Otagowano: ,

Temat zawiera 1 odpowiedź, i ma 3 odpowiedzi, ostatnio zaktualizowany przez  jigsaw77 8 miesięcy, 1 tydzień temu.

 • Autor
  Wpisy
 • #91
   Commendante 
  Opiekun forum

  Na początek zaczniemy pisać tutaj.

  #13227
   jigsaw77 
  Uczestnik

  Witam i polecam tą stronę 🙂

  #13228
   Commendante 
  Opiekun forum

  Witam pierwszego użytkownika i dziękuję za polecenie 🙂

  #13829
   Tomasz Lusak 
  Uczestnik

  Witam,
  żeby trochę rozruszać forum to chciałbym usłyszeć wasze opinie nt.

  Studia cywilne na kierunkach bezpieczeństwo narodowe/wewnętrzne i podobne

  Oraz szkoły średnie o profilu mundurowym (wojskowym)

  Zacznę od mojej opinii nt. szkół średnich.

  Rozpoczynając technikum w 2008 r. istniało kilka takich szkół na terenie całego kraju. Szkoła w Dęblinie do dzisiaj jest dosyć wymagająca pod każdym względem. Nie chcąc nikogo wprowadzać w błąd ale o ile pamięć mnie nie myli, to trzeba było nawet wykonywać specjalistyczne badania lekarskie, myślę że podobnych szkół było jeszcze kilka.

  W przeciągu kilku lat zauważyłem że wśród młodzieży rosło zainteresowanie różnymi organizacjami pro-obronnymi, co miało pewnie przełożenie na rosnące jak grzyby po deszczu klasy o profilu mundurowym.

  Na pewno część z nich zdołała zorganizować to w taki sposób że miało to ręce i nogi, poprzez podpisanie z pobliskimi JW porozumień, czy posiadając w gronie nauczycieli kumatych nauczycieli z doświadczeniem wojskowy, którzy mogli przeprowadzać interesujące zajęcia. I kończąc taką szkołę znali żołnierskie podstawy, lub mieli dodatkowe punkty na rozmowie kwalifikacyjnej do JW.

  Niestety zauważyłem że znaczna część takich szkół, działa bez jakiegokolwiek programu, uczniowie zakładają mundury i nic po za tym.
  Spotkałem się z tym że zajęcia dodatkowe prowadziły osoby ze środowisk ASG.

  W zeszłym roku ruszył program “Paszport”, ale na liście organizacji które się zgłosiły, widniały głównie renomowane szkoły.

  Myślę że część tych szkół wprowadza w błąd nieświadomych uczniów i mam nadzieję że ten problem zostanie rozwiązany.

  A jakie są Wasze odczucia co do szkół wyższych?

  Myślę że można porównać po części sytuację ze szkołami średnimi. Także mamy renomowane uczelnie typu AWL, WAT itd, oferujące kształcenie na kierunkach typu Bezpieczeństwo Wewnętrzne, ale oprócz tego jest wiele placówek cywilnych na tym samym kierunku.
  Sam jestem aktualnie studentem na jednej z takich uczelni, i zauważyłem że oprócz pewnej części teorii, która na pewno przyda się w życiu codziennym (duża ilość przedmiotów prawnych), to w małej części ma się to stricte do służb mundurowych.
  Najistotniejszym atutem takich studiów myślę że jest przede wszystkim “papier”, no i po części poruszanie zagadnień które zahaczają o służby mundurowe. Kilka osób z klasy mówi otwarcie, że chcą ukończyć szkołę, aby móc uzyskać jakiś awans.

  Myślę że najważniejsza jest chęć samodoskonalenia, i ciągłego rozwijania się, i nie jeden szeregowy czy podoficer mógłby przyćmić osoby służące w korpusie oficerów.

  Trochę chaotyczne jest to napisane, ale myślę że są to tematy o których można książki pisać, więc napiszmy na forum 😀

  #13830
   Commendante 
  Opiekun forum

  Niestety jak zwykle w Polsce pomysł był dobry ale wykonanie już gorsze. W obydwu przypadkach kierunki mundurowe stały się zbiegiem marketingowym do agitacji chętnych. I tu wiele zależy od prowadzących takie klasy mundurowe i od ich inwencji twórczej. Ale to i tak daje pewną przewagę tym uczniom. Niestety obawiam się że niewielką. Brakuje spójnego systemu funkcjonowania takich klas. Na przykład nie wiadomo ile tych punktów więcej się dostaje po takiej klasie.

  Co do studiów to już problem jest większy. Młodym ludziom radziłbym bardziej konkretne ukierunkowanie edukacji. Bezpieczeństwo narodowe to przyciąganie chętnych na uczelnie bo taka jest moda. Ale czy to zwiększa czyjeś szanse? Może trochę. Bardzo ważna jest znajomość języków obcych i umiejętności techniczne. Łącznościowcy i informatycy, z dobrze opanowywanymi umiejętnościami w dziedzinie nowoczesnego sprzętu czy też programowania.

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)

Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.

Napisz do mnie

Postaram się odpisać jak najszybciej.

Wysyłanie

©2018 Podoficer.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

Create Account