Jak naprawdę jest w wojsku?

Takie pytanie zadaje sobie pewnie każdy, kto jest zainteresowany służbą wojskową. Osoby, które jeszcze nie służyły w wojsku mają jakieś wyobrażenie o tym, jak może wyglądać wojsko od środka. Głównie oparte jest ono na tym, co słyszeliśmy od znajomych, widzieliśmy w telewizji czy przeczytaliśmy w Internecie. Często są to utarte przekonania, mity lub przekolorowane historie podawane z ust do ust, od osób które niekoniecznie mają cos wspólnego z wojskiem.

Jak naprawdę wygląda armia od środka?

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć w jednym krótkim wpisie, można by godzinami opowiadać a i tak nie poruszyłoby się części tematów. Postaram się jednak choć trochę ukierunkować Wasze wyobrażenie o wojsku.
Przede wszystkim musze podkreślić, że dużo zależy od tego w jakim charakterze będziemy w wojsku służyć. Można być szeregowym zawodowym, podoficerem czy oficerem. Można też być żołnierzem Narodowych Sił Rezerwowych (NSR) albo Wojsk Obrony terytorialnej (WOT) a także pracownikiem resortu obrony narodowej (PRON). Dużo też zależy od tego na jakie stanowisko będziemy wyznaczeni – oczywiste jest, że inaczej wyglądają obowiązki np. sapera a inaczej kadrowca.

Myśląc poważnie o wojsku trzeba brać pod uwagę, że może ono czasami z rodziną, znajomymi czy naszymi planami. Najlepiej więc, aby rodzina jak najszybciej to zrozumiała i się do tego dostosowała. Należy im oczywiście w tym zrozumieniu pomóc, wyjaśniać, tłumaczyć – zwłaszcza dzieciom, czym zajmuje się tata czy mąż. Rozumiejąc zasady oraz ideę służby łatwiej im będzie zaakceptować jej niedogodności. Trzeba sobie też zdawać sprawę z tego, że jest duża szansa/ryzyko, że kiedyś trzeba będzie zmienić miejsce zamieszkania, może nawet kilka razy w życiu.  Musimy mieć świadomość tego, że służba wojskowa będzie się wiązać z wieloma kompromisami czy wyrzeczeniami, z którymi bliscy (bądź żołnierz) będzie musiał się pogodzić, w przeciwnym razie będzie to źródło wielu nieporozumień. Nie zawsze można sobie zaplanować wypad z rodziną wtedy, kiedy się chce czy spędzenie razem świąt lub uroczystości rodzinnych…

Jest też inna, dużo bardziej pozytywna strona tego zawodu. Jest to niewątpliwie możliwość robienia fantastycznych rzeczy, spotkania ciekawych ludzi i poznawania świata w czasie podróży służbowych. Wojsko jest też dla wielu doskonałą szkołą życia, w czasie której można poznać samego siebie, swoje możliwości i predyspozycje. Z przyziemnych spraw – służba wojskowa daje stabilne zatrudnienie, które można stracić praktycznie tylko przez głupotę albo ze względu na stan zdrowia. Już na starcie można otrzymać całkiem godziwe uposażenie i dodatkowe finansowe „bonusy”. Wojsko też daje wsparcie socjalne dla rodzin, od gratyfikacji urlopowych, poprzez dofinansowanie do wyjazdów i kolonii dla dzieci do zapomóg dla osób w szczególnych przypadkach. Za rozłąkę z rodziną żołnierz również liczyć na dodatek. Nie wiem czy coś może rekompensować brak ojca dla dzieci, ale dodatkowy zastrzyk gotówki zawsze jest przydatny.

 

Zawód żołnierza jest na pewno bardzo specyficznym zawodem i nie dla każdego. Dlaczego tak uważam? Moim zdaniem, aby być żołnierzem, trzeba mieć odpowiednie predyspozycje psychofizyczne i odporność na to, co może początkowo wydawać nam się głupie lub pozbawione sensu. Żołnierze muszą wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych. Tak to już działa, tak zawsze było i najprawdopodobniej będzie. Nie zawsze te rozkazy będą dla żołnierzy, zwłaszcza początkujących, wydawały się logiczne, ale to nie dyskusja o tym. Wojsko to nie miejsce dla outsiderów, buntowników czy osób, które zawsze mają swoje zdanie i do tego muszą robić wszystko tak, jak chcą. O nie, to nie ten zawód. Tutaj trzeba robić swoje, robić za kogoś, wykopać dół po to tylko, żeby za chwilę go zakopać, dużo czekać nie wiadomo na co – ogólnie wykonywać dużo, pozornie niepotrzebnych czy zbędnych czynności. To podobnie jak z nauką w szkole, kiedy zastanawiamy się, po co to nam w życiu potrzebne, a dowiadujemy się dopiero po wielu latach.

W tym miejscu chciałbym również wtrącić pewną dygresję, aby wyjaśnić jedną kwestię. Może nie wyjaśnić a raczej poruszyć, bo to już temat czysto dyskusyjny. Od dłuższego czasu, wśród żołnierzy i nie tylko, trwa dyskusja na temat tego czy w wojsku się służy, czy pracuje. Moim zdaniem jedno i drugie. Służę jako żołnierz, ale rano wstaję i idę do pracy, to mój zawód. Dlatego też na blogu stosuję zamiennie pojęcia „służba” i „praca” w wojsku. Ta dyskusja najczęściej pojawia się przy okazji rozmów o nadgodzinach i podróżach służbowych. Służba w wojsku to coś więcej niż praca w fabryce czy urzędzie, tutaj zasadniczą kwestią jest nasza dyspozycyjność w odniesieniu do miejsca służby i czasu, jaki spędzamy poza domem. Służby nie da się zamknąć w 8 godzinach dziennie, chociaż niektórzy usilnie próbują.

 

Kolejną kwestią, którą osoba myśląca o służbie wojskowej musi sobie uświadomić, jest fakt, że wojsko od środka nie wygląda tak, jak jest to pokazywane na filmach czy niektórych zdjęciach… W zależności od tego, w jakiej formacji wojskowej służymy, na jakim stanowisku czy w jakim stopniu, będzie to wyglądało inaczej. Ostatnio, na jakimś wojskowym forum, czytałem opinię żołnierza, zawiedzionego służbą wojskową, ponieważ „musiał nosić jakieś szafy do sztabu”. Tak, te nieszczęsne szafy i sejfy to odwieczny problem. Niestety chyba nie stać nas jeszcze na zlecanie takich zadań firmom zewnętrznym, a może to kwestia logistyczna lub odpowiedniej organizacji pracy. W każdym razie, ktoś to musi robić. Najczęściej takie zadanie spada na najmłodszych stopniem (oraz wiekiem ;-). Widowiskowe zjazdy na linie ze śmigłowca czy skoki ze spadochronem też będą, ale tylko dla wybranych. Codzienność jest znacznie mniej spektakularna i medialna.

Jeśli myślisz o związaniu się z wojskiem zastanów się jaka jest Twoja prawdziwa motywacja. Pobudki głównie finansowe mogą okazać się niewystarczające, aby wysłużyć wymagane do emerytury minimum, a nawet niektórych rozczarować. Popularne jest pogląd, że w wojsku zarabia się bardzo dobre pieniądze, ma mnóstwo dodatków, dostaje się mieszkania wojskowe, szybszą emeryturę (wg wielu zupełnie bezpodstawnie a ponadto niesprawiedliwie) – jeśli tylko dlatego rozważasz wstąpienie w szeregi, zastanów się jeszcze raz.

Jeśli masz  pytania czy wątpliwości zapraszam do pisania na forum lub w komentarzach.

 

 

188 komentarzy
 1. Jan 2 lata temu

  po przeczytaniu kilku zdań widzę że nie do końca obiektywnie napisałeś, a może to ze szeregowi sa traktowani jak jacyś szmaciarze to tez warto napisać hm, większość z tego właśnie powodu się zwalnia z wojska nie dlatego ze znaleźli lepiej płatna prace, tylko właśnie o traktowanie szeregowych w wojsku chodzi

 2. autor
  Commendante 2 lata temu

  Ja nigdy nie traktowałem żadnego człowieka źle. Chyba że na to zasłużył. Nie mam doświadczenia w tej kwestii, więc o tym nie piszę. Założyłem ten blog, płacę za to z własnych pieniędzy, robię to w wolnym czasie żeby pomagać innym, dzielić się wiedzą. Nie rozumiem Twoich pretensji.
  Zdaję sobie sprawę, że nie jest różowo. Podobnie jest w cywilu, z traktowaniem pracowników najniższego szczebla, wiem, że tak być nie powinno ale tak jest.

 3. Tomasz 2 lata temu

  A ja napisze tak byłem w służbie zasadniczej 400km od domu i do dziś miło wspominam ten okres. Owszem to co dostałem w dupe na początku to dostałem, ale do dziś mam kontakt z trepami z tamtych lat i powiem że traktowali nas ostro ale nikt nikogo nie traktował jak szmaty tylko jak człowieka. Pozdrawiam całą 1wbpanc.

 4. Weteran 1 rok temu

  Żołnierz to nie zawód, to powołanie. Żołnierzem się jest, a nie bywa. Ciężka i pełna poświęcenia… taka jest służba Żołnierza Polskiego.

 5. adrian 12 miesięcy temu

  jak można się starać żeby wstąpić do wojska ? co i jak proszę mi napisać. zaznaczam że nie odbyłem zasadniczej służby wojskowej ale mam kategorie a

 6. autor
  Commendante 12 miesięcy temu

  Trzeba się udać do swojego WKU, tam się można wszystkiego dowiedzieć. Zależy kim chcesz być, jakie masz wykształcenie i kwalifikacje.

 7. Tomek 12 miesięcy temu

  Jakiej długosci włosy można mieć jako żołnierz zawodowy maksymalnie?
  Wiem że troche głupie pytanie ale chciałbym się dowiedzieć.

 8. autor
  Commendante 11 miesięcy temu

  Nie ma tego określonego w centymetrach. Chodzi o to, żeby włosy nie zachodziły na uszy i żeby kark był ogolony. To co pod beretem to już inna sprawa.
  “Żołnierz – mężczyzna, ma mieć krótko ostrzyżone włosy i ogoloną
  twarz. Może mieć krótko przystrzyżone wąsy. Krótko przystrzyżoną brodę może
  nosić ze względu na wskazania lekarza odnotowane pisemnie lub za zgodą
  dowódcy jednostki wojskowej. Żołnierz – kobieta, na czas wykonywania zadań
  służbowych ma mieć włosy krótkie lub krótko upięte i nie może stosować wyrazistego
  makijażu oraz jaskrawo pomalowanych paznokci.”

 9. Alan 11 miesięcy temu

  Jak wygląda kwestia wady wzroku? Czy można nosić okulary?

 10. autor
  Commendante 11 miesięcy temu

  Alan, to pytanie raczej do lekarza. Okulary oczywiście można nosić. Każdy przypadek będzie rozpatrywany inaczej na komisji lekarskiej, zależy też do jakich wojsk się będziesz starał. Polecam lekturę: http://bip.mon.gov.pl/f/pliki/rozne/2018/01/258.pdf

 11. Piotr 10 miesięcy temu

  Możesz zrobić bloga jakie są tak właściwie zadania podoficer podczas zwykłych ćwiczeń oraz anakonda itp. Wiem że jest to obszerny temat ale chociaż tak pokrótce.

 12. Anonim 10 miesięcy temu

  Piotr, to jest praktycznie niemożliwe. Każdy z podoficerów ma inne zadania w zależności od zajmowanego stanowiska, specjalności, stopnia, postawionych zadań itp. Od tego jest regulamin działań taktycznych i zakresy obowiązków na stanowiskach. To nie jest temat na bloga.

 13. Monika 10 miesięcy temu

  Witam serdecznie. Chciałabym dowiedzieć się jak wygląda służba przygotowawcza? Ciekawi mnie ròwnież kwestia misji wojskowych? Tym bardziej zaraz po zakończeniu służby przygotowawczej? Co dalej żeby ta droga była możliwie najkrótsza?? Jak to działa w przypadku kobiet? Pozdrawiam

 14. autor
  Commendante 10 miesięcy temu

  Służba przygotowawcza to szkolenie od rana do wieczora. Nie wiem co dokładnie chcesz wiedzieć. Co do misji wojskowych to jeżdżą na nie żołnierze zawodowi, no i to raczej tacy z większym doświadczeniem. Za dużo to my już tych misji nie mamy. Po służbie przygotowawczej nie zostajesz z automatu żołnierzem zawodowym.

 15. Maciek 10 miesięcy temu

  Co jak ma się tatuaż w widocznym miejscu? Konkretnie na nadgarstku

 16. autor
  Commendante 10 miesięcy temu

  Zależy co taki tatuaż przedstawia i czy jest szpecący czy nie. To pytanie raczej do komisji lekarskiej nie tutaj..

 17. Łukasz 10 miesięcy temu

  Czy czynna służba wojskowa w charakterze słuchacza studiów oficerskich wlicza się normalnie do emerytury ? tzn zastanawiam się czy jeśli pójdę na WAT w wieku 28lat to zdążę wysłużyć sobie maksymalną emeryturę i bonusy ?

 18. autor
  Commendante 10 miesięcy temu

  Wlicza się.

 19. Nefretet 10 miesięcy temu

  Czy podoficerowi przysługuje normalny urlop i czy może sobie zaplanować np.wyjazd z rodziną? Jak wygląda kwestia odbioru nadgodzin, czy są one bezpłatne?
  Pozdrawiam

 20. autor
  Commendante 10 miesięcy temu

  Żołnierzom zawodowym przysługuje 26 dni urlopu wypoczynkowego na rok. Po 15 latach służby dochodzi urlop dodatkowy w wysokości 5 dni, po 20 latach 10 dni itd.
  Co do nadgodzin to są one bezpłatne, ale kwestia odbioru to już temat na osobnego bloga. Zależy od specyfiki jednostki, przełożonych czy też ilości zadań w danym okresie. Prawo swoje – życie swoje. Nie chcę się tutaj rozpisywać za bardzo. Polecam w tym względzie forum NFOW: http://www.nfow.pl/viewtopic.php?t=39346&highlight=nadgodziny
  Tam od lat próbują dojść jak to jest z tymi nadgodzinami.
  Generalnie to do wojska idzie się służyć a nie pracować…..

 21. Łukasz 9 miesięcy temu

  A ja mam pytanie odnośnie czasu pracy żołnierza. 40 godzin w tygodniu, jak to jest rozłożone? Jesteśmy codziennie w pracy?

 22. autor
  Commendante 9 miesięcy temu

  Łukasz, żołnierze służą nie pracują :), obowiązuje tutaj trochę inne prawo, przeczytaj:
  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 26 czerwca 2008 r. w sprawie czasu służby żołnierzy zawodowych.
  A także:
  Ustawę z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych:
  Art. 60. 1. Wymiar czasu służby żołnierzy zawodowych jest określony ich zadaniami służbowymi.
  2. Zadania służbowe żołnierzy zawodowych powinny być ustalane przez przełożonych w sposób
  pozwalający na ich wykonywanie w ramach czterdziestu godzin służby w tygodniu. Wykonywanie zadań
  służbowych nie może przekraczać przeciętnie czterdziestu ośmiu godzin w tygodniu, w czteromiesięcznym okresie
  rozliczeniowym. W zamian za czas służby przekraczający czterdzieści godzin służby w tygodniu, żołnierzowi
  zawodowemu przysługuje czas wolny od służby w takim samym wymiarze.
  3. Żołnierzowi zawodowemu przysługuje prawo do co najmniej:
  1) jedenastu godzin nieprzerwanego odpoczynku w każdej dobie;
  2) dwudziestu czterech godzin nieprzerwanego odpoczynku w okresie siedmiodniowym.

  Zasadniczo to jesteś w jednostce codziennie po 8 godzin. Ale są też służby, strzelania nocne i inne zajęcia, które mogą zakłócać te 8 godzin.

 23. Łukasz 9 miesięcy temu

  No rozumiem, ale chodzi mi o to, że jak na przykład mamy poligon,strzelanie nocne itp i jestem w pracy ponad 8 h i nagle przez manewry itp zrobię 40h w ciągu 4 dni to resztę mam wolne? Chodzi mi o rozliczanie czasu pracy gdy powiedzmy dojeżdżam do jednostki 100 km.

 24. autor
  Commendante 9 miesięcy temu

  Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ale moim zdaniem to nie.

  “2. Udzielenie czasu wolnego, o którym mowa w ust. 1, powinno nastąpić w najbliższym tygodniu, nie później jednak niż w ciągu czteromiesięcznego okresu rozliczeniowego. ”

  Polecam jeszcze raz przestudiowanie forum (link podałem wyżej). Każda jednostka rządzi się swoim porządkiem dnia, nawet w tym samym batalionie czy kompanii będą inne zasady i zależności. Dużo zależy też od przełożonych. Niektórzy ludzie mają po kilkadziesiąt dni nadgodzin do odebrania i nie mają kiedy tego zrobić albo: nie mogą, nie chcą, nie ma ich kto zastąpić, przełożony ich nie chce puścić, itp. itd. Zależy też na jakim jesteś stanowisku, w jakim stopniu, jaki jest charakter pracy. Można też pracować w systemie zmianowym, pełnić służby etatowe, to wtedy tak to wygląda że masz wolne do odebrania po kilku dniach pracy. Generalnie to pracujesz 5dni x 8 godzin, a nadgodziny kiedyś tam sobie próbujesz odebrać. Wszystko zależy od Twojej determinacji jak bardzo będziesz liczył sobie te godziny, dni czy minuty i jak do tego będą podchodzili Twoi przełożeni. Niektórzy po prostu nie ewidencjonują swojego czasu pracy i siedzą ile trzeba w pracy. Czasami się nie da.

 25. Przemek 9 miesięcy temu

  Witam
  W lutym wybieram się na służbę przygotowawczą dla podoficerów do Poznania.
  Czy ktoś odbywał może taką służbę? Chciałbym się dowiedzieć jak to wszystko wygląda. Czy jest faktycznie tak ciężko jak wszyscy mówią? Czy powinienem już zacząć, przygotowywać się w jakiś sposób?

  • MACSTO 3 miesiące temu

   Jeśli juz skończę zawodową służbę przygotowawcza to na własną rękę muszę jeździć po jednostkach i szukać tam pracy? Jak to wyglada? Czytałem z forum różnych ze inni po kilku miesiącach znajdują prace jak mają szczęście a inni po latach

 26. Anonim 9 miesięcy temu

  Przemek nie przygotowuj się, nie ma takiej potrzeby.

  • Przemek 9 miesięcy temu

   Nie wiem do końca, czy to miała być ironia, czy nie 😀

 27. autor
  Commendante 9 miesięcy temu

  Żadnej aronii. Mówię Ci, że nie ma takiej potrzeby.

 28. Matka 9 miesięcy temu

  Mój syn właśnie poszedł na służbę przygotowawcza. Mam pare pytań.
  1. Czy to możliwe żeby przysiega była dopiero po 1,5 miesiąca odbywania służby przygotowawczej?
  2. Co należy zrobić, aby przejść na żołnierza zawodowego? Czy po sluzbie przygotowawczej należy iść jeszcze do jakiejś szkoły lub przejść kolejny kurs? Z tego co mój syn się dowiedziała to tylko kolejne testy psychologiczne. Ale czy to prawda?
  3. Czy jezeli syn w trakcie szkolki uczy się zaocznie to może ubiegać się o zwolnienia na weekendy?
  Proszę o odpowiedzi. Pozdrawiam.

 29. CiekawyON 9 miesięcy temu

  Jak to jest z tą niekaralnościa i nieposzlakowana opinia w wojsku? W przeszlosci byłem osoba karana. Jakiś czas temu wyjeżdżalem do Niemiec i wtedy potrzebowałem papier o niekaralności. Dostałem. Wiec oficjalnie nie figuruje już w rejestrze. Ale czy to tak samo wygląda w wojsku? Też dla nich jestem już niekarany? I jeszcze czy mogą mnie przyjąć na służbę przygotowawcza a nagle jak będę się starać o zawodostwo to wyciąganą moja karalnosc z przeszłości?

  • autor
   Commendante 9 miesięcy temu

   Jeśli na zapytaniu o niekaralność będzie widniało “nie figuruje” to nikt z wojska nie będzie dalej wnikał. To jest wymóg formalny.
   Inna sprawa to ewentualne poświadczenie bezpieczeństwa, gdzie trzeba podać czy było się karanym.
   Może to przejdzie z szeregowym zawodowym ale już z podoficerem czy oficerem, który ma mieć poświadczenie bezpieczeństwa wydane przez SKW może to być problem.
   Zależy też pewnie za co byłeś karany.
   Nie jestem ekspertem w tych sprawach a każdy przypadek jest indywidualny.

 30. Anonim 9 miesięcy temu

  Odpowiadam:
  1. Możliwe, nie ma na to reguły. Widać z jakiegoś powodu tak dowódca postanowił.
  2. To zależy czy syn chce być szeregowym, podoficerem, czy oficerem zawodowym. Jak szeregowym, to po zakończeniu służby przygotowawczej musi sobie znaleźć etat w jednostce, przejść kwalifikacje, komisję lekarską i uzyskać zgodę Departamentu Kadr MON.
  Jak chce zostać podoficerem, to już sprawa się komplikuje, można próbować poprzez kurs podoficerski rezerwy i potem starać się o przyjęcie do pracy albo też na kurs podoficerski do WOT. Nie będę teraz tego wszystkiego opisywał szczegółowo. Co do szkół oficerskich to normalnie może się starać o przyjęcie do takiej szkoły jako cywil.
  3. Syn może wystąpić o przepustkę na weekend na 48 godzin. Może też napisać wniosek do dowódcy jednostki o umożliwienie wyjazdu do szkoły, załączając odpowiednie dokumenty potwierdzające terminy oraz potwierdzenie że się uczy.

 31. Alinka 9 miesięcy temu

  Czy mozliwe są odwiedziny na sluzbie przygotowawczej? Tzn czy mogę odwiedzic kogoś kto jest obecnie w trakcie przygotowawczej.

 32. autor
  Commendante 9 miesięcy temu

  Oczywiście, to nie więzienie przecież 🙂 (chociaż i tam są możliwe widzenia), tyle że w określonych godzinach są takie odwiedziny możliwe, w ciągu dnia żołnierze się szkolą, ale wieczorem czy też w weekend nie ma problemu.

 33. Alinka 9 miesięcy temu

  Dziękuję 🙂 a czy można gdzieś sprawdzić/zadzwonić i umówić się na takie spotkanie?
  Mój brat jest w Poznaniu. Chciałabym mu zrobić niespodziankę. Pozatym mamy ograniczony kontakt i on nic nie wie odnoście tego czy są widzenia.

 34. autor
  Commendante 9 miesięcy temu

  Odradzam takie niespodzianki. A co jak będzie na poligonie w tym czasie w Biedrusku? Albo na strzelnicy? Albo na służbie? W sobotę i w niedzielę to jeszcze może się to udać.
  Można spróbować do oficera wychowawczego zadzwonić.

 35. Dawid 9 miesięcy temu

  Chciałbym zostać oficerem poprzez dostanie się na AWL i myślę nad podjęciem pracy jako pancerniak w Żaganiu. Czy masz jakieś doświadczenia związane z tym typem wojska, a jeśli tak to jak wygląda życie czołgisty, czy dużo ćwiczeń, poligonów itp, i co sądzisz o jednostce w Żaganiu.

 36. autor
  Commendante 9 miesięcy temu

  Po skończeniu AWL dostaniesz przydział i to niekoniecznie do Żagania. Nie jestem czołgistą więc sie nie mogę wypowiadać, w Żaganiu też nie byłem.

 37. Roch 9 miesięcy temu

  czy jest stanowisko jako wuefista w wojsku ?

 38. autor
  Commendante 9 miesięcy temu

  No to podstawa!
  Są takie specjalności wojskowe: TRENER SPORTU KWALIFIKOWANEGO, ZAWODNIK SPORTU KWALIFIKOWANEGO, INSTRUKTOR SPORTU KWALIFIKOWANEGO
  EKSPLOATACJA OBIEKTÓW I URZĄDZEŃ SPORTOWYCH, OBSŁUGA OBIEKTÓW I URZĄDZEŃ SPORTOWYCH.

 39. Roch 9 miesięcy temu

  A czy sportowcy, olimpijczycy, jak wyglada ich służba w wojsku ? Służą czy tylko na papierze są żołnierzami ?

 40. autor
  Commendante 9 miesięcy temu

  Na papierze. Wypłata tylko ich łączy z wojskiem.

 41. Adam 9 miesięcy temu

  Mogę liczyć na szczera odpowiedź?
  Jak to jest z dostaniem się na zawodowego żołnierza, kiedy nie mam żadnych “dodatkowych, cennych dla wojska” kwalifikacji? Tzn staram się od kolejnego turnusu dostać się na przygotowawcza, mam ukończone niestety tylko gimnazjum i jestem w trakcie robienia szkoly średniej, zaocznie.
  Czy mam w ogóle jakieś szanse dostać się na zawodowa służbę wojskowa? Na WKU wiadomo mówią że tak tak aby zachęcić, ale wolę ‘uslyszec’ to tutaj od Ciebie podoficerze bo widzę że znasz się na rzeczy. Dodam że mam wysoka sprawność fizyczną, nawet bardzo. Ale dodatkowo byłem też karany w przeszlosci. Niby nie widnieje już w rejestrze ale chyba zawsze to mogą wyciągnąć co?

 42. autor
  Commendante 9 miesięcy temu

  Nie widzę problemu, żebyś się starał o przygotowawczą. Co do karalności to zależy za co i co to była za kara.
  Dostanie się to raczej kwestia czasu a nie kwalifikacji.

 43. Anonim 9 miesięcy temu

  Hejka,
  Myślę poważnie o studiach na WAT’cie, od zawsze było to moje marzenie. Zastanawiam się jednak jak wygląda kariera w wojsku jeśli chodzi o kobiety. Czy założenie rodziny nie będzie kolidowało z obowiązkami żołnierza?

 44. autor
  Commendante 9 miesięcy temu

  Wszystko jest do pogodzenia. Skończysz WAT w 5 lat, potem ciąża, urlop wychowawczy, drugie dziecko i już połowa służby minie. To bardzo złożone pytanie. Ja nie mam doświadczenia jeśli chodzi o dzieci. Nie wiem kiedy chcesz tą rodzinę zakładać. Póki co to najpierw musisz się dostać na studia a potem je ukończyć. Wtedy już będzie wiadomo więcej. Kolejna kwestia to to, gdzie dostaniesz przydział, jak daleko od rodziców i teściów, to nie będzie miał kto Ci pomóc przy tym dziecku. Myślę, że na to trzeba osobny dział, polecam blogi żon żołnierzy. One Ci pomogą może?

 45. Zainteresowany 9 miesięcy temu

  W tym roku skończę 41 lat, jestem osobą po licencjacie (kierunek ekonomia, specjalizacja informatyka gospodarcza). Proszę o wstępne informację co do sensu starania się o służbę w wojsku, szacunkowe etapy. Nie odbyłem dotychczas służby przygotowawczej.

 46. autor
  Commendante 9 miesięcy temu

  Też ukończyłem taki kierunek…
  W Twoim przypadku jest problem. Jesteś za stary po prostu.
  Musisz służyć 25 lat do emerytury a można tylko służyć do 60 roku życia…. czyli się nie doczekasz emerytury. Bo nawet jak zaczniesz służbę w tym roku to wychodzi na to za 25 lat będziesz miał jakieś 66-67 lat.
  Tytuł naukowy nie ma znaczenia. Aby być podoficerem wystarczy średnie bez matury a na szeregowego “gimbaza”.
  Aby iść na służbę przygotowawczą dla oficerów potrzeba tytułu magistra.
  Do tego, ukończenie służby przygotowawczej nie skutkuje pozostaniem w wojsku jako żołnierz zawodowy.

  • Zainteresowany 9 miesięcy temu

   Dziękuję.

   • Adam 3 miesiące temu

    Witam, mam 31 lat i magistra kierunek bezpieczeństwo narodowe. Chciałbym związać przyszłość z wojskiem. Obecnie jestem pracownikiem cywilnym w wojsku. Słyszałem opinie że można “utknąć” jako szeregowy na 10-15 lat bez możliwości awansu. Mam szansę przynajmniej na stopnień podoficerski? Jaką droga byłaby dla mnie najlepsza i czy moje wykształcenie ma jakiekolwiek znaczenie? Nigdy nie byłem w wojsku mam kat A.

    • autor
     Commendante 3 miesiące temu

     Adam, najpierw się do tego wojska dostań, potem będziesz mógł myśleć o awansie. Przepisy się ciągle zmieniają, drogi awansu także. Proponuję zacząć i pracować sobie na dobrą opinie i czekać na swoją szansę na awans. Twoje wykształcenie nie szczególnie ma znaczenie bo dla wojska to bez różnicy czy szeregowy jest profesorem czy po gimnazjum. Obyś spełniał wymagania.

 47. Kamil 8 miesięcy temu

  Ktos sie wybiera z okolic Piotrkowa Tomaszowa, Opoczna ?? Proszę o kontakt 726245105

 48. MARCIN 8 miesięcy temu

  Witam mam pytanie. Widzę że masz dużą wiedzę na temat wojska. Jestem uczniem klasy 8 i planuję iść do szkoły wojskowej, nie do jakiegoś tam liceum mundórowego
  Lecz do szkoły wojskowej . Następnie planuję iść na WAT . Czy warto bawić się w wojsko i wiązać całe życie z mundórem czy lepiej dać sobie spokój i iść do normalnej szkoły ? Ponatto jakie formacje wojskowe raczej mało jeżdzą na poligony lub szkolenia ? Wiem że napewno OPL czy jeszcze jakaś ? Jak to wygląd
  A z widoku snajpera bąć żandarma MP?

 49. autor
  Commendante 8 miesięcy temu

  Maricn, jak Ty doszedłeś do tej 8 klasy? Pokaż swój wpis Pani od polskiego… zobaczymy co Ci powie.
  Nie odrobiłeś lekcji widzę i nie przeczytałeś dokładnie mogego bloga. Nie można sobie tak po prostu wybrać najłatwiejszej fuchy w wojsku, bez poligonów itp.
  Nie wiem o jakiej szkole wojskowej mówisz. Musisz mi pojaśnić trochę.
  Czy warto bawić się w wojsko? Wojsko to nie zabawa.
  Żandarmi też jeżdzą na poligon ale raczej tylko kontrolować innych żołnierzy. 🙂

 50. MARCIN 8 miesięcy temu

  Nie chodzi mi o to że ty mi powiesz o jakiejś formacji która nie jeździ na poligony tylko siedzi na stołku nic nie robi i bierze wypłatę chodziło mi bardziej o podobne formacje jak OPL która jeździ na poligony raz na 2 lata (chodzi mi o dłuższe niż 2 miesiące ) Szkoła to szkoła w Urlach która ma podpisany kontrakt z ŻW w Mińsku Mazowieckim dlatego pytam o ŻW więc ponownie pytam : Gdyby pan był na moim miejscu to pan by wybrał ścieszkę wojskową

 51. autor
  Commendante 8 miesięcy temu

  Czyli szkoła z klasą o profilu wojskowym? Tak naprawdę to wcale nie jest szkoła wojskowa. Szkoły wojskowe, to są podoficerskie i oficerskie. Niestety formalnie to nauka w takiej szkole nie gwarantuje zatrudnienia w służbach mundurowych. Myślę, że po 4 latach szkoły średniej wyklaruje Ci się jakaś wizja czy w ogóle chcesz zostać żołnierzem czy nie. Co do ścieżki wojskowej to nie jest takie proste doradzić. Jak możesz wyczytać w moim poście to za bardzo nie możesz sobie tak wybrać tej ścieżki. Do żandarmerii trzeba przejść osobną procedurę, która trochę trwa. Jeśli chodzi o służbę przygotowawczą to też nie tak łatwo dostać się na szkolenie akurat w tej specjalności, w której chcesz.

 52. MARCIN 8 miesięcy temu

  Nie do końca mnie zrozumiałeś z szkołą wojskową . W mojej okolicy jest pare placówek gdzie jest klasa mundurowa i po niej nic nie masz ja to wiem ale szkoła w Urlach to szkoła gdzie wychodzę ze stopniem kaprala i dodatkowymi punktami na szkołę podoficerską ale i tak wielkie dzięki za odpowiedź 😃😀

 53. autor
  Commendante 8 miesięcy temu

  To Ty mnie źle zrozumiałeś. Jak dostaniesz tam stopień kaprala, to po co Ci punkty na szkołę podoficerską? A no i pokaż mi zapis w rozporządzeniu, że takie punkty coś znaczą? Ktoś Wam tam nieźle nakłamał.

 54. Leon 8 miesięcy temu

  Witam ja staram sie o przyjecie do OSZW w Minsku Mazowieckim. Ciekawi mnie czy masz moze jakas wiedze na temat tejze jednostki i tego jak wyglada sluzba w tego typu oddziale? Na co nastawic sie gdy juz sie dostane, bo z opisow to wszystko ciekawie wyglada, ale wiadomo rzeczywistosc zawsze weryfikuje takie rzeczy.

 55. RB 8 miesięcy temu

  Witam serdecznie 🙂
  Studiuję informatykę przemysłową, a jestem po techniku informatyku. Mógłbyś mi pokrótce opisać jak wyglądałaby służba i z jaką płacą w wojsku jako informatyk mając inżyniera? Przykładowe zadania, szkolenia, ludzie (oddziały/plutony), cokolwiek? Dodam jeszcze, że chciałbym stale powiększać swoje umiejętności i kwalifikacje, a nie stać w miejscu (o ile to możliwe). Jak wyglądałaby sytuacja z rodziną? Tak samo jak piszesz, czy informatyk ma może jednak troszkę lepiej?
  Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

 56. autor
  Commendante 8 miesięcy temu

  RB, nie wiem czy napisać Ci prawdę, czy moją opinię…. czy co by Ci tu doradzić. 😉
  Zarobki w wojsku są jawne. Możesz sobie sprawdzić ile będziesz zarabiał. Możesz być nawet profesorem od informatyki a i tak nie zarobisz więcej niż czołgista. To tak w uproszczeniu.
  Wydaje mi się, że nie odrobiłeś pracy domowej i nie przeczytałeś moich wszystkich wpisów na blogu.
  Rozumiem, że chcesz zostać żołnierzem i informatykiem tak? Weź pod uwagę, że to nie jest tak, że idziesz do WKU i mówisz że chcesz być informatykiem w stopniu podporucznika. Mogą Cię zrobić, na przykład dowódcą plutonu czołgów …
  A teraz poważnie.
  Polecam Ci lekturę : https://innpoland.pl/140399,to-najbardziej-poszukiwana-profesja-w-polsce-ale-ta-oferta-pracy-cie-odstraszy-uciekaj-tu-nie-zarobisz

  Nie wiem w czym się specjalizujesz, jak dobry jesteś i czym jest informatyka przemysłowa.
  Musisz trochę więcej się dowiedzieć o wojsku. Są instytucje, które potrzebują informatyków, pewnie też w mundurze. Ale najpierw musisz się do tego wojska dostać. Więc długa droga przed Tobą. Możesz spróbować swoich sił w wywiadzie lub kontrwywiadzie, albo w nowo powstających wojskach cybernetycznych… ale to już osobny temat.

  Tak na koniec, mojego chaotycznego wpisu napiszę, że wojsko to nie jest dobry kierunek dla DOBREGO informatyka. To moja prywatna opinia. No chyba, że interesuje Cię uposażenie podporucznika, bo taki stopień dostaniesz po ukończeniu szkoły oficerskiej. Na początek, to może być niezłe rozwiązanie. Co do rozwoju, to tylko to, co sobie sam wywalczysz. Wojsko to instytucja, której na Twoim rozwoju średnio będzie zależało.

 57. Gosia 5 miesięcy temu

  Czy lepiej służbę przygotowawczą zacząć od korpusu szeregowego czy jeśli mam wyższe wykształcenie od razu podoficerska lub oficerska

 58. Maciek 5 miesięcy temu

  Witam

  Mam pytanie jak wygląda sprawa etatów po 12 miesięczny studium oficerskim AWL. Czy jest po tym szansa dostać etat? Czy będę szukać mi etatu najbliżej miejsca zameldowanie czy to w ogóle nie ma znaczenie i wysyłają tam gdzie im pasuje i jest akurat miejsce ?

 59. Mariolanika 4 miesiące temu

  Chciałam zapytać gdzie jest najciężej na służbie przygotowawczej? Słyszałam, że w Gliwicach jest ciężko, ćwiczenia do nocy. A są takie jednostki że nic się tam nie robi. Chcę tego uniknąć, chcę się czegoś nauczyć i mieć ciężko

  • Niko 4 miesiące temu

   Chciałbym zapytać a także jakiejś porady czy jest sens wgl pchać się do woja jesli ma się nieuciążliwy problem z kolanem
   Czy lepiej sobie dać spokój

  • autor
   Commendante 4 miesiące temu

   Mariolanika – najciężej to się będzie wiązało z głupizną i złymi warunkami a nie koniecznie z lepszym szkoleniem…

 60. MACSTO 4 miesiące temu

  3 witam mam średnie wykształcenie bez matury i jakie mam szanse na dostanie sie do wojska jako szeregowy zawodowy ? Wiem o tym ze ciężko to określić ale tak z Pana punktu więzienia prosze o informacje.pozdrawiam

 61. autor
  Commendante 4 miesiące temu

  Jako szeregowy? Wykształcenie średnie nie jest wymagane aby zostać szeregowym zawodowym. Kwestia problematyczna to zdrowie, wiek, niekaralność.
  Szanse są ogromne ale zależy też gdzie.
  Pozdrawiam.

 62. Mariolanika 4 miesiące temu

  Ogromnie chciałabym iść na służbę przygotowawczą, a później na zawodowego. Mam 29lat. Mam dwuletniego synka, boję się go zostawić na 4miesiace

  • MACSTO 3 miesiące temu

   Jeśli juz skończę zawodową służbę przygotowawcza to na własną rękę muszę jeździć po jednostkach i szukać tam pracy? Jak to wyglada? Czytałem z forum różnych ze inni po kilku miesiącach znajdują prace jak mają szczęście a inni po latach

 63. Mariolanika 4 miesiące temu

  Oczywiście chodziło mi o dobre wyszkolenie

 64. autor
  Commendante 4 miesiące temu

  Możesz po przysiędze zrezygnować. Będziesz żołnierzem rezerwy i to wystarczy aby się ubiegać o stanowisko żołnierza zawodowego.
  Albo jeszcze lepiej iść do WOT na 16 dni przeszkolenia.

 65. Deee 4 miesiące temu

  Jakie są specjalizacje w wojskach lądowych możesz opisac coś na ten temat? Czym się zajmują itp?

 66. Mariolanika 4 miesiące temu

  Super, ślicznie dziękuję za odpowiedź, myślałam że trzeba przejść całe szkolenie. W takim razie po co jest aż cztery miesiące?

  • autor
   Commendante 4 miesiące temu

   No teoretycznie to trzeba, ale jak z przyczyn osobistych nie będziesz mogła zakończyć szkolenia to i tak będziesz żołnierzem rezerwy…

 67. Mariolanika 4 miesiące temu

  Mój znajomy zrezygnował przed przysięga, został przeniesiony do rezerwy, czy w takiej sytuacji też może się starać o przyjęcie do służby?

 68. autor
  Commendante 4 miesiące temu

  Nie wiem jak to jest, jeśli nie była złożona przysięga.
  “4. Żołnierza zwolnionego ze służby przygotowawczej przed upływem czasu jej trwania komendant przenosi do rezerwy, jako żołnierza rezerwy, w posiadanym przez niego stopniu wojskowym, o ile złożył przysięgę wojskową i nadal podlega obowiązkowi służby wojskowej.”

  Proponuję udać się do WKU, oni od tego są aby wyjaśniać takie rzeczy.

 69. Dominik 4 miesiące temu

  Witam. Podpinam się pod pytanie Gosi.
  Mam wykształcenie wyższe, magisterskie (bezpieczeństwo narodowe, ale to chyba nie ma żadnego znaczenia). Z wojskiem nie mam nic wspólnego, a chciałbym pójść na służbę przygotowawczą. Lepiej wybrać korpus szeregowych, czy ze względu na wykształcenie podoficerów lub oficerów?

 70. Anonim 4 miesiące temu

  Dominik najlepiej jest celować w korpus oficerów moim zdaniem.

 71. Araw 4 miesiące temu

  Jak wygląda praca sapera? Jakie umiejętności powinien mieć

  • autor
   Commendante 4 miesiące temu

   Praca sapera to szeroki zakres.
   Można służyć w patrolu rozminowania i wydobywać niewybuchy. Można obsługiwać maszyny inżynieryjne, budować mosty, wysadzać lód, obsługiwać robota, pływać kutrem albo pontonem, obsługiwać elektrownię albo sprężarkę. Jest tego trochę.
   A umiejętności potrzebne? Żadne. Wojsko nauczy.

 72. Anonimowa 4 miesiące temu

  Witam, mam pytanie odnośnie urlopów dla podoficerów/oficerow. Czy są one z góry narzucane jako rozkaz bez możliwości zmiany?

  • autor
   Commendante 4 miesiące temu

   Kwestię urlopów żołnierzy zawodowych reguluje rozporządzenie:
   ROZPORZĄDZENIE
   MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
   z dnia 27 sierpnia 2014 r.
   w sprawie urlopów żołnierzy zawodowych.

   Urlopy nie są z góry narzucane aczkolwiek muszą być jakoś skoordynowane. Wszystko zależy od przełożonego. Jak zwykle w wojsku.

   “§ 6. 1. Do dnia 10 grudnia każdego roku kalendarzowego w jednostce sporządza się plan urlopów wypoczynkowych
   i dodatkowych urlopów wypoczynkowych na następny rok kalendarzowy. W planie ujmuje się również urlopy nieudzielone
   żołnierzowi zawodowemu w latach poprzednich, które powinny być wykorzystane w pierwszej kolejności.
   2. Plan urlopów sporządza się, biorąc pod uwagę wnioski składane przez żołnierzy zawodowych do dnia 30 listopada
   każdego roku na rok następny oraz konieczność zapewnienia normalnego toku służby w jednostce wojskowej.”

 73. MACSTO 3 miesiące temu

  Jeśli juz skończę zawodową służbę przygotowawcza to na własną rękę muszę jeździć po jednostkach i szukać tam pracy? Jak to wyglada? Czytałem z forum różnych ze inni po kilku miesiącach znajdują prace jak mają szczęście a inni po latach

 74. autor
  Commendante 3 miesiące temu

  To nie jest ZAWODOWA służba przygotowawcza 🙂
  Ale tak, musisz sobie sam szukać jednostki, która Cię przyjmie. Na szeregowego to żaden problem, gorzej z korpusem podoficerskim.

 75. Hjjhjjjjj 3 miesiące temu

  Jaki jest poziom stresu? Czy mając małe dzieci często będę musiała ich zostawiać?

 76. Anonim 3 miesiące temu

  Sprecyzuj swoje pytanie.
  O jaki rodzaj służby Ci chodzi?

 77. Hjjhjjjjj 3 miesiące temu

  Chodziło mi o zawodowego żołnierza

  • autor
   Commendante 3 miesiące temu

   Hjjhjjjjj nie za bardzo rozumiem Twoje pytanie. Żołnierz generalnie służy 8 godzin dziennie. Czasami są służby w niedziele czy w święta, wyjazdy na poligony, nocne strzelania itp.

 78. Anonim 3 miesiące temu

  Jestem człowiekiem nieogarnietym, na niezdecydowanym, nie wiem kim jestem i kim chce być. Że wszystkiego rezygnuje, żadna praca nie odpowiada. zastanawiałem się nad pracą w wojsku, ale tam ludzie zdecydowani, wiedzą czego chcą od życia. Ja pewnie stracę sens wszystkiego po miesiącu, jak w każdej pracy

  • autor
   Commendante 3 miesiące temu

   Trochę zachodu kosztuje dostanie się do wojska więc przemyśl to dobrze. A kto wie, może odnajdziesz przeznaczenie….

 79. Anonim 3 miesiące temu

  Dlaczego służba wymaga poświęcenia? Co to znaczy? Przecież w niektorej pracy nieraz trzeba przychodzic na nocki, w sobotę i niedzielę.

 80. Patrycja 3 miesiące temu

  Witam.
  Niedawno skończyłam klasę 8 i czas wybrać szkołę średnią. Zależy mi na maturze ponieważ później chciałabym pójść na studia(AWF).
  *Jaką szkołę średnią najlepiej wybrać biorąc pod uwagę to, że w przyszłości chciałabym wstąpić do wojska?

 81. autor
  Commendante 3 miesiące temu

  Szkoła średnia nie ma zbyt wielkiego znaczenia. Na szeregowego wystarczy podstawowe wykształcenia, na podoficera średnia bez matury, a na oficera magister. Nie wiem co chcesz robić w wojsku po AWF, nie lepiej od razu iść do szkoły oficerskiej po maturze?

 82. Patrycja 3 miesiące temu

  Właściwie to chyba lepiej, wezmę to pod uwagę.
  *Trudne są testy psychofizyczne?
  *Jak mogłabym się do nich przygotować?

 83. autor
  Commendante 3 miesiące temu

  Jakie testy Patrycja? Do wojska? Zadawaj proszę pytania tak abym mógł wywnioskować o co chodzi proszę. Na jaką uczelnię te testy? Testy psychologiczne są tylko na komisji lekarskiej.

 84. Anonim 3 miesiące temu

  Chodzi mi o testy do wojska. Tak żeby jak najlepiej mi poszło.
  *Sprawności fizycznej
  *Psychologiczne

 85. Patrycja 3 miesiące temu

  Tzn. wiem że trzeba mieć dobrą kondycję, bardziej chodzi mi o te drugie. Czy mogę się do nich przygotować? Czego mam się spodziewać na testach psychologicznych ?

 86. autor
  Commendante 3 miesiące temu

  Możesz sobie porobić takie testy na próbę: http://pitagoras.pl/test20/test-iq.php

 87. xxx 3 miesiące temu

  Cześć, mam 28 lat, ulozone życie, zone dziecko kredyt na dom itp. Prace mam dochodowa, wykonuje ja od 10 lat. Strasznie mnie męczy, zarowno ona jak i rutynowe życie . Zawsze mialem ambicje do wojska, obecnie myślę o tym coraz poważniej. Mam wykształcenie średnie z matura, prawo jazdy ce oraz brak kondycji – obecnie nad nia pracuje. Myslisz ze wojsko to dobre wyjscie z sytuacji? Musiałbym sie pewnie przeniesc do innego miasta a rodzine zostawic tutaj, widzialbym ich tylko weekendowo. Od czego lepiej dla mnie zacząć? Raczej celowalbym w korpus podoficerski?

 88. xxx 3 miesiące temu

  Dodam że doczytalem na Twoim blogu, powiedzmy ze zaczalbym od szeregowego a potem staral sie o awans. Mam jednostke 60 km od domu w Krakowie, masz jakies info na temat jednostek w tym mieście? Pewnie z racji na ce dadza mnieido zmechanizowanej, warto?

 89. Asia 3 miesiące temu

  Jak pogodzić chęć zostania żołnierzem od bycia matką? Mam wykształcenie wyższe, ale chciałabym zostać szeregowym

 90. Johny 3 miesiące temu

  Witam, mam 16 lat i mam małe pytanie. Wiem że nie jesteście lekarzami ale warto zapytać. W przyszłości po maturze chciałbym wstąpić do wojska. Od dziecka jest to dla mnie Marzenie i przyszłość mojego życia. Lecz ostatnio przypomniałem sobie takie głupstwo ale jednak. Mam boczne skrzywienie kręgosłupa, tzn skolize bardzo małą… Będę u fizioterapeuty to dopytam jak dokładnie to się nazywa. Jestem aktywnym młodym człowiekiem. Biegam, ćwiczę na siłowni, pływam i wspinam się na skałach. Na pierwszy rzut oka widać że coś jest tam krzywo na tym kregoalupie. Dodam że oprucz tego jestem okazem zdrowia. A wiem z tego że robię sobie regularne badania. Ta skoliza nie boli, ona po prostu jest. Jak to wygląda na komisji lekarskiej czy się czepiaja? Dodam że jestem z Kielc. Wiem że jeszcze mam dużo czasu, ale proszę o poważna Odpowiedź 🙁

 91. autor
  Commendante 3 miesiące temu

  Johny, naprawdę nie wiem co Ci powiedzieć. Albo staniesz prosto na komisji i się nie połapią albo do czasu komisji przejdziesz rehabilitację. Albo lekarz będzie miał kaca i nie zauważy. Albo jest to nieznaczne na tyle że Cię przepuszczą.

 92. Johny 3 miesiące temu

  Myślisz że nie ma się czym przejmować po prostu?

 93. Johny 3 miesiące temu

  I są szanse by to pokrzyżowało realizację marzeń czyli praca jako zawodowy żołnierz

 94. autor
  Commendante 3 miesiące temu

  Nie mam pojęcia. Nie mogę się wypowiadać w takich sprawach. Krzywizna Twojego kręgosłupa to nie nie moja specjalizacja.

 95. Johny 3 miesiące temu

  Ale myślisz że to by przeszlo twoim zdaniem?

 96. Anonim 3 miesiące temu

  Witam. Mam pytanie , mój brat kończy w tym roku 36 lat. Czy jest sens, żeby szedł na podoficera? Jak z emeryturą? Co może robić w wojsku po 50stce?

  • autor
   Commendante 3 miesiące temu

   Na emeryturę może przejść dopiero po 25 latach więc to się chyba nie uda bo można służyć tylko do 60.

 97. Akdjfk 3 miesiące temu

  Pierwszy krok to służba przygotowawczą aby zostać żołnierzem, a dalej?

  • autor
   Commendante 3 miesiące temu

   A potem trzeba sobie znaleźć jednostkę, która będzie chciała Cię przyjąć. Potem formalności, badania lekarskie, czekanie na zgodę na przyjęcie.

 98. Adkj 3 miesiące temu

  Do comendante. Dziękuję dobry człowieku.

 99. MACSTO 3 miesiące temu

  Czy do żw trzeba mieć jakieś szczególne wymagania na szeregowego? Ide na służbę przygotowawcza od 1października na logistyka kat.B do Grudziądza w miejscowości grupa. Chcialbym iść do żw w Mińsku mazowieckim.Chciałbym zaznaczyć ze mam dopiero 20lat i średnie bez matury

 100. autor
  Commendante 3 miesiące temu

  No kolego, jak na przyszłego żandarma to musisz się wykazać trochę inicjatywą.
  Wpisz w wyszukiwarkę “żandarmeria wojskowa wymagania”
  wtedy znajdziesz na samej górze to: https://kgzw.wp.mil.pl/pl/pages/zonierze-zawodowi-2018-03-22-d/
  i tam jest odpowiedź na Twoje pytanie.

 101. Mateusz 3 miesiące temu

  Cześć, jestem po służbie przygotowawczej, po testach fizycznych, psychologicznych i komisji lekarskiej. Teraz czekam na orzeczenie i podpisanie kontraktu.
  Jak długo będzie trwać cała procedura?
  Jednostka jest około 250 km od mojego domu, czy wojsko zapewni mi jakiekolwiek miejsce do spania od pierwszego dnia? Kompletnie nie wiem czego się spodziewać i jak się przygotować pod względem mieszkaniowym do rozpoczęcia służby. Krótko mówiąc nie wiem nic poza tym, że mam czekać na list od komisji lekarskiej.

  • autor
   Commendante 3 miesiące temu

   Kolego, ile będziesz czekać to nie wie nikt i nawet nie ma co pytać. Nauka cierpliwości.
   Co do zakwaterowania to musisz sobie załatwić. Jak już będziesz wiedział kiedy masz się stawić w jednostce, dzwonisz do kadr i mówisz, że potrzebujesz zakwaterowania od danego dnia i oni Cię pokierują krok po kroku. Sam musisz o to zadbać. W każdej jednostce będzie inaczej.
   Nie ma się co bać, tylko trzeba zadzwonić i przedstawić swoją sprawę i spytać o radę.

   Powodzenia!

 102. Mateusz 3 miesiące temu

  Dzięki wielkie za szybką odpowiedź, trochę mnie uspokoiłeś. Szczerze to już rozważałem jako awaryjną opcję kupno namiotu na pierwsze tygodnie- gdzieś bym się tam po służbie rozłożył.

 103. Anonim 3 miesiące temu

  Można iść do hotelu 🙂

  • Mateusz 3 miesiące temu

   Ciekawe kto by zapłacił za nie wiadomo ile nocy w hotelu, bo na pewno nie ja. 😝

 104. Mat 3 miesiące temu

  Czy z samym wykształceniem gimnazjalnym można osiągnąć coś więcej niż szeregowy ? czy są ewentualnie jakieś kursy/szkolenia inne możliwości awansu?

 105. autor
  Commendante 3 miesiące temu

  Nie można, trzeba mieć wykształcenie średnie.

  • MACSTO 3 miesiące temu

   Ciezko jest awansować w wojsku ze stopnia szeregowego na starszego szeregowego? Co trzeba uczynić by sie tak stało czym trzeba sie wyróżniać i po jakim czasie mozna dostać taki awans ?

 106. autor
  Commendante 3 miesiące temu

  Z automatu dostaniesz awans . Nawet się nie musisz wyróżniać. Teraz rozdają takie awanse.

  • MACSTO 3 miesiące temu

   A czy będąc na służbie przygotowawczej 3miesięcznej na zawodowego szeregowego mozna dostać od razu stopień starszego? Juz na służbie przygotowawczej?

 107. autor
  Commendante 3 miesiące temu

  NIe wiem Macsto, chyba nie. A zresztą, to 70 zł różnicy. Nic to nie daje taki awans.

 108. MACSTO 3 miesiące temu

  Dziekuje za odpowiedz w sumie racja i mam pytanie jeszcze jedno. Sensu na podoficerke nie ma sensu iść bez doświadczenia w wojsku.więc mam pytanie ile lat służyć jako szeregowy by potem iść do szkoły podoficerskiej żeby po ukończeniu szkoły i szukanie miejsca w jednostce jako Kapral nie bylo takie problematyczne? Chodzi mi o to ze jako szeregowy z kilkiletnim doświadczeniem po ukończeniu szkoły podoficerskiej miałbym lepsze szanse?

 109. autor
  Commendante 3 miesiące temu

  Ja nie rozumiem o co Ci chodzi. Napisz poprawną polszczyzną. 🙂

 110. MACSTO 3 miesiące temu

  Z cywilia po szkole podoficerskiej tak nie biorą jak szeregowych z kilkuletnim doświadczeniem?

 111. autor
  Commendante 3 miesiące temu

  Dalej nie rozumiem. Jak z cywila idziesz do szkoły podoficerskiej (co jest teraz bardzo ograniczone) to po szkole zostajesz żołnierzem zawodowym – kapralem.

 112. MACSTO 3 miesiące temu

  Witam jak chce zostać podoficerem muszę zdać testy z angielskiego? Jesli tak to trudne one są? Jaki mogą być typu pytanie? Z wiedzy ogólnej jakie będą pytania? Ile trzeba mieć punktów zeby przejść 1etap? Z góry wielkie dzieki

 113. autor
  Commendante 2 miesiące temu

  Nie znam odpowiedzi na Twoje pytania.

 114. Kamil 2 miesiące temu

  Witam, mam 33lata, odbyłem zasadniczą służbę wojskową i mam stopień starszego szeregowego, mam wykształcenie średnie z maturą. Jak w moim przypadku wyglądałaby możliwość dostania się do wojska? Pozdrawiam.

 115. autor
  Commendante 2 miesiące temu

  Kolego musisz skontaktować się z jednostką wojskową, w której chcesz służyć i pojechać na kwalifikacje. Jak zdasz i będą Cię chcieli zatrudnić to musisz przejść komisję lekarską i uzyskać zgodę DK MON.

  To tak w skrócie.

 116. Julita 2 miesiące temu

  Hej, dostałam się na AWL Wrocław, jakieś informacje dotyczące czasu wolnego po zajęciach? Czy można wyjść poza teren uczelnie czy tylko na terenie obowiązuje czas wolny? Na którym roku można zamieszkać poza AWL? czy całe 5 lat trzeba mieszkać na terenie AWL?

  • autor
   Commendante 2 miesiące temu

   Julita, jak pewnie zauważyłaś, strona nazywa się Podoficer.pl, nie wypowiem się o życiu na uczelni we Wrocławiu bo byłem tam raz w życiu i to tylko na chwilę. Ale to nie więzienie, pewnie na początku będzie trudniej o to.

 117. Martyna 2 miesiące temu

  Czy jest możliwość abyś napisał o zarobkach podczas uczenia się na AWL? Ile dostaje się na miesiąc, ok?

  • autor
   Commendante 2 miesiące temu

   Martyna, jak na kandydatkę na oficera to powinnaś się bardziej wysilić. Ta informacja jest jawna i zamieszczona w odpowiednim rozporządzeniu: https://www.prawo.pl/akty/dz-u-2019-367,18820441.html

   • Adam 2 miesiące temu

    Witam. Planuję zatrudnić się w wojsku. Obecnie od 6 lat pracuję w SG, dowiedziałem się,że jest szansa zachowania stopnia tj. st.sierż. Mam do Ciebie pytanie,jakie są szanse realne. Wiem,że muszę przejść przez sprawnosciówkę,lekarzy etc.

    • autor
     Commendante 2 miesiące temu

     Adam zanim się zwolnisz to się dowiedz, czy zatrzymasz stopień. Bo to nie takie proste. Poczytaj sobie fora wojskowe – największe to NFOW.

 118. Łukasz 2 miesiące temu

  Witam serdecznie. Zastanawiam się jaki rodzaj służby wybrać na początku aby szybciej zostać podoficerem… WOT czy Przygotowawcza Służba Wojskowa ? Nie posiadam żadnego przeszkolenia wojskowego. Jestem po studium zawodowym. Z zawodu jestem ratownikiem medycznym , wcześniej pracowałem na sorze , obecnie od paru lat na trakcie operacyjnym. Mam 32 lata , od paru lat intensywnie trenuję bieganie oraz na siłowni. Z informacji , których posiadam wiem ,że droga od szeregowego do podoficera jest trudna do osiągnięcia po przygotowawczej służbie. Wszystko zależy od przełożonego. Mieszkam w Lublinie gdzie obecnie formuje się 19. Brygadę Zmechanizowaną tzw.Żelazną Dywizje. Formowanie ma ponoć trwać 3 lata. Czy możesz mi coś doradzić co bedzie dla mnie lepsze ? z góry dziękuję za odpowiedz

 119. Łukasz 2 miesiące temu

  ostatnie pytanie czy WOT wlicza się w służbę wojskową do emerytury ?

 120. autor
  Commendante 2 miesiące temu

  Łukasz jeśli chcesz służyć w korpusie podoficerów jako ratownik i masz do tego odpowiednie wykształcenie, to proponuję służbę przygotowawczą dla korpusu podoficerów. A jak zostaniesz szeregowym zawodowym to też bedziesz mógł wcześniej pójść na szkołę podofierską bo ratownicy medyczni są potrzebni a trudniej ich pozyskać. Oczywiście to wszystko się zmienia i zależy od jednostki wojskowej. Proponuję wizytę w WKU oraz rozmowy z kardami nowo formowanych jednostek. Przypominam, że teraz trzeba służyć 25 lat do emerytury wojskowej.

  • Adam 2 miesiące temu

   Byłem dziś CV złożyć.Porozmawialem,są zainteresowani, stopień mi zachowają,to nie problem.10.09.2019 mam się zgłosić na sprawnosciówkę,jak ja zdam,potem rozmowa z dowódcą kompanii,jak dalej ok będzie,to testy,lekarze etc.Docelowo z st.sierż. powiedzieli mi ,że dowódcą drużyny bym był.Nie wiem jak to ma się w wojsku,czy to dobre,czy złe.Niby zarobkami lepiej wyszedłbym Jake SG,ale słyszałem dziś,że urlop wybiera się w całości w wojsku jednorazowo,to trochę inaczej jak w SG.I zastanawiam się czy bym ogarnął taką funkcję,ma się 7 ludzi pod sobą, zajęcia z nimi,poligony,szkolenia.Innymi słowy jest odpowiedzialność.Fajnie,bo praca 7-15.30 w teorii,pt-do 13.Weekendy niby też wolne,chyba,że 24h ma się służbę,albo poligon.Wszystko inaczej zupełnie,taki obrót o 180stopni dla mnie by był.

 121. Anonim 2 miesiące temu

  Adam będziesz miał ciężko, zwłaszcza na początku. Nie będzie taryfy ulgowej i wszyscy wokół będą Ci chcieli coś udowodnić. Takie stanowisko to duża odpowiedzialność no i potrzebna wiedza a zwłaszcza umiejętności dowódcze. Dziwię się im, że chcą Cię przyjąć na takie stanowisko (lepsze pozajmowane).

  • Adam 2 miesiące temu

   Przypuszczam,że na pewno lepsze pozajmowane.Bo z tego co się orientuję,mógłbym inne rzeczy robić i stanowiska piastować z st.sierż.Widać na chwilę obecną takie mają potrzeby.Ciężko to na pewno będzie,bo ludzie w niższych stopniach z większym stażem,doświadczeniem, będą pode mną a to będzie ich boleć..Ja to mówiłem osobie przyjmującej moje CV,że jak mam dowodzić,jak wcześniej w wojsku nie byłem etc.A on na to, że spokojnie,wojsko nauczy,hehehe

 122. autor
  Commendante 2 miesiące temu

  Gorzej jak nikt nie będzie chciał Cię uczyć a będą wymagać.
  Przemyśl to dobrze, czy w wojsku będzie Ci lepiej. Przecież nawet nie znasz musztry i komend. Jak oni sobie to wyobrażają to nie wiem.

 123. Borys 2 miesiące temu

  Witam , myśle poważnie o służbie . Niestety jestem karany jest to „niewielkie przewinienie” lecz nadal trwają „zawiasy” czy jest szansa ze dostanę się do wojska ? Może kurator mogłaby dac jakieś pismo i zwolnić mnie z dozoru na rzecz służby. W moim WKU udziela mi informacji ?

 124. autor
  Commendante 2 miesiące temu

  Borys Twoja kara musi zostać zatarta z rejestru. Można się o to ubiegać po pięciu latach jak dostałeś mniej niż trzy w zawiasach.

 125. Paweł 2 miesiące temu

  Wiadomo jak to jest z długością włosów w służbie przygotowawczej? Z tego co widziałem i tak wszyscy lecą pod maszynkę

 126. lukasz 1 miesiąc temu

  Dużo myślałem na temat wojska. Przeprowadzam się do miasta w którym znajduje się jednostka wojskowa. Więc jest możliwość. Siły lądowe. Wiążę przyszłość tylko z tą jednostką. Możliwe jest aby zostać w jednej jednostce na dłużej? Koledzy służą tam od kilku lat. Dodam,że mam 37 lat.
  Mam motywację ale czy wojsko interesuje się poborowym w moim wieku?

 127. autor
  Commendante 1 miesiąc temu

  Łukasz…. za stary koń jesteś 🙂
  Masz 37 lat, musisz służyć 25 do emerytury wojskowej, więc nie dasz rady, bo można tylko do 60 roku życia służyć.
  No i po co Ci to? Będą Tobą dowodzić ludzie o połowę młodsi.

  • MACSTO 1 miesiąc temu

   Jesli bede starszym szeregowym i bede sie ubiegał gdzieś po 5latach o kaprala mając ukończona szkole policealna z kategori Opiekun Medyczny to jest to duży atut?

 128. autor
  Commendante 1 miesiąc temu

  Macsto, nie ma co wybiegać 5 lat do przodu. Opiekun medyczny to nie bardzo się wpisuje w wojsko. Muszą być uprawnienia ratownika.

 129. MACSTO 1 miesiąc temu

  Dobrze,a jakie jeszcze oprócz uprawnienia ratownika kwalifikacje są tez wzięte pod uwagę?

 130. autor
  Commendante 1 miesiąc temu

  Wymagania na podoficera: szkoła średnia bez matury, bardzo dobra opinia, wf na 5.
  Twoje pytania nie mają sensu. Nawet nie jesteś żołnierzem zawodowym. Do egzaminów do szkoły podoficerskiej masz parę lat.

 131. Damian 1 miesiąc temu

  mam pytanie,byc może zadawane wielokrotnie czy jest obowiazek wyjazdów na msje wojskowe,bede wdzieczny za odpowiedz.pozdrawiam.

  • autor
   Commendante 1 miesiąc temu

   Damian, obowiązek istnieje jeśli Twój pododdział jedzie. W rzeczywistości to jest tylu chętnych że są gotowi zapłacić żeby pojechać. Co więcej już prawie nie jeździmy na misje wojskowe. Tylko kilkadziesiąt osób tak naprawdę..

 132. Jarek 1 miesiąc temu

  Czy mając 30 lat też jestem za stary?

  • autor
   Commendante 1 miesiąc temu

   Jarek jak masz 30 lat to tylko jesteś stary ale nie za stary żeby zostać żołnierzem 🙂
   A tak poważnie to zależy do czego. No chyba nie chcesz w tym wieku latać z karabinem po poligonie?

 133. Jarek 1 miesiąc temu

  Właśnie że chce biegać po poligonie, wybacz nie czuje się stary😄

 134. Jarek 1 miesiąc temu

  Skonczylem studia, wolę biegać po poligonie niż być na wyższym stanowisku

 135. Jarek 1 miesiąc temu

  Niestety właśnie zdałem sobie sprawę że mogę być na szkoleniu najstarszy 🙁 straciłem ochotę

 136. autor
  Commendante 1 miesiąc temu

  Są szeregowi, którzy mają ponad 40 lat. Ale to chyba nie tak powinno być.
  Niektórzy w tym wieku są generałami.
  Cywil to inaczej odbiera. Jak sobie to wyobrażasz, że Twoim przełożonym będzie ktoś kto ma 20 parę lat. Zresztą to nie moja sprawa…

 137. Kbk 1 miesiąc temu

  A np na produkcji szefowa ma 20 lat a pracownik 40 i co w związku z tym

 138. autor
  Commendante 1 miesiąc temu

  hmm to że pracownik przez 40 lat się nie rozwijał?

 139. Kbk 1 miesiąc temu

  Bo może tak mu się podobało, takie stanowisko? Nie znaczy że jest gorszy. Moim zdaniem szeregowi więcej robią jak np oficerzy. Rozwijają sie wszyscy po znajomosci. Ważne robić to co się lubi i jakim się jest człowiekiem.

 140. Kbk 1 miesiąc temu

  Sorry znam takiego na wyższym stanowisku że testów na troje by nie zaliczył

 141. autor
  Commendante 1 miesiąc temu

  Każdy niech robi sobie co chce. Ja wyrażam swoją opinię. Taka dyskusja nie ma sensu.

 142. Kbk 1 miesiąc temu

  Ja także, każdy niech robi jak chce.

 143. Monia 1 miesiąc temu

  A jak ktoś ma studia, może liczyć na awans starając się na służbę przygotowawczą w korpusie szeregowych? Oczywiście jeśli się uda dostać

 144. autor
  Commendante 1 miesiąc temu

  Monia… dzisiaj studia w naszym pięknym kraju to za mało.
  Nie bardzo rozumiem co miałaś na myśli.
  Same studia nic nie dają. Żeby zostać szeregowym wystarczy podstawowe wykształcenie. Służba przygotowawcza nie ma nic wspólnego z awansowaniem.
  Najpierw trzeba zostać żołnierzem zawodowym aby móc w przyszłości awansować.
  Studia są wymagane aby zostać oficerem.

 145. Monia 1 miesiąc temu

  Właśnie chodziło mi o to czy jak uda mi się zostać zawodowym to w przyszłości można awansować, czy w wojsku to nic nie daje?

 146. autor
  Commendante 1 miesiąc temu

  No coś tam daje, zależy jaki kierunek. Generalnie to w korpusie szeregowych i podoficerów studia mało dają, wystarczy opinia i wf. Tak w uproszczeniu.

 147. Monia 1 miesiąc temu

  Dziękuję za odpowiedź. Wiem że to głupie pytanie, ale np podoficer ma dużo więcej obowiązków, chodzi mi o odpowiedzialnośc, cco on dokładnie robi, jakie na obowiązki? A oficer? Trzeba być idealnym, tzn idealnie znać się na czymś? Pytam bo pomimo studiów nie czuje się mądra, nie umiem myśleć logicznie, i nie wiem czy jak poprzednicy nie wole zostać szeregowym. A jak to jest że stopniami, jak awansujesz to przechodzisz przez wszystkie po kolei? Czy np można z szeregowca przeskoczyć na oficera.

  • autor
   Commendante 1 miesiąc temu

   Monia ja już pisałem artykuł co kto robi w wojsku. Poszukaj na moim portalu.
   Co do oficerów … cóż… chciało by się aby byli idealni :). Czasami są nawet gorsi od szeregowego. Wszyscy są ludźmi, niektórzy postanowili tylko wybrać inną drogę kariery.
   Tak czy inaczej uważam, że aby dowodzić plutonem żołnierzy (bo od tego powinien zaczynać oficer karierę) trzeba być ograniętym. Trzeba dowodzić szkolic i odpowiadać a do tego dbać o swoich ludzi i dawać przykład osobisty.

 148. Monia 1 miesiąc temu

  Dziękuję bardzo ☺️

 149. Monia 1 miesiąc temu

  Na jakim forum opisujesz zadania na poszczególnym stanowisku?

 150. Jarek 1 miesiąc temu

  Ja nie chcę dowodzić innymi, nie nadaje się do tego, nie znaczy że nie chce się rozwijać

  • autor
   Commendante 1 miesiąc temu

   Jarek w wojsku nie możesz tak sobie po prostu powiedzieć że niechcesz dowodzić. Tylko szeregowy nie ma podwładnych. Jak chcesz się rozwijać i awansować to będzie trudno skakać tylko po stanowiskach, gdzie nie ma podwładnych. Nie wiem co to dla Ciebie znaczy rozwijać się.

 151. Jarek 1 miesiąc temu

  Ja się nie nadaje do tego. Rozwijać czyli uczyć nowych rzeczy

 152. Don 4 tygodnie temu

  Do wojska niech idą tylko Ci co mają plecy tak jak w innych służbach. Bez tego szkoda życia niby jest się żołnierzem a byle burak mający znajomości będzie pomiatał ludźmi.

  • autor
   Commendante 3 tygodnie temu

   Don, ale o co Ci chodzi?

   • Maciej 3 tygodnie temu

    Ile dostaje sie za służbę przygotowawczą która trwa 2miesiące? Ciezko mi znalesc wiarygodne informacje zawarte w internecie wpłata jest co miesiąc czy jedna po okresie 2miesięcy?

 153. Anonim 3 tygodnie temu

  Ile dostaje sie za służbę przygotowawczą która trwa 2miesiące? Ciezko mi znalesc wiarygodne informacje zawarte w internecie wpłata jest co miesiąc czy jedna po okresie 2miesięcy?

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

©2019 Podoficer.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.

Napisz do mnie

Postaram się odpisać jak najszybciej.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

Create Account