Doszły nowe kierunki i po raz pierwszy nabór przeprowadzi Szkoła Podoficerska Logistyki w Grudziądzu.
Osoby zainteresowane zapraszam do zapoznania się wykazem kierunków i limitów miejsc.
Terminy składnia wniosków przedstawiają się następująco:
- do Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu – do dnia 14 czerwca 2025 r.;
- do Szkoły Podoficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie:
- a) I edycja (rozpoczęcie szkolenia marzec 2025 r.), w grupach osobowych:
-
- – bezzałogowych statków powietrznych i wskazywania celów, – ruch lotniczy, – inżynieryjno-lotnicza – do dnia 13 grudnia 2024 r.,
-
- b) II edycja (rozpoczęcie szkolenia lipiec 2025 r.), w grupie osobowej:
-
- – inżynieryjno-lotnicza – do 2 maja 2025 r.,
-
- c) III edycja (rozpoczęcie szkolenia listopad 2025 r.), w grupie osobowej:
-
- – inżynieryjno-lotnicza – do dnia 22 sierpnia 2025 r.;
-
- a) I edycja (rozpoczęcie szkolenia marzec 2025 r.), w grupach osobowych:
- do Szkoły Podoficerskiej Marynarki Wojennej w Ustce – do dnia 28 lutego 2025 r.;
- do Szkoły Podoficerskiej SONDA w Zegrzu:
- a) I edycja (rozpoczęcie szkolenia luty 2025 r.) w grupach osobowych:
-
- – eksploatacja systemów łączności (28B21), – eksploatacja systemów łączności (28B33), – eksploatacja systemów informatycznych, – do dnia 13 grudnia 2024 r.,
-
- b) II edycja (rozpoczęcie szkolenia wrzesień 2025 r.) w grupach osobowych
-
- – eksploatacja systemów łączności (28B21), – eksploatacja systemów informatycznych, – techniczna (28T) – do dnia 14 czerwca 2025 r.,
-
- a) I edycja (rozpoczęcie szkolenia luty 2025 r.) w grupach osobowych:
- do Szkoły Podoficerskiej Logistyki w Grupie – do dnia 4 października 2024 r.
Osoby zainteresowane otrzymaniem pomocy w przygotowaniach do egzaminów wstępnych zapraszam do kontaktu poprzez formularz kontaktowy lub email: admin@podoficer.pl
W skład usługi wchodzi:
- pomoc w wyborze szkoły i kierunku,
- pomoc w przygotowaniu dokumentów wymaganych w trakcie postępowania rekrutacyjnego,
- udzielenie wytycznych do przygotowania się do egzaminów wstępnych,
- mentoring i coaching,
- dostęp do zamkniętej grupy na fb,
- porady i wyjaśnienia odnośnie egzaminów i wojska.
Forma takiej pomocy to konsultacje online bądź w miarę możliwości na żywo. Koszt usługi to 700zł netto.
Zestawienie limitu miejsc na szkolenie wojskowe zakończone egzaminem na podoficera w 2025 r., przygotowujące do pełnienia służby wojskowej w określonych korpusach osobowych (grupach osobowych)
Dzień dobry,
Wiem, że strona nazywa się podoficer.pl, ale może gospodarz bądź inni czytający będą wyrozumiali i postarają odpowiedzieć na moje pytanie.
Mianowicie:
Chciałbym związać swoje losy z WP, głównie interesuje mnie lotnictwo. Stąd rozpatruje dwie ścieżki:
-kurs oficerski dla cywila w LAW,
-kurs podoficera w grupie inżynieryjno-lotniczej/ruchu lotniczego.
O mnie:
– 29 lat,
– studia wyższe przyrodniczo – techniczne (mgr inż.) – tu pojawia się problem bo gdybym chciał startować na kurs oficerski to mój kierunek nie łapie się jako ten najbardziej pożądany. Kto wie jak komisja by zinterpretowała i punktowała suplement dyplomu (przedmioty i godziny kształcenia) w kontekście zbieżności przedmiotów, których się uczyłem z oczekiwani LAW.
– jestem gotowy zwiększyć swoje szansę poprzez (zapisanie się na studia podyplomowe na LAW) + oczywiście będzie mnie czkało uzyskanie certyfikatu STANAG,
-dodatkowo mam doświadczenie lotnicze jako pilot z licencją PPL-(A) + strażak osp + kurs kpp
-brak pleców w WP
Nie ukrywam, że byłbym zainteresowany bardziej tą ścieżką, ale zdaje sobie sprawę, że realnie mogę odpaść w procesie rekrutacji. Stąd moje pytanie czy Waszym zdaniem warto startować w kontekście możliwego przyjęcia na ten kurs, czy jednak skupić się na ścieżce podoficera i przy dobrych wiatrach (sumienna służba + chęć rozwoju) plus oczywiście akceptacją przełożonych startować na kurs oficerski, będąc podoficerem z kilkuletnim stażem?
Wiem, że pytanie jest złożone, ale może ktoś miał jakieś doświadczenie w podobnych rozterkach, lub zna przypadki zbliżone do mnie.
Bedę wdzięczny za pomoc, pozdrawiam.
Możesz startować ale chyba rozumiesz, że nie zostaniesz pilotem…
Jeśli chodzi o studium oficerskie to musisz śledzić decyzję MON na przyszły rok, jakie kierunki – specjalności zostaną otwarte na kolejny rok, no i najważniejsze, czy po to Twoich studiach dostaniesz zgodę na startowanie na kurs oficerski w Dęblinie… Potem czekają Cię egzaminy w tym wf i angielski.
Co do szkoły podoficerskiej to możesz sobie startować, tutaj wystarczy wykształcenie średnie, bez matury. Najważniejszy będzie wf
Co do starań na kurs oficerski będąc już podoficerem to jest to najtrudniejsza opcja, musisz spełniać określone wymagania a co najgorsze mieć zgodę przełożonych. Co więcej, jest bardzo mało miejsc dla podoficerów na kursy oficerskie i jest duża konkurencja.
Najłatwiej będzie się dostać na kurs podoficerski do Dęblina. Na kierunku inż-lot będziesz najbliżej statków powietrznych.
Czołem, wiadomo już coś jak sytuacja ma się z kursami dla rezerwistów? Jakieś daty, wymagania, pula uczestników i miejsca kursów?
Z góry dzięki za info, pozdrawiam.
Nie, może WCRy opublikują jakieś informacje.
Musisz kontaktować się z macierzystym WCR. W zależności jaki to ma być kurs, czy na pierwszy stopień podoficerski, doskonalący czy przekwalifikowania specjalności, każdy WCR posiada własne limity i specjalności które mogą odbiegać od innych (np. mój ma przekwalifikowania panc-zmech, a inny ma artyleria lufowa). Najlepiej pojechać do WCR i złożyć wniosek na dany rodzaj kursu i określić ilość dni ćwiczeń, jak jakieś terminy się pojawią, to zadzwonią zapytać czy chcesz iść.
A jeśli chodzi o limity to po zasięgnięciu informacji, wychodzi, że na każdy WCR przypada jedno w porywach do dwóch miejsc, niezależnie od rodzaju kursu (I stopień pdf, doskonalący, przekwalifikowania) więc złóż jak najszybciej wniosek, żeby wejść w kolejkę. 🙂
Mam pytanie czy na kurs podoficerski trzeba miec zdana mature?
Nie trzeba, wystarczy średnie wykształcenie
Ile trwa w takim razie szkoła ?
Zależy od kierunku, od 5 do 11 miesięcy.
Chce złożyć papiery do dwóch w Dęblinie oraz Zgierz i Dęblin inżynieryjno-lotnicza np. Ile ? Lub te kierunki w Zgierzu
Inżynieryjno-lotnicza 11 miesięcy, Zegrze 5.
Zegrze a nie Zgierz. Jeszcze do złego miasta pojedziesz… 🙂
Witam,
Planuję wziąć udział w naborze do szkoły w Dęblinie kierunek inżynieryjno-lotniczy, moje pytanie jest odnośnie przydziałów po zakończeniu szkolenia, ponieważ ilość miejsc w poszczególnych edycjach jest chyba uwarunkowana zapotrzebowaniem z konkretnych lotnisk (to tylko moje przypuszczenia). Czy można uzyskać informacje na przykład w sekretariacie gdzie będą w większości przydziały po pierwszej edycji, czy będą to na przykład lokację w północnej czy centralnej Polsce. Pytam ponieważ jestem z południa i jedyna dla mnie możliwość to lotniska zlokalizowane w centralnej Polsce, na południu jest tylko w Krakowie, w przypadku przydziału w miejsca na północy Polski ( Malbork, Świdwin, Mirosławiec itd.) zapewne odmówiłbym etatu.
Niestety może być ciężko z uzyskaniem takich informacji, musiałbyś złapać się z kimś z I lub II edycji, kandydaci dostaną wykaz jednostek i być może Ci podadzą co im zaproponowano, zapotrzebowania spływają praktycznie ze wszystkich baz lotniczych w Polsce, więc jest trochę do wyboru przy wybieraniu etatów, jedyny sposób aby wybrać jednostkę do której chcesz iść to dobre wyniki w nauce i szkoleniu, dodatkowo zdanie całego STANAGA jeśli zostanie zorganizowany na kursie, bo daje dużo punktów dla kandydata, kończąc kurs w czołówce kandydatów masz najwięcej stanowisk do wyboru. Wydaje mi się, że w przypadku kierunku inżynieryjno-lotniczego lepiej w ogóle nie rozważać ewentualnego nieprzyjmowania etatu, jest to 11 miesięczne szkolenie w specyficznej specjalności, potem żeby wrócić, trzeba bawić się w jeżdżenie na kwalifikacje, ponowne badania lekarskie, rozmowy i długi czas oczekiwania do ponownego powołania.
Dziękują za wyczerpującą odpowiedź na pytanie.
Jak jest w końcu z tym nie przyjęciem etatu od nich ? Jest promocja, czy rezygnacja wtedy ze szkoły?
Jak masz rezygnować to wcale nie idź.
Jest promocja, mianowanie na stopień kaprala i przeniesienie do rezerwy. Następnie bujanie się po jednostkach, żeby znaleźć etat, dalej słuchanie, że kaprali nie szukają, że mają swoich szeregowych których wysyłają na kursy. Kończąc w końcu na tym, że nie znajdziesz etatu w jednostce do której najbardziej chcesz iść i skończysz w smutnej rezerwie 🙁 (tak jest w moim przypadku, „jest” a nie „było”, bo dalej od roku szukam sobie etatu).
Kontynuując, jeszcze przed rozpoczęciem kursu myślisz już o nie przyjęciu etatu, jest jakiś powód? Może coś doradzimy, warto uczyć się na cudzych błędach, niż samemu je popełniać. Nieprzyjęcie etatu to najgorsze rozwiązanie.
A gdzie szukasz etatu?
Na początku jak miałem zapał to dywizjon przeciwlotniczy z obrony wybrzeża(mają swoich na kursy), CSWOT(WCR wrzucił ogłoszenie, a centrum nic o tym nie wiedziało), czy jedna z brygad WOT, próbowałem też ze stanowiskiem w Szkole Podoficerskiej, ale też się nie udało (szkoda, bo najchętniej poszedłbym na pododdziały szkolne na instruktora), dalej do artylerii i przeciwlotniczej z 1 Dywizji, następnie 18 Brygada Zmotoryzowana, poległy też próby do żandarmerii, bo nie mają stanowisk dla podoficerów młodszych. Mam na oku już ostatnią jednostkę, bo męczące jest ciągłe codzienne przeglądanie stron WCR-ów z całej Polski szukając jakichś kwalifikacji. Albo się uda, albo zmiana munduru, a teraz, to już rok wegetacji w pracy, która mnie męczy i nie daje mi żadnej satysfakcji. Dla kogoś kto naprawdę chce służyć i przez rok nie może nic sensownego znaleźć, to ciężki rok. Dlatego lepiej przyjąć etat, najwyżej się przeniesiecie, ale zamykając na tym etapie furtkę, ciężko będzie wrócić.
Napisz do mnie na priv.
Miałeś do mnie napisać..
Obecnie jestem całkowicie nastawiony na zbliżające się kwalifikacje za kilka dni, widzę w nich bardzo dużą szansę, ze względu na doświadczenie, które mam z tej jednostki i uprawnienia które specjalnie pod nią zrobiłem. Po kwalifikacjach, dam znać co wyszło 🙂
W moich regionach szukając etatu jako szeregowy, odsyłają mnie z odpowiedzią, że mają bardzo duże zapotrzebowanie na kaprala, stąd moje pytanie, nie myślę rezygnować całkiem ze szkoły, tylko zastanawiałem się czy przymusowo jest rezygnacja, ale dzięki wielkie za odpowiedź.
nic nie rozumiem z tego co Ty piszesz, nie przyjmujesz etatu to do widzenia i cywil więc to jest Twoja rezygnacja a nie przymusowa…
Dzisiaj MON pokazało rozporządzenie w sprawie kursów oficerski na rok 2025. Wynika z niego, że szukają do CWCR 10 psychologów. Czy to CWCR zajmuje się wyłącznie procesami rekrutacyjno-sprawdzającymi? Przychodzą kandydaci, psycholodzy w ramach komisji weryfikują i tak ciągle, ciągle to samo? Czy zajmują się czymś jeszcze?
Czy możecie też spojrzeć na tabelę i powiedzieć, że tak samo ją rozumiecie, że na rok 2025 dla psychologów są limity ze środowiska pracowników resortu Obrony Narodowej, a do pozostałych nie ma w ogóle? Czyli jeśli ktoś nie jest pracownikiem ON, jest ze środowiska cywilnego, to nawet nie ma co startować, bo nie jest dla niego przeznaczony limit?
Tak, to rekrutacja dla PRON.
Orientuje się ktoś jak wyglądała ostatnia rekrutacja do Dęblina na SIL? Mam we wrześniu kwalifikacje i zastanawiam się czy trzeba się będzie bardzo spiąć na wfie czy tak średnio. Przeciazylem lekko kolano, bo za bardzo poszalałem w górach i drugi tydzien(ostatni) nie mogę biegac co napewno odbije się na testach… Podciągi i brzuszki liczę na max, bo w domu bez spiny się udaje. I na czym polegają badania? Krew i ogólne sprawdzenie stanu zdrowia?
Patrzyłem na tabelkę przyjęc do szkoły podoficerskiej. Nie rozumiem tej tabeli. Np. Kierunek bezzałgowe statki powietrzne w pierwszej tabeli wskazuje,że chodzi o 80 etatów, a w tej małej że tylko 10 etatów. O co tu chodzi?
Był błąd z tabelkami już poprawiłem.
Jest kierunek eksploracja systemów informatyki i łączności. Ciekawie brzmi. Warto iśc na to? Czy to jest związane z radiostacją?
Tam są trzy grupy osobowe
eksploatacji systemów łączności (28B21)
eksploatacji systemów łączności (28B33)
eksploatacji systemów informatycznych
nie ma tego co napisałeś.
Może być ale nie koniecznie związane z radiostacją a czy warto? Nie wiem jak na takie pytanie odpowiedzieć. Warto na każdy kierunek.
Najwięcej miejsc jest na inżynieryjno-lotniczą. To chyba kierunek nie dla mnie. Nie mogłbym pracować tam, mysląc, że sprzęt spadnie. Jest się odpowiedzialny za ludzi. To chyba lepiej iśc na inną specjalizację?
Specjalizacje są na medycynie. W wojsku są specjalności wojskowe.
Lepiej startować do szkoły podoficerskiej czy może zrobić kaprala w legi akademickiej?
Zdecydowanie do szkoły podoficerskiej 🙂
Ponawiam pytanie kolegi wyżej, jak wygląda sytuacja z wf-em trzeba się dość spiąć czy na luzie można podejść?
Tak, lepiej na 100% podejść do testów. Akurat pod względem zakwalifikowania na kurs podoficerski, test sprawności fizycznej jest najważniejszą rzeczą. Na rozmowach pewnie usłyszycie „jeśli zdał Pan wf to widzimy się na kursie”, co jest faktycznym wykładnikiem, popartym doświadczeniem własnym. Prędzej kurs rozpocznie się bez pełnej obsady kandydatów, niż wzięliby osoby, które słabo zdały konkurencje. Komendant szkoły jak i instruktorzy od wychowania fizycznego przykładają dużą wagę do tej dyscypliny, na testach: prawidłowość wykonywania ćwiczeń, a w trakcie kursu, duży nacisk na wf którego będzie dużo w szczególności bieganie 3, 5 i 10km.
Mam pytanie w sprawie testów sprawnościowych. Jaka jest przerwa między ćwiczeniami?
Zależy jak będą zorganizowane testy, czy wszystko na stadionie czy hala i stadion (chodzi o przejście z punktu na punkt), myślę, że około 5 minut między konkurencjami. Jak dużo chętnych to można się będzie jakoś plątać, pierwszy podejdziesz do drążka, potem następni, przejdziecie na brzuszki to staniesz w kolejce na końcu to dłużej na odpoczynek, z bieganiem podobnie.
Czyli kolejnosć jest taka najpierw podciagniecia potem brzuszki na końcu bieganie?
Możliwe, trzeba zajrzeć do aktualnej instrukcji i zobaczyć jaka kolejność będzie, na stronie szkoły na pewno jest.
Z tego co widziałem w regulaminie to drążek > 100m > 1km > brzuszki, ale czy tak będzie to się okaże. Przy drazku mozna pracowac tułowiem i nogami, a więc nie ma tragedii.
Weź pod uwagę, że każda szkoła ma inne konkurencje trochę. Kolejność konkurencji w tabelce nie odzwierciedla kolejności podchodzenia do ćwiczeń a nieraz jest do wyboru – 100m lub „koperta”.
W Dęblinie jest chyba 100m albo 10×10 w zależności od warunków pogodowych tak wyczytałem z regulaminu na 2024
Ja na testach sprawnościowych na kurs miałem w kolejności: podciąganie, brzuszki, 100m, 1000m. Na egzaminie końcowym kursu: pompki/drążek (do wyboru), 10×10 (kobiety koperta), 3km marszobiegu.
Witam, wie ktoś kiedy przyślą jakiś list/mail kiedy odbędzie się egzamin wstępny bo za niedlugo powinien już być a jeszcze nic nie dostałem.
Dzisiaj, przyszedł mi list i sms z Dęblina. Ktoś ma inną datę testów niż 23.09? Wiecie może co z badaniami? Czy da je radę zrobić w jeden dzień, czy trzeba poświęcić więcej czasu ? Jak mam orzeczenie komisji o kat. A to też będę musiał w nich uczestniczyć ?
Takie egzaminy to tydzień czasu trwają…
To że masz kategorię A to jeszcze nic bo musisz mieć jeszcze kategorię Z – czyli orzeczenie o zdolności do zawodowej służby wojskowej.
Czyli najlepiej zarezerwować sobie czas od poniedziałku do piątku. Jeden dzień to testy, a kolejne to latanie po lekarzach w Dęblinie, czy w innej miejscowości ?
Nie Dęblinie, a w Lublinie, tam jest RWKL który będzie Was orzekać, mi badania zajęły 3 dni i WCR skierował mnie przed testami, więc zrobiłem badania na spokojnie u siebie. Transport do i z powrotem prawdopodobnie będzie zapewniony dla Was.
mi też już przyszedł smsem na 24
Cześć!
Czy wszystkie miejsca wskazane w tabeli są przeznaczone dla środowiska cywilnego? Jeśli nie, to które odnoszą się do cywili?
Tak, wszystkie dla cywili.
Dzięki za poprzednią odpowiedź.
Mam też pytanie co do specjalności wojskowych. Idąc do którejkolwiek szkoły podoficerskiej, czy określona specjalność jest do wyboru? Czy trafiam do losowej grupy osobowej? I czy można gdzieś znaleźć informacje o konkretnej specjalności?
Tak, wybierasz sobie szkołę oraz grupę osobową lub kilka grup (jak się nie załapiesz na jedną to pójdziesz na inną).
Nie wiem czy gdzieś można znaleźć informację o konkretnej specjalności. Pewnie po trochu tu i tam jest mniej więcej napisane.
W razie czego zapraszam do skorzystania z moich usług przygotowania do egzaminów wstępnych, wtedy pomogę z wyborem szkoły i kierunku.
Dzięki za propozycję! A skąd masz wiedze do świadczenia takich usług?
Jest gdzieś wykaz jednostek do których można się dostać po szkoleniu? Biorę pod uwagę służbę po szkole w Poznaniu, Dęblinie albo w Ustce.
Wiedzę mam z wieloletniego doświadczenia.
Po szkoleniu to wojsko Ci wyznaczy jednostkę do której pójdziesz służyć. Nie ma takowego wykazu.
I po pozytywnym przejściu szkolenia na początek trzeba jechać na granicę służyć?
Nie, skąd ten pomysł.?
Słyszałem o wielu młodych żołnierzach którzy po szkoleniu jeżdąą na granicę na 2 tyg na przykład. Chyba że tyczy się to tylko nowych szeregowych.
Choć mam dwójkę znajomych którzy po szkole podoficerskeij w Poznaniu też pojechali na granicę (o białoruską chodzi oczywiście)
Jak trzeba to się jedzie. Ale to nie reguła żadna.
Po inżynieryjnej, bezzałogowych czy ruchu lotniczym wątpię, że pojedziesz na granicę, raczej będziesz siedział w hangarze, na wieży czy jakimś kontenerze przy komputerze albo na tygodniowych/miesięcznych kursach z obsługi sprzętu w Polsce lub za granicą tj. odrzutowców/śmigłowców/dronów/uzbrojenia do nich. Ewentualnie to przeciwlotników wysyłają i Poznań to między innymi rozpoznanie, więc oni też prędzej pojadą na granicę. Tak jak Commendante napisał, jak trzeba to się jedzie.
Witam, wie ktoś(kto był) ile ok. trzeba było mieć pkt żeby dostać się na inżynierie lotniczą?
To nie ma znaczenia ile było wcześniej. To czy się ktoś dostanie zależy też od ilości zdających – nie ma żadnego progu który trzeba osiągnąć, biorą po prostu tych, którzy mają najwięcej punków i w ramach limitu osób do przyjęcia.
Ok,dziekuje
Na specjalności, gdzie trzeba mieć preferowane kierunki, np informatyki, elektroniki. Ja nie mam takiego wykształcenia. Czy można składać dokumenty? DK odrzuci?
Można, a nawet trzeba. Nikt nie odrzuci. Możesz być nawet po kosmetologii.
nawet na takie kierunki jak kryptologia i cyberbezpieczeństwo w poznaniu? to są kierunki informatyczne
Tak, nie ma znaczenia Twoje wykształcenie. Wojsko by chciało przyjąć samych specjalistów ale to nie taka kasa. Można startować na dowolny kierunek. Preferowane wykształcenie nie ma tutaj żadnego znaczenia.
Na studium oficerskie też z każdym wykształceniem? Czy tam bardziej już patrzą i DK nie daje zgody.?
Tam już trzeba mieć ukończony odpowiedni kierunek studiów magisterskich.
Gdzie znaleźć wykaz studiów przydatnych, po którym można rekrutować na studium oficerskie?
Witam mam pytanie w sprawie kuru podoficerskiego jak długo ma się odbywać kurs czy 6 tygodni czy dluzej
Szkoła podoficerska trwa od 5 do 11 miesięcy. Musisz sprecyzować pytanie o jaki kurs Ci chodzi.
O kurs podoficerski dla żołnierzy zawodowych który służą w jednostce w czynnej sluzbie
A to nie wiem.
Czy jak skończyłem rok temu szkolenie podstawowe i złożyłem przysięgę to mogę wziąć udział w tej rekrutacji?
Tak, możesz.
Witam Czy po ukończeniu kursu i przy ewentualnej rezygnacji z etatu, który oferuje wojsko trzeba zwracać jakieś koszty?
Nie, nie trzeba.
Czy po przysiędze w ramach szkolenia podstawowego podczas Legii Akademickiej, mogę wziąć udział w szkoleniu podoficerskim dla cywilów?
Tak, możesz.
Witam, mam pytanie, czy jeśli startowałam na szkołę podoficerską teraz, która zaczyna się w listopadzie to, do którego powinnam dostać informację czy się dostałam czy nie ?
I jeśli jestem rezerwową to czy jeśli mnie nie przyjmą to mogą mnie dać gdzieś indziej ?
Witam, mam pytanie, jeśli starowałam teraz do szkoły podoficerskiej, która ma się zacząć w listopadzie to kiedy powinnam dostać informację o tym czy się dostałam czy nie ? I jeśli jestem rezerwową to czy mogą mnie wysłać gdzieś indziej ? albo na jakiś kurs ?
Informacje są już na stronie, tzn. lista osób, które się dostały i po numerku, które dawali trzeba się odnaleźć, a później po prostu czekac na powołanie
Czy mogę złożyć wniosek do dwóch szkół podoficerskich jednocześnie?
Możesz Kacper tylko uważaj, żeby terminy egzaminów się nie pokrywały.
Witam,
Chciałbym zapytać czy miał ktoś jakieś doświadczenie w rekrutacji do szkoły podoficerskiej w Dęblinie (SIL) ze stwierdzonym zespołem Gilberta (bilirubina całkowita w wynikach ~ 2 mg/dl – [norma 0,3–1,2 mg/dl]. Wiem, że w poprzednich latach wojsko zliberalizowało normy przy tym schorzeniu, ale jestem ciekaw czy w siłach powietrznych też poluzowanie nastąpiło i jak to jest interpretowane przez komisję lekarską.
Będę wdzięczny za pomoc, pozdrawiam.
Witam, czy jeśli odmówimy etatu po zakończeniu kursu to trzeba zwracać wojsku jakieś koszty?
Nie, ale jak masz zamiar odmówić to nawet nie zaczynaj i nie zabieraj komuś miejsca.
Ile trwa kurs podoficerski w Poznaniu na kierunku cyberbezpieczeństwa?
Rozpoczęcie szkolenia 02.09.2024, promocja na pierwszy stopień podoficerski 28.03.2025 r. 7 miesięcy.
Mój czas operacyjny na sprawdzenie tego na stronie Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w zakładce rekrutacja 00:19,22 sek.
Oui, co tak długo Ci zajęło? 🙂
Miałeś do mnie napisać na priv. Mam sprawę.
Puściłem wiadomość
Witam. Czy będąc żołnierzem WOT mogę startować na szkołę podoficerską z chwilą ? Czy wtedy już nie jestem cywilem ?
* z cywila
Idź do WCR, złóż wniosek i zobaczysz czy przyjmą. Potem jak zdasz egzaminy wstępne, to zwolnisz się z WOT i zostaniesz powołany do dzsw na szkołę podoficerską.
Dzień dobry,
Jestem inż. geodetą z 7 letnim doświadczeniem w obsługach inwestycji torowych, pracach terenowych w polach/lasach. Mam doświadczenie w zarządzaniu ludźmi na budowach. Planuję iść do wojska, tylko zastanawiam się nad ścieżką, jaką wybrać.
Nie mam przeszkolenia. Jaką drogę podpowiedział byś obrać, żeby była powiązana z moim zawodem/doświadczeniem?
Jeśli nie masz magistra, to pozostaje korpus podoficerów lub szeregowych.
Nie bardzo tam wykorzystasz swoje doświadczenie. Nie rozumiem po co chcesz iść do wojska, wydaje mi się że w geodezji jest lepsza kasa… niż te 5-6k w wojsku.
Obecnie żadne szkoły podoficerskie nie robią naboru w specjalnościach związanych z Twoim profilem. Jako szeregowy możesz ewentualnie w jednostkach inżynieryjnych służyć.
Już nie wspomnę, że jak masz więcej niż 35 lat to nie załapiesz się na emeryturę wojskową czy odprawę mieszkaniową.
Podsumowując, nie zrobisz wrażenia na wojsku z tym doświadczeniem.
Tam masz spełniać wymagania – wykształcenie podstawowe na szeregowego, średnie bez matury na podoficera. Geodetów to raczej tam nikt nie szuka.
Za mało mam danych, żeby doradzić coś więcej.
a w przypadku ukończenia szkoły w zegrzu, to przydział się dostaje do jednostek z łączności czy można trafić do jednostek zmechanizowanych?
Witam. Jestem mgr po AWFie z dobra znajomością języka niemieckiego i angielskiego z kursem instr. z pływania. Mam 30 lat. Chciałbym trafić do Ustki ale jestem w stanie wybrać też inne miejsce. Jaki kierunek wybrać i jak duże szanse sa na etat? Pozdrawiam.
Może spróbuj na kurs oficerski?
Do szkoły podoficerskiej się dostaniesz bez problemu. A etat jest zapewniony po szkole, zostajesz z automatu kapralem zawodowym i idziesz służyć do jednostki, którą Ci przydzielą.
Chciałbym złożyc dokumenty do szkoły podoficerskiej, ale że względu na sytuację geopolityczną się waham. Będzie wojna? Próbować sił w dostanie się do szkoły podoficerskiej?
Nie potrzebuję tu takich politycznych komentarzy, nie wiem czy nie od ruskiego trolla więc nie odpowiem.
Nie jestem ruskim trolem i to nie jest polityczny komentarz. Poszedłbym z chęcią do wojska, ale blokuje mnie myśl, że jest cięzka sytuacja za granicą. Może lepiej złoże do innej służby dokumenty.
Chciałbym pociągnąć temat trochę dalej, jeśli blokuje Cię myśl ewentualnego konfliktu zbrojnego, to jaki jest Twój cel zostania żołnierzem i pełnienia służby? Konstytucja i Art. 11 uoOO jasno definiuje istotę istnienia naszych Sił Zbrojnych, w której między wierszami idzie wyłapać, że w dużym uproszeniu wojsko jest głównie na wojnę. Znam „żołnierzy” co mają paszport w szufladzie i przygotowany plan na czas W, słyszałem również o „żołnierzach” co zbierają na komputer, konsolę lub wycieczkę za granicę, po czym wniosek do pasywnej rezerwy a następnie widzę pytania na grupie facebooka jak unikać powołań na ćwiczenia pasywnej rezerwy. Wiem, że 6000, mieszkaniówka, wygodny etat, duża odprawa i emerytura bardzo kusi, ale mimo to patrzmy trochę dalej. Nie idźmy też w drugą skrajność, „za ojczyznę”, „patriotyzm i miłość do ojczyzny”, kiedyś usłyszałem stwierdzenie, że patriotyzm jest dla wojsk ochotniczych w momencie wielkiego zrywu przeciwko agresorowi, że nie dotyczy to wojsk zawodowych którzy codziennie się szkolą na wojnę której jeszcze nie ma, że w tym są inne cele, spodobało mi się to stwierdzenie i się z nim utożsamiam, to jest już kwestia światopoglądowa, którą każdy ma swoją. Znam również ludzi którzy tylko czekają na mobilizację, aż to wszystko się zacznie, czy to dziwne, ciężko stwierdzić, jak ktoś żyje wojskiem, służy w wojsku, szkoli się z takich rzeczy, jak strzelać, jak przetrwać w izolacji, to czy to dziwne, że chce się sprawdzić, wykorzystać to wszystko, a nawet zmienić priorytety życia i przejść do podstawowych instynktów przetrwania? „Za rodzinę i tych którzy sami nie mogą ochronić swojego życia” takie podejście wystarczy.
Ukraina, Palestyna i strefa Gazy, Liban, to są idealne przykłady jak w czasie wojny policja, pogotowie, staż pożarna czy wolontariusze realizują swoje zadania w strefie działań wojennych a nawet poza (Ukraina), plate carriery, hełmy i spadające rakiety. Albo uciekasz co zwiększa szansę przeżycia, albo zostajesz, pomagasz ludziom i ryzykujesz życiem na co się godzisz.
Kwestia dyskusyjna i światopoglądowa
Czy w momencie rozpoczęcia szkoleni mogę być na wypowiedzeniu w pracy i wykorzystać urlop do końca okresu wypowiedzenia? Czy stosunek pracy musi być zakończony ?
Czołem. Piszę z zapytaniem jak jest z miejscami na SP SONDA, jest raczej więcej chętnych niż miejsc czy zupełnie inaczej?
Witam proszę o poradę. Chciałabym w przyszłym roku zacząć służbę dla wojska.
Jestem mgr psychologii w tym roku robię studia podyplomowe na LAW psychologia lotnicza w systemie zarządzania bezpieczeństwem.
Chcę dowiedzieć się jak najlepiej soba pokierować, czy startować na kurs oficerski? Czy podoficerski? Czy może iść na dobrowolna?
Dobra, na bieżąco będziemy ustalać najlepszą drogę dla Ciebie.
Zacznijmy od tego, czy chcesz związać się z wojskiem na dłużej, czy po prostu „spróbować” i kiedy kończysz te studia?
Chcę na dłużej. Studia magisterskie skończyłam w lipcu. Teraz w czerwcu skończę podyplomowke na LAW. Mówię po angielsku C1 i po arabsku podstawy.
zastanawiam się czy lepiej próbować oficerski, podoficerski czy dobrowolna i co dalej.
Najlepiej na kurs oficerski ale też najtrudniej, pisałem Ci poniżej.
W przyszłym roku jest 10 miejsc na kursach oficerskich dla psychologów ale tylko dla pracowników wojska. Tak czy inaczej magister wystarczy, podyplomówka nic nie daje.
Raczej się nie dostaniesz zgody na przystąpienie do egzaminu. Mam nadzieję że wiesz jak wygląda rekrutacja na kursy oficerskie i jak masz się przygotować?
Jeśli chodzi o kurs podoficerski to możesz startować bo tam wykształcenie nie ma znaczenia, masz mieć średnie a Twoje studia nie bardzo się tu przydadzą. To samo jeśli chodzi o zostanie szeregową zawodową.
Moim zdaniem kierunek mało przydatny w wojsku. Brzmi fajnie jednak to wąska specjalizacja. Tak czy inaczej, jeśli chcesz być oficerem to musisz się przygotowywać do egzaminów.
A jak chcesz iść na szkołę podoficerską to nie ma przeciwskazań, ale psychologiem nie będziesz w wojsku bo podoficerowie nie służą na takich stanowiskach.
Nie zależy mi konkretnie na zawodzie psychologa. Chciałabym służyć i zastanawiam się jak odpowiednio się za to że tak kolokwialnie powiem zabrać i jak wystartować z moim zapleczem wykształcenia/ umiejetnosci.
No ale z takim wykształceniem możesz startować tylko na te uczelnie, które akceptują dyplom po kierunku psychologia. Więc nie wiem czy Cię przyjmą na kurs oficerski. Idź do WCR, zadzwoń do uczelni. Zapoznaj się z Decyzją Nr 101/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 29 sierpnia 2024 r. w sprawie naboru do uczelni wojskowych na kurs oficerski w 2025 r.
My się tu zajmujemy kursami podoficerskimi głównie.
Jak masz iść na kurs podoficerski czy na szeregową to nie ma żadnego problemu, trzeba złożyć wniosek w WCR.
Tam studia nie mają znaczenia i nikt tego dyplomu nawet nie będzie oglądał bo wystarczy średnie bez matury, a na szeregowego podstawowe.
Ja bym zaczął od dobrowolnej w korpusie szeregowych, tylko wybrać jakąś sensowną jednostkę, a pod jej koniec ogarnąć rekrutację na kurs podoficerski. Zdobędziesz doświadczenie wojskowe jako szeregowy i wtedy zdecydujesz czy chcesz zostać w MONie na dłużej. Korpus podoficerski w większości przypadków wiąże się z koniecznością przeprowadzki, ze względu na konkretne stanowiska po kursie. Jako szeregowy możesz spróbować znaleźć jednostkę najbliżej twojego miejsca zamieszkania i tam odbyć 11 miesięcy specjalistyki. W tym przypadku twoje wykształcenie nic nie pomoże.
Witam, chciałabym zadać pytanie lub/bądź utwierdzić się w tym komentarzu …rozumiem, że możliwe jest po odbyciu dobrowolnej zawodowej służby wojskowej wystąpienie z wnioskiem na kurs podoficerski z myślą o pracy jako zawodowy żołnierz (nie jako rezerwista) ?
Chyba zasadniczej?
Nie trzeba nawet odbyć DZSW. Na szkołę można aplikować jako cywil.
Można też w trakcie DZSW.
Dzień dobry,
Chciałbym zapytać jaka najlepiej ścieżkę zawodową w wojsku wybrać. Jestem po magisterce bezpieczeństwo wewnętrzne oraz posiadam prawo jazdy kategorii B,C+E.
Co lepsze kurs podoficerski czy oficerski.
Pozdrawiam serdecznie
No kurs oficerski wiadomo lepszy. Ale trudniej się dostać. Po bezpieczeństwie wewnętrznym to nawet nie wiem na jaką uczelnię możesz startować, kierunek słabo preferowany w wojsku. Musisz sprawdzić na jakie kierunki możesz startować na kurs oficerski po tym. Prawo jazdy tutaj nie ma znaczenia, w wojsku to szeregowi są kierowcami.
Jeśli chodzi o szkoły podoficerskie to śmiało możesz startować bo potrzebne tylko średnie i to bez matury.
Wybór należy do Ciebie.
Witam. Wie ktoś może jakie konkurencje są na teście sprawnościowym w SP sonda i z jakimi
normami. Z góry dziękuję za odpowiedź
Kadet, takie informacje są na stronie internetowej szkoły.
No właśnie na rok 2025 takich informacji nie ma. Ostanie normy są z roku 2023
No właśnie na rok 2025 takich informacji nie ma. Ostanie normy są z roku 2023
Gdzie znaleźć wykaz studiów przydatnych, po którym można rekrutować na studium oficerskie?
Po wpisaniu „awl 12 miesięczny kurs” wyskoczy zakładka, w połowie storny link do pdf z wymaganiami.
Tutaj ewentualnie bezpośredni link do pliku: https://www.wojsko-polskie.pl/awl/u/bd/04/bd04337c-eab5-4741-a370-334586dd47f3/wymagania_kwalifikacyjne_ko_12_2024.pdf
Należy zwrócić uwagę na wymóg znajomości języka na poziomie 2 według normy STANAG 6001 ewentualnie poziom 1 na potrzeby WOT
Tutaj bezpośredni link do pliku z wymaganiami ze strony AWL: https://www.wojsko-polskie.pl/awl/u/bd/04/bd04337c-eab5-4741-a370-334586dd47f3/wymagania_kwalifikacyjne_ko_12_2024.pdf
Lub po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy „AWL 12 miesięczny kurs” pierwszy wynik, w połowie strony na zielono odnośnik do pliku w pdf. Należy zwrócić uwagę na wymóg znajomości języka angielskiego na poziomie 2 lub 1 (WOT) według normy STANAG 6001
Formularz nie chce przesłać linku. Więc: wyszukiwarka „AWL 12 miesięczny kurs”, pierwszy wynik, w połowie strony zielony odnośnik o treści „KWALIFIKACJE WYMAGANE W POSZCZEGÓLNYCH GRUPACH OSOBOWYCH NA 12 MIESIĘCZNY KURS OFICERSKI 2024 R.”
Witam, czy są może jakieś przykładowe testy z języka angielskiego do Szkoły Podoficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie?
Nie ma.
Witam. Zastanawiam się na służbą w wojsku. Jestem właśnie na ostatnim semestrze inżynierki i chciałbym w przyszłości startować do szkoły oficerskiej po magisterce z Inżynierii środowiska. Zastanawiam się jedynie czy lepiej jest próbować startować z podoficera i w międzyczasie dorobić sobie zaocznie magisterke i spróbować się dostać do szkoły podoficerskiej czy łatwiej będzie z cywila, jak już skończę magisterke w spokoju?
Przede wszystkim to sprawdź, czy po takim kierunku w ogóle się dostaniesz na kurs oficerski – nie wydaje mi się. Trzeba wybrać odpowiedni kierunek na magisterkę – taki, który jest preferowany przez daną uczelnię.
Jak zostaniesz podoficerem to potem droga jest jeszcze trudniejsza. Wojsko łaskawie będzie musiało Ci dać zgodę na startowanie na kurs oficerski, po spełnieniu szeregu warunków.
Obydwie drogi są trudne, proponuję już się przygotowywać do egzaminów (wf, angielski).
Raz piszesz o szkole oficerskiej a raz o podoficerskiej więc w sumie to nie wiem do której chcesz iść..
Cześć,czy był ktoś po dobrowolnej 12 miesięcy na szkółce podoficerskiej w Poznaniu? ,mam parę pytań ,czy warto i czy ciężko się dostać
Kolego, to jest szkoła podoficerska a nie żadna szkółka. Skąd wam się biorą takie nazwy?
Tam nie potrzeba iść po dzsw, można od razu z cywila. Ale są takie osoby też.
Pytaj tutaj albo na grupie na fb.
Co do dostania się to nie jest ciężko, trzeba zdać dobrze egzamin a zwłaszcza wf.
Witam i dzień dobry i dobry wieczór etc etc.
W maju tego roku pisałem maturę która nie wyszła najlepiej, ale zdałem. Od jakiegoś czasu zainteresowałem się lotnictwem więc pomyślałem o Dęblinie – pilotaż. W tym roku próbowałem, ale uwalili mnie już w psychologu RWKL (powodu nie znam, ale się domyślam że przyjście po 3h snu, mocno zestresowanym i pogubionym nie ułatwiło mi tego) więc zrobiłem sobie rok przerwy od ogólnie nauki żeby popracować, zarobić i się ogarnąć. W 2025 będę znowu podchodził do matury ale tylko rozszerzonej z matmy, geo i może j. ang żeby poprawić wyniki i iść na Dęblin. Natomiast jeśli się nie uda to mam pomysł by iść do SPSP w Dęblinie właśnie na inżynieryjno-lotniczy i teraz mam pytania:
1. Czy całe szkolenie (6-7 miesięcy) jesteśmy skoszarowani tam na miejscu czy są np. przepustki weekendowe?
2. Czy jakbym poszedł na podstawkę DZSW i potem do WOT wcześniej niż start szkolenia w SP to byłyby problemy z powołaniem? WOT mógłby mnie nie puścić? Wiem że w rekrutacji do uczelni wyższych są punkty dodatkowe za TSW (jak się nie dostanę to i tak bym został w terytorialsach, to nie tak, że chce tylko punkty xD).
3. Czy po promocji pdf mam zapewnione miejsce w jakiejś jednostce? Jest możliwość wyboru jednostki dla np. najlepszych osób na kompanii? Jak wygląda ocenianie takich osób? Są oceny jak w szkole/na studiach typu 1,2,3,4,5 i 6 z przedmiotów teorytycznych?
4. To pytanie będziej bardziej ścisłe, ale czy mogę wybrać specjalizacje w grupie osobowej Inż-Lot? Czy może jest ona nadawana z automatu na początku szkoły?
1. Jeśli chodzi o inżynieryjną to 11 miesięcy dokładniej, cały czas zakwaterowany, ale są przepustki na weekendy, nie wszystkie, ale są.
2. Możesz zostać też na szkoleniu specjalistycznym w ramach DZSW albo właśnie iść do WOT, różnice są wiadome, finanse, częstotliwość szkolenia, specyfika służby, itp (DZSW lepiej Cię przygotuje na kurs pod względem regulaminów, służb dyżurnych itp, WOT raczej tylko pod względem taktyki).
Nie powinno być problemów z odejściem, w końcu WOT działa na zasadzie ochotniczej służby, tylko pogodzić terminy rezygnacji i rozliczenia z jednostką i stawiennictwa w Szkole Podoficerskiej.
3. Jest tyle stanowisk ile osób na kursie. Wybiera się w kolejności zależnej od wyników nauczania, wszystkich ocen z całego kursu, zaleczenie egzaminu STANAG 6001 daje dużo punktów na koniec, więc warto się przyłożyć do tego. System oceniana 2-5, każda 2 musi być poprawiona.
4. Z wiedzy, którą ja posiadam, to nie, raczej też na początku kursu się nie dowiesz jaką będziesz mieć specjalizację. Dopiero w połowie lub końcówce kursu.
Po trafieniu do docelowej jednostki i tak będziesz mieć kurs na dany rodzaj jednostki (sprzętu) i jej specjalizacji i egzamin z tego. Dodatkowo ustawa umożliwia dowódcy przenoszenie żołnierza względem specjalizacji i grup osobowych ze względu na potrzeby Sił Zbrojnych, więc nie ma też co się nastawiać na coś konkretnego. Raczej można tylko na to, że po porostu będzie się obsługiwało jakąś jednostkę latającą lub jednostkę uzbrojenia.
Nie wiem gdzie wyczytałem i se ubzdurałem, że teraz podoficerskie są 6-7 miesięczne, ale dzięki za informacje. Miałem plan że pójdę na podoficera a potem na oficera (5 letnie magisterskie jednolite), ale teraz chyba będę się tylko starał o dostanie się na uczelnie. Właściwie to myślałem, że po podstawce DZSW pójść na specjalistyczne zanim ruszyłaby rekrutacja gdziekolwiek, ale nie wiem czy nie będę zabierał miejsca komuś bardziej chętnemu i kompetentnemu. No i pozostaje kwestia nadinterpretacja odbywania DZSW przez niektóre szkoły z tego co widziałem
Jaka nadinterpretacja?
Dla każdego znajdzie się jakieś rozwiązanie, część może iść do AR lub WOT, część zostanie na specjalistycznym, reszta do cywila. Nikomu nie zabierzesz miejsca, więc spokojnie. Albo uważasz się za mniej chętnego i kompetentnego od innych albo za kandydata na oficera/podoficera, teraz masz czas żeby zdecydować.
Odbycie wcześniej służby jest tylko wartością dodaną dla Ciebie, Szkoły i potencjalnej jednostki wojskowej, nie powinno mieć to wpływu na decyzję o ewentualnej odmowie. Chyba, że chodzi o sytuację określoną w rozporządzeniu i środowisku zainteresowanych o tych tzw. wiecznych studentach, w tym przypadku to nie występuje.
Czym się różni eksplotacja systemów łącznosci od eksplotacji systemów informatycznych?
Tym się różni czym łączność od informatyki.
Cześć. Jestem po nieudanej rekrutacji do Straży granicznej. Odpadłem na wariografie. Chciałbym wziasc udział w rekrutacji do szkoły podoficerskiej w Poznaniu. Interesuje mnie rozpoznanie ogólne ,ale widzę ,że jest tylko 6 miejsc. Wykształcenie mam wyższe w kierunku administracja bezpieczeństwa wewnętrznego,ale chyba niezbyt ten papier mi się przyda więc czy z cywila ,bez żadnego przeszkolenia jest sens startować ?
Nie potrzebujesz żadnego przeszkolenia. Aby zdać egzaminy musisz przede wszystkim zdać bardzo dobrze wf. Najwięcej miejsc jest do Dęblina i tam najłatwiej zdać. Ale tam angielski dochodzi.
Rozumiem. Gdybym się dostał na szkołę do Dęblina ,to jak wygląda tam szkolenie ,widzę że kładą nacisk na przedmioty techniczne ze szkoły średniej .Trzeba zdawać z tego jakieś egzaminy czy po prostu odsłużyć 9 miesięcy jak na dobrowolnej ?
Nie ma wstępnych egzaminów z przedmiotów technicznych, na kierunku Inżynieryjno-lotniczym później będziesz mieć jakieś zajęcia techniczne i sprawdziany z nich.
Cześć, planuję rekrutować do szkoły w ustce, dalej stosunkowo młody (25 lat) na „karierę” wojskową. Ktoś był i powie jak kadra i szkolenia? Jeśli chodzi o mnie to trenuje regularnie na siłowni i bieganie wiec z testami sprawnościowymi problemu nie będzie i celowałbym w maksymalną ilość punktów w tym zakresie, a z tego co widzę w latach poprzednich to test sprawnościowy jest najwyżej oceniany. Aktualnie mieszkam w trójmieście i nie ukrywam, że wolałbym w tych rejonach zostać po szkole, czy są na to jakieś szanse? Wiadomo, że wojsko to służba i trzeba też się dostosować lecz jednak nie chciałbym zmieniać życia o 180 stopni i wyprowadzać się kilkaset km dalej na jakieś zadupie zwłaszcza, że mam narzeczoną która również jest po studiach i pracuje w zawodzie a w mniejszym mieście nie miałaby takich możliwości więc nie mogę myśleć tylko o sobie.
Patrząc na kierunki Szkoły Podoficerskiej z Ustki, największa szansa na zostanie w tym regionie to kierunek techniczny (obecnie 22 miejsca) w korpusie Marynarki Wojennej, ale tu też nie ma 100% pewności, bo masz po całym wybrzeżu jednostki 3 i 8 Flotylla, . Kierunek przeciwlotniczy to ewentualnie 33 dr OP w Gdyni jeśli zgłoszą zapotrzebowanie, a poza tym cała Polska wchodzi w grę (Giżycko, Zielona Góra, Sochaczew, Bytom, Zamość, Warszawa (Wieliszew), Ostrołęka itp. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem byłaby dobrowolna w korpusie szeregowych w konkretnej jednostce, ewentualnie kurs rezerwy i na kwalifikacje do jednostek w Trójmieście.
Dziękuję za szybką i treściwą odpowiedź. Tak myślałem, że będzie cieżko plus pewnie nie byłbym jedynym który chciałby trafić w okolice trójmiasta. Więc głównie kwestia tego jakie jednostki wysłałyby swoje zapotrzebowania co pewnie dopiero okaże się na samym końcu.
Pozdrawiam.
Cześć
Mam pytanie, może ktoś jakimś cudem będzie wiedział :
Chciałbym rozpocząć Szkołę Podoficerską w Dęblinie, ale jest duża, szansa, że mógłbym się dostać tam na studia na oficera. Czy ktoś wie o możliwości przeniesienia ze szkoły na studia ?
Jeśli zdasz egzaminy wstępne na szkołę podoficerską to już nie możesz startować z „cywila” na szkołę oficerską bo będziesz żołnierzem. Jak sobie wyobrażasz egzaminy wstępne do LAW? Urlop weźmiesz na szkole podoficerskiej?
Jest to jakiś paradoks ale tak Karol, na twoje szczęście jest taka możliwość, na moim kursie były dwie osoby, które w trakcie kursu podoficerskiego brały udział w rekrutacji na studia na LAW, wniosek do komendanta o urlopy okolicznościowe na badania, rozmowę i testy sprawnościowe. Taka sytuacja jest dopuszczalna w związku z tym, że kurs podoficerski jest w ramach DZSW a nie służby zawodowej i nie ma tu przeciwwskazań, aby tak to rozwiązać. Sam startowałem na kurs podoficerski będąc na dobrowolnej w innej jednostce, kwestia przychylności dowódcy czy puści na badania, rozmowy i testy. CWCR również potwierdza taką możliwość.
Oui bardzo Ci dziękuje za kawał porządnej informacji !
Możliwość możliwością, kwestia przekonania komendanta i zebrania całej procedury w sensowną całość, WCR, Szkoła i Akademia, drugie badania. Prostego rozwiązania nie napiszę, bo go nie znam, na pewno dużo osób trzeba będzie w to zaangażować.
Inne rozwiązanie (prostsze): Wyniki na LAW są 1 sierpnia, papiery do SPSP na III edycję, tylko inżynieryjno-lotniczą, przyjmują do 22 sierpnia. Zacznij od LAW będziesz mieć już orzeczenie o zdolności do zawodowej służby wojskowej, jeśli się nie dostaniesz to szybko papiery na kurs podoficerski, jedyne co musisz dopilnować, to żeby WCR Puławy szybko zwrócił dokumenty do twojego macierzystego przed 22 sierpnia, w takim przypadku nie ma żadnego zamieszania.
Dobry wieczór, w dniu 13.12.2024 zakończył się termin składania wniosków na I edycje do SP Sił Powietrznych i Sondy. Orientuje się może jakiś kolega/koleżanka czy ww. szkoły lub odpowiadające im WCRy wysyłały jakieś informacje odnośnie stawiennictwa na egzamin?
Szkoła Podoficerska wyśle list odnośnie wstępnego zakwalifikowania na egzaminy sprawnościowe i rozmowy.
Witam serdecznie,
byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś powiedział, jak to prosto z mostu wygląda. Mianowicie… Mam tytuł magistra. Licencjat kierunek – polityka bezpieczeństwa i zarządzanie kryzysowe, magister – administracja/ specjalizacja – bezpieczeństwo i porządek publiczny. Dodatkowo mam studia podyplomowe informatyczne. Jak rozumiem z takim wykształceniem mogę startować na kurs oficerski. Także moje pytania:
1. Czy szkoły oficerskie, to są tylko i te wyłącznie we Wrocławiu, Warszawie, Gdyni i bodajże w Dęblinie? Nie ma żadnej w okolicy Poznania (stąd pochodzę)?
2. Z tego co czytałem kurs trwa zazwyczaj 3-12 miesięcy. Cały okres jest się „skoszarowanym” czy to wygląda na zasadzie zajęć jak na studiach, a po zajęciach do domu?
3. Po kursie rozumiem otrzymuje się stopień podporucznika? Można wtedy startować już na żołnierza zawodowego? Jakie są szanse?
4. Czy po takim kursie jest możliwość gdzieś pracy w okolicach Poznania/Piły? To akurat najważniejsze pytanie bo dopiero co kupiłem mieszkanie, a żona w ciązy więc nie mógłbym się rzucić na drugi koniec Polski.
Wiem, że to pytania odnośnie kursu OFICERSKIEGO, a nie PODOFICERSKIEGO stąd z góry przepraszam, ale może jakiś dobry człowiek mi pomoże i odpowie na pytania 🙂 Z góry dziękuję.
Przede wszystkim, to zapoznaj się z Decyzją Nr 101/MON w sprawie naboru do uczelni wojskowych na kurs oficerski w 2025 r.
W Twoim przypadku wchodzi w grę tylko 12 miesięczny kurs oficerski – musisz znaleźć taki kierunek i uczelnię, która zaakceptuje Twoje wykształcenie (kierunek magisterki – średnio przydatny w wojsku masz…). Mało miejsc jest dla cywili w przyszłym roku. Musisz zdać egzaminy – przede wszystkim wf i angielski.
Odpowiedzi na Twoje pytania:
1. Czy szkoły oficerskie, to są tylko i te wyłącznie we Wrocławiu, Warszawie, Gdyni i bodajże w Dęblinie? Nie ma żadnej w okolicy Poznania (stąd pochodzę)? – uczelnie są wymienione w decyzji
– w Poznaniu nic nie ma.
2. Z tego co czytałem kurs trwa zazwyczaj 3-12 miesięcy. Cały okres jest się „skoszarowanym” czy to wygląda na zasadzie zajęć jak na studiach, a po zajęciach do domu?
– kurs dla cywili trwa 12 miesięcy. Jesteś skoszarowany całą dobę czasami w weekendy są przepustki.
3. Po kursie rozumiem otrzymuje się stopień podporucznika? Można wtedy startować już na żołnierza zawodowego? Jakie są szanse?
– po kursie zostajesz z automatu żołnierzem zawodowym po zdaniu egzaminu na oficera. Dostaniesz przydział służbowy i idziesz służyć.
4. Czy po takim kursie jest możliwość gdzieś pracy w okolicach Poznania/Piły? To akurat najważniejsze pytanie bo dopiero co kupiłem mieszkanie, a żona w ciązy więc nie mógłbym się rzucić na drugi koniec Polski.
– jak będzie zapotrzebowanie z jednostek w okolicy Twojego miejsca zamieszkania to jest jakaś szansa, że tam trafisz, no chyba że ktoś inny będzie szybszy.
Dzięki bardzo za wyczerpującą odpowiedz.
Kurcze czyli tylko 12 miesięcy kursu wchodzi w grę i dodatku skoszarowany 🙁 i zapewne tylko Warszawa. Żona w ciąży pewnie mnie nie puści… Pytanie też w ogóle jak wiek i jak sprawa z okularami. Bo wiek, to 34, a okulary noszą na krótkowzroczność (wada -2).
Podoficerskie widzę w Poznaniu jest. Pytanie czy jest sens? I jak tam sytuacja wygląda dla cywili? Po podofcierskich jest jakaś ścieżka na oficera?
Nie wiem czy Warszawa, chyba raczej Wrocław.
To Ty wybierasz uczelnię do której startujesz a wojsko sprawdzi czy spełniasz wymagania co do wykształcenia – każda uczelnia ma inne preferencje.
Co do wieku to tak na granicy. Pamiętaj że musisz służyć 25 lat aby załapać się na emeryturę wojskową i odprawę mieszkaniową. A że możesz służyć tylko do 60 roku życia to sam sobie odrób matematykę.
Co do wzroku to się nie wypowiadam gdyż nie jestem lekarzem.
Jeśli chodzi o szkołę podoficerską to trwa od 6 do 11 miesięcy w zależności od szkoły i kierunku. Aby się dostać wystarczy dobrze zdać wf (plus psycholog i komisja lekarska). W przypadku Dęblina dochodzi jeszcze angielski.
Ale tutaj też są przydziały na koniec.
Ścieżka na oficera w przypadku podoficerów zawodowych jest bardziej skomplikowana.
A to nie jest tak, że w przypadku szeregowych do 60, a podoficerów i oficerów do 63 roku życia? Jakbym podszedł do swojego WCR to coś by mnie tam poprowadzili czy raczej będą nawijać makaron na uszy bylebym złożył wniosek? 🙂 czyli rozumiem, że jak już to byś doradzał bardziej kurs oficerski w moim przypadku?
Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
60 w przypadku wszystkich żołnierzy zawodowych,
Możesz iść do WCR i posłuchać co Ci powiedzą. Na pewno będzie to bardziej optymistyczna wizja – moje porady są od serca.
No kurs oficerski jest lepszą opcją ale dostać się na niego to graniczy z cudem. Sprawdź się na ile jesteś przygotowany z wf i angielskiego.
Musisz się też upewnić że Twój kierunek studiów zostanie zaakceptowany tak jak pisałem w poprzednich wpisach.
Jest niecałe 120 miejsc na cały kraj na rok więc konkurencja będzie duża.
Ok, dzięki. Ostatnie pytania i już dalej będę męczyć swoje WCR…
Jeśli z oficerskimi by mi się nie udało (czas pali bo jednak wiek), to podoficerskie widzę są w Poznaniu i chętnie byłbym zainteresowany Cyberbezpieczeństwem, bo studia podyplomowe mam chociaż pokrewne z informatyki. Egzamin z WF jeśli taki sam jak oficerskie czyli te 3km marszobiegu, bieg wahadłowy, pompki itd. to raczej dam radę, angielski znam perfecto. Widzę taki kurs podoficerski akurat trwa 9 miesięcy (od września 2025-marzec 2026) – też się jest „skoszarowany” całą dobę? No i też pytanie odnośnie kursu oficerskiego i podoficerskiego. Z tego co wiem jest jakieś wynagrodzenie ale różnie piszą na internecie. Jak, to w końcu? Bo znalazłem info, że oficerskie, to 6000 brutto, a podoficerskie niecałe 5000. Nie wiem ile w tym prawdy na rok 2025. Też dla mnie istotne bo jednak kredyt hipoteczny trzeba płacić.
Dziękuję już wtedy za wszystko i miłego dnia życzę.
wf różni się w zależności od szkoły, na stronach szkół podoficerskich są informacje na ten temat
Na takim kursie też się jest skoszarowanym i nie można sobie chodzić do domu.
Wynagrodzenie jest takie same jak dla szeregowych zawodowych, sama podstawa. Nie wiem ile to dokładnie teraz tam wychodzi ale coś koło 5k na rękę.
Może ktoś kto był na szkole odpisze.
Mam pytanie odnośnie wf jedyną rzeczą o jaką się obawiam to podciąganie jest to dla mnie niestety wielki problem, jest możliwość zamiany na pompki czy nie? Reszta wf to luz tylko to to taka kula u nogi…
Albo inaczej, co jeżeli nie zrobię ani jednej. Czy zaliczenie pozostałych 3 konkurencji mi wystarczy?
O którą szkołę chodzi?
Dęblin
Możesz nie zdać jednej konkurencji.
Witam, wiadomo coś kiedy będą wysyłane informacje na temat egzaminów(terminów) do szkoły podoficerskiej w Dęblinie?
Cześć,
proszę o opinię, które z poniższych działań wydawałoby się lepszym (tzn. w dłuższej perspektywie korzystnym pod względem rozwoju oraz poznania tego fachu) z perspektywy pójścia do wojska:
1. Posiadam prawo jazdy kat. C+E. Naczytałem się już sporo jak wygląda etat kierowcy w wojsku. Zastanawiam się, czy nadal jest tak kolorowo i różowo, że ponoć wszędzie przyjmują kierowców z powyższą kategorią. W okolicach Poznania jest kilka jednostek SP, w których możliwie miałbym szansę dostać się na specjalistykę (choć wydaje mi się, że w pierwszej kolejności proponowali by CSWL). Czy takie pójście od samego dołu w dłuższej perspektywie ma sens? Czy będąc w jednostce lotniczej, i zakładając że otrzymałbym etat na zawodowego jako kierowca C+E, miałbym dalej szanse rozwijać się w innym kierunku (np. inżynieryjno-lotniczym).
2. Czy lepiej jednak od razu bezpośrednio uderzyć do SPSP w Dęblinie na inżynieryjno-lotniczą, ale jednocześnie być trochę „spoza tego świata”, nie mieć okazji poznać tego wojska od dołu, od strony jednostki i codziennej służby. Ponadto, czy etat po szkole podoficerskiej (tu mam na myśli inż.-lot. po Dęblinie) zawsze jest gwarantowany? Czy mogę sobie poczekać x lat i nie otrzymać żadnej propozycji po ww. kierunku? Posiadam wykształcenie wyższe (licencjat), jednak moje studia nijak mają się do powyższego kierunku (studia językowe, rusycysta i ukrainista z wykształcenia, w wojsku raczej nigdzie się to nie przyda :P).
Pozdrawiam serdecznie.
Tak w skórcie – Twoje wykształcenie nie ma znaczenia, po szkole podoficerskiej w Dęblinie jesteś od razu kapralem zawodowym i nie musisz czekać na etat.
Ale też nie koniecznie dostaniesz etat w Poznaniu czy okolicach.
Jeśli chodzi o pytanie nr 1 to jak już jakimś cudem zostaniesz szeregowym zawodowym to trudniej będzie się dostać na kurs podoficerski – pewnie zajmie to kilka lat.
Jak nie przeszkadza Ci ryzyko, że dostaniesz przydział gdzieś w Polskę to startuj na szkołę podoficerską. Ominiesz 3 stopnie i zaczniesz w korpusie podoficerów.
Dziękuję bardzo za rzetelną odpowiedź!
Chciałbym się jedynie odnieść do fragmentu: ” jak już jakimś cudem zostaniesz szeregowym zawodowym”. Czy naprawdę tak ciężko obecnie jest zostać szeregowym zawodowym? Nawet mając to prawo jazdy? Paradoks, że łatwiej zostać kapralem zawodowym 🙂
Oprócz tego, jak rozumiem po większości kierunków podoficerskich z cywila robią z nas „speców” w czymś konkretnym niż raczej typowym dowódcą drużyny, zgadza się? Wspomniana wcześniej inż.-lot. lub rozpoznanie w SPWL polega raczej typowo na obsłudze różnego rodzaju urządzeń aniżeli dowodzeniu?
No kapralem łatwiej zostać, startujesz na kurs, jak się dostaniesz to idziesz na szkołę i na koniec masz promocję na kaprala zawodowego więc w rok jesteś kapralem mniej więcej.
Po dzsw to nie wiadomo czy dostaniesz etat i musisz sobie szukać albo czekać. Poza tym kapral to nie szeregowy.
W siłach powietrznych raczej się nie dowodzi ludźmi tylko jesteś specjalistą od sprzętu, po rozpoznaniu w SPWL jesteś dowódcą drużyny i w pole.
Jak coś to zapraszam do kontaktu to Ci wszystko wyjaśnię.
Dziękuję uprzejmie.
Jeśli pojawią się dodatkowe pytania to odezwę się.
Witam, mam pytanko odnosnie kursu pdf. Dostalem sie na kurs bazowy ale tylko bazowy bez specjalizacji, z cywila. Mam 8 lat sluzby generalnie i z cywila poszeedlem na pdf. Pytanie czy po samym bazowym jest opcja wskoczyć gdzieś na etat czy pisać kwity w WCR zeby wyslali mnie gdzies na specjalizacje ?
Szczerze mówiąc to nie mam pojęcia na jakim jesteś kursie, na jakiej szkole i o co chodzi.
Z „cywila” nie ma bazowych kursów, są dla szeregowych zawodowych. Piszesz że masz 8 lat służby.. to jesteś żołnierzem zawodowym czy rezerwistą czy kim?
Nie wiem o co Ci chodzi.
Jak ktoś idzie z cywila na szkołę podoficerską to ciągiem ma szkolenie ogólne i specjalistyczne a na koniec ma promocję i przydział.
Witam, chciałabym iść na kurs podoficerski do Dęblina z cywila . Mam kilka pytań. Czy w moim przypadku będzie egzamin wstępny z wiedzy ogólnej oraz egzamin z angielskiego stanag1? Czy najbardziej zwracają uwagę na testy sprawnościowe?
Z wiedzy ogólnej nie ma, z angielskiego będzie jeśli Szkoła Podoficerska uzna to za konieczne dla danego kierunku. Ogłoszony przez MON projekt zmiany ustawy o języku polskim, którego nowelizacja ma znieść obowiązek tłumaczenia wojskowej dokumentacji technicznej na język polski, tylko zwiększa tę konieczność. Więc myślę, że teraz angielski będzie na równi z testem sprawnościowym.
A czy wie Pan na jakim poziomie wymagany jest angielski? oraz czy uczyć się już stanag?
Wczoraj w Dęblinie był test (gramatyka) oraz mówienie. Poziom to nie wiem jak określić. Egzamin stanag to mówienie pisanie czytanie i słuchanie ale to nie jest możliwe do przeprowadzenia więc jest uproszczona forma.
O co chodzi , że w szkole podoficerskiej w ustce, są kierunki artyleri przeciwlotniczej i radiotechniczna? Te kierunki były w dęblinie. Zamienili się miejscami szkolenia czy jak?
Może szkolą przeciw lotników na potrzeby Marynarki Wojennej?
Do szkół podoficerskich jest analiza świadectw. Zastanawiam się czy to jest sprawiedliwe? Jeżeli ktoś nie był orłem w nauce, to ma mało punktów. Po drugie ocen już nie można poprawić. Np. test sprawnościowy można poprawić, aby było więcej punków, ale analiza świadectw już nie. Nie lepiej by było np. wprowadzić test wiedzy
To jest bardzo sprawiedliwe. Ja bym poszedł dalej i wprowadził wymóg posiadania matury licencjatu dla kandydatów na podoficerów.
Przede wszystkim to świadczy o ambicji i chęci do rozwoju, a kolejna sprawa, że potem się dowodzi ludźmi, trzeba sobą też coś reprezentować i posiadać jakąś wiedzę i poziom.
Ktoś kto zainwestował w siebie i się uczył ma większe szanse, to chyba proste. Zauważ, że pomimo analizy ocen na świadectwie szkoły średniej jest jeszcze rozmowa kwalifikacyjna, gdzie można dostać punkty za wykształcenie wyższe.
Analiza ocen jest za obowiązkowe przedmioty ze szkoły średniej więc jak ktoś na miernych przejechał to jest jego wina.
Z drugiej strony do rozmowy można się przygotować i można zrobić dodatkowe kursy i do testów sprawnościowych można się przyłożyć. Ocen niestety nie da się poprawić. Jeżeli ktoś sie uczył systematycznie i przykładał się do nauki, a jednak ze swoimi predyspozycjami nie udało mu się wyciągnac śreniej powyżej 4. Jeżeli ktoś ukończył technikum, to jak liczą średnią? Z przedmiotami zawodowymi czy tylko ogólne? Jak ktoś skonczył liceum, to ma same ogólne przedmioty?
Za świadectwo zawodowe kierunków technicznych typu elektryk, elektronik, informatyk, mechanik itp. są dodatkowe punkty.
Na świadectwie język polski i matematyka dopuszczający, język angielski dobry. Matura 64, 40, 37%. Śmiało można ze mną przeprowadzić ciekawe konstruktywne dyskusje o historii, sytuacjach międzynarodowych po porady jak przygotować budynek do obrony, zakładaniu pułapek z wykorzystaniem grantów czy ciekawostkami typu: o co chodzi w powiedzeniu „zobaczyć coś jak świnia niebo”, co się stanie jak wprowadzisz krowę na pierwsze piętro albo dlaczego Darek to Dariusz, a Marek to nie Mariusz. Analiza świadectw polega tylko na sprawdzeniu tego czy zdałeś szkołę średnią. A nawet jeśli jednak na ocenach to z dwójkami też można się dostać, jeśli zdasz wf i test z angielskiego. Jeśli masz zdaną szkołę, przyłóż się do sprawnościowego i powtórzenia gramatyki (wystarczą 3 czasy) z angielskiego.
Wiadomo, test wiedzy byłby lepszy.
Dzień dobry.
Plan działania i prośba o komentarz.
33 lata, wykształcenie średnie z maturą. Znajomość języków niemiecki i angielski. Zawód wyuczony techniczny spawacz. W pierwszej kolejności chciałbym zrobić Podoficera następnie Oficera ale do tego będą potrzebne najpierw studia i wykształcenie wyższe prawda?
Hej, śmiało możesz startować na podoficera. Zawód nie ważny.
Jak będziesz podoficerem to nie tak łatwo będzie zostać oficerem ale jest to możliwe.
Najważniejsze to zacząć służbę zawodową. Nie ma co się zastanawiać.
Witam, aktualnie jestem żołnierzem OT
(w ramach stałego powołania i z tej racji jest to moje jedyne źródło utrzymania na chwilę obecną).
Planuje złożyć wniosek do SPMW jednak mam wątpliwości:
1. Czy przed złożeniem wniosku muszę się rozliczyć z jednostką?
(żeby iść z strikte z cywila)
2. Skoro jest to MW to nie będzie w razie
w problemu żeby przejść do WL po zdaniu szkoły?
3. Jak duży wpływ na „przyszłość” ma grupa osobowa z daną specjalnością?
Pozdrawiam
Złóż wniosek o szkołę podoficerską, jak zdasz egzaminy i się dostaniesz to wtedy się zwolnisz z WOT.
Nie ważne co teraz robisz w WOT, możesz się starać na dowolną szkołę podoficerską. Startujesz jako cywil i Twoja historia w wojsku nie ma znaczenia.
Super, dziękuję za odpowiedź
Cześć,
Jeśli chodzi o rekrutacje do szkoły w Ustce- ktoś był i może powiedzieć jakie przydziały oferują po ukończeniu? Cieżko wgl dostać się do szkoły? Tzn moje oceny w szkole średniej nie były za specjalne (średnia 3.5) ale matura zdana choć wiem, że aż tak na to nie patrzą. Czy wystarczy dobrze zdać egzamin sprawnościowy i przejść badania lekarskie aby myśleć o zakwalifikowaniu się z takimi słabymi ocenami w liceum? Człowiek będąc w liceum miał mental jednak zgoła inny i aż tak na ocenach nie zależało… Co nie zmienia faktu że wiedza ogólna i inteligencja jest na dobrym poziomie.
Przydziały są tam, gdzie będą wakaty jak skończysz szkołę. Trudno to przewidzieć.
Ocenami się nie przejmuj, najważniejszy wf.
super, dziękuję za odpowiedź!
Witam, jaki procent osób odpada +- w czasie rekrutacji? interesuję mnie Poznań albo Dęblin. Czy startujący to w większości atleci 😀 i bez super wyników na w-fie nie ma na co liczyć ?
Powiem tak
Dęblin 13-16 stycznia
W poniedziałek było 60 osób, przeszło 25(o ile pamiętam)
Wtorek-czwartek ilość osób próbujących podobna ale zdawalność 30-40 osób( to znaczy że zdało angielski i sprawnościowe a następnie zostali wysłani na badania gdzie również można odpaść)
Innymi słowy mniej więcej 50% osób przechodzi dalej
W Poznaniu nie zdaje się angielskiego ale na ten rok jest tam mało miejsc dla kierunków bez wymaganego wykształcenia.
W Dęblinie dużo miejsc a kandydaci nie przygotowani więc tak dużo osób nie zdaje. Co do wf to jest on kluczowy ale jak ktoś zda angielski i wf na minimum to ma szanse w Dęblinie.
Dzięki panowie !
Czy w poznaniu trzeba mieć odpowiednie wykształcenie na kryptologie?
Nie trzeba.
Czy po udarze mozgu mogę zglosic sie do szkoły podoficerskiej?
Zgłosić się nie możesz. Możesz zdawać egzaminy i przystąpić do komisji lekarskiej, oni tam określą, czy jesteś zdolny do zawodowej służby wojskowej.
Po udarze nie dostaniesz orzeczenia o zdolności do zawodowej służby wojskowej.
Rozporządzenie z 25 marca 2024. Poz. 466. strona 70, § 63 ten paragraf najbardziej pasuje mi do udaru.
Ale masz szansę na orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej innej niż zawodowa TSW lub AR.
Ale tylko w tym przypadku: „Objawy szczątkowe po
przebytych chorobach
organicznych lub po urazach
ośrodkowego układu
nerwowego z nieznacznymi
zaburzeniami
mózgowordzeniowymi, które ze
względu na umiejscowienie
bądź mechanizmy
wyrównawcze nie upośledzają
sprawności ustroju”.
Dziękuję, za odpowiedź. Pozostaje zglosic sie do WCR i zobaczymy co dalej
Cześć,
Jak wygląda sprawa etatów w Dęblinie po ukończeniu szkolenia inżynieryjno-lotniczego?
Czy jest to maszyna losująca i bez pleców nie ma szans wyboru jednostki czy przy dobrych wynikach jest jakakolwiek opcja wyboru z dostępnych oczywiście etatow?
Każdy wybiera sobie etat z dostępnych, kolejność zależy od wyników w nauce, pierwszy ma największy wybór, tyle etatów ilu kandydatów, nie mniej, nie więcej. Znajomości raczej nie pomogą w tym przypadku.
Cześć,
Pytanie co do dostępnych etatów po szkoleniu inżynieryjno-lotniczym.
Może ktoś z Was wskazać konkretne stanowiska, po ukończeniu szkolenia?
Z góry dzięki 🙂
Nie, nie moze.
Witam serdecznie. Mam zamiar startować z cywila do szkoły podoficerskiej w Poznaniu. Co prawda mam magistra i może mógłbym odrazu spróbować na oficerskie… dlatego moje pytanie brzmi jaka jest ścieżka na oficera jeśli zaczynam od podoficera/kaprala? Różni się to czymś? Bo z tego co widzę oficerskie z cywila to praktycznie 12 miesięcy szkolenia. Jakbym z kolei ukończył podoficerskie w Poznaniu to na oficera ścieżka wygląda tak samo? Tzn szkoła np. na AWL czy WAT 12 miesięcy? Czy krócej? Czy całkowicie to inaczej wygląda?
Tak szczerze mówiąc to nie jest to takie logiczne, że możesz sobie potem jako podoficer startować na kurs oficerski. To znaczy możesz, no ale to pewnie po kilku latach i to jak Ci wojsko łaskawie udzieli zgodę na startowanie i egzaminy na kurs. Kolejna sprawa, to odpowiedni kierunek magisterki musisz mieć no i oczywiście angielski. W przypadku podoficerów to takie szkolenie trwa 6 miesięcy. Można sobie to sprawdzić w Decyzji MON. Nie ma zbyt dużo miejsc na takich kursach i konkurencja jest duża.
Nie wiem na jaki kierunek chcesz startować do Poznania bo to też ma znaczenie
Interesuje mnie Cyberbezpieczenstwo. No i miejsc chyba na ten kierunek też najwięcej według tabeli. Jak dobrze pamiętam 40. Kurde, a myślałem, że po prostu za jakiś czas idziesz na oficerskie i w dodatku trwają już krócej jak już właściwie „nie z cywila”.
No jak już zostaniesz podoficerem to będzie trudniej, przede wszystkim będzie to zależeć od tego czy Ci przełożeni pozwolą.
Czy kryptologia to trudny kierunek? Nie mam zbyt ścisłego umysłu, a nie chciałbym, aby okazało się, że nie dam rady na tym kierunku
Dzień dobry. Ja dobrze rozumiem, że w Dęblinie są najkrótsze szkolenia podoficerskie – tylko 4 miesiące? Wnioskując po odstępie poszczególnych edycji, tak to wychodzi.
Źle rozumiesz, są najdłuższe. Do 11 miesięcy. Nakładają się po prostu.
Witam serdecznie.Mam pytanie.Jestem słuchaczem w jednej ze szkół podoficerskich.Przebywam aktualnie na praktykach w JW do której przydzielono mi etat.W kompleksie w którym jestem są Wojska Obrony Terytorialnej.Czy orientuje się ktoś czy można się przenieść z Wojsk Lądowych do Terytorialsow ale na zawodowego i czy wogole sie to opłaca.Z góry dziękuję za odpowiedź
Ty jako kadet nie możesz nic. Czekaj na koniec szkoły i na przydział służbowy.
Dzień dobry.
Mam 52 lata. W jakim wieku można ubiegać się o szkolenie na podoficera z cywila.
Nie ma granicy wieku, ale można służyć do 60 roku życia więc mało Ci zostanie…
Witam. Głupie pytanie — ale jestem z okolic Piły, mam zamiar uderzyć na szkołę podoficerską w Poznaniu (interesuje mnie specjalizacja Cyberbezpieczeństwo ponieważ jestem po studiach informatycznych). Martwi mnie natomiast potem po ukończeniu szkolenia – przydział (wiadomo, rzucą pewnie gdzieś na wschód – a tu mam rodzinę, dzieci, mieszkanie itd). Z tego co wiem, to można odmówić, jak rzucą Bóg wie gdzie? Po wojskach lądowych jak sprawdzić gdzieś wykaz jednostek wojskowych, do których ewentualnie potem mógłbym prosić o przeniesienie. Chcę po prostu sprawdzić gdzie ewentualnie w promieniu chociaż 50km od miejsca zamieszkania starać się o jakiś wakat. Ogólnie jest to loteria? Długo się czeka? Czy to po prostu raz może być od razu, raz po roku? Czy nie ma zasady? Jestem po 30 więc ze względów rodzinnych i faktu, że dopiero co kupiłem nowe mieszkanie przenieść się na drugi koniec Polski to dla mnie średni biznes i w sumie główny argument, który zadecyduje w ogóle czy zawracać sobie głowę szkołą podoficerską. Dziękuję za odpowiedź.
Po cyber bezpieczeństwie możesz też trafić na zachód a nie na wschód. To raczej nie będą wojska lądowe. Nie można nigdzie sprawdzić wykazu a to chyba oczywiste w tej branży. Może trafisz do Wałcza albo do Krakowa. Tam będą przydziały na koniec, gdzie się pojawią wakaty.
Jak masz więcej niż 34-35 lat to pamiętaj że możesz się nie załapać na emeryturę wojskową. Szkolenie się zacznie pewnie w drugiej roku więc to też istotne. Co przeniesienia to może być ciężko.
Nic się nie czeka, zdajesz egzaminy, robisz szkołę i na koniec jesteś z automatu żołnierzem zawodowym i jedziesz do pracy od razu.
Możesz sobie zrezygnować jak się nie dostaniesz, ale komuś zajmiesz miejsce w ten sposób i zmarnujesz pieniądze podatnika.
Witam od kiedy zaczyna się szkoła podoficerska w Ustce ?
Witam, mam pytanko odnośnie kursu podoficerskiego w Grupie. Na weekendy puszczają na przepustki ? I czy na koniec kursu bazowego pdf. sa kolejne egzaminy z WFu ? Ktoś ma jakieś informacje moze ??
Wiesz może od kiedy zaczyna się kurs w Ustce ?
Wszystkie informacje znajdują się na stronie szkoły. Kurd rozpoczyna się 19.05, a miesiąc wcześniej rekrutacja.
Zaczynam w lutym kurs podoficerski z rezerwy w Grupie. Jak wygląda taki kurs? Jak oceniacie tę szkołę podoficerską dla rezerwistów? Czy na weekendy puszczają do domów? Jak się kończy kurs? WF + egzaminy czy coś jeszcze jest?
Dziękuję z góry za wyczerpujące odpowiedzi
Kurs to przypomnienie podstaw i trochę spraw zawiązanych z dowodzeniem. Jak sama nazwa wskazuje to tylko szkolenie rezerw. Nic wielkiego.
A jak oceniasz szkołę w Grupie? Jak kadra? Wiesz może czy na weekendy puszczają do domu? Czym kończy się taki kurs (poza uzyskaniem stopnia kaprala w rezerwie)?
Nigdy tam nie byłem 🙂
Kurs się kończy niczym. Jeśli liczysz na służbę zawodową to musisz potem szukać sobie etatu.
No tak, ale ale stopień Kaprala uzyskuje?
Tak z ciekawości, jaka jest teraz stawka podczas trwania kursu?
Taka jak szeregowy zawodowy.
Witam. Mam pytanie, czy na Szkole Podoficerskiej”SONDA” w Zegrzu jest egzamin wstępny z wiedzy ogólnej oraz czy jest egzamin z j.angielskiego?
Nie ma.
Czy jest ciężko dostać się na Szkołę Podoficerską”SONDA”w Zegrzu oraz czy ciężko jest zdać egzamin końcowy?
Cześć co w sytuacji kiedy w trakcie wypełniania wniosku w wcr niestety wpisałem dwie specjalności które nie za bardzo mnie interesują, a po głębszym zastanowieniu i analizie doszedłem do wniosku które byłyby dla mnie odpowiednie? Było to podyktowane tym, że niestety błędnie założyłem iż preferowaną specjalność podajemy dopiero w trakcie rekrutacji, a na dodatek pracownik wcr (żołnierz) nie był zbyt pomocny w wyborze i oczekiwał aby na szybko coś wpisać. Czy jest szansa na zmianę w sytuacji gdy nabór jest wciąż otwarty czy może np warto o tym wspomnieć podczas rekrutacji? Dodam tylko iż szkoła również dodała dodatkowe wymagania do jednej ze specjalności (których za bardzo nie spełniam) oraz poinformowała dopiero teraz, że ta specjalność będzie trwała 6 miesięcy dłużej niż pozostałe.
Pozdrawiam
Jeśli nie upłynął termin na przyjmowanie wniosków, to prawdopodobnie jest jeszcze możliwość dokonania zmian. Umów się na spotkanie z WCR, wyjaśnij sytuację.
Specjalność w ramach tej samej szkoły po rozpoczęciu kursu też można zmienić składając wniosek do komendanta Szkoły Podoficerskiej. Jeśli limit na daną specjalność nie został wypełniony to po prostu wniosek o zmianę, a jeśli wszystkie zajęte to dodatkowo znaleźć kogoś kto się z Tobą zamieni 1:1
Jaka szkoła i jakie specjalności? Może akurat dobrze wybrałeś?
Ustka, wpisane specjalnosci to :
– radiotechniczna
– przeciwlotnicza (zbyt ogolnie wpisane uwazam)
Jesli chodzi o radiotechniczna to pojawil sie szereg wymagan dot szkoly i doswiadczenia zawodowego, a przeciwlotnicza ktora w sumie by mi jeszcze pasowala to wpisalem zbyt ogolnie i bez podzialu na artylerie przeciwlotnicza czy zestawy przeciwrakietowe. Do wyboru zostala jeszcze grupa techniczna marynarki wojennej.
Jakie wymagania? Nie musisz spełniać żadnych wymagań.
Czy artyleria czy zestawy, uważam, że nie ma to znaczenia. Na kursie będziesz miał to ogólnie przedstawione, a sensowną praktykę prawdopodobnie dopiero na etacie w jednostce do której trafisz i to dopiero wybierając jednostkę będziesz wiedział na jaki etat trafisz czy artylerię czy zestawy, a jeśli uzbrojenie będzie różnorodne, to mogą w jednostce zmienić Ci stanowisko, tłumacząc potrzebami Sił Zbrojnych, pójdziesz do jednostki na Poprada a po chwili wrzucą na Grom czy Pioruna, albo jeszcze lepiej i przerzucą na kompanię szkolną albo do sztabu czy kompanię wartowniczą. Więc jeśli o ten aspekt chodzi to raczej nie musisz się przejmować na zapas, ewentualnie na rozmowach w Szkole Cię zapytają co dokładniej chcesz zadeklarować.
Witam
Chciałabym związać przyszłość z wojskiem. Mam 35 lat ale wcześniej nie miałam możliwości. Jaką drogę najlepiej obrać? Studia licencjat gospodarka i polityka samorządowa jeśli byłaby perspektywa zaocznie bym poszła na logistykę żeby mieć magistra. Złożyłam dokumenty na 27 dniowe szkolenie dopiero w połowie lipca. Chciałabym dostać etat i iść na zawodowego, jakieś szkolenie specjalistyczne. W mojej miejscowości jest jednostka wojskowa w Darłówku 44 baza lotnictwa morskiego. Choć pewnie ciężko z etatami. Druga opcja to szkolenie podoficerskie w Ustce. Nie wiem co jest lepsze… czy będąc w tym wieku mam szanse na emeryturę wojskową czy odprawę mieszkaniową ? Mam 35 lat teraz 13 grudnia będę miała 36.
Na emeryturę wojskową czy odprawę mieszkaniową już się nie załapiesz. Jeśli chcesz być podoficerem czy szeregowym to wystarczy średnie bez matury. Nie liczy się że masz coś więcej bo nie ma to znaczenia. Ewentualnie jak chcesz iść na studium oficerskie to wtedy odpowiedni kierunek magisterki jest wymagany.
Jeśli pójdziesz na szkołę podoficerską to nie Ty decydujesz o tym, gdzie będziesz służyła tylko dostaniesz gdzieś przydział.
DZSW nie jest potrzebne jak chcesz startować na szkołę podoficerską. A jak chcesz do lotnictwa to pewnie byś musiała do Dęblina iść a nie do Ustki ale nadal nie wiadomo czy dostaniesz przydział do Darłówka.
Rozumiem wszystko, ja tak mówię Ustka bo nie wiem czy zdecydować się na siły powietrzne czy MW. A czy na takim szkoleniu podoficerskim jest się zamkniętym/skoszarowanym na czas szkolenia?
I po szkoleniu podoficerskim np w Ustce idę tam gdzie mnie wyślą np Gdynia bez szans wyboru?
Ogólnie osoba udzielająca odpowiedzi to jest… chodząca encyklopedia wojskowa patrząc na inne wpisy!
Jak potrzebujesz pomocy to zapraszam do kontaktu i niezobowiązującej rozmowy. Chętnie wyjaśnię o co w tym wszystkim chodzi.
Super, na jakiego maila mogę się odezwać?
admin@podoficer.pl
Wg ustawy stopnie oficerskie i podoficerskie umożliwiają służbę do 63 roku życia, więc zapasem roku lub dwóch możesz dostać emeryturę będąc przynajmniej pdf. Takie są fakty, chyba, że to „za chwilę” ma być wycofane do granicy 60 lat i wtedy może bedzie za późno. Żeby nie było, nie atakuję Ciebie. Podsumowując jak zaczniesz w wieku 36 lub 38 lat to emeryturę wojskowa nabędziesz w wieku 60/62 lat. Liczę do pełnych 25 lat. Nie liczę ostatniego kalendarzowego 63 roku życia w zapasie.
Mylisz fakty kolego. 63 lata to obowiązek pełnienia służby wojskowej. Jeśli chodzi o zawodową służbę to 60 lat i do cywila, nie ważne czy podoficer czy oficer.
Art. 226. [Obligatoryjne przesłanki zwolnienia żołnierza z zawodowej służby wojskowej]
Żołnierza zawodowego zwalnia się z zawodowej służby wojskowej wskutek:
5) osiągnięcia wieku 60 lat życia, z zastrzeżeniem art. 227;
Nie wprowadzajmy ludzi w błąd.
Mój błąd. Poniosła mnie fantazja na bazie powyższych komentarzy. Zwracam honor 👍 a te przesłanki wedle art.227 tyczą się wyłącznie najwyższych rangą w wojsku czy też może o to się ubiegać np. 'zasłużony’ i w pełni sprawny oficer w wieku 60+ któremu brakuje kilku miesięcy do emerytury?
Ubiegać się może każdy. Ale jak by tak było to art. 226 nie miał by sensu. Każdy by pisał i prosił o przedłużenie.
Tak na czas szkolenia będziesz skoszarowana, z możliwością wychodzenia na przepustki weekendowe. Na koniec kursu będziecie wybierać etaty, po kierunku przeciwlotniczym możesz trafić etaty do jednostek na wybrzeżu wchodzących w skład Marynarki Wojennej lub do jednostek z 3 brygady rakietowej w głębi kraju jak i do jednostek z Lubelszczyzny, Lubuskiego czy Warmińsko-Mazurskiego.
Dzięki za informacje.
Czy ktoś orientuje się czemu w SP sonda jest tylko wręczenie świadectwa ukończenia BKP a w innych szkołach jest promocja na podoficera. Mowa tutaj o drodze z cywila
W przypadku służby kandydackiej (z cywila) nie ma BKP i szkolenie zakończone jest promocją z jednoczesnym wyznaczeniem na stanowiska w jednostkach. W przypadku kursu rezerwy jest mianowanie i do cywila.
BKP jest dla szeregowych zawodowych i oni dostają świadectwo i wracają do swoich jednostek w oczekiwaniu na mianowanie na kolejny stopień.
Nie ma BKP dla cywili gdzie się świadectwo tylko dostaje. Skąd to wziąłeś?
Proszę wejść na stronę SP sonda ostatni wpis jest o kandydatach z cywila. Bez stopni, mundury polowe i w opisie zwracają się do nich jako szeregowi. W innych szkołach widać już te stopnie i przykładowo o prymusach piszą już jako o kapralu.( w sondzie jako szeregowy)
Stąd moje pytanie
To chyba jacyś terytorialsi, nie wiem.
No właśnie nie, jak zobaczysz na wcześniejsze edycje dzsw to jest tak samo. Jedyny wyjątek jest w 2022 kiedy była promocja. Też mnie to dziwi. Czy jest możliwe żeby promocja była po wręczeniu świadectwa?
Widziałem, że jak rozpoczynali to mieli oliwkowe berety WOT. Zadzwoń tam i się spytaj bo mnie to nie interesuje ten WOT cały.
Szkoła w Zegrzu robi kursy dla WOT oraz podoficerskie z cywila nie dla WOT. Mój blog jest o tych, o których mówi decyzja MON. A te kończą się zawsze promocją.
Witam serdecznie,
czy ścieżka na podoficera będąc w Wojskach Obrony Terytorialnej ścieżka się jakoś różni od „wejścia” z cywila?
Z góry dzięki za odpowiedź!
Tak różni się. Można być kapralem w WOT ale nie być żołnierzem zawodowym. Zawodowym też można być no ale nie od razu.
Ale nie pytaj o szczegóły bo się nie interesowałem tematem.
Witam ,Państwa z zapytaniem kiedy są egzaminy do SPWL Poznań .Dziękuję
Takie informacje znajdzie Pan na stronie internetowej szkoły.
Dziękuję za odpowiedź
Dzień dobry,
Chcę kandydować do szkoły podoficerskiej w Ustce, przetrzepałem ich stronę, parę wyników w google i nie mogę znaleźć żadnego formularza. W jaki sposób wysyła się zgłoszenie? Jest to w ogóle możliwe internetowo?
Należy udać się do WCR z kompletem dokumentów. Tam można złożyć wniosek i resztę dokumentów.
Witam,
Czy posiadając kat. D istnieją realne szanse na zakwalifikowanie się na kurs oficerski? Czy jest to jakoś gorzej oceniane ? Uszczerbek dotyczy jednego oka.
Pozdrawiam
Jakaś szansa jest, wszystko zależy od rodzaju schorzenia.
Oczywiście na początku musiałbyś wystąpić z wnioskiem o zmianę kategorii zdrowia.
Ale to takie moje gdybanie.
Zapoznaj się z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 marca 2024 r. w sprawie orzekania o zdolności do służby wojskowej i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach.
Skontaktuj się też z WCR-em, tam na pewno pomogą i wszystko wyjaśnią.
Hej. Jeśli byłem na kontrakcie jako żołnierz zawodowy w latach 2008-2012 to idąc teraz z cywila na kurs pdf obejmują mnie nowe zasady emerytalne czy zasady, które miałem podczas wejścia do zawodowej służby wojskowej w tamtych latach ?
Pełnienie zawodowej służby wojskowej przed 1 stycznia 2013 uprawnia do nabycia emerytury na starych zasadach.
Witam serdecznie, czy przed kursem pdf dla „PRZESZKALANIA KADRY REZERY” będę musiał robić RWKL, badania psychologiczne, egzamin WF? Pozdrawiam.
Nie, kursy rezerwy jak nazwa wskazuje są od szkolenia rezerw na czas w.
Nie jest to droga do służby zawodowej więc i nie ma żadnych wymagań.
Chciałem iść z cywila do szkoły podoficerskiej w Dęblinie. Niestety nie zdałem testów psychologicznych. Co w takim razie mogę zrobić? Czy próbować za rok czy można wcześniej?
Czy trzeba mieć przeszkolenie w wojsku żeby móc startować z cywila? Bo jedyne pytania które zadała mi Pani psycholog to czy przeszedłem szkolenie w wojsku oraz dlaczego nie chcę iść jako szeregowy do wojska tylko do szkoły podoficerskiej
Nie trzeba. Skoro to szkolenie dla cywili to logiczne, że nie muszą być przeszkoleni.
Witam,
Czy posiada ktoś może informacje kiedy szkoły kontraktują się z „wybrańcami”? Aplikowałem do szkoły w Ustce i do teraz zero odzewu i nie wiem czy działać coś dalej czy czekać na kontakt
Ja też jeszcze żadnej informacji z Ustki jak coś, ale w regulaminie pisali , że będą się kontaktować min tydzień przed egzaminami
Aplikowałeś przez WCR, oni powinni Cię skierować na badania psychologiczne. Potem po pozytywnym wyniku badań oczekujesz na egzaminy.
Szkoła Cię powinna powiadomić, jak nie dostaniesz nic na tydzień czy dwa wcześniej to zadzwoń i sprawdź czy wszystko jest ok i czy musisz dalej czekać.
Egzaminy w kwietniu więc mają czas jeszcze.
Commendante czy mógłbyś w wolnej chwili rzucić okiem na §35 rozporządzenia w sprawie kształcenia kandydatów do zawodowej służby wojskowej poz. 584
Nurtuje mnie zapis ” – przystępuje do egzaminu na podoficera, z wyjątkiem osoby, która rozpoczyna dobrowolną zasadniczą służbę wojskową w stopniu wyższym niż starszy szeregowy specjalista (starszy marynarz specjalista).”
Ten paragraf odnosi się on między innymi do kandydatów do szkół podoficerskich (§35. 1. 2) oraz §3 pkt 2). Jakoś podświadomie wmawiam sobie, że kapral rezerwy mógłby startować ponownie na kurs podoficerski dla osób ze środowiska cywilnego np. w celu zdobycia nowej specjalności wojskowej i po prostu pominąć/nie przystępować do egzaminu podoficerskiego (jasno wskazuje na to ten zapis) i ewentualnie pominąć ponowny akt mianowania na stopień kaprala (bo drugi raz nie będzie mianowany), wziąć tylko świadectwo ukończenia Szkoły Podoficerskiej i przystąpić do typowania stanowisk.
Co o tym sądzisz? Wiem, że wydaje się to trochę bez sensu 😅, ale teraz mi leży to w głowie i chciałbym z kimś to omówić.
Fantazja Cię poniosła. DKMON nie wyrazi zgody na przystąpienie takiej osoby do egzaminów wstępnych, a przez nich chyba teczki przechodzą.
Byłby precedens do zarabiania na przebywaniu na kursach podoficerskich. W książeczce jest wpisany stopień wojskowy.
Co do zmiany specjalności wojskowej to nie potrzeba do tego szkoły. Dzisiaj jesteś kierowcą jutro celowniczym. Dowódca może wyznaczyć Cię na inne stanowisko w innej specjalności. Nie ma to za dużego znaczenia w wojsku.
Zgodzę się, czasem ciekawe rzeczy mi się nasuwają do głowy. Mimo to, ciekawy ten paragraf. Zacząć studia w stopniu wyższym niż st. szer. spec. jako kapral lub wyżej to jeszcze rozumiem, bo są takie przypadki i po prostu nie przystępuje się do egzaminu podoficerskiego w pierwszym roku. Ale kurs podoficerski zacząć już jako kapral… to ciekawe. Nasuwa mi się tylko rozwiązanie w którym ktoś odszedł z MSWiA ze stopniem i z cywila staruje do Szkoły Podoficerskiej. Ale to już dalsze moje kombinowanie, więc możemy zamknąć ten wątek 😅
Witam!
Ja mam z kolei pytanie trochę z innej beczki. Obecnie mam 36 lat i chcę wstąpić do wojska. Wiem, że aby załapać się na wojskową emeryturę muszę słuzyc 25 lat, a więc w moim przypadku, to już się nie uda. To wtedy na jakiej zasadzie będzie emerytura? Te lata, które przepracowałem do momentu wojska, to zrozumiałe ale jak, to potem jest liczone skoro na wojskową się już nie załapie? Służyc mogę do 60, potem 5 lat jeszcze będzie się trzeba napracować(chyba, ze zanim dotrwam to pewnie wiek emerytalny podniosa). Głupie pytanie ale wypada wiedzieć zanim się podejmie taką, a nie inną decyzję. Z góry dzięki za odp.
Doliczą Ci wojsko jako lata pracy.
Jest jeszcze art. 227 ustawy o Obronie Ojczyzny. Ale fakt, ciężko stwierdzić co będzie za 25 lat, czy po ewentualnych nowelizacjach ustawy bądź nawet wprowadzeniu nowej, czy taki zapis pozostanie :/
*Na stronie internetowej Polski Zbrojnej był poruszony problem braku lat do emerytury wojskowej, to bodajże urzędnicy CO MON wskazali jeszcze taką możliwość jak art. 227, oczywiście zgodnie z potrzebami Sił Zbrojnych.
Oui nawet mnie nie denerwuj z tym artykułem. Tyle razy muszę to tłumaczyć 🙂 Tam jest napisane:
„w przypadkach uzasadnionych potrzebami Sił Zbrojnych”
a to, że ktoś chce dosłużyć do emerytury nie jest takim przypadkiem, bo on już wie, że nie uzyska praw emerytalnych.
Ten art. jest po to, że jak na przykład jakiś generał **** będzie służył w strukturach międzynarodowych a będzie miał 60 lat to będzie sobie mógł posłużyć do końca kadencji. To jest potrzeba sił zbrojnych.
Czołem. Widzę, że Panowie tutaj znają się na rzeczy, więc chciałbym zasięgnąć języka. Czy uważacie, że istnieje jakaś szansa żeby zwiększyć swoje szanse na angaż w wybranej jednostce po szkole podoficerskiej? Odkryłem sobie powołanie i bardzo chcę być częścią polskich sił zbrojnych. Zwłaszcza w te niepewne czasy – wydaje mi się, że armia potrzebuje ludzi takich jak ja. Problem jest jednak w tym, że ja mam dość stabilne życie którego nie jestem w stanie odwrócić relokacją. Nie jestem pierwszej młodości. Mam 26 lat, kupione mieszkanie w Łodzi i żonę która jest dla mnie najważniejsza i dobrze tu zarabia. Decyzja o przeprowadzce o pół Polski jest dla nas nie do przeskoczenia. Bardzo chcę służyć, ale jeśli nie w Łodzi, to w okolicach. W Łodzi jest 9 brygada WOT I według mojego wyobrażenia (laikiem jestem) służą tam pewnie jedynie ochotnicy z WOTu i wąska kadra prowadząca szkolenia. Jeśli innych możliwości nie będzie na służbę w pobliżu, to do WOTu właśnie będę chciał wstąpić. Jednak bardziej preferowanym rozwiązaniem byłoby wstąpienie do armii jako żołnierz zawodowy na etacie. Myślałem o pójściu do Dęblina na kurs podoficerski i później próbowanie dostać się do 32 bazy lotnictwa taktycznego w Łasku, którą mam dość blisko. Myślicie, że szanse na ten angaż są wysokie? Wcr daje tylko lakoniczne, bardzo zdawkowe informacje. Wiem o tym, że służy się tam gdzie wojsko wymaga i służba wymaga poświęceń, tylko…no proszę o wyrozumiałość Panowie. Wstępując do armii zgodzę się na obniżenie wynagrodzenia choćby, naprawdę mi zależy. Jednak mam już rodzinę i nie mogę tak sobie odwrócić życia o 180 stopni. Jest 200 miejsc w Dęblinie. Podobno etaty dla tych kadetów są już gotowe. Totalnie nie rozumiem, dlaczego WCR nie daje informacji gdzie mniej więcej oni będą wysyłani skoro miejsca są gotowe.
To tak w wojsku nie działa że służysz tam gdzie chcesz i tylko tam. Może zacznij od szeregowego? Wtedy to Ty wybierasz miejsce służby, przynajmniej na początek.
Przydziały służbowe są dobierane na podstawie zapotrzebowania jednostek. A jak będzie 20 chętnych na Łask a tylko 5 miejsc? Nikt takiej gwarancji Ci nie da.
Jasne. Jeśli jako szeregowy dostanę miejsce w wybranej jednostce, to jest całkiem w porządku. Mogę wyjść z taką prośbą do WCR i oni powinni to zaakceptować?
Oni tam nie mają nic do gadania. Zapisujesz się w aplikacji i czekasz.
http://www.zostanzolnierzem.pl.
Potem jak się doczekasz i przejdziesz badania to odbywasz DZSW a jednocześnie składasz CV do wymarzonej jednostki i liczysz, że kiedyś Cię tam przyjmą albo jak będą przedstawiciele jednostek proponować Wam etaty.
Ale pewnie kolejka jest długa.
Jasne. Dziękuję za objaśnienie. Chyba jednak zwiąże się z siłami zbrojnymi jako terytorials w takim razie. Trochę mi szkoda, bo napaliłem się na Dęblin, jednak przychylam się do opinii wyżej że lepiej nie zgłaszać aplikacji i zwolnić miejsce innym kandydatom, jeśli biorę pod uwagę możliwość odrzucenia przydziału. Kompletnie nie potrafią natomiast zrozumieć, dlaczego nie jest tak, że skoro etaty są z góry zarezerwowane dla absolwentów szkoły, to dlaczego szkoła nie opublikuje wykazu jednostek do których trafia absolwenci po kursie. Sensu tego nie znajduje, ale jest jak jest. Dziękuję za odpowiedzi jeszcze raz, pozdrawiam
Witam, wiadomo może jak tam na SPWLu przełożeni podchodzą do kwestii zarostu? Niby jest zapis w ustawie o schludnej brodzie do 3 cm, ale wiadomo jak to w wojsku – ustawa swoje, regulaminy swoje, a dowódcy swoje i co poddodział to obyczaj :/
Witam.
Pisze z nietypowym pytaniem ponieważ aktualnie czekam już na rekrutacje do jednej ze szkół podoficerskich (jestem również po badaniach u psychologa po skierowaniu z wcr). Moje pytanie dotyczy historii leczenia psychiatrycznego. Czy jest to jakiś problem w odbywaniu służby? U psychologa stwierdziłem iż takowego leczenia nie przechodziłem (były to wystawianie zwolnienia lekarskiego z powodu cięższego okresu w życiu osobistym oraz mobbingu w pracy oraz recepty z których nawet nie korzystałem, nie stwierdzono u mnie żadnych chorób psychicznych). Jak podejść do tego na dalszym etapie rekrutacji do szkoły i w przypadku badania w rkwl jakby o to pytali? Wiem ze komisja nie ma wglądu do takowych rzeczy aczkolwiek problem może być w przypadku zostania zawodowym i wypełnianiu np. ankiety bezpieczeństwa. Pozdrawiam.
No w Ankiecie to musisz sie przyznac do leczenia. Oni to sprawdza w nfz.
Co do komisji lekarskiej to nie wiem czy tam jest znow psychiatra. Jak naklamales to teraz musisz sie liczyc z konsekwencjami.
Według prawa lekarz nie może udostępnić historii medycznej swojego pacjenta w dodatku raczej ciężko byłoby dojść do faktu iż takie wizyty się odbywały bo były to wizyty prywatne, a nie na kasę chorych i nie z powodu zdiagnozowanej choroby. Rozumiem lecz w przypadku jakiegokolwiek wydania się tej sytuacji grożą konsekwencję prawne… Niestety błędnie uznałem iż skoro nie jestem zdiagnozowany to nie nie jest to tak ważne aby takowa informacje podawać ponieważ żaden w sposób to na mnie nie wpływa, a psycholog mógłby z dużym prawdopodobieństwem mnie odrzucić.
Napisales ze byly wystawiane zwolnienia. SKW wystapi do nfz i sprawdzi historie zwolnien lekarskich, tam jest kod u jakiego lekarza byles.
Witam, mam pytanie dotyczące szkoły podoficerskiej.
Za rok kończę technikum mundurowe o kierunku logistycznym.
-Najważniejszym pytaniem jest czy żeby startować do
każdej szkoły podoficerskiej muszę przejść DZSW?
-Czy bardzo zwracają uwagę na tatuaż?(Mam go na przedramieniu więc w mundurze jest kompletnie nie widoczny
-Czy zwracają szczególną uwagę na oceny? +- trzymam się że świadectwami z średnia około 4 czy jednak najważniejsze są testy sprawnościowe
– Czy w każdej szkole podoficerskiej jest wymagany test języka angielskiego
Dziękuję serdecznie za odpowiedź
Hej,
Nie musisz przejsc przez DZSW aby startowac do szkoly podoficerskiej, wrecz nie ma takiej potrzeby i szkoda czasu. No chyba, ze w oczekiwaniu na egzaminy wstepne do szkoly.
Kwestia tatuazu to sie nie wypowiadam, lekarze zdecyduja.
Oceny sa malo wazne, wf wazniejszy.
Nie do kazdej szkoly jest wymagany angielski. Poczytaj sobie informacje na stronach szkol podoficerskich.
W razie pytan zapraszam do kontaktu.
Dzięki wielkie, napewno wrazie pytań się odezwę