Witam,
mam pytanie odnośnie służby przygotowawczej, mianowicie co po odbyciu takowej służby w korpusie podoficerskim.
Po odbyciu służby przygotowawczej do korpusu podoficerów zostajesz szeregową rezerwy ze zdanym egzaminem na podoficera. Po odbyciu ćwiczeń rotacyjnych w rezerwie (kilka dni) komendant WKU może Cię mianować kapralem rezerwy. Potem możesz spróbować znaleźć sobie jednostkę, która zechce Cię powołać na kaprala zawodowego. Potem badania lekarskie, zgoda DK MON itp.
Dziękuje, a jakieś propozycje gdzie najlepiej udać się na przygotowawcza w korpusie podoficerskim ?
Agata, Ty się martw jak się dostać a nie gdzie.
A to dlaczego?
Jest bardzo mało miejsc na takie przeszkolenie. Byłaś w WKU?
Tak 🙂
No to sama zdecyduj gdzie chcesz iść na służbę przygotowawczą. Ja nie wiem kim chcesz być, czy marynarzem czy "zmecholem".
Podpinam się do wątku. Jestem przed złożeniem wniosku o Służbę przygotowawczą i? Zdaję sobie sprawę, że ilość miejsc na SP w korpusie podoficerskim to 1-2. Czy można odbyć SP w korpusie szeregowym (pewne przyjęcie do SP), a następnie ubiegać się o kurs na podoficera? Czy to przeczy jedno drugiemu?
Pytam, ponieważ Wojsko oferuje bardzo niskie wynagrodzenie do moich uprawnień (w cywilu zarabiam 3 razy więcej). Posiadam wykształcenie wyższe, wszystkie kat. prawa jazdy, uprawnienia do przewozów materiałów niebezpiecznych oraz uprawnienie do obsługi żurawi przenośnych.
Fajnie, że w WKU można zobaczyć wielkie plakaty na ścianach, że Wojsko poszukuje osób wykwalifikowanych, kierowców zawodowych... ale jestem zdania, że skoro już coś w siebie zainwestowałem, gdzie ta inwestycja wymagała kosztów i czasu, to uważam, że Wojsko powinno mnie na start usytułować wyżej niż na szeregowego.
Jaką drogę powinienem obrać, aby była pewna?
Kolego, służba przygotowawcza w korpusie szeregowych to wymóg dla osób nie posiadających żadnego przeszkolenia. Ukończenie służby przygotowawczej nie robi z Ciebie z automatu szeregowego zawodowego.
Jak już zostaniesz szeregowym zawodowym to po kilku latach będziesz mógł się ubiegać o kurs podoficerski. I teraz uważaj - wojsko to instytucja, która patrzy na swoje potrzeby a nie na Twoje. Aby zostać szeregowym musisz mieć wykształcenie co najmniej gimnazjalne. Kierowca stara 266 nie musi być magistrem. Kierowca cieżarówki z uprawnieniami dodatkowymi jest bardziej potrzebny niż podoficer z magistrem. Nikt Cię nigdzie sam z siebie nie wyśle. Musisz sam o siebie zadbać. Dla przełożonych będziesz potrzebny jako kierowca, jak odejdziesz wyżej to będą mieć problem bo nie będą mieć kierowcy.
Moja rada jest taka. Od razu atakuj na oficera albo podoficera, jak masz pracę to tylko lepiej. Pisz wnioski, ćwicz i trenuj. Może zajmie Ci to rok, może dwa ale jak nie spróbujesz to się nie dostaniesz.
@commendante Dzięki za rzeczową odpowiedź.
Mógłbym być całe życie kierowcą w wojsku. Ale jak można spędzić tak całą swoją służbę za kierownicą, kiedy będzie ci przysługiwało zawsze najniższe wynagrodzenie w szczeblach, tylko dlatego że kierowcą może być szeregowy a nie kapral.
Na oficera jestem za cienki do konkursu: j. obcego nie używałem 10 lat, więc jest u mnie na poziomie słabo-podstawowym, sprawnościowo też przeciętnie. W internecie mieszają mi się informacje odnośnie kursów podoficerskich a szkoły podoficerskiej... Czy dla kandydatów na kurs podoficerski (po SP) są te wymagania, test j. angielskiego i test sprawnościowy co na kurs oficerski? I te same co dla cywila bez SP, który aplikuje do szkoły podoficerskiej?
Trochę chaotycznie zadajesz te pytania. Do służby przygotowawczej nie ma żadnych egzaminów. Ani na podoficerską ani na oficerską służbę przygotowawczą nie trzeba nic zaliczać.
Kursy podoficerskie dla osób z cywila, które nie miały przeszkolenia wojskowego są organizowane bardzo rzadko. Teraz trwa szkolenie w Dęblinie, wczesniej było w Poznaniu dla pielęgniarek. Tak normalnie to nie ma kursów podoficerskich dla cywili (oprócz kursu muzyków). Jakie są wymagania na takie kursy to możesz poszperać w internecie.
"Kursy podoficerskie dla osób z cywila" - mam rozumieć dla osób, które nie są żołnierzami zawodowymi, lecz są jedynie po Służbie przygotowawczej? I jeszcze prosiłbym cię o odpowiedź na pierwsze pytanie z mojego I wątku odnośnie:
"Czy można odbyć SP w korpusie szeregowym (pewne przyjęcie do SP), a następnie z poziomu cywila ubiegać się o kurs na podoficera? Czy to przeczy jedno drugiemu?"
następnie z poziomu cywila ubiegać się o kurs na podoficera
Na jaki kurs? Na służbę przygotowawczą do korpusu podoficerów?
Nie. Słyszałem o kursach na podoficera po służbie przygotowawczej. Chyba, że jestem w wielkim błędzie o takie kursy przeznaczone są wyłącznie dla żołnierzy zawodowych szeregowych.
Albo inaczej. Po ukończonej Służbie przygotowawczej na potrzeby korpusu podoficerów w jaki sposób mogę ubiegać się o pracę w wojsku w stopniu kaprala?
Najnowsze komentarze