Z Legii akademickiej do korpusu podoficerów zawodowych

Legia akademicka (LA) to inicjatywa, której idea ma na celu ciągły napływ przeszkolonej rezerwy, której zasoby od zawieszenia służby zasadniczej przestały być zasilane. Tylko taki cel widzę w tym projekcie i oczywiście pochwalam takie przedsięwzięcia, bo przecież potrzebujemy wyszkolonych rezerw. Tak też możemy przeczytać w oficjalnych materiałach MON:

Ministerstwo Obrony Narodowej ocenia, że studenci przygotowani w ramach programu Legia Akademicka przyczynią się do wzmocnienia systemu obronnego poprzez systematyczną odbudowę stanów rezerw osobowych Sił Zbrojnych RP, a także zasilając tworzące się Wojska Obrony Terytorialnej.”   Źródło

Okazało się jednak, że zdarzają się takie przypadki, iż osoby, które ukończyły przeszkolenie w ramach LA zostają powoływane do zawodowej służby wojskowej. O ile w przypadku korpusu szeregowych zawodowych nie widzę większego problemu, to powoływanie rezerwistów po takim wakacyjnym kursie jest, moim zdaniem, nie do przyjęcia. Uważam, że taki kurs jest niewystarczający do wyszkolenia podoficera zawodowego, a co więcej, nie jest to przecież celem tego kursu.

Departament kadr MON nie widzi problemu:

Z kolei powoływanie żołnierzy rezerwy do zawodowej służby wojskowej (a w tej grupie znajdują się także absolwenci programu Legia Akademicka) mieści się w kategorii fakultatywnych powołań do zawodowej służby wojskowej. Tryb fakultatywnego powoływania do służby zawodowej należy przede wszystkim rozpatrywać w kontekście art. 9 ust. 2 ustawy, uzależniającego powołanie od istnienia potrzeb Sił Zbrojnych RP.”  Źródło

a nawet „zwala winę” na dowódców jednostek:

„Podkreślenia wymaga fakt, że o istnieniu potrzeb Sił Zbrojnych RP, a tym samym o możliwości powołania do zawodowej służby wojskowej, decydują właściwe organy (np. dowódcy jednostek wojskowych), posiadające kompetencje zgodnie z art. 10 ww. ustawy, a nie subiektywne przekonanie osób zainteresowanych pełnieniem zawodowej służby wojskowej. Stąd kluczowa jest rola właściwych dowódców oceniających wnioski o powołanie do zawodowej służby wojskowej (każde wystąpienie jest rozpatrywane indywidualnie pod kątem istnienia potrzeb Sił Zbrojnych RP, w tym przypadku rozumianych zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 2 lit. a – jako celowość powołania do zawodowej służby wojskowej). Przy ocenie poszczególnych wniosków bierze się także pod uwagę kwalifikacje zawodowe osoby zainteresowanej, dostępność wakujących stanowisk służbowych oraz kwalifikacje wymagane na danym stanowisku służbowym.”   

Zastosowano tu więc zasadę: „co nie jest zabronione, to jest dozwolone”.

Moim zdaniem, takie przyzwolenie wynika z jednego – świadomość możliwości wstąpienia do zawodowej służby wojskowej po zakończeniu szkolenia jest największym motywatorem dla studentów, którzy zamiast w wakacje biegać po plaży, ganiają codziennie rano zaprawę.

Zdaję sobie sprawę, że część tych osób robi to naprawdę ze szlachetnych pobudek i co do tego nie mam najmniejszych zastrzeżeń. Ale jestem ciekaw, co by było, gdyby w publikacjach informacyjnych, dotyczących szkolenia w ramach tego programu znalazła się klauzula, że nie ma możliwości wstąpienia do korpusu podoficerów zawodowych po takiej formie przeszkolenia? Czy nadal program cieszyłby się takim zainteresowaniem? Szczerze wątpię.

Nie znam skali tego procederu i pewnie się nie dowiem, ale wiem, że nawet jednostkowe przypadki wpływają negatywnie na morale szeregowych zawodowych, którzy nie mają takiego luksusu, żeby po 21 dniach czy nawet 42 szkolenia zostać podoficerami. Wcale się im nie dziwię. Dziwię się natomiast wspomnianym dowódcom, że zgadzają się na przyjęcie do swoich jednostek, na etaty podoficerów młodszych, absolwentów programu Legii Akademickiej.

Pozwolę sobie też przytoczyć część korespondencji jednego z moich czytelników, którego zapytałem o wrażenia ze szkolenia jakie odbył w ramach modułu podoficerskiego:

Niestety na czym się bardzo zawiodłem, to podczas egzaminu, egzaminatorzy przepychali i pomagali jak tylko się da, żeby każdy ukończył go z oceną pozytywną. Zawiodłem się, bo wielu chłopaków ( w tym także ja) sporo się przygotowywaliśmy i dużo ćwiczyliśmy, żeby wyrabiać się w czasie, czy powtórzyć wszystkie wiadomości. Doprowadziło to do tego, że osoby, które miały totalnie wywalone i otwarcie wspominały, że przyszli tu głównie ze względu na pieniądze zostały zrównane z nami. Pewnie jakiś odgórny nakaz, wielu kapralom też się to nie podobało.”

Kogo my tu oszukujemy? Po co takie egzaminy? Ktoś się bał, że za dużo osób nie zda i będzie się trzeba tłumaczyć? Po co się wychylać? Takie podejście nie jest dobre do budowania silniejszego korpusu podoficerów. Politycy tego nie rozumieją a oficerów to nie obchodzi, albo odwrotnie. W konsekwencji podoficerami stają się osoby, które nie zostały do tej roli odpowiednio przygotowane. W jednostce wojskowej, noszą jednak taki sam mundur jak inni kaprale, którzy kilka dobrych lat wcześniej byli szeregowymi, mają takie same obowiązki i takie samo uposażenie.

Jak znaleźć rozwiązanie tego problemu?  Czy nie można takich  osób wyznaczać na podoficerów w Wojskach Obrony Terytorialnej w ramach TSW i niech tam przez 3 lata się sprawdzą? Wtedy można by pomyśleć o powołaniu ich do zawodowej służby wojskowej. Czy dowódcom jednostek brakuje już absolwentów szkół podoficerskich?

Kiedy w końcu skończą się pytania typu jak najszybciej (najłatwiej) zostać podoficerem z ominięciem korpusu szeregowych? Albo odchodzenia szeregowych ze służby i szukania innej furtki do korpusu podoficerów? Nie tędy droga.

19 komentarzy
 1. Czarna 8 miesięcy temu

  Fajnie że poruszyłes ten temat bo irytuje mnie to od dłuższego czasu. Jest to nie wyobrażalne i nie potrafię tego zrozumieć. Znam wielu szeregowych zawodowych, 12 lat służby, doświadczenie, wiedza,obycie,wszystko jest jak ma być. Niestety dostanie sie na kurs podoficerski cxy oficerski z jednostki graniczy z cudem…no ale ten temat pasuje bardziej pod Twoj poprzedni wpis..:-) Nie podoba mi się to jak w naszej armii mieszają to co ochotnicze z tym co zawodowe. Powinno być to rozgraniczone. Oczywiscie dac szanse na sluzbe zawodowa ochotnikom, tak jak w przypadku NSR. Na zakończenie dodam, że jakiś czas temu poznałam Panią podoficer po LA i pytała się mnie jak i komu oddaje się honor bo jej tego nie pokazali, ona nie wie. I to nie były żarty z jej strony. Tak że, oni padają na najprostszych rzeczach…A gdzie dowodzenie…

 2. autor
  Commendante 8 miesięcy temu

  Dziękuję bardzo za odwiedzenie mojej strony i komentarz. Może coś wskóramy konstruktywną dyskusją, w końcu kropla drąży skałę.

 3. Seba 8 miesięcy temu

  LA to jedno, a przyjmowanie sierżantów z Policji to drugie. Resztę pozostaję bez komentarza. Wszystko zostało już powiedziane.

 4. Michal 4 miesiące temu

  Jestem kapralem po legii, poszedłem tam bo moim marzeniem była zawodowa sluzba. Dopiero w trakcie szkolenia dowiedziałem się ile zawodowi musza czekac na kurs podoficerski i po prostu zrobilo mi się głupio ze na to poszedłem. Teraz o sluzbie zawodowej mogę pomarzyć, raz ze nie jestem przygotowany pod bycie podoficerem a dwa nie wytrzymałbym chyba ostracyzmu szeregowych i podoficerow zawodowych. Tym sposobem chcąc spelnic swoje marzenie jednocześnie odebrałem sobie możliwość na spełnienie go

 5. Kazik 4 miesiące temu

  Michał i tak trzymaj. Wiedziałeś że się nie nadajesz wcześniej czy później byś poleciał na np pisaniu konspektów ludzie by Cię też zjedli zawodowi szeregowi padł byś psychicznie 😂. Szacun

 6. Student logistyki 4 miesiące temu

  Ja mam trochę inne pytanie dotyczące Legii Akademickiej. Orientuje się ktoś jak w praktyce wygląda możliwość starania się o służbę zawodową po samym module podstawowym (korpus szeregowych)? Czy na kwalifikacjach gorzej patrzą na takich kandydatów? A może w ogóle nie ma czego szukać po tym szkoleniu?
  Nie ukrywam, że Legia Akademicka najbardziej by mi pasowała z tego względu, że idealnie zgrywa się ze studiami. Szukałem informacji u ludzi, którzy kończyli wcześniej to szkolenie. Niestety nie mogę znaleźć nikogo, kto ukończyłby sam moduł podstawowy i starałby się o etat w korpusie szeregowych. Będę wdzięczny za każdą informację albo chociaż jakiś kontakt do osoby, która wie coś więcej.

 7. autor
  Commendante 4 miesiące temu

  Kwestia formalna. Co masz w książeczce? Jesteś szeregowym rezerwy? Spełniasz wymogi ustawowe? Idź do WKU zadzwoń do jednostki i przestań zadawać pytania w internecie.

  • Student logistyki 4 miesiące temu

   Nic nie mam w książeczce, bo jeszcze nie byłem na tym szkoleniu… Ale z tego co wiem, dostaje się wpis o przeniesieniu do rezerwy ze stopniem starszego szeregowego.

   Mam przestać zadawać pytania w internecie? A w jakim innym miejscu dotrę do większej ilości osób, które ukończyły ten twór, sprawdziły to na własnej skórze i mogą powiedzieć jak to wygląda w rzeczywistości? Za bajki z WKU podziękuję… Byłem tam, pytałem, według nich jednostki czekają z otwartymi ramionami nawet na kaprali, a ścieżka awansów jest jasna i gwarantowana. Przez WKU i ich rady niejedna osoba zablokowała sobie możliwość służby. Dalej twierdzisz, że powinienem się udać do WKU po informacje? Jesteś jedyną osobą, która mi to poleca…

   Jeśli chodzi o dzwonienie do jednostek, to zrobiłem tak jak tylko widziałem, że gdzieś jest otwarta kwalifikacja. Odpowiedź wszędzie była taka sama. Na kwalifikację można przyjść bo spełnia się formalne wymagania i nie mogą tego zabronić. I tyle, nic więcej nie chcieli powiedzieć. Dlatego zależy mi na dotarciu do kogoś, kto skończył sam moduł podstawowy i starał się o służbę zawodową. Chcę wiedzieć, czy po tym jest możliwość służby, czy takie szkolenie to za mało. Także z całym szacunkiem, ale jeśli masz mi dawać takie rady i odsyłać do WKU, to ja dziękuję. Chyba nie taki cel miała ta strona, prawda?

   • Radosław 4 tygodnie temu

    Student logistyki. Ja ukończyłem tylko moduł podstawowy Legii i powiem Ci tak:
    Jeżeli chcesz zostać zawodowym A jesteś na 1,2 albo 3 roku studiów to jak najbardziej możesz wziąć udział w szkoleniu podstawowym Legii Akademickiej a potem wstąpić do WOT (lub od razu do WOT) żeby nie marnować czasu w czasie studiów i się doszkolić I z takim doświadczeniem spokojnie znajdziesz pracę jako zawodowy, teraz jest dużo etatów.
    Natomiast jeśli jesteś na 4 albo 5 roku to lepiej zapisz się tylko na moduł teoretyczny z legii, popracuj nad kondycją, wiedzą itd I po studiach uderzaj na przygotowawczą. Bedziesz mial dużo większe umiejętności niż po Legii i tez znajdziesz pracę😊

    • autor
     Commendante 4 tygodnie temu

     Na służbę przygotowawczą to żadna wiedza ani kondycja za bardzo nie jest potrzebna… A w WOT dopiero po 3 latach z tego co się orientuję można na zawodowego żołnierza startować.

 8. autor
  Commendante 4 miesiące temu

  Skoro zostajesz po module podstawowym przeniesiony do rezerwy – po przysiędze i do tego ze stopniem szeregowego rezerwy to moim skromnym zdaniem spełniasz wymagania aby ubiegać się o służbę zawodową w korpusie szeregowych. Nie rozumiem w czym jest problem? Jak nie podobają Ci się moje rady to szukaj pomocy na innych stronach. Jeśli w WKU mówią że po tym module możesz zostać szeregowym zawodowym i w jednostce tak samo to czemu jesteś taki podejrzliwy? Zrób sobie służbę przygotowawczą to będziesz miał pewność.

 9. Student logistyki 4 miesiące temu

  Jeśli Cię obraziłem to przepraszam, ale tak jak wspomniałem, w WKU wszystko jest kolorowe, a w praktyce wychodzi całkowicie inaczej. Dlatego zdziwiłem się że mnie tam odsyłasz biorąc pod uwagę fakt, że na tej stronie starasz się przedstawiać konkretne i rzeczywiste informacje, a nie wyidealizowaną papkę MON’u.

  To, że spełnia się formalny wymóg to jeszcze nic nie znaczy. Kapral po LA też go spełnia, a mimo to w żadnej jednostce nie biorą tego na poważnie i nie przyjmują takich osób. Często nawet śmieją się w twarz na kwalifikacji.

  Trochę źle zrozumiałeś moją poprzednią wiadomość. W WKU mnie przekonywali, że po LA mogę służyć w zawodowej nawet jako kapral i jednostki tylko czekają, aż się stawię na kwalifikacjach. I jak tu im wierzyć? 😉 Natomiast w jednostkach mówili tylko tyle, że spełniam formalny warunek aby się stawić na kwalifikację, nic więcej. A wiadomo, że sama możliwość uczestnictwa w kwalifikacji jeszcze nic nie znaczy. Dlatego postanowiłem zapytać tutaj licząc, że trafię na kogoś, kto już zrobił to co ja dopiero planuję i będzie mi w stanie powiedzieć, czy udało się dostać na zawodowego, czy kończy się tylko na kwalifikacjach.

 10. autor
  Commendante 4 miesiące temu

  Trudno Ci tu będzie kogoś takiego znaleźć. WKU i tak będzie się Tobą zajmować jak będziesz chciał służyć… Jakiej byś nie obrał drogi to kwestia determinacji żeby się dostać.

 11. Tomek 3 miesiące temu

  Witam, st. szer z tej strony. 11 lat służby, wf5, opinia 6. Zgoda z departamentu od 3 lat. I cisza w JW. Kancelistki jeżdżą do Poznania. Ale swoją drogą chciałbym dostać na testy takiego dowódcę drużyny.

  • autor
   Commendante 3 miesiące temu

   Tomek, bedziesz dowódcą plutonu to będziesz kaprala testował :))

 12. Maciej 1 miesiąc temu

  Jestem obecnie na programie LA i powiem wam na pocieszenie że jest to dopracowywany program. Znajomi ze szkoły brali udział w tym programie rok temu i są zaskoczenie szkoleniem i tokiem nauki w tym roku. Więcej godzin teorii, więcej nauki czy jednak sam egzamin w którym już tak łatwo nie jest, plus dodatkowe zajęcia teorii w jednostce. Rok temu nie było takich zajęć właśnie z nauki stopni wojskowych czy całego systemu wojskowego, informatycznego. Chyba ktoś poszedł po rozum do głowy i wzięli się za to konkretnie.

 13. autor
  Commendante 1 miesiąc temu

  No i jeszcze napisz, że taki “absolwent” jest przygotowany do dowodzenia w czasie P…. 🙂

 14. Anonim 3 tygodnie temu

  Widzę, że niektórych dupka piecze z możliwości osób ambitnych, które chcą się doszkolić w czym pomaga PAŃSTWO. Każdy ma takie samo prawo, może pójść na studia, zapisać się na LA i dostać stopień kaprala, ale niektórzy wolą tylko narzekać i tyle.

  • Anonim 3 tygodnie temu

   Kolego LA to jest przynęta żeby przyciągnąć studenta. Niech sobie zostanie po tym przeszkoleniu kapralem rezerwy ale nie żołnierzem zawodowym. Na pewno nie bez dodatkowego przeszkolenia.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

©2020 Podoficer.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.

Napisz do mnie

Postaram się odpisać jak najszybciej.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?