2022 rok „obfitował” w kilka kluczowych zmian legislacyjnych – 11 marca weszła w życie Ustawa o obronie ojczyzny. Potem w lipcu ukazało się Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 5 lipca 2022 r. w sprawie kształcenia kandydatów do zawodowej służby wojskowej w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w uczelniach wojskowych, szkołach podoficerskich, centrach szkolenia lub ośrodkach szkolenia.

Co nowego wnoszą te akty prawne w sprawy podoficerskie? Przede wszystkim, nowością jest Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, która zastępuje służbę przygotowawczą. Wprowadzono też możliwość wstąpienia do aktywnej rezerwy. Jednak dla osób, zainteresowanych służbą w korpusie podoficerów największe zmiany zostały wprowadzone wspomnianym Rozporządzeniem MON, z dnia 5 lipca 2022.

  • Uproszczenie procedury kwalifikacji do szkół podoficerskich poprzez zniesienie testu z wiedzy ogólnej oraz testu znajomości języka angielskiego dla osób ze środowiska cywilnego.
  • Kadeci szkół podoficerskich na kursach „z cywila” będą pełnili służbę kandydacką w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.
  • Kadeci szkół podoficerskich otrzymają uposażenie w wysokości najniższego uposażenia żołnierza zawodowego.

Podsumowując – łatwiej się dostać do szkół podoficerskich i jednocześnie wzrasta uposażenie słuchaczy uczelni wojskowych. Osobiście nie jestem pocieszony faktem obniżenia poprzeczki. Kierunek na „ilość a nie na jakość” to w mojej ocenie zły kierunek.

Kolejna zmiana to taka, że kadeci szkół podoficerskich  będą pełnić służbę w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

Również w przypadku szeregowych zawodowych, którzy starają się o przyjęcie na kursy podoficerskie trochę się zmieniło, o czym napiszę w kolejnych wpisach.

174 komentarze
  1. Miłosz 2 lata temu

    Wychodzi na to, że teraz trzeba tylko skompletować dokumenty, zdać WF i przejść rozmowę kwalifikacyjną? I to wszystko ?

    • autor
      Commendante 2 lata temu

      Tak, jest jeszcze analiza ocen na świadectwie szkoły średniej.

  2. Jan 2 lata temu

    A mam pytanie czy były żołnierz zawodowy przeniesiony do rezerwy pasywnej może starać się na 11 miesięczne szkolenie specjalistyczne?

    • Anonim 2 lata temu

      Ale po co? Żołnierz rezerwy może bezpośrednio ubiegać się o powtórne przyjęcie do służby zawodowej. Już jesteś wyszkolony.

  3. Amandq 2 lata temu

    Czy zmiana dotycząca pełnienia służby w ramach dobrowolnej zasadniczej sluzby wojskowej oznacza, że kurs będzie trwał 12 miesięcy? Również w SPWL w Poznaniu, gdzie trwał 7?

    • Anonim 2 lata temu

      Nie, ta zmiana nie powoduje wydłużenia trwania kursu. Wpływa na uposażenie w trakcie kursu – jest ono teraz takie, jak w przypadku szeregowych zawodowych.

      • Paulina 2 lata temu

        Witam! Jak to jest z testem z języka angielskiego? Jest wymagany czy jednak nie? W centrum rekrutacji twierdzą, że jest wymagany, tutaj czytam, że nie . Chodzi mi o szkołę podoficerską dla cywilów.

        • autor
          Commendante 2 lata temu

          Paulina, nie ma testu z języka angielskiego. Pracownik WCR był niedoinformowany widocznie. Jest to określone w ROZPORZĄDZENIU
          MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 5 lipca 2022 r. w sprawie kształcenia kandydatów do zawodowej służby wojskowej w ramach dobrowolnej zasadniczej służby
          wojskowej w uczelniach wojskowych, szkołach podoficerskich, centrach szkolenia lub ośrodkach szkolenia.

          • Paulina 2 lata temu

            Dziękuję serdecznie za odpowiedź! 🙂

  4. Maciej 2 lata temu

    Wykształcenie średnie wystarczy? Czy musi być matura?

    • autor
      Commendante 2 lata temu

      Wystarczy średnie Maciej.

  5. Marcin 2 lata temu

    Ile trwa kurs z cywila szkoły podoficerskiej

    • Anonim 2 lata temu

      Marcin, w zależności od specjalności – do około 11 miesięcy.

      • Paweł 2 lata temu

        Witam, czy ktoś z was też dostał kartę powołania na kurs podoficerski na 4.09.2023 w Dęblinie ?

        • Łukasz 2 lata temu

          Witam, ja dostałem.

  6. Wiktor 2 lata temu

    Witam, czy w ogóle jest sens się starać do szkoły podoficerskiej w Dęblinie będąc po liceum ogólnokształcącym z maturą ?
    Jestem byłym żołnierzem zawodowym po 6 latach służby i posiadam certyfikat stanag 6001 poziom 2222 plus różne inne kursy zrobione w wojsku.

    • autor
      Commendante 2 lata temu

      Jak najbardziej. Pisz do mnie na messnegera.

  7. Antek 2 lata temu

    Cześć Wam!

    Mam pytanie.

    Sytuacja. Mam 34 lata. Aktualnie staram sie o przyjęcie na pierwszy etap szkolenia DZSW (16 stycznia).
    W WCR otrzymałem info, że jak bym chciał na kurs podoficerski to i tak dobrze jest mieć ten pierwszy etap za sobą. Powiedzieli abym w styczniu się odezwał w sprawie jakiś konkretów.

    Czy jest możliwość wg. Was na pójscie na kurs podoficerski z „cywila” po pierwszym etapie (przed drugim) i następnie zostanie na zawodowego w 2023r?

    • autor
      Commendante 2 lata temu

      Antek, w WCR Ci tak powiedzieli, bo muszą robić statystyki dla polityków i chcą żebyś zapisał się na dzsw. Ich nie obchodzi to, co dla Ciebie dobre. Co więcej, to jest bzdura, bo w szkole podoficerskiej i tak na początek masz szkolenie podstawowe przez pierwszy, niecały miesiąc.
      Możesz iść na szkołę podoficerską z cywila i nawet się nie zastanawiaj. A dzsw omiaj z daleka. Co więcej, musisz rozpocząć służbę jeszcze przed 35 urodzinami, bo potem to nie doczekasz wojskowej emerytury. Proponuję złożyć wniosek do SPSP w Dęblinie do 2 grudnia, gdzieś pod koniec stycznia lub w lutym zaczął byś kurs.
      Jak coś to zapraszam na priv na messengerze.

      • Małgorzata 2 lata temu

        Jak to” nie doczekasz się emerytury”? Więc co z emeryturą jeśli mam 38 lat?

        • autor
          Commendante 2 lata temu

          Napisałem „wojskowej” emerytury. Po prostu wtedy odchodzi się do cywila i trzeba ubiegać się o emeryturę z zus. Jakoś przeliczają lata służby na lata pracy, ale jest to mniejsza emerytura i nie ma się prawa do odprawy mieszkaniowej. Oczywiście za 25 lat może się wszystko zmienić ale rozpatrujemy stan obecny.

          • Aleksandra 2 lata temu

            Rozpoczęłam służbę zawodową jako szeregowy mając 31 lat, po 3 latach zwolniłam się do cywila na rok i teraz we wrześniu planuję iść na KPKR. Jak skończę kurs pdf (listopad’23) to w 2024r. będę miała 36 lat i będę starała się o ponowne przyjęcie do służby zawodowej. Czy w takim przypadku też nie załapię się na wojskową emeryturę, bo nie będę miała 25 lat ciągłej służby czy też zsumują mi wszystkie okresy służby? Pozdrawiam

            • autor
              Commendante 2 lata temu

              Ola,
              „Art. 18b. [Okresy służby wojskowej]
              1.
              Emerytura przysługuje żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej, który w dniu zwolnienia posiada co najmniej 25 lat służby wojskowej w Wojsku Polskim.”

              Musisz sobie policzyć, czy będziesz miała 25 lat służby w wieku 60 lat (nie wiemy, kiedy po kursie rezerwy znajdziesz etat i zaczniesz służbę).
              Kolejna kwestia, to czy ta przerwa Ci nie zaszkodzi. Ja się na tym nie znam i nie odpowiem.

  8. Rafal 2 lata temu

    Pytanie jestem zapisany na kurs KPKR trwa niby ok 3 miesięcy czy to znaczy że będzie skrócony? Tak wynika że będzie krótszy?

    • autor
      Commendante 2 lata temu

      Ale z czego wynika, że będzie krótszy? Nie mam takich informacji.

      • Rafal 2 lata temu

        A masz może jakiś plan z czego się składa taki kurs?

        • autor
          Commendante 2 lata temu

          Nie mam planu, ale wiem, że jest metodyka szkolenia, przywództwo itp. Przygotowanie do roli dowódcy w okrojonej, przyśpieszonej wersji.

  9. Szczepan 2 lata temu

    Witam. Jeśli posiadam wyższe wykształcenie i doświadczenie wojskowe ( w postaci odbytej służby zasadniczej) to czy to sprawi że będę miał dodatkowe punkty przy rekrutacji? I na czym polega weryfikacja świadectw w takim przypadku? Jak to w ogóle jest liczone?

    • autor
      Commendante 2 lata temu

      Szczepan, możesz dostać za wyższe wykształcenie – to zależy jaki masz kierunek ukończony.
      Co do punktów za zasadniczą służbę wojskową to wątpię, no chyba, że masz przeszkolenie przydatne w zbieżnym kierunku albo jakieś wojskowe uprawnienia.
      Rozmowa jest tutaj średnio istotna. Najważniejsze, żebyś zdał wf wysoko. Z rozmowy trudno dostać dużo punktów i nie jest to element decydujący.
      Co do analizy ocen to jest tabela z wypisanymi przedmiotami, które są punktowane (szkoła i średnia i matura jeśli ktoś miał). Do tego przelicznik średniej i punkty za wykształcenie kierunkowe. Możesz sobie zobaczyć w regulaminie postępowania rekrutacyjnego.

  10. Sebastian 2 lata temu

    Witam. Jestem żołnierzem zawodowym, planuje pójść do cywila żeby mieć możliwość pójścia na kurs podoficerski bo moja macierzysta jednostka nie daje mi takich możliwości. Ile trwa taki kurs? Czy w związku z tym że mam już ogarnięty etat podoficerski to w jakiś sposób to ułatwia, skraca kurs?

  11. autor
    Commendante 2 lata temu

    Hej.
    Pamiętaj, że jak odejdziesz to nie jest powiedziane, że pozwolą Ci wrócić…
    Kurs, w zależności od specjalności wojskowej może trwać d 12 miesięcy. Nic go nie skraca- nawet fakt, że masz gdzieś tam etat – po kursie podoficerskim dostaniesz przydział, tam gdzie będą wakaty a nie tam gdzie chcesz iść.
    No chyba, że pójdziesz na kurs podoficerski rezerwy – po takim kursie możesz sobie sam szukać etatu – ale tutuaj MON musi wyrazić zgodę na Twoje wyznaczenie a oni będą mieć wgląd w Twój TAP…

    • Dominika 2 lata temu

      witam. w październiku wybieram się że znajomymi z pracy do Grudziądza do szkoły podoficerskiej. wszystkie pracujemy w wojsku jako cywile. i moje pytanie brzmi… czy po rekrutacji , po szkolenie do przysięgi bodajże 28dni i 2miesiecznym kursie na podoficera, wrócimy już jako podoficerowie na swoje stanowiska pracy tak jak było mówione? czy wyślą nas gdzie chcą…np na wschód??proszę o odpowiedz

      • autor
        Commendante 2 lata temu

        To pytanie raczej do Waszego dowódcy. Teoretycznie macie wrócić na swoje stanowiska, bo takie było założenie tego projektu.
        Ale jak już będziecie żołnierzami, to będą mogli z Wami zrobić co zechcą.
        Nie chcę się wypowiadać na ten temat.
        Ja tam im nie wierzę.

  12. Monika 2 lata temu

    Witam.
    Chciałabym się dowiedzieć czy dla żołnierza zawodowego pełniącego służbę st.szer który idzie na kurs podoficerski w 2023r są jakieś kwalifikacje wstępne na szkole jeszcze przed e-learningiem (testy z wiedzy) wf, rozmowa?
    Z góry dzięki.

  13. MS 2 lata temu

    Witam. Czy można jeszcze zapisać się na kurs podoficerski na rok 2023 w Dęblinie ?

    • Anonim 2 lata temu

      MS odpowiedź jest na tym blogu… przeczytaj wcześniejszy post o terminach …

  14. Marcin 2 lata temu

    Witam, jestem bylym zawodowym, w styczniu rozpoczynam kurs podoficerski rezerwy w Szkole Podoficerskiej Logistyki w Grupie. Czy ktoś słyszał jak tam jest? Może się ktoś podzielić doświadczeniem? A może ma ktoś materiały do nauki?
    Pozdrawiam

    • Rafał 2 lata temu

      Marcin też tam zaczynam bee na tym samym szkoleniu jak coś będziesz, wiedział więcej podzielisz się informacjami?
      rafal9988@buziaczek.pl

    • Daniel 2 lata temu

      Cześć, też tam będę.
      Jutro jadę do WCR, może ktoś w końcu powie jak ma to wyglądać

    • Tomek 2 lata temu

      Również tam się wybieram 🙂 jedno wiem że parking jest na przeciwko jednostki. Znajomy mówił że jak tam był pare lat temu to bardzo fajna jednostka

  15. Krzysztof 2 lata temu

    Cześć. Pytanie z innej beczki. Czy jest sens próbować dostać się na kurs podoficerski w wieku 35 lat? Dodam że wcześniejszego doświadczenia wojskowego brak.

    • autor
      Commendante 2 lata temu

      To kwestia indywidualna. Najgorsze jest to, że nie dorobisz się wojskowej emerytury i wiążącymi się z tym należnościami. A służba to poświecenie czasu z rodziną i często zdrowia.

      • Anonim 2 lata temu

        O to się zbytnio nie muszę przejmować bo nabyłem prawa emerytalne zagranicą, bardziej mi chodzi o to czy wiek nie dyskwalifikuje mnie już na starcie przy rekrutacji i czy pół roku solidnego charowania wystarczy aby podejść i zaliczyc egzamin z wychowania fizycznego

        • autor
          Commendante 2 lata temu

          Wiek nie jest problemem. Z wf może być różnie. Do egzaminu na kurs podoficerski dasz radę się przygotować, potem masz prawie rok szkoły, żeby się podciągnąć w wf.
          Jak coś to zapraszam do kontaktu.

  16. Patryk 2 lata temu

    Witam ,
    Mam pytanie mając dwa lata służby mogę złożyć papiery na kurs pdf? Czy min. wymagane jest 3-lata wysługi ?

    • autor
      Commendante 2 lata temu

      Ustawa mówi, że: „Pierwszeństwo przyjęcia do szkół podoficerskich mają szeregowi,
      którzy pełnili zawodową służbę wojskową przez co najmniej 3 lata”. Wniosek możesz składać nawet jak masz rok służby. Ale nikt Ci go pewnie nie poprze.

  17. Magdalena 2 lata temu

    Witam ile teraz trwa kurs podoficerski? Dzwonię po W CRACH i nikt nie jest w stanie mi odpowiedzieć . Chodzi o kurs dla cywila

    • autor
      Commendante 2 lata temu

      Bo to zależy od kursu, jedne 3 miesiące inne prawie rok. Ale bliżej 8-12 miesięcy

      • Seb 2 lata temu

        Witam,
        Mogę prosić o kontakt prywatny np. na mesa albo Whatsapp. Mam kilka pytań.
        Pozdrawiam

  18. Marcin 2 lata temu

    Witam
    Nazywam się Marcin mam 40lat i pracuję w czeskiej republice przy produkcji.
    Wcześniej byłem 7lat w zasadniczej służbie nadterminowej w grupie sportowej.
    Czy jest szansa na wstąpienie do służby zawodowej ?

    • autor
      Commendante 2 lata temu

      Tak. Musisz sobie znaleźć etat w jakiejś jednostce i oni Cię pokierują albo udać się do WCR i powiedzieć że chcesz zostać żołnierzem zawodowym.

      • Krystian 2 lata temu

        Witam, jestem szeregowym zawodowym od 6 lat,jakie wykształcenie muszę posiadać aby iść na szkołę podoficerską, i czy jak dostanę odmowę to mogę od razu pisać następną zgodę?

        • autor
          Commendante 2 lata temu

          Na szkołę podoficerską wymagane jest wykształcenie średnie. Jak możesz próbować do skutku.

          • Krystian 2 lata temu

            Średnie branżowe też się liczy?

            • autor
              Commendante 2 lata temu

              Kolego masz w Ustawie to opisane.
              „9. Warunkiem mianowania żołnierza na pierwszy stopień wojskowy w czasie
              pokoju w korpusie:
              1) podoficerów – jest posiadanie przez niego wykształcenia co najmniej na
              poziomie szkoły ponadpodstawowej, a w przypadku żołnierzy zawodowych
              wykształcenia co najmniej średniego lub średniego branżowego
              ;”

  19. Mar 2 lata temu

    Witam,
    16.01.2023 idę do DZSW. Z WCR dowiedziałam się, iż jest to konieczne aby starać się o przyjęcie na kurs podoficerski z cywila do Dęblina. Po ukończeniu DZSW kazali zgłosić się do WCR w celu dalszych informacji. Czy będzie przeszkadzało jak odbędę DZSW aby dostać się na kurs podoficerski? Jakie są obecnie wymagania dla kobiet (kurs podoficerski).

    • autor
      Commendante 2 lata temu

      W WCR wprowadzono Cię w błąd. Nie trzeba iść do DZSW. Będziesz miała to samo szkolenie podstawowe w szkole podoficerskiej. Widocznie chcieli sobie podnieść statystyki. Ale w niczym to nie przeszkadza. Zmarnujesz czas tylko. Co do szkoły podoficerskiej to egzamin składa się z wf, analizy ocen na świadectwie ukończenia szkoły średniej oraz rozmowy kwalifikacyjnej. Dla kobiet są inne normy z wf. Jak potrzebujesz pomocy to pisz na priv albo dzwoń.

  20. Mar 2 lata temu

    Dziękuję za informację. Po ukończonej DZSW skontaktuję się z Panem.

  21. Adek 2 lata temu

    Witam,
    Jestem cywilem nigdy wcześniej nie byłem w wojsku ani nie przechodziłem żadnego szkolenia. Dziś właśnie wskoczyły mi 34 lata i chce się dostać do szkoły oficerskiej lub podoficerskiej. Czy jest jakaś szansa aby załapać się jeszcze na szkolenia w tym roku jest masa różnych i formacji od kiedy co i gdzie startuje ale nie mam pojęcia czy te informacje są aktualizowane na bieżąco. Prosiłbym o kontakt w tej sprawie lub jakiegoś maila na który mógłbym bezpośrednio zwrócić się o udostępnienie mi więcej informacji.

    Pozdrawiam,
    Adek

    • autor
      Commendante 2 lata temu

      Cześć,

      Dziękuję za zainteresowanie moim portalem.

      Jeśli chodzi o szkoły podoficerskie, to terminy, kierunki i szkoły znajdziesz na moim blogu. Są aktualne.

      A odnośnie szkół oficerskich to trzeba zajrzeć do DECYZJI nr 123/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 5 września 2022 roku w sprawie naboru do uczelni wojskowych na kurs oficerski w 2023 r. (Dz. Urz. z 2022 r. poz. 144)

      Jeśli chodzi o nabór do wojsk specjalnych to nie jestem za bardzo w temacie. Ale na pewno kursów podoficerskich z cywila nie robią, jak już, to selekcja. Ale nie wiem czy wiek tu nie będzie problemem.

      Jeśli masz jakieś pytania to możesz do mnie zadzwonić, będzie łatwiej. Jestem dostępny. Jak nie odbiorę to oddzwonię. admin@podoficer.pl
      Albo napisać na messengerze.

  22. Adek 2 lata temu

    I mam jeszcze pytanie odnośnie kwestii dostania się do wojska, jednostki specjalnej wojska polskiego. Mógłbym prosić o maila.lub jakiś bezpośredni kontakt do Pana Commendante.

    Pozdrawiam,
    Adek

  23. Emilia 2 lata temu

    Hej, czy studiując zaocznie, online logistykę mogę starać się o kurs podoficerski? Czy to jakoś by mi kolidowało? Czy wgl można studiować a w tym samym czasie brac udział w tym kursie?

    • autor
      Commendante 2 lata temu

      Emilia możesz startować na szkołę i studiować. Po dostaniu się na kurs musisz napisać informację do Komendanta, że studiujesz i wniosek o zezwolenie na udział w zjazdach czy sesjach, potrzebne będzie zaświadczenie z uczelni i plan zjazdów.

  24. Patryk 2 lata temu

    Witam wszystkich czy można dostać się na kurs podoficerski po zasadniczej szkole zawodowej że zdanym czeladnikiem ? (Liceum w trakcie)

  25. Patryk 2 lata temu

    Witam wszystkich wykształcenie zasadnicza szkoła zawodowa z czeladnikiem a średnie ?

    • autor
      Commendante 2 lata temu

      Patryk, a czy zasadnicza szkoła zawodowa to szkoła średnia? Nie. Musisz ukończyć technikum, lub liceum.

  26. Jakub 2 lata temu

    Witam, jestem studentem 23 lat z ukończonymi studiami 1 stopnia administracji bezpieczeństwa publicznego, wpłynęło by to na wyższy stopień wojskowy ?(nie ukończyłem żadnego szkolenia wojskowego) czy warto robić studia 2 stopnia ? Jak tak to jakie i czy tez by wpłynęło na uzyskanie wyższego stopnia wojskowego ?

    • autor
      Commendante 2 lata temu

      Na podoficera musisz mieć wykształcenie średnie, na oficera wyższe – magisterskie. No ale to musi być kierunek preferowany przez wojsko.

      • Jakub 2 lata temu

        Kończąc wątek, trzeba ukończyć studia 2 stopnia wojskowe i kurs na oficera ?

        • autor
          Commendante 2 lata temu

          Tak, z tytułem magistra, możesz starać się o przyjęcie na studium oficerskie.

  27. Jakub 2 lata temu

    Czy po np. Studiach cywilnych 2 stopnia w Akademi Marynarki Wojennej można aplikować na oficera ?

    • autor
      Commendante 2 lata temu

      Tak, trzeba się ubiegać o przyjęcie na studium oficerskie. Nie ma znaczenia, czy magisterka była robiona na AMW czy na na innej uczelni.

  28. Mateusz 2 lata temu

    Witam, kiedy zaczyna się rekrutacja do szkoły podoficerskiej?

  29. Kamil 2 lata temu

    O co chodzi z kursem podoficer rezerwy, czym się różni od zwykłego

    • autor
      Commendante 2 lata temu

      Kurs rezerwy przeznaczony jest dla szeregowych rezerwy – po takim kursie otrzymuje się stopień kaprala rezerwy i wraca do domku.
      Tradycyjna szkoła podoficerska – to przygotowanie do zawodowej służby wojskowej – po jej ukończeniu dostaje się przydział służbowy i z urzędu idzie się służyć jako kapral zawodowy do przydzielonej jednostki.
      Po kursie rezerwy jest możliwość szukania sobie jednostki na własną rękę.

  30. Sara 2 lata temu

    Mogę prosić o kontakt prywatny. Mam kilka pytań. Byłam w WCR odnośnie kursu na podoficera, oficera i kursu rezerwy. Natomiast nie dostałam czystej odpowiedzi jakie są wymagania na sto procent. Więcej się naczytalam sama w internecie niż dowiedziałam w WCR. Prosiłabym o pomoc prywatnie.

    • autor
      Commendante 2 lata temu

      Sara napisałem maila do Ciebie.

  31. Robert 2 lata temu

    Witam chcialbym zrobić kurs podoficera z rezerwy lecz nie ma tak z wcr narazie a jak jest to 1 na rok czy można samemu jakoś złożyć z cywila, rozważam powrot do służby.

  32. Darek 2 lata temu

    Witam.
    Jestem żołnierzem rezerwy. Jedyny mój kontakt z wojskiem to ćwiczenia rezerwy. Po 4 ćwiczeniach dostałem dyplom oraz mianowanie na st. szer. rezerwy. Zainteresowało mnie wojsko i zastanawiam się nad złożeniem dokumentów do szkoły podoficerskiej w Dęblinie. Jedyny mój problem to wiek bo mam 43 Lata i staż pracy 20 lat w cywilu. czy jakoś się liczą lata z cywila do lat we wojsku aby otrzymać emeryturę wojskową itd..
    Będę bardzo wdzięczy na odpowiedź.

    • autor
      Commendante 2 lata temu

      Witaj na moim blogu. Nie ma ograniczeń wiekowych co do startu do szkoły podoficerskiej.
      Musisz przejść komisję lekarską i z zdać egzaminy wstępne. No i pamiętaj, że po ukończeniu szkoły dostaniesz przydział gdzieś w Polskę.

      • Darek 2 lata temu

        Dziekuje, ale ja już mam przydział do jednostki i kartę mobilizacyjną. Bardziej mnie zastanawia emerytura wojskowa czy jest jakaś szansa doliczenia stażu cywila do emerytury wojskowej czy nie ma opcji.

        • autor
          Commendante 2 lata temu

          No to nie szkodzi, że masz przydział.
          Co do emerytury wojskowej to nie ma takiej możliwości. Żeby dostać emeryturę wojskową musiałbyś przesłużyć jako żołnierz zawodowy nieprzerwanie przez 25 lat, a możesz służyć tylko do 60 roku życia. Później Ci doliczą lata przepracowane w wojsku do emerytury z ZUS czy co tam będzie za 16 lat.

  33. Eustachy 2 lata temu

    Witam , mam 5 lat wysługi jako żołnierz zawodowy od 3 lat w rezerwie , otrzymałem propozycje udania się na 3 miesięczny kurs podoficerski , czy warto taki kurs robić jak chce wrócić do armi zawodowej czy łatwiej o powrót w stopniu szeregowego , mam wszystkie kategorie prawo jazdy i kilka innych uprawnień . Wiem że zależy to od wielu czynników , ale może ktoś przerabiał taki temat i podpowie , bo wiadomo że po kursie mogę się zablokować w cywilu na amen

    • autor
      Commendante 2 lata temu

      Podzwoń po jednostkach i spytaj, jaka jest szansa, że będziesz mieć u nich etat. Ostatnio dużo było dzikich kursów podoficerskich w jednostkach i naprodukowali kaprali. Jeśli chcesz służyć w jakiejkolwiek jednostce to jest jakaś szansa. A jak celujesz w konkretną jednostkę to może być różnie. Do tego dochodzi komisja lekarska no i zgoda na przyjęcie Ciebie z powrotem do armii.
      Możesz też iść na kurs podoficerski z cywila. Jak zdasz dobrze wf to nie powinno być problemu się dostac.

      • Eustachy 2 lata temu

        Właśnie mam propozycję na kurs z cywila i zastanawiam się czy to nie będzie strata czasu , na szeregowego napewno będzie mi łatwiej się dostać spowrotem ze względu na masę przydatnych uprawnień dla wojska , a z tego kapsla tak naprawdę nie wiele pożytku , bo i szeregowy ma służbę stała , wiadomo inne traktowanie jako pdf ale czy to warte świeczki .

        • Anonim 2 lata temu

          Propozycję to masz na kurs rezerwy pewnie a nie na służbę kandydacką? Na kurs z cywila trzeba złożyć wniosek i przejść proces rekrutacji z egzaminem, na 3 miesięczny kurs rezerwy nie.
          Jak Ty się pytasz czy warto zostać kapralem to może lepiej sobie odpuść skoro nie wiesz jaki z tego pożytek.

        • Eustachy 2 lata temu

          Odpowiem , na swoje pytanie zadane wcześniej . Nie warto robić kapsla z rezerwy , Poznań betoniarnia , etatów brak dla rezerwy ze względu na masową produkcję kaprali zawodowych , jednym słowem blokada na lata , dużo nauki traktowanie jak debila . Ja nie polecam

          • Mk 2 lata temu

            A z ciekawości jak wyglądały egzaminy na koniec ? Był egzamin z wff? Dzieki

            • autor
              Commendante 2 lata temu

              Egzamin na podoficera jest.

              • Mk 2 lata temu

                Czyli na szkoleniu kadrowym rezerwy podoficerskim jest egzamin z wff plus egzamin teoretyczny i praktyczny?

                • autor
                  Commendante 2 lata temu

                  Z wf chyba nie ma. Mało kto z tych rezerwistów by zdał. Teraz zawodowi mają dopiero wf w drugim roku służby.

                • Mk 2 lata temu

                  Dzięki

  34. Jol 2 lata temu

    Witam, chciałabym iść do wojska. Mam wykształcenie średnie. Nie wiem od czego zacząć. Czy mogę isc na kurs podoficerski czy najpierw musze przejść 28-dniowe szkolenie.
    Mógłbyś mi doradzić od czego najlepiej było by zacząć ? W lutym skończyłam 31 lat.
    Pozdrawiam

    • autor
      Commendante 2 lata temu

      Hej. Nie musisz iść na 28 dni szkolenia. Możesz startować jako cywil. Musisz złożyć wniosek do WCR o przyjęcie do szkoły podoficerskiej.
      Jak coś to mogę pomóc.
      Pozdrawiam.

      • Jol 2 lata temu

        Miałabym jeszcze kilka pytań, czy moglibyśmy przenieść rozmowę na priv. Byłabym wdzięczna za pomoc.

  35. Jacek 2 lata temu

    Mam pytanie dotyczące egzaminów do szkół pdf dla szeregowych zawodowych czy są planowane jakieś zmiany ?
    Czy wszystko zostaje tak jak jest teraz czyli rozmowa,analiza dokumentów oraz test ?
    Proszę o odpowiedź?

    • autor
      Commendante 2 lata temu

      Jacek, szczerze mówiąc to nie nadążam, teraz są jakieś dzikie „kursy” w jednostkach. Jaka jest teraz tam procedura to nie wiem. Może rozdają z czipsów teraz kaprala… .

  36. Dorota 2 lata temu

    Witam, 8 Maja idę na dobrowolna, i moje pytanie czy mogę iść na kurs podoficera po szkole średniej bez matury i znajomości języka angielskiego?

    • autor
      Commendante 2 lata temu

      Tak możesz.

      • Dorota 2 lata temu

        Mogę prosić o wiadomość na priv? Najlepiej mesenegr?

  37. Aga 2 lata temu

    8 maja idę na kurs podoficerski do Poznania na 2miesiace, mam pytanie specjalizacja saper i mam pytanie bo na stronach piszą ze kurs to jedno specjalizacja dopiero potem one innym mieście….? Jak to wyglada ,czy ktoś był w Poznaniu wie jak kurs wyglada ?

    • autor
      Commendante 2 lata temu

      Jaki to kurs? Jesteś cywilem czy żołnierzem? Czy to służba kandydacka czy kurs rezerwy?

  38. Marcin 2 lata temu

    Witam, nie pochodzę z Polski, mam podwujne obywatelstwo czy h można starać sie do wojska polskiego ?

  39. Kamil 2 lata temu

    Czy robiąc kaprala w legi akademickiej ma się zamkniętą drogę do zawodowej?

    • autor
      Commendante 2 lata temu

      Zamkniętą nie, tyle że trzeba sobie szukać wolnego etatu kaprala wtedy a to nie takie proste. Jednostki mają swoich zawodowych, którzy od lat czekają na awans i to nimi w pierwszej kolejności są obsadzane wolne etaty.

  40. DK 2 lata temu

    Cześć!

    Znalazłem Twoją stronę szukając info o karierze wojskowej. Widze, że starasz się odpowiadać na pytania, dodatkowo robisz to bez owijania w bawełnę. Sam potrzebuje szczerej nie podkoloryzowanej odpowiedzi na kilka pytań od kogoś kto zna temat od środka, więc też pozwolę sobie zapytam.

    Krótko o mnie: 42 lata, kawaler, wykształcenie licenjackie z zarządzania firmą, bez doświadczenia w wojsku, kat A, forma fizyczna bardzo dobra, j. angielski bardzo dobry. Jestem troche pod ścianą: firma rodzinna upada, stan finansów osobistych słaby, dodatkowo jestem całkowicie wypalony branżą. Poważnie rozważam kompletne spalenie mostów i życiową zmianę.

    1. Jak widzisz start od zera w moim wieku jako żołnierz? Zakładając że to ma sens, gdybyś zaczynał w takiej sytuacji jak ja, jaką dokładnie scieżkę wojskowej kariery byś obrał? Na co zwracać uwagę? Czego unikać?
    2. Jak (w moich wieku) w realu wyglądają perspektywy „ustawienia się” w wojsku w czasach pokoju czyli uzyskania stabilizacji zatrudnienia, wykorzystania przywilejów takich jak emerytura, przydział mieszkaniowy, dodatki, potencjalny awans etc
    3. Jak wygląda atmosfera w wojsku? Ludzie raczej patrzą żeby robić swoje bez niepotrzebnych spięć, czy bardziej jak w korpo codzienne zawody kto lepiej podłoży nogę? Czytałem o jakis masowych wypowiedzeniach, żołnierze po x latach znajdują lepiej płatną i mniej stresującą robote w cywilu, dobijaja do ściany jesli chodzi o awans czy są inne powody?

    Z góry dzięki za pomoc.
    pozdrawiam

    • autor
      Commendante 2 lata temu

      1. Jak widzisz start od zera w moim wieku jako żołnierz? Zakładając że to ma sens, gdybyś zaczynał w takiej sytuacji jak ja, jaką dokładnie scieżkę wojskowej kariery byś obrał? Na co zwracać uwagę? Czego unikać?

      Możesz startować na podoficera lub na szeregowego. Na oficera potrzebny jest licencjat. Kurs podoficerski wiąże się z koniecznością przyjęcia przydziału służbowego i trzeba się liczyć z tym, że Cię wyślą na drugi koniec kraju. Na szeregowego to trzeba tylko przejść badania lekarskie. No ale wtedy to marne pieniądze. Kapral nie wiele więcej ale to już 4 stopień w kolejności. 

      2. Jak (w moich wieku) w realu wyglądają perspektywy „ustawienia się” w wojsku w czasach pokoju czyli uzyskania stabilizacji zatrudnienia, wykorzystania przywilejów takich jak emerytura, przydział mieszkaniowy, dodatki, potencjalny awans etc

      No tu jest największy Twój problem. Nie uzyskasz wojskowych praw emerytalnych. Zwolnią Cię za 17 lat bez niczego, bez emerytury wojskowej czy odprawy mieszkaniowej. Mieszkanie może dostaniesz służbowe, jeśli będą takowe w garnizonie wolne. Potem będziesz musiał je zdać. 

      3. Jak wygląda atmosfera w wojsku? Ludzie raczej patrzą żeby robić swoje bez niepotrzebnych spięć, czy bardziej jak w korpo codzienne zawody kto lepiej podłoży nogę? Czytałem o jakis masowych wypowiedzeniach, żołnierze po x latach znajdują lepiej płatną i mniej stresującą robote w cywilu, dobijaja do ściany jesli chodzi o awans czy są inne powody?

      Atmosfera jest nieciekawa, dużo kontroli, presja na dokumentacje. Brak rozwoju osobistego, brak logiki i bałagan. Zależy jak trafisz. Najgorsze że teoretycznie masz jednego przełożonego ale w praktyce cała masa osób może Cię zjebać. 

      Nie wiem jakie są Twoje oczekiwania finansowe, w wojsku jedyne co to masz pewność stałych zarobków i płacą 1 choćbyś przeleżał cały miesiąc. Oczywiście lepiej iść na szkołę podoficerską i zrobić kaprala w dobrej specjalności. Szeregowego nie proponuję. To robota dla 20 latków. 

      Jak coś to pytaj.

  41. Wojtek 2 lata temu

    Witam. Jestem kapralem rezerwy po zasadniczej służbie wojskowej. Nie mam szkoły średniej. Czy jest możliwość przyjęcia do zawodowej służby wojskowej?
    Wszędzie gdzie czytałem były informacje że aby zostać kapralem trzeba mieć szkołę średnią. Ja kapralem jestem i jakie są możliwości pracy w wojsku dla mnie?

    • autor
      Commendante 2 lata temu

      Musisz mieć średnie wykształcenie. Może być bez matury ale musi być średnie.
      Tak że drogę masz zablokowaną do zawodowej obecnie.

  42. Marta 2 lata temu

    Witam. Myślę nad szkołą podoficerską, ale zastanawia mnie jeden fakt czy jeśli ukończę szkołę i zostanę kapralem a po kursie nie będę służyć w wojsku to czy poniosę konsekwencje, jakiekolwiek koszt.

    • autor
      Commendante 2 lata temu

      Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podpisujesz umowę o zwrot kosztów szkolenia dopiero na 2 roku, a kursy podoficerskie nie trwają tak długo (więcej niż 12 miesięcy – no może w Dęblinie). Tak że jak na koniec zrezygnujesz to nie powinnaś płacić za szkolenie w razie rezygnacji.

  43. Ania 2 lata temu

    Mam pytanie staram się na kurs podoficerski rezerwy (ten 3 miesięczny ) czy warto ? Nie zablokuje sobie tym drogi do żołnierza zawodowego ? Pozdrawiam

    • autor
      Commendante 2 lata temu

      Trudno powiedzieć. Zadzwoń do jednostki, w której chcesz służyć i spytaj czy Cię przyjmą na kaprala. To będzie odpowiedź na Twoje pytanie.
      Możesz zadzwonić też do kilku innych. Potem przyjdź i napisz co Ci powiedzieli.
      Albo startuj do szkoły podoficerskiej to nie będzie takiego problemu 🙂

  44. Paweł 2 lata temu

    Witam, czy ktoś z was też dostał kartę powołania na kurs podoficerski na 4.09.2023 w Dęblinie ?

  45. Joanna 2 lata temu

    Witam.Czy jest tu ktos,kto ukonczyl niedawno kurs podoficerski z cywila(3msce) w Poznaniu?Chodzi mi glownie o wf. Z tego co wiem od kilku znajomych,to w Grudziądzu egzaminu końcowego nie ma, jak jest w Poznaniu? Pozdrawiam serdecznie

    • K 2 lata temu

      Też ma takie samo pytanie odnośnie Ustki

      • autor
        Commendante 2 lata temu

        Zadajcie pytanie tak, żeby ktoś mógł odpowiedzieć. Co za kurs? Jaki Kurs? Czy kurs rezerwy czy co? Bo kurs z cywila to raczej mi się ze służbą kandydacką kojarzy. Każdy kurs ma inne egzaminy końcowe. Tych rezerwy to nikt poważnie nie traktuje. Nie ma tam egzaminu z wf jak dla zawodowych.

        • K 2 lata temu

          Mam nadzieję że tak jest ze tych z rezerwy nie traktują zbyt poważnie, dostałam skierowanie i w sumie jak już będę to mam nadzieję zaliczyć, tylko z ciekawości czy jak to wogole wygląda

          • autor
            Commendante 2 lata temu

            Tego sie chyba nie da nie zaliczyć…

  46. Tomasz 2 lata temu

    Witam. Wybieram się do SPSP. Jestem z rocznika 88 z lutego. Czy też będę bez praw do emerytury? Czy na kursie podoficerskim jest się zamkniętym czy można jeździć do domu?

    • autor
      Commendante 2 lata temu

      Tomasz musisz sobie policzyć, bo nie wiem kiedy masz urodziny. Policz sobie 25 lat od dnia, kiedy zaczniesz służbę wojskową. Jeśli w tym dniu nie będziesz miał 60 lat życia to masz szansę. W przeciwnym razie, niestety nie nabędziesz praw emerytalnych.
      Na szkole jesteś szkoszarowany ale nie zamknięty (to nie więzienie). Można jeździć czasami na przepustki. Raz czy dwa razy w miesiącu po przysiędze.

  47. Filip 2 lata temu

    Cześć, możecie mi podpowiedzieć ile wynosi uposażenie na kursie podoficerskim z cywila?

    • Anonim 2 lata temu

      Tyle ile wynosi uposażenie szeregowego zawodowego.

  48. Radosław 2 lata temu

    Witam, czy służbę wojskową rozpoczynamy w 1 dniu szkolenia czy dopiero po kursie i ślubowaniu?( mam oczywiście na myśli pomyślnie zdany kurs w szkole podoficerskiej ) Pytam ponieważ u mnie 33 lata rocznik 1990 i zastanawiam się czy przy pozytywnie zdanych wstępnych egzaminach oraz ukończeniu kursu miałbym prawo do wojskowej emerytury. Pozdrawiam

  49. Daria 2 lata temu

    Dostałam się na kurs podoficerski dla osób ze środowiska cywilnego z listy rezerwowej (jestem w rezerwie i mam 7 lat służby) czy istnieją na kursach przepustki okolicznościowe? Mam wesele bliskiej rodziny w pierwszym tygodniu szkolenia w piątek, czy jest szansa ze mnie wypuszczą?

    • Anonim 2 lata temu

      Bliska rodzina to mama, tata siostra i brat. Mąż i dzieci. Jak się dostaniesz na kurs, to napisz wniosek do Komendanta o udzielenie urlopu okolicznościowego i może się uda.

  50. Sylwia 2 lata temu

    Witam, trochę gubię się w natłoku informacji. 2 lata temu byłam na 28 dniowej służbie przygotowawczej. W ubiegłym tygodniu skończyłam 2 tygodniowe szkolenie rezerwy. Jestem zdecydowana żeby podjąć służbę wojskową. Chciałabym podnieść swoje kwalifikacje i pójść do szkoły podoficerskiej z cywili, podobno łatwiej się dostać. Czy startować do DZSW i później próbować na zawodowego, poziomu szeregowego? Nie słyszałam wcześniej o kursach rezerwy na podoficera, czy warto o tym myśleć? dodam, że mam wyższe wykształcenie, 31 lat i wcześniej oprócz wspomnianych szkoleń nie służyłam w wojsku.
    Pozdrawiam

    • autor
      Commendante 2 lata temu

      Po kursie podoficerskim z cywila dostajesz przydział w Polskę i jesteś od razu żołnierzem zawodowym w stopniu kaprala.
      Po kursie rezerwy jesteś kapralem rezerwy i sama sobie szukasz jednostki, która Cię przyjmie – czy znajdziesz? Nie wiem. Jest ryzyko, że będzie ciężko.
      Jak coś to napisz maila to Ci pomogę i wytłumaczę.

  51. Mariusz 1 rok temu

    Jestem obecnie w służbie zawodowej w stopniu szeregowego. Dostałem zielone światło na składanie wniosku mimo, że służę od roku. Moje pytanie jak teraz wygląda kwalifikacja dla zawodowych, ile trwa kurs i gdzie prowadzone są kursy (czy tylko w szkołach podoficerskich) Czekałem na wpis na blogu dotyczący zawodowych, ale nic się nie ukazuje 🙂

    • autor
      Commendante 1 rok temu

      Teraz to już w czipsach zawodowym rozdają podobno. Nawet już o tym nie piszę bo szkoda nerwów.

  52. Kk 1 rok temu

    Jestem st. szer zawodowego, złożyłem wniosek o kurs podoficerski. Jeszcze nie dostałem zgody z. DK. Ale z przyczyn rodzinnych muszę zrezygnować z kursu . Jak wygląda procedura wniosku o rezygnację.

    • autor
      Commendante 1 rok temu

      Ja bym poczekał aż dostaniesz zgodę i porozmawiał z dowódcą że teraz nie możesz jechać na kurs. Wyślą Cię w innym terminie jak już będziesz mógł.

  53. Mariusz 1 rok temu

    Dzien dobry jestem st.szeregowym rezerwy strzelec kierowca kat CE, wieku 43lata, zasadniczą służbę wojskową odbyłem w 2000 roku (12miesięcy) jako żołnierz oddelegowany do JW 2610 . Posiadam Wyksztalcenie średnie techniczne z Maturą .Mam 2 pytania
    1. To czy obejmowałby by mnie stare przepisy emerytalne gdybym chciał podjąć pracę w MON.
    2.Posiadam licecje podstawowa A1/A3 i trochę mnie zaciekawiło szkolenie podoficerskie w Dęblinie odnośnie operatorów bezzałogowych statków powietrznych i wskazywanie celów . Czy nadal są prowadzone nabory na tego rodzaju kursy i jakie są moje szanse potem o etat.

    • Oui 1 rok temu

      Czołem,
      Dęblin na kierunek bezzałogowych statków powietrznych przyjmował dokumenty do 15 listopada, więc ten kierunek na cały 2024 już przepadł. Pozostaje tylko kierunek inżynieryjno – lotniczy, 2 kwietnia (kurs startuje w lipcu) oraz 9 sierpnia (startuje w listopadzie).
      Jeśli chodzi o etat po kursie, to każdy żołnierz, który ukończy kurs ma ZAPEWNIONE stanowisko służbowe na podstawie zgłoszonych zapotrzebowań przez jednostki wojskowe (ilu żołnierzy na kierunku, tyle zapotrzebowań, nie mniej, nie więcej), dla dronów w zasadzie jest to Mirosławiec, zdarza się też zainteresowanie ze strony jednostek specjalnych np. Nil czy Formoza, ale dodatkowo trzeba przystąpić do ich testów sprawnościowych.
      Więc stanowisko do zawodowej służby wojskowej po kursie podoficerskim w Dęblinie jest gwarantowane… w całej Polsce.

  54. Stefan 1 rok temu

    Mam w sumie 13 lat i 4 mięs wysługi ( st.szer.specjalista) kilka kursów, prawo jazdy kat A,B,C,T, i nie mogę dostać się na kurs ,z innych jw żołnierze są wysyłani z marszu,w mojej jw bez etatu nie wypuszczą ,mam ,czekač tylko na co do kogo zwrócić się o pomoc ?

    • autor
      Commendante 1 rok temu

      Co znaczy że nie możesz się dostać? Napisałeś wniosek?

  55. Marcin 1 rok temu

    Dzieńdobry . Mam pytanie : Niedawno wróciłem zza granicy w trakcie pobytu około pół roku temu dostałem list na adres zameldowania w polsce , było to „zmiana przydziału mobilizacyjnego ” . Byłem wczesniej st.szer.zaw. jakies 3.5 roku z racji obecnej sytuacji geopolitycznej postanowiłem napisać do miejscowego WKU na e-mail i zapytać o sytuacje . W odpowiedzi nie było dużo informacji zwrotnej o sytuacji ale przesłałem im moje oświadczenie ze jestem za granica , tamtejszy meldunek itp z racji tego że nie mogłem stawić się na termin . Wróciłem niedawno zza granicy postanowiłem wstąpić do WKU i zapytać o ewentualne opcje . Wypełniłem wniosek na tydz przed swietami o przystąpienie do szkolenia podoficerskiego rezerwistów po rozmowie z panią ( cywil ) otrzymałem informacje ze jest to szkolenie 3 miesięczne ale pani wzięła tylko numer telefonu . Zapytałem czy nie możecie wyslac listu albo inf na e-mail ale pani odpowiedziała że ” nie – będziemy dzwonić ” po wcześniejszych bliżej nieokreślonych informacji że może to być szkolenie zaczynające się w marcu a będą dzwonić w lutym na koniec dodała ze może w styczniu o ewentualnym sukcesie rozpatrzenia wniosku . Do marca daleko a na telefon można się dodzwonić albo i nie . Niechce ich zbytnio ” molestować” przychodząc co tydz w wybranych terminach i dopytywać (chociaż może jest w tym sens ) . Pracuje więc też mogę nie mieć czasu wtedy kiedy oni mają i mam pytanie czy istnieją jakieś inne drogi ? Czy zmiana status mobilizacyjnego ma jakiś wpływ? Jaka droga jest najlepsza ? Chcialbym jak najszybciej ukończyć kurs i wstąpić znowu do matki Armii ze stopniem kaprala obojętnie gdzie w Polsce , nie musi być to moje województwo/okręg . W obecnej sytuacji politycznej nic nie jest pewne mogą zajść zmiany i mój sen zostanie rozwiany , dlatego byłbym wdzięczny za udzielenie informacji , wskazòwek . Bezczynne czekanie na tel napewno nie jest opcją. Z gòry dziękuje

    • autor
      Commendante 1 rok temu

      Moim zdaniem to raczej tutaj nic nie przyspieszysz. WCR nie jest taką instytucją, od której można wymagać jakiegoś poziomu zaangażowania i pomocy.
      Kolejna sprawa, to zastanów się, czy kurs podoficerski rezerwy nie zamknie Ci drogi do wojska. Podzwoń po jednostkach i spytaj jakie są szanse, że Ciebie będą chcieli wziąć jako kaprala rezerwy.
      Może lepiej iść na szkołę podoficerską z cywila i mieć zapewniony etat.

      • Ewelina 1 rok temu

        Mogę prosić o kontakt na Messenger?mam parę pytań

  56. Ewelina 1 rok temu

    @Commendante mogę prosić kontakt na Messenger?

  57. marta 1 rok temu

    Witam wszystkich! Świetny blog, sporo się z niego dowiedziałam.
    Mam jeszcze kilka pytań, na które nie znalazłam odpowiedzi (pewnie źle szukałam). Czy jest ktoś w stanie stwierdzić ilu chętnych jest na jedno miejsce do szkoły podoficerskiej dla cywila ? Czy jest szansa się tam dostać bez specjalnych, wojskowych umiejętności? Czy szkolenie uda mi się pogodzić z pracą dodatkową ? Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi .

    • Oui 1 rok temu

      Komendanci szkół mają przekazywać przełożonym takie informacje jak liczba zakwalifikowanych, wyniki postępowań rekrutacyjnych czy wyniki po ukończeniu szkolenia, ale nie są podawane takie informacje do publicznej wiadomości, osobiście się nie spotkałem z takimi. Jeśli chodzi o obłożenie kierunków to ja osobiście nie widzę z tym problemu na mój turnus szkolenia było przewidzianych 200 miejsc na obu kierunkach, ostatecznie było nas 114. W zależności od kierunku jaki wybierzesz mogą być wymagane specjalne umiejętności, ale nie na każdym więc to tylko zależy gdzie chcesz iść, ale tak, można dostać się na kurs bez specjalnych umiejętności, wszystko zależy od wyników postępowania rekrutacyjnego czyli wf, świadectwa i rozmowa, zawsze warto zrobić sobie jakieś kursy np. językowe z certyfikatem czy inne, które dadzą dodatkowe punkty.
      Nie, szkolenia w Szkole Podoficerskiej nie uda cię się pogodzić z dodatkowa pracą, że względu na sposób szkolenia będziesz mieszkać na terenie jednostki nawet do 9 miesięcy w zależności od kierunku, czas służbowy od 5:30 do 21:30 zajęcia od 8 do około 15:30 potem na pododdziale, ewentualnie przepustki na weekendy i święta, dostaniesz 6000zł na konto, więc można odłożyć przez czas spędzony w szkole, praca dodatkowa nie będzie potrzebna i jak wyżej nawet nie możliwa

    • autor
      Commendante 1 rok temu

      Potwierdzam, dostaniesz się bez niczego, tylko trzeba dobrze zdać wf. Co do ilości miejsc to też się nie ma czego obawiać, nieraz jest mniej chętnych niż miejsc.
      Co do pracy dodatkowej to nie ma szans, oczywiście mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę, że po takim kursie jesteś wysyłana aby służyć gdzieś w Polskę.

  58. Julia 1 rok temu

    Witam,
    chce złożyć papiery na kurs podoficerski z cywila. Jestem w trakcie studiów mgr,które kończę w lipcu, ale niestety szkoła średnia jaką skończyłam to liceum ogólnokształcące bez konkretnego, przydatnego kierunku w wojsku.
    Na jaki kierunek kursu najlepiej się zapisać, żeby mieć realne szanse na dostanie się ?

    • autor
      Commendante 1 rok temu

      Raczej trzeba patrzeć na zainteresowania – jak Cię ciągnie do cyberbezpieczeństwa to Poznań, łączność i informatyka to Zegrze, jak chcesz grzebać przy samolotach to Dęblin. Wykształcenie nie ma żadnego znaczenia. Możesz równie dobrze wybrać kolor munduru, który Ci się podoba.
      Nikt nie patrzy czy masz LO czy technikum hotelarskie czy co innego. W kwestii dostania się najważniejszy jest wf i komisja lekarska.
      Jak coś to pisz mogę Ci podpowiedzieć i wyjaśnić wszystko.

      • Julia 1 rok temu

        W sumie mam tylko jedno pytanie, mianowicie, czy napisać CV czy życiorys? A może oba dokumenty ?

  59. Oui 1 rok temu

    W WCR wymagają tylko życiorysu.
    Jeśli masz jakieś uprawnienia które na pewno będą przydatne w wojsku konkretnie na kierunkach na które startujesz (kursy językowe, uprawnienia zawodowe, wykształcenie i inne tego typu rzeczy) to można napisać CV, żeby w życiorysie się nie zgubiło, ale i tak będą skanować wszystkie dokumenty więc wiedzieć będą wiedzieli wszystko.
    O jakich kierunkach myślisz?

    • Julia 1 rok temu

      Myślę o cyberbezpieczeństwie. Mam KPP i chcę robić STANAG 2222 mam nadzieję, że się uda

      • autor
        Commendante 1 rok temu

        STANAG da Ci tylko kilka marnych punktów a może z 1. Moim zdaniem nie warto, lepiej się do wf przyłożyć.
        STANAG Ci wojsko potem zrobi za darmo.

  60. Wiktoria 11 miesięcy temu

    Dzień dobry,
    czy kończąc kurs podoficerski od razu mam zapewniony etat( jeśli oczywiście jest miejsce) czy najpierw trafiam do rezerewy?

    • Oui 11 miesięcy temu

      Od razu dostajesz etat. Ilu uczestników tyle etatów, kolejność wyboru na podstawie średniej uzyskanej za cały okres szkolenia, osoba z najlepszą średnią wchodzi na rozmowę pierwsza i wybiera spośród wszystkich możliwych etatów.

  61. Kinga 11 miesięcy temu

    Dzień dobry,
    czy podczas kursu podoficerskiego można wracać do domu na weekend? Czy są jakieś przepustki kilkugodzinne?

    • autor
      Commendante 11 miesięcy temu

      Po przysiędze tak, no nie na każdy oczywiście weekend.

  62. Adrian 10 miesięcy temu

    Witam, rok temu w czerwcu skończyłem DZSW (28dni), teraz w kwietniu skończyłem szkołę średnią z bardzo dobrymi ocenami, szukam w Krakowie jednostki ale wszędzie potrzebują kierowców a nie mam jeszcze 21 lat i myślę czy nie iść do szkoły podoficerskiej czy wogóle jest sens i czy mogę teraz tak zrobić po szkoleniu podstawowym?

  63. autor
    Commendante 10 miesięcy temu

    Hej, możesz startować do szkoły podoficerskiej jeśli masz średnie wykształcenie. Ale po ukończeniu szkoły musisz się liczyć z tym, że dostaniesz przydział do jakiejś jednostki na terenie kraju. Nie koniecznie to będą okolice Krakowa.

  64. Adrian 10 miesięcy temu

    Czyli nawet po 1 etapie dzsw mogę iść na kurs podoficerski rezerwy?

  65. Oui 10 miesięcy temu

    Tak, ale w pierwszej kolejności wezmą szeregowych którzy byli wcześniej zawodowymi i posiadają przydziały mobilizacyjne. Każdy WCR posiada około 2-3 miejsca na kurs z rezerwy. Po takim kursie sam będziesz musiał znaleźć sobie etat i może to nie być łatwe. Lepiej wybrać kurs podoficerski dla osób ze środowiska cywilnego (tak, po szkoleniu czy to podstawowym czy podstawowym i specjalistycznym, z przysięgą, można kandydować w ten sposób na kurs), będziesz mieć zapewnione stanowisko, jeśli wybierzesz dobry kierunek to może trafisz etat do Krakowa.

  66. Adrian 10 miesięcy temu

    Oui dzięki za odpowiedz własnie zlozylem papiery na kurs podoficerski z cywila na poznań Rozpoznanie ogólne i na deblin artyleria przeciwlotnicza, inżynieria-lotnicza wybrałem takie dlatego bo najelpiej pasują do mojego wykształcenia i moze trafie na kraków na balice lub medweckiego. Tylko mam jeszcze jedną sprawę jak to wygladą jakbym sie już dostał to mam 2 raz przysięgę czy po prostu koncze ten miesiac i nie robia mi przysięgi?

  67. Oui 10 miesięcy temu

    Nie składasz drugi raz przysięgi, w Dęblinie albo będziesz w kolumnie towarzyszącej obok kolumn składających przysięgę, albo na zabezpieczeniu uroczystości. Po rozpoznaniu jakaś szansa na JW Nil, w Dęblinie są organizowane na bieżąco spotkania z przedstawicielami jednostek specjalnych, wiadomo dodatkowo selekcja do przejścia, ale szansa zawsze jest. Po artylerii przeciwlotniczej to raczej Zamość, Zielona Góra, Giżycko, dywizjony 3 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej itp, po inżynierii lotniczej bywały jakieś wakaty do Krakowa.

    • autor
      Commendante 10 miesięcy temu

      Rozpoznanie ogólne to walka radioelektroniczna, nie ma nic wspólnego ze zwiadem. Nie mylcie pojęć.

      • Oui 10 miesięcy temu

        Przepraszam za błąd

  68. Anonim 10 miesięcy temu

    Witam, chciałbym się zapytać tak trochę z innej beczki jeżeli miałbym wesele w czasie turnusu to byłaby szansa dostać przepustkę na 1-2 dni czy jednak jest to niemożliwe. Z góry dziękuje za odpowiedź

    • autor
      Commendante 10 miesięcy temu

      Jak to Twoje wesele to tak a jak szwagra brata siostry kuzynki to już trochę trudniej może być.

      • Anonim 10 miesięcy temu

        okej dziękuję

  69. Xxx2332 9 miesięcy temu

    Dzień dobry. Czy po ukończeniu kursu podoficerskiego z cywila otrzymując etat na drugim końcu Polski jest opcja żebym z niego zrezygnował i szukał sobie na własną rękę etatu gdzieś blizej miejsca zamieszkania?

    Czy to prawda że większość jednostek wojskowych nie chce przyjmować kapralów bez wcześniejszego stażu w wojsku?

    Czy te etaty ktore przyznawane sa na koniec szkoły podoficerskiej to są etaty już na stałe czy np tylko na rok aby zdobyc doswiadczenie?

    Dziękuję za odpowiedź.

    • autor
      Commendante 9 miesięcy temu

      Odpowiadam:
      „Czy po ukończeniu kursu podoficerskiego z cywila otrzymując etat na drugim końcu Polski jest opcja żebym z niego zrezygnował i szukał sobie na własną rękę etatu gdzieś bliżej miejsca zamieszkania?”
      Otrzymuje się etat tam, gdzie jest zapotrzebowanie. Nikt złośliwie nie wysyła nikogo na drugi koniec kraju. Jak zrezygnujesz to mogą Cię już nie przyjąć nigdzie. Jak masz zamiar tak robić to wcale nie idź. Zabierzesz komuś miejsce. Żołnierz ma służyć tam gdzie ojczyzna każe a nie przy mamusi 🙂

      „Czy to prawda że większość jednostek wojskowych nie chce przyjmować kaprali bez wcześniejszego stażu w wojsku?”
      Jeśli chodzi o absolwentów szkół podoficerskich to nie, muszą ich przyjąć po szkole, sami zgłaszają potrzeby.
      „Czy te etaty ktore przyznawane sa na koniec szkoły podoficerskiej to są etaty już na stałe czy np tylko na rok aby zdobyc doswiadczenie?”
      Na stałe, ale to nie oznacza że to tak do końca służby. Można w danej jednostce posłużyć kilka lat albo całe życie.

  70. Wiktoria 6 miesięcy temu

    Jestem po przysiędze wojskowej i szkoleniu specjalistycznym 11 miesięcy i chciałabym ubiegać się na kurs podoficerski, to jak wyglądałaby moja sytuacja?

    • autor
      Commendante 6 miesięcy temu

      Normalnie. Musisz złożyć wniosek w WCR. Startujesz normalnie jako cywil. Fakt odbycia dobrowolnej służby nie ma tu znaczenia.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

©2025 Podoficer.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.

Napisz do mnie

Postaram się odpisać jak najszybciej.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?