1 września br. ruszył Pilotażowy program dla klas mundurowych  mający na celu wsparcie wytypowanych placówek oświatowych w zakresie spójnego i aktualnie obowiązującego w Siłach Zbrojnych RP szkolenia wojskowego.
“Absolwenci placówek oświatowych biorących udział w programie będą mogli po zakończeniu nauki przejść kilkutygodniowe szkolenie poligonowe zakończone przysięgą wojskową oraz przeniesieniem do rezerwy. Będą mieli również pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej, jak również do Wojsk Obrony Terytorialnej. Osoby pragnące kontynuować naukę na wyższych uczelniach wojskowych będą mogły liczyć na dodatkowe punkty w trakcie egzaminów kwalifikacyjnych.”

Źródło

Zastanawiam się, w jaki sposób zostanie uregulowane prawnie to pierwszeństwo, w ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej lub ile punktów będzie można zdobyć w trakcie egzaminów na uczelnie wojskowe.

Sama inicjatywa jak najbardziej mi się podoba, podjęto próbę usystematyzowania i ujednolicenia kształcenia w klasach mundurowych. Osobiście poszedłbym jeszcze dalej: abiturient/absolwent z certyfikatem ukończenia szkolenia w klasie mundurowej ma pierwszeństwo w ubieganiu się o służbę w Narodowych Siłach Rezerwowych lub w Wojskach Obrony Terytorialnej a służba zawodowa będzie możliwa dla tych osób, które “przesłużą” określony czas w tych formacjach i uzyskają pozytywną opinię przełożonych.

W trakcie pisania tego postu natrafiłem na ten artykuł z 2013 roku: przeczytaj po 4 latach jest poprawa, uczniowie będą mogli złożyć przysięgę wojskową, będą mieli “zaliczone” przeszkolenie wojskowe i zostaną przeniesieni do rezerwy. Taka akcja to korzyść dla armii ale jaka dla uczniów? Oprócz tego, że zdobędą nowe umiejętności i kolejne doświadczenia pewnie chcieliby w przyszłości zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy w służbach mundurowych. Jak jest naprawdę z tymi klasami mundurowymi i większymi szansami na zdobycie posady w wojsku czy policji?

Zapraszam do dyskusji i komentowania.

 

Foto: Archiwum @cadeci https://www.facebook.com/cadeci/
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Napisz do mnie

Postaram się odpisać jak najszybciej.

Wysyłanie

©2019 Podoficer.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

Create Account