Jak naprawdę jest w wojsku?

Takie pytanie zadaje sobie pewnie każdy, kto jest zainteresowany służbą wojskową. Osoby, które jeszcze nie służyły w wojsku mają jakieś wyobrażenie o tym, jak może wyglądać wojsko od środka. Głównie oparte jest ono na tym, co słyszeliśmy od znajomych, widzieliśmy w telewizji czy przeczytaliśmy w Internecie. Często są to utarte przekonania, mity lub przekolorowane historie podawane z ust do ust, od osób które niekoniecznie mają cos wspólnego z wojskiem.

Jak naprawdę wygląda armia od środka?

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć w jednym krótkim wpisie, można by godzinami opowiadać a i tak nie poruszyłoby się części tematów. Postaram się jednak choć trochę ukierunkować Wasze wyobrażenie o wojsku.
Przede wszystkim musze podkreślić, że dużo zależy od tego w jakim charakterze będziemy w wojsku służyć. Można być szeregowym zawodowym, podoficerem czy oficerem. Można też być żołnierzem Narodowych Sił Rezerwowych (NSR) albo Wojsk Obrony terytorialnej (WOT) a także pracownikiem resortu obrony narodowej (PRON). Dużo też zależy od tego na jakie stanowisko będziemy wyznaczeni – oczywiste jest, że inaczej wyglądają obowiązki np. sapera a inaczej kadrowca.

Myśląc poważnie o wojsku trzeba brać pod uwagę, że może ono czasami z rodziną, znajomymi czy naszymi planami. Najlepiej więc, aby rodzina jak najszybciej to zrozumiała i się do tego dostosowała. Należy im oczywiście w tym zrozumieniu pomóc, wyjaśniać, tłumaczyć – zwłaszcza dzieciom, czym zajmuje się tata czy mąż. Rozumiejąc zasady oraz ideę służby łatwiej im będzie zaakceptować jej niedogodności. Trzeba sobie też zdawać sprawę z tego, że jest duża szansa/ryzyko, że kiedyś trzeba będzie zmienić miejsce zamieszkania, może nawet kilka razy w życiu.  Musimy mieć świadomość tego, że służba wojskowa będzie się wiązać z wieloma kompromisami czy wyrzeczeniami, z którymi bliscy (bądź żołnierz) będzie musiał się pogodzić, w przeciwnym razie będzie to źródło wielu nieporozumień. Nie zawsze można sobie zaplanować wypad z rodziną wtedy, kiedy się chce czy spędzenie razem świąt lub uroczystości rodzinnych…

Jest też inna, dużo bardziej pozytywna strona tego zawodu. Jest to niewątpliwie możliwość robienia fantastycznych rzeczy, spotkania ciekawych ludzi i poznawania świata w czasie podróży służbowych. Wojsko jest też dla wielu doskonałą szkołą życia, w czasie której można poznać samego siebie, swoje możliwości i predyspozycje. Z przyziemnych spraw – służba wojskowa daje stabilne zatrudnienie, które można stracić praktycznie tylko przez głupotę albo ze względu na stan zdrowia. Już na starcie można otrzymać całkiem godziwe uposażenie i dodatkowe finansowe „bonusy”. Wojsko też daje wsparcie socjalne dla rodzin, od gratyfikacji urlopowych, poprzez dofinansowanie do wyjazdów i kolonii dla dzieci do zapomóg dla osób w szczególnych przypadkach. Za rozłąkę z rodziną żołnierz również liczyć na dodatek. Nie wiem czy coś może rekompensować brak ojca dla dzieci, ale dodatkowy zastrzyk gotówki zawsze jest przydatny.

 

Zawód żołnierza jest na pewno bardzo specyficznym zawodem i nie dla każdego. Dlaczego tak uważam? Moim zdaniem, aby być żołnierzem, trzeba mieć odpowiednie predyspozycje psychofizyczne i odporność na to, co może początkowo wydawać nam się głupie lub pozbawione sensu. Żołnierze muszą wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych. Tak to już działa, tak zawsze było i najprawdopodobniej będzie. Nie zawsze te rozkazy będą dla żołnierzy, zwłaszcza początkujących, wydawały się logiczne, ale to nie dyskusja o tym. Wojsko to nie miejsce dla outsiderów, buntowników czy osób, które zawsze mają swoje zdanie i do tego muszą robić wszystko tak, jak chcą. O nie, to nie ten zawód. Tutaj trzeba robić swoje, robić za kogoś, wykopać dół po to tylko, żeby za chwilę go zakopać, dużo czekać nie wiadomo na co – ogólnie wykonywać dużo, pozornie niepotrzebnych czy zbędnych czynności. To podobnie jak z nauką w szkole, kiedy zastanawiamy się, po co to nam w życiu potrzebne, a dowiadujemy się dopiero po wielu latach.

W tym miejscu chciałbym również wtrącić pewną dygresję, aby wyjaśnić jedną kwestię. Może nie wyjaśnić a raczej poruszyć, bo to już temat czysto dyskusyjny. Od dłuższego czasu, wśród żołnierzy i nie tylko, trwa dyskusja na temat tego czy w wojsku się służy, czy pracuje. Moim zdaniem jedno i drugie. Służę jako żołnierz, ale rano wstaję i idę do pracy, to mój zawód. Dlatego też na blogu stosuję zamiennie pojęcia „służba” i „praca” w wojsku. Ta dyskusja najczęściej pojawia się przy okazji rozmów o nadgodzinach i podróżach służbowych. Służba w wojsku to coś więcej niż praca w fabryce czy urzędzie, tutaj zasadniczą kwestią jest nasza dyspozycyjność w odniesieniu do miejsca służby i czasu, jaki spędzamy poza domem. Służby nie da się zamknąć w 8 godzinach dziennie, chociaż niektórzy usilnie próbują.

 

Kolejną kwestią, którą osoba myśląca o służbie wojskowej musi sobie uświadomić, jest fakt, że wojsko od środka nie wygląda tak, jak jest to pokazywane na filmach czy niektórych zdjęciach… W zależności od tego, w jakiej formacji wojskowej służymy, na jakim stanowisku czy w jakim stopniu, będzie to wyglądało inaczej. Ostatnio, na jakimś wojskowym forum, czytałem opinię żołnierza, zawiedzionego służbą wojskową, ponieważ „musiał nosić jakieś szafy do sztabu”. Tak, te nieszczęsne szafy i sejfy to odwieczny problem. Niestety chyba nie stać nas jeszcze na zlecanie takich zadań firmom zewnętrznym, a może to kwestia logistyczna lub odpowiedniej organizacji pracy. W każdym razie, ktoś to musi robić. Najczęściej takie zadanie spada na najmłodszych stopniem (oraz wiekiem ;-). Widowiskowe zjazdy na linie ze śmigłowca czy skoki ze spadochronem też będą, ale tylko dla wybranych. Codzienność jest znacznie mniej spektakularna i medialna.

Jeśli myślisz o związaniu się z wojskiem zastanów się jaka jest Twoja prawdziwa motywacja. Pobudki głównie finansowe mogą okazać się niewystarczające, aby wysłużyć wymagane do emerytury minimum, a nawet niektórych rozczarować. Popularne jest pogląd, że w wojsku zarabia się bardzo dobre pieniądze, ma mnóstwo dodatków, dostaje się mieszkania wojskowe, szybszą emeryturę (wg wielu zupełnie bezpodstawnie a ponadto niesprawiedliwie) – jeśli tylko dlatego rozważasz wstąpienie w szeregi, zastanów się jeszcze raz.

Jeśli masz  pytania czy wątpliwości zapraszam do pisania na forum lub w komentarzach.

 

 

57 komentarzy
 1. Jan 11 miesięcy temu

  po przeczytaniu kilku zdań widzę że nie do końca obiektywnie napisałeś, a może to ze szeregowi sa traktowani jak jacyś szmaciarze to tez warto napisać hm, większość z tego właśnie powodu się zwalnia z wojska nie dlatego ze znaleźli lepiej płatna prace, tylko właśnie o traktowanie szeregowych w wojsku chodzi

 2. autor
  Commendante 11 miesięcy temu

  Ja nigdy nie traktowałem żadnego człowieka źle. Chyba że na to zasłużył. Nie mam doświadczenia w tej kwestii, więc o tym nie piszę. Założyłem ten blog, płacę za to z własnych pieniędzy, robię to w wolnym czasie żeby pomagać innym, dzielić się wiedzą. Nie rozumiem Twoich pretensji.
  Zdaję sobie sprawę, że nie jest różowo. Podobnie jest w cywilu, z traktowaniem pracowników najniższego szczebla, wiem, że tak być nie powinno ale tak jest.

 3. Tomasz 11 miesięcy temu

  A ja napisze tak byłem w służbie zasadniczej 400km od domu i do dziś miło wspominam ten okres. Owszem to co dostałem w dupe na początku to dostałem, ale do dziś mam kontakt z trepami z tamtych lat i powiem że traktowali nas ostro ale nikt nikogo nie traktował jak szmaty tylko jak człowieka. Pozdrawiam całą 1wbpanc.

 4. Weteran 9 miesięcy temu

  Żołnierz to nie zawód, to powołanie. Żołnierzem się jest, a nie bywa. Ciężka i pełna poświęcenia… taka jest służba Żołnierza Polskiego.

 5. adrian 4 miesiące temu

  jak można się starać żeby wstąpić do wojska ? co i jak proszę mi napisać. zaznaczam że nie odbyłem zasadniczej służby wojskowej ale mam kategorie a

 6. autor
  Commendante 4 miesiące temu

  Trzeba się udać do swojego WKU, tam się można wszystkiego dowiedzieć. Zależy kim chcesz być, jakie masz wykształcenie i kwalifikacje.

 7. Tomek 4 miesiące temu

  Jakiej długosci włosy można mieć jako żołnierz zawodowy maksymalnie?
  Wiem że troche głupie pytanie ale chciałbym się dowiedzieć.

 8. autor
  Commendante 4 miesiące temu

  Nie ma tego określonego w centymetrach. Chodzi o to, żeby włosy nie zachodziły na uszy i żeby kark był ogolony. To co pod beretem to już inna sprawa.
  “Żołnierz – mężczyzna, ma mieć krótko ostrzyżone włosy i ogoloną
  twarz. Może mieć krótko przystrzyżone wąsy. Krótko przystrzyżoną brodę może
  nosić ze względu na wskazania lekarza odnotowane pisemnie lub za zgodą
  dowódcy jednostki wojskowej. Żołnierz – kobieta, na czas wykonywania zadań
  służbowych ma mieć włosy krótkie lub krótko upięte i nie może stosować wyrazistego
  makijażu oraz jaskrawo pomalowanych paznokci.”

 9. Alan 3 miesiące temu

  Jak wygląda kwestia wady wzroku? Czy można nosić okulary?

 10. autor
  Commendante 3 miesiące temu

  Alan, to pytanie raczej do lekarza. Okulary oczywiście można nosić. Każdy przypadek będzie rozpatrywany inaczej na komisji lekarskiej, zależy też do jakich wojsk się będziesz starał. Polecam lekturę: http://bip.mon.gov.pl/f/pliki/rozne/2018/01/258.pdf

 11. Piotr 2 miesiące temu

  Możesz zrobić bloga jakie są tak właściwie zadania podoficer podczas zwykłych ćwiczeń oraz anakonda itp. Wiem że jest to obszerny temat ale chociaż tak pokrótce.

 12. Anonim 2 miesiące temu

  Piotr, to jest praktycznie niemożliwe. Każdy z podoficerów ma inne zadania w zależności od zajmowanego stanowiska, specjalności, stopnia, postawionych zadań itp. Od tego jest regulamin działań taktycznych i zakresy obowiązków na stanowiskach. To nie jest temat na bloga.

 13. Monika 2 miesiące temu

  Witam serdecznie. Chciałabym dowiedzieć się jak wygląda służba przygotowawcza? Ciekawi mnie ròwnież kwestia misji wojskowych? Tym bardziej zaraz po zakończeniu służby przygotowawczej? Co dalej żeby ta droga była możliwie najkrótsza?? Jak to działa w przypadku kobiet? Pozdrawiam

 14. autor
  Commendante 2 miesiące temu

  Służba przygotowawcza to szkolenie od rana do wieczora. Nie wiem co dokładnie chcesz wiedzieć. Co do misji wojskowych to jeżdżą na nie żołnierze zawodowi, no i to raczej tacy z większym doświadczeniem. Za dużo to my już tych misji nie mamy. Po służbie przygotowawczej nie zostajesz z automatu żołnierzem zawodowym.

 15. Maciek 2 miesiące temu

  Co jak ma się tatuaż w widocznym miejscu? Konkretnie na nadgarstku

 16. autor
  Commendante 2 miesiące temu

  Zależy co taki tatuaż przedstawia i czy jest szpecący czy nie. To pytanie raczej do komisji lekarskiej nie tutaj..

 17. Łukasz 2 miesiące temu

  Czy czynna służba wojskowa w charakterze słuchacza studiów oficerskich wlicza się normalnie do emerytury ? tzn zastanawiam się czy jeśli pójdę na WAT w wieku 28lat to zdążę wysłużyć sobie maksymalną emeryturę i bonusy ?

 18. autor
  Commendante 2 miesiące temu

  Wlicza się.

 19. Nefretet 2 miesiące temu

  Czy podoficerowi przysługuje normalny urlop i czy może sobie zaplanować np.wyjazd z rodziną? Jak wygląda kwestia odbioru nadgodzin, czy są one bezpłatne?
  Pozdrawiam

 20. autor
  Commendante 2 miesiące temu

  Żołnierzom zawodowym przysługuje 26 dni urlopu wypoczynkowego na rok. Po 15 latach służby dochodzi urlop dodatkowy w wysokości 5 dni, po 20 latach 10 dni itd.
  Co do nadgodzin to są one bezpłatne, ale kwestia odbioru to już temat na osobnego bloga. Zależy od specyfiki jednostki, przełożonych czy też ilości zadań w danym okresie. Prawo swoje – życie swoje. Nie chcę się tutaj rozpisywać za bardzo. Polecam w tym względzie forum NFOW: http://www.nfow.pl/viewtopic.php?t=39346&highlight=nadgodziny
  Tam od lat próbują dojść jak to jest z tymi nadgodzinami.
  Generalnie to do wojska idzie się służyć a nie pracować…..

 21. Łukasz 1 miesiąc temu

  A ja mam pytanie odnośnie czasu pracy żołnierza. 40 godzin w tygodniu, jak to jest rozłożone? Jesteśmy codziennie w pracy?

 22. autor
  Commendante 1 miesiąc temu

  Łukasz, żołnierze służą nie pracują :), obowiązuje tutaj trochę inne prawo, przeczytaj:
  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 26 czerwca 2008 r. w sprawie czasu służby żołnierzy zawodowych.
  A także:
  Ustawę z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych:
  Art. 60. 1. Wymiar czasu służby żołnierzy zawodowych jest określony ich zadaniami służbowymi.
  2. Zadania służbowe żołnierzy zawodowych powinny być ustalane przez przełożonych w sposób
  pozwalający na ich wykonywanie w ramach czterdziestu godzin służby w tygodniu. Wykonywanie zadań
  służbowych nie może przekraczać przeciętnie czterdziestu ośmiu godzin w tygodniu, w czteromiesięcznym okresie
  rozliczeniowym. W zamian za czas służby przekraczający czterdzieści godzin służby w tygodniu, żołnierzowi
  zawodowemu przysługuje czas wolny od służby w takim samym wymiarze.
  3. Żołnierzowi zawodowemu przysługuje prawo do co najmniej:
  1) jedenastu godzin nieprzerwanego odpoczynku w każdej dobie;
  2) dwudziestu czterech godzin nieprzerwanego odpoczynku w okresie siedmiodniowym.

  Zasadniczo to jesteś w jednostce codziennie po 8 godzin. Ale są też służby, strzelania nocne i inne zajęcia, które mogą zakłócać te 8 godzin.

 23. Łukasz 1 miesiąc temu

  No rozumiem, ale chodzi mi o to, że jak na przykład mamy poligon,strzelanie nocne itp i jestem w pracy ponad 8 h i nagle przez manewry itp zrobię 40h w ciągu 4 dni to resztę mam wolne? Chodzi mi o rozliczanie czasu pracy gdy powiedzmy dojeżdżam do jednostki 100 km.

 24. autor
  Commendante 1 miesiąc temu

  Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ale moim zdaniem to nie.

  “2. Udzielenie czasu wolnego, o którym mowa w ust. 1, powinno nastąpić w najbliższym tygodniu, nie później jednak niż w ciągu czteromiesięcznego okresu rozliczeniowego. ”

  Polecam jeszcze raz przestudiowanie forum (link podałem wyżej). Każda jednostka rządzi się swoim porządkiem dnia, nawet w tym samym batalionie czy kompanii będą inne zasady i zależności. Dużo zależy też od przełożonych. Niektórzy ludzie mają po kilkadziesiąt dni nadgodzin do odebrania i nie mają kiedy tego zrobić albo: nie mogą, nie chcą, nie ma ich kto zastąpić, przełożony ich nie chce puścić, itp. itd. Zależy też na jakim jesteś stanowisku, w jakim stopniu, jaki jest charakter pracy. Można też pracować w systemie zmianowym, pełnić służby etatowe, to wtedy tak to wygląda że masz wolne do odebrania po kilku dniach pracy. Generalnie to pracujesz 5dni x 8 godzin, a nadgodziny kiedyś tam sobie próbujesz odebrać. Wszystko zależy od Twojej determinacji jak bardzo będziesz liczył sobie te godziny, dni czy minuty i jak do tego będą podchodzili Twoi przełożeni. Niektórzy po prostu nie ewidencjonują swojego czasu pracy i siedzą ile trzeba w pracy. Czasami się nie da.

 25. Przemek 1 miesiąc temu

  Witam
  W lutym wybieram się na służbę przygotowawczą dla podoficerów do Poznania.
  Czy ktoś odbywał może taką służbę? Chciałbym się dowiedzieć jak to wszystko wygląda. Czy jest faktycznie tak ciężko jak wszyscy mówią? Czy powinienem już zacząć, przygotowywać się w jakiś sposób?

 26. Anonim 1 miesiąc temu

  Przemek nie przygotowuj się, nie ma takiej potrzeby.

  • Przemek 1 miesiąc temu

   Nie wiem do końca, czy to miała być ironia, czy nie 😀

 27. autor
  Commendante 1 miesiąc temu

  Żadnej aronii. Mówię Ci, że nie ma takiej potrzeby.

 28. Matka 1 miesiąc temu

  Mój syn właśnie poszedł na służbę przygotowawcza. Mam pare pytań.
  1. Czy to możliwe żeby przysiega była dopiero po 1,5 miesiąca odbywania służby przygotowawczej?
  2. Co należy zrobić, aby przejść na żołnierza zawodowego? Czy po sluzbie przygotowawczej należy iść jeszcze do jakiejś szkoły lub przejść kolejny kurs? Z tego co mój syn się dowiedziała to tylko kolejne testy psychologiczne. Ale czy to prawda?
  3. Czy jezeli syn w trakcie szkolki uczy się zaocznie to może ubiegać się o zwolnienia na weekendy?
  Proszę o odpowiedzi. Pozdrawiam.

 29. CiekawyON 1 miesiąc temu

  Jak to jest z tą niekaralnościa i nieposzlakowana opinia w wojsku? W przeszlosci byłem osoba karana. Jakiś czas temu wyjeżdżalem do Niemiec i wtedy potrzebowałem papier o niekaralności. Dostałem. Wiec oficjalnie nie figuruje już w rejestrze. Ale czy to tak samo wygląda w wojsku? Też dla nich jestem już niekarany? I jeszcze czy mogą mnie przyjąć na służbę przygotowawcza a nagle jak będę się starać o zawodostwo to wyciąganą moja karalnosc z przeszłości?

  • autor
   Commendante 1 miesiąc temu

   Jeśli na zapytaniu o niekaralność będzie widniało “nie figuruje” to nikt z wojska nie będzie dalej wnikał. To jest wymóg formalny.
   Inna sprawa to ewentualne poświadczenie bezpieczeństwa, gdzie trzeba podać czy było się karanym.
   Może to przejdzie z szeregowym zawodowym ale już z podoficerem czy oficerem, który ma mieć poświadczenie bezpieczeństwa wydane przez SKW może to być problem.
   Zależy też pewnie za co byłeś karany.
   Nie jestem ekspertem w tych sprawach a każdy przypadek jest indywidualny.

 30. Anonim 1 miesiąc temu

  Odpowiadam:
  1. Możliwe, nie ma na to reguły. Widać z jakiegoś powodu tak dowódca postanowił.
  2. To zależy czy syn chce być szeregowym, podoficerem, czy oficerem zawodowym. Jak szeregowym, to po zakończeniu służby przygotowawczej musi sobie znaleźć etat w jednostce, przejść kwalifikacje, komisję lekarską i uzyskać zgodę Departamentu Kadr MON.
  Jak chce zostać podoficerem, to już sprawa się komplikuje, można próbować poprzez kurs podoficerski rezerwy i potem starać się o przyjęcie do pracy albo też na kurs podoficerski do WOT. Nie będę teraz tego wszystkiego opisywał szczegółowo. Co do szkół oficerskich to normalnie może się starać o przyjęcie do takiej szkoły jako cywil.
  3. Syn może wystąpić o przepustkę na weekend na 48 godzin. Może też napisać wniosek do dowódcy jednostki o umożliwienie wyjazdu do szkoły, załączając odpowiednie dokumenty potwierdzające terminy oraz potwierdzenie że się uczy.

 31. Alinka 1 miesiąc temu

  Czy mozliwe są odwiedziny na sluzbie przygotowawczej? Tzn czy mogę odwiedzic kogoś kto jest obecnie w trakcie przygotowawczej.

 32. autor
  Commendante 1 miesiąc temu

  Oczywiście, to nie więzienie przecież 🙂 (chociaż i tam są możliwe widzenia), tyle że w określonych godzinach są takie odwiedziny możliwe, w ciągu dnia żołnierze się szkolą, ale wieczorem czy też w weekend nie ma problemu.

 33. Alinka 1 miesiąc temu

  Dziękuję 🙂 a czy można gdzieś sprawdzić/zadzwonić i umówić się na takie spotkanie?
  Mój brat jest w Poznaniu. Chciałabym mu zrobić niespodziankę. Pozatym mamy ograniczony kontakt i on nic nie wie odnoście tego czy są widzenia.

 34. autor
  Commendante 1 miesiąc temu

  Odradzam takie niespodzianki. A co jak będzie na poligonie w tym czasie w Biedrusku? Albo na strzelnicy? Albo na służbie? W sobotę i w niedzielę to jeszcze może się to udać.
  Można spróbować do oficera wychowawczego zadzwonić.

 35. Dawid 4 tygodnie temu

  Chciałbym zostać oficerem poprzez dostanie się na AWL i myślę nad podjęciem pracy jako pancerniak w Żaganiu. Czy masz jakieś doświadczenia związane z tym typem wojska, a jeśli tak to jak wygląda życie czołgisty, czy dużo ćwiczeń, poligonów itp, i co sądzisz o jednostce w Żaganiu.

 36. autor
  Commendante 4 tygodnie temu

  Po skończeniu AWL dostaniesz przydział i to niekoniecznie do Żagania. Nie jestem czołgistą więc sie nie mogę wypowiadać, w Żaganiu też nie byłem.

 37. Roch 4 tygodnie temu

  czy jest stanowisko jako wuefista w wojsku ?

 38. autor
  Commendante 4 tygodnie temu

  No to podstawa!
  Są takie specjalności wojskowe: TRENER SPORTU KWALIFIKOWANEGO, ZAWODNIK SPORTU KWALIFIKOWANEGO, INSTRUKTOR SPORTU KWALIFIKOWANEGO
  EKSPLOATACJA OBIEKTÓW I URZĄDZEŃ SPORTOWYCH, OBSŁUGA OBIEKTÓW I URZĄDZEŃ SPORTOWYCH.

 39. Roch 4 tygodnie temu

  A czy sportowcy, olimpijczycy, jak wyglada ich służba w wojsku ? Służą czy tylko na papierze są żołnierzami ?

 40. autor
  Commendante 4 tygodnie temu

  Na papierze. Wypłata tylko ich łączy z wojskiem.

 41. Adam 3 tygodnie temu

  Mogę liczyć na szczera odpowiedź?
  Jak to jest z dostaniem się na zawodowego żołnierza, kiedy nie mam żadnych “dodatkowych, cennych dla wojska” kwalifikacji? Tzn staram się od kolejnego turnusu dostać się na przygotowawcza, mam ukończone niestety tylko gimnazjum i jestem w trakcie robienia szkoly średniej, zaocznie.
  Czy mam w ogóle jakieś szanse dostać się na zawodowa służbę wojskowa? Na WKU wiadomo mówią że tak tak aby zachęcić, ale wolę ‘uslyszec’ to tutaj od Ciebie podoficerze bo widzę że znasz się na rzeczy. Dodam że mam wysoka sprawność fizyczną, nawet bardzo. Ale dodatkowo byłem też karany w przeszlosci. Niby nie widnieje już w rejestrze ale chyba zawsze to mogą wyciągnąć co?

 42. autor
  Commendante 3 tygodnie temu

  Nie widzę problemu, żebyś się starał o przygotowawczą. Co do karalności to zależy za co i co to była za kara.
  Dostanie się to raczej kwestia czasu a nie kwalifikacji.

 43. Anonim 3 tygodnie temu

  Hejka,
  Myślę poważnie o studiach na WAT’cie, od zawsze było to moje marzenie. Zastanawiam się jednak jak wygląda kariera w wojsku jeśli chodzi o kobiety. Czy założenie rodziny nie będzie kolidowało z obowiązkami żołnierza?

 44. autor
  Commendante 3 tygodnie temu

  Wszystko jest do pogodzenia. Skończysz WAT w 5 lat, potem ciąża, urlop wychowawczy, drugie dziecko i już połowa służby minie. To bardzo złożone pytanie. Ja nie mam doświadczenia jeśli chodzi o dzieci. Nie wiem kiedy chcesz tą rodzinę zakładać. Póki co to najpierw musisz się dostać na studia a potem je ukończyć. Wtedy już będzie wiadomo więcej. Kolejna kwestia to to, gdzie dostaniesz przydział, jak daleko od rodziców i teściów, to nie będzie miał kto Ci pomóc przy tym dziecku. Myślę, że na to trzeba osobny dział, polecam blogi żon żołnierzy. One Ci pomogą może?

 45. Zainteresowany 3 tygodnie temu

  W tym roku skończę 41 lat, jestem osobą po licencjacie (kierunek ekonomia, specjalizacja informatyka gospodarcza). Proszę o wstępne informację co do sensu starania się o służbę w wojsku, szacunkowe etapy. Nie odbyłem dotychczas służby przygotowawczej.

 46. autor
  Commendante 3 tygodnie temu

  Też ukończyłem taki kierunek…
  W Twoim przypadku jest problem. Jesteś za stary po prostu.
  Musisz służyć 25 lat do emerytury a można tylko służyć do 60 roku życia…. czyli się nie doczekasz emerytury. Bo nawet jak zaczniesz służbę w tym roku to wychodzi na to za 25 lat będziesz miał jakieś 66-67 lat.
  Tytuł naukowy nie ma znaczenia. Aby być podoficerem wystarczy średnie bez matury a na szeregowego “gimbaza”.
  Aby iść na służbę przygotowawczą dla oficerów potrzeba tytułu magistra.
  Do tego, ukończenie służby przygotowawczej nie skutkuje pozostaniem w wojsku jako żołnierz zawodowy.

  • Zainteresowany 3 tygodnie temu

   Dziękuję.

 47. Kamil 2 tygodnie temu

  Ktos sie wybiera z okolic Piotrkowa Tomaszowa, Opoczna ?? Proszę o kontakt 726245105

 48. MARCIN 2 tygodnie temu

  Witam mam pytanie. Widzę że masz dużą wiedzę na temat wojska. Jestem uczniem klasy 8 i planuję iść do szkoły wojskowej, nie do jakiegoś tam liceum mundórowego
  Lecz do szkoły wojskowej . Następnie planuję iść na WAT . Czy warto bawić się w wojsko i wiązać całe życie z mundórem czy lepiej dać sobie spokój i iść do normalnej szkoły ? Ponatto jakie formacje wojskowe raczej mało jeżdzą na poligony lub szkolenia ? Wiem że napewno OPL czy jeszcze jakaś ? Jak to wygląd
  A z widoku snajpera bąć żandarma MP?

 49. autor
  Commendante 2 tygodnie temu

  Maricn, jak Ty doszedłeś do tej 8 klasy? Pokaż swój wpis Pani od polskiego… zobaczymy co Ci powie.
  Nie odrobiłeś lekcji widzę i nie przeczytałeś dokładnie mogego bloga. Nie można sobie tak po prostu wybrać najłatwiejszej fuchy w wojsku, bez poligonów itp.
  Nie wiem o jakiej szkole wojskowej mówisz. Musisz mi pojaśnić trochę.
  Czy warto bawić się w wojsko? Wojsko to nie zabawa.
  Żandarmi też jeżdzą na poligon ale raczej tylko kontrolować innych żołnierzy. 🙂

 50. MARCIN 2 tygodnie temu

  Nie chodzi mi o to że ty mi powiesz o jakiejś formacji która nie jeździ na poligony tylko siedzi na stołku nic nie robi i bierze wypłatę chodziło mi bardziej o podobne formacje jak OPL która jeździ na poligony raz na 2 lata (chodzi mi o dłuższe niż 2 miesiące ) Szkoła to szkoła w Urlach która ma podpisany kontrakt z ŻW w Mińsku Mazowieckim dlatego pytam o ŻW więc ponownie pytam : Gdyby pan był na moim miejscu to pan by wybrał ścieszkę wojskową

 51. autor
  Commendante 2 tygodnie temu

  Czyli szkoła z klasą o profilu wojskowym? Tak naprawdę to wcale nie jest szkoła wojskowa. Szkoły wojskowe, to są podoficerskie i oficerskie. Niestety formalnie to nauka w takiej szkole nie gwarantuje zatrudnienia w służbach mundurowych. Myślę, że po 4 latach szkoły średniej wyklaruje Ci się jakaś wizja czy w ogóle chcesz zostać żołnierzem czy nie. Co do ścieżki wojskowej to nie jest takie proste doradzić. Jak możesz wyczytać w moim poście to za bardzo nie możesz sobie tak wybrać tej ścieżki. Do żandarmerii trzeba przejść osobną procedurę, która trochę trwa. Jeśli chodzi o służbę przygotowawczą to też nie tak łatwo dostać się na szkolenie akurat w tej specjalności, w której chcesz.

 52. MARCIN 2 tygodnie temu

  Nie do końca mnie zrozumiałeś z szkołą wojskową . W mojej okolicy jest pare placówek gdzie jest klasa mundurowa i po niej nic nie masz ja to wiem ale szkoła w Urlach to szkoła gdzie wychodzę ze stopniem kaprala i dodatkowymi punktami na szkołę podoficerską ale i tak wielkie dzięki za odpowiedź 😃😀

 53. autor
  Commendante 2 tygodnie temu

  To Ty mnie źle zrozumiałeś. Jak dostaniesz tam stopień kaprala, to po co Ci punkty na szkołę podoficerską? A no i pokaż mi zapis w rozporządzeniu, że takie punkty coś znaczą? Ktoś Wam tam nieźle nakłamał.

 54. Leon 1 tydzień temu

  Witam ja staram sie o przyjecie do OSZW w Minsku Mazowieckim. Ciekawi mnie czy masz moze jakas wiedze na temat tejze jednostki i tego jak wyglada sluzba w tego typu oddziale? Na co nastawic sie gdy juz sie dostane, bo z opisow to wszystko ciekawie wyglada, ale wiadomo rzeczywistosc zawsze weryfikuje takie rzeczy.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Napisz do mnie

Postaram się odpisać jak najszybciej.

Wysyłanie

©2019 Podoficer.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

Create Account