiej SONDA w Zegrzu:
a) I edycja (rozpoczęcie szkolenia styczeń 2024 r.) – do dnia 23 października
2023 r.,
b) II edycja (rozpoczęcie szkolenia kwiecień 2024 r.) – do dnia 2 stycznia 2024 r.,
c) III edycja (rozpoczęcie szkolenia październik 2024 r.) – do dnia 10 czerwca 2024 r

W poniżej tabeli przedstawione zostały limity przyjęć oraz kierunki kształcenie w poszczególnych szkołach podoficerskich:

kursy podoficerskie 2024

Dokumenty, jakie trzeba dostarczyć do Wojskowego Centrum Rekrutacji:

  1. Wniosek
  2. Życiorys
  3. Świadectwo ukończenia szkoły średniej
  4. Oświadczenie o nieprowadzeniu przeciwko osobie zainteresowanej postępowania karnego.
  5. Potwierdzenie dokonania opłaty z tytułu egzaminu wstępnego.
  6. Inne dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje lub umiejętności

Pomoc w przygotowaniu do egzaminów wstępnych

Przypominam, że świadczę usługi związane z pomocą w przygotowaniu się do egzaminów wstępnych oraz w wyborze szkoły i kierunku (specjalności wojskowej)

304 komentarze
  1. Filip 1 rok temu

    Hej, pytanie z innej beczki. Kojarzy może ktoś w jakim czasie wysyłają wyrównanie wynagrodzenia po odbytych ćwiczeniach? Zgodnie z prawem mają termin do 30 dni, ale chciałbym wiedzieć jak to wygląda w praktyce. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  2. MichalW 1 rok temu

    Trochę z innej beczki czy kursy podoficerskie liczą się do stażu emerytalnego (25lat)? Z cywila, żołnierza zawodowego? Oraz jak to jest z wiekiem emerytalnych, bo przeglądając portal (komentarze) oraz inne miejsca wszyscy mówią, że maksymalny wiek w wojsku to 60lat. Ale rzekomo kilka lat temu został podwyższony do 63 dla podoficerów zwyższ… Zatem sam nie wiem. Ma to zastosowanie dla wszystkich podoficerów czy jedynie wyjątkowych sytuacji? Bo wszędzie na grupach i forach piszą o 60latach.

    • autor
      Commendante 1 rok temu

      Tak, liczą się. Każdy dzień ma tutaj znaczenie.
      Co do limitu wieku to jest to opisane w Ustawie:
      Art. 226. Żołnierza zawodowego zwalnia się z zawodowej służby wojskowej wskutek: 5) osiągnięcia wieku 60 lat życia, z zastrzeżeniem art. 227;

      Nie wiem co tutaj jest jeszcze nie jasne? 60 i koniec. Ani dnia więcej. Nie ma co czytać opinii tylko trzeba sięgać do aktualnych aktów prawnych.

  3. MichalW 1 rok temu

    Dzięki za wyczerpujące informacje. Sugerowałem się tym co powiedzieli mi w WCR, ale może źle coś zrozumiałem, bo w sumie służba do 63 nie oznacza aktywnej służby… A tak daleko w ustawie nie zaszedłem, i stąd moje wątpliwości.

    Zatem trochę średnio bo mam 35 lat xd ale i tak to trochę gdybanie, bo po dobrowolnym szkoleniu podstawowym mogę zostać zrażony do kontynuowania.

  4. Basia 1 rok temu

    Witam 😉 jestem cywilem i mam studia magisterskie z socjologii, czy mogę iść na 3-miesieczny kurs i zostać podoficerem?

    • autor
      Commendante 1 rok temu

      Basiu chyba coś pomyliłaś.
      Na szkołę podoficerską wystarczy wykształcenie średnie bez matury. Nie wiem o jaki Ci 3 miesięczny kurs chodzi. Możesz zostać podoficerem ale to będzie dłużej niż 3 miesiące. W razie czego zapraszam do kontaktu. Wszystko wytłumaczę.

  5. Bartek 1 rok temu

    Witam, jaki jest czas trwania takiego kursu podoficerskiego? Czy jest się skoszarowanym cały czas?

  6. Oui 1 rok temu

    W zależności od Szkoły Podoficerskiej i kierunku:
    *SP Sonda w Zegrzu do 5 miesięcy
    *SP Sił Powietrznych w Dęblinie do 11 miesięcy na inżynieryjno-lotniczą, do 6 miesięcy na przeciwlotnicze zestawy rakietowe
    *SP Wojsk Lądowych w Poznaniu: orkiestra, pielęgniarstwo, ratownictwo i kryptologia do 6 miesięcy, cyberbezpieczeństwo do 7 miesięcy, rozpoznanie ogólne do 8 miesięcy
    *SP Marynarki Wojennej w Ustce do 5 miesięcy

    Przez cały okres szkolenia jesteś zakwaterowany na terenie szkoły, wyjątkiem jest sp sonda która ma na stronie zapisane 13 dni kształcenia na odległość, a pozostały czas jak w pozostałych szkołach na terenie jw.

    • autor
      Commendante 1 rok temu

      Oui dziękuję za pomaganie 🙂

  7. Damian 1 rok temu

    Mam pytanie czy jak jestem z cywila to po tym kursie podoficerów mam gwarantowany etat na jednostce czy sam muszę sobie szukać jednostki

    • autor
      Commendante 1 rok temu

      Po zakończeniu szkoły podoficerskiej masz zapewniony etat w jednostce, którą Ci przydzieli wojsko.

      • Piotr 1 rok temu

        A w przypadku odrzucenia etatu przydzielonego po kursie można szukać etatu podoficerskiego na własną rękę?

        • Anonim 1 rok temu

          Szukać można, ale czy Cię ktoś przyjmie z takim wpisem w aktach, że odmówiłeś etatu?

          • Oui 1 rok temu

            Z takim wpisem w aktach to nie problem jeśli wyjaśni dobrze sytuację, jak podobno wszędzie szukają żołnierzy do służby, że są braki, to mogłoby się wydawać, że wszędzie wezmą. Może jestem wyjątkiem, gdzie dzwoniłem, to mamy swoich, wysyłamy swoich, bo mamy sprawdzonych, a z taką specjalnością jaką Pan ma to tym bardziej nie, mimo tego, że 5 miesięcy praktyka i teoria z taktyki, przepisów, regulaminów, metodyka strzelanie, i dla mnie najlepsze – wcielanie się w rolę instruktora na punkcie nauczania, praktyki dowódcze na kompani szkolnej i dodatkowo tylko miesiąc specjalizacji. Sam z siebie najchętniej poszedłbym tam, gdzie mało kto chce iść z tego co wiem, czyli właśnie na kompanię szkolną, szkolić dobrowolsów, biegać z nimi, mieć i rozwiązywać takie problemy jakie ma się z dobrowolsami. Na chwilę obecną jestem ponad pół roku po skończeniu szkoły podoficerskiej, etatu nie wziąłem bo sprawy osobiste, w międzyczasie ze służbą w TSW, teraz jestem w rezerwie i żeby wrócić na jakiś sensowny etat to ciężko, WCR-y mają nieaktualne informacje odnośnie kwalifikacji, zakładki zawodowej służby na ich nowych zaktualizowanych graficznie stronach nie działają. Reklama WCR-ów 1 Dywizji Piechoty Legionów „żołnierze przedstawią potencjalne stanowiska oraz podadzą wszelkie informacje, jechałem 120 km w jedną stronę, z nadzieją na zaświadczenie o stanowisku, a usłyszałem „wie Pan co, bo tam jeszcze nie powstała sekcja personalna, więc niech zostawi Pan CV to my im przekażemy”. Potem w serwisie Polska Zbrojna wyczytałem, że ta jednostka która mnie interesuje prawdopodobnie powstanie w ciągu 5 lat bo nie jest w grupie priorytetowych, kilka dni temu już wyczytałem, że do końca roku będzie funkcjonować. Zostaje mi próbować rekrutacji na 5 letnie studia wojskowe z cywila lub na kwalifikacje do nowych jednostek 1DPLeg i 8DPAK bo skądś muszą w końcu mieć kadrę do funkcjonowania tych jednostek.
            W skrócie przemyśl dokładnie czy na pewno chcesz nie przyjmować etatu i samemu szukać, ja kiedy nie przyjmowałem swojego od szkoły miałem „zagwarantowane” w poprzedniej jednostce w której służyłem, że wrócę tam i będzie dobrze, że będzie etat dla kaprala, minęły 2 miesiące odkąd byłem na kwalifikacji, brak odzewu. Koniec końców jestem w rezerwie, codziennie wchodzę na storny kilku WCR i jednostek i patrzę, czy mają jakieś wakaty lub kwalifikacje. Żeby iść do wojska to nie problem, po odejściu, żeby wrócić dla szeregowego to nie problem bo działa to w ramach DZSW na szkolenie specjalistyczne, ale kapral to już samodzielne wysyłanie CV, udział w kwalifikacjach i modlenie się o etat lub ewentualnie aktywna rezerwa, ale to nie jest to o co mi chodzi, chcę żeby moje życie kręciło się w środowisku wojskowym codziennie a nie raz na jakiś czas na powołania.
            Czołem! 🙂

  8. Anonim 12 miesięcy temu

    Czy mozna odwiedzać osoby które są na takim szkoleniu np w niedziele raz na tydzień na takie widzenia bo jednak np przez 5msc kogoś nie widzieć to ciężko

    • Anonim 12 miesięcy temu

      W zależności od jednostki, ale co do zasady – można 🙂

    • autor
      Commendante 12 miesięcy temu

      No będziesz jeździł do domu przecież na przepustki, raz czy dwa razy w miesiącu… To jakie 5 miesięcy?

  9. Karol 12 miesięcy temu

    Wotam,jak dlugo trzeba czekać na odpowiedz z WCR od złozenia wniosku?
    pozdrawiam

    • Anonim 12 miesięcy temu

      Na nic nie trzeba czekać.

  10. Wody 12 miesięcy temu

    Świetny artykuł. W trakcie poszukiwania w sieci informacji znalazłam ten artykuł. Wielu osobom wydaje się, że posiadają odpowiednią wiedzę ,by się wypowiadać na ten temat, ale tak nie jest. Stąd też moje pozytywne zaskoczenie. Po prostu super artykuł. Zdecydowanie będę polecał to miejsce i częściej tu zaglądał, żeby poczytać nowe posty.

    • autor
      Commendante 12 miesięcy temu

      Zasłużyłeś na piwo! Dziękuję za miłe słowa.

  11. Marcin 11 miesięcy temu

    Witam czy jest szansa na informacje na temat pytań na egzaminie na kurs podoficerów czy polecacie jakąś stronę

    • Oui 11 miesięcy temu

      Mocno w skrócie: Dla cywili nie ma egzaminów wstępnych z wiedzy ogólnej.
      Wszystko jest określone w tym rozporządzeniu: Dz.U. 2024 poz. 584 – §17. 4. 5)
      Na wynik postępowania rekrutacyjnego składa się test sprawności fizycznej, rozmowa kwalifikacyjna i analiza dokumentów i świadectw oraz wyjątkowo może być przeprowadzony test z angielskiego.

  12. Marcin 11 miesięcy temu

    Witam czy jest szansa na informacje na temat pytań na egzaminie na kurs podoficerów czy polecacie jakąś stronę

  13. Kapi 11 miesięcy temu

    Witam, czy podczas kursu podoficerskiego dla cywili otrzymuje się jakieś wynagrodzenie?

    • Oui 11 miesięcy temu

      Tak, otrzymuje się uposażenie w wysokości najniższego uposażenia żołnierza zawodowego. W 2024 roku jest to 6000zł, w trakcie szkolenia można otrzymywać również nagrody finansowe np. za pozytywne wyniki w szkoleniu.

  14. Kapi 11 miesięcy temu

    Witam, czy podczas kursu podoficerskiego dla cywili otrzymuje się jakieś wynagrodzenie?

  15. Izabela 11 miesięcy temu

    Witam,
    Chciałabym odbyć kurs na podoficera w Zegrzu. Jestem po DZSW w pasywnej rezerwie.
    Niestety nie mam wykształcenia preferowanego w wymogach. Czy jest w ogóle jakakolwiek szansa na dostanie się na taki kurs.

    • autor
      Commendante 11 miesięcy temu

      Trzeba legitymować się co najmniej wykształceniem średnim.
      Preferowanego nie trzeba mieć.

  16. Izabela 11 miesięcy temu

    Mam wykształcenie wyższe.

  17. Janek 11 miesięcy temu

    Witam, składam papiery na pdf z cywila, chciałem zapytać czy psychologiczne składają się z matematyki, angielskiego oraz innych przedmiotów? Jak to wygląda ktoś może przedstawić?

    • autor
      Commendante 11 miesięcy temu

      Badanie psychologiczne nie zawiera sprawdzania wiedzy. To badanie Twojego zdrowia psychicznego, jak sama nazwa wskazuje. Tam są ewentualnie testy na spostrzegawczość, logiczne myślenie, oraz rozmowa z psychologiem.

  18. Michał 11 miesięcy temu

    Dzień dobry, W 2019 w ramach legi akademickiej na studiach cywilnych w Akademii Sztuki Wojennej otrzymałem stopień st. szeregowego. Chciałbym teraz pójść na kurs podoficerski. Jak będzie wyglądała moja droga?

    • Oui 11 miesięcy temu

      Jeśli chcesz być żołnierzem zawodowym to kurs podoficerski dla osób ze środowiska cywilnego, szkolenie podstawowe (unitarka) jeszcze raz, tym razem już bez przysięgi, następnie dalsze szkolenie, jakieś praktyki, promocja podoficerska i powołanie do zawodowej służby wojskowej.
      Jeśli nie chcesz być żołnierzem zawodowym to kursy przeszkolenia kadr rezerwy lub jako absolwent uczelni i uczestnik pierwszego etapu, szkolenie w ramach Legii Akademickiej z możliwością rozwinięcia o specjalizację, potem przeniesienie do rezerwy.
      Rekomenduję pierwsze rozwiązanie, kurs dla osób ze środowiska cywilnego.

    • autor
      Commendante 11 miesięcy temu

      Tak jak Oui pisze. Zgłoś się do WCR, tam złóż wniosek o przyjęcie na szkołę podoficerską, zdaj egzaminy, skończ szkołę i dostaniesz przydział do jakiejś jednostki gdzieś daleko od domu 🙂 i to tyle.

      • Michał 11 miesięcy temu

        no właśnie jedyna wada tego planu to rozdysponowanie daleko od domu. Chciałbym służyć w Trójmieście pytanie jak to wygląda po kursie podoficerskim.

  19. Karol 11 miesięcy temu

    Wnioskuje z komentarzy, że teraz nie ma testów, jak kiedyś na pdf, tylko zwykłe psychologiczne, jak na DZSW? I ile trwa ? 3miesiace czy pół roku? Mówię o tej z cywila oraz czy znajde gdzieś przykładowe testy?

    • Oui 11 miesięcy temu

      Testy psychologiczne na kurs podoficerski są od razu do zawodowej służby wojskowej, czyli bardziej rozbudowane (a osobiście stwierdzam, że trudniejsze) niż dla DZSW z korpusu szeregowych. Kurs podoficerski trwa w zależności od kierunku jaki się wybierze tj. 5/6/11 miesięcy. Testy tms i apis-z.

  20. Oui 11 miesięcy temu

    To najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest Szkoła Podoficerska Marynarki Wojennej w Ustce, która szkoli na potrzeby Marynarki Wojennej. Kolejne rozwiązanie to Szkoła Podoficerska Sił Powietrznych i kierunek: inżynieryjno-lotniczy może uda się trafić wakat w 43 Bazie Lotnictwa Morskiego lub w ostateczności kierunek przeciwlotniczych zestawów rakietowych i może trafi się wakat do 33 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Gdyni, podkreślam oba przykłady: MOŻE, po moim szkoleniu Dęblin zaproponował praktycznie wschód kraju z obrony powietrznej. Kolejne rozwiązanie to Szkoła Podoficerska Sonda na potrzeby WOT, albo trafi się wakat do 7 Pomorskiej Brygady OT, albo załatwisz sobie zapotrzebowanie z tej brygady na etat. Opcję rezygnacji z etatów od jakiejkolwiek szkoły podoficerskiej i samodzielne poszukiwanie stanowiska odrzucam od razu, sam padłem ofiarą tego pomysłu i dalej nic nie znalazłem. Ale jeśli chcesz takie rozwiązanie to Sonda, a następnie nieprzyjęcie etatu i samodzielne zgłoszenie do TSW w Gdyni i staranie się o szybkie przejście na zawodowego.

    • Oui 11 miesięcy temu

      Odpowiedź dla Michała

  21. Piotr 11 miesięcy temu

    Czyli wygląda na to, że dla osób którzy mają rodzinę i np małe dziecko to nie jest odpowiedni kierunek mimo chęci służenia-wywalenie po kursie na etat na drugi koniec Polski

    • autor
      Commendante 11 miesięcy temu

      Żołnierz ma być dyspozycyjny. Nawet szeregowych można wyznaczać do innych jednostek.
      A rodzina może się przeprowadzić.

    • Oui 11 miesięcy temu

      W wojsku dziś jesteś tu, a jutro tam. Jeśli chcesz służyć w swojej okolicy to wybierz Wojska Obrony Terytorialnej. Kiedyś podobno wchodziło się do komisji na zasadniczej i pytali ile centymetrów od domu chcesz mieszkać, potem przykładali linijkę do mapy i wyznaczali do jednostki gdzieś w Polsce na długie miesiące dając przepustkę na taki czas, że nie opłacało się do domu wracać, bo dłużej by się jechało pociągiem w tę i z powrotem. W przeszłości kiedy świat był większy i bardziej niedostępny niż teraz, to wysyłało się krakowianina nad morze, żeby trochę innej Polski zwiedził, albo po to, żeby nie był w stanie co chwilę na lewiznę uciekać do rodziny czy znajomych na wódkę, było inne podejście, żołnierz miał zająć się swoim szkoleniem, a nie myśleć o rodzinie, jak ustrzeli na strzelnicy urlop to pojedzie do domu. Teraz ustawodawca daje możliwości przenoszenia rodziny, a nawet sprzętu domowego. Daje mieszkania, kwatery, czy świadczenia mieszkaniowe. Mimo to, dalej trzeba zrozumieć, że dla niektórych to może być ciężki okres, przenieść całe życie o kilkadziesiąt jak nie kilkaset kilometrów. Zostaje patrzeć jakie jednostki są w okolicy i wybierać specjalności wojskowe pod te jednostki, ale nadal nie będzie gwarancji, że na pewno nie usłyszycie frazy „ze względu na potrzeby sił zbrojnych”.

  22. Marcin 11 miesięcy temu

    Pytanie o Dęblin i szkolenie inżynieryjno-lotnicze, jakie jednostki są do wyboru po ukończeniu? Jest jakiś spis,/lista?

    • autor
      Commendante 11 miesięcy temu

      Nie ma takiej listy.
      Jednostki lotnicze do wyboru będą ale tylko te, które będą miały wakaty.

      • Oui 11 miesięcy temu

        Ostatnio to: Powidz, Świdwin, Łask, Mińsk Mazowiecki, Radom, Gdańsk, Kraków i nawet jeden wakat na Warszawę się trafił

  23. Natalia 11 miesięcy temu

    Czy w Dęblinie jest ciężko?

    • autor
      Commendante 11 miesięcy temu

      W dzisiejszych czasach już w wojsku nie jest ciężko.
      Ale wojsko nie jest dla każdego. Żołnierz nie powinien mieć takich rozterek czy będzie ciężko czy nie.
      Na wojnie na pewno będzie. Im ciężej w czasie pokoju tym lepiej się wyszkolisz..

    • Oui 11 miesięcy temu

      A czegoś konkretnie się obawiasz? Dęblin to dobra jednostka, był czas na teorię, praktykę, taktykę ale i sensowny odpoczynek i samodzielną aktywność fizyczną, system przepustek na weekendy sprawiedliwy, ze służbami tak samo, dobrze wspominam te 6 miesięcy

      • Natalia xxx 11 miesięcy temu

        Czy dam sobie radę mam mały strach ale chciałabym iść podjąć się wyzwania

        • autor
          Commendante 11 miesięcy temu

          Dasz radę.

      • Xxxx 11 miesięcy temu

        Moje kolejne pytanie czy jest dużo kobiet ?

        • autor
          Commendante 11 miesięcy temu

          Bardzo dużo
          Popatrz na zdjęcia z jednostek.

  24. Ekt 11 miesięcy temu

    Witam! Czy to prawda, że w Poznaniu na rekrutacji na szkołę podoficerska z cywila nie ma drążka tylko pompki ? Tak mi się obiło o uszy że 1km brzuszki pompki

    • autor
      Commendante 11 miesięcy temu

      Nie ma. Masz na stronie szkoły konkurencje opisane.

      • Ekt 11 miesięcy temu

        Pytam bo wiem, że jeszcze z hmm 3 lata temu był na pewno i mnie ciekawi czemu nagle zmienili sobie

        • autor
          Commendante 11 miesięcy temu

          Potem na rocznym egzaminie z wf jest drążek więc nie ma co się cieszyć.

  25. Michał 11 miesięcy temu

    Czy można jednocześnie złożyć papiery na dwa kierunki w jednej szkole podoficerskiej, w razie gdyby nie udało się dostać na jeden z nich z powodu ograniczonej ilości miejsc?

    • Oui 11 miesięcy temu

      Tak, przyjęło się, że na wniosku o powołanie w WCR wpisujesz wszystkie kierunki w kolejności od najbardziej porządnego, żeby właśnie się zabezpieczyć na taką ewentualność. W przypadku gdy ktoś tak nie zrobił, to zazwyczaj komisje rekrutacyjne (przynajmniej w Dęblinie) rekomendują o dopisanie pozostałych kierunków tak na wszelki wypadek.

  26. Marek 11 miesięcy temu

    Posiadam „licencjat” (Bachelor of Science ). Jaka jest najlepsza scieżka kariery dla takich jak ja?

    • Oui 11 miesięcy temu

      Jaki kierunek studiowałeś?
      Najszybszym rozwiązaniem kurs podoficerski dla osób ze środowiska cywilnego. Nie jestem w stanie zaproponować odpowiedniej szkoły podoficerskiej, bo nie wiem jakie masz kwalifikacje po licencjacie (w jakim kierunku robiłeś studia). Kurs oficerski odpada dopóki nie zrobisz magistra.

      • Marek 11 miesięcy temu

        Informatykę.

        • Oui 11 miesięcy temu

          Szkoła Podoficerska Sonda w Zegrzu, korpus Łączność i Informatyka, specjalności eksploatacja systemów łączności, eksploatacja systemów informatycznych lub techniczna, papiery przyjmują do 10 czerwca na III edycję, z tymi kierunkami raczej będziesz najbardziej zaznajomiony, oczywiście możesz wybrać całkowicie inne kierunki jeśli chcesz, ale zawsze dodatkowe punkty do Zegrza za licencjat z informatyki, jakbyś znalazł jakieś certyfikaty z angielskiego to też bajka.

  27. WIKT 11 miesięcy temu

    Jaka droga jest najlepsza jak mam magistra filologii romańskiej (francuski i hiszpański) specjalizacja pedagogiczno tłumaczeniowa. Droga z cywila, w którym miejscu?

    • Oui 11 miesięcy temu

      Według informacji które przejrzałem na szybko, to raczej nie można zaproponować Ci kursu oficerskiego, gdyż (co dziwne) filologia romańska nie jest w grupie pożądanych kierunków na żaden z kursów do żadnej specjalności. Pożądane na chwilę obecną są języki wschodnie, azjatyckie i bałkańskie. Oczywiście mam nadzieję, że WCR udzieli szczegółowych informacji, bądź bezpośrednio zadzwoń do AWL, LAW, WAT I AMW. Może Wojska Specjalne w miarę możliwości? Na pewno nie pogardzą kandydatem znającym języki obce dodatkowo z dokumentem potwierdzającym możliwości tłumaczeń. Pomyśl jeszcze o aplikacji dyplomatyczno-konsularnej, Francja, pół Afryki i Ameryka Południowa mogą stanąć otworem. Albo Szkoła Podoficerska, kierunek dowolny, dodatkowe punkty za znajomość 2 języków.

  28. WIKT 11 miesięcy temu

    Mam też skończony kurs transport i logistyka

    • autor
      Commendante 11 miesięcy temu

      Z rosyjskim czy arabskim lub chińskim można do wywiadu próbować. Kursy się tu nie liczą.
      Możesz porozmawiać z WCR niech sprawdzą czy dostaniesz zgodę na egzaminy na studium oficerskie. Tylko tam trzeba znać angielski. No i oczywiście wf.
      Do szkół podoficerskich jakich chcesz możesz startować.

  29. Janusz 11 miesięcy temu

    Witam

    Niedługo III tura rekrutacji na kurs podoficerski z cywila w Dęblinie na oddział inzyniero-lotniczej. Dwa etapy już w tym roku były.
    Czy orientuje się ktoś jakiś próg punktowy trzeba było mieć aby się dostać na kurs?

    Lub ktoś posiada jakiekolwiek informacje w tej sprawie?

    • Oui 11 miesięcy temu

      Progi punktowe za każdym razem są inne, po wzięciu pod uwagę kwalifikacji, świadectw, rozmowy kwalifikacyjnej, wyników z egzaminu sprawności fizycznej sumuje się punkty i układa listy imienne kandydatów od tego co uzyskał najwięcej punktów do tego co uzyskał najmniej, potem bierze się ilość miejsc na dany kurs i wychodzi kto się dostanie a kto nie. Na mój kurs można było uzyskać około 140 punktów, ja zdobyłem około 30 i byłem w połowie listy. Za mną było jeszcze 50 osób które się dostały. W skrócie nie patrz na punkty, przyłóż się do egzaminu ze sprawności fizycznej, mi na komisji w Dęblinie powiedzieli „jeśli zdał Pan wf to widzimy się na kursie”, taki mieliśmy wtedy poziom na kwalifikacji, wystarczyło zdać wf, żeby się dostać.

      • Janusz 11 miesięcy temu

        Czyli nie trzeba mieć prawie 90% maks pkt i jakiś uprawnień na helikoptery żeby się dostać. Dzięki za info

  30. Mateusz 11 miesięcy temu

    Jakie perspektywy na dzisiaj i w przyszłości (niedalekiej/dalekiej) mogę mieć w wojsku jako psycholog ze znajomością m.in. języka rosyjskiego, angielskiego czy niemieckiego? Z wykształcenia jestem psychologiem, wcześniej skończyłem nauki polityczne. Pracuję jako psycholog – terapeuta i znam pracę w międzynarodowym środowisku korporacyjnym używając obcych języków.

    Szczerze brakuje mi smykałki pracy propaństwowej.

    • Oui 11 miesięcy temu

      W 2024 roku, na 3-miesięczne kursy oficerskie w grupie medycznej specjalności psychologów są 42 miejsca dla osób ze środowiska cywilnego, 2 dla Dowództwa Generalnego i 40 dla Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, w skrócie możesz zostać psychologiem w którymś WCR ze stopniem podporucznika. Będziesz orzekał o zdolności kandydatów do czynnej służby wojskowej. Czasem WCR szukają psychologów jako pracowników cywilnych, więc jest też i taka opcja.

      • Oui 11 miesięcy temu

        Dla sprostowania: *korpusie medycznym, grupie psychologów 🙂

  31. autor
    Commendante 11 miesięcy temu

    Chcesz pracować jako „cywil”, czy służyć w wojsku jako żołnierz? Bo od tego trzeba zacząć. Raczej możesz być psychologiem „po polsku”, nie widzę za bardzo zastosowania tutaj połączenia znajomości języków obcych oraz specjalizacji psychologicznej.

    • Oui 11 miesięcy temu

      Może coś w stylu Centralnej Grupy Działań Psychologicznych w Bydgoszczy? Co prawda ciężko wróżyć czy łatwo się dostać, czy biorą z cywila/po kursie oficerskim itp, ale faktem jest, że coś takiego istnieje.

  32. Mateusz 11 miesięcy temu

    Tego nie wiem, ale gdybym miał na gorąco powiedzieć – to jako żołnierz, nie cywil. Dlaczego? Cholera wie.

    O Oui, widzisz, pierwszy raz o tym słyszę. Wczytam się w takim razie.

  33. Asi 11 miesięcy temu

    Czy skończył ktos w ostatnim czasie kurs podoficerski dla cywili w Dęblinie? Złożyłam wniosek na najbliższy kurs i chciałabym się dowiedzieć jak wygląda to szkolenie.
    Czy często można otrzymać przepustkę na weekend i czy jest możliwość przepustki w tygodniu (jednostka oddalona od domu o 600km) ?
    Jak to jest z zajęciami, a czasem wolnym dla siebie?
    Czy jest ciężko pod kątem nauki, zdania egzaminów końcowych?
    Czy to prawda, że 4,5 miesiąca to głównie szkolenie z języka angielskiego ?
    Na stronie wcr widziałam, że ostatnie 3,5 miesiąca to szkolenie specjalistyczne, czy one też odbywa się w Dęblinie, czy są to praktyki w danej jednostce sił powietrznych.
    Dziękuję za pomoc

    • Anonim 11 miesięcy temu

      I czy badania lekarskie robi się w Dęblinie, czy w szpitalu ,,przy swoim” wcr?

    • Oui 11 miesięcy temu

      Przepustki na weekend są sprawiedliwie przyznawane raz jedzie ten raz ten, dowódca kursu lub komendant szkoły określa ile osób pojedzie w dany weekend na przepustkę. Bywało, że jechał cały stan osobowy (szczególnie w dni świąteczne, długie weekendy itp) a bywało, że połowa lub po kilka osób z każdej grupy szkoleniowej. Przepustki do domu w tygodniu, tylko i wyłącznie na pisemny wniosek zainteresowanego, z ważnych powodów osobistych (głównie chrzest lub pogrzeb), nie ma co kombinować, bo zadzwonić do proboszcza to chwila moment, we wniosku taka osoba ma się zobowiązać do dostarczenia i przedstawienia dokumentu potwierdzającego powód udzielenia urlopu, zaświadczenie z chrztu lub pogrzebu. Przepustki po zajęciach tylko na teren garnizonu Dęblin od 16 na 2-3 godziny żeby iść do sklepu kupić jakieś rzeczy, szybki kebab i na jednostkę. Żeby dostać przepustkę po zajęciach, są pytania z wiedzy, w zależności od poziomu wiedzy (czy też inteligencji) zainteresowanego pytania od takich perełek jak „z kim graniczny Polska”, hymn RP, imię i nazwisko prezydenta/premiera itp, po pytania normalnej kategorii, czyli obowiązki dyżurnego pododdziału, prawo użycia broni, dokumentacja magazynu, procedury, itp. Czas służbowy od 5:30 do 21:30, zajęcia od 8 do 15, po 15:30 dres i czas wolny na samokształcenie, trening, spacer, telefony do rodziny itp, oczywiście czasem wypadną zajęcia na wieczór, lub nawet w sobotę. Niedziela zazwyczaj ma się zapewnioną możliwość udziału we mszy na terenie jednostki, odwiedziny rodziny na biurze przepustek i cały dzień na samokształcenie, trening, spacer itp, pod jednostkę dowożą chińskie, kebab lub pizzę. Nauka teoretyczna odbywa się głównie w salach, 45minut zajęcia 5minut przerwy, są niezapowiedziane testy, kartkówki, odpowiedzi ustne, dostajesz 2 (taka szkolna 1) nie dostajesz przepustki po zajęciach, masz kilka 2 nie dostajesz przepustki na weekend. Angielski to jest jak lotto, nam zrobili zapowiedziany dwa dni przed egzamin z angielskiego STANAG, więc czy 4,5 miesiąca to głównie angielski to zależy, od kierunku i tego jak trafisz na program szkolenia ja nie miałem, inni około 2 miesiące.
      Specjalistka też zależy od kierunku, inżynieryjna siedzi w Dęblinie cały kurs, bo tam też jest centrum szkolenia, a np przeciwlotnicy jadą na miesiąc do Koszalina bo tam jest centrum szkolenia na ich specjalność, potem praktyki w jakichś jednostkach wojskowych w Polsce.
      Badania lekarskie robiło się w RWKL właściwym dla miejsca zamieszkania/lokalizacji WCR.

  34. Anonim 11 miesięcy temu

    Chciałbym się zapytać bo zapisałem się na III edycje turnusu w dęblinie. Czy jak jest teraz 150 miejsc to łatwiej będzie się dostać?

    • autor
      Commendante 11 miesięcy temu

      To zależy od tego ilu będzie chętnych na te 150 miejsc.

      • Anonim 11 miesięcy temu

        A wiadomo coś kiedy będzie egzamin wstępny na 3 ture czy trzeba czekać na wpis na stronie szkoły kiedy się odbedzie?

        • Oui 10 miesięcy temu

          Trzeba czekać, dostaniesz list ze szkoły z terminem.

      • Piotr 9 miesięcy temu

        Czy mając zdany rwkl będąc na dobrowolnej mogę się okazać pozytywnym orzeczeniem na kursie podoficerskim?

        • Oui 9 miesięcy temu

          Z informacji jakie ja posiadam (info z WCR) to tak, jeśli okres ważności orzeczenia pokrywa cały okres trwania twojego kursu to nie powinno być problemu z uwzględnieniem takiego orzeczenia. Ale co WCR to WCR, ostatecznie oni zdecydują czy cię skierować ponownie.

        • autor
          Commendante 9 miesięcy temu

          To musi być orzeczenie o zdolności do zawodowej służby wojskowej.

          • Oui 9 miesięcy temu

            Dokładnie tak, wyszedłem z założenia, że mówiąc o RWKL mamy wszyscy w głowie orzeczenie o zdolności do zawodowej służby, nie wiem czemu, ale jakoś tak po prostu 😉

  35. Radosław 10 miesięcy temu

    Witam wszystkich,planuje złożyć papiery na kurs w Poznaniu(czas do piątku)oraz do szkoły w Dęblinie. Kilka pytań do Oui, wyczytałem, że byłeś jakiś czas temu na kursie i mam nadzieję, że pomożesz w odpowiedzi na klika pytań. Mianowicie,jakie są warunki zakwaterowania, ile osób w pokoju,jest własne biurko? Jak z dostępem do internetu? Czy to prawda,że osoby z najlepsza średnia na kursie wybierają jednostkę w której będą służyć? Sam mieszkam w Ostrołęce gdzie powstaje jednostka przeciwlotnicza w ramach 1dpl, mam własne mieszkanie i zdecydowanie korzystniej byłoby służyć gdzieś w pobliżu(nawet dojazdy kilkadziesiąt km). Oczywiście rozumiem,że to żołnierz jest dla wojska,że trzeba się dostosować, każdy tylko szuka lepszej alternatywy. Jeśli służba byłaby daleko od domu, jakie jest najczęstsze rozwiązanie dla podoficera? Kwatera, dopłata do stancji? Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź. Czołem!

  36. Oui 10 miesięcy temu

    Pokoje są różne, od 8 do 15 osób, zazwyczaj po jednym stole na salę, przynajmniej każdy ma swoje krzesło. Mała szafka na rzeczy osobiste, wieszak na mundury i tyle, niektóre sale mają po jednej szafie na 8 osób, a w innej sali każda szafa przypadała na dwie osoby więc trochę lepiej. Internet własny, bez problemu działa, mogliśmy oglądać transmisje meczy na żywo, więc zasięg jest ale czasem wyłączają. Tak, prawdą jest, że jednostki wybierasz według średniej, więc im lepsza twoja średnia tym lepiej pod względem wyboru jednostki i nagród finansowych za wyniki w nauce (dwie pierwsze osoby). Sam ostatnio próbowałem dostać się do Ostrołęki lub chociaż umówić na jakieś rozmowy. Ale w personalnej 1DPLeg powiedzieli mi, że stanowiska są już obsadzone, więc dałem sobie spokój. Jeśli masz własne mieszkanie i cudem trafisz Ostrołękę to mieszkaniówka. W innych przypadkach najlepiej chyba internat lub pokój z AMW (jakieś drobne opłaty za media bodajże znajomy tylko płaci), żeby nie bawić się w wynajem z rynku, przynajmniej ja bym tak zrobił, ale że jestem w rezerwie to osobiście nie sprawdzałem możliwości mieszkaniowych z wojska. Co by się nie działo, przyjmij etat jaki będzie, potem najwyżej się przeniesiesz.

  37. Mariano 10 miesięcy temu

    Dzień dobry. Dlaczego tak mało mówi się o szkoleniu podoficerów w Grudziądzu na logistyce?

    • Oui 10 miesięcy temu

      Pod jakim względem mało? Chodzi o rekrutację, czy bardziej działalność szkoły?
      Obecne rozporządzenie odnośnie rekrutacji na kursy w szkołach podoficerskich dla osób ze środowiska cywilnego nie przewiduje tej szkoły jako miejsca do szkolenia kandydatów, co może oznaczać, że głównym zadaniem szkoły jest szkolenie już obecnych żołnierzy z korpusu szeregowych. Można znaleźć trochę artykułów czy to na portalu mundurowym czy Polsce Zbrojnej o tej szkole ilość przeszkolonych żołnierzy zawodowych z okresu początkowego funkcjonowania, koszta jej działalności, czy też informację ilu jest instruktorów czy pracowników RON. Chciałeś podjąć się szkolenia na kierunkach logistycznych?

      • Oui 10 miesięcy temu

        Chociaż tu muszę od razu przeprosić, wywnioskowałem z pytania, że może chodzić o kurs podoficerski dla kandydatów ze środowiska cywilnego.
        Bo mogą być jeszcze kursy specjalistyczne/doskonalące w Centrum Szkolenia Logistyki dla obecnych podoficerów czy coś w tym stylu. O których zamieszane są informacje na stronie Centrum

  38. Maciej 10 miesięcy temu

    Czy posiada ktoś pytania na egzamin koncowy z Poznania. Chodzi o bazowy kurs podoficerski. Pozdrawiam

  39. Jakub 10 miesięcy temu

    Cześć, czy po szkoleniu bazowym i specjalistycznym w SPWL da się przejść bezpośrednio do rezerwy aktywnej, gdyby ktoś jednak nie chciał służyć w zawodowej? Czy decyzja pada po DZSW i albo kończysz kurs i zostajesz skierowany do RA, albo kontynuujesz i idziesz do zawodowej?

  40. Oui 10 miesięcy temu

    Tak, da się przejść po podstawowym/bazowym/specjalistycznym, zgodnie z Art. 145 ustawy o Obronie Ojczyzny, może to być aktywna rezerwa lub terytorialna służba wojskowa. Tylko, że jeśli zrobisz to przed promocją podoficerską, to zostajesz w stopniu szeregowego – nie dostaniesz kaprala. Chwilę przed promocją dostaniecie kwity z wnioskiem o powołanie do zawodowej służby wojskowej, możesz go nie podpisywać, wtedy po ukończeniu kursu, rozkazem szefa sztabu generalnego jesteś zwalniany z DZSW i przeniesiony do rezerwy pasywnej, w związku z brakiem deklaracji służby zawodowej, dodatkowo otrzymujesz stopień kaprala i idziesz do rezerwy pasywnej, następnie idziesz do WCR z wnioskiem o powołanie do AR lub TSW. W skrócie możesz lecieć z kursem do końca i po prostu nie podpisywać wniosku o zawodowego. Ale osobiście tego nie rekomenduję, jeśli będziesz chciał wrócić do zawodowej to dużo roboty, stresu i innych rzeczy. Lepiej wziąć etat i ewentualnie szukać na przeniesienie do innych specjalności albo coś w tym stylu.

  41. Justa 10 miesięcy temu

    Witam
    Proszę o informację jak najlepiej dostać się na kurs podoficerski ,obecnie odbywam szkolenie specjalistyczne DZSW 11 miesieczne ,Chciałabym zapisać się na kurs jednak słyszałam że najlepiej zrobić to jako cywil ,proszę również o informację ile będzie trwał taki kurs

    • autor
      Commendante 10 miesięcy temu

      No to trzeba poczytać mojego bloga najpierw, potem decyzję MON, potem złożyć wniosek do WCR.
      A jak Ci się nie chce czytać to mogę Ci pomóc w przygotowaniu do egzaminów wstępnych do szkoły podoficerskiej gdyż prowadzę taką usługę.

    • Oui 10 miesięcy temu

      W komentarzach jest już trochę informacji odnośnie tego jak najlepiej przeprowadzić całą procedurę oraz przybliżony czas trwania kursu w zależności od specjalności, nie musisz być w cywilu, żeby złożyć taki wniosek, wystarczy przychylność przełożonych odnośnie udzielania urlopu okolicznościowego (będą potrzebne co najmniej dwa).

  42. Anonim 10 miesięcy temu

    Chciałbym się zapytać ile kosztuje taka usługa
    do przygotowania się na egzamin wstępny?

    • autor
      Commendante 10 miesięcy temu

      600zł netto, no chyba, że już nie zostało dużo czasu więc możemy się dogadać jak ma to być w ograniczonym zakresie.

      • Konrad 10 miesięcy temu

        Witam
        Jak można się z tobą skontaktować ?
        Pozdrawiam
        Konrad

  43. Anonim 10 miesięcy temu

    ok dziękuję jeszcze się zastanowię 🙂

  44. Stach 10 miesięcy temu

    Cześć! Czy rozmowa kwalifikacyjna odbywa się od razu po sprawdzianie sprawności fizycznej t.j. w stroju sportowym? Czy jest czas na przebranie i lepiej zaprezentować się w czymś bardziej eleganckim?

    • Oui 10 miesięcy temu

      W Dęblinie, po egzaminie przechodzi się dalej na rozmowę, będzie chwila na przebranie się w przebieralni. Jak ja byłem na rozmowach to zwykłe spodnie i koszulka, inni byli w dresach, a jeszcze inni przyjechali z garniturami na wieszaku. Rozmowa poszła szybko, ludzie w dresach też się dostawali 😉

      • Stach 10 miesięcy temu

        Dziękuję za szybką odpowiedź. Będę atakował Poznań i w takim razie raczej bez garnituru 😇. Pozdrawiam!

  45. Anonim 9 miesięcy temu

    Witam, ja przyszedłem z pytaniem czy ktoś wie może jak przebiega rozmowa kwalifikacyjna w Dęblinie. Jakie są pytania itp.?

  46. Oui 9 miesięcy temu

    Podczas mojej rozmowy dostałem dwa pytania, czy mam jakieś dokumenty (certyfikaty, świadectwa) które chciałbym jeszcze dołączyć i czy ja mam jakieś pytania. Szybka rozmowa, szybko poszło 😉

  47. Anonim 9 miesięcy temu

    oki dziękuję, myślałem że pytaja jakiś dziwnych rzeczy np. kto jest premierem RP, jak sie nazywa hymn RP, takie rzeczy gadali mi na WCR 🙂

    • Oui 9 miesięcy temu

      Znając życie, niewiedza tego wyjdzie u przynajmniej jednej osoby na kursie, więc potem zdążą Was z tego sprawdzić, jak i wielu innych rzeczy, które jakby mogło się wydawać powinny być fundamentalnie przerobione w chwili ukończenia podstawówki (granice Polski, najważniejsze osoby w państwie itp.)

  48. Ava 9 miesięcy temu

    Hej! Próbuję dostać się do szkoły podoficerskiej w Poznaniu. Postępowanie rekturacyjne ma trwać od poniedziałku do piątku. Ktoś się orientuję co przez 5 dni będą tam z nami robić? Testy sprawnościowe czy rozmowy kwalifikacyjne nie trwają chyba aż tyle 😉 Z góry dziękuję za podpowiedzi.

    • autor
      Commendante 9 miesięcy temu

      Egzaminy wstępne to 1-2 dni a reszta to komisja lekarska.

  49. DS 9 miesięcy temu

    Witam!
    Czy jest już informacja o kursach w przyszłym roku? W szczególności do WOC.

    • Oui 9 miesięcy temu

      Jeszcze nie ma, jak do WOC to obserwować terminy na SONDĘ w Zegrzu, w tym roku już nie ma możliwości (do czerwca przyjmowali wnioski).
      DECYZJA Nr 86/MON

  50. Janusz 9 miesięcy temu

    Witam, czy podczas kursu na pdf można wynajac swoje mieszkanie/ pokój i mieszkac tam podczas trwania całego kursu?

    Czy dana szkóła zapewnia kwaterę i jest obowiązek z niej korzystać?

    • Oui 9 miesięcy temu

      Szkoły Podoficerskie zapewniają zakwaterowanie przez cały okres szkolenia, z którego jest obowiązek korzystać (taki urok kursu) chociażby z powodów czysto praktycznych, ustalony porządek dnia na kursie trudno byłoby pogodzić z sensownym mieszkaniem poza jednostką, pobudka 5:30 poranny rozruch fizyczny, przygotowanie do zajęć i realizacji zadań danego dnia. Wystarczy wyobrazić sobie jakie zamieszanie by się tylko z tego zrobiło, spóźnienie, zaspanie, zepsuty samochód, korki na mieście i wiele innych przykładów na które człowiek nie może mieć wpływu. Można podać argument, ale ja mam mieszkanie na przeciwko bramy do jednostki, to ja zaraz podam dziesięć argumentów dlaczego to i tak nie jest dobry pomysł. Kurs podoficerski to okres wielu wyrzeczeń w życiu prywatnym, żona i dzieci lub dziewczyna na drugim końcu kraju, przepustka do domu raz/dwa razy w miesiącu na weekend i tak przez 5-11 miesięcy. Tak to już jest i tak to działa.

      • Janusz 9 miesięcy temu

        Dobrze rozumiem. I zgadzam się z tym w pełni.
        Czy kwatery na kursie są wieloosobowe ? Są dostępne takie rzeczy jak lodówka, internet, kawałek biurka?

        • Oui 9 miesięcy temu

          Tak, izby żołnierskie to zazwyczaj od 6 do nawet 12-15 osób w zależności od rozmiaru sali, są świetlice na pododdziałach gdzie można spokojnie usiąść po zajęciach i się pouczyć, w salach też jest co najmniej jeden stół, krzesło dla każdego, lodówki nie ma, maksymalnie na co możesz liczyć to czajnik, chociaż i z tym różnie bywa, my pożyczaliśmy czajnik od Pani woźnej, jedzenie jakie można przechowywać w sali ma być suche, bezzapachowe i z długim terminem czyli słodycze, przekąski. Jak na odwiedziny rodzina przywiezie bigos czy kotlety z ziemniakami trzeba wszystko tego samego dnia zjeść.

          • Oui 9 miesięcy temu

            WiFi nie ma, tylko własny transfer danych, jeśli jest zasięg.

  51. Logistyk 9 miesięcy temu

    Cześć, mam pytanie, w nadchodzącym roku skończę technikum o profilu logistycznym (czyli roszerzam matematykę z przymusu i angielski z własnej woli). Chciałbym po maturze dostać się, do jednej ze szkół podoficerskich, jednakże nie do końca jestem pewny, do której będę miał największe szanse dostania się patrząc na mój kierunek. Krótko o mnie ze względów fizycznych jestem wysportowany, dośc wysoki i dobrze zbudowany (bynajmniej to słyszę na co dzień), cwiczę różne dyscypliny sportu od wielu lat (głównie sporty siłowe i pływanie). Przeanalizowałem tabelę oceniania za test sprawności fizycznej i na ten moment we wszystkich cwiczeniach osiągnałbym maksymalną ilość punktów więc o ten aspekt nie ma się co martwić. Średnia ocen na świadectwie maturalnym myślę, że będzie oscylowała w granicy 4.20-4.50. Co do matur to nie jestem w stanie na ten moment określic. Podczas nauki w technikum byłem na zagranicznym 2-tygodniowym stażu zawodowym, jeśli ma to jakieś znaczenie. Rozmawiam w języku angielskim na poziomie C1, w nadchodzącym roku będę chciał również wyrobić na to oficjalny certyfikat. Z dodatkowych umiejętności na, które nie mam papierów to od młodych lat interesowałem się również szeroko pojętą informatyką i nawet na własną rękę nauczyłem się kilku języków programowania na zadowalającym poziomie, jednakże nie wybrałem tego kierunku w technikum bo na tamten okres stwierdziłem że informatyków jest przesyt na rynku pracy i może to był błąd bo jak patrze to w SP ten kierunek jest dość preferowany. Nie przeszkadza mi również myśl o wyprowadzce, jednakże wolałbym stacjonować na terenie województwa mazowieckiego, jednakże jestem gotów na wszystko. Z góry dziękuje za pomoc!

    • autor
      Commendante 9 miesięcy temu

      Trochę źle rozumiesz zasady zdawania do szkoły wojskowej. To nie uniwersytet. Masz mieć średnie wykształcenie, nie ważne jaki kierunek. Oceny tez mało ważne i matura.
      Co do szkoły to do logistyki nie przyjmują, więc masz 4 inne do wyboru a kierunków na przyszły rok jeszcze nie znamy.
      Jeśli interesuje Cię informatyka to polecam iść w tym kierunku do wojska.
      Podsumowując. Masz zdać tylko wf i komisję lekarską. Reszta jest mało istotna. Zwróć uwagę że różne szkoły mają różne konkurencje z wf. Proponuję zacząć trenować pod te konkurencje już teraz i się sprawdzać, ćwiczyć technikę itp. Samo czytanie tabelki nic nie da.
      W razie czego zapraszam do skorzystania z moich usług. Pomogę wybrać szkołę i w przygotowaniach do egzaminów wstępnych.
      Możesz też przemyśleć szkołę oficerską skoro zdajesz maturę.

      • Logistyk 9 miesięcy temu

        Dziękuje za pomoc, wydawało mi się, że wykształcenie ma większe znaczenie po prostu. Zapoznałem sie rowniez z cwiczeniami które sa w kazdej ze szkół i jak mówiłem no technicznie i siłowo/kondycjnie nie mam z nimi problemu bo są częścią mojego planu treningowego od lat. Co do szkoły oficerskiej to miałem taki plan, żeby najpierw zrobić podoficerke, dostać etat i w między czasie zrobic magistra zaocznie w pożadanym kierunku i wtedy udać się do szkoły oficerskiej, chciałbym zrobić tak, aby w trakcie studiòw miec stałe źródło dochodu i już pchać sie powoli po szczeblach kariery. Czy taki wybór jest dobry?

        • autor
          Commendante 9 miesięcy temu

          Żołnierz nie ma być za mądry… tutaj ważniejszy jest wf.
          Co do szkoły oficerskiej to sa to 5 letnie studia magisterskie, kończysz jako podporucznik magister inżynier. Przez te wszystkie lata Ci płacą normalnie uposażenie, żywią i kwaterują. Studia też za darmo.
          Warto spróbować. Zwłaszcza jak znasz angielski i jesteś wysportowany.
          Jak zostaniesz podoficerem to już będzie trudniej się dostać na studium oficerskie. Będzie potrzeba zgoda wojska, opinia itd.

  52. Kermit 9 miesięcy temu

    Widziałam na stronie SPSP Dęblin, że jest termin jeszcze na listopad, czyli jak dobrze rozumiem mam możliwość złożenia papierów na ten rok?
    Chciałam zapytać również o to, jak wygląda w końcu sprawa z tym popisywaniem etatu, że niby jest zapewniony po odbyciu szkolenia, czy jest to jednostka losowo wybrana przez nich czy również podajemy swoją wybraną jednostkę?

    • Oui 9 miesięcy temu

      Tak masz możliwość złożyć papiery do 9 sierpnia na kierunek inżynieryjno-lotniczy. Lista etatów jest tworzona na podstawie zgłoszonych zapotrzebowań przez poszczególne jednostki wojskowe w Polsce. Nie ma możliwości, żeby dopisać zaproponowaną przez żołnierza jednostkę do listy.

  53. Emil 9 miesięcy temu

    Co w przypadku nie podpisania zgody na etat? Można ukończyć kurs bez zapewnionego etatu?

    • Oui 9 miesięcy temu

      Tak, zostajesz zwolniony z DZSW i przeniesiony do rezerwy. Promocja prawdopodobnie w sali tradycji, bo dla niektórych mundur polowy nie pasuje do galowych na takiej uroczystości, w tym przypadku kapral kapralowi nie równy.

  54. Iza 9 miesięcy temu

    Dzień dobry.
    Mam pytanie.
    Jestem żołnierzem zawodowym ukończyłam Unitarke po krótkiej specjalizacji powołano mnie na żołnierza zawodowego.
    Mam ukończone studia magisterskie prawnicze( prawnik) ukończyłam 3 kierunki studiów podyplomowych i znam biegle j. Angielski ( nie posiadam Stsnagu). Otworzyłam nawet przewód doktorski na wydziale prawa.
    Jestem mobilna jeżdżę na granice biore dodatkowe służby, warty.
    W JW której służę ciężko doprosić się aby wysłali żołnierza na kurs podoficerski lub oficerski. Jestem pewna że będę miała tu regres i zero szans na rozwój. Nie chcę być całe życie szeregowym.
    Czy mogę serdecznie prosić o informację co najlepiej zrobić aby nie stać w miejscu i moc się rozwijać?
    Kurs oficerski z cywila?
    I tu pyt czy ubyc dopiero po otrzymaniu terminów na egz? ( jeżeli się dostane)
    Czy znajdzie się tu przychylna osoba która chciałaby mi szczerze doradzić.
    Będę wdzięczna.
    Iza.

    • autor
      Commendante 8 miesięcy temu

      Hej, dziękuję za odwiedzenie bloga.
      Co do angielskiego, skoro go znasz, to możesz jechać na same egzaminy STANAG i nie czekać aż wojsko Cię wyśle.
      Nie masz nikogo „prosić” aby Cię wysłano na kurs. Po prostu piszesz wniosek i przesyłasz go drogą służbową do rozpatrzenia.
      No tutaj jeszcze dochodzi zdanie wf, oraz spełnienie warunków – opiniowanie itp.
      Na kurs oficerski „z cywila” to nie możesz za bardzo aplikować, bo musisz mieć zgodę DK MON, a oni zobaczą, że jesteś żołnierzem zawodowym.
      Jeśli chodzi o start jako szeregowa na kurs oficerski w korpusie osobowym sprawiedliwości i obsługi prawnej to w Decyzji MON na rok 2024 nie przewidziano miejsc. Przynajmniej tak to ja widzę.
      Zwalnianie się do cywila to też słaby pomysł, zostaje w aktach. Nie wiadomo czy Cię wezmą później w ogóle.
      Kolejna sprawa to nie wiem ile masz służby i Cię nie znam. Może przełożeni nie widzą Cię z jakiegoś powodu w roli oficera?
      Rozmawiałaś z dowódcą jednostki o tym?

  55. Anonim 8 miesięcy temu

    Witam,
    Zamierzam złożyć dokumenty na rekrutację do Szkoły Podoficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie (rekrutacja III) w grupie inżynieryjno-lotniczej start listopad 2024. W związku z tym, że dokumenty można składać do 09.08.2024 nasuwa mi się pytanie:
    Po jakim czasie od zakończenia możliwości składania dokumentów w WCR odbywa się egzamin wstępny?
    Interesuje mnie czy jest to jakiś przewidywalny okres, czy loteria egzamin może się odbyć w dowolnym terminie.
    Dzięki za pomoc.

    • autor
      Commendante 8 miesięcy temu

      Miesiąc po terminie składania wniosków i miesiąc przed rozpoczęciem kursu. Jakoś pewnie wyjdzie w drugiej połowie września, tak na moje.

    • Oui 8 miesięcy temu

      Najlepszym rozwiązaniem jest zadzwonić do sekretariatu szkoły (zakładka kontakt na stronie SPSP), bez problemu odpowiedzą na pytanie na kiedy przewidują przeprowadzenie testu ze sprawności fizycznej, sam korzystałem z tej opcji. Co najmniej na tydzień przed testami przyślą też informację listownie o terminie i godzinie. Po złożeniu dokumentów niecałe 2 miesiące się czeka, ale w sekretariacie podadzą konkretną datę.

  56. Grazyna 8 miesięcy temu

    Mam pytanie co do kursu podoficerskiego z jw (żołnierz zawodowy). Żołnierz w trakcie nauki w szkole średniej. Czy istnieje możliwość odbycia kursu podoficerskiego podczas nauki? Mianowanie na wyższy stopień po zakończeniu nauki. Dostałam taką informację od starszego stopniem znajomego, a nigdzie nie mogę znaleźć potwierdzenia takiej informacji. Wydaje mi się to mało prawdopodobne, ale może tu mądre głowy podpowiedza.

  57. autor
    Commendante 8 miesięcy temu

    Nie ma takiej możliwości. Należy ukończyć szkołę średnią. Potem można starać się o miejsce na szkole podoficerskiej.

  58. Kamil 8 miesięcy temu

    Witam, chce iść na kurs podoficerski.
    Pytanie o oferowane materiały przez Commendante – to są materiały do testów na podoficera już pod koniec szkolenia? Czy są one przydatne już przed rozpoczęciem szkolenia?

    • autor
      Commendante 8 miesięcy temu

      Ja nie oferuję żadnych materiałów. Pomagam w przygotowaniach do egzaminów wstępnych na szkoły podoficerskie dla kandydatów z cywila. Tutaj nie trzeba materiałów żadnych.

  59. Mateusz 8 miesięcy temu

    Może kogoś zainteresuje, a więc dzwonilem dzisiaj do sekretariatu SPSP w Dęblinie i otrzymałem informację, że osoby, które chcą się dostać na III edycję SIL będą miały kwalifikacje w terminie 23-27 wrzesień.

  60. Ewa 8 miesięcy temu

    Czytam wszystkie wpisy i tak się zastanawiam nad możliwością swojej kariery w wojsku. Jestem cywilem- magister filologii angielskiej (z tego co napisano mi z WSNJO w Łodzi, z racji studiów mogę ubiegać się o „automatyczny” wpis najwyższego poziomu Stanag)
    Od października będę kontynuować naukę na kierunku psychologia (czyli jeszcze 3 lata)
    Chciałam zapytać o radę, czy szukać kursu podoficerskiego (muszę trochę się postarać na wf, bo kiepsko w tej materii) czy raczej wstrzymać się z bólami i z tytułem psychologa aplikować od razu do szkoły oficerskiej?
    A jeśli chodzi o kurs podoficerski, to w tym roku coś jeszcze jest możliwe czy czas działa na moją niekorzyść?
    Dodam, że mam 38 lat i nie chce źle zabrzmieć, ale chciałabym zacząć z troszkę wyższego pułapu niż szeregowy.
    Dziękuję za rady

    • autor
      Commendante 8 miesięcy temu

      38 dyskwalifikuje Cię z uzyskania uprawnień do wojskowej emerytury.
      Możesz startować na studium oficerskie o ile Twój kierunek studiów będzie preferowany na danej uczelni, po mimo znajomości angielskiego to Twoja sprawność fizyczna będzie problemem. Zarówno na studium oficerskie jak i szkołę podoficerską musisz zdać egzamin z wf.
      Sprawdź swoje siły, zobacz czy jesteś w stanie zdać ten wf, inaczej to nie ma szans na powodzenie.

      • Ja 8 miesięcy temu

        Chciałbym dopytać… Czemu 38 dyskwalifikuje z emerytury wojskowej?
        Art. 5. [Osoby podlegające obowiązkowi obrony Ojczyzny – wiek, stan zdrowia, inne ograniczenia]
        1. Obowiązkowi pełnienia służby wojskowej, w zakresie określonym w niniejszej ustawie, podlegają obywatele polscy, począwszy od dnia, w którym kończą 18 lat życia, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, a posiadający stopień podoficerski lub oficerski – 63 lat życia.

  61. autor
    Commendante 8 miesięcy temu

    Przytaczasz przepis, który mówi o obowiązku obrony ojczyzny. Żołnierz zawodowy może służyć do 60 roku życia, a żeby uzyskać prawa emerytalne to trzeba przesłużyć 25 lat. Osoba która ma więcej niż 35 lat nie da rady służyć 25 lat bo zostanie zwolniona w dniu, kiedy osiągnie wiek 60 lat.

    Art. 226. [Obligatoryjne przesłanki zwolnienia żołnierza z zawodowej służby wojskowej]
    Żołnierza zawodowego zwalnia się z zawodowej służby wojskowej wskutek:

    5) osiągnięcia wieku 60 lat życia, z zastrzeżeniem art. 227;

    • Ja 8 miesięcy temu

      Zrozumiałem. Dziękuję. Pozdrawiam!

  62. Ja 8 miesięcy temu

    Ale jednak ten art. 227 zostawia furtkę…

    • autor
      Commendante 8 miesięcy temu

      Ta furtka nie jest dla Ciebie 🙂

      • Ja 8 miesięcy temu

        To się jeszcze okaże 😎

  63. Anonim 8 miesięcy temu

    Pod koniec czerwca złożyłam wniosek do SP w Dęblinie, wniosek ze wszystkimi papierami zostal wysłany do departamentu kadr. Od tamtej pory cisza. Nie wiem czy dzwonić do sekretariatu i się dowiadywać, czy czekać aż coś przyślą. Ktoś też był w takiej sytuacji, jak to wygląda ?

    • Oui 8 miesięcy temu

      Szkolenie rozpoczyna się w listopadzie a do 9 sierpnia była możliwość składania papierów na najbliższą edycję, więc czas musisz liczyć od momentu zakończenia przyjmowania wniosków i stworzenia ostatecznej listy wszystkich kandydatów (tj. 9 sierpnia), a nie od dnia w którym Ty złożyłaś wniosek, po prostu złożyłaś bardzo wcześnie dokumenty i nikt do 9 sierpnia nie poinformowałby cię o dalszej części postępowania dopóki nie zamkną rekrutacji wniosków. Spokojnie czekaj na kontakt z WCR lub Szkoły Podoficerskiej.

      • Anonim 8 miesięcy temu

        Dziękuję. A czy po egzaminach w Dęblinie jest RWKL ? Czytam w regulaminie postępowania i akurat w regulaminie przyjęć do Dęblina nic o tym nie jest napisane. Jest napisane, że po egzaminach wstępnych przewodniczący komisji informuje osobę o wstępnym zakwalifikowaniu. Czy w tym przypadku nie ma RWKL, czy później osoba jest wysyłana na badania do RWKL przy swoim WCR ?

        • autor
          Commendante 8 miesięcy temu

          Oczywiście że jest komisja lekarska. Nie jest to składowa egzaminu wstępnego więc nie jest opisana w regulaminie postępowania rekrutacyjnego.
          Komisja jest od razu po egzaminie.

  64. Calyx 8 miesięcy temu

    Witam , jak wygląda praca po ukończeniu szkoły , jest to etat typu 6-14 czy zmiany , święta pracujące. Oraz ile wynosi uposażenie , jest to nadal około 1000 zł ? I jak kształtują się zarobki

    • autor
      Commendante 8 miesięcy temu

      Służba nie praca… Raczej od 7:30 do 15:30 a jak trzeba to dłużej. Nieraz się idzie na strzelanie w nocy, w weekendy czy święta można iść na służby. Są też jakieś uroczystości, pogrzeby, poligony, wyjazdy na granicę. Wojsko to nie fabryka że masz 8 godzin.

  65. SPSP 8 miesięcy temu

    A jakieś widełki zarobków są ? Bo tylko to co Google mówi jest dla mnie niezbyt jasne. A idąc do służby warto byłoby wcześniej wiedzieć takie rzeczy.

  66. Waldek 7 miesięcy temu

    Mam 48 lat, wykształcenie wyższe techniczne(inżynier), od 18 lat prowadziłem własną działalność związaną z produkcja filmów, fotografii oraz posiadam kurs bezzałogowych statków powietrznych. Jaką polecacie najlepszą9Nie koniecznie najszybszą) drogę zawodową?

    • autor
      Commendante 7 miesięcy temu

      Jak masz odpowiednie studia magisterskie to kurs oficerski dla cywili 12 miesięczny. Do tego będzie trzeba zdać egzaminy z wf oraz angielskiego.
      Kolejna propozycja to kurs podoficerski – tu zdaje się egzaminy z wf oraz w niektórych szkołach jeszcze angielski a wymagane wykształcenie to średnie bez matury.
      W obydwu przypadkach na koniec szkolenia dostaniesz przydział służbowy gdzieś w Polskę.
      Szeregowego Ci nie proponuję nawet.

      Zaznaczam, że możesz służyć tylko do 60 roku życia i nie zdobędziesz uprawnienia do emerytury wojskowej i odprawy mieszkaniowej.
      Informacje o kursach podoficerskich są na blogu.

  67. Waldek 7 miesięcy temu

    Dziękuje za informacje. Rozumiem,że na kurs podoficerski moge pójść dwiema drogami, wstąpić do służby jako żołnierz zawodowy i po 12 miesiącach przystąpić na kurs podoficerski lub od razu przystąpić na podoficera? Przepraszam, czy dobrze rozumuje?

    • Anonim 7 miesięcy temu

      Nie, możesz startować do szkoły podoficerskiej od razu jako cywil albo zostać szeregowym zawodowym i liczyć na to, że ktoś Cię wyśle kiedyś na kurs podoficerski.
      W Twoim przypadku ze względu na wiek to już nie ma sensu.
      Kariery w 10 lat nie zrobisz, może awansujesz ze 2-3 razy a różnica w uposażeniu starszego szeregowego i kaprala jest nieznaczna.
      Szkoła podoficerska z cywila jest najłatwiejszą drogą, kursy trwają od 5 do 11 miesięcy max i od razu po tym jesteś kapralem zawodowym.

  68. Arek 7 miesięcy temu

    Szkoła podoficerska Dęblin.

    Cześć, zastanawiam się nad przystąpieniem do szkolenia podoficerskiego w następnym roku. Jak to jest z przepustkami na święta np. Bożego Narodzenia lub sylwester ? Dostaje się tylko przepustkę na dni świąteczne czy na dłużej? I czy taka przepustka przysługuje wszystkim, czy niektórzy zostają na służbę. Pytam bo zazwyczaj na święta i Sylwestra wyjeżdżam i wolę wiedzieć wcześniej żeby nic nie planować, jakby udało mi się dostać na SP.
    Pozdrawiam

    • Oui 7 miesięcy temu

      Zależy od decyzji komendanta, na święta puszczono wszystkich, została tylko służba, a następne dojeżdżały żeby zmienić zdających. W zwyczaju nie było, żeby dorzucać jakieś dodatkowe dni poza tymi ustawowo wolnymi, chyba że faktycznie nie opłacałoby się wracać np. na ten jeden dzień, to jakiś długi weekend mógł się trafić. Dzień wcześniej przed świętem wyjeżdżasz o 15:30, ewentualnie wcześniej jak puszczą i tyle.
      Tip, biorąc służbę w innych wcześniejszych terminach, lub w dniu poprzedzającym dzień wyjazdu, nie weźmiesz służby w święto (chyba, że dostaniesz ją wcześniej za karę), zdasz służbę, pakujesz torbę i wyjazd do domu na pierogi i jarzynową(team Napoleoński) 🙂
      Podkreślam, ostateczne zdanie ma komendant szkoły.

    • Oui 7 miesięcy temu

      Zależy od decyzji komendanta, na święta puszczono wszystkich, została tylko służba, a następne dojeżdżały żeby zmienić zdających. W zwyczaju nie było, żeby dorzucać jakieś dodatkowe dni poza tymi ustawowo wolnymi, chyba że faktycznie nie opłacałoby się wracać np. na ten jeden dzień, to jakiś długi weekend mógł się trafić. Dzień wcześniej przed świętem wyjeżdżasz o 15:30, ewentualnie wcześniej jak puszczą i tyle.
      Tip, biorąc służbę w innych wcześniejszych terminach, lub w dniu poprzedzającym dzień wyjazdu, nie weźmiesz służby w święto (chyba, że dostaniesz ją wcześniej za karę), zdasz służbę, pakujesz torbę i wyjazd do domu na pierogi i jarzynową(team Napoleoński) 🙂
      Podkreślam, ostateczne zdanie ma komendant szkoły.

  69. Hanna 7 miesięcy temu

    Dzień dobry, czy ktoś wie może jak przebiega rozmowa kwalifikacyjna w Dęblinie. Jakiego typu są pytania itp.?

    • Oui 7 miesięcy temu

      Pytania głównie o dokumenty i dodatkowe uprawnienia kandydata, ewentualnie czemu chcesz związać przyszłość z wojskiem. Mi się nie trafiły żadne pytania odnośnie wojskowości, kierunku, wiedzy ogólnej, czy czegokolwiek. 3-4 minuty szybka rozmowa, podliczenie punktów i następny.

    • Aleksandra 7 miesięcy temu

      Hej Haniu,
      czy wnioskowałaś na III edycję kursu podoficerskiego w Dęblinie na ten rok?
      Jeśli tak, fajnie byłoby złapać jakiś kontakt 🙂

  70. &&& 7 miesięcy temu

    Kiedy jest teraz najbliższy turnus podoficerski i kiedy można się zapisać

  71. Marek 7 miesięcy temu

    Witam, czy osoby, które wnioskowały na III edycję kursu podoficerskiego w Dęblinie na ten rok dostały już zawiadomienia listowne kiedy mają się zgłosić na rozmowę kwalifikacyjną i egzamin sprawnościowy?

    • Anonim 7 miesięcy temu

      Mi wczoraj przyszedł list i sms. Mam 23.09 egzamin i rozmowę

  72. Marek 7 miesięcy temu

    Witam, czy orientujecie się gdzie można sobie załatwić nocleg dzień przed wstawiennictwem na egzamin na kurs podoficerski w Dęlinie? Do Dęblina mam dośc daleko i nie mam żadnego połączenia na godzinę 7.30 rano.

    • Oui 7 miesięcy temu

      Ostatnio dla kandydatów był zabezpieczony nocleg dzień wcześniej przed egzaminami, dla tych co przyjeżdżali z daleka, tyle, że bez wyżywienia. Można było spokojnie przyjechać dzień wcześniej i dostać łóżko. Dzwoń do Szkoły, zapytaj, wyjaśnij swoją sytuację.

      • Anonim 7 miesięcy temu

        Ktoś się dodzwonił i dowiedział jak wygląda sytuacja z noclegiem dzień przed?

        • Marek 7 miesięcy temu

          Ja dzwoniłem i powiedzieli mi, że nie ma miejsc. Trzeba szukać na własną rękę.

        • Aleksandra 7 miesięcy temu

          Również dzwoniłam. Informacja zwrotna – nie ma opcji noclegu dzień przed. Jedynie jeśli zdasz egzaminy wstępne to masz zapewniony po nich nocleg, bo dnia następnego jest wyjazd autobusem na badania.
          Polecam skontantować się z „Noclegi Dęblin BONSAI”. Sama przyjeżdżam dzień wcześniej i właśnie tam mam nocleg. Parking też jest.

  73. Marek 7 miesięcy temu

    Ja dzwoniłem i powiedzieli mi, że nie ma miejsc. Trzeba szukać na własną rękę.

    • Anonim 7 miesięcy temu

      Ma ktoś informacje jak dzisiaj bylo na testach, dużo ludzi?

      • Mateusz 7 miesięcy temu

        Około 100 osób dzisiaj. Kwalifikacje rozbite na kilka dni, bo chetnych podobno koło 400. Część odpadła po wfie jakieś 25%.

        • Anonim 7 miesięcy temu

          A ty mateusz sie dostałeś czy czekasz na decyzje?

          • Mateusz 7 miesięcy temu

            Dzisiaj badania zrobilem, ale nie było psychiatry i jutro muszę jechać jeszcze raz. Cały dzień zleciał, bo sporo osób robiło.

            • Anonim 7 miesięcy temu

              Ja jutro jade na krk rwkl. Chciałem sie dopytać jak już dostalem to skierowanie to na 100% juz idę?

              • Anonim 7 miesięcy temu

                Bo nikt do końca mi jeszcze nie wytłumaczył.

              • autor
                Commendante 7 miesięcy temu

                No jak zdałeś egzaminy i dostaniesz orzeczenie od komisji o zdolności do zawodowej służby wojskowej to będziesz przyjęty.
                W sumie to tak zadałeś pytanie, że nie wiem o co chodzi.
                Co to jest „krk” ?
                Na jakim jesteś etapie? Starasz się do szkoły podoficerskiej?

                • Anonim 7 miesięcy temu

                  Krk-Kraków po prostu dostałem dzisiaj kwit po testach tam na rwkl. Pytam się tylko żeby mieć pewność, jak jutro pójdzie wszystko dobrze to czy się dostanę ;). Bo dzisiaj slyszalem ze wstepna kwalifikacja to działa tak że ktoś jeszcze może cię wypchanąć.

  74. Anonim 7 miesięcy temu

    Bo wszystkie testy dzisiaj zaliczyłem.

  75. autor
    Commendante 7 miesięcy temu

    No to trzeba było się spytać… Jeśli zmieściłeś się z punktami w limicie osób do przyjęcia to zostaniesz przyjęty, po zdaniu komisji lekarskiej.
    Inaczej by Cię nie kierowali raczej na tą komisję jak byś nie zdał egzaminu z odpowiednią liczbą punktów.

  76. Anonim 7 miesięcy temu

    Okej, czyli już wiem że jeśli jutro pójda ładnie badania to sie dostanę dziekuję za odpowiedź.

    • Mateusz 7 miesięcy temu

      No nie do końca, bo tak jak mówię podobno jest ponad 400 osób chętnych i w czwartek jest ostatnia grupa. Zależy od ilości punktów itd.

  77. Mateusz 7 miesięcy temu

    Wyniki będą w przyszłym tygodniu jak kogoś interesuje i miejsc jest 200.

    • Anonim 7 miesięcy temu

      Jak 200?

      • Anonim 7 miesięcy temu

        Chyba sie skapneli ze z 500 osob przyszło.

  78. Merry 7 miesięcy temu

    Hej, bardzo trzymali sie wytycznych co do wyników poszczególnych ćwiczeń? Jak wrażenie po egzaminie i rozmowie?

  79. Merry 7 miesięcy temu

    I trzeba zaliczyć 3 ćwiczenia zeby dojsc do rozmowy?

    • Anonim 7 miesięcy temu

      tak ogólnie trzeba zaliczyć wf przynajmniej te 3 konkurencje, ogólnie to rozpierdziel. Pomiędzy testem z brzuszków i podciagania było ponad 1,5h czekania na bieganie. Chyba nie byli zbytnio przygotowani na tyle osób

  80. Merry 7 miesięcy temu

    Kurde ide jutro ale bieg ciezko widze jak czlowiek przeziębiony 🤦
    Ale próbować trzeba
    No słyszałam właśnie ze kolo 17 wychodzili dopiero

    • Anonim 7 miesięcy temu

      daj znać ile ludzi będzie

    • Anonim 7 miesięcy temu

      i ile odpadło haha

  81. Anonim 7 miesięcy temu

    Ogólnie to ja nie wiem czy mi uznali punkty za świadectwo, a też z lekkiego stresu nie zauważyłem co na tej kartce pisało bo brakuje mi 19 pkt a mam kierunek zgodny z punktacją. Zastanawiam się teraz czy oni to na końcu sobie patrzą czy jak. Jakby ktoś wiedział o co chodzi to prosiłbym o odpowiedź.

    • Merry 7 miesięcy temu

      A to ile trzeba miec punktów?

      • Anonim 7 miesięcy temu

        Za papiery z analizy ocen można mieć 50 pkt. a, ja najprawdopodobniej dostałem 9. Czyli brakuje mi 10 jeszcze z tego co sprawdzałem w kryteriach. I właśnie nie wiem czy jutro do nich dzwonić, czy jednak mi powiedzą że jak podpisałem to trudno.

        • Merry 7 miesięcy temu

          Zadzwonić i zapytać dla spokojnej głowy zawsze mozna

          • Anonim 7 miesięcy temu

            tak zrobię może się wyjaśni

  82. Aleksandra 7 miesięcy temu

    Hej, czy wszystkie osoby, które miały/mają w tym tygodniu egzaminy otrzymały list?
    Pytam, ponieważ ja mam egzamin jutro, a otrzymałam tylko SMS

    • Anonim 7 miesięcy temu

      A nie dostałaś avizo? Bo mi przywieźli tylko nie bylo mnie w domu i musialem isc na poczte

    • Anonim 7 miesięcy temu

      A nie dostałaś avizo? Bo mi przywieźli tylko nie bylo mnie w domu i musialem isc na poczte

      • Aleksandra 7 miesięcy temu

        Nie dostałam. Jedynie SMS. Zastanawiam się czy wgl zostanę wpuszczona na egzamin bez tego listu…W twoim była informacja, że trzeba go zabrać jako „przepustkę”?

        • Mateusz 7 miesięcy temu

          Nie sprawdzali żadnego listu. Przychodzisz, wychodzą po was i ustawiacie się z dowodami. Jak dostaliście sms/list to jesteście na liście i tam was mają.

          • Aleksandra 7 miesięcy temu

            Czyli raczej nie ma się czym stresować. Dzięki wielkie za odpowiedź 🙂

        • Anonim 7 miesięcy temu

          Spytali sie czy mam ale dopiero jak nas rejestrowali

          • Aleksandra 7 miesięcy temu

            Dzięki 🙂

  83. Anonim 7 miesięcy temu

    I jak tam po dzisiaj?

  84. Aleksandra 7 miesięcy temu

    Kandydatów było ok. 95 z czego 12 osób zrezygnowało na egzaminie. Czas oczekiwania pomiędzy brzuszkami i pompkami/podciągnięciami a biegami na maksa przedłużony bez powodu. Zamiast koperty był bieg na 100m zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Egzaminy zakończyły się ok. 17. Sporo osób odpadło i pewnie jeszcze kilka odpadnie na badaniach rkwl.

  85. POLERKA 7 miesięcy temu

    Czy są jakieś konkretne informacje czy osoby ktorę są zdolne do zawodowej służby będą przyjete na kurs? Jaka jest dolna granica pkt do przyjecia?
    Ile pkt. maja ludzie mniej wiecej? Coś wgl wiadomo na ten temat 😀 ?

    • autor
      Commendante 7 miesięcy temu

      Najpierw muszą wszyscy przejść przez wszystkie etapy kwalifikacji, dopiero potem powstanie lista i będzie wiadomo kto się załapał a kto nie.

      • Olaf 7 miesięcy temu

        Okey, dzięki. Miłego 🙂

      • Mateusz 7 miesięcy temu

        Czyli jak dobrze rozumiem to lista będzie jak szkola dostanie papiery z rwkl dopiero o tym kto zdolny do służby tak? Mi powiedzieli zdolny, ale nie byli zbyt rozmowni.

        • Anonim 7 miesięcy temu

          Ja wczoraj dzwoniłem do nich, bo mialem watpliwosci w sprawie punktów, rozwiązało się, dodatkowo dopowiedzieli mi ze sie dostałem i żeby czekać do przyszlego tygodnia na oficjalne wyniki. Spytali sie też czy robie RWKL, powiedzialem im że tak. A jak to będzie to już sam nie wiem trochę to pogmatwane.

          • Mateusz 7 miesięcy temu

            Można wiedzieć ile punktów z całości miałeś?

            • Anonim 7 miesięcy temu

              55

              • Anonim 7 miesięcy temu

                ale dzisiaj wyszła mi kreatynina za wysoka o 5 jednostek i nie wiem czy nie bede musiał powtarzać tego badania

                • Mateusz 7 miesięcy temu

                  Oki, dzięki za info. Ja trochę mniej, ale liczę na to, że się uda jak już badania za mną.

                • Anonim 7 miesięcy temu

                  Ja czekam do wtorku na orzeczenie niby babka powiedziala mi że git będzie ale też jakąs rozmowna nie była

  86. Anonim 7 miesięcy temu

    A skąd się dowiedzieliście że jest 200 miejsc?

    • Janek 7 miesięcy temu

      Nie no jest 150 miejsc, tak jak w zestawieniu na spsp Deblin

    • Aleksandra 7 miesięcy temu

      Nawet w tym wątku na górze jest wklejona tabela z zestawieniem limitu miejsc 🙂

      • Anonim 7 miesięcy temu

        nie no bo mateusz wcześniej napisał wyżej że jest 200 miejsc

        • Mateusz 7 miesięcy temu

          Dzwoniłem do sekretariatu w środę ja i kolega, a tam nam powiedzieli, że jednak jest 200 miejsc

          • Anonim 7 miesięcy temu

            Dobra dzięki za info

  87. Anonim 7 miesięcy temu

    Do kiedy trzeba zrobić obiegówkę,a następnie ile czeka się na orzeczenie??

    • Mateusz 7 miesięcy temu

      Jak najszybciej to chyba normalne. A orzeczenie mówią odrazu, decyzja przychodzi do 7 dni na adres

      • Olaf 7 miesięcy temu

        Jaka decyzja ? Czyli chodzi o decyzję czy się dostałem czy nie?

        • Mateusz 7 miesięcy temu

          Bez zdolności do służby nikt się nie dostanie, bo jest nie zdolny. Do tygodnia podobno pocztą orzeczenie komisji lekarskiej przychodzi.

          • Olaf 7 miesięcy temu

            Orzeczenie to dostałem w jednostce wojskowej. Lecz decyzję czy dostałam się na kurs nie dostałem

            • Anonim 7 miesięcy temu

              możesz zadzwonić i sie spytać czy sie dostałeś

  88. Mateusz 6 miesięcy temu

    Czy ktoś mógłby poradzic co zabrać ze sobą na szkolenie poczatkowe(unitarke)? Bielizna, koszulki, ręcznik szybkoschnący, multitool, latarka czołową, marker to wiem, bo po 16stce w WOT się przydało, ale tu jest trochę inaczej, a więc będę wdzięczny za informację. I jak wyglada typowy dzień? Od 5:30 do 21 czas zajęty? Osoby po przysiedze są traktowane tak samo czy mają dodatkowe służby? Tak slyszalem.

  89. Oui 6 miesięcy temu

    Bielizna osobista, skarpetki i koszulki to bardzo dobry pomysł, idzie zima, magazyn wyda bieliznę zimową 2 komplety, osobiście uważam, że jest bardzo dobra, nie ma potrzeby brać swojej prywatnej, osobiście latarki użyłem raz wynosząc śmieci i to w dodatku z telefonu, kapsułki do prania, elektrolity, jakaś nutella, przekąski. W moim przypadku (całego kursu) potrzebna była woda do picia i papier toaletowy, bo stołówka nie wydawała wody bo nie było tak gorąco, żeby wydawać, a z papierem też był problem na początku. Jakiś talk, plastry, spray do stóp wedle uznania, zależy jak twoje nogi reagują na buty. Pasta do butów!!! najlepiej w płynie. Ja wziąłem sobie herbatę i kubek. W Dęblinie na zaprawy można mieć własne buty do biegania, ochronniki słuchu małe do kieszeni w rękawie. Ręcznika nie brałem, wziąłem tylko MON-owskie, wystarczyło. Nie ma też co brać niewiadomo ile i czego. W Dęblinie osoby które miały styczność ze służbami będą prawdopodobnie je miały dopiero pod sam koniec unitarki, lub jako pierwsi po unitarce, wcześniej albo instruktorzy albo żołnierze z wcześniejszego kursu, żeby reszta mogła się zapoznać jakoś z nimi. 5:30 pobudka, zaprawa 3km, przebranie w mundur, ścielenie wozów, przygotowanie do śniadania, po śniadaniu rejony i apel z dowódcą lub od razu na zajęcia, do 21:30 ciągle coś na unitarce, nauka w salach, zajęcia itp, a po unitarce zajęcia do 15:30 i do tej 21:30 samokształcenie, czas wolny, chyba, że jakieś zajęcia popołudniowe wypadną. Nauczcie się obowiązków dyżurnego i zastępcy pododdziały z regulaminu ogólnego i prawa użycia broni, idąc z tą wiedzą będziecie bardzo do przodu i z większym zapasem spokoju. Na pytania o Dęblin chętnie odpowiem i pomogę 🙂

    • Mateusz 6 miesięcy temu

      Okej, dzięki za odpowiedź.

    • Anonim 5 miesięcy temu

      Wie ktoś może co zabrać ze sobą do Dęblina ? Moze torke duża albo walizkę ? Jak wyglądało to w wcześniejszych kursach tego typu kiedy się wracało do domu? Kiedy jakaś przysięga? Jak to wygląda w okresie zimowym

      • Oui 5 miesięcy temu

        Może być torba, może być i walizka. Co zabrać, masz tu wyżej. Nie ma co brać koszulek czy spodni, bo nie będzie kiedy ich nosić przez pierwszy miesiąc, potem sobie przywieziesz po przysiędze z domu co będziesz chciał. Przysięga po miesiącu i do domu na dzień czy dwa, potem przepustki, na weekend czy po zajęciach zaprawa w długich dresach i czapce.

        • Oui 5 miesięcy temu

          Edit. Nie bierz koszulek a’la cywilnych, jeśli masz własne w kolorach olive to warto wziąć, bo magazyn wyda dwie bawełniane. Osobiście polecam Texar base layer longsleeve olive oraz jej wersję na krótki rękaw.

          • Amelka 5 miesięcy temu

            Jeśli teraz w listopadzie idę to na Święta i Sylwester wrócę do domu? Przysiega może być przed świętami i później do domu na długie wolne czy normalnie są zajęcia i tylko na przepustki do domu?

            • Oui 5 miesięcy temu

              Jest taka szansa, że dadzą przepustki na święta i nowy rok, ale równie dobrze mogą stwierdzić, że zostaniecie w szkole. 31 grudnia to wtorek, normalny dzień, prawdopodobnie będą zwykłe zajęcia, nowy rok w środę, czwartek to już zwykły dzień, nie opłaca się do domu jechać na kilka godzin, a zwiększa się ryzyko nadużycia alkoholu i kontuzji. Wracając do świąt, ktoś musi wziąć służby, podejrzewam, że wezmą osoby, które na kursie są już po przysiędze i miały styczność ze służbami, więc jest szansa na 3 dni wolnego dla całkiem świeżych żołnierzy.

    • Kamil 5 miesięcy temu

      Witam! Czy jesteś wstanie opisać jak wyglądają pierwsze tygodnie na tym kursie? Czy w pierwszy weekend może ktoś przyjechać mnie odwiedzić żeby przywieść jakieś rzeczy brakujące? Co z przysięgą? Czy rodzina może na nią przyjechać czy raczej jest robiona ,,tak po cichu”

      • Oui 5 miesięcy temu

        Przysięga to najważniejsze wydarzenie dla nowego żołnierza, można zaprosić całą rodzinę, nie jest organizowana po cichu. Z powszechnie dostępnych źródeł na placu przed muzeum w Dęblinie. Jest mała szansa, że w pierwszym tygodniu będą odwiedziny, ale jest. Zwykły dzień 5:30 pobudka, zaprawa, przebranie w mundur, śniadanie, rejony (mycie podłogi, sprzątanie, zamiatanie itp), apel poranny, zajęcia na początek teoretyczne, potem praktyczne na taktyce, aż w końcu strzelanie, nauka regulaminów, budowy broni i sprawdziany z tego, i tak dalej, obiad, zajęcia lub czas na samokształcenie, kolacja, rejony (sprzątanie, wyrzucanie śmieci itp), apel wieczorny 21:30 lulu i spać. W pierwszym tygodniu to głównie zapoznanie z jednostką i przełożonymi, instruktaże z zaprawy itp.

  90. Maciej 6 miesięcy temu

    Czy mając wykształcenie wyższe oraz ukończone szkolenie podstawowe i specjalistyczne w Dobrowolnej Zasadniczej Służbie Wojskowej, będąc teraz w cywilu mogę ubiegać się o przyjęcie z cywila do szkoły podoficerskiej?

    • autor
      Commendante 6 miesięcy temu

      Hej, możesz, a jak masz magistra to nawet możesz startować na kurs oficerski.

      • Anonim 6 miesięcy temu

        Czyli będąc w rezerwie pasywnej nie ma problemu aby próbować dostać się na szkołę podoficerską lub oficerską.

  91. Maciej 6 miesięcy temu

    Czyli będąc w rezerwie pasywnej nie ma problemu aby próbować dostać się na szkołę podoficerską lub oficerską.

    • autor
      Commendante 6 miesięcy temu

      Nie ma, można startować. W przypadku kursu oficerskiego trzeba mieć odpowiedni kierunek wykształcenia.

      • Maciej 6 miesięcy temu

        Wielkie Dzięki za info.

  92. Anonim 6 miesięcy temu

    Hej,jeśli dostałam już orzeczenie z komisji lekarskiej to znaczy że się dostałam?

    • Mateusz 6 miesięcy temu

      Na stronie szkoły jest lista osób, które się dostały. Wisi chyba od 7 października..

      • Anonim 6 miesięcy temu

        Wiecie dokładnie,którego listopada rozpoczyna się turnus? Czy dostaniemy niebawem wszystkie informacje?

        • Anonim 6 miesięcy temu

          pisze wcielenie 18 listopada na stronie spsp dęblin

          • Mateusz 6 miesięcy temu

            Do końca przyszłego tygodnia mają wyslac powołania – info z sekretariatu. 18 listopada wcielenie oznacza stawiennictwo 18 listopada na jednostce i rozpoczęcie szkoły

  93. Xyz 6 miesięcy temu

    Jak wygląda typowy dzień służby na jednostce po Dęblinie

  94. Kaktus332 6 miesięcy temu

    Witam, czy wiadomo coś jakie etaty są przydzielane po Szkole Podoficerskiej SONDA?

    • autor
      Commendante 6 miesięcy temu

      Hej, no etaty są przydzielane zgodnie ze specjalnością wojskową do jednostek, które złożą zapotrzebowanie. Wtedy komisja daje przydziały to takich jednostek.
      Nie wiadomo jeszcze które to będą jednostki. W przypadku Zegrza to może być wiele kierunków, bo łączność jest wszędzie.

  95. Kaktus332 6 miesięcy temu

    A wiadomo jakie etaty były przydzielane na poprzednich kursach?

  96. autor
    Commendante 6 miesięcy temu

    Wiadomo. Ale to tajne informacje. Nie przekazujemy tutaj takich.

  97. Ela 6 miesięcy temu

    Przyszły Wam już powołania do SPSP Dęblin?

    • Mateusz 6 miesięcy temu

      Stan na dzień wczorajszy nie.

  98. Adam 6 miesięcy temu

    Witam czy ktoś wie … jaka jest szansa dostać sie z listy rezerwowej

  99. Mateusz 6 miesięcy temu

    Czy ktoś ma informacje kiedy mogą przyjsc powołania z WCR? Dostałem informację z SPSP Dęblinie o zakwalifikowaniu, ale z tym nie mogę pojsc do pracodawcy, a nie ukrywam, że nie chce palić za sobą mostów i czekam na oficjalny dokument żeby wziąć bezpłatny. Z góry dziękuję za odpowiedź

    • Mateusz 6 miesięcy temu

      No z tego co wiem, to dokumenty idą do departamentu, a później do wcr. Następnie wcr wysyła. Więc może to być nawet w okolicach 12 listopada. A tak z Ciekawości dzwoniłeś do Dęblina czy dostałeś jakieś pismo. Czy poprostu sprawdziłeś na stronie?

      • Mateusz 6 miesięcy temu

        Dzisiaj dostałem informację listem, a wcześniej wiedzialem ze strony. To trochę jestem w kropce jak dopiero 12 mogą przyjsc papiery, bo wcielenie 18 listopada, a nie chce za bardzo wcześniej rozmawiac o tym, że mnie nie będzie od 18. No nic czekam po prostu i tyle.

        • Anonim 6 miesięcy temu

          Mateusz i co tam w tym liście masz napisane?Po prostu,że się dostałeś i tyle?

          • Mateusz 6 miesięcy temu

            Tak i stawiennictwo kiedy i do której.

            • Mateusz 6 miesięcy temu

              Masz tam gwiazdkę, że informacja nie jest skierowaniem, skierowanie wystawia właściwy wcr

        • Maciej 6 miesięcy temu

          Ja powiadomiłem przełożonego dając do wglądu Informację, że od 18 mnie nie będzie w pracy, a jak dostanę skierowanie, to mu udostępnienię, żeby w kadrach wpisali mi urlop bezpłatny.

          • Mateusz 6 miesięcy temu

            Też bym chętnie tak zrobił, ale nie wiem jak zareaguje kierownik plus mistrz, bo i tak etaty okrojone i nie chce znosić dąsów 2 tygodnie. Będzie kwit z wcru to dam do kadr i poinformuję kierownika.

  100. Szymon 6 miesięcy temu

    Do jakich jednostek mogą wysłać po szkole podoficerskiej w Dęblinie? Tylko lotniczych? Mógłby ktoś wymienić? Dziękuję i pozdrawiam.

    • autor
      Commendante 6 miesięcy temu

      Do jednostek zgodnych ze specjalnością wojskową i nie możemy wymienić jakich.

  101. SZYMON 5 miesięcy temu

    Czy w szkole podoficerskiej, jest się na umowie czy na kontrakcie? Z cywila

    • Oui 5 miesięcy temu

      Na podstawie decyzji administracyjnej o powołaniu do DZSW.

    • autor
      Commendante 5 miesięcy temu

      W wojsku nie ma kontraktów ani umów o pracę.

  102. Alan 5 miesięcy temu

    Podepnę się pod pytanie. Czyli jak się nie jest na umowie to jeśli gdyby ktoś musiał zrezygnować np. z przyczyn osobistych, to nie jest zobowiązany do zwrotu kosztów za szkolenie w szkole podoficerskiej ?

    • autor
      Commendante 5 miesięcy temu

      Nie, nie trzeba niestety zwracać kosztów. Jeśli szkolenie nie trwa dłużej niż rok (a w przypadku szkół podoficerskich nie trwa) to nie trzeba.

  103. Mateusz 5 miesięcy temu

    Czy ktoś może powiedzieć do kiedy są wypłacane wynagrodzenia, po unitarce ? Słyszałem że są dopiero po zakończeniu unitarki. I jak to dalej wygląda?

    • Oui 5 miesięcy temu

      Do 10 dnia następnego miesiąca. Za unitarkę praktycznie na styk z jej zakończeniem.

  104. Szymon 5 miesięcy temu

    Jak wygląda sprawa ze skierowaniem na podoficerke? Przychodzi pocztą, czy trzeba odebrać. Może ktoś już dostał?

    • Mateusz 5 miesięcy temu

      Dzisiaj dzwonili do mnie z wcru żeby jutro przyjść po skierowanie, bo nie dostali jeszcze rozkazu z DG i jak nie przyjdzie to będą skierowanie zabierać 😀

      • Anonim 5 miesięcy temu

        A ktoś ogólnie dostał już powolanie? Ja dostałem tylko list z SPSP o zakwalifikowaniu i że wstawiennictwo 18.11 i nic więcej. Zaczyna się robić ciekawie, bo w poniedziałek mamy tam być, a jest cisza.

        • Anonim 5 miesięcy temu

          mam to samo co kolega anonim, ja dzisiaj też dzwoniłem i powiedzieli że rozkazu jeszcze nie ma będą dzwonić ale do piątku powiedziała że niby ma być 🙂

          • Mateusz 5 miesięcy temu

            Ja musze go mieć jak najszybciej żeby go przedstawić pracodawcy jako podstawę do urlopu bezpłatnego i chyba ktoś w wcrze stwierdził, że trzeba się tym zająć, bo może być później problem.

            • Anonim 5 miesięcy temu

              Mateusz,a z którego WCR do Ciebie dzwonili? U mnie też cisza. Czyli jak mam sam list to mam się wstawić tego 18 czy bez skierowania ani rusz?

              • Anonim 5 miesięcy temu

                Musi być skierowanie, nawet chyba w tym liście jest napisane na samym dole, że ma charakter tylko informacyjny i nie spełnia podstaw do wstawienia się za pomocą tego, czy coś w tym stylu

                • Anonim 5 miesięcy temu

                  A to przychodzi pocztą czy trzeba odebrać z wcr?

  105. Anonim 5 miesięcy temu

    Trzeba odebrać osobiście

    • Anonim 5 miesięcy temu

      Skąd osobiście? Ze swojego WCR?

      • Anonim 5 miesięcy temu

        tak jeszcze musza do ciebie zadzwonić

  106. Anonim 5 miesięcy temu

    albo sam do nich zadzwoń

    • Anonim 5 miesięcy temu

      Super, dzieki

  107. Oui 5 miesięcy temu

    Skierowanie odbiera się w swoim macierzystym WCR w którym złożyło się wniosek o powołanie. Jeśli macie być w poniedziałek w Dęblinie a nie ma papierów, to dzwonić do WCR co w takiej sytuacji robić.
    A teraz pół żartem: wstawić to się można alkoholem na przepustce, a następnie stawić pijanym na jednostce, ale nie koniecznie wpuszczą 😉 na tym przykładzie, używajcie słowa stawiennictwo,
    A teraz serio: z każdym dniem kursu dążcie do zwiększania swojego profesjonalizmu, poprzez zachowanie, wiedzę i wypowiedzi, wspierajmy postępującą profesjonalizację naszych Sił Zbrojnych, zwłaszcza w sytuacjach, które mają miejsce

    • Mateusz 5 miesięcy temu

      Ja dziś rozmawiałem z dwoma wcr, Puławy i Lublin. Puławy twierdzą że rozkazy w przyszłym tygodniu, Lublin ze dzis oni otrzymają. Także tak… Jeśli ktoś ma wcr Lublin jako macierzysty, może spodziewać się, że jutro będzie musiał się tam stawić po skierowanie.

      • Mateusz 5 miesięcy temu

        Ja dzisiaj odbieralem skierowanie w Puławach

  108. Anonim 5 miesięcy temu

    Hej, czy ktoś się orientuje jakie dokumenty musimy wziąć ze soba na poniedziałek do Dęblina (oprócz skierowania, dowodu i numeru konta) ?

    • Mateusz 5 miesięcy temu

      Książeczka wojskowa, jeśli masz i to co wymieniłeś.

  109. Sylwia 5 miesięcy temu

    A czy po unitarce można spodziewać się przepustki?

    • autor
      Commendante 5 miesięcy temu

      Wszyscy po przysiędze jadą do domu na weekend.

  110. Anonim 3 miesiące temu

    Cześć, czy macie jakieś namiary na korepetytorów z języka angielskiego? Muszę się podszkolić.

  111. Mateusz 3 miesiące temu

    Na jakim poziomie musi być angielski?

    • autor
      Commendante 3 miesiące temu

      Komunikatywnym. Powiedział bym średniozaawansowany. Masz tam test z gramatyki i mówienie. Trudno określić poziom.

  112. Artur 1 tydzień temu

    Jak wygląda 6-miesieczny kurs podoficerski w Dęblinie? Chodzi mi o zajęcia praktyczne (w tym ćwiczenia, jaki rodzaj) i teoretyczne (na specjalizacji inzynieryjno lotniczej) ? Czy praktyka jest ciężka? Z jakimi ćwiczeniami się spotykają kandydaci na podoficerów w Dęblinie?

    • autor
      Commendante 1 tydzień temu

      Kurs trwa raczej 11 niż 6 miesięcy.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

©2025 Podoficer.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.

Napisz do mnie

Postaram się odpisać jak najszybciej.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?