Jak naprawdę jest w wojsku?

Takie pytanie zadaje sobie pewnie każdy, kto jest zainteresowany służbą wojskową. Osoby, które jeszcze nie służyły w wojsku mają jakieś wyobrażenie o tym, jak może wyglądać wojsko od środka. Głównie oparte jest ono na tym, co słyszeliśmy od znajomych, widzieliśmy w telewizji czy przeczytaliśmy w Internecie. Często są to utarte przekonania, mity lub przekolorowane historie podawane z ust do ust, od osób które niekoniecznie mają cos wspólnego z wojskiem.

Jak naprawdę wygląda armia od środka?

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć w jednym krótkim wpisie, można by godzinami opowiadać a i tak nie poruszyłoby się części tematów. Postaram się jednak choć trochę ukierunkować Wasze wyobrażenie o wojsku.
Przede wszystkim musze podkreślić, że dużo zależy od tego w jakim charakterze będziemy w wojsku służyć. Można być szeregowym zawodowym, podoficerem czy oficerem. Można też być żołnierzem Narodowych Sił Rezerwowych (NSR) albo Wojsk Obrony terytorialnej (WOT) a także pracownikiem resortu obrony narodowej (PRON). Dużo też zależy od tego na jakie stanowisko będziemy wyznaczeni – oczywiste jest, że inaczej wyglądają obowiązki np. sapera a inaczej kadrowca.

Myśląc poważnie o wojsku trzeba brać pod uwagę, że może ono czasami z rodziną, znajomymi czy naszymi planami. Najlepiej więc, aby rodzina jak najszybciej to zrozumiała i się do tego dostosowała. Należy im oczywiście w tym zrozumieniu pomóc, wyjaśniać, tłumaczyć – zwłaszcza dzieciom, czym zajmuje się tata czy mąż. Rozumiejąc zasady oraz ideę służby łatwiej im będzie zaakceptować jej niedogodności. Trzeba sobie też zdawać sprawę z tego, że jest duża szansa/ryzyko, że kiedyś trzeba będzie zmienić miejsce zamieszkania, może nawet kilka razy w życiu.  Musimy mieć świadomość tego, że służba wojskowa będzie się wiązać z wieloma kompromisami czy wyrzeczeniami, z którymi bliscy (bądź żołnierz) będzie musiał się pogodzić, w przeciwnym razie będzie to źródło wielu nieporozumień. Nie zawsze można sobie zaplanować wypad z rodziną wtedy, kiedy się chce czy spędzenie razem świąt lub uroczystości rodzinnych…

Jest też inna, dużo bardziej pozytywna strona tego zawodu. Jest to niewątpliwie możliwość robienia fantastycznych rzeczy, spotkania ciekawych ludzi i poznawania świata w czasie podróży służbowych. Wojsko jest też dla wielu doskonałą szkołą życia, w czasie której można poznać samego siebie, swoje możliwości i predyspozycje. Z przyziemnych spraw – służba wojskowa daje stabilne zatrudnienie, które można stracić praktycznie tylko przez głupotę albo ze względu na stan zdrowia. Już na starcie można otrzymać całkiem godziwe uposażenie i dodatkowe finansowe „bonusy”. Wojsko też daje wsparcie socjalne dla rodzin, od gratyfikacji urlopowych, poprzez dofinansowanie do wyjazdów i kolonii dla dzieci do zapomóg dla osób w szczególnych przypadkach. Za rozłąkę z rodziną żołnierz również liczyć na dodatek. Nie wiem czy coś może rekompensować brak ojca dla dzieci, ale dodatkowy zastrzyk gotówki zawsze jest przydatny.

 

Zawód żołnierza jest na pewno bardzo specyficznym zawodem i nie dla każdego. Dlaczego tak uważam? Moim zdaniem, aby być żołnierzem, trzeba mieć odpowiednie predyspozycje psychofizyczne i odporność na to, co może początkowo wydawać nam się głupie lub pozbawione sensu. Żołnierze muszą wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych. Tak to już działa, tak zawsze było i najprawdopodobniej będzie. Nie zawsze te rozkazy będą dla żołnierzy, zwłaszcza początkujących, wydawały się logiczne, ale to nie dyskusja o tym. Wojsko to nie miejsce dla outsiderów, buntowników czy osób, które zawsze mają swoje zdanie i do tego muszą robić wszystko tak, jak chcą. O nie, to nie ten zawód. Tutaj trzeba robić swoje, robić za kogoś, wykopać dół po to tylko, żeby za chwilę go zakopać, dużo czekać nie wiadomo na co – ogólnie wykonywać dużo, pozornie niepotrzebnych czy zbędnych czynności. To podobnie jak z nauką w szkole, kiedy zastanawiamy się, po co to nam w życiu potrzebne, a dowiadujemy się dopiero po wielu latach.

W tym miejscu chciałbym również wtrącić pewną dygresję, aby wyjaśnić jedną kwestię. Może nie wyjaśnić a raczej poruszyć, bo to już temat czysto dyskusyjny. Od dłuższego czasu, wśród żołnierzy i nie tylko, trwa dyskusja na temat tego czy w wojsku się służy, czy pracuje. Moim zdaniem jedno i drugie. Służę jako żołnierz, ale rano wstaję i idę do pracy, to mój zawód. Dlatego też na blogu stosuję zamiennie pojęcia „służba” i „praca” w wojsku. Ta dyskusja najczęściej pojawia się przy okazji rozmów o nadgodzinach i podróżach służbowych. Służba w wojsku to coś więcej niż praca w fabryce czy urzędzie, tutaj zasadniczą kwestią jest nasza dyspozycyjność w odniesieniu do miejsca służby i czasu, jaki spędzamy poza domem. Służby nie da się zamknąć w 8 godzinach dziennie, chociaż niektórzy usilnie próbują.

 

Kolejną kwestią, którą osoba myśląca o służbie wojskowej musi sobie uświadomić, jest fakt, że wojsko od środka nie wygląda tak, jak jest to pokazywane na filmach czy niektórych zdjęciach… W zależności od tego, w jakiej formacji wojskowej służymy, na jakim stanowisku czy w jakim stopniu, będzie to wyglądało inaczej. Ostatnio, na jakimś wojskowym forum, czytałem opinię żołnierza, zawiedzionego służbą wojskową, ponieważ „musiał nosić jakieś szafy do sztabu”. Tak, te nieszczęsne szafy i sejfy to odwieczny problem. Niestety chyba nie stać nas jeszcze na zlecanie takich zadań firmom zewnętrznym, a może to kwestia logistyczna lub odpowiedniej organizacji pracy. W każdym razie, ktoś to musi robić. Najczęściej takie zadanie spada na najmłodszych stopniem (oraz wiekiem ;-). Widowiskowe zjazdy na linie ze śmigłowca czy skoki ze spadochronem też będą, ale tylko dla wybranych. Codzienność jest znacznie mniej spektakularna i medialna.

Jeśli myślisz o związaniu się z wojskiem zastanów się jaka jest Twoja prawdziwa motywacja. Pobudki głównie finansowe mogą okazać się niewystarczające, aby wysłużyć wymagane do emerytury minimum, a nawet niektórych rozczarować. Popularne jest pogląd, że w wojsku zarabia się bardzo dobre pieniądze, ma mnóstwo dodatków, dostaje się mieszkania wojskowe, szybszą emeryturę (wg wielu zupełnie bezpodstawnie a ponadto niesprawiedliwie) – jeśli tylko dlatego rozważasz wstąpienie w szeregi, zastanów się jeszcze raz.

Jeśli masz  pytania czy wątpliwości zapraszam do pisania na forum lub w komentarzach.

 

 

352 komentarze
  1. Jan 7 lat temu

    po przeczytaniu kilku zdań widzę że nie do końca obiektywnie napisałeś, a może to ze szeregowi sa traktowani jak jacyś szmaciarze to tez warto napisać hm, większość z tego właśnie powodu się zwalnia z wojska nie dlatego ze znaleźli lepiej płatna prace, tylko właśnie o traktowanie szeregowych w wojsku chodzi

  2. autor
    Commendante 7 lat temu

    Ja nigdy nie traktowałem żadnego człowieka źle. Chyba że na to zasłużył. Nie mam doświadczenia w tej kwestii, więc o tym nie piszę. Założyłem ten blog, płacę za to z własnych pieniędzy, robię to w wolnym czasie żeby pomagać innym, dzielić się wiedzą. Nie rozumiem Twoich pretensji.
    Zdaję sobie sprawę, że nie jest różowo. Podobnie jest w cywilu, z traktowaniem pracowników najniższego szczebla, wiem, że tak być nie powinno ale tak jest.

  3. Tomasz 7 lat temu

    A ja napisze tak byłem w służbie zasadniczej 400km od domu i do dziś miło wspominam ten okres. Owszem to co dostałem w dupe na początku to dostałem, ale do dziś mam kontakt z trepami z tamtych lat i powiem że traktowali nas ostro ale nikt nikogo nie traktował jak szmaty tylko jak człowieka. Pozdrawiam całą 1wbpanc.

  4. Weteran 7 lat temu

    Żołnierz to nie zawód, to powołanie. Żołnierzem się jest, a nie bywa. Ciężka i pełna poświęcenia… taka jest służba Żołnierza Polskiego.

  5. adrian 6 lat temu

    jak można się starać żeby wstąpić do wojska ? co i jak proszę mi napisać. zaznaczam że nie odbyłem zasadniczej służby wojskowej ale mam kategorie a

  6. autor
    Commendante 6 lat temu

    Trzeba się udać do swojego WKU, tam się można wszystkiego dowiedzieć. Zależy kim chcesz być, jakie masz wykształcenie i kwalifikacje.

  7. Tomek 6 lat temu

    Jakiej długosci włosy można mieć jako żołnierz zawodowy maksymalnie?
    Wiem że troche głupie pytanie ale chciałbym się dowiedzieć.

  8. autor
    Commendante 6 lat temu

    Nie ma tego określonego w centymetrach. Chodzi o to, żeby włosy nie zachodziły na uszy i żeby kark był ogolony. To co pod beretem to już inna sprawa.
    „Żołnierz – mężczyzna, ma mieć krótko ostrzyżone włosy i ogoloną
    twarz. Może mieć krótko przystrzyżone wąsy. Krótko przystrzyżoną brodę może
    nosić ze względu na wskazania lekarza odnotowane pisemnie lub za zgodą
    dowódcy jednostki wojskowej. Żołnierz – kobieta, na czas wykonywania zadań
    służbowych ma mieć włosy krótkie lub krótko upięte i nie może stosować wyrazistego
    makijażu oraz jaskrawo pomalowanych paznokci.”

  9. Alan 6 lat temu

    Jak wygląda kwestia wady wzroku? Czy można nosić okulary?

  10. autor
    Commendante 6 lat temu

    Alan, to pytanie raczej do lekarza. Okulary oczywiście można nosić. Każdy przypadek będzie rozpatrywany inaczej na komisji lekarskiej, zależy też do jakich wojsk się będziesz starał. Polecam lekturę: http://bip.mon.gov.pl/f/pliki/rozne/2018/01/258.pdf

  11. Piotr 6 lat temu

    Możesz zrobić bloga jakie są tak właściwie zadania podoficer podczas zwykłych ćwiczeń oraz anakonda itp. Wiem że jest to obszerny temat ale chociaż tak pokrótce.

  12. Anonim 6 lat temu

    Piotr, to jest praktycznie niemożliwe. Każdy z podoficerów ma inne zadania w zależności od zajmowanego stanowiska, specjalności, stopnia, postawionych zadań itp. Od tego jest regulamin działań taktycznych i zakresy obowiązków na stanowiskach. To nie jest temat na bloga.

  13. Monika 6 lat temu

    Witam serdecznie. Chciałabym dowiedzieć się jak wygląda służba przygotowawcza? Ciekawi mnie ròwnież kwestia misji wojskowych? Tym bardziej zaraz po zakończeniu służby przygotowawczej? Co dalej żeby ta droga była możliwie najkrótsza?? Jak to działa w przypadku kobiet? Pozdrawiam

  14. autor
    Commendante 6 lat temu

    Służba przygotowawcza to szkolenie od rana do wieczora. Nie wiem co dokładnie chcesz wiedzieć. Co do misji wojskowych to jeżdżą na nie żołnierze zawodowi, no i to raczej tacy z większym doświadczeniem. Za dużo to my już tych misji nie mamy. Po służbie przygotowawczej nie zostajesz z automatu żołnierzem zawodowym.

  15. Maciek 6 lat temu

    Co jak ma się tatuaż w widocznym miejscu? Konkretnie na nadgarstku

  16. autor
    Commendante 6 lat temu

    Zależy co taki tatuaż przedstawia i czy jest szpecący czy nie. To pytanie raczej do komisji lekarskiej nie tutaj..

  17. Łukasz 6 lat temu

    Czy czynna służba wojskowa w charakterze słuchacza studiów oficerskich wlicza się normalnie do emerytury ? tzn zastanawiam się czy jeśli pójdę na WAT w wieku 28lat to zdążę wysłużyć sobie maksymalną emeryturę i bonusy ?

  18. autor
    Commendante 6 lat temu

    Wlicza się.

  19. Nefretet 6 lat temu

    Czy podoficerowi przysługuje normalny urlop i czy może sobie zaplanować np.wyjazd z rodziną? Jak wygląda kwestia odbioru nadgodzin, czy są one bezpłatne?
    Pozdrawiam

  20. autor
    Commendante 6 lat temu

    Żołnierzom zawodowym przysługuje 26 dni urlopu wypoczynkowego na rok. Po 15 latach służby dochodzi urlop dodatkowy w wysokości 5 dni, po 20 latach 10 dni itd.
    Co do nadgodzin to są one bezpłatne, ale kwestia odbioru to już temat na osobnego bloga. Zależy od specyfiki jednostki, przełożonych czy też ilości zadań w danym okresie. Prawo swoje – życie swoje. Nie chcę się tutaj rozpisywać za bardzo. Polecam w tym względzie forum NFOW: http://www.nfow.pl/viewtopic.php?t=39346&highlight=nadgodziny
    Tam od lat próbują dojść jak to jest z tymi nadgodzinami.
    Generalnie to do wojska idzie się służyć a nie pracować…..

  21. Łukasz 6 lat temu

    A ja mam pytanie odnośnie czasu pracy żołnierza. 40 godzin w tygodniu, jak to jest rozłożone? Jesteśmy codziennie w pracy?

  22. autor
    Commendante 6 lat temu

    Łukasz, żołnierze służą nie pracują :), obowiązuje tutaj trochę inne prawo, przeczytaj:
    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 26 czerwca 2008 r. w sprawie czasu służby żołnierzy zawodowych.
    A także:
    Ustawę z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych:
    Art. 60. 1. Wymiar czasu służby żołnierzy zawodowych jest określony ich zadaniami służbowymi.
    2. Zadania służbowe żołnierzy zawodowych powinny być ustalane przez przełożonych w sposób
    pozwalający na ich wykonywanie w ramach czterdziestu godzin służby w tygodniu. Wykonywanie zadań
    służbowych nie może przekraczać przeciętnie czterdziestu ośmiu godzin w tygodniu, w czteromiesięcznym okresie
    rozliczeniowym. W zamian za czas służby przekraczający czterdzieści godzin służby w tygodniu, żołnierzowi
    zawodowemu przysługuje czas wolny od służby w takim samym wymiarze.
    3. Żołnierzowi zawodowemu przysługuje prawo do co najmniej:
    1) jedenastu godzin nieprzerwanego odpoczynku w każdej dobie;
    2) dwudziestu czterech godzin nieprzerwanego odpoczynku w okresie siedmiodniowym.

    Zasadniczo to jesteś w jednostce codziennie po 8 godzin. Ale są też służby, strzelania nocne i inne zajęcia, które mogą zakłócać te 8 godzin.

  23. Łukasz 6 lat temu

    No rozumiem, ale chodzi mi o to, że jak na przykład mamy poligon,strzelanie nocne itp i jestem w pracy ponad 8 h i nagle przez manewry itp zrobię 40h w ciągu 4 dni to resztę mam wolne? Chodzi mi o rozliczanie czasu pracy gdy powiedzmy dojeżdżam do jednostki 100 km.

  24. autor
    Commendante 6 lat temu

    Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ale moim zdaniem to nie.

    „2. Udzielenie czasu wolnego, o którym mowa w ust. 1, powinno nastąpić w najbliższym tygodniu, nie później jednak niż w ciągu czteromiesięcznego okresu rozliczeniowego. ”

    Polecam jeszcze raz przestudiowanie forum (link podałem wyżej). Każda jednostka rządzi się swoim porządkiem dnia, nawet w tym samym batalionie czy kompanii będą inne zasady i zależności. Dużo zależy też od przełożonych. Niektórzy ludzie mają po kilkadziesiąt dni nadgodzin do odebrania i nie mają kiedy tego zrobić albo: nie mogą, nie chcą, nie ma ich kto zastąpić, przełożony ich nie chce puścić, itp. itd. Zależy też na jakim jesteś stanowisku, w jakim stopniu, jaki jest charakter pracy. Można też pracować w systemie zmianowym, pełnić służby etatowe, to wtedy tak to wygląda że masz wolne do odebrania po kilku dniach pracy. Generalnie to pracujesz 5dni x 8 godzin, a nadgodziny kiedyś tam sobie próbujesz odebrać. Wszystko zależy od Twojej determinacji jak bardzo będziesz liczył sobie te godziny, dni czy minuty i jak do tego będą podchodzili Twoi przełożeni. Niektórzy po prostu nie ewidencjonują swojego czasu pracy i siedzą ile trzeba w pracy. Czasami się nie da.

  25. Przemek 6 lat temu

    Witam
    W lutym wybieram się na służbę przygotowawczą dla podoficerów do Poznania.
    Czy ktoś odbywał może taką służbę? Chciałbym się dowiedzieć jak to wszystko wygląda. Czy jest faktycznie tak ciężko jak wszyscy mówią? Czy powinienem już zacząć, przygotowywać się w jakiś sposób?

    • MACSTO 6 lat temu

      Jeśli juz skończę zawodową służbę przygotowawcza to na własną rękę muszę jeździć po jednostkach i szukać tam pracy? Jak to wyglada? Czytałem z forum różnych ze inni po kilku miesiącach znajdują prace jak mają szczęście a inni po latach

  26. Anonim 6 lat temu

    Przemek nie przygotowuj się, nie ma takiej potrzeby.

    • Przemek 6 lat temu

      Nie wiem do końca, czy to miała być ironia, czy nie 😀

  27. autor
    Commendante 6 lat temu

    Żadnej aronii. Mówię Ci, że nie ma takiej potrzeby.

  28. Matka 6 lat temu

    Mój syn właśnie poszedł na służbę przygotowawcza. Mam pare pytań.
    1. Czy to możliwe żeby przysiega była dopiero po 1,5 miesiąca odbywania służby przygotowawczej?
    2. Co należy zrobić, aby przejść na żołnierza zawodowego? Czy po sluzbie przygotowawczej należy iść jeszcze do jakiejś szkoły lub przejść kolejny kurs? Z tego co mój syn się dowiedziała to tylko kolejne testy psychologiczne. Ale czy to prawda?
    3. Czy jezeli syn w trakcie szkolki uczy się zaocznie to może ubiegać się o zwolnienia na weekendy?
    Proszę o odpowiedzi. Pozdrawiam.

  29. CiekawyON 6 lat temu

    Jak to jest z tą niekaralnościa i nieposzlakowana opinia w wojsku? W przeszlosci byłem osoba karana. Jakiś czas temu wyjeżdżalem do Niemiec i wtedy potrzebowałem papier o niekaralności. Dostałem. Wiec oficjalnie nie figuruje już w rejestrze. Ale czy to tak samo wygląda w wojsku? Też dla nich jestem już niekarany? I jeszcze czy mogą mnie przyjąć na służbę przygotowawcza a nagle jak będę się starać o zawodostwo to wyciąganą moja karalnosc z przeszłości?

    • autor
      Commendante 6 lat temu

      Jeśli na zapytaniu o niekaralność będzie widniało „nie figuruje” to nikt z wojska nie będzie dalej wnikał. To jest wymóg formalny.
      Inna sprawa to ewentualne poświadczenie bezpieczeństwa, gdzie trzeba podać czy było się karanym.
      Może to przejdzie z szeregowym zawodowym ale już z podoficerem czy oficerem, który ma mieć poświadczenie bezpieczeństwa wydane przez SKW może to być problem.
      Zależy też pewnie za co byłeś karany.
      Nie jestem ekspertem w tych sprawach a każdy przypadek jest indywidualny.

  30. Anonim 6 lat temu

    Odpowiadam:
    1. Możliwe, nie ma na to reguły. Widać z jakiegoś powodu tak dowódca postanowił.
    2. To zależy czy syn chce być szeregowym, podoficerem, czy oficerem zawodowym. Jak szeregowym, to po zakończeniu służby przygotowawczej musi sobie znaleźć etat w jednostce, przejść kwalifikacje, komisję lekarską i uzyskać zgodę Departamentu Kadr MON.
    Jak chce zostać podoficerem, to już sprawa się komplikuje, można próbować poprzez kurs podoficerski rezerwy i potem starać się o przyjęcie do pracy albo też na kurs podoficerski do WOT. Nie będę teraz tego wszystkiego opisywał szczegółowo. Co do szkół oficerskich to normalnie może się starać o przyjęcie do takiej szkoły jako cywil.
    3. Syn może wystąpić o przepustkę na weekend na 48 godzin. Może też napisać wniosek do dowódcy jednostki o umożliwienie wyjazdu do szkoły, załączając odpowiednie dokumenty potwierdzające terminy oraz potwierdzenie że się uczy.

  31. Alinka 6 lat temu

    Czy mozliwe są odwiedziny na sluzbie przygotowawczej? Tzn czy mogę odwiedzic kogoś kto jest obecnie w trakcie przygotowawczej.

  32. autor
    Commendante 6 lat temu

    Oczywiście, to nie więzienie przecież 🙂 (chociaż i tam są możliwe widzenia), tyle że w określonych godzinach są takie odwiedziny możliwe, w ciągu dnia żołnierze się szkolą, ale wieczorem czy też w weekend nie ma problemu.

  33. Alinka 6 lat temu

    Dziękuję 🙂 a czy można gdzieś sprawdzić/zadzwonić i umówić się na takie spotkanie?
    Mój brat jest w Poznaniu. Chciałabym mu zrobić niespodziankę. Pozatym mamy ograniczony kontakt i on nic nie wie odnoście tego czy są widzenia.

  34. autor
    Commendante 6 lat temu

    Odradzam takie niespodzianki. A co jak będzie na poligonie w tym czasie w Biedrusku? Albo na strzelnicy? Albo na służbie? W sobotę i w niedzielę to jeszcze może się to udać.
    Można spróbować do oficera wychowawczego zadzwonić.

  35. Dawid 6 lat temu

    Chciałbym zostać oficerem poprzez dostanie się na AWL i myślę nad podjęciem pracy jako pancerniak w Żaganiu. Czy masz jakieś doświadczenia związane z tym typem wojska, a jeśli tak to jak wygląda życie czołgisty, czy dużo ćwiczeń, poligonów itp, i co sądzisz o jednostce w Żaganiu.

  36. autor
    Commendante 6 lat temu

    Po skończeniu AWL dostaniesz przydział i to niekoniecznie do Żagania. Nie jestem czołgistą więc sie nie mogę wypowiadać, w Żaganiu też nie byłem.

  37. Roch 6 lat temu

    czy jest stanowisko jako wuefista w wojsku ?

  38. autor
    Commendante 6 lat temu

    No to podstawa!
    Są takie specjalności wojskowe: TRENER SPORTU KWALIFIKOWANEGO, ZAWODNIK SPORTU KWALIFIKOWANEGO, INSTRUKTOR SPORTU KWALIFIKOWANEGO
    EKSPLOATACJA OBIEKTÓW I URZĄDZEŃ SPORTOWYCH, OBSŁUGA OBIEKTÓW I URZĄDZEŃ SPORTOWYCH.

  39. Roch 6 lat temu

    A czy sportowcy, olimpijczycy, jak wyglada ich służba w wojsku ? Służą czy tylko na papierze są żołnierzami ?

  40. autor
    Commendante 6 lat temu

    Na papierze. Wypłata tylko ich łączy z wojskiem.

  41. Adam 6 lat temu

    Mogę liczyć na szczera odpowiedź?
    Jak to jest z dostaniem się na zawodowego żołnierza, kiedy nie mam żadnych „dodatkowych, cennych dla wojska” kwalifikacji? Tzn staram się od kolejnego turnusu dostać się na przygotowawcza, mam ukończone niestety tylko gimnazjum i jestem w trakcie robienia szkoly średniej, zaocznie.
    Czy mam w ogóle jakieś szanse dostać się na zawodowa służbę wojskowa? Na WKU wiadomo mówią że tak tak aby zachęcić, ale wolę 'uslyszec’ to tutaj od Ciebie podoficerze bo widzę że znasz się na rzeczy. Dodam że mam wysoka sprawność fizyczną, nawet bardzo. Ale dodatkowo byłem też karany w przeszlosci. Niby nie widnieje już w rejestrze ale chyba zawsze to mogą wyciągnąć co?

  42. autor
    Commendante 6 lat temu

    Nie widzę problemu, żebyś się starał o przygotowawczą. Co do karalności to zależy za co i co to była za kara.
    Dostanie się to raczej kwestia czasu a nie kwalifikacji.

  43. Anonim 6 lat temu

    Hejka,
    Myślę poważnie o studiach na WAT’cie, od zawsze było to moje marzenie. Zastanawiam się jednak jak wygląda kariera w wojsku jeśli chodzi o kobiety. Czy założenie rodziny nie będzie kolidowało z obowiązkami żołnierza?

  44. autor
    Commendante 6 lat temu

    Wszystko jest do pogodzenia. Skończysz WAT w 5 lat, potem ciąża, urlop wychowawczy, drugie dziecko i już połowa służby minie. To bardzo złożone pytanie. Ja nie mam doświadczenia jeśli chodzi o dzieci. Nie wiem kiedy chcesz tą rodzinę zakładać. Póki co to najpierw musisz się dostać na studia a potem je ukończyć. Wtedy już będzie wiadomo więcej. Kolejna kwestia to to, gdzie dostaniesz przydział, jak daleko od rodziców i teściów, to nie będzie miał kto Ci pomóc przy tym dziecku. Myślę, że na to trzeba osobny dział, polecam blogi żon żołnierzy. One Ci pomogą może?

  45. Zainteresowany 6 lat temu

    W tym roku skończę 41 lat, jestem osobą po licencjacie (kierunek ekonomia, specjalizacja informatyka gospodarcza). Proszę o wstępne informację co do sensu starania się o służbę w wojsku, szacunkowe etapy. Nie odbyłem dotychczas służby przygotowawczej.

  46. autor
    Commendante 6 lat temu

    Też ukończyłem taki kierunek…
    W Twoim przypadku jest problem. Jesteś za stary po prostu.
    Musisz służyć 25 lat do emerytury a można tylko służyć do 60 roku życia…. czyli się nie doczekasz emerytury. Bo nawet jak zaczniesz służbę w tym roku to wychodzi na to za 25 lat będziesz miał jakieś 66-67 lat.
    Tytuł naukowy nie ma znaczenia. Aby być podoficerem wystarczy średnie bez matury a na szeregowego „gimbaza”.
    Aby iść na służbę przygotowawczą dla oficerów potrzeba tytułu magistra.
    Do tego, ukończenie służby przygotowawczej nie skutkuje pozostaniem w wojsku jako żołnierz zawodowy.

    • Zainteresowany 6 lat temu

      Dziękuję.

      • Adam 6 lat temu

        Witam, mam 31 lat i magistra kierunek bezpieczeństwo narodowe. Chciałbym związać przyszłość z wojskiem. Obecnie jestem pracownikiem cywilnym w wojsku. Słyszałem opinie że można „utknąć” jako szeregowy na 10-15 lat bez możliwości awansu. Mam szansę przynajmniej na stopnień podoficerski? Jaką droga byłaby dla mnie najlepsza i czy moje wykształcenie ma jakiekolwiek znaczenie? Nigdy nie byłem w wojsku mam kat A.

        • autor
          Commendante 6 lat temu

          Adam, najpierw się do tego wojska dostań, potem będziesz mógł myśleć o awansie. Przepisy się ciągle zmieniają, drogi awansu także. Proponuję zacząć i pracować sobie na dobrą opinie i czekać na swoją szansę na awans. Twoje wykształcenie nie szczególnie ma znaczenie bo dla wojska to bez różnicy czy szeregowy jest profesorem czy po gimnazjum. Obyś spełniał wymagania.

      • Maciek 2 lata temu

        Czy ekonomista/finansista to wartość dodana w wojsku? Da się tak zakręcić żeby nie eliminować tego że swojego życia? Jestem 28 letnim mgr i zastanawiałem się nad podjęciem służby od oficerki, pytanie tylko czy moja mgr nie pójdzie na marne- bo lubię też w tym siedzieć.

    • Kam 5 lat temu

      A propos pytania Zainteresowanego i odpowiedzi na nie: czy zamiast emerytury wojskowej nie dostaje się wtedy zwykłej, z ZUS, gdzie okresy składkowe wylicza się jako sumę równą ilości miesięcy przepracowanych w cywilu + ilości miesięcy przepracowanych w wojsku?

      • autor
        Commendante 5 lat temu

        Nie wiem.

  47. Kamil 6 lat temu

    Ktos sie wybiera z okolic Piotrkowa Tomaszowa, Opoczna ?? Proszę o kontakt 726245105

  48. MARCIN 6 lat temu

    Witam mam pytanie. Widzę że masz dużą wiedzę na temat wojska. Jestem uczniem klasy 8 i planuję iść do szkoły wojskowej, nie do jakiegoś tam liceum mundórowego
    Lecz do szkoły wojskowej . Następnie planuję iść na WAT . Czy warto bawić się w wojsko i wiązać całe życie z mundórem czy lepiej dać sobie spokój i iść do normalnej szkoły ? Ponatto jakie formacje wojskowe raczej mało jeżdzą na poligony lub szkolenia ? Wiem że napewno OPL czy jeszcze jakaś ? Jak to wygląd
    A z widoku snajpera bąć żandarma MP?

  49. autor
    Commendante 6 lat temu

    Maricn, jak Ty doszedłeś do tej 8 klasy? Pokaż swój wpis Pani od polskiego… zobaczymy co Ci powie.
    Nie odrobiłeś lekcji widzę i nie przeczytałeś dokładnie mogego bloga. Nie można sobie tak po prostu wybrać najłatwiejszej fuchy w wojsku, bez poligonów itp.
    Nie wiem o jakiej szkole wojskowej mówisz. Musisz mi pojaśnić trochę.
    Czy warto bawić się w wojsko? Wojsko to nie zabawa.
    Żandarmi też jeżdzą na poligon ale raczej tylko kontrolować innych żołnierzy. 🙂

  50. MARCIN 6 lat temu

    Nie chodzi mi o to że ty mi powiesz o jakiejś formacji która nie jeździ na poligony tylko siedzi na stołku nic nie robi i bierze wypłatę chodziło mi bardziej o podobne formacje jak OPL która jeździ na poligony raz na 2 lata (chodzi mi o dłuższe niż 2 miesiące ) Szkoła to szkoła w Urlach która ma podpisany kontrakt z ŻW w Mińsku Mazowieckim dlatego pytam o ŻW więc ponownie pytam : Gdyby pan był na moim miejscu to pan by wybrał ścieszkę wojskową

    • Zbigniew 2 miesiące temu

      Czy opłaca się iść na zawodowego szeregowego w wieku 40 lal?Jak w wieku 60 lat opuszczę wojsko a będę miał przepracowane 20 lat w wojsku co dalej.Będę musiał w cywilu dorobić do 65 roku życia?A jak po wojsku nie będę miał zdolności do pracy to Zuz da mi rękę, w cywilu mam już 20 lat pracy

      • autor
        Commendante 2 miesiące temu

        Tak, będziesz musiał pracować lub czekać te 5 lat na emeryturę z ZUS. Czy się opłaca? Jak nie masz lepszego zajęcia to pewnie.

  51. autor
    Commendante 6 lat temu

    Czyli szkoła z klasą o profilu wojskowym? Tak naprawdę to wcale nie jest szkoła wojskowa. Szkoły wojskowe, to są podoficerskie i oficerskie. Niestety formalnie to nauka w takiej szkole nie gwarantuje zatrudnienia w służbach mundurowych. Myślę, że po 4 latach szkoły średniej wyklaruje Ci się jakaś wizja czy w ogóle chcesz zostać żołnierzem czy nie. Co do ścieżki wojskowej to nie jest takie proste doradzić. Jak możesz wyczytać w moim poście to za bardzo nie możesz sobie tak wybrać tej ścieżki. Do żandarmerii trzeba przejść osobną procedurę, która trochę trwa. Jeśli chodzi o służbę przygotowawczą to też nie tak łatwo dostać się na szkolenie akurat w tej specjalności, w której chcesz.

  52. MARCIN 6 lat temu

    Nie do końca mnie zrozumiałeś z szkołą wojskową . W mojej okolicy jest pare placówek gdzie jest klasa mundurowa i po niej nic nie masz ja to wiem ale szkoła w Urlach to szkoła gdzie wychodzę ze stopniem kaprala i dodatkowymi punktami na szkołę podoficerską ale i tak wielkie dzięki za odpowiedź 😃😀

  53. autor
    Commendante 6 lat temu

    To Ty mnie źle zrozumiałeś. Jak dostaniesz tam stopień kaprala, to po co Ci punkty na szkołę podoficerską? A no i pokaż mi zapis w rozporządzeniu, że takie punkty coś znaczą? Ktoś Wam tam nieźle nakłamał.

  54. Leon 6 lat temu

    Witam ja staram sie o przyjecie do OSZW w Minsku Mazowieckim. Ciekawi mnie czy masz moze jakas wiedze na temat tejze jednostki i tego jak wyglada sluzba w tego typu oddziale? Na co nastawic sie gdy juz sie dostane, bo z opisow to wszystko ciekawie wyglada, ale wiadomo rzeczywistosc zawsze weryfikuje takie rzeczy.

  55. RB 6 lat temu

    Witam serdecznie 🙂
    Studiuję informatykę przemysłową, a jestem po techniku informatyku. Mógłbyś mi pokrótce opisać jak wyglądałaby służba i z jaką płacą w wojsku jako informatyk mając inżyniera? Przykładowe zadania, szkolenia, ludzie (oddziały/plutony), cokolwiek? Dodam jeszcze, że chciałbym stale powiększać swoje umiejętności i kwalifikacje, a nie stać w miejscu (o ile to możliwe). Jak wyglądałaby sytuacja z rodziną? Tak samo jak piszesz, czy informatyk ma może jednak troszkę lepiej?
    Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

  56. autor
    Commendante 6 lat temu

    RB, nie wiem czy napisać Ci prawdę, czy moją opinię…. czy co by Ci tu doradzić. 😉
    Zarobki w wojsku są jawne. Możesz sobie sprawdzić ile będziesz zarabiał. Możesz być nawet profesorem od informatyki a i tak nie zarobisz więcej niż czołgista. To tak w uproszczeniu.
    Wydaje mi się, że nie odrobiłeś pracy domowej i nie przeczytałeś moich wszystkich wpisów na blogu.
    Rozumiem, że chcesz zostać żołnierzem i informatykiem tak? Weź pod uwagę, że to nie jest tak, że idziesz do WKU i mówisz że chcesz być informatykiem w stopniu podporucznika. Mogą Cię zrobić, na przykład dowódcą plutonu czołgów …
    A teraz poważnie.
    Polecam Ci lekturę : https://innpoland.pl/140399,to-najbardziej-poszukiwana-profesja-w-polsce-ale-ta-oferta-pracy-cie-odstraszy-uciekaj-tu-nie-zarobisz

    Nie wiem w czym się specjalizujesz, jak dobry jesteś i czym jest informatyka przemysłowa.
    Musisz trochę więcej się dowiedzieć o wojsku. Są instytucje, które potrzebują informatyków, pewnie też w mundurze. Ale najpierw musisz się do tego wojska dostać. Więc długa droga przed Tobą. Możesz spróbować swoich sił w wywiadzie lub kontrwywiadzie, albo w nowo powstających wojskach cybernetycznych… ale to już osobny temat.

    Tak na koniec, mojego chaotycznego wpisu napiszę, że wojsko to nie jest dobry kierunek dla DOBREGO informatyka. To moja prywatna opinia. No chyba, że interesuje Cię uposażenie podporucznika, bo taki stopień dostaniesz po ukończeniu szkoły oficerskiej. Na początek, to może być niezłe rozwiązanie. Co do rozwoju, to tylko to, co sobie sam wywalczysz. Wojsko to instytucja, której na Twoim rozwoju średnio będzie zależało.

  57. Gosia 6 lat temu

    Czy lepiej służbę przygotowawczą zacząć od korpusu szeregowego czy jeśli mam wyższe wykształcenie od razu podoficerska lub oficerska

  58. Maciek 6 lat temu

    Witam

    Mam pytanie jak wygląda sprawa etatów po 12 miesięczny studium oficerskim AWL. Czy jest po tym szansa dostać etat? Czy będę szukać mi etatu najbliżej miejsca zameldowanie czy to w ogóle nie ma znaczenie i wysyłają tam gdzie im pasuje i jest akurat miejsce ?

  59. Mariolanika 6 lat temu

    Chciałam zapytać gdzie jest najciężej na służbie przygotowawczej? Słyszałam, że w Gliwicach jest ciężko, ćwiczenia do nocy. A są takie jednostki że nic się tam nie robi. Chcę tego uniknąć, chcę się czegoś nauczyć i mieć ciężko

    • Niko 6 lat temu

      Chciałbym zapytać a także jakiejś porady czy jest sens wgl pchać się do woja jesli ma się nieuciążliwy problem z kolanem
      Czy lepiej sobie dać spokój

    • autor
      Commendante 6 lat temu

      Mariolanika – najciężej to się będzie wiązało z głupizną i złymi warunkami a nie koniecznie z lepszym szkoleniem…

  60. MACSTO 6 lat temu

    3 witam mam średnie wykształcenie bez matury i jakie mam szanse na dostanie sie do wojska jako szeregowy zawodowy ? Wiem o tym ze ciężko to określić ale tak z Pana punktu więzienia prosze o informacje.pozdrawiam

  61. autor
    Commendante 6 lat temu

    Jako szeregowy? Wykształcenie średnie nie jest wymagane aby zostać szeregowym zawodowym. Kwestia problematyczna to zdrowie, wiek, niekaralność.
    Szanse są ogromne ale zależy też gdzie.
    Pozdrawiam.

  62. Mariolanika 6 lat temu

    Ogromnie chciałabym iść na służbę przygotowawczą, a później na zawodowego. Mam 29lat. Mam dwuletniego synka, boję się go zostawić na 4miesiace

    • MACSTO 6 lat temu

      Jeśli juz skończę zawodową służbę przygotowawcza to na własną rękę muszę jeździć po jednostkach i szukać tam pracy? Jak to wyglada? Czytałem z forum różnych ze inni po kilku miesiącach znajdują prace jak mają szczęście a inni po latach

  63. Mariolanika 6 lat temu

    Oczywiście chodziło mi o dobre wyszkolenie

  64. autor
    Commendante 6 lat temu

    Możesz po przysiędze zrezygnować. Będziesz żołnierzem rezerwy i to wystarczy aby się ubiegać o stanowisko żołnierza zawodowego.
    Albo jeszcze lepiej iść do WOT na 16 dni przeszkolenia.

  65. Deee 6 lat temu

    Jakie są specjalizacje w wojskach lądowych możesz opisac coś na ten temat? Czym się zajmują itp?

  66. Mariolanika 6 lat temu

    Super, ślicznie dziękuję za odpowiedź, myślałam że trzeba przejść całe szkolenie. W takim razie po co jest aż cztery miesiące?

    • autor
      Commendante 6 lat temu

      No teoretycznie to trzeba, ale jak z przyczyn osobistych nie będziesz mogła zakończyć szkolenia to i tak będziesz żołnierzem rezerwy…

  67. Mariolanika 6 lat temu

    Mój znajomy zrezygnował przed przysięga, został przeniesiony do rezerwy, czy w takiej sytuacji też może się starać o przyjęcie do służby?

  68. autor
    Commendante 6 lat temu

    Nie wiem jak to jest, jeśli nie była złożona przysięga.
    „4. Żołnierza zwolnionego ze służby przygotowawczej przed upływem czasu jej trwania komendant przenosi do rezerwy, jako żołnierza rezerwy, w posiadanym przez niego stopniu wojskowym, o ile złożył przysięgę wojskową i nadal podlega obowiązkowi służby wojskowej.”

    Proponuję udać się do WKU, oni od tego są aby wyjaśniać takie rzeczy.

  69. Dominik 6 lat temu

    Witam. Podpinam się pod pytanie Gosi.
    Mam wykształcenie wyższe, magisterskie (bezpieczeństwo narodowe, ale to chyba nie ma żadnego znaczenia). Z wojskiem nie mam nic wspólnego, a chciałbym pójść na służbę przygotowawczą. Lepiej wybrać korpus szeregowych, czy ze względu na wykształcenie podoficerów lub oficerów?

  70. Anonim 6 lat temu

    Dominik najlepiej jest celować w korpus oficerów moim zdaniem.

  71. Araw 6 lat temu

    Jak wygląda praca sapera? Jakie umiejętności powinien mieć

    • autor
      Commendante 6 lat temu

      Praca sapera to szeroki zakres.
      Można służyć w patrolu rozminowania i wydobywać niewybuchy. Można obsługiwać maszyny inżynieryjne, budować mosty, wysadzać lód, obsługiwać robota, pływać kutrem albo pontonem, obsługiwać elektrownię albo sprężarkę. Jest tego trochę.
      A umiejętności potrzebne? Żadne. Wojsko nauczy.

  72. Anonimowa 6 lat temu

    Witam, mam pytanie odnośnie urlopów dla podoficerów/oficerow. Czy są one z góry narzucane jako rozkaz bez możliwości zmiany?

    • autor
      Commendante 6 lat temu

      Kwestię urlopów żołnierzy zawodowych reguluje rozporządzenie:
      ROZPORZĄDZENIE
      MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
      z dnia 27 sierpnia 2014 r.
      w sprawie urlopów żołnierzy zawodowych.

      Urlopy nie są z góry narzucane aczkolwiek muszą być jakoś skoordynowane. Wszystko zależy od przełożonego. Jak zwykle w wojsku.

      „§ 6. 1. Do dnia 10 grudnia każdego roku kalendarzowego w jednostce sporządza się plan urlopów wypoczynkowych
      i dodatkowych urlopów wypoczynkowych na następny rok kalendarzowy. W planie ujmuje się również urlopy nieudzielone
      żołnierzowi zawodowemu w latach poprzednich, które powinny być wykorzystane w pierwszej kolejności.
      2. Plan urlopów sporządza się, biorąc pod uwagę wnioski składane przez żołnierzy zawodowych do dnia 30 listopada
      każdego roku na rok następny oraz konieczność zapewnienia normalnego toku służby w jednostce wojskowej.”

  73. MACSTO 6 lat temu

    Jeśli juz skończę zawodową służbę przygotowawcza to na własną rękę muszę jeździć po jednostkach i szukać tam pracy? Jak to wyglada? Czytałem z forum różnych ze inni po kilku miesiącach znajdują prace jak mają szczęście a inni po latach

  74. autor
    Commendante 6 lat temu

    To nie jest ZAWODOWA służba przygotowawcza 🙂
    Ale tak, musisz sobie sam szukać jednostki, która Cię przyjmie. Na szeregowego to żaden problem, gorzej z korpusem podoficerskim.

  75. Hjjhjjjjj 6 lat temu

    Jaki jest poziom stresu? Czy mając małe dzieci często będę musiała ich zostawiać?

  76. Anonim 6 lat temu

    Sprecyzuj swoje pytanie.
    O jaki rodzaj służby Ci chodzi?

  77. Hjjhjjjjj 6 lat temu

    Chodziło mi o zawodowego żołnierza

    • autor
      Commendante 6 lat temu

      Hjjhjjjjj nie za bardzo rozumiem Twoje pytanie. Żołnierz generalnie służy 8 godzin dziennie. Czasami są służby w niedziele czy w święta, wyjazdy na poligony, nocne strzelania itp.

  78. Anonim 6 lat temu

    Jestem człowiekiem nieogarnietym, na niezdecydowanym, nie wiem kim jestem i kim chce być. Że wszystkiego rezygnuje, żadna praca nie odpowiada. zastanawiałem się nad pracą w wojsku, ale tam ludzie zdecydowani, wiedzą czego chcą od życia. Ja pewnie stracę sens wszystkiego po miesiącu, jak w każdej pracy

    • autor
      Commendante 6 lat temu

      Trochę zachodu kosztuje dostanie się do wojska więc przemyśl to dobrze. A kto wie, może odnajdziesz przeznaczenie….

  79. Anonim 6 lat temu

    Dlaczego służba wymaga poświęcenia? Co to znaczy? Przecież w niektorej pracy nieraz trzeba przychodzic na nocki, w sobotę i niedzielę.

  80. Patrycja 6 lat temu

    Witam.
    Niedawno skończyłam klasę 8 i czas wybrać szkołę średnią. Zależy mi na maturze ponieważ później chciałabym pójść na studia(AWF).
    *Jaką szkołę średnią najlepiej wybrać biorąc pod uwagę to, że w przyszłości chciałabym wstąpić do wojska?

  81. autor
    Commendante 6 lat temu

    Szkoła średnia nie ma zbyt wielkiego znaczenia. Na szeregowego wystarczy podstawowe wykształcenia, na podoficera średnia bez matury, a na oficera magister. Nie wiem co chcesz robić w wojsku po AWF, nie lepiej od razu iść do szkoły oficerskiej po maturze?

  82. Patrycja 6 lat temu

    Właściwie to chyba lepiej, wezmę to pod uwagę.
    *Trudne są testy psychofizyczne?
    *Jak mogłabym się do nich przygotować?

  83. autor
    Commendante 6 lat temu

    Jakie testy Patrycja? Do wojska? Zadawaj proszę pytania tak abym mógł wywnioskować o co chodzi proszę. Na jaką uczelnię te testy? Testy psychologiczne są tylko na komisji lekarskiej.

  84. Anonim 6 lat temu

    Chodzi mi o testy do wojska. Tak żeby jak najlepiej mi poszło.
    *Sprawności fizycznej
    *Psychologiczne

  85. Patrycja 6 lat temu

    Tzn. wiem że trzeba mieć dobrą kondycję, bardziej chodzi mi o te drugie. Czy mogę się do nich przygotować? Czego mam się spodziewać na testach psychologicznych ?

  86. autor
    Commendante 6 lat temu

    Możesz sobie porobić takie testy na próbę: http://pitagoras.pl/test20/test-iq.php

  87. xxx 6 lat temu

    Cześć, mam 28 lat, ulozone życie, zone dziecko kredyt na dom itp. Prace mam dochodowa, wykonuje ja od 10 lat. Strasznie mnie męczy, zarowno ona jak i rutynowe życie . Zawsze mialem ambicje do wojska, obecnie myślę o tym coraz poważniej. Mam wykształcenie średnie z matura, prawo jazdy ce oraz brak kondycji – obecnie nad nia pracuje. Myslisz ze wojsko to dobre wyjscie z sytuacji? Musiałbym sie pewnie przeniesc do innego miasta a rodzine zostawic tutaj, widzialbym ich tylko weekendowo. Od czego lepiej dla mnie zacząć? Raczej celowalbym w korpus podoficerski?

  88. xxx 6 lat temu

    Dodam że doczytalem na Twoim blogu, powiedzmy ze zaczalbym od szeregowego a potem staral sie o awans. Mam jednostke 60 km od domu w Krakowie, masz jakies info na temat jednostek w tym mieście? Pewnie z racji na ce dadza mnieido zmechanizowanej, warto?

  89. Asia 6 lat temu

    Jak pogodzić chęć zostania żołnierzem od bycia matką? Mam wykształcenie wyższe, ale chciałabym zostać szeregowym

  90. Johny 6 lat temu

    Witam, mam 16 lat i mam małe pytanie. Wiem że nie jesteście lekarzami ale warto zapytać. W przyszłości po maturze chciałbym wstąpić do wojska. Od dziecka jest to dla mnie Marzenie i przyszłość mojego życia. Lecz ostatnio przypomniałem sobie takie głupstwo ale jednak. Mam boczne skrzywienie kręgosłupa, tzn skolize bardzo małą… Będę u fizioterapeuty to dopytam jak dokładnie to się nazywa. Jestem aktywnym młodym człowiekiem. Biegam, ćwiczę na siłowni, pływam i wspinam się na skałach. Na pierwszy rzut oka widać że coś jest tam krzywo na tym kregoalupie. Dodam że oprucz tego jestem okazem zdrowia. A wiem z tego że robię sobie regularne badania. Ta skoliza nie boli, ona po prostu jest. Jak to wygląda na komisji lekarskiej czy się czepiaja? Dodam że jestem z Kielc. Wiem że jeszcze mam dużo czasu, ale proszę o poważna Odpowiedź 🙁

  91. autor
    Commendante 6 lat temu

    Johny, naprawdę nie wiem co Ci powiedzieć. Albo staniesz prosto na komisji i się nie połapią albo do czasu komisji przejdziesz rehabilitację. Albo lekarz będzie miał kaca i nie zauważy. Albo jest to nieznaczne na tyle że Cię przepuszczą.

  92. Johny 6 lat temu

    Myślisz że nie ma się czym przejmować po prostu?

  93. Johny 6 lat temu

    I są szanse by to pokrzyżowało realizację marzeń czyli praca jako zawodowy żołnierz

  94. autor
    Commendante 6 lat temu

    Nie mam pojęcia. Nie mogę się wypowiadać w takich sprawach. Krzywizna Twojego kręgosłupa to nie nie moja specjalizacja.

  95. Johny 6 lat temu

    Ale myślisz że to by przeszlo twoim zdaniem?

  96. Anonim 6 lat temu

    Witam. Mam pytanie , mój brat kończy w tym roku 36 lat. Czy jest sens, żeby szedł na podoficera? Jak z emeryturą? Co może robić w wojsku po 50stce?

    • autor
      Commendante 6 lat temu

      Na emeryturę może przejść dopiero po 25 latach więc to się chyba nie uda bo można służyć tylko do 60.

  97. Akdjfk 6 lat temu

    Pierwszy krok to służba przygotowawczą aby zostać żołnierzem, a dalej?

    • autor
      Commendante 6 lat temu

      A potem trzeba sobie znaleźć jednostkę, która będzie chciała Cię przyjąć. Potem formalności, badania lekarskie, czekanie na zgodę na przyjęcie.

  98. Adkj 6 lat temu

    Do comendante. Dziękuję dobry człowieku.

  99. MACSTO 6 lat temu

    Czy do żw trzeba mieć jakieś szczególne wymagania na szeregowego? Ide na służbę przygotowawcza od 1października na logistyka kat.B do Grudziądza w miejscowości grupa. Chcialbym iść do żw w Mińsku mazowieckim.Chciałbym zaznaczyć ze mam dopiero 20lat i średnie bez matury

  100. autor
    Commendante 6 lat temu

    No kolego, jak na przyszłego żandarma to musisz się wykazać trochę inicjatywą.
    Wpisz w wyszukiwarkę „żandarmeria wojskowa wymagania”
    wtedy znajdziesz na samej górze to: https://kgzw.wp.mil.pl/pl/pages/zonierze-zawodowi-2018-03-22-d/
    i tam jest odpowiedź na Twoje pytanie.

  101. Mateusz 6 lat temu

    Cześć, jestem po służbie przygotowawczej, po testach fizycznych, psychologicznych i komisji lekarskiej. Teraz czekam na orzeczenie i podpisanie kontraktu.
    Jak długo będzie trwać cała procedura?
    Jednostka jest około 250 km od mojego domu, czy wojsko zapewni mi jakiekolwiek miejsce do spania od pierwszego dnia? Kompletnie nie wiem czego się spodziewać i jak się przygotować pod względem mieszkaniowym do rozpoczęcia służby. Krótko mówiąc nie wiem nic poza tym, że mam czekać na list od komisji lekarskiej.

    • autor
      Commendante 6 lat temu

      Kolego, ile będziesz czekać to nie wie nikt i nawet nie ma co pytać. Nauka cierpliwości.
      Co do zakwaterowania to musisz sobie załatwić. Jak już będziesz wiedział kiedy masz się stawić w jednostce, dzwonisz do kadr i mówisz, że potrzebujesz zakwaterowania od danego dnia i oni Cię pokierują krok po kroku. Sam musisz o to zadbać. W każdej jednostce będzie inaczej.
      Nie ma się co bać, tylko trzeba zadzwonić i przedstawić swoją sprawę i spytać o radę.

      Powodzenia!

  102. Mateusz 6 lat temu

    Dzięki wielkie za szybką odpowiedź, trochę mnie uspokoiłeś. Szczerze to już rozważałem jako awaryjną opcję kupno namiotu na pierwsze tygodnie- gdzieś bym się tam po służbie rozłożył.

  103. Anonim 6 lat temu

    Można iść do hotelu 🙂

    • Mateusz 6 lat temu

      Ciekawe kto by zapłacił za nie wiadomo ile nocy w hotelu, bo na pewno nie ja. 😝

  104. Mat 6 lat temu

    Czy z samym wykształceniem gimnazjalnym można osiągnąć coś więcej niż szeregowy ? czy są ewentualnie jakieś kursy/szkolenia inne możliwości awansu?

  105. autor
    Commendante 6 lat temu

    Nie można, trzeba mieć wykształcenie średnie.

    • MACSTO 6 lat temu

      Ciezko jest awansować w wojsku ze stopnia szeregowego na starszego szeregowego? Co trzeba uczynić by sie tak stało czym trzeba sie wyróżniać i po jakim czasie mozna dostać taki awans ?

  106. autor
    Commendante 6 lat temu

    Z automatu dostaniesz awans . Nawet się nie musisz wyróżniać. Teraz rozdają takie awanse.

    • MACSTO 6 lat temu

      A czy będąc na służbie przygotowawczej 3miesięcznej na zawodowego szeregowego mozna dostać od razu stopień starszego? Juz na służbie przygotowawczej?

  107. autor
    Commendante 6 lat temu

    NIe wiem Macsto, chyba nie. A zresztą, to 70 zł różnicy. Nic to nie daje taki awans.

  108. MACSTO 6 lat temu

    Dziekuje za odpowiedz w sumie racja i mam pytanie jeszcze jedno. Sensu na podoficerke nie ma sensu iść bez doświadczenia w wojsku.więc mam pytanie ile lat służyć jako szeregowy by potem iść do szkoły podoficerskiej żeby po ukończeniu szkoły i szukanie miejsca w jednostce jako Kapral nie bylo takie problematyczne? Chodzi mi o to ze jako szeregowy z kilkiletnim doświadczeniem po ukończeniu szkoły podoficerskiej miałbym lepsze szanse?

  109. autor
    Commendante 6 lat temu

    Ja nie rozumiem o co Ci chodzi. Napisz poprawną polszczyzną. 🙂

  110. MACSTO 6 lat temu

    Z cywilia po szkole podoficerskiej tak nie biorą jak szeregowych z kilkuletnim doświadczeniem?

  111. autor
    Commendante 6 lat temu

    Dalej nie rozumiem. Jak z cywila idziesz do szkoły podoficerskiej (co jest teraz bardzo ograniczone) to po szkole zostajesz żołnierzem zawodowym – kapralem.

  112. MACSTO 6 lat temu

    Witam jak chce zostać podoficerem muszę zdać testy z angielskiego? Jesli tak to trudne one są? Jaki mogą być typu pytanie? Z wiedzy ogólnej jakie będą pytania? Ile trzeba mieć punktów zeby przejść 1etap? Z góry wielkie dzieki

  113. autor
    Commendante 6 lat temu

    Nie znam odpowiedzi na Twoje pytania.

  114. Kamil 6 lat temu

    Witam, mam 33lata, odbyłem zasadniczą służbę wojskową i mam stopień starszego szeregowego, mam wykształcenie średnie z maturą. Jak w moim przypadku wyglądałaby możliwość dostania się do wojska? Pozdrawiam.

  115. autor
    Commendante 6 lat temu

    Kolego musisz skontaktować się z jednostką wojskową, w której chcesz służyć i pojechać na kwalifikacje. Jak zdasz i będą Cię chcieli zatrudnić to musisz przejść komisję lekarską i uzyskać zgodę DK MON.

    To tak w skrócie.

  116. Julita 6 lat temu

    Hej, dostałam się na AWL Wrocław, jakieś informacje dotyczące czasu wolnego po zajęciach? Czy można wyjść poza teren uczelnie czy tylko na terenie obowiązuje czas wolny? Na którym roku można zamieszkać poza AWL? czy całe 5 lat trzeba mieszkać na terenie AWL?

    • autor
      Commendante 6 lat temu

      Julita, jak pewnie zauważyłaś, strona nazywa się Podoficer.pl, nie wypowiem się o życiu na uczelni we Wrocławiu bo byłem tam raz w życiu i to tylko na chwilę. Ale to nie więzienie, pewnie na początku będzie trudniej o to.

  117. Martyna 6 lat temu

    Czy jest możliwość abyś napisał o zarobkach podczas uczenia się na AWL? Ile dostaje się na miesiąc, ok?

    • autor
      Commendante 6 lat temu

      Martyna, jak na kandydatkę na oficera to powinnaś się bardziej wysilić. Ta informacja jest jawna i zamieszczona w odpowiednim rozporządzeniu: https://www.prawo.pl/akty/dz-u-2019-367,18820441.html

      • Adam 6 lat temu

        Witam. Planuję zatrudnić się w wojsku. Obecnie od 6 lat pracuję w SG, dowiedziałem się,że jest szansa zachowania stopnia tj. st.sierż. Mam do Ciebie pytanie,jakie są szanse realne. Wiem,że muszę przejść przez sprawnosciówkę,lekarzy etc.

        • autor
          Commendante 6 lat temu

          Adam zanim się zwolnisz to się dowiedz, czy zatrzymasz stopień. Bo to nie takie proste. Poczytaj sobie fora wojskowe – największe to NFOW.

  118. Łukasz 6 lat temu

    Witam serdecznie. Zastanawiam się jaki rodzaj służby wybrać na początku aby szybciej zostać podoficerem… WOT czy Przygotowawcza Służba Wojskowa ? Nie posiadam żadnego przeszkolenia wojskowego. Jestem po studium zawodowym. Z zawodu jestem ratownikiem medycznym , wcześniej pracowałem na sorze , obecnie od paru lat na trakcie operacyjnym. Mam 32 lata , od paru lat intensywnie trenuję bieganie oraz na siłowni. Z informacji , których posiadam wiem ,że droga od szeregowego do podoficera jest trudna do osiągnięcia po przygotowawczej służbie. Wszystko zależy od przełożonego. Mieszkam w Lublinie gdzie obecnie formuje się 19. Brygadę Zmechanizowaną tzw.Żelazną Dywizje. Formowanie ma ponoć trwać 3 lata. Czy możesz mi coś doradzić co bedzie dla mnie lepsze ? z góry dziękuję za odpowiedz

  119. Łukasz 6 lat temu

    ostatnie pytanie czy WOT wlicza się w służbę wojskową do emerytury ?

  120. autor
    Commendante 6 lat temu

    Łukasz jeśli chcesz służyć w korpusie podoficerów jako ratownik i masz do tego odpowiednie wykształcenie, to proponuję służbę przygotowawczą dla korpusu podoficerów. A jak zostaniesz szeregowym zawodowym to też bedziesz mógł wcześniej pójść na szkołę podofierską bo ratownicy medyczni są potrzebni a trudniej ich pozyskać. Oczywiście to wszystko się zmienia i zależy od jednostki wojskowej. Proponuję wizytę w WKU oraz rozmowy z kardami nowo formowanych jednostek. Przypominam, że teraz trzeba służyć 25 lat do emerytury wojskowej.

    • Adam 6 lat temu

      Byłem dziś CV złożyć.Porozmawialem,są zainteresowani, stopień mi zachowają,to nie problem.10.09.2019 mam się zgłosić na sprawnosciówkę,jak ja zdam,potem rozmowa z dowódcą kompanii,jak dalej ok będzie,to testy,lekarze etc.Docelowo z st.sierż. powiedzieli mi ,że dowódcą drużyny bym był.Nie wiem jak to ma się w wojsku,czy to dobre,czy złe.Niby zarobkami lepiej wyszedłbym Jake SG,ale słyszałem dziś,że urlop wybiera się w całości w wojsku jednorazowo,to trochę inaczej jak w SG.I zastanawiam się czy bym ogarnął taką funkcję,ma się 7 ludzi pod sobą, zajęcia z nimi,poligony,szkolenia.Innymi słowy jest odpowiedzialność.Fajnie,bo praca 7-15.30 w teorii,pt-do 13.Weekendy niby też wolne,chyba,że 24h ma się służbę,albo poligon.Wszystko inaczej zupełnie,taki obrót o 180stopni dla mnie by był.

  121. Anonim 6 lat temu

    Adam będziesz miał ciężko, zwłaszcza na początku. Nie będzie taryfy ulgowej i wszyscy wokół będą Ci chcieli coś udowodnić. Takie stanowisko to duża odpowiedzialność no i potrzebna wiedza a zwłaszcza umiejętności dowódcze. Dziwię się im, że chcą Cię przyjąć na takie stanowisko (lepsze pozajmowane).

    • Adam 6 lat temu

      Przypuszczam,że na pewno lepsze pozajmowane.Bo z tego co się orientuję,mógłbym inne rzeczy robić i stanowiska piastować z st.sierż.Widać na chwilę obecną takie mają potrzeby.Ciężko to na pewno będzie,bo ludzie w niższych stopniach z większym stażem,doświadczeniem, będą pode mną a to będzie ich boleć..Ja to mówiłem osobie przyjmującej moje CV,że jak mam dowodzić,jak wcześniej w wojsku nie byłem etc.A on na to, że spokojnie,wojsko nauczy,hehehe

  122. autor
    Commendante 6 lat temu

    Gorzej jak nikt nie będzie chciał Cię uczyć a będą wymagać.
    Przemyśl to dobrze, czy w wojsku będzie Ci lepiej. Przecież nawet nie znasz musztry i komend. Jak oni sobie to wyobrażają to nie wiem.

  123. Borys 6 lat temu

    Witam , myśle poważnie o służbie . Niestety jestem karany jest to „niewielkie przewinienie” lecz nadal trwają „zawiasy” czy jest szansa ze dostanę się do wojska ? Może kurator mogłaby dac jakieś pismo i zwolnić mnie z dozoru na rzecz służby. W moim WKU udziela mi informacji ?

  124. autor
    Commendante 6 lat temu

    Borys Twoja kara musi zostać zatarta z rejestru. Można się o to ubiegać po pięciu latach jak dostałeś mniej niż trzy w zawiasach.

  125. Paweł 6 lat temu

    Wiadomo jak to jest z długością włosów w służbie przygotowawczej? Z tego co widziałem i tak wszyscy lecą pod maszynkę

  126. lukasz 6 lat temu

    Dużo myślałem na temat wojska. Przeprowadzam się do miasta w którym znajduje się jednostka wojskowa. Więc jest możliwość. Siły lądowe. Wiążę przyszłość tylko z tą jednostką. Możliwe jest aby zostać w jednej jednostce na dłużej? Koledzy służą tam od kilku lat. Dodam,że mam 37 lat.
    Mam motywację ale czy wojsko interesuje się poborowym w moim wieku?

  127. autor
    Commendante 6 lat temu

    Łukasz…. za stary koń jesteś 🙂
    Masz 37 lat, musisz służyć 25 do emerytury wojskowej, więc nie dasz rady, bo można tylko do 60 roku życia służyć.
    No i po co Ci to? Będą Tobą dowodzić ludzie o połowę młodsi.

    • MACSTO 6 lat temu

      Jesli bede starszym szeregowym i bede sie ubiegał gdzieś po 5latach o kaprala mając ukończona szkole policealna z kategori Opiekun Medyczny to jest to duży atut?

  128. autor
    Commendante 6 lat temu

    Macsto, nie ma co wybiegać 5 lat do przodu. Opiekun medyczny to nie bardzo się wpisuje w wojsko. Muszą być uprawnienia ratownika.

  129. MACSTO 6 lat temu

    Dobrze,a jakie jeszcze oprócz uprawnienia ratownika kwalifikacje są tez wzięte pod uwagę?

  130. autor
    Commendante 6 lat temu

    Wymagania na podoficera: szkoła średnia bez matury, bardzo dobra opinia, wf na 5.
    Twoje pytania nie mają sensu. Nawet nie jesteś żołnierzem zawodowym. Do egzaminów do szkoły podoficerskiej masz parę lat.

  131. Damian 6 lat temu

    mam pytanie,byc może zadawane wielokrotnie czy jest obowiazek wyjazdów na msje wojskowe,bede wdzieczny za odpowiedz.pozdrawiam.

    • autor
      Commendante 6 lat temu

      Damian, obowiązek istnieje jeśli Twój pododdział jedzie. W rzeczywistości to jest tylu chętnych że są gotowi zapłacić żeby pojechać. Co więcej już prawie nie jeździmy na misje wojskowe. Tylko kilkadziesiąt osób tak naprawdę..

  132. Jarek 6 lat temu

    Czy mając 30 lat też jestem za stary?

    • autor
      Commendante 6 lat temu

      Jarek jak masz 30 lat to tylko jesteś stary ale nie za stary żeby zostać żołnierzem 🙂
      A tak poważnie to zależy do czego. No chyba nie chcesz w tym wieku latać z karabinem po poligonie?

  133. Jarek 6 lat temu

    Właśnie że chce biegać po poligonie, wybacz nie czuje się stary😄

  134. Jarek 6 lat temu

    Skonczylem studia, wolę biegać po poligonie niż być na wyższym stanowisku

  135. Jarek 6 lat temu

    Niestety właśnie zdałem sobie sprawę że mogę być na szkoleniu najstarszy 🙁 straciłem ochotę

  136. autor
    Commendante 6 lat temu

    Są szeregowi, którzy mają ponad 40 lat. Ale to chyba nie tak powinno być.
    Niektórzy w tym wieku są generałami.
    Cywil to inaczej odbiera. Jak sobie to wyobrażasz, że Twoim przełożonym będzie ktoś kto ma 20 parę lat. Zresztą to nie moja sprawa…

  137. Kbk 6 lat temu

    A np na produkcji szefowa ma 20 lat a pracownik 40 i co w związku z tym

  138. autor
    Commendante 6 lat temu

    hmm to że pracownik przez 40 lat się nie rozwijał?

  139. Kbk 6 lat temu

    Bo może tak mu się podobało, takie stanowisko? Nie znaczy że jest gorszy. Moim zdaniem szeregowi więcej robią jak np oficerzy. Rozwijają sie wszyscy po znajomosci. Ważne robić to co się lubi i jakim się jest człowiekiem.

  140. Kbk 6 lat temu

    Sorry znam takiego na wyższym stanowisku że testów na troje by nie zaliczył

  141. autor
    Commendante 6 lat temu

    Każdy niech robi sobie co chce. Ja wyrażam swoją opinię. Taka dyskusja nie ma sensu.

  142. Kbk 6 lat temu

    Ja także, każdy niech robi jak chce.

  143. Monia 6 lat temu

    A jak ktoś ma studia, może liczyć na awans starając się na służbę przygotowawczą w korpusie szeregowych? Oczywiście jeśli się uda dostać

  144. autor
    Commendante 6 lat temu

    Monia… dzisiaj studia w naszym pięknym kraju to za mało.
    Nie bardzo rozumiem co miałaś na myśli.
    Same studia nic nie dają. Żeby zostać szeregowym wystarczy podstawowe wykształcenie. Służba przygotowawcza nie ma nic wspólnego z awansowaniem.
    Najpierw trzeba zostać żołnierzem zawodowym aby móc w przyszłości awansować.
    Studia są wymagane aby zostać oficerem.

  145. Monia 6 lat temu

    Właśnie chodziło mi o to czy jak uda mi się zostać zawodowym to w przyszłości można awansować, czy w wojsku to nic nie daje?

  146. autor
    Commendante 6 lat temu

    No coś tam daje, zależy jaki kierunek. Generalnie to w korpusie szeregowych i podoficerów studia mało dają, wystarczy opinia i wf. Tak w uproszczeniu.

  147. Monia 6 lat temu

    Dziękuję za odpowiedź. Wiem że to głupie pytanie, ale np podoficer ma dużo więcej obowiązków, chodzi mi o odpowiedzialnośc, cco on dokładnie robi, jakie na obowiązki? A oficer? Trzeba być idealnym, tzn idealnie znać się na czymś? Pytam bo pomimo studiów nie czuje się mądra, nie umiem myśleć logicznie, i nie wiem czy jak poprzednicy nie wole zostać szeregowym. A jak to jest że stopniami, jak awansujesz to przechodzisz przez wszystkie po kolei? Czy np można z szeregowca przeskoczyć na oficera.

    • autor
      Commendante 6 lat temu

      Monia ja już pisałem artykuł co kto robi w wojsku. Poszukaj na moim portalu.
      Co do oficerów … cóż… chciało by się aby byli idealni :). Czasami są nawet gorsi od szeregowego. Wszyscy są ludźmi, niektórzy postanowili tylko wybrać inną drogę kariery.
      Tak czy inaczej uważam, że aby dowodzić plutonem żołnierzy (bo od tego powinien zaczynać oficer karierę) trzeba być ograniętym. Trzeba dowodzić szkolic i odpowiadać a do tego dbać o swoich ludzi i dawać przykład osobisty.

  148. Monia 6 lat temu

    Dziękuję bardzo ☺️

  149. Monia 6 lat temu

    Na jakim forum opisujesz zadania na poszczególnym stanowisku?

  150. Jarek 6 lat temu

    Ja nie chcę dowodzić innymi, nie nadaje się do tego, nie znaczy że nie chce się rozwijać

    • autor
      Commendante 6 lat temu

      Jarek w wojsku nie możesz tak sobie po prostu powiedzieć że niechcesz dowodzić. Tylko szeregowy nie ma podwładnych. Jak chcesz się rozwijać i awansować to będzie trudno skakać tylko po stanowiskach, gdzie nie ma podwładnych. Nie wiem co to dla Ciebie znaczy rozwijać się.

  151. Jarek 6 lat temu

    Ja się nie nadaje do tego. Rozwijać czyli uczyć nowych rzeczy

  152. Don 6 lat temu

    Do wojska niech idą tylko Ci co mają plecy tak jak w innych służbach. Bez tego szkoda życia niby jest się żołnierzem a byle burak mający znajomości będzie pomiatał ludźmi.

    • autor
      Commendante 6 lat temu

      Don, ale o co Ci chodzi?

      • Maciej 6 lat temu

        Ile dostaje sie za służbę przygotowawczą która trwa 2miesiące? Ciezko mi znalesc wiarygodne informacje zawarte w internecie wpłata jest co miesiąc czy jedna po okresie 2miesięcy?

  153. Anonim 6 lat temu

    Ile dostaje sie za służbę przygotowawczą która trwa 2miesiące? Ciezko mi znalesc wiarygodne informacje zawarte w internecie wpłata jest co miesiąc czy jedna po okresie 2miesięcy?

  154. Magister 5 lat temu

    Cześć Commendante,

    mam 30l, wyższe wykształcenie, prawo jazdy kat. B, C+E, D+E + ADR. Do dziś nie interesowałem się nigdy pracą w wojsku. Dziś byłem pierwszy raz w WKU w celu informacji, wojsko poszukuje kierowców z takimi kat. W moim przypadku złożenie podania do SP Oficerska ani Podoficerska nie wchodzi w grę, ponieważ nie czuje się super-mocny, aby startować w konkursie (szczątkowa ilość miejsc).

    Czy z moim wykształceniem i kwalifikacjami idąc na Szeregowego w wieku 30l będę miał możliwość później dokształcić się i zdobywać kolejne stopnie? Co mogę osiągnąć zaczynając jako szeregowy kierowca?

  155. autor
    Commendante 5 lat temu

    Magister,
    Jako szeregowy zawodowy możesz po pewnym czasie (kilka lat) starać się o wysłanie na szkołę podoficerską albo na studium oficerskie. Posłużysz, zobaczysz co i jak i potem zdecydujesz.

  156. Radek 5 lat temu

    Witam,

    Jeżeli odbyłbym służbę przygotowawczą dla korpusu oficerów i później miałbym problem ze znalezieniem stanowiska pracy w wojsku zawodowym.
    Mógłbym starać się o przyjęcie jako szeregowy albo podoficer?

    • autor
      Commendante 5 lat temu

      A jaki masz stopień po odbyciu służby przygotowawczej ?

      • Anonim 5 lat temu

        Nie byłem jeszcze ale chciałbym odbyć służbe przygotowawczą dla oficerów.
        Tylko się zastanawiam czy póżniej w razie czego mogę też na niższe stanowisko sie ubiegać jako np jako szeregowy.

  157. Paweł 5 lat temu

    Witam … Commendante w sumie dzięki Tobie dowiedziałem się że zostanie żołnierzem zawodowym w wieku 37 lat nie gwarantuje emerytury wojskowej … jak to wszystko trzeba doczytywać. Nawet mój kumpel rzołnież o tym nie wiedział ale nie o to chciałem zapytać. Czy orientujesz się może czy okres służby wliczy się osobom do cywilnej emerytury jeśli nie zdążą dosłużyć do emerytury wojskowej i na jakich zasadach? A jeśli tak to czy dopiero po osiągnięciu 65 lat czy już po 60 roku po ukończeniu służby?
    W sumie to chyba zbyt piękne aby było możliwe ale spytać nie zaszkodzi.

    Podzrawiam

    • autor
      Commendante 5 lat temu

      Nie wiem Paweł.

  158. Anonim 5 lat temu

    Po ukończeniu służby przygotowawczej i dostarczeniu dokumentów do Wku jestem żołnierzem nsr? Czy muszę obowiązkowo chodzic na poligony itp

    • autor
      Commendante 5 lat temu

      Podpisałeś kontrakt do NSR? Ty się mnie pytasz czy jesteś żołnierzem NRS? To nie wiesz? Bez jaj. Ogarnij się….

  159. Jjjk 5 lat temu

    Kobieta może być saperem?

  160. autor
    Commendante 5 lat temu

    Może. Ale jeszcze żadnej nie poznałem. Nie ma zakazu. Myślę że nie bardzo kobiety są zainteresowane ze względu na kwestie techniczne.

  161. Jjjk 5 lat temu

    Kwestie techniczne tzn?

    • autor
      Commendante 5 lat temu

      No na przykład elektronika, jeszcze nie spotkałem takiej co się na tym zna. Ale może to stereotypy.

  162. Jjjk 5 lat temu

    Ja jestem zainteresowana, wszystkiego można się nauczyć

  163. autor
    Commendante 5 lat temu

    No to na co czekasz 😉

  164. Aleksander 5 lat temu

    Witam. Zamierzałem zgłosić się na kurs podoficerski (jako cywil, z wykształceniem średnim) jednak cały mój plan zniweczyla wiadomość od „Pana” w WKU. powiedział mi on, że na taki kurs jest tylko JEDNO Miejsce. NA CALY OKRĘG (WKU Gdynia). Dodał jeszcze ze zwykle kandydaci muszą mieć specjalne kwalifikacje (np. granie na instrumencie). Moją depresja pogłębila się jeszcze bardziej gdy dowiedziałem się ilu jest chętnych na to JEDNO miejsce. Za jego poleceniem zgłosiłem sie więc na szeregowego, bo „nie miałbym szans”. I chciałbym zapytać czemu tak jest ze w mediach zachęcają do zgłoszenia się do szkoły podoficerskiej jeśli ma się średnie wykształcenie, że potrzebują, a rzeczywistość jest kompletnie inna? P. S. dobry znajomy pracujący w WKU dodał jeszcze ze i tak to JEDNO miejsce jest zarezerwowane dla synów generałów, WIĘC nawet mając najlepsze kwalifikacje, nie mam na co liczyć. Pozdrawiam

  165. autor
    Commendante 5 lat temu

    W jakich mediach zachęcają do wstąpienia do szkoły podoficerskiej?

  166. Mariusz 5 lat temu

    Cześć, chciałbym spytać, czy jeżeli ukończę służbę przygotowawczą w korpusie szeregowych w jednostce np. radiotechnicznej, to będę po skończonej służbie mógł złożyć papiery do jednostki o innym profilu np. saperów? Czy to raczej działa tak, że w jakiej jednostce ukończysz to tylko w takiej będziesz mógł kandydować? Z góry dzięki za odpowiedź, pozdrawiam 🙂

  167. autor
    Commendante 5 lat temu

    Możesz składać. Sztuka jest sztuka…

  168. Krzysztof 5 lat temu

    Po skończonej służbie przygotowawczej, jak szukać jednostki? W sensie dzwonić po jednostkach i się pytać czy jest nabór, czy raczej jest w internecie gdzieś to ogłoszone że szukają ludzi? 😀

    • autor
      Commendante 5 lat temu

      Dzwoń samemu.

  169. Marek 5 lat temu

    Czy mając już podpisany kontrakt i w trakcie na własny koszt zrobię prawo jazdy na C+E można ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów w jednostce ?Bo wiem, że Woty mają taką możliwość

  170. autor
    Commendante 5 lat temu

    Nie możesz.

  171. Piotr 5 lat temu

    Witam mam pytanko czy idac na sluzbe przgotowawcza,i posiadajac uprawnienia na jazdy kat C,C+E przy rekrutacji beda to mozliwe wieksze szanse na dostanie sie do sluzby przygotowawczej?
    A drugie pytanie to czy brakujr w wojsku kierowcow samochodow ciezarowych?i czy wieksze sa szanse dostania sie do wojska z tymi kwalifikacjsmi niz bez nich

  172. autor
    Commendante 5 lat temu

    Aby dostać się na służbę przygotowawczą do korpusu szeregowych to chyba nie trzeba mieć żadnych kwalifikacji. Ważne, żebyś podstawówkę skończył. Kwestia czekania na swoją kolej. Co do kierowców C+E to faktycznie są poszukiwani. Przykład: https://wkuostroda.wp.mil.pl/pl/pages/wolne-etaty-w-jw-2018-04-16-v/

    • Aleksandra 5 lat temu

      Mam problem bo nie mam wpisanej oceny z wfu z liceum i czy to wazne ? Jesli tak co moge zrobic zeby udalo sie przejsc komisje pozytywnie ?

      • Aleksandra 5 lat temu

        Czy moglabym pokazac swiadectwo ukonczenia gimnazjum a nie liceum bo w swiadectwie z gimnazjum mam ocene z wfu a z liceum juz nie mam .

        • autor
          Commendante 5 lat temu

          A daj już spokój z tym świadectwem 🙂 idź do liceum i niech Ci wystawią prawidłowe świadectwo. No chyba, że nie chodziłaś na wf to już inna sprawa. W wojsku musisz.

      • autor
        Commendante 5 lat temu

        Jakim sposobem nie wpisali Ci oceny z wf?… Na szeregowego musisz mieć wykształcenie podstawowe więc to i tak nie ma znaczenia.

  173. Mate 5 lat temu

    Witam, jak wygląda sprawa z dostaniem pracy w wojsku do ukończeniu służby przygotowawczej w korpusie oficerskim?. Czy są jakieś szanse żeby mnie zatrudnili?

    • autor
      Commendante 5 lat temu

      Mate, trudno nam teraz wróżyć. Teoretycznie są szanse ale jak to będzie w praktyce to już nie wiadomo.

  174. Kamila 5 lat temu

    Cześć, mam pytania..
    1. Czy idąc do WOT na tzw. 16 (z tego co czytałam ogólne szkolenie trwa 3 lata min 2 dni weekendowe w miesiącu) to czy mam szanse przejść do NSR jeśli tak to jakim czasie, jak to wygląda, JEŚLI NIE to czy dopiero po tym 3 letnim szkoleniu będe mogła pracować pn-ndz, chodzi mi że za jakiś czas krótszy niż te 3 lata chciałabym służyć w pełnym wymiarze czasu.
    2. Czy istnieje możliwość szybszego ukończenia szkolenia WOT niż 3 lata.
    Mam 28 lat licencjat.

  175. Piotr 5 lat temu

    Jak ktoś chce iść do woja, to tylko Bordowy Beret, 6BPD lub koniarze ,ewentualnie zielone berety ale tylko 21 Brygada Strzelców Podhalańskich,Chrubieszów też. resztę zająców olać, nie warto będą wami rządzić ludzie którzy mają stopień za przesiedziane lata i nic po za tym, nie mający żadnej wartości bojowej, będą wam tylko powtarzać regulamin, regulamin, regulamin i porządki. Ale na szczęście jest wyjątek ludzie którzy byli na misjach ale nie na jakiś Litwach, Estonia h, czy Rumuniach, tylko na bojowych w Iraku, afganie ich się trzymajcie. Powodzenia i wybieracie dobrze.

  176. Adrian 5 lat temu

    Witam, zastanawiam się jak wyglądają wyjazdy na poligon.
    Czy różne jednostki jeżdżą na różny okres? Jedni tydzień, a drudzy miesiąc (np. logistyka).
    Ile w roku jest średnio wyjazdów?
    Czy można mieć ćwiczenia na poligonie w trakcie świąt Wielkanocnych lub Bożego Narodzenia?
    I jeszcze jedno, jak u Ciebie wygląda sprawa z nadgodzinami? Czy jeżeli masz ich odpowiednio dużo to możesz wziąć wolne na cały tydzień?
    Pozdrawiam wesołych świąt i szczęśliwego nowego roku.

    • autor
      Commendante 5 lat temu

      Niektóre jednostki jeżdżą więcej, niektóre mniej. Nie ma zasady. Niektórzy nigdy nie jeżdżą. W święta nie ma poligonów. Można załapać się na służbę w święta. Nadgodziny w wojsku powinny być oddane… w praktyce to różnie wygląda. Służba nie drużba…

  177. Żagań 5 lat temu

    Witam a jak wyglądają zajęcia z wychowania fizycznego czy w ciągu tygodnia jest określona liczba godzin do zrobienia czy niema wogóle takich zajęć

    • autor
      Commendante 5 lat temu

      Żołnierze zawodowi to teoretycznie 4 godziny tygodniowo. Praktycznie od kilkunastu dla tych którzy chcą do 0 dla tych co nie muszą…
      Ci którzy Ćwiczą dla siebie zawsze znajdą czas nawet po godzinach. Są tacy, którzy chcą ale nie mają czasu bo ich przełożeni mają to gdzieś. A są też tacy co tylko pasą swój bebzol. Kolejna kategoria to Ci, którzy narzekają że nie mają czasu ale jak go już mają to pierdzą w stołek i piją kawę.

  178. Karol 5 lat temu

    Witam. Mam pytanie dotyczące dostania się do służby w jednostce po odbyciu kursu podoficerskiego A oficerskiego. Z którym z tych kursów łatwiej jest się dostać do służby?
    Pytanie rodzi się stąd że mogę pójść na kurs podoficerski lub oficerski. Niestety lata lecą A chciałbym pójść do służby jak najszybciej słyszałem o przypadku że człowiek zrobił kurs oficera rezerwy i nie mógł znaleźć pracy jako podporucznik. Czy prędzej znajdzie się miejsce dla kaprala czy dla podporucznika?

    • autor
      Commendante 5 lat temu

      Ja to widzę tak. Kursy rezerwy są po to, aby budować potencjał rezerw osobowych a nie produkować kandydatów na oficerów czy podoficerów. No ale skoro prawo na to pozwala…

      Weźcie pod uwagę że w wojsku jest kilkadziesiąt tysięcy szeregowych zawodowych, którzy też chcą zostać podoficerami. Jednostki chcą ich wysyłać na kursy podoficerskie i spośród nich rekrutować kadrę podoficerska. I to samo dotyczy podoficerów, którzy chcą zostać oficerami. NIESTETY wspaniałomyślny MON woli zatrzymać szeregowych i podoficerów na stanowiskach na których są, bo jak pójdą wyżej to trzeba będzie szukać innych na ich miejsca. Stąd takie małe limity przyjęć na studium oficerskie dla podoficerów i szeregowych. Do tego szkoły podoficerskie mają ograniczone moce przerobowe.
      Odpowiadając na Twoje pytanie Karol – Nie wiem.

  179. Marcin 5 lat temu

    Witam. Mam 20 lat i zaczynam służbę od marca. Jestem podoficerem po legii akademickiej, liczę się z tym że będę gorszy od każdego szeregowego który ma za sobą x czasu służby. Czy miałby Pan niezbędne wskazówki dla takiej osoby? Niestety moja rodzina nie składa się z osób służących, dlatego piszę u Pana na blogu. Z góry dziękuję.

    • autor
      Commendante 5 lat temu

      Marcin możemy się zdzwonić jak masz messengera to Ci udzielę parę cennych rad. Ale nie chce mi się tego tutaj pisać.

  180. Dorota 5 lat temu

    Witam mam 22 lata mam wykształcenie średnie z maturą w 2017 roku skończyłam służbę przygotowawczą. Miałam poźniej podpisany kontrakt z NSR, byłam tylko raz na 15 dni i rozwiązałam go z powodu wyjazdu do pracy za granicę. Z końcem czerwca wracam i robię prawo jazdy kat C. I teraz jest moje pytanie co dalej zrobić pójść do wojska na szeregowego zawodowego i ubiegać się później by dostać się na kurs podoficerski czy od razu iść do WKU i zapytać o kurs podoficerski żeby dostać się z rezerwy (jakie by było lepsze rozwiązanie). Dziękuję za odpowiedź.

    • autor
      Commendante 5 lat temu

      Po kursie podoficerskim rezerwy nie koniecznie Cię przyjmą do zawodowej służby. Jak zostaniesz szeregowym zawodowym to już Ci lata służby lecą i możesz potem pracować nad sobą i swoją karierą.

  181. Dorota 5 lat temu

    Okej dziękuję to nie będę ryzykować. Złożę nie długo papiery do wojska i będę czekać na odpowiedź czy mnie przyjmą.

  182. Konrad 5 lat temu

    Witam, w tym roku kończę szkołę średnią i mam zamiar pognać na uczelnię wyższą, a co do pytań i wątpliwości:

    1.Czy aby dostać stopień oficerski podczas służby przygotowawczej należy ukończyć szkołę oficerską, czy może to być inny kierunek, np.
    robotyka? Jeśli tak to jak to dokładnie działa? Dostaję pierwszy stopień z „typu” oficerskich czyli podporucznika?

    2.Jak to jest z tymi dniami wolnymi? Jeśli mam te 2 dni wolne w miesiącu, to czy mogę np. spędzić cały pierwszy dzień poza jednostką i wrócić dopiero pod koniec drugiego dna wolnego czy muszę każdego dnia spać w jednostce?

    3.Jak bardzo komisja trzyma się wymagań? Pytam ponieważ moim marzeniem od zawsze było wstąpić do Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego, jednak patrząc na wymagania, to jestem za niski. O 1cm, czy jest możliwość jakiejś… tolerancji?

    • autor
      Commendante 5 lat temu

      1. Po służbie przygotowawczej nie dostaniesz stopnia oficerskiego. Doczytaj sobie bo mi się nie chce takich podstaw powtarzać…
      2. Najpierw się dostań do służby zawodowej a potem będziesz mógł pytać o dni wolne 🙂 Żołnierze zawodowi nie śpią w jednostce…
      3. Mam nadzieję że komisja się trzyma wymagań.
      Kolego zadajesz takie pytania dziecinne że bym Cię do harcerstwa nie wziął.

  183. metim 5 lat temu

    Witam, pytanie może głupie, ale za dużo nasłuchałem się rodziców 😉 Mam 25 i chcę iść do wojska, czy nie jestem za stary ? Przynajmniej moi rodzice tak twierdzą

  184. autor
    Commendante 5 lat temu

    Nie jesteś. Możesz służyć 25 lat do emerytury.

  185. zeluś 5 lat temu

    Dzień Dobry. Skończyłem socjologię i planuję zostać zawodowym żołnierzem i tu moje pytanie czy z takim kierunkiem można załapać się na studium oficerskie ( w przyszłości oczywiście, zakładając że się dostanę do wojska 🙂 Czy żeby dostać się na studium wymagają jakieś specjalne kierunki ?

  186. autor
    Commendante 5 lat temu

    Kolego… to jest strona o podoficerach.
    Jeśli chcesz się dowiedzieć jakie kierunki są wymagane na studium oficerskie to zobacz na ich stronie.
    Jak na kandydata na oficera to musisz się trochę wysilić. Mi się nie chce teraz szukać informacji tam gdzie możesz sobie sam doczytać.

  187. tauk 5 lat temu

    ooo, jest akurat temat studiów. Mam pytanie, jestem po służbie przygotowawczej i chciałbym zostać żołnierzem i robić studia zaoczne, czy da się to pogodzić z pracą ?

  188. autor
    Commendante 5 lat temu

    Ze służbą? A nie z pracą… Nie ma problemu.
    Możesz sobie studiować. Musisz tylko powiadomić dowódcę.
    Polecam studia e-learningowe.

  189. Kamil 5 lat temu

    Witam.
    Widze że posiada pan znaczną wiedze nt służby w wojsku.
    Mam 37 lat. Jestem w dobrej kondycji. Biegle mówie i pisze po angielsku, z zawodu jestem inżynierem produkcji, wykształcanie do tej pory maturalne, od kilku lat ćwicze sporty walki, planuje zająć się też wspinaczką, survivalem, być może nurkowaniem. Od kilkunastu lat mieszkam w UK ale mam zaplanowany powrót na stałe do Polski.
    Wojsko jest i było w mojej rodzinie od pokoleń i dla mnie bedzie to droga życia bardziej niż źródło dochodu. W cywilu sie jakoś nie moge odnaleźć 😉
    Mam pytanie.
    Chce odbyć przede wszystkim służbe przygotowawczą w korpusie podoficerów, a następnie jesli zostać żołnierzem zawodowym. Czy mam szanse na służbe w wojskach powietrznodesantowych lub aeromobilnych? Jesli nie to czy np w wojskach zmechanizowanych?
    Dodam ze perspektywa łatwej emerytury czy innych benefitow nie jest dla mnie istotna. Chodzi o pasje i powołanie.
    Pozdrawiam.

    • autor
      Commendante 5 lat temu

      Witaj Kami na moim blogu.
      Masz 37 lat a do emerytury musisz służyć 25 ( od momentu jak zostaniesz żołnierzem zawodowym) , jak by nie liczyć to wojskowej emerytury się nie dorobisz. Do służby przygotowawczej na potrzeby korpusu podoficerów jest trudno się dostać a zostać żołnierzem zawodowym po przygotowawczej jeszcze trudniej.
      Karierę wojskową należy rozpoczynać w wieku 20 lat… koło 40 to już niektórzy są emerytami.
      Trudniej się w takim wieku przestawić mentalnie.
      Pasja pasją ale wojsko to nie wygląda tak jak na filmach…

  190. Michal 5 lat temu

    Witam
    Jestem po AON mgr Bezpieczeństwo Narodowe. Mam zdany j angielski certyfikat STANAG 1111. Prawo jazdy Kat C . Czynnie uprawiam Sztuki Walki ( walczę polzawodowo w MMA)
    Jaka by była wg Ciebie najlepsza droga aby uzyskać stopień podoficerski aby dostać się do wojska na stopni kaprala. Szkółka 12 – miesięczna? czy masz jakieś inne pomysły?

    • autor
      Commendante 5 lat temu

      Po pierwsze to nie szkółka tylko Szkoła Podoficerska…
      Najlepsza opcja to wlasnie to szkolenie – służba kandydacka.
      Inna ocja to próbować przez służbę przygotowawczą albo zostać najpierw szeregowym zawodowym – też przez służbę przygotowawczą.

  191. LA 5 lat temu

    Witam. Wiem, że nie odpowiadasz o kursie dla oficerów, ale to są w sumie techniczne pytania, więc może jednak… czy po takim trzy miesięcznym kursie od razu dostanę przydział, jestem farmaceutą. Czy mam wpływ na ten przydział. Próbowałam się dowiedzieć to tylko wiem, gdzie są wakaty i nic więcej.
    Dowiadywalam się w biurze emerytalnym, że dolicza mi lata w wojsku do emerytury (mam 38lat), ale rozumiem że w wieku 60lat zostaje bez pracy i jeśli podwyższa wiek emerytalny będę musiała coś znaleźć w cywilu

    • autor
      Commendante 5 lat temu

      LA czyli chcesz iść na oficera wiedząc, że nie nabędziesz praw emerytalnych? To nie ma sensu. Nie wiem o jakim kursie mówisz. Widzę tylko 3-miesięczne. No i jak są 3 miejsca na cały kraj to może być ciężko. Co do przydziału to też nie wiem. Trudno wróżyć.

  192. LA 5 lat temu

    Tak myślę o tym trzy miesięcznym, wiem że są trzy miejsca ale zakładam, że się dostanę. Chyba, że będą jakieś garby. Czemu uważasz, że się nie opłaca. Na pewno za te lata w wojsku dostanę więcej niż w zusie.

  193. autor
    Commendante 5 lat temu

    Proponuję najpierw sprawdzić jak Ci ZUS ten okres służby potem przeliczy.

  194. Nicolas 5 lat temu

    Czesc mam pytania czy po szkole zawodowej gdy juz pójdę do wojska to czy moge w weekendy chodzic do szkoly zaocznej
    2 pytanie czy po samej szkole zawodowej mozna zostac podoficerem ?
    3 pytanie ma pan moze jakies rady dla początkowego szeregowego ? Jak powinienm sie zachowywać albo co powinienem robic by awansować

  195. autor
    Commendante 5 lat temu

    Jak się zamierzasz do tego wojska dostać? W weekendy możesz robić co chcesz. O ile nie masz służby albo poligonu itp…
    Aby zostać podoficerem musisz mieć wykształcenie średnie więc szkoła zawodowa to za mało.
    Po rady dla szeregowego przyjdź na tydzień przez pójściem do wojska…

  196. Jakub 5 lat temu

    Cześć, przeczytałem chyba całego Twojego bloga i sporo sobie uświadomiłem, w sumie moim wyobrażeniem i mini marzeniem było zostanie dowódcą drużyny w wojsku lądowym, po przejrzeniu kierunków szkół podoficerskich nie znalazłem nic dla siebie, nie tak o tym myślałem. Moje pytanie brzmi, czy coś przeoczyłem, czy może jest jakis kierunek w którejś ze szkół żeby dostać z cywila kaprala i iść na dowódce drużyny? W skrócie: JAK ZOSTAĆ DOWÓDCĄ DRUŻYNY W. LĄDOWYCH Z CYWILA)
    Z góry dzięki i wszystkiego dobrego!

  197. autor
    Commendante 5 lat temu

    Nie ma takiego kierunku…
    Generalnie to takimi dowódcami w wojskach lądowych zostają (i powinni) szeregowi zawodowi, którzy mają kilka lub kilkanaście lat służby.
    Możesz podzwonić do różnych jednostek zmechanizowanych i popytać czy Cię wezmą na dowódcę drużyny z rezerwy. Skup się na tym jak się dostać do wojska a nie na tym na jakie stanowisko trafisz…. Wojsko średnio interesuje co ty chcesz albo o czym marzysz…

  198. gloss 5 lat temu

    Dzień Dobry ! Interesuje się różnymi rzeczami i lubię nowe rzeczy, dowiedziałem się, że jest coś takiego jak służba przygotowawcza dla osób które nigdy nie były w wojsku. Chciałbym się zapisać, ale :
    1 Nie mam zbytnio pojęcia o wojsku, strzelałem tylko raz z broni, musztrę znam tylko z teorii. Czy nauczą wszystkiego ?
    2 Pompek zrobię ok 30
    3 mam lekką niedowagę
    4 biegać mogę dużo, to jest moja mocna strona 🙂
    Co byś poradził ? Próbować ?

    • autor
      Commendante 5 lat temu

      Kolego wszystkiego Cię nauczą (przynajmniej spróbują). Nie musisz mieć żadnej wiedzy o wojsku aby iść na służbę przygotowawczą.
      Pompek też nie musisz robić i tak Cię nie wyrzucą.
      Niedowaga lepsza jest od nadwagi.

      Próbuj!

      • gloss 5 lat temu

        Dzięki wielkie. Próbuje !

  199. gloss 5 lat temu

    i jeszcze jedno pytanie, pani w WKU mówiła, że ja się spodoba, to można dostać etat w wojsku, o który jest łatwo. Czy to prawda ? ( Pytanie orientacyjne )

  200. autor
    Commendante 5 lat temu

    No na szeregowego jakoś tam trudno nie jest.

  201. Hiero 5 lat temu

    W grudniu ukonczylem sluzbe przygotowawcza na szeregowego. Jestem po studiach z bezpieczeństwa wewnetrzengo, sporo ukonczonych kursów np. Kwalifikowana pierwsza pomoc, sternik motorowodny. Minely juz 3 miesiace od kiedy zglosilem sie do jednostki (zmech) i cisza, etatu brak. Myślałem ze nieco szybciej uda sie zalapac tym bardziej ze po uzyskaniu etatu jeszcze dluga droga do rozpoczecia sluzby (badania lekarskie itd). Czy moge jakos dowiedziec sie ile jeszcze czasu bede czekal? Czy w ogole znajdzie sie dla mnie miejsce? Ciagle slyszy sie o brakach kadrowych a nagle okazuje sie ze nie ma miejsca.

    • autor
      Commendante 5 lat temu

      Nic się nie dowiesz. Może po prostu do nich zadzwoń czy masz czekać czy co albo spróbuj w innej jednostce. Studia bezpieczeństwa wewnętrznego są tak potrzebne szeregowemu jak mi doktorat z migracji populacji żółwi błotnych 🙂
      Wojsko interesuje tylko czy spełniasz wymagania.

  202. Krzysztof 5 lat temu

    Witam, właśnie skończyłem szkołę średnią i myślę o wojsku, chciałbym wiedzieć jak to wygląda. Wiem ze aby dostać się do wojska trzeba przejść testy, gdy już bym się dostał wiem ze aby potem móc starać się o wyższe stopnie muszę mieć tytuł magistra, wiec czy jakbym wstąpił do wojska to na przykład zacząć studia zaoczne i robić przy okazji ?? I czy to mogą być obojętnie jakie studia byle był tytuł magistra ? I ostatnie pytanie którego jestem prawie pewien ale zapytam, czy po dostaniu się do wojska nie wiem jak daleko od domu mnie wyślą? Do jakiego miasta ? I czy mogę się starać jakoś o to abym był jak najbliżej domu?

    • autor
      Commendante 5 lat temu

      Krzysztof, aby być żołnierzem wystarczy podstawówka – zaczynając od szeregowego. Po szkole średniej możesz startować na szkołę oficerską (tam zrobisz studia) i po zakończeniu dostaniesz przydział gdzieś w kraju.
      Studia zaoczne też możesz robić. Kierunek jest istotny – na przykład kosmetologia nie jest za bardzo przydatna w wojsku :)…

      Dzisiaj, jak chcesz zostać szeregowym, to Ty wybierasz gdzie chcesz służyć. No chyba, że kończysz szkołę wojskową to są wtedy przydziały, na konkretne stanowiska w danej jednostce – zgodnie z zapotrzebowaniem.
      Co do przydziałów, to różnie z tym bywa. Nie ma na to reguły. Ale to nie jest w tym momencie problem dla Ciebie. Ty się najpierw dostań do wojska.

  203. Jacek 5 lat temu

    Witam, ciekawi mnie jak zdobywa się wyższe stopnie w wojsku ? Na czym to polega, wiem jedynie ze wykształcenie się liczy aby móc mieć wyższe stopnie

    • autor
      Commendante 5 lat temu

      Mnie też to ciekawi, od zawsze…. 🙂 To jest temat na osobny wpis.
      Tak w skrócie, obecnie awans to dla niektórych formalność, dostają awans z urzędu, jeszcze inni dostają bo się ich w ten sposób można pozbyć i wypchnąć od siebie jak się nie nadają do niczego. Inni nie awansują bo są za dobrzy a jak awansują to odejdą i kto będzie robił? Aby awansować trzeba ileś tam lat chodzić w danym stopniu, potem mieć odpowiednią opinię, nie być karanym itp. Stopnie są też przypisane do stanowisk więc jak się jakieś zwolni (wyższe) i ktoś spełnia wymagania to może zmieniając stanowisko przy okazji dostać awans. W przypadku oficerów trzeba też mieć odpowiednie wykształcenie i kursy. Podoficerowie (na niektóre stanowiska) też potrzebują kurs, wykształcenia już nie bo nie mogą być za mądrzy :)… Za awansowaniem nie stoi nic ciekawego, wręcz przeciwnie. A im wyżej tym gorzej…

  204. Jacek 5 lat temu

    Ale jednak czym wyższy stopień tym lepsze zarobki

  205. Marcin 5 lat temu

    Witam, mam pytanie, czy jak zacznę robić szkołę przygotowawczą przez 4 miesiące to mogę w tym czasie robić studia ?

    • autor
      Commendante 5 lat temu

      No to pytanie do dowódcy, czy w swojej łaskawości Cię puści co drugi weekend na uczelnię.

  206. Marcin 5 lat temu

    I gdzie się odbywają służby przygotowawcze dla szeregowych ?

    • autor
      Commendante 5 lat temu

      W centrach szkolenia i niektórych jednostkach wojskowych. Zapytaj w WKU oni od tego są.

  207. Łukasz 5 lat temu

    Witam, Kilak lat temu byłem w służbie przygotowawczej, złozyłem przysięgę wojskową i niestety z przyczyn prywatnych musiałem przerwać szkolenie. Zostałem przeniesiony do rezerwy. I tutaj moje pytanie: czy jeżeli złożyłem przysięgę (adnotacja o złożeniu w książece wojskowej) mogę się starać o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej? W WKU dostałem informację, że nie ukończyłem szkolenia podstawowego i nie mam specjalizacji. Jak to wygląda z Waszego puntu widzenia ?

  208. Rafał 5 lat temu

    Mam pytanie jak sprawa wygląda z przedłużania kontraktów z szeregowymi zawodowymi ? Pierwszy kontrakt zawierany jest na okres 2 lat. Czy często zdarza się, że odmawiają przedłużenia kontraktu po upływie 2 terminu, czy trzeba się na prawdę „postarać” żeby dostać odmowe?

  209. Łukasz 5 lat temu

    PONAWIAM PYTANIE : Witam, Kilak lat temu byłem w służbie przygotowawczej, złozyłem przysięgę wojskową i niestety z przyczyn prywatnych musiałem przerwać szkolenie. Zostałem przeniesiony do rezerwy. I tutaj moje pytanie: czy jeżeli złożyłem przysięgę (adnotacja o złożeniu w książece wojskowej) mogę się starać o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej? W WKU dostałem informację, że nie ukończyłem szkolenia podstawowego i nie mam specjalizacji. Jak to wygląda z Waszego puntu widzenia ?

  210. Bartek 5 lat temu

    Witam, zastanawiam się nad pójściem do szkoły ,, Akademia wojsk lądowych we Wrocławiu,, tylko mam jedno pytanie, może mi ktoś powiedzieć mniej więcej jak wygląda życie prywatne żołnierza zawodowego, czy wojsko bardzo ogranicza nam życie prywatne?

    • autor
      Commendante 5 lat temu

      Jakie życie prywatne?…
      Wojsko to służba. I bardzo ogranicza życie prywatne wręcz je destabilizuje. Osoba, która decyduje się na służbę wojskową a zwłaszcza na karierę oficerską musi sobie z tego zdawać sprawę. Wojsko decyduje gdzie będziesz służyć. Do tego są ćwiczenia, poligony i służby, które ciężko skorelować z planami rodzinnymi. Do tego niespodziewane alarmy itp itd. Teoretycznie w obecnych czasach postępuje niestety pewna stabilizacja w tej kwestii ale tak czy inaczej trzeba być świadomym, że służba przedkłada się ponad życie rodzinne i utrudnia planowanie.

  211. Michal Parchaś 5 lat temu

    ,, I bardzo ogranicza życie prywatne wręcz je destabilizuje” – nieprawda.
    ,,Wojsko decyduje gdzie będziesz służyć” – brednie, jak masz układy to odpowiednio wcześniej sam sobie ,,grzejesz” etat a jeśli nie, bo i tak się zdarza, to po jakimś czasie się bez problemu przeniesiesz. Ale trzeba pamiętać – musi się kogoś mieć, a w dzisiejszych czasach wszyscy młodzi kogoś mają. Tylko beton z zasadniczej może, powtarzam może nie mieć.
    ,,Do tego są ćwiczenia, poligony i służby, które ciężko skorelować z planami rodzinnymi” – odpowiednio wcześniej dowiadujesz się o wyjazdach na poligon i musiałbyś być tępy jak dzida by sobie coś planować akurat w tym czasie. Uprzedzę Twoją odpowiedź, że w tym czasie coś może wypaść, owszem. Jak pracujesz na nocną zmianę u prywaciarza to również może być problem, np taki, że dziecko Ci w nocy płacze. Bądźmy ludźmi. Każda praca utrudnia życie w tym względzie.
    ,, Do tego niespodziewane alarmy” – zdarzają się w momencie podwyższonego stanu gotowości w jednostce o którym również wiesz odpowiednio wcześniej, że takie ćwiczenia będą.
    Skąd te rzeczy wiem ? A no bo służę i wiem, więc info z pierwszej ręki. Pozdro.

  212. autor
    Commendante 5 lat temu

    Michał, nie przeczytałeś ze zrozumieniem chyba. Odpowiadałem na komentarz osoby, która nosi się z zamiarem pójścia do szkoły oficerskiej – po której są przydziały do jednostek wojskowych w kraju.
    Ja na tym blogu nie uczę ludzi jak sobie pomagać znajomościami bo nie jest to cel mojego bloga. Moi czytelnicy świetnie sobie poradzą bez takich „porad”. Co do ograniczania życia prywatnego to moim zdaniem te ograniczenia w przypadku żołnierzy są większe niż w sektorze prywatnym.

    • Michal Parchaś 5 lat temu

      ,,Moi czytelnicy świetnie sobie poradzą bez takich “porad” – wciskasz im kit a rzeczywistość jest zupełnie inna. Zacznij stawiać sprawę jasno bo widać jak bardzo twoje forum jest aktywne na tle całego internetu – chętnych ludzi do wojska co rok pełno a minimalne zainteresowanie o radę na tym forum, bo wszyscy wiedzą jak to się wszystko odbywa. Weź się ogarnij.
      ,,po której są przydziały do jednostek wojskowych w kraju” – właśnie zacznij czytać ze zrozumieniem co napisałem poprzednio kto o tym decyduje gdzie trafisz.
      ,,moim zdaniem te ograniczenia w przypadku żołnierzy są większe niż w sektorze prywatnym” – Trochę większe, to fakt. Ale trzeba wziąć pod uwagę to, że im wyższy w wojsku stopień, tym mniej służba koliduje z życiem prywatnym.

      • autor
        Commendante 5 lat temu

        Bardzo Ci dziękuję za Twoje cenne rady. To nie jest forum tylko blog i pozwól że to ja będę decydował jakie rady dawać swoim czytelnikom. A o zainteresowanie blogiem nie musisz się martwić.

  213. GłowaCygana 5 lat temu

    Witam, mam kilka pytań. Mam zamiar iść na służbę przygotowawczą. Myślałem już o tym w lutym ale wiadomo co się stało. W cywilu skończyłem studia z filologi angielskiej, mam prawo B oraz pracuje jako trener personalny na siłowni. Noszę okulary (wada -2.00) Myślałem by zrobić prawo jazdy kat. C bo słyszałem że Wojsko prawie zawsze potrzebuje kierowców szeregowych. I tu moje pytania:

    – czy złożyć papiery na przygotowawczą do szeregowych, ukończyć i zrobić prawko C
    – złożyć papiery na przygotowawczą do podoficerki i szukać etatów.
    – czy po skończeniu przygotowawczej na podoficera można składać papiery na kierowce ciężarówki? Czy ewentualna degradacja do szeregowego (za moją zgodą) jest możliwa?

    W tym tygodniu będę dzwonił do WKU w moim mieście by popytać jak wygląda obecnie rekrutacja do przygotowawczej itp. bo widzę że sporo się zmieniło przez covida.

    pozdrawiam i liczę na pomoc 🙂

    • Michal Parchaś 5 lat temu

      ,, będę dzwonił do WKU w moim mieście by popytać jak wygląda obecnie rekrutacja do przygotowawczej” – najlepiej tak zrób, info będziesz miał z pierwszej ręki.

      Prawko na C można zrobić sobie przez urząd pracy w momencie jak pokażesz im papier, że będziesz miał po tym minimum pół roku zatrudnienia, to jest dobra opcja. Służba przygotowawcza na szeregowego nie wymaga kat.C. Mi w wku 10 lat temu powiedzieli zrób sobie kat,B , zrobiłem a tam mi się w ogóle nie przydało, ponieważ byłem jednak szkolony na innej specjalizacji jak kierowca.
      Na przygotowawczą to się zapisujesz i jak sobie wszystko ogarniesz – rozumiesz, to idziesz. Tam chyba punktów nie liczą żadnych na rekrutacji. Na szkołach pdf i oficerskich już tak. Ostatnie pytanie to daj sobie spokój z takim kombinowaniem. Jak udałoby Ci się zrobić pdfa na przygotowawczej co będzie trudne, bo bardzo mało miejsc jest w tym korpusie to nie baw się w jakieś degradacje. 😀 Ludzie się teraz biją by zostać podoficerem.

    • autor
      Commendante 5 lat temu

      GłowaCygana – proszę Cię o nie używanie takich nicków tutaj…
      Co do Twoich pytań to nie ma sensu iść na służbę przygotowawczą dla podoficerów żeby potem się starać być szeregowym.
      Możesz starać się o przyjęcie na kursy podoficerskie do zawodowej służby tak jak ten orgaznizowany teraz w Dęblinie.
      Do służby przygotowawczej nie potrzebujesz żadnych kwalifikacji. A co do służby zawodowej w korpusie szeregowych to jeszcze długa droga przed Tobą. Najpierw dostań się na służbę przygotowawczą. Potem sobie zobaczysz czy jest szansa na znalezienie etatu bez kat. prawa jazdy C.

  214. Kingston Kawa 5 lat temu

    Witam. Mam dużą prośbę. Czy mógłby mi ktoś podrzucić linki do testów z wiedzy ogólnej jakie mogą być ? Potrzebne mi są by się przygotować na kwalifikacje w Dęblinie na przyszły tydzień. Jakoś nie mogę ich znaleźć w wyszukiwarce. Pomoże ktoś ?

  215. Przemas 4 lata temu

    Witam, ukończyłem właśnie studia z filologii angielskiej, chce iść na sluzbe przygotowawcza na szeregowego w styczniu. Pytanie dla obeznanych osób – jak rozpatrują studia z filologi angielskiej (licencjat) w wojsku? Pomaga przy staraniu się na zolnierza za zawodowego?

    • autor
      Commendante 4 lata temu

      Obawiam się że nie. Wymóg na szeregowego zawodowego to szkoła podstawowa, na podoficera szkoła średnia. Do biegania z karabinem licencjat się nie przyda.

  216. Klaudia 4 lata temu

    Dzień dobry, czy jeżeli mój chłopak zostanie żołnierzem zawodowym a jego placówka która go zatrudni będzie z dala od domu to czy wojsko jest w stamie zapewnic jakieś mieszkanie lub pieniądze na nie?

    • autor
      Commendante 4 lata temu

      Wojsko zapewni mieszkanie internat lub świadczenie mieszkaniowe (w różnej wysokości, zależnie od garnizonu).

  217. Gracjan 4 lata temu

    Witam!
    Nurtuje mnie pytanie jak wyglądają weekendy w wojsku? czy jest możliwość co tydzień być w domu z rodziną? Czy dostaje się jakieś dni wolne? Czy można chodzić po mieście (np: na spacer się przejść??) czy można sobie wybrać jednostkę (np: mieszkam w Opolu ale chciałbym w Włocławku pełnić służbę) czy można samemu wybrać czy to oni wybierają?

    • autor
      Commendante 4 lata temu

      Rozumiem, że piszesz o służbie zawodowej? Jeśli tak to służy się po 8 godzin dziennie i weekendy zasadniczo są wolne – no są służby i poligony czasami. Idziesz rano do jednostki i wracasz po 8 godzinach.

  218. Amadeusz 4 lata temu

    Dzień dobry, interesuje się służbami mundurowymi ale o wojsku wiem najmniej i nigdzie nie mogę znaleźć odp na moje pytania:

    1. Czy pod względem pracy, czasu i ogólnej służby wojsko jest lepsze od policji? (mówi się że wojsko 8h dziennie i wychodzimy w piątek o 13)
    2. Czy studia magisterskie na uczelni publicznej (kierunek niezwiązanych z wojskiem) przyda mi sie w przyszłości w zrobieniu większej kariery?
    3. Czy jeśli zostanę szeregowym w wojsku po przejściu szkolenia mogę sam sobie wybrać jednostkę wojskowa czy nie?
    4. Mieszkam w Sandomierzu, więc gdzie mogę służyć jako wojskowy w najbliższej mi jednostce?
    5. Ile trwa bycie szeregowym w wojsku? Po Ilu latach mogę awansować na starszego szeregowego
    6. Służba w wojsku bardzo mnie kręci, lubię aktywnie spędzać czas jednak przeraża mnie to że będę musiał dojeżdżać np 500 kilometrów do swojej jednostki, dlatego moje pytanie gdzie znajdę najbliższą jednostkę (od Sandomierza) i czy jeśli by taka była to mogę sam ją sobie wybrać czy sami mi wybierają.

  219. autor
    Commendante 4 lata temu

    1. Kwestia gustu… w wojsku nie musisz szarpać się z pijakami (no chyba że odprowadzasz kumpli po imprezie).
    2. Studia są potrzebne jak chcesz zostać oficerem, można też za nie dostać parę punktów na rozmowach kwalifikacyjnych.
    3. Musisz sobie sam szukać jednostki, w której są wolne miejsca i przejść kwalifikacje.
    4. Skoro nie możesz sobie poradzić ze znalezieniem jednostek wojskowych w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania to może idź lepiej do policji… 🙂
    5. Możesz przy dobrych wiatrach awansować po 3 latach na st. szer. (ale to nie ma wielkiego znaczenia w wojsku – 70 zł różnicy w uposażeniu).
    6. Jako szeregowy możesz sobie wybrać jednostkę. Dostaniesz też mieszkanie od wojska albo internat więc możesz się przeprowadzić.

    Pozdrawiam.

  220. Ja 4 lata temu

    Czy w służbie przygotowawczej trzeba zgolić głowę do zera i zarost na twarzy też?

  221. Barbara 4 lata temu

    Jak wygląda proces przyjęcia na żołnierza rezerwy ,mam ,50 lat ,mam skończonego opiekuna medycznego pracuję od pół roku przy pobieraniu materiału do badania na covid, czy mam szanse pracy jako żołnierz rezerwy przy pandemii

    • autor
      Commendante 4 lata temu

      Basia musisz spytać WKU, myślę że Wojska Obrony Terytorialnej to jest najlepsza opcja dla Ciebie. Aktualnie się tym zajmują właśnie. Skąd pochodzisz?

  222. Aaaaaaa 4 lata temu

    Jak jest w wojsku? Trzeba mieć układy i znajomości. Jedni ledwo przychodzą i są wysyłani na kursy, a mnie jako matkę 3 latka wysyłają na miesiąc na poligon, reszta jedzie na dwa tygodnie, a mnie wysylaja na grupę przygotowawcza, akurat mnie, bo jestem nowa. Akurat… tak walczyłam o to wojsko.

    • autor
      Commendante 4 lata temu

      No ktoś musi jechać. Tak właśnie jest w wojsku. Ktoś wydaje rozkaz i trzeba go wykonać, czy się podoba czy nie. Każdy ma życie prywatne ale nie powinno to mieć wpływu na wykonywanie obowiązków. Ty powiesz, że nie możesz bo masz małe dziecko, ktoś inny ma komunię, ktoś inny operację itp. Nie ma lekko. Młody w wojsku ma zawsze pod górkę. Pisanie o tym w internecie nie pomoże. Myślałaś że dostaniesz fory bo masz małe dziecko? Czy masz żal, że nie pojechałaś na kurs? Może ten kto pojechał na kurs jest lepszy? Ja nie wiem jaki jest cały obraz tej sytuacji i trudno mi się wypowiadać. Ale tak właśnie wygląda wojsko. Nie ma sprawiedliwości, nie ma racjonalności, jest orka, stres i wkurw. I to jest w tym najpiękniejsze.

  223. Aaaaaaa 4 lata temu

    Nie o to chodzi, przyszli też nowi, którzy są sami, tzn. nie mają rodzin. Jasne że liczyłam na to że pojadę na poligon, liczyłam się z tym, ale z całej kompanii akurat matkę z dzieckiem musieli wybrać to coś nie halo. Z tym kursem to wcale nie zazdroszczę nikomu, nie jest lepszy, chłopaki na ten kurs czekają cztery lata, a on przyszedł i po miesiącu wysyłają go na kurs?

  224. Aaaaaaa 4 lata temu

    Ja pracy się nie boje, denerwuje mnie że zrobili to specjalnie, to nie był przypadek, że ktoś musiał jechać….

    • autor
      Commendante 4 lata temu

      Muszę Cię zmartwić, to może dopiero być początek Twoich rozczarowań. Albo się przyzwyczaisz albo wojsko nie jest dla Ciebie. Walczyć z system poprzez anonimowe pisanie w internecie się nie da. Może ta osoba, która poszła na kurs naprawdę na to zasługiwała i miała predyspozycje, może nie. Nie wiem. A to że ktoś jest kawalerem czy panną a Ty masz dzieci to nie ma żadnego znaczenia. Nie możesz mieć lepszego traktowania ze względu na Twój status rodzinny. To Twoja prywatna sprawa. Musisz się z tym liczyć, że nikogo nie będzie obchodziło to jakie Ty masz problemy w domu. To, że ktoś nie ma dzieci nie oznacza, że ma więcej pracować albo jechać dłużej na poligon. Równouprawnienie. Dostaniesz służbę w wigilię albo w inne święta – trudno. Inni dostaną awans a Ty nie – normalka. Życie.

  225. Aaaaaaa 4 lata temu

    Ok dzięki za odpowiedź

  226. Aaaaaaa 4 lata temu

    Raczej mnie nie rozczarują bo gorzej już być nie moga wymyślić

  227. Qk 4 lata temu

    Jak jest w wojsku? Zmuszanie do szczypawek, które nie są przebadane tj. eksperymentów medycznych, nie to oddelegowana w różne dziwne miejsca, albo kary za brak wiedzy na służbie, nie przedłużenie kontraktu. Nigdy by nie poszła gdybym wiedziała. Nigdy. Wojsko to małpy doświadczalne

  228. Www 4 lata temu

    Jestem matką małego dziecka. Marzy mi się wojsko. Nie znam się na tym w ogóle, jestem po służbie przygotowawczej. W jakich jednostkach jest mało poligonów? Słyszałam że w jednych są dwa poligony w innych zaś jeden albo w ogóle w roku

    • autor
      Commendante 4 lata temu

      No pewnie, niech inni jeżdżą 🙂

  229. Www 4 lata temu

    Nie inni tylko raz w roku a nie ciągle

  230. Www 4 lata temu

    Zresztą znam facetów którzy w ogóle nie jeżdżą na poligony bo zaraz l4, ja taka nie jestem. Ale jak kobieta weźmie l4 to od razu wielkie halo

  231. SzeregowySkoczek 4 lata temu

    Cześć, twój blog jest pełen świetnych informacji, dzięki którym można chociaż trochę sobie to wszystko wyobrazić. 1 raz trafiłem tu, gdy szedłem na unitarke, a teraz już na zawodowego 🙂 Czy masz może porady na początek ścieżki szeregowego?

  232. SzeregowySkoczek 4 lata temu

    Cześć, twój blog jest pełen świetnych informacji, dzięki którym można chociaż trochę sobie to wszystko wyobrazić. 1 raz trafiłem tu, gdy szedłem na unitarke, a teraz już na zawodowego 🙂 Czy masz może porady na początek ścieżki szeregowego?

  233. Dawid 3 lata temu

    Witam jestem kierowca , mam 37 lat kategoria c+e.Wiem ze się późno obudziłem , ale czy są jeszcze szanse na dostanie się do wojska i czy w praktyce takie osoby się dostają. I czy umiejętność pływania jest niezbędna to jest kluczową kwestią 😀

    • autor
      Commendante 3 lata temu

      Hej, trochę późno moim zdaniem, no chyba że nie masz innej opcji. Emerytury wojskowej się nie dorobisz. Dostać się dostaniesz, raczej nie powinno być problemu o ile przejdziesz komisję lekarską. Pływania też nie sprawdzają

      • Artur 3 lata temu

        Jaki wiek jest taki mniej więcej maksymalny żeby się dostać i dociągnąć emerytury? 35? 32? Mniej?

        • autor
          Commendante 3 lata temu

          Hej. Do emerytury musisz służyć 25 lat. A granica wieku to 60 lat. Wychodzi na to, że 34 to maks. Oczywiście przez te 20 parę lat to mogą jeszcze kilka razy ustawę zmienić.

  234. Asia 3 lata temu

    Czy wykształcenie wyższe magisterskie które się liczy w wojsku to tylko te techniczne typu budowa maszyn, elektronika itp? Czy chodzi poprostu o ukończone jakiekolwiek studia magisterskie

    • autor
      Commendante 3 lata temu

      Asia, nie za bardzo wiem o co dokładnie pytasz ale jeśli chodzi o szkoły podoficerskie to wymogiem jest ukończenie szkoły średniej – matura nie jest wymagana. W przypadku studium oficerskiego są określone wymagane kierunki. Na szeregowego zawodowego wystarczy ukończenie gimnazjum czy szkoły podstawowej.
      Generalnie chodzi o to, żeby spełniać wymagania, a to że ktoś przewyższa to nie ma znaczenia.

  235. Piotrek 2 lata temu

    Witam bardzo się cieszę że wpadłem na Twój blog bo mam parę pytań 🙂 Chciałbym się zaciągnąć do wojska jednak nie wiem jak wygląda pensja szeregowego ogólnie sporo czytałem na temat tych wszystkich dodatków ale nigdzie nie ma konkretów. Pensja na czysto, jak choruje to tracę jakieś dodatki, czy na przykład żołnierz w ogóle nie może chorować.? czasy sa mało ciekawe wiec warto wiedzieć na czym będę stąpać 😉 Pozdrawiam

    • autor
      Commendante 2 lata temu

      Piotrek, uposażenie żołnierza jest jawne, wynika z rozporządzenia – https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/stawki-uposazenia-zasadniczego-zolnierzy-zawodowych-19221946
      Dodatków to na początek za dużo nie ma. Szczerze mówiąc, to już w internecie tyle o tym jest napisane, że nawet nie mam ochoty tego powtarzać.
      Jeśli zachorujesz to masz płacone 80% uposażenia. Jeśli choroba jest związana ze służbą to dostajesz 100%.
      Nie wiem czemu pytasz o chorobowe nie będąc nawet żołnierzem? Planujesz się dostać do wojska i chorować?
      Twoim problemem jest zostać żołnierzem a nie ile będziesz zarabiał na zwolnieniu…

  236. Piotrek 2 lata temu

    To tylko taki przykład te chorobowe. Jest faktycznie sporo dodatków tylko nie ma konkretnie napisane zasad ich przyznawania i obcinania. Tak zastanawiam się nad zaciągnięciem się do wojska

  237. Mateusz 2 lata temu

    Witam, chciałbym kiedyś się dostać na studia WAT, specjalizacja mechatronik. Załóżmy że mnie przyjęli i zdałem wszystkie kwalifikacje te początkowe, końcowe i zostaje awansowany na „młodego oficera” i pytanie…czy narzucają mi przydział wojskowy, jednostkę w której będę pełnił służbę, czy mogę sam sobie ja wybrać nieopodal mojego rodzinnego miasta bym mógł dojeżdżać, bo nie umiem znaleźć żadnych informacji na ten temat

    • autor
      Commendante 2 lata temu

      Mateusz, na koniec szkolenia masz przydziały do jednostek, w których są wakaty. Teoretycznie jest możliwość coś dostać blisko domu ale tylko teoretycznie – w zależności od wolnych wakatów w jednostce, która jest blisko Twojego miejsca zamieszkania. Kolejna sprawa, to inni chętni na tą samą jednostkę, może mieć znaczenie lokata na koniec studiów i kolejność wchodzenia na przydziały.

  238. Janek 2 lata temu

    A jak to jest z mieszkaniem mogę być zawodowo w wojsku i mieszkac w domu rodzinnym i dojeżdżać sobie do jednostki dajmy na to 55 km czy jedynie jakiś internat lub coś innego bo ciężko by mi się było rozstać z rodziną

    • autor
      Commendante 2 lata temu

      Możesz mieszkać gdzie chcesz kolego. To nie więzienie.

  239. Janek 2 lata temu

    Dziękuję ślicznie za odpowiedź ✌️

  240. Dawid 2 lata temu

    Mam pytanie odnośnie wady wzroku i dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Wada wzroku – Aktualnie nie posiadam okularów, mam wadę wzroku na minusie czy przyjmą mnie do zasadniczej ? A drugie pytanie brzmi – wojsko funduje ogólne badania i czy są dotacje właśnie np. na okulary ? Jeśli mógłbym uniknąć zwlekania z pracą dorywczą żeby się zaopatrzyć w okulary i zarejestrować sie do zasadniczej to było by wygodniej

    • autor
      Commendante 2 lata temu

      Na Twoje pytanie może odpowiedzieć okulista, on po zbadaniu oczu, stwierdzi czy Twoja wada dyskwalifikuje Cię od pełnienia służby w wojsku. Są takie wady, które uniemożliwiają służbę. Ja tego nie potrafię niestety.
      Na okulary nie dostaniesz dotacji w wojsku, no chyba, że będziesz pracował przy komputerze – co jest raczej niemożliwe…

  241. Anonim 2 lata temu

    Czy unitarka jest trudna? Na poligonie trudno się odnaleść? Skoro ćwiczą na poligonie z ostrą bronią to czy jest duże ryzyko? Ile jest przypadków postrzelenia na szkoleniach?

    • autor
      Commendante 2 lata temu

      Nie jest trudna. Robisz co Ci każą. Stań tu, idź tam, maszeruj, strzelaj, czołgaj się, wstań padnij. Generalnie współczesne wojsko jest bardziej humanitarne, niż kiedyś. Nikt nie bije, nikt nie wyzywa od idiotów. Nic nie musisz na początku wiedzieć i zaliczać. Nie wiem co może być w tym trudnego. Takie zuchy tyle że trochę starsze. Co do postrzeleń to oczywiście się zdarzają ale nie wiem z jaką częstotliwością. Najpierw ludzie są szkoleni a potem strzelają i to do tarczy nie do innych.

  242. Anonim 2 lata temu

    Jestem kobietą. Czy pójście na WAT na profil wojskowy to dobry pomysł czy lepiej skończyć cywilne, bo po takich studiach piszą, ze też można znaleźć dobrą pracę

    • autor
      Commendante 2 lata temu

      To chyba bez różnicy, czy jesteś kobietą czy mężczyzną. Jak chcesz zostać żołnierzem to idziesz na studia wojskowe a jak cywilem na cywilne. Nie wiem za bardzo o co Ci chodzi w tym pytaniu. Ja na cywilne bym nie szedł do żadnej wojskowej uczelni bo bo prostu wątpię w ich poziom…

      • Aleksandra 2 lata temu

        Czy jest możliwość rezygnacji ze złożonej przysięgi oraz anulowania przebytego szkolenia przygotowawczego?

        • Anonim 2 lata temu

          Chyba jeszcze nikt na świecie takiego pytania nie zadał… czemu chcesz to zrobić?

          • Aleksandra 2 lata temu

            Więc jest taka możliwość czy nie?

            • autor
              Commendante 2 lata temu

              Nie mam pojęcia. To tak dziwny pomysł, że raczej nie przyszło ustawodawcy na myśl, że ktoś się może chcieć wyrzec przysięgi wojskowej. Zrzeknij się obywatelstwa to będzie po problemie. To jedyna możliwość.

  243. Anonim 2 lata temu

    Wie ktoś, czy można usunąć swój przydział mobilizacyjny?

  244. Anonim 2 lata temu

    Podobno jest możliwość rezygnacji ale po wezwaniu do przydzielenia ale czy po dłuższym czasie od nadania przydziału mobilizacyjnego nadal można z niego zrezygnować? Jeśli tak to jak?

    • autor
      Commendante 2 lata temu

      Zadzwoń do WCR do działu, który zajmuje się mobilizacją i spytaj… Oni się tym zajmują, nie ma co szukać po internetach.

  245. Maciek 2 lata temu

    Czy ekonomista/finansista to wartość dodana w wojsku? Są jakieś wakaty dla takich ludzi? Jestem 28 letnim mgr i nie chciałbym wyrzucać tego że swojego życia bo to lubię ;). Ile trwa oficerka dla magistrów.

    • autor
      Commendante 2 lata temu

      Kolego to strona bardziej dla kandydatów na podoficerów niż oficerów, ale oczywiście mogę podpowiedzieć.
      Studium oficerskie trwa 12 miesięcy w specjalności finansowej. Na ten rok było 8 miejsc na cały kraj więc wyobraź sobie jakie będzie oblężenie.
      Musisz oprócz komisji lekarskiej i psychologa zdać egzamin z wf i z języka angielskiego. Na fb są grupy odnośnie studium oficerskiego dla cywili. Całość naboru reguluje decyzja MON z dnia 5 września 2022 r.
      w sprawie naboru do uczelni wojskowych na kurs oficerski w 2023 r.

  246. Krzysztof 2 lata temu

    Cześć,

    Mam 36 lat, ukończone studia magisterkie i poważnie zastanawiam się nad wojskiem (szeregowy żołnierz). Czy jest jeszcze dla mnie szansa, czy już za stary?

    pozdrawiam

  247. Bartosz 2 lata temu

    Witam mam pytanie mam 27 lat po studiach. Nie moge znalezc pracy, od dawna interesuje mnie wojsko i straz graniczna i policja – ogolnie sluzby mundurowe. obawiam sie ze będe w porownaniu do innych osob po prostu za stary. JEstem bardzo sprawny fizyczynie. Rok temu przeszedlem psychotesty do policji ale zrezygnowalem. Czy przelozeni będą na mnie krzywo patrzeć kiedy to mam 27 lat a inni nowo przyjeci maja po 22-25 lat?

    • autor
      Commendante 2 lata temu

      Startuj śmiało. Stary to ja jestem 🙂
      Zapraszam do skorzystania z moich usług przygotowania do egzaminów.

  248. Krzysiek 2 lata temu

    Mam do do Was koledzy pytanie jestem na „zmechu” i poznałem trochę etatów na „zmechu” a mie ciekawi jakie są etaty na rozpoznaniu i na saperach.
    Ps. Jak ktoś ma taką wiedzy prosiłbym żeby mi pod moim komentarzem napisał , czy jest na rozpoznaniu lub saperach potrzebne uprawnienia takie tak prawo jazdy kat. C, C+E. Z góry dziękuję za odpowiedzi

    • W 2 lata temu

      Takie kategorie zawsze są mile widziane

  249. Gorzki 2 lata temu

    Witam serdecznie, mam pytanie odnośnie służby w wojsku. Jestem osobą po 30-dziestce sprawną fizycznie ukończyłem studia inż. Starałem się już kilkakrotnie do wojska lecz zawsze było coś. Pytanie moje brzmi chciał bym odbyć służbę przygotowawczą dla cywili ale jak to wygląda gdy zostaję w stosunku pracy(pełen etat) czy wojsko daje jakiś nakaz powołania i pracodawca wysyła na urlop bezpłatny. I jaka jest najlepsza droga aktualnie w moim przypadku. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

  250. autor
    Commendante 2 lata temu

    Już nie ma służby przygotowawczej. Możesz iść do wojska w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Na ten czas faktycznie pracodawca musi Ci dać urlop.
    Wystarczy iść do WCR i się zapisać. Wyszukaj sobie w Google DZSW, na każdej stronie WCR jest wszystko szczegółowo opisane.
    Jeśli chcesz możesz też startować na szkołę podoficerską.

    • Gorzki 2 lata temu

      Dzięki serdeczne za odpowiedź, pozdrawiam 👍😉

  251. Mateusz 1 rok temu

    Cześć, przeczytałem artykuł i brakuje mi wątku o awansach. Oficjalnie mówi się, że awanse są raz na rok(?) Dla szeregowych/kaprali i co 2 lata dla wyższych rangą. Jak wiadomo różnie to bywa, byłbyś w stanie coś poweidzieć na ten temat bazując na swoim doświadczeniu? Chiałem się też dopytać o możliwość rozwoju. Czy wojsko chętnie w tym pomaga czy trzeba faktycznie mieć tego mitycznego wysoko postawionego wujka?

    • autor
      Commendante 1 rok temu

      Awansów w cale nie musisz mieć. To nie tak że się dostaje co rok czy dwa. Można ewentualnie dostać ale nie jest to coś co się należy.
      Trzeba też spełniać określone warunki (ocena z opiniowania itp)

  252. Maciej 7 miesięcy temu

    Czy na ćwiczeniach rezerwy ogola mi głowę na łyso ?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

©2025 Podoficer.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.

Napisz do mnie

Postaram się odpisać jak najszybciej.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?