Jak naprawdę jest w wojsku?

Takie pytanie zadaje sobie pewnie każdy, kto jest zainteresowany służbą wojskową. Osoby, które jeszcze nie służyły w wojsku mają jakieś wyobrażenie o tym, jak może wyglądać wojsko od środka. Głównie oparte jest ono na tym, co słyszeliśmy od znajomych, widzieliśmy w telewizji czy przeczytaliśmy w Internecie. Często są to utarte przekonania, mity lub przekolorowane historie podawane z ust do ust, od osób które niekoniecznie mają cos wspólnego z wojskiem.

Jak naprawdę wygląda armia od środka?

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć w jednym krótkim wpisie, można by godzinami opowiadać a i tak nie poruszyłoby się części tematów. Postaram się jednak choć trochę ukierunkować Wasze wyobrażenie o wojsku.
Przede wszystkim musze podkreślić, że dużo zależy od tego w jakim charakterze będziemy w wojsku służyć. Można być szeregowym zawodowym, podoficerem czy oficerem. Można też być żołnierzem Narodowych Sił Rezerwowych (NSR) albo Wojsk Obrony terytorialnej (WOT) a także pracownikiem resortu obrony narodowej (PRON). Dużo też zależy od tego na jakie stanowisko będziemy wyznaczeni – oczywiste jest, że inaczej wyglądają obowiązki np. sapera a inaczej kadrowca.

Myśląc poważnie o wojsku trzeba brać pod uwagę, że może ono czasami z rodziną, znajomymi czy naszymi planami. Najlepiej więc, aby rodzina jak najszybciej to zrozumiała i się do tego dostosowała. Należy im oczywiście w tym zrozumieniu pomóc, wyjaśniać, tłumaczyć – zwłaszcza dzieciom, czym zajmuje się tata czy mąż. Rozumiejąc zasady oraz ideę służby łatwiej im będzie zaakceptować jej niedogodności. Trzeba sobie też zdawać sprawę z tego, że jest duża szansa/ryzyko, że kiedyś trzeba będzie zmienić miejsce zamieszkania, może nawet kilka razy w życiu.  Musimy mieć świadomość tego, że służba wojskowa będzie się wiązać z wieloma kompromisami czy wyrzeczeniami, z którymi bliscy (bądź żołnierz) będzie musiał się pogodzić, w przeciwnym razie będzie to źródło wielu nieporozumień. Nie zawsze można sobie zaplanować wypad z rodziną wtedy, kiedy się chce czy spędzenie razem świąt lub uroczystości rodzinnych…

Jest też inna, dużo bardziej pozytywna strona tego zawodu. Jest to niewątpliwie możliwość robienia fantastycznych rzeczy, spotkania ciekawych ludzi i poznawania świata w czasie podróży służbowych. Wojsko jest też dla wielu doskonałą szkołą życia, w czasie której można poznać samego siebie, swoje możliwości i predyspozycje. Z przyziemnych spraw – służba wojskowa daje stabilne zatrudnienie, które można stracić praktycznie tylko przez głupotę albo ze względu na stan zdrowia. Już na starcie można otrzymać całkiem godziwe uposażenie i dodatkowe finansowe „bonusy”. Wojsko też daje wsparcie socjalne dla rodzin, od gratyfikacji urlopowych, poprzez dofinansowanie do wyjazdów i kolonii dla dzieci do zapomóg dla osób w szczególnych przypadkach. Za rozłąkę z rodziną żołnierz również liczyć na dodatek. Nie wiem czy coś może rekompensować brak ojca dla dzieci, ale dodatkowy zastrzyk gotówki zawsze jest przydatny.

 

Zawód żołnierza jest na pewno bardzo specyficznym zawodem i nie dla każdego. Dlaczego tak uważam? Moim zdaniem, aby być żołnierzem, trzeba mieć odpowiednie predyspozycje psychofizyczne i odporność na to, co może początkowo wydawać nam się głupie lub pozbawione sensu. Żołnierze muszą wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych. Tak to już działa, tak zawsze było i najprawdopodobniej będzie. Nie zawsze te rozkazy będą dla żołnierzy, zwłaszcza początkujących, wydawały się logiczne, ale to nie dyskusja o tym. Wojsko to nie miejsce dla outsiderów, buntowników czy osób, które zawsze mają swoje zdanie i do tego muszą robić wszystko tak, jak chcą. O nie, to nie ten zawód. Tutaj trzeba robić swoje, robić za kogoś, wykopać dół po to tylko, żeby za chwilę go zakopać, dużo czekać nie wiadomo na co – ogólnie wykonywać dużo, pozornie niepotrzebnych czy zbędnych czynności. To podobnie jak z nauką w szkole, kiedy zastanawiamy się, po co to nam w życiu potrzebne, a dowiadujemy się dopiero po wielu latach.

W tym miejscu chciałbym również wtrącić pewną dygresję, aby wyjaśnić jedną kwestię. Może nie wyjaśnić a raczej poruszyć, bo to już temat czysto dyskusyjny. Od dłuższego czasu, wśród żołnierzy i nie tylko, trwa dyskusja na temat tego czy w wojsku się służy, czy pracuje. Moim zdaniem jedno i drugie. Służę jako żołnierz, ale rano wstaję i idę do pracy, to mój zawód. Dlatego też na blogu stosuję zamiennie pojęcia „służba” i „praca” w wojsku. Ta dyskusja najczęściej pojawia się przy okazji rozmów o nadgodzinach i podróżach służbowych. Służba w wojsku to coś więcej niż praca w fabryce czy urzędzie, tutaj zasadniczą kwestią jest nasza dyspozycyjność w odniesieniu do miejsca służby i czasu, jaki spędzamy poza domem. Służby nie da się zamknąć w 8 godzinach dziennie, chociaż niektórzy usilnie próbują.

 

Kolejną kwestią, którą osoba myśląca o służbie wojskowej musi sobie uświadomić, jest fakt, że wojsko od środka nie wygląda tak, jak jest to pokazywane na filmach czy niektórych zdjęciach… W zależności od tego, w jakiej formacji wojskowej służymy, na jakim stanowisku czy w jakim stopniu, będzie to wyglądało inaczej. Ostatnio, na jakimś wojskowym forum, czytałem opinię żołnierza, zawiedzionego służbą wojskową, ponieważ „musiał nosić jakieś szafy do sztabu”. Tak, te nieszczęsne szafy i sejfy to odwieczny problem. Niestety chyba nie stać nas jeszcze na zlecanie takich zadań firmom zewnętrznym, a może to kwestia logistyczna lub odpowiedniej organizacji pracy. W każdym razie, ktoś to musi robić. Najczęściej takie zadanie spada na najmłodszych stopniem (oraz wiekiem ;-). Widowiskowe zjazdy na linie ze śmigłowca czy skoki ze spadochronem też będą, ale tylko dla wybranych. Codzienność jest znacznie mniej spektakularna i medialna.

Jeśli myślisz o związaniu się z wojskiem zastanów się jaka jest Twoja prawdziwa motywacja. Pobudki głównie finansowe mogą okazać się niewystarczające, aby wysłużyć wymagane do emerytury minimum, a nawet niektórych rozczarować. Popularne jest pogląd, że w wojsku zarabia się bardzo dobre pieniądze, ma mnóstwo dodatków, dostaje się mieszkania wojskowe, szybszą emeryturę (wg wielu zupełnie bezpodstawnie a ponadto niesprawiedliwie) – jeśli tylko dlatego rozważasz wstąpienie w szeregi, zastanów się jeszcze raz.

Jeśli masz  pytania czy wątpliwości zapraszam do pisania na forum lub w komentarzach.

 

 

262 komentarze
 1. Jan 2 lata temu

  po przeczytaniu kilku zdań widzę że nie do końca obiektywnie napisałeś, a może to ze szeregowi sa traktowani jak jacyś szmaciarze to tez warto napisać hm, większość z tego właśnie powodu się zwalnia z wojska nie dlatego ze znaleźli lepiej płatna prace, tylko właśnie o traktowanie szeregowych w wojsku chodzi

 2. autor
  Commendante 2 lata temu

  Ja nigdy nie traktowałem żadnego człowieka źle. Chyba że na to zasłużył. Nie mam doświadczenia w tej kwestii, więc o tym nie piszę. Założyłem ten blog, płacę za to z własnych pieniędzy, robię to w wolnym czasie żeby pomagać innym, dzielić się wiedzą. Nie rozumiem Twoich pretensji.
  Zdaję sobie sprawę, że nie jest różowo. Podobnie jest w cywilu, z traktowaniem pracowników najniższego szczebla, wiem, że tak być nie powinno ale tak jest.

 3. Tomasz 2 lata temu

  A ja napisze tak byłem w służbie zasadniczej 400km od domu i do dziś miło wspominam ten okres. Owszem to co dostałem w dupe na początku to dostałem, ale do dziś mam kontakt z trepami z tamtych lat i powiem że traktowali nas ostro ale nikt nikogo nie traktował jak szmaty tylko jak człowieka. Pozdrawiam całą 1wbpanc.

 4. Weteran 2 lata temu

  Żołnierz to nie zawód, to powołanie. Żołnierzem się jest, a nie bywa. Ciężka i pełna poświęcenia… taka jest służba Żołnierza Polskiego.

 5. adrian 1 rok temu

  jak można się starać żeby wstąpić do wojska ? co i jak proszę mi napisać. zaznaczam że nie odbyłem zasadniczej służby wojskowej ale mam kategorie a

 6. autor
  Commendante 1 rok temu

  Trzeba się udać do swojego WKU, tam się można wszystkiego dowiedzieć. Zależy kim chcesz być, jakie masz wykształcenie i kwalifikacje.

 7. Tomek 1 rok temu

  Jakiej długosci włosy można mieć jako żołnierz zawodowy maksymalnie?
  Wiem że troche głupie pytanie ale chciałbym się dowiedzieć.

 8. autor
  Commendante 1 rok temu

  Nie ma tego określonego w centymetrach. Chodzi o to, żeby włosy nie zachodziły na uszy i żeby kark był ogolony. To co pod beretem to już inna sprawa.
  “Żołnierz – mężczyzna, ma mieć krótko ostrzyżone włosy i ogoloną
  twarz. Może mieć krótko przystrzyżone wąsy. Krótko przystrzyżoną brodę może
  nosić ze względu na wskazania lekarza odnotowane pisemnie lub za zgodą
  dowódcy jednostki wojskowej. Żołnierz – kobieta, na czas wykonywania zadań
  służbowych ma mieć włosy krótkie lub krótko upięte i nie może stosować wyrazistego
  makijażu oraz jaskrawo pomalowanych paznokci.”

 9. Alan 1 rok temu

  Jak wygląda kwestia wady wzroku? Czy można nosić okulary?

 10. autor
  Commendante 1 rok temu

  Alan, to pytanie raczej do lekarza. Okulary oczywiście można nosić. Każdy przypadek będzie rozpatrywany inaczej na komisji lekarskiej, zależy też do jakich wojsk się będziesz starał. Polecam lekturę: http://bip.mon.gov.pl/f/pliki/rozne/2018/01/258.pdf

 11. Piotr 1 rok temu

  Możesz zrobić bloga jakie są tak właściwie zadania podoficer podczas zwykłych ćwiczeń oraz anakonda itp. Wiem że jest to obszerny temat ale chociaż tak pokrótce.

 12. Anonim 1 rok temu

  Piotr, to jest praktycznie niemożliwe. Każdy z podoficerów ma inne zadania w zależności od zajmowanego stanowiska, specjalności, stopnia, postawionych zadań itp. Od tego jest regulamin działań taktycznych i zakresy obowiązków na stanowiskach. To nie jest temat na bloga.

 13. Monika 1 rok temu

  Witam serdecznie. Chciałabym dowiedzieć się jak wygląda służba przygotowawcza? Ciekawi mnie ròwnież kwestia misji wojskowych? Tym bardziej zaraz po zakończeniu służby przygotowawczej? Co dalej żeby ta droga była możliwie najkrótsza?? Jak to działa w przypadku kobiet? Pozdrawiam

 14. autor
  Commendante 1 rok temu

  Służba przygotowawcza to szkolenie od rana do wieczora. Nie wiem co dokładnie chcesz wiedzieć. Co do misji wojskowych to jeżdżą na nie żołnierze zawodowi, no i to raczej tacy z większym doświadczeniem. Za dużo to my już tych misji nie mamy. Po służbie przygotowawczej nie zostajesz z automatu żołnierzem zawodowym.

 15. Maciek 1 rok temu

  Co jak ma się tatuaż w widocznym miejscu? Konkretnie na nadgarstku

 16. autor
  Commendante 1 rok temu

  Zależy co taki tatuaż przedstawia i czy jest szpecący czy nie. To pytanie raczej do komisji lekarskiej nie tutaj..

 17. Łukasz 1 rok temu

  Czy czynna służba wojskowa w charakterze słuchacza studiów oficerskich wlicza się normalnie do emerytury ? tzn zastanawiam się czy jeśli pójdę na WAT w wieku 28lat to zdążę wysłużyć sobie maksymalną emeryturę i bonusy ?

 18. autor
  Commendante 1 rok temu

  Wlicza się.

 19. Nefretet 1 rok temu

  Czy podoficerowi przysługuje normalny urlop i czy może sobie zaplanować np.wyjazd z rodziną? Jak wygląda kwestia odbioru nadgodzin, czy są one bezpłatne?
  Pozdrawiam

 20. autor
  Commendante 1 rok temu

  Żołnierzom zawodowym przysługuje 26 dni urlopu wypoczynkowego na rok. Po 15 latach służby dochodzi urlop dodatkowy w wysokości 5 dni, po 20 latach 10 dni itd.
  Co do nadgodzin to są one bezpłatne, ale kwestia odbioru to już temat na osobnego bloga. Zależy od specyfiki jednostki, przełożonych czy też ilości zadań w danym okresie. Prawo swoje – życie swoje. Nie chcę się tutaj rozpisywać za bardzo. Polecam w tym względzie forum NFOW: http://www.nfow.pl/viewtopic.php?t=39346&highlight=nadgodziny
  Tam od lat próbują dojść jak to jest z tymi nadgodzinami.
  Generalnie to do wojska idzie się służyć a nie pracować…..

 21. Łukasz 1 rok temu

  A ja mam pytanie odnośnie czasu pracy żołnierza. 40 godzin w tygodniu, jak to jest rozłożone? Jesteśmy codziennie w pracy?

 22. autor
  Commendante 1 rok temu

  Łukasz, żołnierze służą nie pracują :), obowiązuje tutaj trochę inne prawo, przeczytaj:
  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 26 czerwca 2008 r. w sprawie czasu służby żołnierzy zawodowych.
  A także:
  Ustawę z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych:
  Art. 60. 1. Wymiar czasu służby żołnierzy zawodowych jest określony ich zadaniami służbowymi.
  2. Zadania służbowe żołnierzy zawodowych powinny być ustalane przez przełożonych w sposób
  pozwalający na ich wykonywanie w ramach czterdziestu godzin służby w tygodniu. Wykonywanie zadań
  służbowych nie może przekraczać przeciętnie czterdziestu ośmiu godzin w tygodniu, w czteromiesięcznym okresie
  rozliczeniowym. W zamian za czas służby przekraczający czterdzieści godzin służby w tygodniu, żołnierzowi
  zawodowemu przysługuje czas wolny od służby w takim samym wymiarze.
  3. Żołnierzowi zawodowemu przysługuje prawo do co najmniej:
  1) jedenastu godzin nieprzerwanego odpoczynku w każdej dobie;
  2) dwudziestu czterech godzin nieprzerwanego odpoczynku w okresie siedmiodniowym.

  Zasadniczo to jesteś w jednostce codziennie po 8 godzin. Ale są też służby, strzelania nocne i inne zajęcia, które mogą zakłócać te 8 godzin.

 23. Łukasz 1 rok temu

  No rozumiem, ale chodzi mi o to, że jak na przykład mamy poligon,strzelanie nocne itp i jestem w pracy ponad 8 h i nagle przez manewry itp zrobię 40h w ciągu 4 dni to resztę mam wolne? Chodzi mi o rozliczanie czasu pracy gdy powiedzmy dojeżdżam do jednostki 100 km.

 24. autor
  Commendante 1 rok temu

  Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ale moim zdaniem to nie.

  “2. Udzielenie czasu wolnego, o którym mowa w ust. 1, powinno nastąpić w najbliższym tygodniu, nie później jednak niż w ciągu czteromiesięcznego okresu rozliczeniowego. ”

  Polecam jeszcze raz przestudiowanie forum (link podałem wyżej). Każda jednostka rządzi się swoim porządkiem dnia, nawet w tym samym batalionie czy kompanii będą inne zasady i zależności. Dużo zależy też od przełożonych. Niektórzy ludzie mają po kilkadziesiąt dni nadgodzin do odebrania i nie mają kiedy tego zrobić albo: nie mogą, nie chcą, nie ma ich kto zastąpić, przełożony ich nie chce puścić, itp. itd. Zależy też na jakim jesteś stanowisku, w jakim stopniu, jaki jest charakter pracy. Można też pracować w systemie zmianowym, pełnić służby etatowe, to wtedy tak to wygląda że masz wolne do odebrania po kilku dniach pracy. Generalnie to pracujesz 5dni x 8 godzin, a nadgodziny kiedyś tam sobie próbujesz odebrać. Wszystko zależy od Twojej determinacji jak bardzo będziesz liczył sobie te godziny, dni czy minuty i jak do tego będą podchodzili Twoi przełożeni. Niektórzy po prostu nie ewidencjonują swojego czasu pracy i siedzą ile trzeba w pracy. Czasami się nie da.

 25. Przemek 1 rok temu

  Witam
  W lutym wybieram się na służbę przygotowawczą dla podoficerów do Poznania.
  Czy ktoś odbywał może taką służbę? Chciałbym się dowiedzieć jak to wszystko wygląda. Czy jest faktycznie tak ciężko jak wszyscy mówią? Czy powinienem już zacząć, przygotowywać się w jakiś sposób?

  • MACSTO 9 miesięcy temu

   Jeśli juz skończę zawodową służbę przygotowawcza to na własną rękę muszę jeździć po jednostkach i szukać tam pracy? Jak to wyglada? Czytałem z forum różnych ze inni po kilku miesiącach znajdują prace jak mają szczęście a inni po latach

 26. Anonim 1 rok temu

  Przemek nie przygotowuj się, nie ma takiej potrzeby.

  • Przemek 1 rok temu

   Nie wiem do końca, czy to miała być ironia, czy nie 😀

 27. autor
  Commendante 1 rok temu

  Żadnej aronii. Mówię Ci, że nie ma takiej potrzeby.

 28. Matka 1 rok temu

  Mój syn właśnie poszedł na służbę przygotowawcza. Mam pare pytań.
  1. Czy to możliwe żeby przysiega była dopiero po 1,5 miesiąca odbywania służby przygotowawczej?
  2. Co należy zrobić, aby przejść na żołnierza zawodowego? Czy po sluzbie przygotowawczej należy iść jeszcze do jakiejś szkoły lub przejść kolejny kurs? Z tego co mój syn się dowiedziała to tylko kolejne testy psychologiczne. Ale czy to prawda?
  3. Czy jezeli syn w trakcie szkolki uczy się zaocznie to może ubiegać się o zwolnienia na weekendy?
  Proszę o odpowiedzi. Pozdrawiam.

 29. CiekawyON 1 rok temu

  Jak to jest z tą niekaralnościa i nieposzlakowana opinia w wojsku? W przeszlosci byłem osoba karana. Jakiś czas temu wyjeżdżalem do Niemiec i wtedy potrzebowałem papier o niekaralności. Dostałem. Wiec oficjalnie nie figuruje już w rejestrze. Ale czy to tak samo wygląda w wojsku? Też dla nich jestem już niekarany? I jeszcze czy mogą mnie przyjąć na służbę przygotowawcza a nagle jak będę się starać o zawodostwo to wyciąganą moja karalnosc z przeszłości?

  • autor
   Commendante 1 rok temu

   Jeśli na zapytaniu o niekaralność będzie widniało “nie figuruje” to nikt z wojska nie będzie dalej wnikał. To jest wymóg formalny.
   Inna sprawa to ewentualne poświadczenie bezpieczeństwa, gdzie trzeba podać czy było się karanym.
   Może to przejdzie z szeregowym zawodowym ale już z podoficerem czy oficerem, który ma mieć poświadczenie bezpieczeństwa wydane przez SKW może to być problem.
   Zależy też pewnie za co byłeś karany.
   Nie jestem ekspertem w tych sprawach a każdy przypadek jest indywidualny.

 30. Anonim 1 rok temu

  Odpowiadam:
  1. Możliwe, nie ma na to reguły. Widać z jakiegoś powodu tak dowódca postanowił.
  2. To zależy czy syn chce być szeregowym, podoficerem, czy oficerem zawodowym. Jak szeregowym, to po zakończeniu służby przygotowawczej musi sobie znaleźć etat w jednostce, przejść kwalifikacje, komisję lekarską i uzyskać zgodę Departamentu Kadr MON.
  Jak chce zostać podoficerem, to już sprawa się komplikuje, można próbować poprzez kurs podoficerski rezerwy i potem starać się o przyjęcie do pracy albo też na kurs podoficerski do WOT. Nie będę teraz tego wszystkiego opisywał szczegółowo. Co do szkół oficerskich to normalnie może się starać o przyjęcie do takiej szkoły jako cywil.
  3. Syn może wystąpić o przepustkę na weekend na 48 godzin. Może też napisać wniosek do dowódcy jednostki o umożliwienie wyjazdu do szkoły, załączając odpowiednie dokumenty potwierdzające terminy oraz potwierdzenie że się uczy.

 31. Alinka 1 rok temu

  Czy mozliwe są odwiedziny na sluzbie przygotowawczej? Tzn czy mogę odwiedzic kogoś kto jest obecnie w trakcie przygotowawczej.

 32. autor
  Commendante 1 rok temu

  Oczywiście, to nie więzienie przecież 🙂 (chociaż i tam są możliwe widzenia), tyle że w określonych godzinach są takie odwiedziny możliwe, w ciągu dnia żołnierze się szkolą, ale wieczorem czy też w weekend nie ma problemu.

 33. Alinka 1 rok temu

  Dziękuję 🙂 a czy można gdzieś sprawdzić/zadzwonić i umówić się na takie spotkanie?
  Mój brat jest w Poznaniu. Chciałabym mu zrobić niespodziankę. Pozatym mamy ograniczony kontakt i on nic nie wie odnoście tego czy są widzenia.

 34. autor
  Commendante 1 rok temu

  Odradzam takie niespodzianki. A co jak będzie na poligonie w tym czasie w Biedrusku? Albo na strzelnicy? Albo na służbie? W sobotę i w niedzielę to jeszcze może się to udać.
  Można spróbować do oficera wychowawczego zadzwonić.

 35. Dawid 1 rok temu

  Chciałbym zostać oficerem poprzez dostanie się na AWL i myślę nad podjęciem pracy jako pancerniak w Żaganiu. Czy masz jakieś doświadczenia związane z tym typem wojska, a jeśli tak to jak wygląda życie czołgisty, czy dużo ćwiczeń, poligonów itp, i co sądzisz o jednostce w Żaganiu.

 36. autor
  Commendante 1 rok temu

  Po skończeniu AWL dostaniesz przydział i to niekoniecznie do Żagania. Nie jestem czołgistą więc sie nie mogę wypowiadać, w Żaganiu też nie byłem.

 37. Roch 1 rok temu

  czy jest stanowisko jako wuefista w wojsku ?

 38. autor
  Commendante 1 rok temu

  No to podstawa!
  Są takie specjalności wojskowe: TRENER SPORTU KWALIFIKOWANEGO, ZAWODNIK SPORTU KWALIFIKOWANEGO, INSTRUKTOR SPORTU KWALIFIKOWANEGO
  EKSPLOATACJA OBIEKTÓW I URZĄDZEŃ SPORTOWYCH, OBSŁUGA OBIEKTÓW I URZĄDZEŃ SPORTOWYCH.

 39. Roch 1 rok temu

  A czy sportowcy, olimpijczycy, jak wyglada ich służba w wojsku ? Służą czy tylko na papierze są żołnierzami ?

 40. autor
  Commendante 1 rok temu

  Na papierze. Wypłata tylko ich łączy z wojskiem.

 41. Adam 1 rok temu

  Mogę liczyć na szczera odpowiedź?
  Jak to jest z dostaniem się na zawodowego żołnierza, kiedy nie mam żadnych “dodatkowych, cennych dla wojska” kwalifikacji? Tzn staram się od kolejnego turnusu dostać się na przygotowawcza, mam ukończone niestety tylko gimnazjum i jestem w trakcie robienia szkoly średniej, zaocznie.
  Czy mam w ogóle jakieś szanse dostać się na zawodowa służbę wojskowa? Na WKU wiadomo mówią że tak tak aby zachęcić, ale wolę ‘uslyszec’ to tutaj od Ciebie podoficerze bo widzę że znasz się na rzeczy. Dodam że mam wysoka sprawność fizyczną, nawet bardzo. Ale dodatkowo byłem też karany w przeszlosci. Niby nie widnieje już w rejestrze ale chyba zawsze to mogą wyciągnąć co?

 42. autor
  Commendante 1 rok temu

  Nie widzę problemu, żebyś się starał o przygotowawczą. Co do karalności to zależy za co i co to była za kara.
  Dostanie się to raczej kwestia czasu a nie kwalifikacji.

 43. Anonim 1 rok temu

  Hejka,
  Myślę poważnie o studiach na WAT’cie, od zawsze było to moje marzenie. Zastanawiam się jednak jak wygląda kariera w wojsku jeśli chodzi o kobiety. Czy założenie rodziny nie będzie kolidowało z obowiązkami żołnierza?

 44. autor
  Commendante 1 rok temu

  Wszystko jest do pogodzenia. Skończysz WAT w 5 lat, potem ciąża, urlop wychowawczy, drugie dziecko i już połowa służby minie. To bardzo złożone pytanie. Ja nie mam doświadczenia jeśli chodzi o dzieci. Nie wiem kiedy chcesz tą rodzinę zakładać. Póki co to najpierw musisz się dostać na studia a potem je ukończyć. Wtedy już będzie wiadomo więcej. Kolejna kwestia to to, gdzie dostaniesz przydział, jak daleko od rodziców i teściów, to nie będzie miał kto Ci pomóc przy tym dziecku. Myślę, że na to trzeba osobny dział, polecam blogi żon żołnierzy. One Ci pomogą może?

 45. Zainteresowany 1 rok temu

  W tym roku skończę 41 lat, jestem osobą po licencjacie (kierunek ekonomia, specjalizacja informatyka gospodarcza). Proszę o wstępne informację co do sensu starania się o służbę w wojsku, szacunkowe etapy. Nie odbyłem dotychczas służby przygotowawczej.

 46. autor
  Commendante 1 rok temu

  Też ukończyłem taki kierunek…
  W Twoim przypadku jest problem. Jesteś za stary po prostu.
  Musisz służyć 25 lat do emerytury a można tylko służyć do 60 roku życia…. czyli się nie doczekasz emerytury. Bo nawet jak zaczniesz służbę w tym roku to wychodzi na to za 25 lat będziesz miał jakieś 66-67 lat.
  Tytuł naukowy nie ma znaczenia. Aby być podoficerem wystarczy średnie bez matury a na szeregowego “gimbaza”.
  Aby iść na służbę przygotowawczą dla oficerów potrzeba tytułu magistra.
  Do tego, ukończenie służby przygotowawczej nie skutkuje pozostaniem w wojsku jako żołnierz zawodowy.

  • Zainteresowany 1 rok temu

   Dziękuję.

   • Adam 9 miesięcy temu

    Witam, mam 31 lat i magistra kierunek bezpieczeństwo narodowe. Chciałbym związać przyszłość z wojskiem. Obecnie jestem pracownikiem cywilnym w wojsku. Słyszałem opinie że można “utknąć” jako szeregowy na 10-15 lat bez możliwości awansu. Mam szansę przynajmniej na stopnień podoficerski? Jaką droga byłaby dla mnie najlepsza i czy moje wykształcenie ma jakiekolwiek znaczenie? Nigdy nie byłem w wojsku mam kat A.

    • autor
     Commendante 9 miesięcy temu

     Adam, najpierw się do tego wojska dostań, potem będziesz mógł myśleć o awansie. Przepisy się ciągle zmieniają, drogi awansu także. Proponuję zacząć i pracować sobie na dobrą opinie i czekać na swoją szansę na awans. Twoje wykształcenie nie szczególnie ma znaczenie bo dla wojska to bez różnicy czy szeregowy jest profesorem czy po gimnazjum. Obyś spełniał wymagania.

  • Kam 2 miesiące temu

   A propos pytania Zainteresowanego i odpowiedzi na nie: czy zamiast emerytury wojskowej nie dostaje się wtedy zwykłej, z ZUS, gdzie okresy składkowe wylicza się jako sumę równą ilości miesięcy przepracowanych w cywilu + ilości miesięcy przepracowanych w wojsku?

 47. Kamil 1 rok temu

  Ktos sie wybiera z okolic Piotrkowa Tomaszowa, Opoczna ?? Proszę o kontakt 726245105

 48. MARCIN 1 rok temu

  Witam mam pytanie. Widzę że masz dużą wiedzę na temat wojska. Jestem uczniem klasy 8 i planuję iść do szkoły wojskowej, nie do jakiegoś tam liceum mundórowego
  Lecz do szkoły wojskowej . Następnie planuję iść na WAT . Czy warto bawić się w wojsko i wiązać całe życie z mundórem czy lepiej dać sobie spokój i iść do normalnej szkoły ? Ponatto jakie formacje wojskowe raczej mało jeżdzą na poligony lub szkolenia ? Wiem że napewno OPL czy jeszcze jakaś ? Jak to wygląd
  A z widoku snajpera bąć żandarma MP?

 49. autor
  Commendante 1 rok temu

  Maricn, jak Ty doszedłeś do tej 8 klasy? Pokaż swój wpis Pani od polskiego… zobaczymy co Ci powie.
  Nie odrobiłeś lekcji widzę i nie przeczytałeś dokładnie mogego bloga. Nie można sobie tak po prostu wybrać najłatwiejszej fuchy w wojsku, bez poligonów itp.
  Nie wiem o jakiej szkole wojskowej mówisz. Musisz mi pojaśnić trochę.
  Czy warto bawić się w wojsko? Wojsko to nie zabawa.
  Żandarmi też jeżdzą na poligon ale raczej tylko kontrolować innych żołnierzy. 🙂

 50. MARCIN 1 rok temu

  Nie chodzi mi o to że ty mi powiesz o jakiejś formacji która nie jeździ na poligony tylko siedzi na stołku nic nie robi i bierze wypłatę chodziło mi bardziej o podobne formacje jak OPL która jeździ na poligony raz na 2 lata (chodzi mi o dłuższe niż 2 miesiące ) Szkoła to szkoła w Urlach która ma podpisany kontrakt z ŻW w Mińsku Mazowieckim dlatego pytam o ŻW więc ponownie pytam : Gdyby pan był na moim miejscu to pan by wybrał ścieszkę wojskową

 51. autor
  Commendante 1 rok temu

  Czyli szkoła z klasą o profilu wojskowym? Tak naprawdę to wcale nie jest szkoła wojskowa. Szkoły wojskowe, to są podoficerskie i oficerskie. Niestety formalnie to nauka w takiej szkole nie gwarantuje zatrudnienia w służbach mundurowych. Myślę, że po 4 latach szkoły średniej wyklaruje Ci się jakaś wizja czy w ogóle chcesz zostać żołnierzem czy nie. Co do ścieżki wojskowej to nie jest takie proste doradzić. Jak możesz wyczytać w moim poście to za bardzo nie możesz sobie tak wybrać tej ścieżki. Do żandarmerii trzeba przejść osobną procedurę, która trochę trwa. Jeśli chodzi o służbę przygotowawczą to też nie tak łatwo dostać się na szkolenie akurat w tej specjalności, w której chcesz.

 52. MARCIN 1 rok temu

  Nie do końca mnie zrozumiałeś z szkołą wojskową . W mojej okolicy jest pare placówek gdzie jest klasa mundurowa i po niej nic nie masz ja to wiem ale szkoła w Urlach to szkoła gdzie wychodzę ze stopniem kaprala i dodatkowymi punktami na szkołę podoficerską ale i tak wielkie dzięki za odpowiedź 😃😀

 53. autor
  Commendante 1 rok temu

  To Ty mnie źle zrozumiałeś. Jak dostaniesz tam stopień kaprala, to po co Ci punkty na szkołę podoficerską? A no i pokaż mi zapis w rozporządzeniu, że takie punkty coś znaczą? Ktoś Wam tam nieźle nakłamał.

 54. Leon 1 rok temu

  Witam ja staram sie o przyjecie do OSZW w Minsku Mazowieckim. Ciekawi mnie czy masz moze jakas wiedze na temat tejze jednostki i tego jak wyglada sluzba w tego typu oddziale? Na co nastawic sie gdy juz sie dostane, bo z opisow to wszystko ciekawie wyglada, ale wiadomo rzeczywistosc zawsze weryfikuje takie rzeczy.

 55. RB 1 rok temu

  Witam serdecznie 🙂
  Studiuję informatykę przemysłową, a jestem po techniku informatyku. Mógłbyś mi pokrótce opisać jak wyglądałaby służba i z jaką płacą w wojsku jako informatyk mając inżyniera? Przykładowe zadania, szkolenia, ludzie (oddziały/plutony), cokolwiek? Dodam jeszcze, że chciałbym stale powiększać swoje umiejętności i kwalifikacje, a nie stać w miejscu (o ile to możliwe). Jak wyglądałaby sytuacja z rodziną? Tak samo jak piszesz, czy informatyk ma może jednak troszkę lepiej?
  Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

 56. autor
  Commendante 1 rok temu

  RB, nie wiem czy napisać Ci prawdę, czy moją opinię…. czy co by Ci tu doradzić. 😉
  Zarobki w wojsku są jawne. Możesz sobie sprawdzić ile będziesz zarabiał. Możesz być nawet profesorem od informatyki a i tak nie zarobisz więcej niż czołgista. To tak w uproszczeniu.
  Wydaje mi się, że nie odrobiłeś pracy domowej i nie przeczytałeś moich wszystkich wpisów na blogu.
  Rozumiem, że chcesz zostać żołnierzem i informatykiem tak? Weź pod uwagę, że to nie jest tak, że idziesz do WKU i mówisz że chcesz być informatykiem w stopniu podporucznika. Mogą Cię zrobić, na przykład dowódcą plutonu czołgów …
  A teraz poważnie.
  Polecam Ci lekturę : https://innpoland.pl/140399,to-najbardziej-poszukiwana-profesja-w-polsce-ale-ta-oferta-pracy-cie-odstraszy-uciekaj-tu-nie-zarobisz

  Nie wiem w czym się specjalizujesz, jak dobry jesteś i czym jest informatyka przemysłowa.
  Musisz trochę więcej się dowiedzieć o wojsku. Są instytucje, które potrzebują informatyków, pewnie też w mundurze. Ale najpierw musisz się do tego wojska dostać. Więc długa droga przed Tobą. Możesz spróbować swoich sił w wywiadzie lub kontrwywiadzie, albo w nowo powstających wojskach cybernetycznych… ale to już osobny temat.

  Tak na koniec, mojego chaotycznego wpisu napiszę, że wojsko to nie jest dobry kierunek dla DOBREGO informatyka. To moja prywatna opinia. No chyba, że interesuje Cię uposażenie podporucznika, bo taki stopień dostaniesz po ukończeniu szkoły oficerskiej. Na początek, to może być niezłe rozwiązanie. Co do rozwoju, to tylko to, co sobie sam wywalczysz. Wojsko to instytucja, której na Twoim rozwoju średnio będzie zależało.

 57. Gosia 10 miesięcy temu

  Czy lepiej służbę przygotowawczą zacząć od korpusu szeregowego czy jeśli mam wyższe wykształcenie od razu podoficerska lub oficerska

 58. Maciek 10 miesięcy temu

  Witam

  Mam pytanie jak wygląda sprawa etatów po 12 miesięczny studium oficerskim AWL. Czy jest po tym szansa dostać etat? Czy będę szukać mi etatu najbliżej miejsca zameldowanie czy to w ogóle nie ma znaczenie i wysyłają tam gdzie im pasuje i jest akurat miejsce ?

 59. Mariolanika 10 miesięcy temu

  Chciałam zapytać gdzie jest najciężej na służbie przygotowawczej? Słyszałam, że w Gliwicach jest ciężko, ćwiczenia do nocy. A są takie jednostki że nic się tam nie robi. Chcę tego uniknąć, chcę się czegoś nauczyć i mieć ciężko

  • Niko 10 miesięcy temu

   Chciałbym zapytać a także jakiejś porady czy jest sens wgl pchać się do woja jesli ma się nieuciążliwy problem z kolanem
   Czy lepiej sobie dać spokój

  • autor
   Commendante 10 miesięcy temu

   Mariolanika – najciężej to się będzie wiązało z głupizną i złymi warunkami a nie koniecznie z lepszym szkoleniem…

 60. MACSTO 9 miesięcy temu

  3 witam mam średnie wykształcenie bez matury i jakie mam szanse na dostanie sie do wojska jako szeregowy zawodowy ? Wiem o tym ze ciężko to określić ale tak z Pana punktu więzienia prosze o informacje.pozdrawiam

 61. autor
  Commendante 9 miesięcy temu

  Jako szeregowy? Wykształcenie średnie nie jest wymagane aby zostać szeregowym zawodowym. Kwestia problematyczna to zdrowie, wiek, niekaralność.
  Szanse są ogromne ale zależy też gdzie.
  Pozdrawiam.

 62. Mariolanika 9 miesięcy temu

  Ogromnie chciałabym iść na służbę przygotowawczą, a później na zawodowego. Mam 29lat. Mam dwuletniego synka, boję się go zostawić na 4miesiace

  • MACSTO 9 miesięcy temu

   Jeśli juz skończę zawodową służbę przygotowawcza to na własną rękę muszę jeździć po jednostkach i szukać tam pracy? Jak to wyglada? Czytałem z forum różnych ze inni po kilku miesiącach znajdują prace jak mają szczęście a inni po latach

 63. Mariolanika 9 miesięcy temu

  Oczywiście chodziło mi o dobre wyszkolenie

 64. autor
  Commendante 9 miesięcy temu

  Możesz po przysiędze zrezygnować. Będziesz żołnierzem rezerwy i to wystarczy aby się ubiegać o stanowisko żołnierza zawodowego.
  Albo jeszcze lepiej iść do WOT na 16 dni przeszkolenia.

 65. Deee 9 miesięcy temu

  Jakie są specjalizacje w wojskach lądowych możesz opisac coś na ten temat? Czym się zajmują itp?

 66. Mariolanika 9 miesięcy temu

  Super, ślicznie dziękuję za odpowiedź, myślałam że trzeba przejść całe szkolenie. W takim razie po co jest aż cztery miesiące?

  • autor
   Commendante 9 miesięcy temu

   No teoretycznie to trzeba, ale jak z przyczyn osobistych nie będziesz mogła zakończyć szkolenia to i tak będziesz żołnierzem rezerwy…

 67. Mariolanika 9 miesięcy temu

  Mój znajomy zrezygnował przed przysięga, został przeniesiony do rezerwy, czy w takiej sytuacji też może się starać o przyjęcie do służby?

 68. autor
  Commendante 9 miesięcy temu

  Nie wiem jak to jest, jeśli nie była złożona przysięga.
  “4. Żołnierza zwolnionego ze służby przygotowawczej przed upływem czasu jej trwania komendant przenosi do rezerwy, jako żołnierza rezerwy, w posiadanym przez niego stopniu wojskowym, o ile złożył przysięgę wojskową i nadal podlega obowiązkowi służby wojskowej.”

  Proponuję udać się do WKU, oni od tego są aby wyjaśniać takie rzeczy.

 69. Dominik 9 miesięcy temu

  Witam. Podpinam się pod pytanie Gosi.
  Mam wykształcenie wyższe, magisterskie (bezpieczeństwo narodowe, ale to chyba nie ma żadnego znaczenia). Z wojskiem nie mam nic wspólnego, a chciałbym pójść na służbę przygotowawczą. Lepiej wybrać korpus szeregowych, czy ze względu na wykształcenie podoficerów lub oficerów?

 70. Anonim 9 miesięcy temu

  Dominik najlepiej jest celować w korpus oficerów moim zdaniem.

 71. Araw 9 miesięcy temu

  Jak wygląda praca sapera? Jakie umiejętności powinien mieć

  • autor
   Commendante 9 miesięcy temu

   Praca sapera to szeroki zakres.
   Można służyć w patrolu rozminowania i wydobywać niewybuchy. Można obsługiwać maszyny inżynieryjne, budować mosty, wysadzać lód, obsługiwać robota, pływać kutrem albo pontonem, obsługiwać elektrownię albo sprężarkę. Jest tego trochę.
   A umiejętności potrzebne? Żadne. Wojsko nauczy.

 72. Anonimowa 9 miesięcy temu

  Witam, mam pytanie odnośnie urlopów dla podoficerów/oficerow. Czy są one z góry narzucane jako rozkaz bez możliwości zmiany?

  • autor
   Commendante 9 miesięcy temu

   Kwestię urlopów żołnierzy zawodowych reguluje rozporządzenie:
   ROZPORZĄDZENIE
   MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
   z dnia 27 sierpnia 2014 r.
   w sprawie urlopów żołnierzy zawodowych.

   Urlopy nie są z góry narzucane aczkolwiek muszą być jakoś skoordynowane. Wszystko zależy od przełożonego. Jak zwykle w wojsku.

   “§ 6. 1. Do dnia 10 grudnia każdego roku kalendarzowego w jednostce sporządza się plan urlopów wypoczynkowych
   i dodatkowych urlopów wypoczynkowych na następny rok kalendarzowy. W planie ujmuje się również urlopy nieudzielone
   żołnierzowi zawodowemu w latach poprzednich, które powinny być wykorzystane w pierwszej kolejności.
   2. Plan urlopów sporządza się, biorąc pod uwagę wnioski składane przez żołnierzy zawodowych do dnia 30 listopada
   każdego roku na rok następny oraz konieczność zapewnienia normalnego toku służby w jednostce wojskowej.”

 73. MACSTO 9 miesięcy temu

  Jeśli juz skończę zawodową służbę przygotowawcza to na własną rękę muszę jeździć po jednostkach i szukać tam pracy? Jak to wyglada? Czytałem z forum różnych ze inni po kilku miesiącach znajdują prace jak mają szczęście a inni po latach

 74. autor
  Commendante 9 miesięcy temu

  To nie jest ZAWODOWA służba przygotowawcza 🙂
  Ale tak, musisz sobie sam szukać jednostki, która Cię przyjmie. Na szeregowego to żaden problem, gorzej z korpusem podoficerskim.

 75. Hjjhjjjjj 9 miesięcy temu

  Jaki jest poziom stresu? Czy mając małe dzieci często będę musiała ich zostawiać?

 76. Anonim 9 miesięcy temu

  Sprecyzuj swoje pytanie.
  O jaki rodzaj służby Ci chodzi?

 77. Hjjhjjjjj 9 miesięcy temu

  Chodziło mi o zawodowego żołnierza

  • autor
   Commendante 9 miesięcy temu

   Hjjhjjjjj nie za bardzo rozumiem Twoje pytanie. Żołnierz generalnie służy 8 godzin dziennie. Czasami są służby w niedziele czy w święta, wyjazdy na poligony, nocne strzelania itp.

 78. Anonim 9 miesięcy temu

  Jestem człowiekiem nieogarnietym, na niezdecydowanym, nie wiem kim jestem i kim chce być. Że wszystkiego rezygnuje, żadna praca nie odpowiada. zastanawiałem się nad pracą w wojsku, ale tam ludzie zdecydowani, wiedzą czego chcą od życia. Ja pewnie stracę sens wszystkiego po miesiącu, jak w każdej pracy

  • autor
   Commendante 9 miesięcy temu

   Trochę zachodu kosztuje dostanie się do wojska więc przemyśl to dobrze. A kto wie, może odnajdziesz przeznaczenie….

 79. Anonim 9 miesięcy temu

  Dlaczego służba wymaga poświęcenia? Co to znaczy? Przecież w niektorej pracy nieraz trzeba przychodzic na nocki, w sobotę i niedzielę.

 80. Patrycja 9 miesięcy temu

  Witam.
  Niedawno skończyłam klasę 8 i czas wybrać szkołę średnią. Zależy mi na maturze ponieważ później chciałabym pójść na studia(AWF).
  *Jaką szkołę średnią najlepiej wybrać biorąc pod uwagę to, że w przyszłości chciałabym wstąpić do wojska?

 81. autor
  Commendante 9 miesięcy temu

  Szkoła średnia nie ma zbyt wielkiego znaczenia. Na szeregowego wystarczy podstawowe wykształcenia, na podoficera średnia bez matury, a na oficera magister. Nie wiem co chcesz robić w wojsku po AWF, nie lepiej od razu iść do szkoły oficerskiej po maturze?

 82. Patrycja 9 miesięcy temu

  Właściwie to chyba lepiej, wezmę to pod uwagę.
  *Trudne są testy psychofizyczne?
  *Jak mogłabym się do nich przygotować?

 83. autor
  Commendante 9 miesięcy temu

  Jakie testy Patrycja? Do wojska? Zadawaj proszę pytania tak abym mógł wywnioskować o co chodzi proszę. Na jaką uczelnię te testy? Testy psychologiczne są tylko na komisji lekarskiej.

 84. Anonim 9 miesięcy temu

  Chodzi mi o testy do wojska. Tak żeby jak najlepiej mi poszło.
  *Sprawności fizycznej
  *Psychologiczne

 85. Patrycja 9 miesięcy temu

  Tzn. wiem że trzeba mieć dobrą kondycję, bardziej chodzi mi o te drugie. Czy mogę się do nich przygotować? Czego mam się spodziewać na testach psychologicznych ?

 86. autor
  Commendante 9 miesięcy temu

  Możesz sobie porobić takie testy na próbę: http://pitagoras.pl/test20/test-iq.php

 87. xxx 9 miesięcy temu

  Cześć, mam 28 lat, ulozone życie, zone dziecko kredyt na dom itp. Prace mam dochodowa, wykonuje ja od 10 lat. Strasznie mnie męczy, zarowno ona jak i rutynowe życie . Zawsze mialem ambicje do wojska, obecnie myślę o tym coraz poważniej. Mam wykształcenie średnie z matura, prawo jazdy ce oraz brak kondycji – obecnie nad nia pracuje. Myslisz ze wojsko to dobre wyjscie z sytuacji? Musiałbym sie pewnie przeniesc do innego miasta a rodzine zostawic tutaj, widzialbym ich tylko weekendowo. Od czego lepiej dla mnie zacząć? Raczej celowalbym w korpus podoficerski?

 88. xxx 9 miesięcy temu

  Dodam że doczytalem na Twoim blogu, powiedzmy ze zaczalbym od szeregowego a potem staral sie o awans. Mam jednostke 60 km od domu w Krakowie, masz jakies info na temat jednostek w tym mieście? Pewnie z racji na ce dadza mnieido zmechanizowanej, warto?

 89. Asia 9 miesięcy temu

  Jak pogodzić chęć zostania żołnierzem od bycia matką? Mam wykształcenie wyższe, ale chciałabym zostać szeregowym

 90. Johny 9 miesięcy temu

  Witam, mam 16 lat i mam małe pytanie. Wiem że nie jesteście lekarzami ale warto zapytać. W przyszłości po maturze chciałbym wstąpić do wojska. Od dziecka jest to dla mnie Marzenie i przyszłość mojego życia. Lecz ostatnio przypomniałem sobie takie głupstwo ale jednak. Mam boczne skrzywienie kręgosłupa, tzn skolize bardzo małą… Będę u fizioterapeuty to dopytam jak dokładnie to się nazywa. Jestem aktywnym młodym człowiekiem. Biegam, ćwiczę na siłowni, pływam i wspinam się na skałach. Na pierwszy rzut oka widać że coś jest tam krzywo na tym kregoalupie. Dodam że oprucz tego jestem okazem zdrowia. A wiem z tego że robię sobie regularne badania. Ta skoliza nie boli, ona po prostu jest. Jak to wygląda na komisji lekarskiej czy się czepiaja? Dodam że jestem z Kielc. Wiem że jeszcze mam dużo czasu, ale proszę o poważna Odpowiedź 🙁

 91. autor
  Commendante 9 miesięcy temu

  Johny, naprawdę nie wiem co Ci powiedzieć. Albo staniesz prosto na komisji i się nie połapią albo do czasu komisji przejdziesz rehabilitację. Albo lekarz będzie miał kaca i nie zauważy. Albo jest to nieznaczne na tyle że Cię przepuszczą.

 92. Johny 9 miesięcy temu

  Myślisz że nie ma się czym przejmować po prostu?

 93. Johny 9 miesięcy temu

  I są szanse by to pokrzyżowało realizację marzeń czyli praca jako zawodowy żołnierz

 94. autor
  Commendante 9 miesięcy temu

  Nie mam pojęcia. Nie mogę się wypowiadać w takich sprawach. Krzywizna Twojego kręgosłupa to nie nie moja specjalizacja.

 95. Johny 9 miesięcy temu

  Ale myślisz że to by przeszlo twoim zdaniem?

 96. Anonim 9 miesięcy temu

  Witam. Mam pytanie , mój brat kończy w tym roku 36 lat. Czy jest sens, żeby szedł na podoficera? Jak z emeryturą? Co może robić w wojsku po 50stce?

  • autor
   Commendante 9 miesięcy temu

   Na emeryturę może przejść dopiero po 25 latach więc to się chyba nie uda bo można służyć tylko do 60.

 97. Akdjfk 8 miesięcy temu

  Pierwszy krok to służba przygotowawczą aby zostać żołnierzem, a dalej?

  • autor
   Commendante 8 miesięcy temu

   A potem trzeba sobie znaleźć jednostkę, która będzie chciała Cię przyjąć. Potem formalności, badania lekarskie, czekanie na zgodę na przyjęcie.

 98. Adkj 8 miesięcy temu

  Do comendante. Dziękuję dobry człowieku.

 99. MACSTO 8 miesięcy temu

  Czy do żw trzeba mieć jakieś szczególne wymagania na szeregowego? Ide na służbę przygotowawcza od 1października na logistyka kat.B do Grudziądza w miejscowości grupa. Chcialbym iść do żw w Mińsku mazowieckim.Chciałbym zaznaczyć ze mam dopiero 20lat i średnie bez matury

 100. autor
  Commendante 8 miesięcy temu

  No kolego, jak na przyszłego żandarma to musisz się wykazać trochę inicjatywą.
  Wpisz w wyszukiwarkę “żandarmeria wojskowa wymagania”
  wtedy znajdziesz na samej górze to: https://kgzw.wp.mil.pl/pl/pages/zonierze-zawodowi-2018-03-22-d/
  i tam jest odpowiedź na Twoje pytanie.

 101. Mateusz 8 miesięcy temu

  Cześć, jestem po służbie przygotowawczej, po testach fizycznych, psychologicznych i komisji lekarskiej. Teraz czekam na orzeczenie i podpisanie kontraktu.
  Jak długo będzie trwać cała procedura?
  Jednostka jest około 250 km od mojego domu, czy wojsko zapewni mi jakiekolwiek miejsce do spania od pierwszego dnia? Kompletnie nie wiem czego się spodziewać i jak się przygotować pod względem mieszkaniowym do rozpoczęcia służby. Krótko mówiąc nie wiem nic poza tym, że mam czekać na list od komisji lekarskiej.

  • autor
   Commendante 8 miesięcy temu

   Kolego, ile będziesz czekać to nie wie nikt i nawet nie ma co pytać. Nauka cierpliwości.
   Co do zakwaterowania to musisz sobie załatwić. Jak już będziesz wiedział kiedy masz się stawić w jednostce, dzwonisz do kadr i mówisz, że potrzebujesz zakwaterowania od danego dnia i oni Cię pokierują krok po kroku. Sam musisz o to zadbać. W każdej jednostce będzie inaczej.
   Nie ma się co bać, tylko trzeba zadzwonić i przedstawić swoją sprawę i spytać o radę.

   Powodzenia!

 102. Mateusz 8 miesięcy temu

  Dzięki wielkie za szybką odpowiedź, trochę mnie uspokoiłeś. Szczerze to już rozważałem jako awaryjną opcję kupno namiotu na pierwsze tygodnie- gdzieś bym się tam po służbie rozłożył.

 103. Anonim 8 miesięcy temu

  Można iść do hotelu 🙂

  • Mateusz 8 miesięcy temu

   Ciekawe kto by zapłacił za nie wiadomo ile nocy w hotelu, bo na pewno nie ja. 😝

 104. Mat 8 miesięcy temu

  Czy z samym wykształceniem gimnazjalnym można osiągnąć coś więcej niż szeregowy ? czy są ewentualnie jakieś kursy/szkolenia inne możliwości awansu?

 105. autor
  Commendante 8 miesięcy temu

  Nie można, trzeba mieć wykształcenie średnie.

  • MACSTO 8 miesięcy temu

   Ciezko jest awansować w wojsku ze stopnia szeregowego na starszego szeregowego? Co trzeba uczynić by sie tak stało czym trzeba sie wyróżniać i po jakim czasie mozna dostać taki awans ?

 106. autor
  Commendante 8 miesięcy temu

  Z automatu dostaniesz awans . Nawet się nie musisz wyróżniać. Teraz rozdają takie awanse.

  • MACSTO 8 miesięcy temu

   A czy będąc na służbie przygotowawczej 3miesięcznej na zawodowego szeregowego mozna dostać od razu stopień starszego? Juz na służbie przygotowawczej?

 107. autor
  Commendante 8 miesięcy temu

  NIe wiem Macsto, chyba nie. A zresztą, to 70 zł różnicy. Nic to nie daje taki awans.

 108. MACSTO 8 miesięcy temu

  Dziekuje za odpowiedz w sumie racja i mam pytanie jeszcze jedno. Sensu na podoficerke nie ma sensu iść bez doświadczenia w wojsku.więc mam pytanie ile lat służyć jako szeregowy by potem iść do szkoły podoficerskiej żeby po ukończeniu szkoły i szukanie miejsca w jednostce jako Kapral nie bylo takie problematyczne? Chodzi mi o to ze jako szeregowy z kilkiletnim doświadczeniem po ukończeniu szkoły podoficerskiej miałbym lepsze szanse?

 109. autor
  Commendante 8 miesięcy temu

  Ja nie rozumiem o co Ci chodzi. Napisz poprawną polszczyzną. 🙂

 110. MACSTO 8 miesięcy temu

  Z cywilia po szkole podoficerskiej tak nie biorą jak szeregowych z kilkuletnim doświadczeniem?

 111. autor
  Commendante 8 miesięcy temu

  Dalej nie rozumiem. Jak z cywila idziesz do szkoły podoficerskiej (co jest teraz bardzo ograniczone) to po szkole zostajesz żołnierzem zawodowym – kapralem.

 112. MACSTO 8 miesięcy temu

  Witam jak chce zostać podoficerem muszę zdać testy z angielskiego? Jesli tak to trudne one są? Jaki mogą być typu pytanie? Z wiedzy ogólnej jakie będą pytania? Ile trzeba mieć punktów zeby przejść 1etap? Z góry wielkie dzieki

 113. autor
  Commendante 8 miesięcy temu

  Nie znam odpowiedzi na Twoje pytania.

 114. Kamil 8 miesięcy temu

  Witam, mam 33lata, odbyłem zasadniczą służbę wojskową i mam stopień starszego szeregowego, mam wykształcenie średnie z maturą. Jak w moim przypadku wyglądałaby możliwość dostania się do wojska? Pozdrawiam.

 115. autor
  Commendante 8 miesięcy temu

  Kolego musisz skontaktować się z jednostką wojskową, w której chcesz służyć i pojechać na kwalifikacje. Jak zdasz i będą Cię chcieli zatrudnić to musisz przejść komisję lekarską i uzyskać zgodę DK MON.

  To tak w skrócie.

 116. Julita 8 miesięcy temu

  Hej, dostałam się na AWL Wrocław, jakieś informacje dotyczące czasu wolnego po zajęciach? Czy można wyjść poza teren uczelnie czy tylko na terenie obowiązuje czas wolny? Na którym roku można zamieszkać poza AWL? czy całe 5 lat trzeba mieszkać na terenie AWL?

  • autor
   Commendante 8 miesięcy temu

   Julita, jak pewnie zauważyłaś, strona nazywa się Podoficer.pl, nie wypowiem się o życiu na uczelni we Wrocławiu bo byłem tam raz w życiu i to tylko na chwilę. Ale to nie więzienie, pewnie na początku będzie trudniej o to.

 117. Martyna 8 miesięcy temu

  Czy jest możliwość abyś napisał o zarobkach podczas uczenia się na AWL? Ile dostaje się na miesiąc, ok?

  • autor
   Commendante 8 miesięcy temu

   Martyna, jak na kandydatkę na oficera to powinnaś się bardziej wysilić. Ta informacja jest jawna i zamieszczona w odpowiednim rozporządzeniu: https://www.prawo.pl/akty/dz-u-2019-367,18820441.html

   • Adam 7 miesięcy temu

    Witam. Planuję zatrudnić się w wojsku. Obecnie od 6 lat pracuję w SG, dowiedziałem się,że jest szansa zachowania stopnia tj. st.sierż. Mam do Ciebie pytanie,jakie są szanse realne. Wiem,że muszę przejść przez sprawnosciówkę,lekarzy etc.

    • autor
     Commendante 7 miesięcy temu

     Adam zanim się zwolnisz to się dowiedz, czy zatrzymasz stopień. Bo to nie takie proste. Poczytaj sobie fora wojskowe – największe to NFOW.

 118. Łukasz 8 miesięcy temu

  Witam serdecznie. Zastanawiam się jaki rodzaj służby wybrać na początku aby szybciej zostać podoficerem… WOT czy Przygotowawcza Służba Wojskowa ? Nie posiadam żadnego przeszkolenia wojskowego. Jestem po studium zawodowym. Z zawodu jestem ratownikiem medycznym , wcześniej pracowałem na sorze , obecnie od paru lat na trakcie operacyjnym. Mam 32 lata , od paru lat intensywnie trenuję bieganie oraz na siłowni. Z informacji , których posiadam wiem ,że droga od szeregowego do podoficera jest trudna do osiągnięcia po przygotowawczej służbie. Wszystko zależy od przełożonego. Mieszkam w Lublinie gdzie obecnie formuje się 19. Brygadę Zmechanizowaną tzw.Żelazną Dywizje. Formowanie ma ponoć trwać 3 lata. Czy możesz mi coś doradzić co bedzie dla mnie lepsze ? z góry dziękuję za odpowiedz

 119. Łukasz 8 miesięcy temu

  ostatnie pytanie czy WOT wlicza się w służbę wojskową do emerytury ?

 120. autor
  Commendante 8 miesięcy temu

  Łukasz jeśli chcesz służyć w korpusie podoficerów jako ratownik i masz do tego odpowiednie wykształcenie, to proponuję służbę przygotowawczą dla korpusu podoficerów. A jak zostaniesz szeregowym zawodowym to też bedziesz mógł wcześniej pójść na szkołę podofierską bo ratownicy medyczni są potrzebni a trudniej ich pozyskać. Oczywiście to wszystko się zmienia i zależy od jednostki wojskowej. Proponuję wizytę w WKU oraz rozmowy z kardami nowo formowanych jednostek. Przypominam, że teraz trzeba służyć 25 lat do emerytury wojskowej.

  • Adam 7 miesięcy temu

   Byłem dziś CV złożyć.Porozmawialem,są zainteresowani, stopień mi zachowają,to nie problem.10.09.2019 mam się zgłosić na sprawnosciówkę,jak ja zdam,potem rozmowa z dowódcą kompanii,jak dalej ok będzie,to testy,lekarze etc.Docelowo z st.sierż. powiedzieli mi ,że dowódcą drużyny bym był.Nie wiem jak to ma się w wojsku,czy to dobre,czy złe.Niby zarobkami lepiej wyszedłbym Jake SG,ale słyszałem dziś,że urlop wybiera się w całości w wojsku jednorazowo,to trochę inaczej jak w SG.I zastanawiam się czy bym ogarnął taką funkcję,ma się 7 ludzi pod sobą, zajęcia z nimi,poligony,szkolenia.Innymi słowy jest odpowiedzialność.Fajnie,bo praca 7-15.30 w teorii,pt-do 13.Weekendy niby też wolne,chyba,że 24h ma się służbę,albo poligon.Wszystko inaczej zupełnie,taki obrót o 180stopni dla mnie by był.

 121. Anonim 7 miesięcy temu

  Adam będziesz miał ciężko, zwłaszcza na początku. Nie będzie taryfy ulgowej i wszyscy wokół będą Ci chcieli coś udowodnić. Takie stanowisko to duża odpowiedzialność no i potrzebna wiedza a zwłaszcza umiejętności dowódcze. Dziwię się im, że chcą Cię przyjąć na takie stanowisko (lepsze pozajmowane).

  • Adam 7 miesięcy temu

   Przypuszczam,że na pewno lepsze pozajmowane.Bo z tego co się orientuję,mógłbym inne rzeczy robić i stanowiska piastować z st.sierż.Widać na chwilę obecną takie mają potrzeby.Ciężko to na pewno będzie,bo ludzie w niższych stopniach z większym stażem,doświadczeniem, będą pode mną a to będzie ich boleć..Ja to mówiłem osobie przyjmującej moje CV,że jak mam dowodzić,jak wcześniej w wojsku nie byłem etc.A on na to, że spokojnie,wojsko nauczy,hehehe

 122. autor
  Commendante 7 miesięcy temu

  Gorzej jak nikt nie będzie chciał Cię uczyć a będą wymagać.
  Przemyśl to dobrze, czy w wojsku będzie Ci lepiej. Przecież nawet nie znasz musztry i komend. Jak oni sobie to wyobrażają to nie wiem.

 123. Borys 7 miesięcy temu

  Witam , myśle poważnie o służbie . Niestety jestem karany jest to „niewielkie przewinienie” lecz nadal trwają „zawiasy” czy jest szansa ze dostanę się do wojska ? Może kurator mogłaby dac jakieś pismo i zwolnić mnie z dozoru na rzecz służby. W moim WKU udziela mi informacji ?

 124. autor
  Commendante 7 miesięcy temu

  Borys Twoja kara musi zostać zatarta z rejestru. Można się o to ubiegać po pięciu latach jak dostałeś mniej niż trzy w zawiasach.

 125. Paweł 7 miesięcy temu

  Wiadomo jak to jest z długością włosów w służbie przygotowawczej? Z tego co widziałem i tak wszyscy lecą pod maszynkę

 126. lukasz 7 miesięcy temu

  Dużo myślałem na temat wojska. Przeprowadzam się do miasta w którym znajduje się jednostka wojskowa. Więc jest możliwość. Siły lądowe. Wiążę przyszłość tylko z tą jednostką. Możliwe jest aby zostać w jednej jednostce na dłużej? Koledzy służą tam od kilku lat. Dodam,że mam 37 lat.
  Mam motywację ale czy wojsko interesuje się poborowym w moim wieku?

 127. autor
  Commendante 7 miesięcy temu

  Łukasz…. za stary koń jesteś 🙂
  Masz 37 lat, musisz służyć 25 do emerytury wojskowej, więc nie dasz rady, bo można tylko do 60 roku życia służyć.
  No i po co Ci to? Będą Tobą dowodzić ludzie o połowę młodsi.

  • MACSTO 7 miesięcy temu

   Jesli bede starszym szeregowym i bede sie ubiegał gdzieś po 5latach o kaprala mając ukończona szkole policealna z kategori Opiekun Medyczny to jest to duży atut?

 128. autor
  Commendante 7 miesięcy temu

  Macsto, nie ma co wybiegać 5 lat do przodu. Opiekun medyczny to nie bardzo się wpisuje w wojsko. Muszą być uprawnienia ratownika.

 129. MACSTO 7 miesięcy temu

  Dobrze,a jakie jeszcze oprócz uprawnienia ratownika kwalifikacje są tez wzięte pod uwagę?

 130. autor
  Commendante 7 miesięcy temu

  Wymagania na podoficera: szkoła średnia bez matury, bardzo dobra opinia, wf na 5.
  Twoje pytania nie mają sensu. Nawet nie jesteś żołnierzem zawodowym. Do egzaminów do szkoły podoficerskiej masz parę lat.

 131. Damian 7 miesięcy temu

  mam pytanie,byc może zadawane wielokrotnie czy jest obowiazek wyjazdów na msje wojskowe,bede wdzieczny za odpowiedz.pozdrawiam.

  • autor
   Commendante 7 miesięcy temu

   Damian, obowiązek istnieje jeśli Twój pododdział jedzie. W rzeczywistości to jest tylu chętnych że są gotowi zapłacić żeby pojechać. Co więcej już prawie nie jeździmy na misje wojskowe. Tylko kilkadziesiąt osób tak naprawdę..

 132. Jarek 7 miesięcy temu

  Czy mając 30 lat też jestem za stary?

  • autor
   Commendante 7 miesięcy temu

   Jarek jak masz 30 lat to tylko jesteś stary ale nie za stary żeby zostać żołnierzem 🙂
   A tak poważnie to zależy do czego. No chyba nie chcesz w tym wieku latać z karabinem po poligonie?

 133. Jarek 7 miesięcy temu

  Właśnie że chce biegać po poligonie, wybacz nie czuje się stary😄

 134. Jarek 7 miesięcy temu

  Skonczylem studia, wolę biegać po poligonie niż być na wyższym stanowisku

 135. Jarek 7 miesięcy temu

  Niestety właśnie zdałem sobie sprawę że mogę być na szkoleniu najstarszy 🙁 straciłem ochotę

 136. autor
  Commendante 7 miesięcy temu

  Są szeregowi, którzy mają ponad 40 lat. Ale to chyba nie tak powinno być.
  Niektórzy w tym wieku są generałami.
  Cywil to inaczej odbiera. Jak sobie to wyobrażasz, że Twoim przełożonym będzie ktoś kto ma 20 parę lat. Zresztą to nie moja sprawa…

 137. Kbk 7 miesięcy temu

  A np na produkcji szefowa ma 20 lat a pracownik 40 i co w związku z tym

 138. autor
  Commendante 7 miesięcy temu

  hmm to że pracownik przez 40 lat się nie rozwijał?

 139. Kbk 7 miesięcy temu

  Bo może tak mu się podobało, takie stanowisko? Nie znaczy że jest gorszy. Moim zdaniem szeregowi więcej robią jak np oficerzy. Rozwijają sie wszyscy po znajomosci. Ważne robić to co się lubi i jakim się jest człowiekiem.

 140. Kbk 7 miesięcy temu

  Sorry znam takiego na wyższym stanowisku że testów na troje by nie zaliczył

 141. autor
  Commendante 7 miesięcy temu

  Każdy niech robi sobie co chce. Ja wyrażam swoją opinię. Taka dyskusja nie ma sensu.

 142. Kbk 7 miesięcy temu

  Ja także, każdy niech robi jak chce.

 143. Monia 7 miesięcy temu

  A jak ktoś ma studia, może liczyć na awans starając się na służbę przygotowawczą w korpusie szeregowych? Oczywiście jeśli się uda dostać

 144. autor
  Commendante 7 miesięcy temu

  Monia… dzisiaj studia w naszym pięknym kraju to za mało.
  Nie bardzo rozumiem co miałaś na myśli.
  Same studia nic nie dają. Żeby zostać szeregowym wystarczy podstawowe wykształcenie. Służba przygotowawcza nie ma nic wspólnego z awansowaniem.
  Najpierw trzeba zostać żołnierzem zawodowym aby móc w przyszłości awansować.
  Studia są wymagane aby zostać oficerem.

 145. Monia 7 miesięcy temu

  Właśnie chodziło mi o to czy jak uda mi się zostać zawodowym to w przyszłości można awansować, czy w wojsku to nic nie daje?

 146. autor
  Commendante 7 miesięcy temu

  No coś tam daje, zależy jaki kierunek. Generalnie to w korpusie szeregowych i podoficerów studia mało dają, wystarczy opinia i wf. Tak w uproszczeniu.

 147. Monia 7 miesięcy temu

  Dziękuję za odpowiedź. Wiem że to głupie pytanie, ale np podoficer ma dużo więcej obowiązków, chodzi mi o odpowiedzialnośc, cco on dokładnie robi, jakie na obowiązki? A oficer? Trzeba być idealnym, tzn idealnie znać się na czymś? Pytam bo pomimo studiów nie czuje się mądra, nie umiem myśleć logicznie, i nie wiem czy jak poprzednicy nie wole zostać szeregowym. A jak to jest że stopniami, jak awansujesz to przechodzisz przez wszystkie po kolei? Czy np można z szeregowca przeskoczyć na oficera.

  • autor
   Commendante 7 miesięcy temu

   Monia ja już pisałem artykuł co kto robi w wojsku. Poszukaj na moim portalu.
   Co do oficerów … cóż… chciało by się aby byli idealni :). Czasami są nawet gorsi od szeregowego. Wszyscy są ludźmi, niektórzy postanowili tylko wybrać inną drogę kariery.
   Tak czy inaczej uważam, że aby dowodzić plutonem żołnierzy (bo od tego powinien zaczynać oficer karierę) trzeba być ograniętym. Trzeba dowodzić szkolic i odpowiadać a do tego dbać o swoich ludzi i dawać przykład osobisty.

 148. Monia 7 miesięcy temu

  Dziękuję bardzo ☺️

 149. Monia 7 miesięcy temu

  Na jakim forum opisujesz zadania na poszczególnym stanowisku?

 150. Jarek 7 miesięcy temu

  Ja nie chcę dowodzić innymi, nie nadaje się do tego, nie znaczy że nie chce się rozwijać

  • autor
   Commendante 7 miesięcy temu

   Jarek w wojsku nie możesz tak sobie po prostu powiedzieć że niechcesz dowodzić. Tylko szeregowy nie ma podwładnych. Jak chcesz się rozwijać i awansować to będzie trudno skakać tylko po stanowiskach, gdzie nie ma podwładnych. Nie wiem co to dla Ciebie znaczy rozwijać się.

 151. Jarek 7 miesięcy temu

  Ja się nie nadaje do tego. Rozwijać czyli uczyć nowych rzeczy

 152. Don 7 miesięcy temu

  Do wojska niech idą tylko Ci co mają plecy tak jak w innych służbach. Bez tego szkoda życia niby jest się żołnierzem a byle burak mający znajomości będzie pomiatał ludźmi.

  • autor
   Commendante 6 miesięcy temu

   Don, ale o co Ci chodzi?

   • Maciej 6 miesięcy temu

    Ile dostaje sie za służbę przygotowawczą która trwa 2miesiące? Ciezko mi znalesc wiarygodne informacje zawarte w internecie wpłata jest co miesiąc czy jedna po okresie 2miesięcy?

 153. Anonim 6 miesięcy temu

  Ile dostaje sie za służbę przygotowawczą która trwa 2miesiące? Ciezko mi znalesc wiarygodne informacje zawarte w internecie wpłata jest co miesiąc czy jedna po okresie 2miesięcy?

  • Anonim 5 miesięcy temu

   co miecha 1100

 154. Magister 5 miesięcy temu

  Cześć Commendante,

  mam 30l, wyższe wykształcenie, prawo jazdy kat. B, C+E, D+E + ADR. Do dziś nie interesowałem się nigdy pracą w wojsku. Dziś byłem pierwszy raz w WKU w celu informacji, wojsko poszukuje kierowców z takimi kat. W moim przypadku złożenie podania do SP Oficerska ani Podoficerska nie wchodzi w grę, ponieważ nie czuje się super-mocny, aby startować w konkursie (szczątkowa ilość miejsc).

  Czy z moim wykształceniem i kwalifikacjami idąc na Szeregowego w wieku 30l będę miał możliwość później dokształcić się i zdobywać kolejne stopnie? Co mogę osiągnąć zaczynając jako szeregowy kierowca?

 155. autor
  Commendante 5 miesięcy temu

  Magister,
  Jako szeregowy zawodowy możesz po pewnym czasie (kilka lat) starać się o wysłanie na szkołę podoficerską albo na studium oficerskie. Posłużysz, zobaczysz co i jak i potem zdecydujesz.

 156. Radek 5 miesięcy temu

  Witam,

  Jeżeli odbyłbym służbę przygotowawczą dla korpusu oficerów i później miałbym problem ze znalezieniem stanowiska pracy w wojsku zawodowym.
  Mógłbym starać się o przyjęcie jako szeregowy albo podoficer?

  • autor
   Commendante 4 miesiące temu

   A jaki masz stopień po odbyciu służby przygotowawczej ?

   • Anonim 4 miesiące temu

    Nie byłem jeszcze ale chciałbym odbyć służbe przygotowawczą dla oficerów.
    Tylko się zastanawiam czy póżniej w razie czego mogę też na niższe stanowisko sie ubiegać jako np jako szeregowy.

 157. Paweł 4 miesiące temu

  Witam … Commendante w sumie dzięki Tobie dowiedziałem się że zostanie żołnierzem zawodowym w wieku 37 lat nie gwarantuje emerytury wojskowej … jak to wszystko trzeba doczytywać. Nawet mój kumpel rzołnież o tym nie wiedział ale nie o to chciałem zapytać. Czy orientujesz się może czy okres służby wliczy się osobom do cywilnej emerytury jeśli nie zdążą dosłużyć do emerytury wojskowej i na jakich zasadach? A jeśli tak to czy dopiero po osiągnięciu 65 lat czy już po 60 roku po ukończeniu służby?
  W sumie to chyba zbyt piękne aby było możliwe ale spytać nie zaszkodzi.

  Podzrawiam

 158. Anonim 4 miesiące temu

  Po ukończeniu służby przygotowawczej i dostarczeniu dokumentów do Wku jestem żołnierzem nsr? Czy muszę obowiązkowo chodzic na poligony itp

  • autor
   Commendante 4 miesiące temu

   Podpisałeś kontrakt do NSR? Ty się mnie pytasz czy jesteś żołnierzem NRS? To nie wiesz? Bez jaj. Ogarnij się….

 159. Jjjk 4 miesiące temu

  Kobieta może być saperem?

 160. autor
  Commendante 4 miesiące temu

  Może. Ale jeszcze żadnej nie poznałem. Nie ma zakazu. Myślę że nie bardzo kobiety są zainteresowane ze względu na kwestie techniczne.

 161. Jjjk 4 miesiące temu

  Kwestie techniczne tzn?

  • autor
   Commendante 4 miesiące temu

   No na przykład elektronika, jeszcze nie spotkałem takiej co się na tym zna. Ale może to stereotypy.

 162. Jjjk 4 miesiące temu

  Ja jestem zainteresowana, wszystkiego można się nauczyć

 163. autor
  Commendante 4 miesiące temu

  No to na co czekasz 😉

 164. Aleksander 4 miesiące temu

  Witam. Zamierzałem zgłosić się na kurs podoficerski (jako cywil, z wykształceniem średnim) jednak cały mój plan zniweczyla wiadomość od “Pana” w WKU. powiedział mi on, że na taki kurs jest tylko JEDNO Miejsce. NA CALY OKRĘG (WKU Gdynia). Dodał jeszcze ze zwykle kandydaci muszą mieć specjalne kwalifikacje (np. granie na instrumencie). Moją depresja pogłębila się jeszcze bardziej gdy dowiedziałem się ilu jest chętnych na to JEDNO miejsce. Za jego poleceniem zgłosiłem sie więc na szeregowego, bo “nie miałbym szans”. I chciałbym zapytać czemu tak jest ze w mediach zachęcają do zgłoszenia się do szkoły podoficerskiej jeśli ma się średnie wykształcenie, że potrzebują, a rzeczywistość jest kompletnie inna? P. S. dobry znajomy pracujący w WKU dodał jeszcze ze i tak to JEDNO miejsce jest zarezerwowane dla synów generałów, WIĘC nawet mając najlepsze kwalifikacje, nie mam na co liczyć. Pozdrawiam

 165. autor
  Commendante 4 miesiące temu

  W jakich mediach zachęcają do wstąpienia do szkoły podoficerskiej?

 166. Mariusz 4 miesiące temu

  Cześć, chciałbym spytać, czy jeżeli ukończę służbę przygotowawczą w korpusie szeregowych w jednostce np. radiotechnicznej, to będę po skończonej służbie mógł złożyć papiery do jednostki o innym profilu np. saperów? Czy to raczej działa tak, że w jakiej jednostce ukończysz to tylko w takiej będziesz mógł kandydować? Z góry dzięki za odpowiedź, pozdrawiam 🙂

 167. autor
  Commendante 4 miesiące temu

  Możesz składać. Sztuka jest sztuka…

 168. Krzysztof 4 miesiące temu

  Po skończonej służbie przygotowawczej, jak szukać jednostki? W sensie dzwonić po jednostkach i się pytać czy jest nabór, czy raczej jest w internecie gdzieś to ogłoszone że szukają ludzi? 😀

 169. Marek 4 miesiące temu

  Czy mając już podpisany kontrakt i w trakcie na własny koszt zrobię prawo jazdy na C+E można ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów w jednostce ?Bo wiem, że Woty mają taką możliwość

 170. autor
  Commendante 4 miesiące temu

  Nie możesz.

 171. Piotr 4 miesiące temu

  Witam mam pytanko czy idac na sluzbe przgotowawcza,i posiadajac uprawnienia na jazdy kat C,C+E przy rekrutacji beda to mozliwe wieksze szanse na dostanie sie do sluzby przygotowawczej?
  A drugie pytanie to czy brakujr w wojsku kierowcow samochodow ciezarowych?i czy wieksze sa szanse dostania sie do wojska z tymi kwalifikacjsmi niz bez nich

 172. autor
  Commendante 4 miesiące temu

  Aby dostać się na służbę przygotowawczą do korpusu szeregowych to chyba nie trzeba mieć żadnych kwalifikacji. Ważne, żebyś podstawówkę skończył. Kwestia czekania na swoją kolej. Co do kierowców C+E to faktycznie są poszukiwani. Przykład: https://wkuostroda.wp.mil.pl/pl/pages/wolne-etaty-w-jw-2018-04-16-v/

  • Aleksandra 4 miesiące temu

   Mam problem bo nie mam wpisanej oceny z wfu z liceum i czy to wazne ? Jesli tak co moge zrobic zeby udalo sie przejsc komisje pozytywnie ?

   • Aleksandra 4 miesiące temu

    Czy moglabym pokazac swiadectwo ukonczenia gimnazjum a nie liceum bo w swiadectwie z gimnazjum mam ocene z wfu a z liceum juz nie mam .

    • autor
     Commendante 4 miesiące temu

     A daj już spokój z tym świadectwem 🙂 idź do liceum i niech Ci wystawią prawidłowe świadectwo. No chyba, że nie chodziłaś na wf to już inna sprawa. W wojsku musisz.

   • autor
    Commendante 4 miesiące temu

    Jakim sposobem nie wpisali Ci oceny z wf?… Na szeregowego musisz mieć wykształcenie podstawowe więc to i tak nie ma znaczenia.

 173. Mate 4 miesiące temu

  Witam, jak wygląda sprawa z dostaniem pracy w wojsku do ukończeniu służby przygotowawczej w korpusie oficerskim?. Czy są jakieś szanse żeby mnie zatrudnili?

  • autor
   Commendante 4 miesiące temu

   Mate, trudno nam teraz wróżyć. Teoretycznie są szanse ale jak to będzie w praktyce to już nie wiadomo.

 174. Kamila 4 miesiące temu

  Cześć, mam pytania..
  1. Czy idąc do WOT na tzw. 16 (z tego co czytałam ogólne szkolenie trwa 3 lata min 2 dni weekendowe w miesiącu) to czy mam szanse przejść do NSR jeśli tak to jakim czasie, jak to wygląda, JEŚLI NIE to czy dopiero po tym 3 letnim szkoleniu będe mogła pracować pn-ndz, chodzi mi że za jakiś czas krótszy niż te 3 lata chciałabym służyć w pełnym wymiarze czasu.
  2. Czy istnieje możliwość szybszego ukończenia szkolenia WOT niż 3 lata.
  Mam 28 lat licencjat.

 175. Piotr 3 miesiące temu

  Jak ktoś chce iść do woja, to tylko Bordowy Beret, 6BPD lub koniarze ,ewentualnie zielone berety ale tylko 21 Brygada Strzelców Podhalańskich,Chrubieszów też. resztę zająców olać, nie warto będą wami rządzić ludzie którzy mają stopień za przesiedziane lata i nic po za tym, nie mający żadnej wartości bojowej, będą wam tylko powtarzać regulamin, regulamin, regulamin i porządki. Ale na szczęście jest wyjątek ludzie którzy byli na misjach ale nie na jakiś Litwach, Estonia h, czy Rumuniach, tylko na bojowych w Iraku, afganie ich się trzymajcie. Powodzenia i wybieracie dobrze.

 176. Adrian 3 miesiące temu

  Witam, zastanawiam się jak wyglądają wyjazdy na poligon.
  Czy różne jednostki jeżdżą na różny okres? Jedni tydzień, a drudzy miesiąc (np. logistyka).
  Ile w roku jest średnio wyjazdów?
  Czy można mieć ćwiczenia na poligonie w trakcie świąt Wielkanocnych lub Bożego Narodzenia?
  I jeszcze jedno, jak u Ciebie wygląda sprawa z nadgodzinami? Czy jeżeli masz ich odpowiednio dużo to możesz wziąć wolne na cały tydzień?
  Pozdrawiam wesołych świąt i szczęśliwego nowego roku.

  • autor
   Commendante 3 miesiące temu

   Niektóre jednostki jeżdżą więcej, niektóre mniej. Nie ma zasady. Niektórzy nigdy nie jeżdżą. W święta nie ma poligonów. Można załapać się na służbę w święta. Nadgodziny w wojsku powinny być oddane… w praktyce to różnie wygląda. Służba nie drużba…

 177. Żagań 3 miesiące temu

  Witam a jak wyglądają zajęcia z wychowania fizycznego czy w ciągu tygodnia jest określona liczba godzin do zrobienia czy niema wogóle takich zajęć

  • autor
   Commendante 3 miesiące temu

   Żołnierze zawodowi to teoretycznie 4 godziny tygodniowo. Praktycznie od kilkunastu dla tych którzy chcą do 0 dla tych co nie muszą…
   Ci którzy Ćwiczą dla siebie zawsze znajdą czas nawet po godzinach. Są tacy, którzy chcą ale nie mają czasu bo ich przełożeni mają to gdzieś. A są też tacy co tylko pasą swój bebzol. Kolejna kategoria to Ci, którzy narzekają że nie mają czasu ale jak go już mają to pierdzą w stołek i piją kawę.

 178. Karol 3 miesiące temu

  Witam. Mam pytanie dotyczące dostania się do służby w jednostce po odbyciu kursu podoficerskiego A oficerskiego. Z którym z tych kursów łatwiej jest się dostać do służby?
  Pytanie rodzi się stąd że mogę pójść na kurs podoficerski lub oficerski. Niestety lata lecą A chciałbym pójść do służby jak najszybciej słyszałem o przypadku że człowiek zrobił kurs oficera rezerwy i nie mógł znaleźć pracy jako podporucznik. Czy prędzej znajdzie się miejsce dla kaprala czy dla podporucznika?

  • autor
   Commendante 3 miesiące temu

   Ja to widzę tak. Kursy rezerwy są po to, aby budować potencjał rezerw osobowych a nie produkować kandydatów na oficerów czy podoficerów. No ale skoro prawo na to pozwala…

   Weźcie pod uwagę że w wojsku jest kilkadziesiąt tysięcy szeregowych zawodowych, którzy też chcą zostać podoficerami. Jednostki chcą ich wysyłać na kursy podoficerskie i spośród nich rekrutować kadrę podoficerska. I to samo dotyczy podoficerów, którzy chcą zostać oficerami. NIESTETY wspaniałomyślny MON woli zatrzymać szeregowych i podoficerów na stanowiskach na których są, bo jak pójdą wyżej to trzeba będzie szukać innych na ich miejsca. Stąd takie małe limity przyjęć na studium oficerskie dla podoficerów i szeregowych. Do tego szkoły podoficerskie mają ograniczone moce przerobowe.
   Odpowiadając na Twoje pytanie Karol – Nie wiem.

 179. Marcin 2 miesiące temu

  Witam. Mam 20 lat i zaczynam służbę od marca. Jestem podoficerem po legii akademickiej, liczę się z tym że będę gorszy od każdego szeregowego który ma za sobą x czasu służby. Czy miałby Pan niezbędne wskazówki dla takiej osoby? Niestety moja rodzina nie składa się z osób służących, dlatego piszę u Pana na blogu. Z góry dziękuję.

  • autor
   Commendante 2 miesiące temu

   Marcin możemy się zdzwonić jak masz messengera to Ci udzielę parę cennych rad. Ale nie chce mi się tego tutaj pisać.

 180. Dorota 2 miesiące temu

  Witam mam 22 lata mam wykształcenie średnie z maturą w 2017 roku skończyłam służbę przygotowawczą. Miałam poźniej podpisany kontrakt z NSR, byłam tylko raz na 15 dni i rozwiązałam go z powodu wyjazdu do pracy za granicę. Z końcem czerwca wracam i robię prawo jazdy kat C. I teraz jest moje pytanie co dalej zrobić pójść do wojska na szeregowego zawodowego i ubiegać się później by dostać się na kurs podoficerski czy od razu iść do WKU i zapytać o kurs podoficerski żeby dostać się z rezerwy (jakie by było lepsze rozwiązanie). Dziękuję za odpowiedź.

  • autor
   Commendante 2 miesiące temu

   Po kursie podoficerskim rezerwy nie koniecznie Cię przyjmą do zawodowej służby. Jak zostaniesz szeregowym zawodowym to już Ci lata służby lecą i możesz potem pracować nad sobą i swoją karierą.

 181. Dorota 2 miesiące temu

  Okej dziękuję to nie będę ryzykować. Złożę nie długo papiery do wojska i będę czekać na odpowiedź czy mnie przyjmą.

 182. Konrad 1 miesiąc temu

  Witam, w tym roku kończę szkołę średnią i mam zamiar pognać na uczelnię wyższą, a co do pytań i wątpliwości:

  1.Czy aby dostać stopień oficerski podczas służby przygotowawczej należy ukończyć szkołę oficerską, czy może to być inny kierunek, np.
  robotyka? Jeśli tak to jak to dokładnie działa? Dostaję pierwszy stopień z “typu” oficerskich czyli podporucznika?

  2.Jak to jest z tymi dniami wolnymi? Jeśli mam te 2 dni wolne w miesiącu, to czy mogę np. spędzić cały pierwszy dzień poza jednostką i wrócić dopiero pod koniec drugiego dna wolnego czy muszę każdego dnia spać w jednostce?

  3.Jak bardzo komisja trzyma się wymagań? Pytam ponieważ moim marzeniem od zawsze było wstąpić do Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego, jednak patrząc na wymagania, to jestem za niski. O 1cm, czy jest możliwość jakiejś… tolerancji?

  • autor
   Commendante 1 miesiąc temu

   1. Po służbie przygotowawczej nie dostaniesz stopnia oficerskiego. Doczytaj sobie bo mi się nie chce takich podstaw powtarzać…
   2. Najpierw się dostań do służby zawodowej a potem będziesz mógł pytać o dni wolne 🙂 Żołnierze zawodowi nie śpią w jednostce…
   3. Mam nadzieję że komisja się trzyma wymagań.
   Kolego zadajesz takie pytania dziecinne że bym Cię do harcerstwa nie wziął.

 183. metim 1 miesiąc temu

  Witam, pytanie może głupie, ale za dużo nasłuchałem się rodziców 😉 Mam 25 i chcę iść do wojska, czy nie jestem za stary ? Przynajmniej moi rodzice tak twierdzą

 184. autor
  Commendante 1 miesiąc temu

  Nie jesteś. Możesz służyć 25 lat do emerytury.

 185. zeluś 1 miesiąc temu

  Dzień Dobry. Skończyłem socjologię i planuję zostać zawodowym żołnierzem i tu moje pytanie czy z takim kierunkiem można załapać się na studium oficerskie ( w przyszłości oczywiście, zakładając że się dostanę do wojska 🙂 Czy żeby dostać się na studium wymagają jakieś specjalne kierunki ?

 186. autor
  Commendante 1 miesiąc temu

  Kolego… to jest strona o podoficerach.
  Jeśli chcesz się dowiedzieć jakie kierunki są wymagane na studium oficerskie to zobacz na ich stronie.
  Jak na kandydata na oficera to musisz się trochę wysilić. Mi się nie chce teraz szukać informacji tam gdzie możesz sobie sam doczytać.

 187. tauk 1 miesiąc temu

  ooo, jest akurat temat studiów. Mam pytanie, jestem po służbie przygotowawczej i chciałbym zostać żołnierzem i robić studia zaoczne, czy da się to pogodzić z pracą ?

 188. autor
  Commendante 1 miesiąc temu

  Ze służbą? A nie z pracą… Nie ma problemu.
  Możesz sobie studiować. Musisz tylko powiadomić dowódcę.
  Polecam studia e-learningowe.

 189. Kamil 1 miesiąc temu

  Witam.
  Widze że posiada pan znaczną wiedze nt służby w wojsku.
  Mam 37 lat. Jestem w dobrej kondycji. Biegle mówie i pisze po angielsku, z zawodu jestem inżynierem produkcji, wykształcanie do tej pory maturalne, od kilku lat ćwicze sporty walki, planuje zająć się też wspinaczką, survivalem, być może nurkowaniem. Od kilkunastu lat mieszkam w UK ale mam zaplanowany powrót na stałe do Polski.
  Wojsko jest i było w mojej rodzinie od pokoleń i dla mnie bedzie to droga życia bardziej niż źródło dochodu. W cywilu sie jakoś nie moge odnaleźć 😉
  Mam pytanie.
  Chce odbyć przede wszystkim służbe przygotowawczą w korpusie podoficerów, a następnie jesli zostać żołnierzem zawodowym. Czy mam szanse na służbe w wojskach powietrznodesantowych lub aeromobilnych? Jesli nie to czy np w wojskach zmechanizowanych?
  Dodam ze perspektywa łatwej emerytury czy innych benefitow nie jest dla mnie istotna. Chodzi o pasje i powołanie.
  Pozdrawiam.

  • autor
   Commendante 1 miesiąc temu

   Witaj Kami na moim blogu.
   Masz 37 lat a do emerytury musisz służyć 25 ( od momentu jak zostaniesz żołnierzem zawodowym) , jak by nie liczyć to wojskowej emerytury się nie dorobisz. Do służby przygotowawczej na potrzeby korpusu podoficerów jest trudno się dostać a zostać żołnierzem zawodowym po przygotowawczej jeszcze trudniej.
   Karierę wojskową należy rozpoczynać w wieku 20 lat… koło 40 to już niektórzy są emerytami.
   Trudniej się w takim wieku przestawić mentalnie.
   Pasja pasją ale wojsko to nie wygląda tak jak na filmach…

 190. Michal 1 miesiąc temu

  Witam
  Jestem po AON mgr Bezpieczeństwo Narodowe. Mam zdany j angielski certyfikat STANAG 1111. Prawo jazdy Kat C . Czynnie uprawiam Sztuki Walki ( walczę polzawodowo w MMA)
  Jaka by była wg Ciebie najlepsza droga aby uzyskać stopień podoficerski aby dostać się do wojska na stopni kaprala. Szkółka 12 – miesięczna? czy masz jakieś inne pomysły?

  • autor
   Commendante 1 miesiąc temu

   Po pierwsze to nie szkółka tylko Szkoła Podoficerska…
   Najlepsza opcja to wlasnie to szkolenie – służba kandydacka.
   Inna ocja to próbować przez służbę przygotowawczą albo zostać najpierw szeregowym zawodowym – też przez służbę przygotowawczą.

 191. LA 1 miesiąc temu

  Witam. Wiem, że nie odpowiadasz o kursie dla oficerów, ale to są w sumie techniczne pytania, więc może jednak… czy po takim trzy miesięcznym kursie od razu dostanę przydział, jestem farmaceutą. Czy mam wpływ na ten przydział. Próbowałam się dowiedzieć to tylko wiem, gdzie są wakaty i nic więcej.
  Dowiadywalam się w biurze emerytalnym, że dolicza mi lata w wojsku do emerytury (mam 38lat), ale rozumiem że w wieku 60lat zostaje bez pracy i jeśli podwyższa wiek emerytalny będę musiała coś znaleźć w cywilu

  • autor
   Commendante 1 miesiąc temu

   LA czyli chcesz iść na oficera wiedząc, że nie nabędziesz praw emerytalnych? To nie ma sensu. Nie wiem o jakim kursie mówisz. Widzę tylko 3-miesięczne. No i jak są 3 miejsca na cały kraj to może być ciężko. Co do przydziału to też nie wiem. Trudno wróżyć.

 192. LA 1 miesiąc temu

  Tak myślę o tym trzy miesięcznym, wiem że są trzy miejsca ale zakładam, że się dostanę. Chyba, że będą jakieś garby. Czemu uważasz, że się nie opłaca. Na pewno za te lata w wojsku dostanę więcej niż w zusie.

 193. autor
  Commendante 1 miesiąc temu

  Proponuję najpierw sprawdzić jak Ci ZUS ten okres służby potem przeliczy.

 194. Nicolas 4 tygodnie temu

  Czesc mam pytania czy po szkole zawodowej gdy juz pójdę do wojska to czy moge w weekendy chodzic do szkoly zaocznej
  2 pytanie czy po samej szkole zawodowej mozna zostac podoficerem ?
  3 pytanie ma pan moze jakies rady dla początkowego szeregowego ? Jak powinienm sie zachowywać albo co powinienem robic by awansować

 195. autor
  Commendante 4 tygodnie temu

  Jak się zamierzasz do tego wojska dostać? W weekendy możesz robić co chcesz. O ile nie masz służby albo poligonu itp…
  Aby zostać podoficerem musisz mieć wykształcenie średnie więc szkoła zawodowa to za mało.
  Po rady dla szeregowego przyjdź na tydzień przez pójściem do wojska…

 196. Jakub 4 tygodnie temu

  Cześć, przeczytałem chyba całego Twojego bloga i sporo sobie uświadomiłem, w sumie moim wyobrażeniem i mini marzeniem było zostanie dowódcą drużyny w wojsku lądowym, po przejrzeniu kierunków szkół podoficerskich nie znalazłem nic dla siebie, nie tak o tym myślałem. Moje pytanie brzmi, czy coś przeoczyłem, czy może jest jakis kierunek w którejś ze szkół żeby dostać z cywila kaprala i iść na dowódce drużyny? W skrócie: JAK ZOSTAĆ DOWÓDCĄ DRUŻYNY W. LĄDOWYCH Z CYWILA)
  Z góry dzięki i wszystkiego dobrego!

 197. autor
  Commendante 3 tygodnie temu

  Nie ma takiego kierunku…
  Generalnie to takimi dowódcami w wojskach lądowych zostają (i powinni) szeregowi zawodowi, którzy mają kilka lub kilkanaście lat służby.
  Możesz podzwonić do różnych jednostek zmechanizowanych i popytać czy Cię wezmą na dowódcę drużyny z rezerwy. Skup się na tym jak się dostać do wojska a nie na tym na jakie stanowisko trafisz…. Wojsko średnio interesuje co ty chcesz albo o czym marzysz…

 198. gloss 3 tygodnie temu

  Dzień Dobry ! Interesuje się różnymi rzeczami i lubię nowe rzeczy, dowiedziałem się, że jest coś takiego jak służba przygotowawcza dla osób które nigdy nie były w wojsku. Chciałbym się zapisać, ale :
  1 Nie mam zbytnio pojęcia o wojsku, strzelałem tylko raz z broni, musztrę znam tylko z teorii. Czy nauczą wszystkiego ?
  2 Pompek zrobię ok 30
  3 mam lekką niedowagę
  4 biegać mogę dużo, to jest moja mocna strona 🙂
  Co byś poradził ? Próbować ?

  • autor
   Commendante 3 tygodnie temu

   Kolego wszystkiego Cię nauczą (przynajmniej spróbują). Nie musisz mieć żadnej wiedzy o wojsku aby iść na służbę przygotowawczą.
   Pompek też nie musisz robić i tak Cię nie wyrzucą.
   Niedowaga lepsza jest od nadwagi.

   Próbuj!

   • gloss 3 tygodnie temu

    Dzięki wielkie. Próbuje !

 199. gloss 3 tygodnie temu

  i jeszcze jedno pytanie, pani w WKU mówiła, że ja się spodoba, to można dostać etat w wojsku, o który jest łatwo. Czy to prawda ? ( Pytanie orientacyjne )

 200. autor
  Commendante 3 tygodnie temu

  No na szeregowego jakoś tam trudno nie jest.

 201. Hiero 3 tygodnie temu

  W grudniu ukonczylem sluzbe przygotowawcza na szeregowego. Jestem po studiach z bezpieczeństwa wewnetrzengo, sporo ukonczonych kursów np. Kwalifikowana pierwsza pomoc, sternik motorowodny. Minely juz 3 miesiace od kiedy zglosilem sie do jednostki (zmech) i cisza, etatu brak. Myślałem ze nieco szybciej uda sie zalapac tym bardziej ze po uzyskaniu etatu jeszcze dluga droga do rozpoczecia sluzby (badania lekarskie itd). Czy moge jakos dowiedziec sie ile jeszcze czasu bede czekal? Czy w ogole znajdzie sie dla mnie miejsce? Ciagle slyszy sie o brakach kadrowych a nagle okazuje sie ze nie ma miejsca.

  • autor
   Commendante 3 tygodnie temu

   Nic się nie dowiesz. Może po prostu do nich zadzwoń czy masz czekać czy co albo spróbuj w innej jednostce. Studia bezpieczeństwa wewnętrznego są tak potrzebne szeregowemu jak mi doktorat z migracji populacji żółwi błotnych 🙂
   Wojsko interesuje tylko czy spełniasz wymagania.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

©2020 Podoficer.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.

Napisz do mnie

Postaram się odpisać jak najszybciej.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?