Co zabrać do wojska?

Zasugerowany Waszymi komentarzami, postanowiłem napisać wpis dotyczący tego, co trzeba i co można, zabrać ze sobą idąc „w kamasze”.
Postaram się trochę w tej kwestii pomóc, a może taką listę utworzymy razem, bo na pewno coś ciekawego podpowiecie.
Czasy służby zasadniczej już dawno minęły, może kiedyś powrócą ale to już inna sprawa. Wtedy nic nie można było ze sobą zabrać, wojsko dawało wszystko i nie można było używać nic innego, obecnie wygląda to trochę inaczej.

Moja rada dla osób, które wybierają się po raz pierwszy na wszelkiego rodzaju przeszkolenie wojskowe, czy będzie to służba przygotowawcza, czy kurs podoficerski, czy też oficerski, jest taka, aby na początek nie brać za dużo rzeczy. Pamiętajcie, że wojsko to nie zakład karny. Kiedyś było tak, że do przysięgi nie można było opuszczać koszar, a jeśli już to w asyście kaprala, teraz natomiast armia jest formacją opartą na ochotnikach, więc nikt na siłę nie będzie Was trzymał. Jeśli stwierdzicie, że czegoś Wam brakuje, to na przepustce będziecie sobie mogli to dokupić, przywieźć z domu albo poprosić kogoś z rodzinny czy znajomych, aby Wam dowieźli, ewentualnie kupić w kantynie, jeśli takowa będzie.

Co prawda, w pierwszych tygodniach okazji do wyjścia na zakupy pewnie nie będzie za wiele, zwłaszcza w jednostkach, które są zlokalizowane „po środku niczego”. W związku z tym, można pokusić się o stworzenie listy rzeczy na pierwsze dni w wojsku. Miejcie na uwadze, że wszystkie swoje osobiste, tzw. cywilne, rzeczy będziecie musieli zdeponować w specjalnej szatni, w salach żołnierskich nie przechowuje się ubrań cywilnych.

Nie zabierajcie rzeczy, których niekoniecznie potrzebujecie, bo nawet nie będzie miejsca na ich przechowywanie w sali. Poza tym zostaniecie wyposażeni we wszystkie niezbędne rzeczy (od munduru, poprzez obuwie, po bieliznę i szczoteczki do zębów) więc nawet jeśli nie weźmiecie ze sobą nic, to przeżyjecie. Inna kwestią jest komfort, więc z rzeczy, które sugerowałbym zabrać dla własnej wygody, wymienić można:

1. Dobrej jakości bielizna.
2. Wełniane skarpety – są dobre na długie marsze. Stopy rekruta nie są przyzwyczajone do wojskowych butów więc trochę to potrwa, zanim nogi się dostosują do kształtu buta albo odwrotnie.
3. Wkładki do butów – warto kupić sobie porządne wkładki i nawet wymienić z tymi, które standardowo są wyposażone buty wojskowe.
4. Plastry, maści, coś co pomoże Wam przy odciskach i obtarciach. Jest duże prawdopodobieństwo, że nawet pomimo grubych skarpet i dobrych wkładek nierozchodzone buty wojskowe dostarczą Wam takich niespodzianek, lepiej być przygotowanym.
5. Coś do obcinania paznokci – często się o tym zapomina.
6. Jeśli chcecie, to możecie wziąć ze sobą własne kosmetyki, maszynkę do golenia czy ulubioną szczoteczkę (zwłaszcza jeśli używacie np. tylko miękkiej).
7. Latarka – mała latarka nie zajmuje dużo miejsca a może się przydać chociażby żeby w nocy wstać do toalety nie budząc przy tym innych.
8. Małe słuchawki – jeśli lubicie posłuchać muzyki
9. Telefon – można mieć (oczywiście należy go używać po godzinach służbowych), nie zapomnijcie o ładowarce. Proponuję nie zabierać jednak zbyt drogiego sprzętu, gdyż przy intensywnym szkoleniu ( przy np. czołganiu) łatwo będzie o jego uszkodzenie.
10. Dobrze byłoby zabrać ze sobą scyzoryk, narzędzie wielofunkcyjne „multitool” – to zawsze może się przydać.
11. W przypadku słuchaczy szkół wojskowych proponowałbym zabrać przybory piśmiennicze: długopisy, ołówki, zeszyty… Na pewno się to wszystko przyda.

Jeśli zastanawiacie się nad zabraniem laptopa/ tableta – nie ma sensu, bo po pierwsze, nie będziecie mieli kiedy z niego korzystać, a po drugie, dostępu do Internetu raczej nie będziecie mieć. Nie zabierajcie też zbędnych gadżetów dostępnych w sklepach z militariami, butów czy szelek do przenoszenia oporządzenia (kamizelek taktycznych itp.) – nie będziecie mogli tego użyć. Warto pamiętać, że z zasady, w wojsku wszyscy mają wyglądać jednakowo. Nie ma sensu więc zabierać ze sobą przedmiotów, które będą Was wyróżniać.

Jak pisałem wcześniej, na pierwsze dni nie zabierajcie rzeczy, które nie są niezbędne. Pojedziecie, zobaczycie co dostaniecie, ile będziecie mieli miejsca na przechowywanie swoich rzeczy, wtedy sobie kupicie lub dowieziecie to, czego Wam będzie brakować. Po kilku dniach przebywania w koszarach sami najlepiej się przekonacie, co tak naprawdę będzie wam potrzebne.
Zapraszam do dyskusji na forum, gdzie założyłem osobny wątek dotyczący tego, co zabrać do wojska.

Temat zawiera 139 odpowiedzi, i ma 6 odpowiedzi, ostatnio zaktualizowany przez  Nowiak 1 dzień, 3 godz. temu.

 • Autor
  Wpisy
 • #15211 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Co zabrać do wojska? Zasugerowany Waszymi komentarzami, postanowiłem napisać wpis dotyczący tego, co trzeba i co można, zabrać ze sobą idąc „w kamasze
  [Zobacz cały wpis: Co zabrać do wojska?]

 • #15212 Odpowiedź
   Asia

  Dalej jest tak, że nie wypuszczają poza teren jednostki aż do przysięgi… Także jedyna opcja, aby coś dostać to paczka, kantyna lub ewentualnie odwiedziny w niedziele.

 • #15213 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Asia, nie jest aż tak źle.

 • #15214 Odpowiedź
   Paweł Weteran

  Przezyłem w rezerwie kurs podoficerski, teraz wybieram się do AWL na kurs oficerski. Regula jest prosta. Bielizna i kosmetyki plus medykamenty. Reszta braków wyjdzie w praniu i można dokupić na mieście. Bajka w porownaniu z pakowaniem się na misję ISAF. tam plułem sobie w twarz, że wkrętarki nie wziąłem a bichate trzeba było urządzić ???

 • #15215 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Są tacy co mają i tacy co pożyczają. Najlepsza rada to odzwyczaić się od konieczności posiadania dużej ilości rzeczy. Zawsze można poprosić kogoś, kto ma znajomego blisko jednostki i zrobi zbiorowe zakupy jak będzie czegoś brakować. Proszku do prania na przykład.
  Nie myślcie nawet o wnoszeniu alkoholu na teren jednostki wojskowej bo to przestępstwo.

 • #15216 Odpowiedź
   Paweł Weteran

  Pisząc medykamenty nie miałem na myśli alkoholu ? jestem ratownikiem medycznym, przepraszam, że zostałem źle zrozumiany ?

 • #15217 Odpowiedź
   Tomasz Lusak 
  Uczestnik

  Dostałem telefon ze Szkoły o przyjęciu jednak 😀 , więc 9 kwietnia rozpoczynam szkolenie.
  Mała apteczka jest, latarka czołówka, multitool zamówiony, wkładki i parę innych pierdół także, dodatkowo zamówiłem powerbank, bo coraz więcej rzeczy można podładowywać poprzez kabel usb.

  Zastanawiam się czy przejdziemy tzw. “Szesnastkę”, czy po prostu standardową unitarkę.

 • #15218 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Dopiero teraz dostałeś telefon??
  Gratulacje!
  Moim zdaniem przejdziecie więcej niż “16”.

 • #15219 Odpowiedź
   Tomasz Lusak 
  Uczestnik

  Dokładnie w piątek telefon ze szkoły był, wczoraj dostałem potwierdzenie z WKU że dzisiaj mam odebrać dokumenty do szkoły,
  U mnie dodatkowymi atrakcją jest że dotychczasowo pracowałem za granicą, i dziś wieczorem lecę się pakować, sprzedać auto i oczywiście zamknąć dokumenty. W sobotę rano powrót, czasu mało ale po części liczyłem się z tym że mógłbym dostać telefon nawet dzień przed, lub w trakcie trwania szkolenia unitarnego że mam przyjechać jak najwcześniej 😀

 • #15220 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Tomek wracaj, czeka Cię ciekawy okres. Powodzenia na szkole.

 • #15221 Odpowiedź
   Laikowy

  Jak to jest z używaniem własnego wyposażenia w trakcie szkoleń?
  Jestem pewien, że plecaki w panterze leśnej przechodzą (cała kompania znajomego na AWLu kupiła Wisporty i z tego co wiem nie ma problemu). Jednak jak to jest z własnymi pasoszelkami czy kamizelkami? Czy są określone jakieś szczegółowe wymagania?
  Lubawy nie są ideałem oporządzenia, a wiem, że za niewielkie pieniądze można dostać wytrzymalsze i wygodniejsze zamienniki, np od Miwo.
  Pozdrawiam

 • #15222 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  W każdej jednostce czy szkole wojskowej jest inaczej. Nazwijmy to inny “standard”. Niektórzy dowódcy nie pozwolą mieć nic “prywatnego” a niektórzy przymkną oko.
  Dlatego tak podkreślam, żeby na początek nic nie kupować. Zwlaszcza, że wiele takich rzeczy to po prostu gadgety, które trzeba na sobie targać.

 • #15223 Odpowiedź
   Maciek

  Witam. Dostałem powołanie na 7 maja i stąd pytania odemnie, jak jest z jakimiś suplementami typu witaminy ewentualnie białko albo jakieś batony jako suchy prowiant ? Będę miał możliwość wzięcia tego ze sobą ? Z góry dziękuję za odpowiedź. A co do tematu bardzo przydatny i pomocny 🙂

 • #15224 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Maciek możesz zabrać to wszytko, nie wiem tylko, gdzie zmieścisz wiadro z białkiem. Jak już pisałem wyżej, w każdej jednosce jest inaczej. Zabierz co chcesz, najwyżej zostawisz to sobie w torbie.

 • #15225 Odpowiedź
   Maciek

  Dzięki wielkie za szybką odpowiedź 🙂

 • #15226 Odpowiedź
   Anonim

  Wojsko ostoją ,,konserwatyzmu” – nic się nie zmieniło od momentu ,kiedy biegałem w brązowych opinaczach – ,,w wojsku ,może być ch..owo ,ale wszystko jednakowo”

 • #15227 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Porządek musi być!

 • #15228 Odpowiedź
   Jan

  Też się wybieram na kurs medyka do poznania, napisz jak było i jak ze zdawalnością, bo słyszałem że 25%ludzi nie zdaje….

 • #15229 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Jan, on to pisał 5 miesięcy temu. Wątpię czy Ci odpisze…

 • #15230 Odpowiedź
   Jan

  Tak właśnie myślałem, warto spróbować. A może Ty coś wiesz?

 • #15231 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Napisz mi pełnym zdaniem, na jaki kurs się wybierasz. Co za kurs “medyka”? (Taki żargon nie jest mile widziany w wojsku.) O jaką zdawalność chodzi? Egzaminy wstępne czy końcowe?

 • #15232 Odpowiedź
   Patryk 
  Uczestnik

  A rzeczy typu jakieś klapki, ręczniki to wszystko zabierać czy tam też takie coś dostaniemy

 • #15233 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Dostaniesz wszystko. Klapki i ręcznik też. Nie jest to taki ręcznik jak w hotelu ale jest. Zabierz sobie jak chcesz taki z mikrofibry, jest cienki i szybko schnie.

 • #15234 Odpowiedź
   Ruda

  A jak to jest z przepustkami? Bo jade ponad 500km od domu i przeraza mnie to bo zostawiam na ten czas dziecko. Czy jesli jest taka odległość to przepustki trwaja troche wiecej niz 2 dni?

 • #15235 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Trochę za późno moim zdaniem na takie pytania. Tak zadajecie pytania, że nie wiem gdzie wy jedziecie. W każdej jednostce jest inaczej.
  Regulamin ogólny stanowi tak:
  “Żołnierze niezawodowi mogą opuszczać teren jednostki na podstawie przepustek za zgodą:
  1) dowódcy drużyny- na czas do 12 godzin;
  2) dowódcy plutonu, szefa pododdziału – na czas do 24 godzin;
  3) dowódcy kompanii (równorzędnego) i wyższych przełożonych – na czas
  do 72 godzin.”
  Raczej nie sądzę, że osoby mieszkające dalej będą miały dłuższe przepustki. To by było raczej niesprawiedliwe. Polecam rozmowę z przełożonym, napisanie wniosku o urlop okolicznościowy w związku z odległością do domu i faktu bycia mamą. Do tego odpowiednie wyniki w szkoleniu i zachowanie.

 • #15236 Odpowiedź
   Patryk 
  Uczestnik

  A co jeśli chodzi o soczewki kontaktowe które noszę to nie będzie z tym żadnego problemu

 • #15237 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Już dzisiaj komuś pisałem. Ja się nie znam na soczewkach ale wydaje mi się że nie będzie problemu (no chyba że Ci wypadną jak będziesz się czołgał 🙂 ale to i tak możesz się dalej czołgać. W sumie to nie wiem o co pytasz. Dla kogo to ma być problem? Dla Ciebie jedynie może być jeśli je wyjmujesz. Ale to się jakoś dostosujesz.

 • #15238 Odpowiedź
   Piotr

  Mam pytanie czy mogę zabrać z sobą odżywkę białkowa?

 • #15239 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Weź, tylko przepakuj w mniejszy słoik i trzymaj w torbie cywilnej. Nikt tam rewizji nie robi. Zresztą, to nie jest środek zabroniony.

 • #15240 Odpowiedź
   ann

  Witam. Mam pytanie czy można ze sobą zabrać swoje książki? Chodzi mi o takie do nauki wojskowego angielskiego. Ponadto spotkałam się z tym, że warto wziąć własny proszek do prania. Czy to prawda czy może jednostka zapewnia takie rzeczy? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • #15241 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Możesz zabrać swoje książki :), żebyś tylko miała siłę i czas na naukę!
  A z proszkiem do prania to nie wiem. Na pewno możesz zabrać, ale czy tam gdzie jedziesz będzie proszek i pralka to nie wiem.
  Pamiętajcie, że wojsko to nie więzienie. Czasy, kiedy to rekwirowano wszystko poborowym minęły.

 • #15242 Odpowiedź
   MałaMi

  Witam, A jak to właściwie jest z praniem? Dostaje się np. 2 koszulki, które po całym dniu trzeba wyprać i co wtedy? Czy można wziąć swoje, bo jest to traktowane jako bielizna?

 • #15243 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Mi…. wypierzesz raz w tygodniu i też będzie dobrze 🙂
  A tak poważnie, to nigdy się nad takim problemem nie zastanawiałem. Jak masz 2 koszulki to w jednej chodzisz a druga schnie. Jak tak 100 osób na piętrze zechce wyprać sobie codziennie 2 koszulki to jak to sobie wyobrażasz? Gdzie to będzie schło? Jeszcze w lato to pół biedy, ale w zimę już gorzej. Kaloryfer wszystkiego nie pomieści. Albo jak na te 100 osób będą 2 pralki…
  Nie ma na to miejsca i czasu. Koszulkę sobie możesz wziąć kupić dodatkową. Oby była wojskowa. Nie można nosić swoich prywatnych rzeczy pod mundurem. Nie można sobie prania rozwiesić nad łóżkiem. To nie akademik.
  Domyślam się, że cywilom trudno to sobie wyobrazić ale decydując się na wojsko, trzeba trochę sobie będzie przeorganizować codzienną rutynę i dostosować się do warunków, które są dość trudne. Trzeba sobie jakoś radzić. Już nie wspomnę, że nie będzie czasu na takie pierdoły jak codzienne pranie.

 • #15244 Odpowiedź
   MałaMi

  Dzięki za info. Z tego wynika że warto też zabrać ze sobą mocny worek na brudy, które się później do domu zawiezie ?

  Zakładam, że to o czym pisałeś tyczy sie też ubrania wybrudzonego na poligonie… Jak się wysuszy, to się wykruszy.

 • #15245 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Najlepiej schnie w temperaturze 36,6. 🙂

 • #15246 Odpowiedź
   MałaMi

  Rozumiem 🙂 Przyjęłam i będę stosować

 • #15247 Odpowiedź
   MałaMi

  No to jeszcze podpytam o wkładki/plastry. Stanęłam dzisiaj przed półką z tymi specyfikami i zbaraniałam – było chyba ze 20 rodzajów. Każdy pisze, że warto zabrać akcesoria dobrej jakości. Możecie dać jakieś przykłady, które plastry się sprawdzają? Czym się kierować? I gdzieś przeczytałam, że wkładek nie warto, bo i tak się kolejne do buta nie zmieszczą.

 • #15248 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Kup sobie wkładkę, jak będziesz mierzyła buta to wyjmiesz tamą co jest, włożysz swoją i zobaczysz. Potem sobie dotniesz na długość. Ja mam wkładkę i się mieści. No a plastry to takie co nie zejdą od wilgoci szybko.

 • #15249 Odpowiedź
   Janusz

  Ok, te wszystkie komentarze były dla młodych, ale mnie biorą, jako 57-letniego “dziadka” i muszę stosować specjalną dietę. Rozumiem, że musze to zgłosić na początku mojego 10 dniowego szkolenia. Reszta uwag bardzo pomocna – wielkie dzięki.

 • #15250 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Janusz nie wiem gdzie Cię “biorą” ale tak, musisz zgłosić od razu dietę. Może się okazać, że w pierwszy dzień, na obiad będzie coś, czego nie możesz jeść.

 • #15251 Odpowiedź
   Janusz

  Bardzo dziękuję ! jednostka w Nisku, a poligon zapewne w Nowej Dębie. Oby tylko pogoda dopisała, bo w tym wieku czołganie przez pełzanie to żadna atrakcja. Plus, to to że człowiek trochę od korporacji odpocznie i stresu mniej.

 • #15252 Odpowiedź
   Bartek

  Cześć ! dzięki za temat ! bardzo pomocny ! Ktoś wybiera się na kurs podoficerski do Poznania 24.09.18? Pozdrawiam !!!

 • #15253 Odpowiedź
   Gina

  Witam, ja również mam kilka pytań i będę wdzięczna za wszelkie odpowiedzi.

  1. Czy można zabrać swoją piżamę? Czy też wojsko daje takową i jeżeli tak, to jak ona wygląda (długa czy krótka nogawka, rękaw, itp.)? Chodzi o kwestie praktyczne, zostałam powołana do Ustki na jesienno-zimowy turnus służby przygotowawczej, a noce o tej porze roku są chłodniejsze.

  2. Czy będę mogła wziąć ze sobą suszarkę do włosów, czy zostanie ona uznana jako rzecz cywilna i tym samym zdeponowana?

  3. Czy masło orzechowe może zostać uznane za suchy prowiant?

  4. Czy można wstać np. pół godziny przed zaprawą poranną, aby w miarę spokojnie przygotować się, umyć, ubrać. Czy przełożeni nie będą na to krzywo patrzeć?

  Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedzi!:)

 • #15254 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Pytania zadawane tutaj są coraz trudniejsze.
  1. Piżamkę możesz sobie zabrać, ale obawiam się, że na apelu wieczornym musisz się pojawić w służbowej. Trudno, żeby każdy żołnierz wystąpił na apelu w innej piżamce…
  Wygląda ona chyba tak : https://johnymalboro.pl/bielizna/388-pizama-wojskowa.html
  Moim zdaniem możesz się przebrać w swoją w nocy i rano ją zdjąć, tak aby nikt nie wiedział o Twojej prywatnej. Tylko nie wiem, gdzie ją potem schowasz. Generalnie to radzę sobie dać spokój. Będzie i tak napierdziane w sali, że będzie ciepło 🙂
  2. Podejrzewam, że suszarkę możesz wziąć. Na miejscu się okaże co i jak.
  3. W sumie to nie wiem co Ci odpowiedzieć… Zgodnie z regulaminem “przynoszenie posiłków do pododdziału jest zabronione”. Możesz przyciągnąć mrówki 🙂
  4. Możesz sobie wstać o której chcesz i robić się na bóstwo. I tak cię utaplają potem w błocie. Przełożeni o 5 rano śpią w swoich domach. Nie wiem co koleżanki z sali Ci zrobią jak będziesz je budzić o 5 rano i łazić po pokoju.

 • #15255 Odpowiedź
   Janusz

  Muszę powiedzieć, że jestem w szoku ! Napisałem do mojej jednostki maila, żeby spytać się czy będzie można zaparkować samochód i co z głosowaniem (bo akurat w tym terminie będę na szkoleniu). Po 2 godzinach ! dostaję telefon zwrotny od opiekuna, że postara się załatwić mi miejsce parkingowe z dowódcą, na głosowanie dostaniemy wolne, żebym zabrał śpiwór, bo noce chłodne i większość z tych rzeczy, o których piszesz. Ostatni raz w wojsku byłem w latach 80 i widzę, że to już inny świat. Takiej kultury to moi szefowie nie mają !

 • #15256 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Janusz, tak się nie rozpędzaj jeszcze z tymi zachwytami. Ale czekam na Twoje opinie po powrocie. Może chcesz napisać opowiadanie z tego? Chętnie zamieszczę 🙂

 • #15257 Odpowiedź
   MałaMi

  Ooo, Janusz, to widzę że będzie tam ktoś z mojego przedziału wiekowego. Mam 39 lat i już się bałam, że będę najstarsza.

 • #15258 Odpowiedź
   Janusz

  Nie ma problemu mogę coś napisać, ale musisz mi powiedzieć, co obejmuje tajemnica wojskowa, żeby uniknąć nieproszonej wizyty o 6 rano.
  Po moim zapytaniu, dla żołnierzy rezerwy będzie przygotowany na terenie jednostki parking samochodowy.
  A MalaMi bardzo dziękuję, że odmłodziła mnie o te kilkanaście lat

 • #15259 Odpowiedź
   Marko Pajszo

  Gina, też jadę do Ustki 25.09 🙂 a co z przedłużaczem? Mozna zabrac?

 • #15260 Odpowiedź
   Gina

  Sądzę, że można, bo nam nawet w WKU doradzili żeby przedłużacze zabrać ze sobą. Ja już się zaopatrzyłam 😉

 • #15261 Odpowiedź
   Janusz

  Własnie wróciłem z 10 dniowego szkolenia wojskowego dla rezerwy i chciałbym dodać do listy przedstawionej na początku kilka rzeczy, które mogą się przydać.
  Moje ćwiczenia odbywały się na poligonie, a zakwaterowanie było w namiotach, jeszcze starego typu. Więc polecam, zaczynając od najbardziej potrzebnych rzeczy:
  1. Śpiwór, najlepiej z kapturem, w zimną noc, jak wysiądzie ogrzewanie, albo podczas silnego wiatru, kiedy ciepło ucieka z szybkością wiatru, śpiwór ratuje życie.
  2. latarka – najlepiej czołówka, bo trzymając w ręce ręcznik i przybory toaletowe, przedzierając się przez błoto do części sanitarnej łatwo zgubić ręczną latarkę
  3. stopery do uszu dla tych, co mają czujny sen, bo jak ośmiu chłopa zacznie chrapać w rożnych tonacjach to trudno zasnąć
  4. rolkę papieru toaletowego – czasami brakuje papieru w toaletach i robi się głupia sytuacja
  5. podręczny plecak w czarnym kolorze – po pierwsze możecie do niego zabrać swoje prywatne rzeczy, a na poligonie, jak się trafi okazja to zakupy przynieść i drugie śniadanie z jakąś wodą wziąć z sobą na zajęcia. a w czarnym dlatego, że taki kolor jest obowiązujący w wojsku.
  6. przedłużacz z rozdzielaczem na kilka gniazdek bardzo się przydaje, ponieważ wszyscy schodzą do namiotu w tym samym czasie i oczywiście każdy chce podładować komórkę . Dobrym rozwiązaniem jest power bank.
  7. dla tych co lubią się napić coś ciepłego nie tylko podczas posiłków lub w lepszej jakości, polecam wzięcie czajnika elektrycznego i oczywiście zapasy tego co lubimy (herbata, kawa, itp)
  8. My wbrew pozorom mieliśmy sporo wolnego czasy, więc jeżeli komuś nie wystarczy komórka to może zabrać tablet lub książkę.
  9. ręcznik szybko schnący przy obecnej pogodzie, też jest mile widziany – ręczniki, które dostajecie w wojsku (2 szt) są małe i marnej jakości
  10. czarną czapkę wełnianą na głowę – najlepiej beż żadnych napisów. zawodowi mają takie, i po zajęciach w przejściu do stołówki lub sanitariatów warto je ubierać
  11. dla tych co lubią mieć obuwie na wysoki połysk szczotkę i pastę do butów – póki jest sucho to można próbować utrzymać buty w czystości, ale przy deszczach nie ma na to szans
  12. Najważniejsza rzecz – dużo dobrego humoru, (przypomnijcie sobie kawały i ciekawe anegdoty) oraz pozytywnego spojrzenia na świat – pierwsze wrażenia mogą być lekkim szokiem

  Czego nie zabierać:
  1. prywatnych podkoszulków, T-shirtów, w wojsku zabronione jest noszenie podczas zajęć innej niż regulaminowa odzież, chyba że potraficie ją ukryć pod mundurem, a nie jest to łatwe
  2. pidżamy – dostaniecie gustowną wojskową
  3. klapek, butów sportowych – też wojsko daje i pozwala potem zabrać na pamiątkę

  Dodatkowo dodam, że nam trafiła się nam świetna kadra dowódcza – bez fanatyzmu, rozsądna i stawiająca sprawę jasno – darzymy się szacunkiem, nie robimy głupot i zachowujemy umiar. Goście po misjach, obyci i z kulturą.
  Jeżeli chodzi o jedzenie, to na poligonie było dużo lepsze niż w jednostce – w miarę zróżnicowane i nikt nie chodził głodny. Należy pamiętać, aby na śniadaniu przygotować sobie drugie śniadanie i zabrać wodę do picia.

  Gdybyście mieli jeszcze jakieś pytania to śmiało pytajcie – jeżeli będę mógł to odpowiem.

 • #15262 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  No takie komentarze to ja rozumiem. Dziękuję bardzo Panie Januszu! Cieszę się że to nie był stracony czas!

 • #15263 Odpowiedź
   Pasek

  Cześć,
  Wybieram się na służbę przygotowawczą od stycznia 2019.
  Commendante napisał “…trzymaj w torbie cywilnej.”. Mam rozumieć, że można taką torbę lub plecak mieć w pokoju, np. pod łóżkiem?
  Czy nie można posiadać, a ta torba znajduje się z rzeczami cywilnymi w magazynie?

 • #15264 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Miałem na myśli torbę z rzeczami cywilnymi w magazynie. Nie pod łóżkiem.

 • #15265 Odpowiedź
   Konrad

  witam czy można ze sobą wziąść swoje buty sportowe do biegania?

 • #15266 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Można!

 • #15267 Odpowiedź
   Eugniusz

  Czy ktoś był w ostatnim czasie w jednostce w Tarnowskich Górach? Ciekawi mnie opinia o niej ponieważ się tam wybieram

 • #15268 Odpowiedź
   Eugeniusz

  Dodam, że na służbę przygotowawczą. Czy jest duży rygor? Czy ciężko jest w chemicznym? Jaka kadra?

 • #15269 Odpowiedź
   Filip

  Eugeniusz ja też wybieram się na przygotowawcza do Tarnowskich gor. Dokładnie 7 Styczeń. Podobno nie jest źle, Di przysięgi ma być przesiew żeby odpadli Ci którzy są na pokaz. Zastanawiam się czy mogę wziąć swoją bieliznę termoaktywna… Ktoś coś?

 • #15270 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Śmiało weź bieliznę, nikt w spodnie nie zagląda. A co do przesiewu to nie przesadzajmy, trzeba się postarać, żeby odpaść.
  Normalnie się nie odpada na służbie przygotowawczej. Można samemu zrezygnować alb zdrowotnie nie podołać.

 • #15271 Odpowiedź
   Filip

  Nawet jeśli ktoś ma problem z podciaganiem na drążku? Jestem taki, że potrafię godzinami chodzić po górach bez większego zmęczenia ale z drazkiem zawsze byłem na bakier. Będzie z tym wielki problem?

 • #15272 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Filip, a kto powiedział że masz umieć podciągać się na drążku? Zrobisz ugięcia ramion w to miejsce.

 • #15273 Odpowiedź
   Filip

  Tak mi napomknal ktoś w WKU jak tam. Z tym u mnie dlatego spytałem. Dzięki wielkie za pomoc 😀 mam nadzieję, że zagoszczę dłużej na tym portalu. Pozdrawiam

 • #15274 Odpowiedź
   Anonim

  Filip, to zapewne się spotkamy. Życzę powiedzenie i wytrwałości 😉

  Commendante mam pytanie, czy jest szansa wyjść po przygotowawczej z jakimś wyższym stopniem? Jesli tak, to w jaki sposób można na niego zapracować?

 • #15275 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Nie ma takiej możliwości. Nawet po służbie przygotowawczej do korpusu podoficerów wychodzi się ze stopniem szeregowego rezerwy.

 • #15276 Odpowiedź
   Dawid

  A czy jest jakaś strona aktualnych jednostekub strona na której znajdę wakaty ma szeregowych?

 • #15277 Odpowiedź
   Kamila

  Witam. Commendante, czy po zakonczonej służbie przygotowawczej w korpusie oficerów również wychodzi się szeregowym?

 • #15278 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Kamila :
  “3. Żołnierzowi, który zdał egzamin, o którym mowa w ust. 1, komendant nadaje specjalność wojskową, zgodnie z którą był kształcony, i mianuje go na stopień wojskowy:
  2) kaprala (mata) – z jednoczesnym przeznaczeniem żołnierza do mianowania na pierwszy stopień oficerski, po odbyciu dodatkowych ćwiczeń wojskowych, jeżeli był kształcony na potrzeby korpusu oficerów.”

  (ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 16 marca 2015 r. w sprawie służby przygotowawczej.)

 • #15279 Odpowiedź
   Kamila

  Czyli w najlepszym wypadku stopień kaprala. W dalszym etapie, jako kapral podchorąży oczekuje się na promocję, dobrze wnioskuję?

 • #15280 Odpowiedź
   Kamila

  Jak długo trwa to oczekiwanie i od czego jest zależne?

 • #15281 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  No to nie jest tak, że oczekujesz na promocję… Nikt Cię sam nie zrobi podporucznikiem rezerwy.
  “§ 22. Na pierwszy stopień wojskowy w korpusie oficerów może być mianowany żołnierz w stopniu wojskowym szeregowego
  lub podoficera, jeżeli posiada wykształcenie wyższe oraz zdany egzamin na oficera, w przypadku, o którym mowa w:

  c) odbył służbę przygotowawczą realizowaną na potrzeby kształcenia oficerów oraz ćwiczenia wojskowe o łącznym
  wymiarze co najmniej piętnastu dni.”

  Czyli musisz odbyć ćwiczenia wojskowe, już po zakończeniu służby przygotowawczej, a potem Komendant WKU MOŻE (ale nie musi) awansować Cię na oficera.
  Potem zostajesz podporucznikiem rezerwy i możesz sobie szukać etatu w jednostce, potem zgoda DK MON, badania itp itd..

  Podkreślam, że zajmuję się sprawami podoficerów a nie oficerów.

 • #15282 Odpowiedź
   Kamila

  Wiem, dlatego już nie marudzę. Dziękuję i pozdrawiam

 • #15283 Odpowiedź
   Aga

  Czy ktos wybiera sie na kurs przygotowawczy do Ustki 7 stycznia.

 • #15284 Odpowiedź
   Mimi

  A jeszcze wrócę do pytania o buty sportowe
  SA to typowe trampki z płaska podeszwa czy jakieś adidasy
  Bo nie wiem czy zabrać swoje bo coś mi trochę szwankuja podeszwa zaczyna odchodzić.
  Jak są te trampki pospolite to zabrał bym swoje. A jak dają w miarę jakieś adidasy to nie

 • #15285 Odpowiedź
   Aneta

  Aga, ja sie wybieram 8-Go do Ustki.

 • #15286 Odpowiedź
   Paweł

  Witam. Nie doczytałem w komentarzach więc pytam. Czy bielizna i skarpety które można zabrać ze sobą muszą być jakieś ciemne tzn. czarne albo granatowe czy mogą mieć obojętnie jakie kolory?

 • #15287 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Paweł oby nie różowe :), a tak poważnie to nie ma to większego znaczenia.

 • #15288 Odpowiedź
   Paweł

  To super 🙂 Dziękuję za informację 😉 Dobrze zapytać tutaj bo każdy mówi co innego 🙂
  Może ktoś stąd wybiera się na służbę przygotowawczą 7 stycznia do Świnoujścia? 🙂

 • #15289 Odpowiedź
   Patrycja

  Witam, wybieram

 • #15290 Odpowiedź
   Nikola

  Cześć wszystkim,
  Pierwsze pytanie – czy jest tu ktoś kto jedzie na SP do Kielc 7.01 (albo już tam był- jak warunki, wrażenia) ?
  Drugie – Wszyscy zadają pytania co spakować, a ja bardzo proszę o pomoc ‘w co’ spakować. Myślałam o dużym plecaku bo najwygodniej, tylko problem wielkość (- czy ten ‘średni’ nie będzie za mały, A ten większy- za duży?) I czy lepiej wybrać czarny, zielony czy od razu moro?
  I trzecie ostatnie – transport- dojazd pociągiem na 11 (od 4:35) stawienie się w jednostce do 12.. lepiej zorganizować sobie na własną rękę samochodem? (Bo jest taka możliwość) czy ryzykować że pociąg się nie opóźni?
  Z góry dzięki za pomoc

 • #15291 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Nikola, rozbawilas mnie tym plecakiem 🙂
  Wez jaki Ci pasuje do butow. A tak powaznie, to kolor Twojego prywatnego plecaka, tak jak I jego rozmiar to juz Twoja prywatna sprawa, i tak bedzie schowany w szatni cywilnej. Bedziesz go zabierac tylko na przepustki.
  Co do stawienia sie w jednostce to raczej nic sie nie stanie jak sie spoznisz, oczywiscie lepiej byc na czas albo wczesniej ale wez sobie numer do kadr, zeby ich powiadomic jesli bys sie miala spoznic.

 • #15292 Odpowiedź
   Nikola

  Commendante już wszystko mi się połączyło w całość, dziękuję ? Wiesz może czy jest szansa (jak z tymi rękawiczkami wyżej) że ze względu na pogodę przejdzie szalobajera i polar pod mundur?

 • #15293 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Jak zalozysz wojskowa kurtke, do tego oporzadzenie na siebie, helm na glowe i bron to bedzie Ci tak cieplo, ze polar nie bedzie potrzebny. Wez to wszystko co chcesz potem wyczujesz co wolno a co nie. W kazdej jednostce bedzie inaczej.

 • #15294 Odpowiedź
   Marcin

  Chciałbym zapytać się o jedzenie , ponieważ mam nietolerancję laktozy i nie mogę jeść produktów mlecznych , mógłbym to zgłosić w jednostce ?

 • #15295 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  O to musisz już zapytać w jednostce. Nie mam pojęcia co mówią na to przepisy.

 • #15296 Odpowiedź
   renata 
  Uczestnik

  Witam… I Gratuluję pomysłu na ten portal Commenfante!!!! Drodzy czytelnicy jadę do Poznania od 7 stycznia mogę zabrać ze sobą kto się wybiera?

 • #15297 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Dziękuję bardzo i powodzenia w Poznaniu!

 • #15298 Odpowiedź
   Kamil

  Witam, już w poniedziałek zaczynam SP w Świdwinie. Pytanie moje brzmi czy będą tam przeprowadzane badania lekarskie ponieważ mam prawdopodobnie uczulenie na zimno i boję się że w jednostce może to być kłopot..

 • #15299 Odpowiedź
   Aga

  Patrycja a skąd jedziesz

 • #15300 Odpowiedź
   Damian

  Czy mozna wziac zapas fajków ?

 • #15301 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Można. Jeszcze raz Wam powtarzam. Jedziecie do wojska w swoich ubraniach, ze swoją torbą (plecakiem, workiem ), nikt wam tego nie będzie sprawdzał jak w więzieniu.
  Oczywiście tych rzeczy, które zabierzecie nie będzie można trzymać pod łóżkiem. Są od tego specjalne szatnie a dostęp do nich jest różnie rozwiązany w każdej z jednostek. Poza tym, teraz to można już wyjść na przepustkę i dokupić co trzeba.

 • #15302 Odpowiedź
   doN 
  Uczestnik

  Witam, już w poniedziałek wybieram się na SP do Tarnowskich Gór, nie daje mi spokoju jedna sytuacja a mianowicie okulary. Czy przez to że posiadam okulary nie będę w jakiś sposób “ograniczany” podczas SP? 😉

 • #15303 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Jedyne co mi przychodzi do głowy to że możesz odczuwać dyskomfort na przykład przy ćwiczeniach (czołganie, strzelanie), nie jesteś pierwszy w okularach w wojsku. Spokojnie dasz radę.

 • #15304 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Mam do Was prośbę. Jak dotrzecie na służbę przygotowawczą to wyślijcie mi na maila swoje wrażenia. Jak jest w poszczególnych jednostkach, co się przydaje, co zabrać a czego nie, co wydają. Może zrobię z tego wpis dla innych.

 • #15305 Odpowiedź
   Kamil

  Jedzie moze ktoś ns SP 7 stycznia do Opola ? I Wiecie moze jak tam jest ? Co będzie potrzebne a co nie ?

 • #15306 Odpowiedź
   Emila

  Witam .Ja jadę do Grudziądza k.Grupy. Czy moze ktoś sie wybiera ?

 • #15307 Odpowiedź
   Anonim

  Witam, ja również 7 stycznia zaczynam przygodę w Tarnowskich Górach.
  Ktoś z Dąbrowy Górniczej będzie może ?

 • #15308 Odpowiedź
   Robert

  Witam, czy jedzie ktoś na SP do Świętoszowa z okolic Konina?

 • #15309 Odpowiedź
   Ala

  Jedzie ktos do Deblina? A mozna swoja pizame wziasc ? I takie damskie rzeczy jak suszarka do wlosow?

 • #15310 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Ale weź co chcesz, na miejscu się dowiesz, czy można z tego korzystać czy nie. Najwyżej będzie leżeć w torbie.

 • #15311 Odpowiedź
   Ala

  Dziękuję. Ja jade na oficerski do Deblina. Napisze potem moje wrazenia

 • #15312 Odpowiedź
   Nikola

  Ja też się wybieram do Grudziądza

 • #15313 Odpowiedź
   Filip

  Ja też jutro Tarnowskie Góry 😀 jestem z Zawiercia także blisko DG, jadę na 8.00 😀

 • #15314 Odpowiedź
   Filip

  Commendante jeszcze jedno pytanko. Czy bieliznę i rzeczy, które zabieram na kopanie mogę wnieść w plecaku? Nie wiem czy ma to znaczenie ale wisport w olivce??

 • #15315 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Możesz, nikt tam Ci nie będzie zaglądał.

 • #15316 Odpowiedź
   Filip

  Okej 😀 też napiszę pierwsze wrażenia na maila 🙂

 • #15317 Odpowiedź
   Patrycja

  Kołobrzeg

 • #15318 Odpowiedź
   Laura

  Cześć chciałam zapytać :
  1 . Kolczyk w nosie typu podkowa trzeba wyjąc ?
  2.Jesli jestem dziewczyna to czy moge zabrać ze sobą kosmetyki takie jak kredka do brwi ? ;D,swój szampon czy odzywka do włosów
  3.Papierosy moge zabrać ? Rozumiem ze takowe będą w torbie cywilnej wtedy ?

 • #15319 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Laura, kolczyk z nosa musisz wyjąć, z uszu też, wszystkie najlepiej.
  Makijaż nie może być wyrazisty, ja tam się nie znam na kredkach.
  Jeszcze raz powtarzam, zabierz co potrzebujesz, na miejscu okaże się co w danej jednostce wolno a co nie. Z torby nikt nic Ci nie wyjmie. Nie wolno tylko alkoholu i narkotyków wnosić.

 • #15320 Odpowiedź
   Przemek

  wpisz w google po prostu wakaty jednostka wojskowa 2019 i Ci wyskoczy link do któregoś WKU i tam masz listy. Są często aktualizowane.

 • #15321 Odpowiedź
   Asia

  Witam ,mój chlopak wybrał się to wojska oo kretnie – 25 Brygada Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Zastanawia mnie fakt ,czemu rekwiruja im telefony? Jest to dopiero 3 dzień od kiedy jest w jednostce szkoleniowej ( 4 miesiace ) ,niech będzie rygor ,niech będzie ciężko, ale czemu bez możliwości normalnego kontaktu ze światem?? Ma dziwnnie 20 minut ,na rozmowę, wtedy oddaja im komórki. Czy tak może to funkcjonować? Pozdrawiam

 • #15322 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Asia, moim skromnym zdaniem, to nie powinni tego robić. Na pewno nie ma takiego przepisu. Jest to czyjaś nadgorliwosc. Oczywiście nie powinni korzystac z telefonu w czasie zajęc. Ale zabieranie telefonu to jest przesada. Poradź mu, zeby zgłosili to poprzez męża zaufania do dowódcy kompanii. Niech ktoś im wytłumaczy na jakiej podstawie się to odbywa? Czy taka procedura została zawarta w rozkazie dowódcy? Mogą tez zgłosić taki problem na spotkaniach środowiskowych itp.

  Oczywiście to jest moje zdanie. Nie jestem jakąś wyrocznią w tej sprawie. Skoro żołnierze zawodowi mają przy sobie telefony komórkowe to oni też mogą.

 • #16626 Odpowiedź
   Marta

  Mój chłopak też od wczoraj jest w Tomaszowie, poszedł 3 dni później niż rozpoczął się turnus, bo akurat zwolniło się miejsce, a że to nasze miasto, mógł stawić się tam z dnia na dzień. Ale odkąd tam jest nie odzywa się. Ani nie pisał ani nie dzwonił. Twój chłopak zadzwonił zaraz pierwszego dnia, czy też czekałaś pare dni?

 • #16627 Odpowiedź
   Anna

  A jak to jest z widzeniami? Słyszałam, że w niedziele, kiedy nie mają zajęć widzenia są możliwe, ale czy również przed przysięgą? I jeśli tak, to jak załatwić takie widzenie?

 • #16628 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Dziewczyny, zadzwońcie do jednostki, do rzecznika prasowego, albo do oficera wychowawczego i spytajcie jakim prawem ograniczają wam prawo do kontaktu z chłopakiem. Oni poszli tam na ochotnika, telefonów nie można wnosić tylko w określone strefy.
  Postaram się też ze swojej strony coś dowiedzieć.

 • #16629 Odpowiedź
   Filip

  Ja w Tarnowskich Górach od 7 stycznia. Nie zabrali telefonów nikomu poza tym którzy używają na korytarzu czy na zajęciach w godzinach służbowych.

  Sporo ludzi już odpadlo około 20.

 • #16630 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Czemu tak dużo odpada? Co ludzie mówią odchodząc?

 • #16631 Odpowiedź
   Krzychu

  Witam. Pytanie do tych którzy właśnie odbywają służbę przygotowawczą. Na kiedy macie przewidziany termin przysięgi?
  Nam powiedzieli prawdopodobnie 23 luty. Z reguły wszyscy maja po 3-4 tygodniach a nie po 7. Jak jest u was?

 • #16632 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Na to nie ma reguły. To ustala Dowódca Jednostki. Może akurat nie ma orkiestry wolnej w innym terminie albo jakaś inna przyczyna.

 • #16633 Odpowiedź
   Eugeniusz

  Commendante podaj maila to chętnie Ci opiszę jak wyglada po 2 tyg sytuacja na jednej z jednostek 🙂

 • #16634 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Pisz na tego tutaj w kontakcie. To do mnie idzie. Koperta po prawej na dole.

 • #16635 Odpowiedź
   Anonim

  Witam,czy wszelkie kwalifikacje,a mam tu na myśli egzamin dojrzałości,inne kwalifikacje są brane pod uwagę ? Czy przed podjęciem przygody z kursem podoficerskim również należy przejść szereg badań ? Pozdrawiam

 • #16636 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Zależy jakie kwalifikacje :), kurs haftu może się nie przydać. Co do badań, to trzeba pozytywnie przejść komisję lekarską do zawodowej służby wojskowej.

 • #16637 Odpowiedź
   Lola

  Był może ktoś na szkoleniu do terytorialsow i ma ochotę podziedzielic się wrażeniami:) ?

 • #16638 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Lola dobry pomysł. Ktoś nawet obiecał.

 • #16639 Odpowiedź
   Lola

  Ja zaczynam w sobotę 🙈 postaram się w trakcie szkolenia tu zajrzeć i dam znać jak jest

 • #16640 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Lola będziemy bardzo wdzięczni, zwłaszcza za opis tego co dostaniesz w wyposażeniu. Możesz porobić zdjęcia 🙂

 • #16641 Odpowiedź
   Lola

  Jasne, rozumiem, też byłabym wdzięczna gdyby jednak ktoś kto był wypowiedział się 🙂 Pani w wku powiedziała mi, żeby prywatne ciuchy że sobą zabrać typu dresy, nie dopytalam i teraz nie wiem czy te ciuchy będziemy nosić w czasie wolnym czy na zajęciach, zastanawiam się czy wziąć że sobą kurtkę sportową, ale nie chciałabym też brać mnóstwa rzeczy

 • #16642 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  Lola, Twój czas wolny to będzie od 22:00 do 5:30, ciekawe czy Pani w WKU była kiedyś w wojsku?
  Możesz zrobić tak, że nic nie zabierzesz, zobaczysz potem co Ci potrzeba i sobie przywieziesz z przepustki albo kupisz. A tak będziesz biegać w wojskowych dresach.
  Nie róbmy z tego zagadnienia. Jak pójdziesz na patrol na kilka dni to nie będziesz się przebierać ani myć ani golić nóg ani myć włosów. Weź sobie bieliznę na zmianę, kosmetyki też nie potrzebne, chyba że męża tam szukasz. Keep it simple.

 • #16643 Odpowiedź
   Lola

  Nie, nie wybieram się na szkolenie, żeby znaleźć męża, co za absurd..

 • #16644 Odpowiedź
   Commendante 
  Opiekun forum

  To nie absurd a żart.

 • #16645 Odpowiedź
   Marcin

  Witam mam pytanie ja się na koniec marca,dostanę,a moja żona ma poprawkę z psychotestów czy mogę zmienić termin w tej samej jednostce.Bo mogę nie zdążyć z terminem?Czy ktoś miał wcześniej taką sytuacje?

 • #16646 Odpowiedź
   Anonim

  Napisz jaśniej, dostaniesz się na co? I o jaki termin Ci chodzi?

 • #16647 Odpowiedź
   Marcin

  Chodziło mi o służbę przygotowawczą 16dniową ciągłość do Terytorialnej,bo w wojsku nie byliśmy

 • #16648 Odpowiedź
   Anonim

  Spytaj w jednostce.

 • #16922 Odpowiedź
   Maj-sierpień

  Witam, ja lecę na służbę przygotowawczą 7 maja i w sumie z tym, co zabrać to trochę jeszcze czasu mam, ale jestem tu z innego powodu. Jak wygląda sytuacja po zakończeniu służby przygotowawczej? Chcę zostać wojskowym, jestem tego pewny.
  Pozdrawiam Was wszystkich 😉

 • #17344 Odpowiedź
   Kacper

  Wybiera się ktoś na kurs oficerski rezerwy na WAT od 08.04 ?

 • #17379 Odpowiedź
   wiesiek

  Witam wszystkich , jest ktoś kto jedzie na służbe przygotowawczą do węgorzewa ? 11 pułk artylerii . 6 maja rzecz jsana 😉

 • #17443 Odpowiedź
   Nowiak

  Ja 6 maja do Koszalina. Pozdro

 • #17517 Odpowiedź
   Nowiak

  Na kartce z przedmiotami, które powinienem zabrać ze sobą na służbę mam wpisany strój sportowy. Czy wziąć krótkie spodenki czy raczej długie? Jakąś bluzę sportową również czy nie?

Odpowiedz na: Co zabrać do wojska?
Twoje dane:
Napisz do mnie

Postaram się odpisać jak najszybciej.

Wysyłanie

©2019 Podoficer.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

Create Account